פירוש לשם זלטה

TIP X

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מה התרגום של זלטה בפולנית או באידיש

imb

משתמש מקצוען
זלוטי פרושו זהב, ולכן אני חושבת שפרוש השם הוא זהבה.
ואגב, זלאטע ולא זלטה....

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
אכן מירי-את צודקת. זלטא זו זהבה.
אולי כאן המקום לפתוח אשכול של שמות סבתותינו לאלו שרוצות "לעברת" לבנותיהן...
שפרינצה-תקווה
קריינדל-עטרה או עטרת
איידל-עדינה
מישהי יודעת מה פירוש "יענטא"?

אות ומופת

משתמש פעיל
כמו שאמרו - "זהבה", וזה מקביל ל"גולדה" וכנראה גם ל"לזלדה" - ג' וד' מתחלפות בז' וט'.

אני ממשיכה את רחלי:
שיינא או שיינדל - יפה
גיטה, גיטל, גוטה - טובה
הינדא - בד"כ מתורגם לאיילה (ואפשר לכאורה גם עופרה או צביה)
שטרנא - כוכבה
פייגא, פייגל - צפור (צפורה)
מאתל - אין לי מושג מה זה, אבל אני מכירה מיטל שנקראה על שם מאתל...

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
פיגא - תאנה!! מה שנקרא בלשון הקודש בת שבע (כן,כן!!)
פיגל - (צפור) צפורה
(היו לי שתי דודות אחיות, לאחת קראו פיגא ולאחת - צפורה.)

אות ומופת

משתמש פעיל
מה את אומרת! הייתי בטוחה תמיד שזה אותו שם. ו- מה הקשר לבת שבע?!

אגב, אין בעיה לקרוא לאחות אחת בשם ולשניה בפירושו. זה לא אותו שם.
לכן, אגב, אם רוצים לקרוא על-שם, יש להוסיף גם את השם המקורי או לפחות לקרוא בשם שיש בו שתי אותיות מהשם המקורי.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בת שבע = תאנה משובחת ,כפי המסתבר מדברי התוספות במסכת ע"ז יד. :
בנות שוח. לכאורה משמע דפירי גרוע הוא מדהוסיפו עליהם אבל מעיקרא לא הוו נהגו בהו שביעית וכן משמע בריש מס' דמאי (פ''א) דלא נחשדו עליהם עמי הארץ דתנן הקלין שבדמאי השיתין והרימין ועוזרדין ובנות שוח וקשיא דבפ''ק דשבועות (דף יב: ושם ד''ה כבנות) אמר גבי מותרות קיץ למזבח כבנות שבע לאדם שאוכלין אותם בקנוח סעודה אלמא חשובות נינהו ובנות שבע הם בנות שוח כדאיתא בבראשית רבה (פט''ו) תאנים שאכל אדם הראשון איכא דקרו להו בנות שוח לפי שגרמו שוח לאדם ואיכא דקרו להו בנות שבע שגרמו שבע אבילות לאדם ובפרק ד' נדרים (נדרים דף כז.) נמי גבי הנודר מן הכלכלה והיו בה בנות שבע ואמר אילו הייתי יודע שבנות שבע בתוכה הייתי אומר תאנים שחורות ולבנות אסורות ובנות שבע מותרות מכל הני משמע דבנות שבע חשובים י''ל דודאי בנות שוח פרי חשוב הוא ומה שלא נחשדו עמי הארץ עליהם היינו מפני שיש מהם הרבה והוא מין פרי הגדל ביערים כמו עוזרדין דחשיב בהדייהו גבי קלים שבדמאי לפי שמצוי להם מן ההפקר לא נחשדו שלא לעשר הגדל סביב גנותיהם וסביב פרדסותיהן ולא מפני שהוא גרוע ולגבי שביעית מעיקרא סבור כיון שאין נגמרים בשנה שנחנטים בה כדאמרינן (ר''ה דף טו: ) בנות שוח שביעית שלהן שניה לפי שעושות לשלש שנים הוי סברי דלא שייך למיזל בהו לא בתר חנטה ולא בתר לקיטה ולבסוף הלכו בו אחר חנטה ונוהג דין שביעית שלו בשנה שניה של שמטה אכן קשיא דהכא קא מפרש תלמודא בנות שוח תאני חיורתא וכן בפרק כיצד מברכין (ברכות דף מ: ) ובפ' ארבעה נדרים שהבאתי משמע דאינם לא תאנים שחורות ולא תאנים לבנות וי''ל דג' מיני תאנים הם שחורות ולבנות הם סתם תאנים ובנות שוח ומאותם בנות שוח יש מהם רעות ויש מהם טובות וברעות מיירי הכא ובמסכת דמאי ולכך קורא אותם בנות שוח שתולה הקלקלה במקולקל אע''פ שמהם לא אכל אדם כי אם מן הטובות והם אותם בנות שבע דמיירי בהו בשבועות ובנדרים כי מסתמא אדם הראשון מן הטובות אכל ור''ת היה מפרש דגרס הכא גבי שביעית מוכססין בנות שוח ולא גרס ובנות שוח והוא מין בנות שוח ולא בנות שוח ממש ואותו פרי הוא גרוע ומביא ראיה מפ''ק דבכורות (דף ח. ושם) דאמרינן התם הארי והדוב והנמר והברדלס עיבורן ג' שנים וכנגדן באילן בנות שוח נחש ז' שנים ולאותו רשע לא מצינו חבר וי''א מוכססין בנות שוח ופירש''י שם שהוא מין בנות שוח ולא בנות שוח ממש:

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
לי יש קרובות אחיות אחת מרים ואחת מירל...
מה זה מירל?

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
אני מכירה משהי שנקראה ב-3 שמות:
מרים, מירה, מירל.

אכן, מה ההבדל?

חסידה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
בקשר לשאלה המקורית- מה פרוש השם 'זלאטע', יש לי בת דודה שהיתה אמורה להקרא בשם זה ע"ש סבתא. כיוון שבחוג אליו משתייכים דודי מקפידים שלא לקרוא לילד בשם שיתכן ויתבייש בו בעתיד, תרגמו להם את השם ל'נעמי' וכך היא אכן נקראת.

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
אגב-זלדה הוא זהה במשמעות לזלאטע?
שם נוסף מעניין ששמעתי-צורטל.
מי מכיר? מי יודע?
זה אשכול ממש מרתק...
ויש גם שמות גברים-זעליג, געצל...????

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
אשכול בעתו מה טוב.
הנני מתכונן להעניק שם לבתי שנולדה לי במזל טוב.
שם נבחרה לנו נדעה בינינו מה טוב.
אחד השמות החורזים את שמה של הסבתא העומדת בתור הוא "טרוילע".
תרגום בבקשה.

imb

משתמש מקצוען
שמעתי שיש הרבה שמות שבמרוצת השנים השתבשו, ואין הם תרגום פולני או אידישאי לשם עברי אלא כינוי חיבה (בד"כ בלשון המדינה בה התגוררו).

זה נכון או שכל שם הוא תרגום מדויק? לפעמים אני רואה שמות שנראה שאין להם בסיס כלל, שם כמו ריקל למשל, הוא לא שיבוש של רבקה?

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
ומי יודע מה משמעות השם: יטל, ונעסל?
אגב, אנחנו מעדיפים לא לתת תרגום של השם של הסבתא, כי משמעות נתינת השם לילד/ה היא הענקת האופי והתכונות שהיו לסבתא הזכורה לטוב.(-יכול להיות שגם יעשה טוב לנשמתה של סבתא, אינני מבינה גדולה בנשמות)תרגום זה כבר "לא זה"
אבל כשנתנו שם לבתנו על שם סבתא יקרה ומיוחדת, רצינו לתת לה שם כתוספת, ולהותיר את זכות הבחירה בידה, שלא תתלונן. קראנו בשם הסבתא, ובשם אימה-הסבתא רבה לה שם תנכי מקובל ,זאת על פי הצעתו של רב גדול. כך לא פיספסנו את משמעות השם. (שלא נדבר על המצב המגוחך של שם כמו:איילת קריינדל, וכיוצ"ב)
אבל לא קבעתי כי כך כולם צריכים לנהוג, כתבתי למען לתת נושא למחשבה.

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
שמו השני של חתן-קרובת-משפחתי הוא טרייטל (או איך שלא כותבים את זה)
לדעתי זה עיוות, או של צב (טרטל - אנגלית), או של טורט, מה אתן אומרות?
והשם השני שלי הוא גיטל, זה לא בלעג.
רק אני מאמינה שהרבה מהשמות זה עיוותים של הזמן, המקום והחיבה.

אושר

משתמש מקצוען
ידוע שישנה חשיבות רבה גם לכינוי החיבה של הבנאדם (כפי שמתפללים לפעמים לרפואת איקס וואי המכונה זאד) ולכן גם אם מדובר בשיבוש או כינוי חיבה וזה היה שמו וזכרו של הבנאדם אין להקל ראש בזה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה