צבעים של עובד

DESIGNIK

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
1954

מגדל המים במגדל גד

שמונה מדרגות,

נשארו לי עוד תשע ואני מגיע,

יד מעל המצח ו הנה זה...

חלקיקי עפר ועלי דלעת מכוצ'צים מהפרדס של בן חמו מגלים את בואה של שיא הטכנולוגיה, שלוש אותיות GMC רקועות מע"ג הפח הבוהק בצבעי ירוק, אבל חונסה כבר לא יושב בראש,

אח, הגעגועים לכפר אתא צורבים,

עם כל מוקשי העלייה והאוהל שאהב לדרדר עצמו ללא דעת, כל פעם הוא הפתיע מחדש עד כמה אנחנו לא מכירים את הבן מוגרבי איך שהוא מצליח לנחור למרות המסביב.

אבל הכול היה מתגמד בצהריים כשחונסה היה מנופף לי בחיבה לעלות לסיבוב באוטובוס הנוצץ שלו, השמש הלוהטת ליחכה את הווילונות ובאותה פעימה נצנצה את הסמל המלכותי של חברת משמר המפרץ, אוח כמה שנים הוא למד ושפשף את המוח כדי לשבת במקום היוקרתי הזה,

האבק שבמראה היה כמו המציאות ששקועה בביצה אפורה, רק אני בניגוד לגדולים ממני משום מה החלטתי שגוונים של צהוב וכתום יותר מתאימים למציאות שלי, וזה מה שנתן לי את הכוח לשייף את המראות של חונסה.

לאכפתכה שעוד רגע זה חוזר להיות מאובק?

אני רק רוצה להזכיר לך שבהתחלה הוא היה נוצץ, ושמתחת לערימות של הבוץ יש לך את הדבר הכי חדיש בהיסטוריה,

יש משהו יותר חדיש מזה אמר לי נוסע ותיק עם קרחת וקו שיערות מסורק, מטוס שיכול להגיע לירח,

שתקתי.

נזכרתי בימים הראשונים כשהמזכיר הראשי של כפר אתא הופיע בין גדודי הנערים שכבשו את המבנה הנטוש והודיע שמחר בין חצות היום לשתיים בצהריים יגיע מורה מתלאביב וימסור שיעור גלובלי שמתאים לכל הגילאים,

העיניים שלי נצצו, בכותאב תמיד הייתי ראשון, צמא להחכים ולדעת,

כל הלילה חלמתי על הכותאב החדש שיצבע לי את המציאות הקשה בגוונים רכים יותר,

אבל בבוקר הגיעה למבנה חיילת ובקשה שנקרא לה המורה חנה, היא מדדה את כולנו מכף רגל וכשהגיע לראש שלי רק אמרה, אתה עם התלתלים המסורבלים חייב להקפיד על גזיזת ציפורניים אחת לשבוע,

פרחה התקרבה אליה, היא מעולם לא ראתה חיילת מקרוב, אבל המורה חנה דחתה אותה ואמרה שבישראל יש כבוד למורים,

היא דברה על קדמה בתעשייה ועל הכוח של צה"ל ועד כמה חשוב ללמוד ולהשכיל.
ואז היא הוציאה מפה גדולה והצביעה, זוהי מפת העולם, פה זה ישראל קטנה אבל עצמאית וחזקה , ופה זה אמריקה, יש שם אנשים יפים ומוכשרים שמתכננים לכולנו את צעדי הקדמה, הם עוסקים בין היתר בהמצאת מטוס שנוסע לירח.

זהו זה, הלכתי משם במחשבותיי וניסיתי לצבוע את המטוס הזה בכל מיני צבעים, אבל שום צבע לא התאים,

כנראה שזה לא מציאותי.

האוטובוס חרק בתחנה האחרונה בכפר אתא.

אתה הוגה דעות מדופלם הא? יאללה חבל עליך, לך תעזור לאבא בנטיעות, על מילים לא מרוויחים שום תלוש.

חונסה כבר קנה אוטומוביל חדיש של חברת אגד והאוהלים שכ"כ אהבו להתפרק פורקו בסוף ואנחנו כאן במגדל גד,
אמא רצתה מקום מפותח כמו באמריקה עם ארובות שמפיחות עננים של תעשיה וקידמה, אבל אבא אמר שצריך מקום שיהיה קרוב לרבנים,

רק נג'י צחק שאפחד לא שואל איפה להעמיס את הארגזים ואותנו,

עובד קוראים לי.

עובד זה שם עדכני, (עוד מילה שהמציא נג'י) אתה תצליח להתקבל לעבוד במפעל יוקרתי, לא כמוני וכמו פואד אמר לי באחד מלילות הקיץ כשחזר עם טנא מלא עקיצות, ככה אבא קרא לשקערוריות שניקבו להם את הידיים, ולפואד גם את הרגלים, הוא קנה בכל הכסף שהרוויח בנטיעות האינסופיות שלו מכנסיים קצרים כמו של קק"לניק אמיתי,

פעם הבן של רחמים בוזגלו ניסה להסביר לחברה את משמעות השם שלי, זה בגלל שאתה עושה הכול חוץ מלעבוד,

מי אמרכך את זה? מאיפה אתה יודע? אולי הוא עובד במשמרת לילה? בטח עובד בלהחליק את השיער המקורזל שלו,

מוצ'יק השמן הגיע משומשום והתיישב בתוך העיגול האנושי, בגלל שתה בלונדיני אתה כל היום מדבר על שערות, נראה אותך פעם מסרק כזה שיער מקורזל ואז תבין שהבנאדם עושה עבודה של טרקטור וקומביין ביחד,

העצים בהרי בכרמל רעדו, את הצחוק שלהם שמעו עד כפר חסידים...

הלכתי משם אל השביל הראשי, חונסה כבר מחכה לשמוע ממני באיזה צבע אני בוחר לצבוע את המציאות, לא מעניין אותו שהמציאות צבעה את הפנים שלי באדום.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
יאו, כמה נוסטלגיה! מאיפה הבאת את זה?

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
אני אוהבת.
את הכתיבה, את מושאי הסיפור (לא נתקלת בהרבה סיפורים על עדות המזרח, לצערי רוב הספרות החרדית נכתבת בעיקר על גיבורים אשכנזיים). את ההיסטוריה שנושבת בין המילים.

פחות התחברתי לפער בין ניסוחים גבוהים לנמוכים מדי. הוא חכם, המספר, אי אפשר לטעות בכך. יש לו עין רגישה והבנה חדה. אמירות כמו:

הכותאב החדש שיצבע לי את המציאות הקשה בגוונים רכים יותר,

לא הסתדרו לי עם עגה משונמכת דוגמת:
.

DESIGNIK

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
יאו, כמה נוסטלגיה! מאיפה הבאת את זה?
מהגנזכים של הבית
גדלתי על הרבה סיפורים כאלה :)
כש @מ"ם כתב שנושא החודש הוא משפחה החלטתי ללכת על זה,
אני אוהבת.
את הכתיבה, את מושאי הסיפור (לא נתקלת בהרבה סיפורים על עדות המזרח, לצערי רוב הספרות החרדית נכתבת בעיקר על גיבורים אשכנזיים). את ההיסטוריה שנושבת בין המילים.

פחות התחברתי לפער בין ניסוחים גבוהים לנמוכים מדי. הוא חכם, המספר, אי אפשר לטעות בכך. יש לו עין רגישה והבנה חדה. אמירות כמו:

לא הסתדרו לי עם עגה משונמכת דוגמת:

.
העגה המשונמכת אינה שייכת לעובד עצמו אלא לחברה מסביב
מקריאה במונולגים וסיפורים מהתקופה ההיא זו הייתה העגה
המעברות היו מלאות בקבוצות נערים שהיו צעירים מידי בשביל לעבוד או סתם כאלה שלא מצאו עבודה
רובם נגררו מהכא להתם והעבירו את רוב שעות היום בבטלה:(
וכותאב זה ת"ת בלעז

kiwi

מהמשתמשים המובילים!
המשתמש נחסם
ממש מתחברת לנוסטלגיה הזו.
לא רוצה להיות חצופה אבל...
אני מזמינה סיפור בהמשכים, פרקים קצרים, על התקופה הזו. :)
אין לנו בסיפרות החרדית חומר בנושא נראה לי. אם תצרפי לסיפור תמונות (כשיצא כספר)
זה יהיה מושלם. רק לראות את ה'אוטומוביל' ולהבין שכל כך מתאים לו להקרא ככה, או להבין שפעם היה מקצוע של מחלק עיתונים...
וכל ההתרגשות הבראשתית של ארץ ישראל עם הקשיים של ההתחלה בלי שידעו מה צופן העתיד.
באמת תקופה של גוונים.

DESIGNIK

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
זה מצריך הרבה מאד מחקר ונבירה בסיפורי תקופה ההיא
אני צריכה לחשוב על זה ואם כן להחליט באיזה מבנה
לבינתיים תיהנו מהתמונות
Ashkelon_water_tower.jpg
אוטובוס חברת משמר המפרץ, כרטיסית תלמיד בקו חיפה מפרץ - 1941.jpg
אוטובוס סמל חברת משמר המפרץ מפעילת שירות קו 14 למוצקין.jpg

kiwi

מהמשתמשים המובילים!
המשתמש נחסם
וואו איזה תמונות!
תודה!
ובקשר לסיפור בהמשכים - בגלל הבקשה שלי את לא צריכה לעבוד קשה כל כך,
זה מחקר מטורף ולבנות עלילה... המון עבודה.
(לא נעים לי שבגללי וכו')

עריכה:
אבל אם זה מדבר אליך בלי קשר לבקשה שלי ;)
אז לפי דעתי כדאי לך לבנות את העלילה על ניגודים.
שהמפץ הזה של התרבות יורגש.
ותודה גדולה!
נוסטלגיה היא לדעתי הזדמנות להשראה.

נערך לאחרונה ב:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
ראשית זה מקסים, והתמונות מקור להשראה. אני לא הייתי הולך על המשכים, בטח לא בשלב ראשוני. כן אפשר להשאיר את הדמויות בטור קבוע.
אבל תכתבי את לגמרי בענין של הסיפורים האלו.
אולי כל פעם שימי תמונה ועליה תכתבי מהתקופה. אין הרבה מסופר והשפה נהדרת.
השפה המשונמכת לדעתי בסדר, צריך לכתוב אותה נכון יותר.
אמר'ך
לאכפת'ך
המקצוענים ישדרגו לך את זה יותר...
וטנא מלא עקיצות... משובח.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  22  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה