עושק הגננות ברשתות הגנים "החרדיות"

מצב
הנושא נעול.

לילי 1

משתמש מקצוען
מרגישים פה את שלשת השבועות...
אהבת החינם פה...
כה יתן ה' וכה יוסיף

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
מחלקים מענקים שווה בשווה כי מקבלים סכום שאמור להתחלק לפי הסטטיסטיקה רק לשליש מהגננות ולא לכל הגננות (למרות שלכאורה הן זכאיות)
ובמשרד החינוך לא מתחשבים במציאות.
תפסיקו להתבכיין!!!!!!

רחשי הלב

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אפשרי;n4999841:
כלומר: החליטו לעשות פרוייקט קירוב ולהטיל את עלותו על חשבון הבנק המצומק של גננות אברכיות מרובות ילדים, בלי לקבל את אישורן.

יש לקוות שאליעזר סורוצקין לא יעלה על הרעיון, ועלותם של פרוייקטי קירוב של לב לאחים לא יוטלו על המשכורות בחנהע"צ... (אל דאגה, זה לא יקרה - הוא אדם הגון)

ואגב, גם אם מנהל הרשת ייסע על צי של ביואיקים עם נהגים פרטיים זה לא יפריע לאף אחד, אם המשכורות תשולמנה במלואן.

פונקט פארקערט! החינוך העצמאי כבר עשרות בשנים פרוייקט אחד גדול של קירוב. לפחות מחצית מהמוסדות שתחת חסותו, וכן תחת חסותם של רשת הגנים הם בפריפריה, וגם חלק גדול מהגננות המתלוננות וביניהם כאמור רעייתי, עובדות בדיוק שם!
לב לאחים לא נוסד אתמול, וגם החינוך העצמאי במהותו הוא ארגון של קירוב, כך שגורלם של הגננות פה ושם כרוך זה בזה.

דעתי

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
צילום מקצועי
כמה כיף לראות שבסוף הגיעה "הטענה המנצחת"
אם נביא את כל מה שמגיע לכן נקרוס.
א. אף אחד לא באמת יודע שזה נכון, הרי הם לא יסכימו שיהיה בדיקה חיצונית של וועדה ממונה מטעם רבנים או עסקנים (וא"כ אדרבה תראו את זה לכולם)
ב. צריך לברר הלכתית וחוקית האם זו טענה או לא.
ג'. לגבי הטענה שהגננות יודעות מראש על מה הן התחייבו, גם בארה"ב כשלעובדים היו תנאי עבדים, זה היה בהסכמתם, עד שנמאס להם והסוף ידוע. (בטח גם אז טענו שאם הם ישלמו יותר הם יקרסו.
ד. אף אחד לא ביקש כתבה, ביקשו משהו מעבר לזה, ביקשו התערבות של עסקנים או רבנים, מה שוודאי לא יהיה כי הבוסים מדי מעורבבים. וגם כי גם כאן יש אנשים שהשתכנעו מהשקרים שהם מפריחים לאוויר בלי לטרוח להוכיח את זה, או אנשים שלא מסוגלים להבין איך הגננות "החצופות" שיש להם חופש חודשיים מעיזות להתלונן.
ה.מעניין שרק לחילונים יש גנים שמלאים 35 ילדות, הרי לכן הם מביאים משכורת מלאה.
ו. כוכב אולי יש לך קשר לאחת מהרשתות, אחרת אין הסבר אחר לכל העצבים על הגננות. בכל אופן מה שזרקת פה לאוויר עדיין צריך הסבר אם מקבלים מענק לפי ילדים זה אמור להגיע לגננת, משרד החינוך מתקצב לפי גננות אולי לא מלא אבל לפי כל גננת. ואם זה לא נכון אז שוב, "תוכיחו".

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
נכתב ע"י דעתי;n5000291:
כמה כיף לראות שבסוף הגיעה "הטענה המנצחת"
אם נביא את כל מה שמגיע לכן נקרוס.
א. אף אחד לא באמת יודע שזה נכון, הרי הם לא יסכימו שיהיה בדיקה חיצונית של וועדה ממונה מטעם רבנים או עסקנים (וא"כ אדרבה תראו את זה לכולם)
ב. צריך לברר הלכתית וחוקית האם זו טענה או לא.
ג'. לגבי הטענה שהגננות יודעות מראש על מה הן התחייבו, גם בארה"ב כשלעובדים היו תנאי עבדים, זה היה בהסכמתם, עד שנמאס להם והסוף ידוע. (בטח גם אז טענו שאם הם ישלמו יותר הם יקרסו.
ד. אף אחד לא ביקש כתבה, ביקשו משהו מעבר לזה, ביקשו התערבות של עסקנים או רבנים, מה שוודאי לא יהיה כי הבוסים מדי מעורבבים. וגם כי גם כאן יש אנשים שהשתכנעו מהשקרים שהם מפריחים לאוויר בלי לטרוח להוכיח את זה, או אנשים שלא מסוגלים להבין איך הגננות "החצופות" שיש להם חופש חודשיים מעיזות להתלונן.
ה.מעניין שרק לחילונים יש גנים שמלאים 35 ילדות, הרי לכן הם מביאים משכורת מלאה.
ו. כוכב אולי יש לך קשר לאחת מהרשתות, אחרת אין הסבר אחר לכל העצבים על הגננות. בכל אופן מה שזרקת פה לאוויר עדיין צריך הסבר אם מקבלים מענק לפי ילדים זה אמור להגיע לגננת, משרד החינוך מתקצב לפי גננות אולי לא מלא אבל לפי כל גננת. ואם זה לא נכון אז שוב, "תוכיחו".

א. רבנים שהתערבו אכן השתכנעו ש... הרשתות צודקות.
ב. אכן הגננות בררו. זו טענה חוקית והילכתית.
ג. אם הם רוצות לשבות, בבקשה.
ד. יש לכן הוכחה שזה שקר? למה חובת ההוכחה על הרשתות ולא על הגננות?
ה. במגזר הכללי אופן התיקצוב הוא לפי עובדים ולא לפי מס' ילדות.
ו. אכן התקצוב הוא רק לפי ילדות, זה נורא קל לברר את זה, בררתי וכך אני יודעת.

דעתי

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
צילום מקצועי
א. מי אמר
ב. שוב מי אמר
ג. הם לא רוצות לשבות
ד. פשוט כי מקודם הייתה פה טענה לעשות כתבה על אלו שמלכלכים, לכן קודם כדאי שתוכיחו שהם באמת מלכלכים
ה. מי אמר
ו. שוב מי אמר

ועכשיו ברצינות, אני יכול כרגע לכתוב בדיוק הפוך בלי לברר
א. רבנים התערבו וראו שאכן יש בעיה
ב. זה לא חוקי ולא הלכתי (ההוכחה שזה לא חוקי מהסיפורים שהעלו כאן בעבר על גננות שאיימו בבית משפט ומיד קיבלו הכל)
ה. אין חילוק בין המגזר הכללי לחרדי בדבר הזה
ו. אכן זה לפי ילדים אבל הם מתקצבים לכל גננת לפי מס' הילדים

מגיבים לעניין

משתמש מקצוען
נכתב ע"י כוכב103;n5000324:
א. רבנים שהתערבו אכן השתכנעו ש... הרשתות צודקות.
ב. אכן הגננות בררו. זו טענה חוקית והילכתית.
אחד מגדולי הדיינים - הרב שפרן בירר את הנושא והוא סובר שישנם רשתות שהם לא צודקות! ולכן הוא סובר שצריך לעשות שינוי בכך, בכל הארץ.
(הרב שפרן נחשב מזה שנים לדיין שכל הגנבים מפחדים לדון אצלו, כי הוא יודע היכן מונח השקר).

הבעיה הגדולה בציבור החרדי בכל הנושא הזה. כי הרי צריך ללכת רק לבית דין. וזה דבר קשה לסחוב את המנהלים לבית דין לדון בכל זה. (הם הרי יפטרו מיד את כל העובדות המתלוננות)
וגם לעמותות יש את הכסף לשכור טוען רבני גדול ולפעמים לסלף דברים, משא"כ לעובדות אין הכסף הזה. וכאן הבעיה הגדולה.
ולכן יש רבנים שהתירו לפנות לבי"ד לעניני עבודה. ואפילו יש שהתירו לפנות לבית משפט (עפ"י הלכה מתי שמדובר בגבר אלים מותר לפנות לבית במשפט.) וכאן יש חלק מהכספים שאם לא יפנו בכח לא יוחזר לבעליו לעולם, ולכן התירו להציל את העושק הגדול הזה.
וכן מותר לפנות לבית המשפט שיתבע את משרד החינוך שאמור לפקח שהכספים עברו לעובדים. (משרד החינוך הינו גוף ממשלתי, וגוף ממשלתי מותר לתבוע בבית המשפט,)

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
מאוד נחמד לכתוב "הרשתות" בהכללה
אולי אני אתחיל לכתוב כל הגרפיקאיות הן...
או כל משרדי הנהלת חשבונות הם... או כל מעסיק אחר.
אם מישהו דן אצל הרב שפרן ויצא שהמעסיק שלו גנב לו- שיחזיר את הכסף ויפסיק לגנוב.
אני מדברת מידיעה ולא מהשערה.
וכל מה שכתבתי זה מידיעה בשטח בלבד.

אני וביתי

משתמש מקצוען
נכתב ע"י בבא קמא;n4999822:
הגב' קפלר כתבה כאן טענה פשוטה. אכן, חלק גדול מהגננות לא מקבלות מה שמגיע להן. ביניהן רעייתי, שיש לה וותק דו ספרתי ומקבלת הרבה הרבה פחות מהמגיע לה. וגם תוספת מעונות שמגיע לה על פי חוק לא מקבלת. ויש גם סייעות שלא מקבלות משכורת אחת בשנה. הלכו כמה גננות והתאגדו לתביעה נגד הרשת, והביאו אותה למצב של ברירה בין 2 אפשרויות: או לשלם לגננות כל מה שמגיע להן על פי חוק, לקרוס ולשלוח את כל העובדות הביתה. או להכנס לתוכנית הבראה כסחנית שתקצץ לכולן אבל תשאיר מאות ואולי אלפי מקומות עבודה.
הרשת בחרה באפשרות השניה, וגם זו התאפשרה רק אחרי פעילות קדחתנית של הח"כים פרוש וגפני שדאגו לתקציב של מליונים כדי להשאיר את הרשת עם ראש מחוץ למים.
איך הם הגיעו למצב הזה? אחת הסיבות היא מה שכתבה כוכב103 על החזקת גנים לא ריווחיים בפריפריה מסיבות אידיאולוגיות. ויש עוד סיבות שאין בהם שום חשד לפלילים.
יכול מאוד להיות שמנהל הרשת נוסע ברכב חדיש יותר מלאנטיס 97', אבל זה מגיע לו על זה שהסכים להכניס את ראשו למיטה החולה שנקראת רשת הגנים של אגו"י... ואני ממש לא מאמין שהוא צובר סכום שיאפשר לו לחתן את ילדיו.

א. רשת הגנים נכנסה להבראה לא בגלל סיפורים שהתגלו שהכספים יצאו מחוץ לעמותה למקומות נעלמים ורק המנהל ז"ל יודע היכן הם?
ב.משהו לא מסתדר בחישוב עצמו אם הגננות לא קיבלו את מבוקשם מאיפה נוצר הבור התקציבי פתאום? למה נצרכו לקצץ עוד לכל הגננות?????

דעתי

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
צילום מקצועי

אני מדברת מידיעה ולא מהשערה.
וכל מה שכתבתי זה מידיעה בשטח בלבד.

[/QUOTE]

הוא אשר אמרתי קשר לאחת מהרשתות

דעתי

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
צילום מקצועי
בואו נעשה סקר

אם הגננות החרדיות יהיו בהסתדרות, האם המשכורות יהיו אותו דבר או גבוהות יותר?
או נמוכות יותר?;)

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
נכתב ע"י חוחי;n4999742:
עבדתי ברשם העמותות...היו לא מעט תלונות של גננות בעיקר מק"ס וירושלים
על כך שמחייבים אותן לתת מעשרות ליור העמותה וכן מקרי קיצון בהם לא שולם להן שכר
התלונות הללו שבות ריקם - הן פחדו להזדהות ובקשו תמיד מהבוסית החילונייה שלי לדבר איתי השם שלי מידי מעיד על חרדיותי - היה לי עצוב שלא הצלחנו לסייע להם
ועוד יותר עצוב לדעת על מקרים כאלו בציבור שלנו...
מי ישמע כמה הן מרוויחות - כבשת הרש ממש...

הן יכולות להגיד לבוס שבעקבות שאלת רב, אין להן היתר לתת למי שאינו נזקק (הבוס)
לכן מהיום כספי הצדקה שלהן ילכו לעניים אמיתיים :)

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
אוח, בזבזתי את הודעת החמסה חמסה חמסה שלי על גננות עשוקות
במקו על איזה פוסט מזל משמעותי הרבה יותר
או מינימום פתיחת אשכול של נגד עין הרע ;)

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
סליחה, אני לא מבינה.
אולי אותם מנהלי רשתות גם יכניסו את ידם לכיסם של אנשים ברחוב
ו"יסחבו" משם כמה שקלים לכיסוי ההוצאות ?!
למה לא? זו ממש מצווה בשביל גני קירוב בפריפרי...

לא לשלם לעובד את מה שמגיע לו זו גנבה לכל דבר!

הרב שפרן אומר שלא צריך בשביל זה היתר מבי"ד
ואפשר מייד לפנות לבי"ד לעניני עבודה
ואני יודעת על מקרים שהגר"ח קנייבסקי הורה לפנות מייד לבי"ד לעבודה.
אז כנרנראה שזה לא כ" פשוט...

וסתם מעניין-
כחלק מתוכנית ההבראה מנהלי החברה וויתרו גם הם על וותק או דיבידנדים?

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
זהו בדיוק הענין שהם כן משלמים מה שמגיע לעובדים שלהם
רק זה לא תואם למה שמקבלים במגזר החילוני בגלל צורת התיקצוב לציבור החרדי.
הצעקה קמה על סייעות בגנים שעובדות בשכר מינימום.
וזה בדיוק תואם לחוק ולתקנות ולכללים של משרד החינוך.
רק מה?
יש אנשים שזה נראה להם לא הגיוני.
אגב- גם לי זה נראה לא הגיוני ולכן אני לא סייעת בגן.
אבל זה החק. וזה החוזה ושום דבר לא התחדש או השתנה.
רק מרב רחמים על הסייעות שעובדות קשה בתמורה דלה אנשים באים ומספרים סיפורים לא נכונים על גניבות שלא קיימות.

שוב אני לא מדברת על מקרי קיצון שהעלו כאן שביקשו להחזיר כסף וכדו'.

ולשאלתך מנוחהלה- חלק מהמנהלים הלכו הביתה. לא וויתרו על דבידנדים או וותק.
ואני לא מתמצאת מה היה בתכנית ההבראה של רשת הגנים, אני רק יודעת שמי שעובדת שם כיום עושה זאת מרצונה החופשי.

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
נכתב ע"י כוכב103;n5000653:
זהו בדיוק הענין שהם כן משלמים מה שמגיע לעובדים שלהם
רק זה לא תואם למה שמקבלים במגזר החילוני בגלל צורת התיקצוב לציבור החרדי.
הצעקה קמה על סייעות בגנים שעובדות בשכר מינימום.
וזה בדיוק תואם לחוק ולתקנות ולכללים של משרד החינוך.
רק מה?
יש אנשים שזה נראה להם לא הגיוני.
אגב- גם לי זה נראה לא הגיוני ולכן אני לא סייעת בגן.
אבל זה החק. וזה החוזה ושום דבר לא התחדש או השתנה.
רק מרב רחמים על הסייעות שעובדות קשה בתמורה דלה אנשים באים ומספרים סיפורים לא נכונים על גניבות שלא קיימות.

שוב אני לא מדברת על מקרי קיצון שהעלו כאן שביקשו להחזיר כסף וכדו'.

ולשאלתך מנוחהלה- חלק מהמנהלים הלכו הביתה. לא וויתרו על דבידנדים או וותק.
ואני לא מתמצאת מה היה בתכנית ההבראה של רשת הגנים, אני רק יודעת שמי שעובדת שם כיום עושה זאת מרצונה החופשי.

אי צבירת וותק וימי חופה- זה גם במסגרת החוק?
פחטור עובדות כל חצי שנה - זה גם במסגרת החוק?
הוצאות ע"ח הגננת- זה גם במסגרת החוק?

הצעקה לא קמה רק על סייעות שעובדות בגנים בשכר מינימום
אלא על גננות בעלות וותק שמקבלות פחות משכר מינימום!!!

ואם הכל כ"כ חוקי,
למה הם כ"כ מפחדים מתביעה של עובדות בבי"ד לעבודה?
למה זה "מקפל" אותם כ"כ מהר?!

כל עובד עובד מרצונו החופשי
כל עוד זהו לא מחנה עבודה ולא עבודת כפיה
אבל גננת שמעכבים לה כבר חודשיים את המשכורת ויודעת שאם היא תעזוב-
תפסיד משכורת של חודשיים, זה סוג של עבדות !

מגיבים לעניין

משתמש מקצוען
העתק ממה שפרסם אחד בשם האמת, בפורמים של אתר לדעת לפני שנתיים.

עושק הגננות • "העמותות לקוחות את הכסף של הגננות לכיס שלהן"

הפעיל החברתי אברהם פביאן ממטה מאבק למען הגננות שוחח הערב עם אבי מימרן במהדורה המרכזית בקול חי על סוגיית הגננות החרדיות שמופלות לרעה.

לדבריו הגנים מתוקצבים לפי מוכר שאינו רשמי והתקצוב לפיו הוא ממוצע לגננת עם וותק של 12 שנים והיא מוסמכת, משקללים עלות גננת, סייעת, הוצאות מנהל, מחלקים ל-31 או 33 ילדים ואת התקציב מעביירם לגנים.

"משרד החינוך קובע" כך פביאן, "שהמעסיק חייב לשלם לעובדות את אותו שכר שמשלם משרד החינוך לעובדותיו בלי לגזור קופון בדרך. ואם יש חסר בקופה חובה להשלים הכנסות, בלי לגבות שכר לימוד מההורים, ולא לקצץ בכסף לגננת".

במגזר הכללי המעסיק הוא משרד החינוך שמשלם לפי דרגה ווותק ללא מתווכים, לכן גם חל עליהם הסכמי עובדה כמו של עובדות רשויות מקומיות מפרט פביאן וזועק בשם הגננות כי המעסיקים נותנים יחס מחפיר לגננות ובעיקר משלמים לגננות עם שנות וותק רבות הרבה פחות ממה שמגיע להם תוך שמשרד החינוך לא אוכף מספיק את הדבר.

הוא ציין כי יש עמותות ישרות יותר וישרות פחות אולם הצד השווה לכולן שאיש לא נותן לגננות את כל מה שמגיע להן.

נחדד כי מבחינת משרד החינוך אין תקצוב עודף לגננות עם וותק והמפעיל צריך להשלים מכיסו. לדברי פביאן "לו העמותות היו משלמות את המקסימום שהן מסוגלות הייתי שותק, לצערי המצב רחוק מזה".

לשידור עלתה אמה של אחת הגננות שהזדהתה בשם בדוי וספרה כי "שילמנו את מיטב כספינו לתת לה השכלה נאותה והן עובדות מבוקר עד ערב, מקבלות חצי משכורת ולא מעזות לפצות פה. הן חדורות אמונה לחנך את הדור הבא אבל יש ניצול מזוויע".

"המשכורת של ביתי נעה סביב 3200 ש"ח כשהיא עובדת הרבה אחרי שעות העבודה". אברהם פביאן אמר כי "משרד החינוך מעביר 9403 כולל עבודות מעביד שזה כ-6000 ש"ח ברוטו, מה שאומר ש-1500 ש"ח נעלם בדרך".

פביאן אמר כי יש שיפור קטן בשנים האחרונות למרות שהוא לא פועל כדי למגר את הבעיה. "הם רוצים תלונה רשמית ומתעלמים מזה שאיש לא מעיז לפתוח את הפה".

"יש פתרון שמנסים לקדם במסגרת ההסכם הקואליציוני, אבל ראשי העמותות מנסים לטרפד את זה כדי שלא תיגלה קלקלתם" אמר פביאן.

אני וביתי

משתמש מקצוען
נכתב ע"י דעתי;n5000516:
בואו נעשה סקר

אם הגננות החרדיות יהיו בהסתדרות, האם המשכורות יהיו אותו דבר או גבוהות יותר?
או נמוכות יותר?;)

זה ברור שזה הפתרון רק שהגננות מפחדות מהצל של עצמם אולי המעסיק ידע עוד חמישים שנה שהם נרשמו להסתדרות והוא יתנקם בהם.

מגיבים לעניין

משתמש מקצוען
לגבי ההסתדרות זה גם לא פתרון מושלם, כי באלעד המנהלים מצאו גם אפשריות לתחכם גם אם ההסתדרות וכבר שנה שלימה שהם בהסתתדרות ולא ראו שקל אחד, וחלקם אפי' ראו מכתב פיטורין.

הבעיה הגדולה בציבור החרדי בכל הנושא הזה
כי הרי צריך ללכת רק לבית דין. וזה דבר קשה לסחוב את המנהלים לבית דין לדון בכל זה. (הם הרי יפטרו מיד את כל העובדות המתלוננות)
וגם לעמותות יש את הכסף לשכור טוען רבני גדול ולפעמים לסלף דברים, משא"כ לעובדות אין הכסף הזה. וכאן הבעיה הגדולה.
ולכן יש רבנים שהתירו לפנות לבי"ד לעניני עבודה. ואפילו יש שהתירו לפנות לבית משפט (עפ"י הלכה מתי שמדובר בגבר אלים מותר לפנות לבית במשפט.) וכאן יש חלק מהכספים שאם לא יפנו בכח לא יוחזר לבעליו לעולם, ולכן התירו להציל את העושק הגדול הזה.
וכן מותר לפנות לבית המשפט שיתבע את משרד החינוך שאמור לפקח שהכספים עברו לעובדים. (משרד החינוך הינו גוף ממשלתי, וגוף ממשלתי מותר לתבוע בבית המשפט,)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה