כללי צורת התנהלות מול לקוח, מהי?

האורות

משתמש פעיל
נכתב ע"י א ל י;870026:
אני מנסה להבין,
כלקוח מה כ"כ 'כואב' לך לשלם 200 ש"ח מקדמה, הרי אתה הולך לשלם בסוף את ה800 ש"ח לא?! אז מה אכפת לך לתת חלק עכשיו..
אלא מה, יש לך צד שאולי בסוף לא תרצה לשלם, כי בסוף סגרת את העסק\קמת על צד שמאל\סתם לא בא לך.. או לוידע מה ולא תרצה לשלם..
אז זהו שזה בדיוק הפואנטה במקדמה... 'דמי רצינות'

אני גם מספק שירות.
אבל גם לקוח ואת הצד הזה אני מנסה להביא לכם. חבל שאתם עוצמים עיניים בכח.
אשתמש במטבע הלשון שלך:
הרי את רוב הכסף לא לקחת, אז למה אתה מתעקש איתי על ה200 ש"ח, כי אתה הולך לזייף לי את העבודה, לא לתת לי סקיצות כמו שבקשתי, כי בסוף קמת על צד שמאל, כי פתאום בחסד ה' קבלת פריוקט גדול ורציני ואותי אתה צריך להזיז...
אז לא! אני חותם חוזה וזה דבר מחייב,
כסף? כשאקבל אשלם.

למה רק הלקוחות גנבים וכללללל הגרפיקאיים צדיקים?

א ל י

משתמש רשום
נכתב ע"י האורות;870137:

ת'אמת?! גם אני תמהתי לעצמי למה..
זה באמת שווה בדיקה... אולי זה משהו גנטי?

:D

א ל י

משתמש רשום
ולגופו של עניין, צא וחשב כמה לקוחות הבריזו לגרפיקאים (בלי לשלם, ואפילו את המקדמה, כי הם אנשים עם עקרונות!!)
וכמה גרפיקאים הבריזו ללקוחות..

ואגב, תנוח דעתך.. גם הגרפיקאים לקוחות לא פעם...

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י האורות;870137:
אני גם מספק שירות.
אבל גם לקוח ואת הצד הזה אני מנסה להביא לכם. חבל שאתם עוצמים עיניים בכח.
אשתמש במטבע הלשון שלך:
הרי את רוב הכסף לא לקחת, אז למה אתה מתעקש איתי על ה200 ש"ח, כי אתה הולך לזייף לי את העבודה, לא לתת לי סקיצות כמו שבקשתי, כי בסוף קמת על צד שמאל, כי פתאום בחסד ה' קבלת פריוקט גדול ורציני ואותי אתה צריך להזיז...
אז לא! אני חותם חוזה וזה דבר מחייב,
כסף? כשאקבל אשלם.

לא כל הלקוחות גנבים,
אבל זו התנהלות נכונה,
לדוג':
בעבר הגיע אלי מנהל עמותה/ ארגון שרצה פרוספקט, אדם רציני, ישר וממש לא גנב, הוא שילם מקדמה והכנתי לו סקיצה, התחלנו להתקדם, ואח"כ הבנ"א יצא לחו"ל וחזר וחוזר חלילה והענין נתקע, פניתי אליו פעם, פעמיים ושלוש וזהו, אני את החלק היחסי לעבודה שלי קיבלתי - אם לא באמת הייתי יכולה לרדוף אחרי הרוח ולא בגלל שהוא גנב, בגלל שהפרוספקט היה זניח לעומת כל עיסוקיו, מפאת יושרו הוא לא נבהל מלשלם מקדמה/ דמי סקיצות, ולא חשש שמא אני יקום על צד שמאל או על רגל אחת.

ושוב - צד הלקוח לא רלוונטי בענין זה,
אנו מדברים כאן על דרכי התנהלות נכונים לגרפיקאי, שמי שזה לא מתאים לו יפנה לגרפיקאים אחרים שאו שזה יצליח להם או שלגרפיקאי יהיה עוד שם לרשימה השחורה...

ציפורה

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מניסיון עם חברת מיתוג, חברות אינטרנט גדולות ומשרדי עיצוב הגדולים בארץ (חילונים כולם) שעמדנו תמיד בצד הלקוח התשלום הוא 30% מראש 30% באמצע התהליך והיתרה בגמר הפרוייקט.

האורות

משתמש פעיל
נכתב ע"י ציפורה;870283:
מניסיון עם חברת מיתוג, חברות אינטרנט גדולות ומשרדי עיצוב הגדולים בארץ (חילונים כולם) שעמדנו תמיד בצד הלקוח התשלום הוא 30% מראש 30% באמצע התהליך והיתרה בגמר הפרוייקט.
שוב ושוב, אנחנו לא מדברים כאן על פרויקטים בסדר גודל.
מדובר כאן מבחור בשיעור ג' שרוצה בלאנק לאוצר הספרים, או בחורה מ ד' סמינר שרוצה אני לא יודע מה... לבקש מקדמה? זה יגרום להם להטריד פחות? יגדיל את אמינות הלקוח?
יכול להיות...

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י האורות;870285:
שוב ושוב, אנחנו לא מדברים כאן על פרויקטים בסדר גודל.
מדובר כאן מבחור בשיעור ג' שרוצה בלאנק לאוצר הספרים, או בחורה מ ד' סמינר שרוצה אני לא יודע מה... לבקש מקדמה? זה יגרום להם להטריד פחות? יגדיל את אמינות הלקוח?
יכול להיות...

אלה טרדנים גם בתשלום מלא...

אם זה האח שלי בשיעור ג' או אחותי הם יקבלו את זה ממני "בחינם":)
ואם לא שיבקשו מאח/ות שלהם...
או מהחברה במגמות והחבר שמתעסק ו"מבין" במחשבים...

ישראל פרדס

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
התכוונתי באמת שתפסיק.

חברים, מקובל לקחת מקדמה ובוודאי בפרוייקטים גדולים, וכבר כתב פה מישהו איך זה בציבור הכללי, צריך להרגיל גם את הציבור החרדי לזה, אני כותב מנסיון כי אני אף פעם לא לקחתי מקדמה אבל ב"ה כל לקוחותי שילמו על העבודה מקסימום באיחור סביר, מקדמה בהחלט היתה מסדרת לי את העניינים.

ולגבי המשאית זה בכלל לא דומה, בסוף העבודה הוא עומד מולך עם כל העובדים, נראה אותך לא משלם לו.

היוצרת81

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כל הדיון הזה חושף מציאות מאוד עגומה, לדעתי.
600 או 900 ש"ח הם סכום לא ענק, אך מכובד דיו על מנת שחציו / שליש ממנו יופרש עבור המעצב בתחילת העבודה מאיזו סיבה שלא תהיה. (ביטחון בלקוח או חשבון חשמל שבדיוק צריך לשלם!!) לעיתים הלקוח מעדיף לא לשלם את המקדמה על מנת לחסוך את הטרחה שבהעברה בנקאית של סכום קטן, אז ראוי להפעיל שיקול דעת. במידה וישנה הכרות מוקדמת וכו' אפשר כמובן להניח לענין ולדרוש את מלוא התשלום בסיום התהליך. מנסיון, לקוחות שמכבדים את עצמם, משלמים בזמן. כמובן שישנם יוצאים מן הכלל, עיכובים שאינם תלויים בלקוח וכו', כל דבר לגופו. ודווקא בגלל זה ראוי שענייני תשלום, זמנים, סקיצות וכו' יהיו מעוגנים בחוזה שיחסוך דיבורים, הסברים והתנצלויות. כשהחוזה קיים, אז וודאי יש מקום להפעיל שיקול דעת לכל מקרה ספציפי.
אגב, אין בדברי משום נימה אישית כלפי אף אחד מהכותבים. אני מבינה מאוד את שני הצדדים, אך בסופו של דבר עלינו לפעול יחד לתיקון המצב בו אנשים עובדים באוויר, על סמך הבנה כלשהי שספק אם הלקוח והמעצב רואים אותה באותו האופן. עסקים הם עסקים, כסף זה חלק עיקרי בעניין. פרנסה זו לא מילה אסורה ופרנסה בכבוד (הדדי) קל וחומר.

לגבי "האורות"- חבל שנוצר מצב של התנצחות באשכול הזה. מדבריך אני מבינה דווקא שאתה נוהג לשלם בזמן ומכבד מאוד ולכן נכנסת לעמדת הגנה על לקוחות. עליך להבין אנחנו לא מדברים על לקוחות כמוך! לא כולם כך! זה הכל..

ציפיש

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י האורות;870137:

פשוט מאוד העובדה שיש יותר לקוחות שלא לוקחים את העבודה מגרפיקאים שלא עושים את העבודה

כשלוקחים מקדמה זה מחייב את 2 הצדדים וכדאי גם ללקוח
וכמו שכתבו אם אתה ממילא משלם 800 בסוף מה אכפת לך לשלם כעת 200?
אלא זה מוכיח שלא בטוח שתשלם את 800 בסוף

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י ציפיש;870531:
פשוט מאוד העובדה שיש יותר לקוחות שלא לוקחים את העבודה מגרפיקאים שלא עושים את העבודה

כשלוקחים מקדמה זה מחייב את 2 הצדדים וכדאי גם ללקוח
וכמו שכתבו אם אתה ממילא משלם 800 בסוף מה אכפת לך לשלם כעת 200?
אלא זה מוכיח שלא בטוח שתשלם את 800 בסוף

זה שאינני מסכימה לשלם מראש זה רק מוכיח שאם העבודה תהיה מזולזלת ונפלתי על גרפיקאי שאינו מספק את העבודה, אינו עומד בזמנים, עושה עבודה לא רצינית, וכדומה, אינני מעונינת לשלם לו.

היוצרת81

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מיכל123;870663:
זה שאינני מסכימה לשלם מראש זה רק מוכיח שאם העבודה תהיה מזולזלת ונפלתי על גרפיקאי שאינו מספק את העבודה, אינו עומד בזמנים, עושה עבודה לא רצינית, וכדומה, אינני מעונינת לשלם לו.
ולכן.. יש חוזה!! החוזה טוב לשני הצדדים ולא רק לאחד! בחוזה נורמלי גרפיקאי מתחייב לעמוד בלוח זמנים שנקבע מראש . סקיצה ראשונה עד תאריך וכו', דד ליין, מס' סקיצות מינימלי ועוד.. כך שאין אפשרות לזלזל בזמנים ולא לעמוד בהתחייבות כיוון שהכל כתוב!!
ובתוך כך גם סעיף המקדמה. סך X מראש וסך Y בסיום העבודה- פשוט וקל.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י היוצרת81;870669:
ולכן.. יש חוזה!! החוזה טוב לשני הצדדים ולא רק לאחד! בחוזה נורמלי גרפיקאי מתחייב לעמוד בלוח זמנים שנקבע מראש . סקיצה ראשונה עד תאריך וכו', דד ליין, מס' סקיצות מינימלי ועוד.. כך שאין אפשרות לזלזל בזמנים ולא לעמוד בהתחייבות כיוון שהכל כתוב!!
ובתוך כך גם סעיף המקדמה. סך X מראש וסך Y בסיום העבודה- פשוט וקל.

ואם כבוד הגרפיקאי אינו עומד בהסכם, אינו עומד בזמנים, מזלזל בעבודה ו.... יש חוזה. מה עושים ?

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
ולמה הגרפיקאי אמור לסמוך עליך יותר מאשר את עליו?
הלא ייתכן במידה רבה הרבה יותר שהוא יעבוד ואת תברחי. (אופציה שהרבה יותר קורית.)
בקשת מקדמה היא דבר מקובל בעולם העסקים בכל תחום שהוא,
בלתי מקצועי בעליל להביט על בקשה זו כעל חשדנות מוגזמת.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נדמה לי שיש הבדל בין אם אני מגיע לגרפיקאי בגלל שראיתי עבודות שהוא עשה למישהו וזה מאד מצא חן בעיני והתחברתי לסגנון שלו, במקרה כזה אם הגרפיקאי יבקש מקדמה אני יתן לו בגלל שאני יודע שהוא עובד נהדר ואני יודע שבכל מקרה אני אמור לשלם.
אבל אם אני צריך עבודה גרפית ומישהו סיפר לי על שכן שלו שעושה גרפיקה והוא יבקש לשלם מראש, אני יגיד לו שלום ולא להתראות וימצא גרפיקאי אחר שיעשה את העובדה ואחר כך יבקש, כי המצב כיום הוא שלא חסרים גרפיקאים בשוק, ואני, כלקוח, ישמח תמיד להשאיר לי את ההזדמנות לשלם אחרי סיום העבודה.

אבל כעצה טובה, אפשר לעשות חוזה עבודה מסודר, ובסוף החוזה להכניס מקום לרישום מספר כרטיס האשראי, כך, הלקוח מבין שהוא צריך לתת את מספר האשראי כי זה צורת העבודה, אבל הוא יודע שלא יגבו לו כסף עד סיום העבודה. גם הלקוח מרוצה וגם הגרפיקאית.

ואולי קצת פרסום אישי... היום זה לא כל כך יקר לסלוק כרטיסי אשראי...

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
את בעצם אומרת - אם אתה גרפיקאי לא מי יודע מה סטאר ולא מי יודע מה מוכר - אל תנסה לבקש מקדמה כי אני אלך למישהו אחר.
אוקי, רעיון. אבל כל זמן שמדובר באדם שעושה את עבודתו נאמנה, והוא אדם ישר,
ייתכן שאותך כלקוחה הוא הפסיד, אבל בטוחתני שיהיו אחרים שימלאו את מקומך.
השוק מוצף בכל דבר, היש שוק ריק בשוק?
זו לא סיבה להתנהג כעובד נקיון או לרדת מסעיף שהוא לא -
תוספת תשלום,
אלא -
תשלום חלקי מכלל התשלום המלא שבדרך אנשים הגונים ישולם במלואו בתמורה לתוצר מוצלח.
מישהו שעוזב עובד/יוצר בגלל התנייה של מקדמה,
אומר בעצם - תשמע, אני לא מי יודע כמה סומך עליך, כי אתה הרי לא מוכר אלא בסך הכל זול.
אם אני לא אוהב אני לא ממש אשלם.
אז בוא נראה קודם כמה אתה שווה.
איך אפשר לכנות גישה כזו? או שלא נעים לומר בעצם?...

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י pr;870962:
את בעצם אומרת - אם אתה גרפיקאי לא מי יודע מה סטאר ולא מי יודע מה מוכר - אל תנסה לבקש מקדמה כי אני אלך למישהו אחר.

אומר בעצם - תשמע, אני לא מי יודע כמה סומך עליך, כי אתה הרי לא מוכר אלא בסך הכל זול.
אם אני לא אוהב אני לא ממש אשלם.
אז בוא נראה קודם כמה אתה שווה.
איך אפשר לכנות גישה כזו? או שלא נעים לומר בעצם?...
חס וחלילה.
אבל אם הגרפיקאי יתנהג בצורה שאינה הוגנת, - יאחר לי את סיום מועד הביצוע ולכן אני ינזק, יעשה גרפיקה בשעות הקטנות של הלילה וכך זה יראה, וכמובן, משהו שבאמת פוגע בלקוח, אז לא מגיע לו אפילו מקדמה, ומכיון שלא כל הגרפיקאים בארץ הם טובים ויש כאלו שהם לא כל כך בסדר (כמובן מעוט דמיעוט, אבל מי ערב לי שהגרפיקאי שמולי הוא לא מאלו), ויש לי אפשרות ללכת לגרפיקאי אחר שאני לא מכיר אותו, שלא יקח מקדמה, במבט של הלקוח ? בטח שאני ילך למישהוא אחר. - הסיכוי שלא אשלם לו אחרי העבודה שואף לאפס-אבל זה יכול לקרות.

וכל אחד שהזמין שיפוצניק/טכנאי מזגן/אינסטלטור בלי לברר עליו לפני כן אמור להכיר את זה.

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הבה נסכם -
את חוששת ממפגש עם אדם לא ישר,
לכן לא תשלמי מקדמה למישהו שאת לא מכירה.
הגרפיקאי חושש ממפגש עם אדם לא ישר,
ולכן הוא לוקח מקדמה. (גם למי שהוא כן מכיר, כי זו דרך עבודה מקובלת ולא משנים אותה לפי היכרות אישית כן או לא)
במקומו הייתי מחכה למישהו שיתן בי אמון במקום לרצות כל אחד שלא מכיר אותי.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י מיכל123;870975:
יעשה גרפיקה בשעות הקטנות של הלילה

את לא יודעת כמה גרפיקות מיוחדות מייצר לנו הלילה הארוך... הטופ שבטופ, כשעולם שקט ורגוע, וכולם מניחים את המעצבים לנפשם.

נכתב ע"י מיכל123;870975:
וכל אחד שהזמין שיפוצניק/טכנאי מזגן/אינסטלטור בלי לברר עליו לפני כן אמור להכיר את זה.

האורות ומיכל,
רמה פנתה לגרפיקאים שהיא מניחה שאינם רעבים ללחם, משמע השיטה עובדת למרות שהיא אולי לא נוחה לאי אלו לקוחות ויש להם ביקורת עליה.
בענין זה עלינו לראות את טובתינו ואתם את טובתכם, אם לא מתאים לכם עשו את השיקולים שלכם.

אני כבעלת מקצוע מתקשה לברר על הלקוחות שלי ועל רמת הגינותם אי לכך יש לי את הכללים שלי שעוזרים לי למנוע בעיות אפשריות.
אך אתם כלקוחות יכולים בהחלט לעשות סקר שוק ולהגיע אל הגרפיקאי ששמעתם כי הוא עומד בזמנים, אתם יכולים לראות את עבודותיו ולראות אם הכיוון הזה מתאים לכם, אתם יכולים פשוט לבדוק אותו, מה שאין כן להיפך.

נקודה נוספת,
הגרפיקאי רוצה להתפרנס, המקדמה אינה התשלום - היא רק חלק קטן - יש את מירב הסיכויים שהוא כן יעמוד בזמנים וכן יעשה מאמץ לשרת נאותה את הלקוח ע"מ לקבל את יתרת הסכום ולקנות לעצמו שם טוב.
מה שאין כן הלקוח שאין לו שום אחריות לענין, ואם הוא התאדה מכל סיבה שהיא באשמתו או שלא (כפי שנתתי דוגמא באחת ההודעות הקודמות) המעצב נותר עם הלשון בחוץ לאחר שעות של עבודה שהוא לא יקבל את תמורתן ועבודה שכל מה שהוא יכול לעשות איתה הרבה פעמים זה להדפיס אותה על קרח (יש אופציה?) ולתלות בשמש...

האורות

משתמש פעיל
דמיונו הפרוע וצורתו הכוחנית של זה שאומר לאחרים להפסיק, הצמיחו לא אחר מכמה עובדים מגודלים שעומדים סביבי עם בעל הבית שלהם ובמבט מזרה הם מביטים כיצד אני סופר את הכסף בידי הרועדות, מחכים לאות מהביג בוס שאם אך יחסר שקל כבר יטעימוני מנחת זרועם.
דמגוג זול.
אני מנסה להביא לפניכם צד שני ואתה אומר לי להפסיק? למה?
הניק "מיכל123" צריך לעשות פוליסה?
אני עדיין סבור שאפשר להבין שמשלמים אחרי שמקבלים את הסחורה, בפרט כאן שזה עניין של טעם ושירות.

ולסקרנותכם אציין, שהגיע אליי עובד אחד לבקש תשלום בשעה שסביב עמדו חבריי שעזרו לי....
הסיפור נגמר בשלום, וגם התחיל...

אולי מעניין אותך גם...