עוול משווע!!!

גפ"ן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מיכל123;855094:
מה שהחוק מחייב הם מקבלות בשמחה ובמאור פנים, וגם מה שיותר ממה שהחוק מחייב. (לולא היה חוקים כאלו דרקוניים, הייתי יכולה בשמחה לתת להם משכורות הרבה יותר גבוהות, בנטו, וכולנו היינו שמחות יותר).
כל מה שאני כותבת זה רק שאם מעסיק כלשהוא סיכם לפני תחילת העבודה שאין כאלו זכויות, או שהעובדת הגיעה על דעת זה, אז אין מה לכעוס על המעסיק בכלל, בגלל שהוא באמת לא אמור לתת כסף שאיזה כמה שכירים שיושבים בקודקוד המדינה החליטו שמגיע לשכירים, על חשבונו.
וגם, שצריך להכיר טובה למעסיק שנותן את הזכויות, כי בפירוש, לפי ההלכה, אפשר לסכם לפני תחילת העבודה שלא נותנים את כל הזכויות המטומטמות האלו, ואם המעסיק בכל אופן נותן, אז צריך להכיר לו טובה. (ו.... כן כן כן כן, גם המעסיק, כמובן, צריך להכיר טובה לעובדות על שבזכותם העסק פורח. נכון.)
ו.. אקמולים.. כל המעסיקים נותנים, על פי חוק.
או, עכשיו אני מתחילה לשמוע דברים של טעם.
אצלנו, תגידי תודה שבכלל מחזיקים אותך, ( בלי להתגאות ולומר שקדמתי את העסק מאד מאד מאז שנכנסתי) ואם תעיזי לומר על משהו שהוא לא חוקי(אפילו שהמעביד התחייב לתת הכל ע"פ החוק) אז תוך שבועיים תמצאי את עצמך בחוץ!! ואין פוצה פה ומצפצף!!!!

תודה לעובד? למה מה?

Bיוטי

משתמש רשום
נכתב ע"י מיכל123;855094:
מה שהחוק מחייב הם מקבלות בשמחה ובמאור פנים, וגם מה שיותר ממה שהחוק מחייב. (לולא היה חוקים כאלו דרקוניים, הייתי יכולה בשמחה לתת להם משכורות הרבה יותר גבוהות, בנטו, וכולנו היינו שמחות יותר).
כל מה שאני כותבת זה רק שאם מעסיק כלשהוא סיכם לפני תחילת העבודה שאין כאלו זכויות, או שהעובדת הגיעה על דעת זה, אז אין מה לכעוס על המעסיק בכלל, בגלל שהוא באמת לא אמור לתת כסף שאיזה כמה שכירים שיושבים בקודקוד המדינה החליטו שמגיע לשכירים, על חשבונו.
וגם, שצריך להכיר טובה למעסיק שנותן את הזכויות, כי בפירוש, לפי ההלכה, אפשר לסכם לפני תחילת העבודה שלא נותנים את כל הזכויות המטומטמות האלו, ואם המעסיק בכל אופן נותן, אז צריך להכיר לו טובה. (ו.... כן כן כן כן, גם המעסיק, כמובן, צריך להכיר טובה לעובדות על שבזכותם העסק פורח. נכון.)
ו.. אקמולים.. כל המעסיקים נותנים, על פי חוק.

יכול להיות שאת היית נותנת משכורות יותר גבוהות בנטו, ודאי זה גם היה תלוי ברווחיות של העסק שלך
אבל אני מכירה מעסיקים -חרדיים!! לא אחד ולא שניים, שאם החוק לא היה מחיב אותם הם לא היו נותנים כלום!!! ואם שכר מינימום היה 15 שח לשעה- אז זה מה שהם היו נותנים!! וגם אם הוא היה 5 לשעה.. ובלי כל קשר למחזור הרווחים וההכנסות של העסק וגם בלי קשר לכמה העובד מפריח להם את העסק.
לכן פה צריך חוקים שמחייבים את המעסיק לתת זכויות מינימליות והן בהחלט בהחלט מינימליות!! שלא משנה מה מצב העסק שלו הוא חיב לתת, זה לא בא בחלל ריק, זה בא אחרי שהיה מצב שעובדים לא כיסו את הלחם שלהם ועבדו מבוקר עד ליל.
עדיין שכירים ממוצעים עם כל ההטבות לא מגיעים לשכר של עצמאים ממוצעים.
והשכירים שיושבים בקודקוד המדינה- נו הם ממש לא ממוצעים, המשכורות שלהם למרות שהם שכירים הרבה מעל הממוצע במשק, והם לא זקוקים לזכויות הבסיסיות של החוק כי ממילא יש להם ביטוח מנהלים ופנסיה מורחבת ומקבלים בתי מלון באמת (לא דמי הבראה..) וטיסות מסביב לעולם ורכב ונהג פרטי ולא נדבר על השכר לשעה שלהם..
ולמרות זאת הם מצאו לנכון לרדת אל העם ולהתחשב גם בשכבות החלשות.. יפה!

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
לדעתי מיכל התכוונה שלא היה אכפת לה לתת לעובדים שלה שכר מינימום גבוה יותר וכך העובדות היו מקבלות יותר בנטו מאשר כל הכספים שהולכים לביטוח לאומי, הבראה, פנסיה וכו' - מה שמוריד את השכר שהעובדת מקבלת אבל לא את הכסף שמעסיק מוציא - מה שגורם לכך ששני הצדדים לא מרוצים...

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
והשכירים שיושבים בקודקוד המדינה- נו הם ממש לא ממוצעים, המשכורות שלהם למרות שהם שכירים הרבה מעל הממוצע במשק, והם לא זקוקים לזכויות הבסיסיות של החוק כי ממילא יש להם ביטוח מנהלים ופנסיה מורחבת ומקבלים בתי מלון באמת (לא דמי הבראה..) וטיסות מסביב לעולם ורכב ונהג פרטי ולא נדבר על השכר לשעה שלהם..
ולמרות זאת הם מצאו לנכון לרדת אל העם ולהתחשב גם בשכבות החלשות.. יפה! <!-- / message -->
אם לא הי-ה שכר מינימום נורמלי (וגם מה שיש הוא מועט מאד ביחס לגובה המחיה בארצינו) היתה מתמוטטת כאן הכלכלה, וכל עובדי המדינה היו מפוטרים.
יחד עם זאת, קשה לעסקים הרבים הנמצאים במיתון עמוק ולפעמים סוגרים חודשים בגרעונות לשלם גם את השכר הנ"ל.
כל זה נובע מעלית גובה מחירי הדירות ויוקר המחיה המאמיר בעוד המשכורות וההכנסות מעצמאי לא גדלות בהתאם.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י Bיוטי;855221:
לכן פה צריך חוקים שמחייבים את המעסיק לתת זכויות מינימליות והן בהחלט בהחלט מינימליות!! שלא משנה מה מצב העסק שלו הוא חיב לתת, זה לא בא בחלל ריק, זה בא אחרי שהיה מצב שעובדים לא כיסו את הלחם שלהם ועבדו מבוקר עד ליל.
הבנתי
לכן חייבים לתת זכויות לשכירים !

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם, לכן נותנים להם פנסיה. המעסיק אמור לממן להם את המשכורת לשנים ארוכות אחרי העבודה. לא המדינה. יפה. שיהיה להם בתיאבון.

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם, לכן נותנים להם חופש עד 28 ימים בשנה, שבהם המעסיק צריך להחזיק עובדת אחרת/להחסיר מההכנסות, ולשלם שכר מלא.

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם, לכן למעסיק אסור לסרב לקבל אשה בהריון, או לפטר אשה בהריון, ואם העסק שלו מפסיד בגלל זה אלפי שקלים בחודש, אז זבשל"ו.

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם ולכן מגיע להם בית מלון פעם בשנה (מה שנקרא בלע"ז "דמי הבראה", 3710 ש"ח לשנה שהמעסיק אמור לתרום לעובדת בנוסף למשכורת וזה עולה מדי שנה).

וזה נקרא "בהחלט בהחלט מינימלי".

נכתב ע"י Bיוטי;855221:
ומקבלים בתי מלון באמת (לא דמי הבראה..) וטיסות מסביב לעולם ורכב ונהג פרטי ולא נדבר על השכר לשעה שלהם..
ולמרות זאת הם מצאו לנכון לרדת אל העם ולהתחשב גם בשכבות החלשות.. יפה!
גם השכירים שמרויחים רק 23 ש"ח לשעה (+ חופשות, הבראה, הפרשה לפנסיה, תשלום לקופת חולים ע"ח המעסיק. תשלום לביטוח לאומי ע"ח המעסיק, ימי מחלה ע"ח המעסיק ועוד..) מקלבים בית מלון. כבר כתבנו את זה.

נכתב ע"י Bיוטי;855221:
למרות זאת הם מצאו לנכון לרדת אל העם.
כל מה שעשו לא עשו אלא לעצמם.
הם שכירים, נכון, אבל גם עם משכורת של 30000 ש"ח בחודש מאד כדאי לקבל גם דמי הבראה (שכחתי, דמי ההבראה לעובדי המדינה הם הרבה יותר גבוהים, כנראה שהם צריכים מלונות גם לילדים שלהם ולשכנים) הפרשה לפנסיה על חשבון המדינה, למה לא ? , וכל שאר ההטבות. ואם במקרה גם השכירים המסכנים שמקבלים רק 23 ש"ח לשעה (+ + + + ) יהנו מזה, למה לא ? שיהנו גם.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י obyektiv;855285:
אם לא הי-ה שכר מינימום נורמלי (וגם מה שיש הוא מועט מאד ביחס לגובה המחיה בארצינו) היתה מתמוטטת כאן הכלכלה, וכל עובדי המדינה היו מפוטרים.
יחד עם זאת, קשה לעסקים הרבים הנמצאים במיתון עמוק ולפעמים סוגרים חודשים בגרעונות לשלם גם את השכר הנ"ל.
כל זה נובע מעלית גובה מחירי הדירות ויוקר המחיה המאמיר בעוד המשכורות וההכנסות מעצמאי לא גדלות בהתאם.

נכון מאד.

גם המעסיקים וגם השכירים היו מעדיפים שיעלו את שכר המינימום ל 30 ש"ח בחודש, ולא יחייבו אותנו לתרום 15% כל חודש לקרנות הפנסיה בשביל לכסות את ההפסדים של הטייקונים.

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
ממש רחמנות על המעסיקים המסכנים, ליבי ליבי על הניצול האכזרי של העובדים הציניים, שכל מעייניהם רק בלמצוץ את לשדו של הבוס, עד שיישאר חסר פרוטה, או אז ילכו העלוקות למצוא מעביד אחר כדי להטפל אליו.

כבר כתבתי תגובה קצת יותר חריפה, על כמה מחברי הפורום, אבל פתאום נזכרתי שיו"כ מתקרב, אז מחקתי, ואכתוב בצורה עדינה יותר.

פעם פעם, גם אני הייתי שכיר. והמעסיק שלי התבכיין לי, על מצבו הקשה ועל כמה שהוא רוצה ואין לו אפשרות ועוד כהנה וכהנה.

הצעתי לו, בתמימות, להתחלף אתו. אמרתי לו, שאם זה המצב, אני מוכן לקחת את ניהול המוסד על כתפי, ואני מתחייב לשלם לו את משכורתו כדת וכדין, בל התחמקויות ובלי התפתלויות. הנ"ל היה קצת בהלם, (כמובן), וניסה להניע אותי, תוך שהוא מסביר לי שוב ושוב עד כמה לא כדאי הדבר, ולאיזה בוץ אני אכניס את עצמי אם אקח את ניהול המוסד על כתפי הרכות והענוגות.

כשראה שהדבר לא מרתיע אותי, החל הבוס לדבר, על כך שה' עוזר, ורואים ישועות והוא ישתדל להכניס את המשכורת בזמן.

מישהו עדיין מרחם על המעסיקים?!

Bיוטי

משתמש רשום
נכתב ע"י מיכל123;855898:
הבנתי

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם, לכן נותנים להם פנסיה. המעסיק אמור לממן להם את המשכורת לשנים ארוכות אחרי העבודה. לא המדינה. יפה. שיהיה להם בתיאבון.
נכתב ע"י מיכל123;855898:
ודאי.
מאיפה לדעתך הם אמורים לחיות מגיל 65? מקצבת זיקנה? מהכסף הרב שחסכו לאורך כל השנים ממשכורת המינימום שלהם?

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם, לכן נותנים להם חופש עד 28 ימים בשנה, שבהם המעסיק צריך להחזיק עובדת אחרת/להחסיר מההכנסות, ולשלם שכר מלא.

לא יודעת מאיפה את מביאה את המספרים האלו, אני יודעת על 12 ימי חופש שנתיים, יום לחודש בהתאם לאחוז המשרה, אבל לא זה הענין, נראה לך הוגן להעסיק עובד ברצף בלי חופש? נראה לך שאם לא היה חוק מחייב מישהו היה נותן לעובדים שלו חופש? (חוץ ממך כמובן)
בנוסף, מה שקורה בפועל שהרבה מאד עובדות בשכר מינימום לא לוקחות את ימי החופשה המגיעים להם אלא מממשות אותם בכסף, כן, כדי לשלם את הלחם, תארי לך.

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם, לכן למעסיק אסור לסרב לקבל אשה בהריון, או לפטר אשה בהריון, ואם העסק שלו מפסיד בגלל זה אלפי שקלים בחודש, אז זבשל"ו.

אף אחד לא אמר שאסור לפטר אישה בהריון, צריך רק להוכיח שאתה לא מפטר אותה בגלל ההריון, למה כ"כ קשה להוכיח זאת? אולי משום שאם מעביד צריך לפטר עובדת אחת יש יותר מסיכוי סביר שהוא יבחר ב"מקרה" את זו שבהריון?? משום שתפוקת העבודה שלה נמוכה יותר, היא צריכה לצאת מידי פעם לבדיקות ולמעקב, פתאום היא יכולה להזדקק לשמירה..
יכול להיות שהיא גם תשתמש יותר מידי באקמולים של העסק ותבקש מזגן יותר מידי.. עדיף לפטר אותה.
אם יש פיטורין קולקטיביים, כשהעסק בקשיים, אף אחד לא ימנע ממעסיק לפטר עובדת בהריון. בדוק.
(אגב, החוק הזה, אפשר לתרגם אותו במידה מסוימת כעידוד ילודה, לפני שהיו חוקים כאלו בעולם, נשים שעבדו כשכירות היו נשארות רווקות עד גיל מאוחר)

העובדים לא כיסו את הלחם שלהם ולכן מגיע להם בית מלון פעם בשנה (מה שנקרא בלע"ז "דמי הבראה", 3710 ש"ח לשנה שהמעסיק אמור לתרום לעובדת בנוסף למשכורת וזה עולה מדי שנה).

3710 זה מה שמקבלים בשנה ה20 ואילך! מתחילים בדיוק מחצי, ותראי לי מישהו ששורד כשכיר 20 שנה..בתנאי המינימום ולא מורות או גננות שלהן יש תנאי עבודה הרבה יותר טובים
מה שברור זה שזה לא מכסה אפילו יום אחד במלון הכי זול, ובסך הכל מעלה טיפה את השכר השנתי הזעום, אם לא בשביל הלחם- בשביל הגבינה.

כן בהחלט בהחלט!
ואם את סבורה אחרת- בואי להיות שכירה,
(כבר הצעתי לך פעם) מהר מאד תשני את דעתך (אחרי התלוש הראשון)

כתיבה וחתימה טובה!!!

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י שמואל גרינשטיין;855952:
ממש רחמנות על המעסיקים המסכנים, ליבי ליבי על הניצול האכזרי של העובדים הציניים, שכל מעייניהם רק בלמצוץ את לשדו של הבוס, עד שיישאר חסר פרוטה, או אז ילכו העלוקות למצוא מעביד אחר כדי להטפל אליו.

כבר כתבתי תגובה קצת יותר חריפה, על כמה מחברי הפורום, אבל פתאום נזכרתי שיו"כ מתקרב, אז מחקתי, ואכתוב בצורה עדינה יותר.

פעם פעם, גם אני הייתי שכיר. והמעסיק שלי התבכיין לי, על מצבו הקשה ועל כמה שהוא רוצה ואין לו אפשרות ועוד כהנה וכהנה.

הצעתי לו, בתמימות, להתחלף אתו. אמרתי לו, שאם זה המצב, אני מוכן לקחת את ניהול המוסד על כתפי, ואני מתחייב לשלם לו את משכורתו כדת וכדין, בל התחמקויות ובלי התפתלויות. הנ"ל היה קצת בהלם, (כמובן), וניסה להניע אותי, תוך שהוא מסביר לי שוב ושוב עד כמה לא כדאי הדבר, ולאיזה בוץ אני אכניס את עצמי אם אקח את ניהול המוסד על כתפי הרכות והענוגות.

כשראה שהדבר לא מרתיע אותי, החל הבוס לדבר, על כך שה' עוזר, ורואים ישועות והוא ישתדל להכניס את המשכורת בזמן.

מישהו עדיין מרחם על המעסיקים?!

המנהל שלך היה טיפש!!
הוא היה צריך להתחלף איתך, אחרי חודש היית מדבר אחרת!

סך הכל לא כל המעסיקים נצלנים וטיפת הבנה גם מכיוון העובדים לבוסים לא היתה מזיקה.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י Bיוטי;855959:
נכתב ע"י מיכל123;855898:
הבנתי

נכתב ע"י מיכל123;855898:
ודאי.
מאיפה לדעתך הם אמורים לחיות מגיל 65? מקצבת זיקנה? מהכסף הרב שחסכו לאורך כל השנים ממשכורת המינימום שלהם?

לא יודעת מאיפה את מביאה את המספרים האלו, אני יודעת על 12 ימי חופש שנתיים, יום לחודש בהתאם לאחוז המשרה, אבל לא זה הענין, נראה לך הוגן להעסיק עובד ברצף בלי חופש? נראה לך שאם לא היה חוק מחייב מישהו היה נותן לעובדים שלו חופש? (חוץ ממך כמובן)
בנוסף, מה שקורה בפועל שהרבה מאד עובדות בשכר מינימום לא לוקחות את ימי החופשה המגיעים להם אלא מממשות אותם בכסף, כן, כדי לשלם את הלחם, תארי לך.

אף אחד לא אמר שאסור לפטר אישה בהריון, צריך רק להוכיח שאתה לא מפטר אותה בגלל ההריון, למה כ"כ קשה להוכיח זאת? אולי משום שאם מעביד צריך לפטר עובדת אחת יש יותר מסיכוי סביר שהוא יבחר ב"מקרה" את זו שבהריון?? משום שתפוקת העבודה שלה נמוכה יותר, היא צריכה לצאת מידי פעם לבדיקות ולמעקב, פתאום היא יכולה להזדקק לשמירה..
יכול להיות שהיא גם תשתמש יותר מידי באקמולים של העסק ותבקש מזגן יותר מידי.. עדיף לפטר אותה.
אם יש פיטורין קולקטיביים, כשהעסק בקשיים, אף אחד לא ימנע ממעסיק לפטר עובדת בהריון. בדוק.
(אגב, החוק הזה, אפשר לתרגם אותו במידה מסוימת כעידוד ילודה, לפני שהיו חוקים כאלו בעולם, נשים שעבדו כשכירות היו נשארות רווקות עד גיל מאוחר)

3710 זה מה שמקבלים בשנה ה20 ואילך! מתחילים בדיוק מחצי, ותראי לי מישהו ששורד כשכיר 20 שנה..בתנאי המינימום ולא מורות או גננות שלהן יש תנאי עבודה הרבה יותר טובים
מה שברור זה שזה לא מכסה אפילו יום אחד במלון הכי זול, ובסך הכל מעלה טיפה את השכר השנתי הזעום, אם לא בשביל הלחם- בשביל הגבינה.

כן בהחלט בהחלט!
ואם את סבורה אחרת- בואי להיות שכירה,
(כבר הצעתי לך פעם) מהר מאד תשני את דעתך (אחרי התלוש הראשון)

כתיבה וחתימה טובה!!!

הוא שמיכל טוענת כאן כל הזמן,
ואתם לא מבינים!
פעם התווכחתי איתה - היום אני מסכימה.

במקום שהחוק יהיה לתת משכורת רעב עם חובות לכל מיני הפרשות - כך שהבוס מוציא הרבה ותכל'ס השכיר מקבל מעט, עדיף לתת הרבה ולבטל את חיובי ההפרשות למינהן, שהאדם יחליט מה ואיך הוא עושה עם כספו.

מקסימום שהחובה תחול עליו כך שהוא ירגיש לפחות שזה הכסף שלו והוא פועל איתו.

תור הזהב

משתמש מקצוען
נכתב ע"י mig;856060:
נכתב ע"י Bיוטי;855959:

הוא שמיכל טוענת כאן כל הזמן,
ואתם לא מבינים!
פעם התווכחתי איתה - היום אני מסכימה.

במקום שהחוק יהיה לתת משכורת רעב עם חובות לכל מיני הפרשות - כך שהבוס מוציא הרבה ותכל'ס השכיר מקבל מעט, עדיף לתת הרבה ולבטל את חיובי ההפרשות למינהן, שהאדם יחליט מה ואיך הוא עושה עם כספו.

מקסימום שהחובה תחול עליו כך שהוא ירגיש לפחות שזה הכסף שלו והוא פועל איתו.

בהחלט,
בנקודה הזו אני בהחלט מסכימה איתה, אין סיבה שהמעביד יפריש לעבוד חופש ופנסיה, אדם אחראי חוסך לעצמו לעיתות שובע ורעב ומנצל את ממונו בחכמה בצעירותו בכדי שגם בזקנותו יוותר לו.
אם החוק לא סומך על האנשים שיחסכו הוא יכול לאלץ אותם לעשות זאת. אך מדוע את הבוסים?
אבל חובה בחוק לתנאי עבודה שלא קשורים לממון: לדרוש שיהיו ימי חופשה בפועל. לדרוש רף מינימלי שהמשכורת לא תהיה נמוכה ממנו. לאפשר מנוחה אחרי מספר שעות, שימוע ועוד אופציות שקבועות בחוק.

מיכל מה שמציק כאן להרבה קוראים היא העובדה שאת משדרת שבעיניך עם השכירים הוא נצלן וחמסן שמעוניין לשדוד את המעסיק. ובמיוחד את פת הלחם הקטנה שלו.

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
אין סיבה שהמעביד יפריש לעובד לחופש ולפנסיה אם המעביד משלם שכר ראוי. ולא 23 ש"ח לשעה, ואז לעובד יש יכולת להפריש לעצמו.
אבל כשהעובד מתלבט האם לקנות גבינה ומוצרים בסיסים לעת צעירותו, בעקבות המשכורת שאינה תואמת כלל את המציאות ההזויה,
אזי מצאו פתרון חלקי שלפחות הוא יהנה מן הפנסיה לעת זקנותו. אל תדאגו, לא מדובר על פנסיה שמנה.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י obyektiv;856070:
אין סיבה שהמעביד יפריש לעובד לחופש ולפנסיה אם המעביד משלם שכר ראוי. ולא 23 ש"ח לשעה, ואז לעובד יש יכולת להפריש לעצמו.
אבל כשהעובד מתלבט האם לקנות גבינה ומוצרים בסיסים לעת צעירותו, בעקבות המשכורת שאינה תואמת כלל את המציאות ההזויה,
אזי מצאו פתרון חלקי שלפחות הוא יהנה מן הפנסיה לעת זקנותו. אל תדאגו, לא מדובר על פנסיה שמנה.

זה מה שמדברים כאן, לתת לו יותר.

כפי שאני מבינה את מיכל,
שומעים כאן כל הזמן על בוסים רעים, עושקים, רשעים, ממש עשרת בני המן בהמחשה בת זמנינו - זה נראה כאילו אין מעסיק ישר ולא יחטא כאן בארץ.

באה מיכל - ומציגה בהקצנה - גם את הצד השני... בו נמצאים פחות - לדעתי היא כבר קצת מגזימה מה שגורם לחוסר הזדהות.

אך כשעובדת מדברת זמן רב בטלפון בעניינים פרטיים*, מצוטאטת, ומתנהגת באופן שאינו אתי - זה מעצבן מאד!! ואם היא עוד מחזיקה מעצמה כבעלת מוסר עבודה - אז בכלל.
(* עיניינים פרטיים שאינם תקשורת עם בעלה וילדיה לגבי התנהלות בהיעדרה, אלא למשל שיחת יעוץ לשכינה, תכנון חופשה משפחתית עם גיסתה, העברת מתכון כולל הדרכה לחברה ועוד כיד הדמיון הטובה)

בד"כ אלו גם מנסות לרתום את החוק בכל מיני אופנים למען האינטרסים שלהן, אח"כ כשהיא תבוא לבקש לפנים משורת הדין - יעקמו לה את האף, בעוד לאחרת ההגונה יהנו לתת - ולא יחכו לבקשה ממנה.

* מובן שהנ"ל נכתב בתאוריה בלבד, כמוכן ברור שאני מדברת על מקומות הוגנים ואני מודעת לכך שיש אכן אנשים שלא מפרגנים לשכירים שלהם, או רשתות שמעסיקות יועצים משפטיים ע"מ שילמדו אותם מה ניתן לחסוך ע"ח העובדים.

dvory

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עוד נקודה מאד חשובה שצריך להבהיר לגבי ההפקדות לקופות הגמל, שהמדינה מאלצת את העובדים והמעבידים להפריש. חשוב לזכור, שאלה חוקי מדינה. וכחוקי מדינה, הם באים ראשית כל לדאוג למדינה ולתקציביה.
בעבר, כאשר לא היתה חובה על המעביד לפתוח קופת פיצויים אישית לכל עובד, היו עסקים שקרסו ורק אז התגלה שקופת הפיצויים המרכזית של החברה ריקה מתוכן. מה עשו עובדים במקרה כזה? נגשו למוסד לביטוח לאומי ודרשו את תגמולי הפיצויים. מאז שיש קופת פיצויים אישית לכל אחד- ועובדים למדו לעקוב ולפקח אחרי ההפרשות שלהם (או שלא...) הכסף שהמוסד לביטוח לאומי צריך להקציב לעובדים שפוטרו ולא קיבלו פיצויים הוא קטן בהרבה.
כנ"ל גם לגבי תביעות שארים וזיקנה. ככל שהפנסיה שאדם מקבל לעת זקנותו גדולה יותר- כך ההקצבה קטנה בהתאם. לא קצבת הבסיס, שמחושבת על סמך השנים בהן שילם אדם ביטוח לאומי. כי אם התוספות, כמו השלמת ההכנסה וכו'.

שקדיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
D I G I T A L
וואו יש לי כל כך הרבה מה להגיב ממש לא יודעת מאיפה :)
אבל רק כמה מילים
אני עבדתי 10 שנים כשכירה
הבוס שלי היה ממוקם במרכז הסקאלה שבין קמצן לנדבן
אז חשבתי שהוא סופר קמצן
היום אני מבינה אותו...

מי שרוצה להתחלף עם המנהל בבקשה שיתחלף איתו בשלבי ההקמה
לא כשהוא כבר יושבת על כיסא המנהל
לו הייתם יודעים כמה דמעות דם ויזע לוקח למנהל כדי להגיע לכיסאו לא הייתם מבקשים להתחלף איתו
מצחיק אותי שאחרי שכבר בנ"א מגיע לאיזה מקום שלו (? גם שם יש לו עבודות ניהול שמחייבות אחריות ושעות! עבודה) פתאום כולם מסתכלים במיקרוסקופ כמה הוא מרויח ומה הוא עושה (לא עושה)
זה לא שאני לא מאחלת לכם להיות מנהלים
אדרבה ואדרבה לכו על זה בגדול
אבל תסכימו לקחת ע"ע גם את המשא ולא רק את המנשא...

לגבי עובדים יש לנו כמה עובדים
יש מי שאנחנו היינו צריכים לגלות לו את מה שהחוק מחייב אותנו לתת
ויש מי שידע זאת קודם ודרש
אלו גם אלו עובדים נאמנים ברגע שאנחנו בצד שלהם
אבל יש גם עובדים נצלנים (בפירוש לא הרבה אבל יש)
עובדת שדקה אחרי שהתחילה לעבוד מתחילה עם רשימת דרישות (לא אלו הקבועות בחוק)
וכל הזמן רק מנסה לסחוט עוד (גם דקות של אי עבודה, כשהבוס לא <?> רואה)
או לנגן על המצפון (חופש, משכנתא, ילדים וכו')
זה מבחינתי ניצול מעצבן

החלטת שאת באה לעבוד בX שעות תמורת סכום של Y שקלים
זאת הבעיה שלך!!!
אנחנו לא הכרחנו אף עובד לעבוד אצלנו
למה אח"כ את הופכת אותי לרשעית? :O
זאת הרגשה נורא דפוקה לענות לעובד 10 פעמים לא
ואני בטוחה שאתם מכירים את זה גם מילדים בבית
תמיד יש את הילד הטוב שמבין ומקבל את ההוראות
ויש את הילד שנלחם על כל דבר ומנסה למצוץ עוד סוכריה גם אחרי שתתני לו 5 בבת אחת

חשוב לי להבהיר שאני לא נגד עובדים (עובדה שאני כותבת זאת כאן בריש גלי למרות שעובדות שלי גם גולשות כאן) גם אני הייתי פעם שכירה
להפך, עובד שלא עומד על זכויותיו לא יעמוד על זכויות מעסיקו
הכלל אומר שמי שנותן ספייס לעצמו יתן אותו גם לאחרים

התפקיד של המעסיק לשמור על זכויות העסק (איך אתם יודעים כמה העסק מרויח? אולי יש לו חובות עתק מהעבר למרות שכרגע נראה שהוא מגלגל מליונים...)
ולא לתת תרומות (אותם אני יחליט למי לתת)
התפקיד של העובד לעמוד על זכויותיו ולבדוק את עצמו כמה שווה עבורו העבודה/השכר שהוא מקבל בגינה
אני לא כועסת על עובד שמנסה לבקש חופש/תוספת שכר וכד' כי זוהי זכותו ותפקידו
אבל בדיוק לכן אין לו מה לכעוס אם לא אענה לדרישתו
כל בקשה של עובד נבחנת ונבדקת (ולא נשללת אוטומטית)
כשבאים אחד לשני מתוך כבוד הדדי ורצון לעבוד בשיתוף פעולה אז הכל זורם הרבה יותר קל

ואגב, עצה טובה לעובדות שמנסות לרצות את הבוס, לרצות את טובת העסק ולא רק לבוא לדפוק כרטיס - זה מאד מדבר למעסיקים וגם שוחק פחות את העובד.

*הערת אגב חשובה! אני כמובן לא באתי לשלול את דבריה של פותחת האשכול שטענה על מעסיק נצלן עד כדי שכר מינימום ושלילת זכויות בסיסיות הקבועות בחוק
גם אינני באה להתוכח עם מה שהחוק מחייב לתת
רק באתי להאיר את הזוית הרגשית

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י שקדיה;858664:
וואו יש לי כל כך הרבה מה להגיב ממש לא יודעת מאיפה :)

חשוב לי להבהיר שאני לא נגד עובדים (עובדה שאני כותבת זאת כאן בריש גלי למרות שעובדות שלי גם גולשות כאן) גם אני הייתי פעם שכירה
להפך, עובד שלא עומד על זכויותיו לא יעמוד על זכויות מעסיקו
הכלל אומר שמי שנותן ספייס לעצמו יתן אותו גם לאחרים

זה כל כך נכון.

יש עובדים שעומדים על זכותם בקוצו של יו"ד. אבל משום מה התרשמתי מנסיון העבר שאלו שעומדות על זכותם הם במקרים רבים לא רואות בכלל את הצד של העסק.
היתה לי עובדת שעמדה על זכויותה בקוצו של יו"ד, והוציאה מרופא אישור מחלה לשבעה ימים בבין הזמנים (בהם היא נסעה עם הבעל והילדים לצימר) בזמן שבמשרד היה עומס לא נורמלי (ובזמן שהיא קיבלה חופשה יומיים על חשבון העסק) . זה הוגן ?

הרעיון הוא שיש עובדים שמשקיעים את כל כוחם בעסק (כמו שאמר יעקב אבינו "הייתי ביום אכלני חורב וקרח בלילה ותידד שנתי מעיני) ולהם מגיע באמת כל הבונוסים וההטבות החוקיות והמקובלות ויותר מזה.
אבל יש עובדים שרק תובעים ותובעים והם מנסים כל הזמן למצוא למה הם לא חייבים לעבוד (צריך לאכול ארוחת צהרים במתינות, לברך בכוונה, להתפלל מנחה, וארוחת בוקר גם צריך... ולשאול את השוויגער אם המגיעים אליה לשבת, ולבדוק מה שלום הסבתא וכו' וכולנו מכירות את זה מעצמינו). ולדעתי עובדות כאלו אמורות לא לדרוש את כל מה שהחוק מחייב את המעסיק לתת להם, כי הם לא נותנות למעסיק את כל מה שהחוק מחייב אותם לתת לו.
וכמובן שכולכם תקפצו, "אבל זה מקובל לדבר בטלפון ולאכול ולהתפלל באמצע העבודה",
והתשובה הקבועה היא "אבל זה מקובל שמעסיק חרדי נותן פחות ממה שהחוק מחייב (לפי טענת חלק מהגולשות)". למה לעשות איפה ואיפה ?

תילתן

משתמש סופר מקצוען
כמה שאת לא צודקת מיכל 123
עובדת שזה מה שהיא עושה בשעות העבודה לא צריך להוריד לה מהתנאים הבסיסיים,
צריך לזרוק אותה ממקום העבודה.
אני חוזרת על מה שכבר כמה פעמים הגבתי לדבריך: עובד טוב מקבל את כל תנאי מינימום והשמיים הם הגבול לפי ראות הבוס.
עובד שעושה את מה שכתבת טס הביתה! אבל לא ממשיך לעבוד בפחות מתנאי מינימום.

רות מיכל

משתמש פעיל
נכתב ע"י מיכל123;858773:
זה כל כך נכון.

יש עובדים שעומדים על זכותם בקוצו של יו"ד. אבל משום מה התרשמתי מנסיון העבר שאלו שעומדות על זכותם הם במקרים רבים לא רואות בכלל את הצד של העסק.
היתה לי עובדת שעמדה על זכויותה בקוצו של יו"ד, והוציאה מרופא אישור מחלה לשבעה ימים בבין הזמנים (בהם היא נסעה עם הבעל והילדים לצימר) בזמן שבמשרד היה עומס לא נורמלי (ובזמן שהיא קיבלה חופשה יומיים על חשבון העסק) . זה הוגן ?

הרעיון הוא שיש עובדים שמשקיעים את כל כוחם בעסק (כמו שאמר יעקב אבינו "הייתי ביום אכלני חורב וקרח בלילה ותידד שנתי מעיני) ולהם מגיע באמת כל הבונוסים וההטבות החוקיות והמקובלות ויותר מזה.
מיכל את צריכה להבין שהחוק מדבר על העובדים המשקיעים.
כי העובדים הנצלנים ממילא יפוטרו בידי המעסיק. הבעיה היא שרוב העובדים כן נותנים את מרצם, וכן חשוב להם לראות ברכה בעמלם (כן. אפילו שהעסק לא שלהם, הם מקבלים סיפוק כשהם מצליחים לקדם) אבל המעסיקים לא מתייחסים לרצון העובד לעבוד טוב אלא לרווחיות וחושבים בטעות שאם יקמצו במחמאות וינסו לתת לעובד כמה שפחות הרי שירוויחו.
יותר קל למצוא את המעסיקים שתארתי מאשר מעסיקים מתחשבים ואם את שייכת לזן האחר הרי שכל הכבוד לך, וברור לי שאת רק מרוויחה מזה.
ושאלה- אותה עובדת שיצאה לצימר כשהמשרד היה עמוס, אולי היא יצאה כי הייתה חייבת מעט חופש? אנשים יוצאים לחופש מצורך ולא רק מקטע של הנאה. תחשבי על זה.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י רות מיכל;858789:
מיכל את צריכה להבין שהחוק מדבר על העובדים המשקיעים.
ושאלה- אותה עובדת שיצאה לצימר כשהמשרד היה עמוס, אולי היא יצאה כי הייתה חייבת מעט חופש? אנשים יוצאים לחופש מצורך ולא רק מקטע של הנאה. תחשבי על זה.
החוק לא מחלק בין העובדים, וכמו שרוב הניקים כאן נגד המעסיקים, הרשו לי, במחילה מכבודכם, לכתוב נגד השכירים (אל תקחו אותי קשה, זה מוקצן לצורך הענין).

רוב העובדות בציבור החרדי, גולשות ומצטטות בזמן העבודה מפטפטות בפלאפון כשהמעסיק לא רואה, מנצלות את חוקי החופשות הרבה יותר ממה שהחוק מאפשר (Gרב פסח, ערב סוכות, חול המועד, ערב ראש השנה, ערב פורים ועוד ועוד ימים, בין הזמנים....).
ידעתם שהחוק לא נותן אפילו שניה הפסקה על חשבון המעסיק ? (לאכול, להתפלל וכו' הכל על חשבון העובד) ושוב, טענת "מקובל" לא מקובלת עלי ברגע שמתחילים לבדוק אם המעסיק ממלא את כל חובותיו כחוט השערה. (כי מקובל בציבור שלנו, לטענתכם, שלא לתת את כל הזכויות).

מאד קשה למצוא עובדים משקיעים, ותאמינה לי, עובדת משקיעה לא צריכה לעמוד על זכויותיה, מזכירה רגילה שעובדת בצורה מושלמת שווה לפחות 50 ש"ח לשעה + זכויות, ומעסיק נורמלי אמור להכיר בזה (כמובן, אם העסק שלו מרויח מספיק) אבל איפה אפשר למצוא אותן ?

עובדים נצנלנים לא תמיד יכולים להיות מפוטרים, פשוט המעסיק יצטרך לשלם להם פיצויים בלי סוף, ואי אפשר לפטר אם העובדת בהריון או אחרי לידה או ש.. או ש...
בקיצור, לא קל להעזיב עובדת, ולא קל למצוא עובדת טובה.

נ.ב. אותה עובדת שכתבתי, היא עובדת שקיבלה יומיים חופש על חשבון העסק ועוד יום חל"ת, ואחר כך היא הלכה לשבוע חופש עם פתק מהרופא. (אחד התנאים שאני מכניסה היום בחוזה לעובדות, בזכות אותה עובדת, שימי מחלה ישולמו לפי החוק בכפוף לחולי אמיתי..) והיא באה להחזיר לי 40 ש"ח שלטענה העברתי לה במשכורת יותר מדי בטעות, אבל היא גם החמירה מאד בהלכות ברכות ובהלכות תפילה, (זמני התפילה שלה והטלפונים שלה להורים וכו' עלו לי יותר מ 40 ש"ח לחודש)
ואותה עובדת עמדה על זכויותיה ויותר מכך. (כשהסיכום הברור היה שהמשכורת כוללת בתוכה דמי הבראה (40 ש"ח לשעה כולל דמי הבראה), ואחר כך היא טענה שזה לא מקובל ומגיע לה וכו'... וכמובן שנתתי לה, מה אני צריכה עובדת לא מרוצה ?.

רות מיכל

משתמש פעיל
נכתב ע"י מיכל123;858796:
החוק לא מחלק בין העובדים, וכמו שרוב הניקים כאן נגד המעסיקים, הרשו לי, במחילה מכבודכם, לכתוב נגד השכירים (אל תקחו אותי קשה, זה מוקצן לצורך הענין).

רוב העובדות בציבור החרדי, גולשות ומצטטות בזמן העבודה מפטפטות בפלאפון כשהמעסיק לא רואה, מנצלות את חוקי החופשות הרבה יותר ממה שהחוק מאפשר (Gרב פסח, ערב סוכות, חול המועד, ערב ראש השנה, ערב פורים ועוד ועוד ימים, בין הזמנים....).
ידעתם שהחוק לא נותן אפילו שניה הפסקה על חשבון המעסיק ? (לאכול, להתפלל וכו' הכל על חשבון העובד) ושוב, טענת "מקובל" לא מקובלת עלי ברגע שמתחילים לבדוק אם המעסיק ממלא את כל חובותיו כחוט השערה. (כי מקובל בציבור שלנו, לטענתכם, שלא לתת את כל הזכויות).

מאד קשה למצוא עובדים משקיעים, ותאמינה לי, עובדת משקיעה לא צריכה לעמוד על זכויותיה, מזכירה רגילה שעובדת בצורה מושלמת שווה לפחות 50 ש"ח לשעה + זכויות, ומעסיק נורמלי אמור להכיר בזה (כמובן, אם העסק שלו מרויח מספיק) אבל איפה אפשר למצוא אותן ?

עובדים נצנלנים לא תמיד יכולים להיות מפוטרים, פשוט המעסיק יצטרך לשלם להם פיצויים בלי סוף, ואי אפשר לפטר אם העובדת בהריון או אחרי לידה או ש.. או ש...
בקיצור, לא קל להעזיב עובדת, ולא קל למצוא עובדת טובה.

.
נקודת ההנחה שלך אינה נכונה.
ממש לא קשה למצוא עובדים משקיעים. ועובדים נצלנים לא שורדים יותר מחצי שנה כך שממילא הפיצויים אינם גבוהים וכך שלא קשה לפטר.
מזכירה ב50 שקל לשעה לא תמצאי!!! מזכירה מקבלת שכר מינימום שמקסימום עולה ל 25 אחרי ותק מסויים.
את לומדת ממקרה ספציפי של עובדת שהעיזה לצאת לחופשה כשהמשרד היה עמוס. אני לומדת מזה את ההפך ממה שאת למדת (למה היא הייתה צריכה למצוא דרך מפותלת כזו כדי לצאת שבוע בבין הזמנים. ואולי היא לא בקשה מראש לסיים את העבודה טרם החופש כדי שלא יצטבר לחץ והיא תוכל לצאת, זה כי היא ידעה שבקשתה לא תענה או תחשב ללא מקובלת ולכן העדיפה לבזבז ימי חופשת מחלה) אבל בכוונה אינני מתייחסת למקרה הספציפי הזה כי לא שמעתי את כל הפרטים.
רוב העובדים לא באים רק בשביל משכורת אלא גם בשביל תעסוקה ומילוי עצמי. אין להם רצון למעול בעבודתם, והם ממש לא באים רק בשביל לקבל כסף וללכת הביתה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה