דיון עליית ריבית בנק ישראל

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
מתייעצת עם המומחים פה,
אנחנו בתהליך מתקדם מאוד של רכישת דירה להשקעה בקריות עם פוטנציאל השבחה ותשואת שכירות גבוהה,
פתאום קצת קיבלנו רגליים קרות בגלל עליית הריבית והמיתון הצפוי המדובר, ובכלל כל האי וודאות הזו,
האם מומלץ לחכות מעט? להשקיע בכל מחיר?
צריך לדעת מה פרטי ההשקעה, ולפתוח מחשבון.

מקצועי בנדל"ן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
העלאת הריבית לא נועדה להשפיע על מחירי הדיור.
מתחשבים בזה.. אבל סיבת ההעלאה היא אינפלציה ופערי ריבית במטבע זר.

תן סימן

משתמש פעיל
בלת"ק
א. כשעולה הריבית, האם ההחזר החודשי עולה, או שמתארך סך החודשים של ההלוואה?
ב. אם לקחתי משכנתא לפני חמש שנים, בסכום של 212K, בפריים מינוס 0.6, לעשרים שנה, [אז דובר על החזר של בערך 1000 לחודש] כמה זה התייקר לי עכשיו? יש אפשרות לעשות מחזור ולהשיג משהו יותר טוב?

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
בלת"ק
א. כשעולה הריבית, האם ההחזר החודשי עולה, או שמתארך סך החודשים של ההלוואה?
ב. אם לקחתי משכנתא לפני חמש שנים, בסכום של 212K, בפריים מינוס 0.6, לעשרים שנה, [אז דובר על החזר של בערך 1000 לחודש] כמה זה התייקר לי עכשיו? יש אפשרות לעשות מחזור ולהשיג משהו יותר טוב?
ההחזר עולה
עלה בעליה האחרונה סדר גודל של 70 ש"ח, סה"כ ממרץ סדר גודל של 200 ש"ח.
לגבי מיחזור צריך לבדוק את הכל, באופן כללי פריים מינוס 0.6 זה טוב

תן סימן

משתמש פעיל
ההחזר עולה
עלה בעליה האחרונה סדר גודל של 70 ש"ח, סה"כ ממרץ סדר גודל של 200 ש"ח.
לגבי מיחזור צריך לבדוק את הכל, באופן כללי פריים מינוס 0.6 זה טוב
ראשית, תודה על המענה.
משמע מדבריך שגם אם אני ישיג שיפור במחזור, זה לא יהיה משהו דרמטי במיוחד [לא שווה לי את הכאב ראש והבלגן], הבנתי נכון?
דבר נוסף, יש סיכוי שהריבית תעלה עוד בקרוב? ומאידך יש סבירות שזה ירד חזרה בקרוב?

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
ראשית, תודה על המענה.
משמע מדבריך שגם אם אני ישיג שיפור במחזור, זה לא יהיה משהו דרמטי במיוחד [לא שווה לי את הכאב ראש והבלגן], הבנתי נכון?
דבר נוסף, יש סיכוי שהריבית תעלה עוד בקרוב? ומאידך יש סבירות שזה ירד חזרה בקרוב?
יעלה בעוד 0.5% עד 1.5% כמעט בוודאות.
יש מספיק יועצים שאפשר לשלוח להם דו"ח יתרות לסילוק לצורך בדיקת כדאיות, ללא עלות, ולנסות זה אפי' לא כאב ראש.

אשה כשרה

משתמש צעיר
מתייעצת עם המומחים פה,
אנחנו בתהליך מתקדם מאוד של רכישת דירה להשקעה בקריות עם פוטנציאל השבחה ותשואת שכירות גבוהה,
פתאום קצת קיבלנו רגליים קרות בגלל עליית הריבית והמיתון הצפוי המדובר, ובכלל כל האי וודאות הזו,
האם מומלץ לחכות מעט? להשקיע בכל מחיר?

אם העיסקא "עיסקה טובה" דהיינו תשואה שנתית של לפחות 6%
אין שום סיבה לעצור כי גם כל מה שיעלה העליות של הריביות וכו' גם מעלים את מחירי השכירות עלה ב8% בשנה האחרונה (דהיינו על כל אלף שקל שביקשתם פעם תבקשו היום 1080...)
דהיינו שאת העוד 200-300 שח שיעלה לכם פשוט תזרקו על השוכרים,

יש לזה הסבר מאוד ארוך למה בדירה להשקעה עדיין שווה להשקיע למרות הריבית הגבוהה
וגם אם יהיו עליות עתידיות, אני לא רוצה להיכנס לזה כרגע...(בנוי על זה שהשכירות וערך הקרקע גם בעלייה, והיציע של דירות בפריפריה בפרט הם פחות 5-7% מהביקוש השנתי...)

• תודה
Reactions: cyp

אור אורות

מהמשתמשים המובילים!
כאן אני וכל הזו"צ משלמים כל חודש עוד 3000 ש"ח שאין לי, כדאי שאותו אחד מאנ"ש יתנייד בבוגאטי.
ובהתרמה אני יעזור לו בכמה שאני יכול.
עוד 3000????
כמה היית רוצה לשלם על דירת 5 חדרים ברמה ד' שאותם משקיעים "רשעים" קנו?
1500? (במקום 4500)

ולא כל המשקיעים מתניידים בבוגאטי לא יודע מה זה
חלקם פשוט משלמים את המשכנתא שלהם (של הדירה שהם משכירים, ומתכננים לחתן איתה את ילדיהם, או של הדירה השניה שהם גרים בה)
או את השכירות שלהם (באיזור אחר שמועדף עליהם, או בדירה קטנה יותר שמספיקה להם)

דיאלוג

מהמשתמשים המובילים!
לא מבין מנין ה'נחרצות' של המצוטטים כאן מכמה מקומות שונים
שזה לא יפיל שום משפחה...
נכון מי שלקח 500K אז זה 200 ש"ח נוספים (ואגב זה יותר מ200), אבל המון לקחו על מיליון, וזה כבר 500 ש"ח יותר ועולה ועולה. והמון יש להם בנוסף הלוואה - אפילו של 100K עם ריבית פריים+2-3-4. ההחזר החודשי שלהם קפץ ביותר מ1000 ש"ח..
וכל המחיה רק עולה, וההכנסות לא.
יש כאלה שיצטרכו לשבור תקרות זכוכית, להתאמץ מאד מאד מאד בשביל לא ליכנס למינוסים ותשלומים חוזרים

sap13

משתמש מקצוען
לא מבין מנין ה'נחרצות' של המצוטטים כאן מכמה מקומות שונים
שזה לא יפיל שום משפחה...
נכון מי שלקח 500K אז זה 200 ש"ח נוספים (ואגב זה יותר מ200), אבל המון לקחו על מיליון, וזה כבר 500 ש"ח יותר ועולה ועולה. והמון יש להם בנוסף הלוואה - אפילו של 100K עם ריבית פריים+2-3-4. ההחזר החודשי שלהם קפץ ביותר מ1000 ש"ח..
וכל המחיה רק עולה, וההכנסות לא.
יש כאלה שיצטרכו לשבור תקרות זכוכית, להתאמץ מאד מאד מאד בשביל לא ליכנס למינוסים ותשלומים חוזרים
מסכים ואלו שכותבים שזה לא יקריס ולא יחזיר שום דירות לא מכיר ציבור חילוני שחשב שהוא גיבור ולקח משכנתאות אדירות, הלוואות להון העצמי, ובכל מקרה הקורונה הכניסה אותו לסיחרור וחלקם לפיטורין. והם בגדילת חריגה של 2,000 ויותר כל חודש. אז עוד 500 ודאי יכול להקריס
וודאי שלציבור האברכים זה קשה מאוד עם הכנסות הנמוכות, אבל מי שלקח משכנתא סבירה (בתוספת ברכת האברכים שיש) אז הסתדר עם כל הקושי אבל אין ספק שיהיה לו קשה.
אבל למסקנה, ודאי שתהיה החזרת דירות (וכמו שאמרתי יותר בציבור הכללי).

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
שאלה למבינים:
זוכרים שבערך לפני שנה אפשרו להגדיל את מסלול ריבית הפריים במשכנתא ל70%
אני פספסתי את ההזדמנות ולא עשיתי את זה....
אז בעצם הרווחתי פה משהו?
כי עכשיו כל הזמן הריבית עולה
בזמנו הרבה אנשים רצו לשנות את מבנה המשכנתא בגלל שהריביות היו נמוכות
תלוי מה מצבך הכלכלי ,
בגדול לדעתי הפריים זה עדיין המסלול הטוב יותר

א.לא צמוד למדד
ב.ריבית זולה מאוד ועדיין יותר זולה מכולם
ג.אין קנסות בפרעון

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
זה עוד ימשיך לעלות....
מוכרים את הדירה כרצון הנגיד ...
זה ממש לא רצון הנגיד
אומנם הנגיד לא מתחשב באוכלוסיות המוחלשות(שזאת חוצפה כשלעצמה)

אבל ברור שהנגיד מעוניין רק לעצור את האינפלצייה
כדי שחלילה לא תתקבע

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
מסכים ואלו שכותבים שזה לא יקריס ולא יחזיר שום דירות לא מכיר ציבור חילוני שחשב שהוא גיבור ולקח משכנתאות אדירות, הלוואות להון העצמי, ובכל מקרה הקורונה הכניסה אותו לסיחרור וחלקם לפיטורין. והם בגדילת חריגה של 2,000 ויותר כל חודש. אז עוד 500 ודאי יכול להקריס
וודאי שלציבור האברכים זה קשה מאוד עם הכנסות הנמוכות, אבל מי שלקח משכנתא סבירה (בתוספת ברכת האברכים שיש) אז הסתדר עם כל הקושי אבל אין ספק שיהיה לו קשה.
אבל למסקנה, ודאי שתהיה החזרת דירות (וכמו שאמרתי יותר בציבור הכללי).
זוהי דעתך, וכמובן שאפשר לחלוק

ויתכן שכמה יחזירו את דירותיהם(שכנראה שבלאו הכי היו מחזירים בגלל חוסר התנהלות כלכלית נכונה
או באמת מצבקשה מאוד)
אבל משום מה עליית הריבית שלי אישית עלתה עד עכשיו רק ב300 שקל ויש לי משכנתא על מסלול הפריים
של 350 אלף בערך
(ואני בהחלט לא מזלזל ב300 שקל)

לא חושב שזה יביא להחזרת דירות

אתם מגזימים אבל באופן הזוי

אם כבר זה יגרום לאכול פחות פיצות סטייקים שוארמות לבלות בבילויים שעולים כסף וכו
אנשים יעדיפו לחסוך את הגבינה צהובה שלהם
ולא למכור את הדירה

ובפרט שהצפי הוא שתוך שנה שנתיים נחזור למצב הקודם(כמובן זה רק צפי,ואף אחד לא באמת יודע מה יהיה)

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
חייב לציין שאנשים פה מגזימים לחלוטין
ולא מבינים בדיוק את נושא העלאת הריבית

קודם כל עלייה של 300 שקל בחודש
לא אמורה להפיל משק בית ממוצע
אומנם זה קשה ולא נעים ואפילו כואב
ובפרט שהמצב מלכתחילה כבר היה קשה

אבל צריך להבין שני דברים
א.העלאת הריבית הפריים תוזיל בטווח הארוך(כך לפחות מקווה בנק ישראל) את האינפלצייה
וממילא המסלול שצמוד למדד ירד ככה שזה מסלול שמתייקר כדי להוזיל את המסלול השני
ולא רק אותו אלא את כל המוצרים במשק

ב.הרבה יותר סביר להניח שמשק בית יצרוך פחות תיירות פחות מלונואות פחות אופנה וביגוד
פחות תרבות צריכה הזוייה שקיימת
מאשר שיוותר על הדירה האחת והיחידה שלו

הרי רק לחדד כשהאינפלצייה עלתה ב5.5 אחוז
זה אומר שעל כל 10 אלף שקל שאנחנו הוצאנו בחודש
היום נוציא 10.5 אלף שקל

אז שאלה לי אליכם
אם האנפלצייה הייתה 6 אחוז (והבנק במקביל היה מוריד את ריבית הפריים למצב שהיה לפני שנה)
האם גם הייתם אומרים קטסטרופה? הולכים להחזיר דירות וכו

כנראה שלא!!

זה פשוט עניין פסיכולוגי כל התגובות פה
ומלבד משקי בית מוחלשים במיוחד (שרוב הסיכויים שאין להם דירה בלאו הכי)
רוב רובם יצלחו את המשבר הנוכחי בשלום

ופשוט יחסכו בתרבות הצריכה התרבות המלואנות המסעדות
המוצרים היקרים כגון גבנ"צ וכו

ש.ז.י.

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
ובפרט שהצפי הוא שתוך שנה שנתיים נחזור למצב הקודם
אין צפי כזה. הריבית הריאלית אמורה להיות תואמת לצריכה.
רק במקרי משבר כלכלי יורדים ממנה
הרבה יותר סביר להניח שמשק בית יצרוך פחות תיירות פחות מלונואות פחות אופנה וביגוד
ומה עושים אז כל אלו שעוסקים בתיירות מלונאות אופנה וביגוד? לכל תנודה קטנה בכלכלה ישנם פירות ופירי פירות.
ואין מי שיודע היכן זה יעצר.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אין צפי כזה. הריבית הריאלית אמורה להיות תואמת לצריכה.
רק במקרי משבר כלכלי יורדים ממנה

ומה עושים אז כל אלו שעוסקים בתיירות מלונאות אופנה וביגוד? לכל תנודה קטנה בכלכלה ישנם פירות ופירי פירות.
ואין מי שיודע היכן זה יעצר.
יש צפי כזה ככה בכל אופן לפי מה שקראתי בכמה מקומות

אתה צודק שזה עניין מתגלגל אבל מצד שני לא חושב שהללו של המלונואות יפסידו
כי אחרי הכל האינפלצייה פוגעת בעיקר בחלשים
שהם נמצאים על הקשקש
בעלי היכולת שהם הולכים לשם ימשיכו לצרוך כרגיל את שלל המוצרים
וההשפעה עליהם תהיה רק האם יחסכו כל חודש 5000 שקל או 10000 שקל

וכמובן שלמרות הכל תהיה ירידה בהכנסות לכולם
אבל המטרה שהירידה תהיה בשיעור קטן שלא ישפיע יותר מדאי

ולשם בדיוק מכוון הבנק

sap13

משתמש מקצוען
חייב לציין שאנשים פה מגזימים לחלוטין
ולא מבינים בדיוק את נושא העלאת הריבית

קודם כל עלייה של 300 שקל בחודש
לא אמורה להפיל משק בית ממוצע
אומנם זה קשה ולא נעים ואפילו כואב
ובפרט שהמצב מלכתחילה כבר היה קשה

אבל צריך להבין שני דברים
א.העלאת הריבית הפריים תוזיל בטווח הארוך(כך לפחות מקווה בנק ישראל) את האינפלצייה
וממילא המסלול שצמוד למדד ירד ככה שזה מסלול שמתייקר כדי להוזיל את המסלול השני
ולא רק אותו אלא את כל המוצרים במשק

ב.הרבה יותר סביר להניח שמשק בית יצרוך פחות תיירות פחות מלונואות פחות אופנה וביגוד
פחות תרבות צריכה הזוייה שקיימת
מאשר שיוותר על הדירה האחת והיחידה שלו

הרי רק לחדד כשהאינפלצייה עלתה ב5.5 אחוז
זה אומר שעל כל 10 אלף שקל שאנחנו הוצאנו בחודש
היום נוציא 10.5 אלף שקל

אז שאלה לי אליכם
אם האנפלצייה הייתה 6 אחוז (והבנק במקביל היה מוריד את ריבית הפריים למצב שהיה לפני שנה)
האם גם הייתם אומרים קטסטרופה? הולכים להחזיר דירות וכו

כנראה שלא!!

זה פשוט עניין פסיכולוגי כל התגובות פה
ומלבד משקי בית מוחלשים במיוחד (שרוב הסיכויים שאין להם דירה בלאו הכי)
רוב רובם יצלחו את המשבר הנוכחי בשלום

ופשוט יחסכו בתרבות הצריכה התרבות המלואנות המסעדות
המוצרים היקרים כגון גבנ"צ וכו
מגזימים מגזימים ומגזימים....
כנראה אתה לא יודע איזה סכומים אנשים לקחו להון העצמי בהלוואות שתלויות בפריים. ימים יגידו.

ממילאנג'

משתמש רשום
החלק הטוב בסיפור הוא שהילדים שלנו יוכלו לרכוש דירות במחיר שפוי.
והסטיגמא שמחירי הדירות לא יכולים לרדת תישבר.
לעניות דעתי:
מסופקת אם יירדו המחירים, אולי ייעצור קצת את העלייה, כל זמן שהביקוש גדל על ההיצע זה גורם למחירים גבוהים.האוכלוסיה גדלה מאד וכמות הדירות לא גדלה (רחוק מזה) באותו קצב

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה