עוול משווע!!!

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י תילתן;837531:
לפי התשובה מעולם לא ביקרת בבית דין לעבודה או בד"ת בנושא עובד ומעביד.

תם הדיון לפחות מבחינתי.

בבית הדין לעבודה מחייבים לפי החוק.
כנראה שלא ביקרת בבתי דין תורניים, כי שם מסתכלים לפי הסיכום שהיה בין העובד למעביד מכיון שכך ההלכה אומרת. (ואם ישנם בתי דין שנוהגים שלא על פי ההלכה וכן מחייבים לפי החוק, אז מעסיק חכם ילך לבית דין תורני שבמקרים האלו אינו מחייב לפי החוק).

לגבי הזכויות הבסיסיות של העובד, כמובן שאין לפגוע בזה, אני התכוונתי שמבחינת העובד זה לא נחשב 'בונוס' זה נחשב משכורת בסיס, ולכן מעסיק טוב שרוצה שהעובדים יהיו מרוצים צריך לתת בונוס יותר ממה שהחוק מחייב.

(נ.ב. לא ברור לי למה המדינה לא מחייבת את המעסיק לתת ככר לחם + 2 שקיות חלב כל בוקר :) )

ריבק

משתמש רשום
הגיע הזמן להרים את הכפפה ולהקים ארגון -הסתדרות לאשה החרדית העובדת.
יותר מידי מעסיקים לא נותנים זכויות בסיסיות, מי מדבר על דמי הבראה וביגוד?
למה?
למה לא מגיע למורה שעובדת בחינוך שאינו מוכר לקבל תנאים של מורה רגיל?
לאן הולכים כספי זכויותיה?

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
נכתב ע"י ריבק;837599:
הגיע הזמן להרים את הכפפה ולהקים ארגון -הסתדרות לאשה החרדית העובדת.
יותר מידי מעסיקים לא נותנים זכויות בסיסיות, מי מדבר על דמי הבראה וביגוד?
למה?
למה לא מגיע למורה שעובדת בחינוך שאינו מוכר לקבל תנאים של מורה רגיל?
לאן הולכים כספי זכויותיה?

תמימות?! נאיביות?

יש כבר הסתדרות המורים של אגודת ישראל.
ומישהו יודע למה מנהלי המוסדות החרדים אוסרים על צוות ההוראה להצטרף להסתדרות המורים?

גפ"ן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י כוכב103;837427:
מאידך, אם הוא העסיק בלי תלוש וענינו יגיע לבית הדין לעבודה הוא עלול להיות מואשם במשפט ויש כאן איסור חמור של "מוסר". ולכן, לפני פניה לבית הדין לעבודה צריך לברר היטב אצל רב מה מותר ומה אסור.
ואם הוא לא משלם מה שהוא חייב והוא ממאן ללכת לדין תורה, יש בשמים דיין ודין והאמת סופה לנצח, אם לא בזה אז בבא.

יופי!!!
הנה לכם למה המעסיקים החרדים לא מפחדים לעשוק את העובדים, כי אסור להלשין עליהם ולתבוע אותם בבית דין לעבודה, ובדין תורה הם תמיד ינצחו כי הם יודעים לאן ללכת ואיך למרוח...
בושה וחרפה!!!

גפ"ן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מיכל123;837566:
(נ.ב. לא ברור לי למה המדינה לא מחייבת את המעסיק לתת ככר לחם + 2 שקיות חלב כל בוקר :) )

אני אגיד לך בדיוק למה: כי ביום שהמדינה תחייב אותך לתת את זה לעובדים את תסגרי את העסק שלך. סתם, בשביל האידיאל.:cool:איכס.

רות מיכל

משתמש פעיל
ברגע שהחברה שלך תאמר במפורש שהיא בהריון ואסור לפטר אותה (עדיף דרך מייל בשביל ההוכחה) הוא לא יעז לפטר אותה.
כי זה הליך מסובך, והפניה למשרד התמ"ת לוקחת זמן, ואני יכולה לחתום לך שהוא לא יעז ללכת למשרד התמ"ת אם הוא לא רוצה לפתוח תיבת פנדורה על התנהגותו הנצלנית.
הייתי בעבר אצל מעסיק שהתנהג בצורה מנצלת והכל היה ע"י עו"ד כדי שהוא לא יחרוג ח"ו מחוקי המדינה ולא יהיה אפשר לתבוע אותו. ברגע ששלחתי לו מכתב ברור שאסור היה לו לפטר הוא ישר התקפל. וזה מעסיק ששלח לי את מכתב הפיטורין בסוף שנה כמו שהוא שלח לכל המורות של הרשת כדי שלא יצברו וותק בימי החופשה.
השאלה אם חברה שלך נשמעת אחת כזו שתלך עם זה עד הסוף.
כי אם הוא יזהה שהיא לא תעז לפנות הלאה, הוא יצפצף עליה.
אני במקרה הזה הייתי הולכת עד הסוף וגם לא מהססת לתבוע פיצויים עם עורך דין וממילא הבוס ההוא קלט וידע שלטובתו כדאי לו לרדת מהעץ הנצלני שלו.

רות מיכל

משתמש פעיל
נכתב ע"י מיכל123;837566:
מיכל את שואלת את זה בציניות פשוט כי את לא מכירה בתי עסק נצלניים.
ואני לא כותבת רק לגבי מקומות חרדיים כי זה חוצה גבולות כל מגזר.
יש מעסיקים שאם לא תכריחי אותם לתת לעובד זכויות בסיס, העובד יקבל שכר מינימום לעולמי עולמים, ויחס משפיל כבונוס.
חברה שלי נוצלה באופן מביש ע"י בוס שהתעמר בה. היא עבדה בחינוך מיוחד והבוס לא נתן למורות לצאת להפסקת אוכל לאכול את הלחם והן נאלצו לאכול אותו בכיתה מול הילדים! השכר היה כמובן מינימום, ולא שאלתי אותה מיכל, אבל ברור לי שההבראה נלקחה מהמשכורת שלה כל חודש כי הרי זה חוקי...
לחברה ההיא לא הייתה תעוזה לעזוב.
בעלה בכולל יש שני ילדים ואחד בדרך ב"ה ולא היתה לה יכולת לקחת הימור שאולי תחדל לקבל משכורת.
רק אחרי הלידה היא חיפשה בנחת עבודה, מצאה, ובקושי הודיעה לבוס הקודם שהיא עזבה.
אני לא יודעת אם המעסיק שלה הפסיד, כי פריירים תמיד יש, אבל לפחות חודש אחד היו לו קשיים שלא היו קורים למעסיק נורמלי שהיה מבין שהעובדות הן לא זבל.

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
אי. איזה נושא כאוב.
השאלה גם מה הוא סכם אתה. אם פעם סיכמו שאין פיצוים אין וכו וכו. אבל שכחו להזכיר את הנושא של פיטורין בהריון. אז כדאי לשלוח להם מכתב (אחרי התיעצות עם רב)
ובו לכתוב שהדבר אסור ע"פ חוק, והרב הזה והזה אישר להם לתבוע במקום זה וזה.
ותאמינו לי שהם ירעדו מפחד, כי על דברים כאלה מקבלים קנס במקרה הטוב----
ואם לא סיכמו שישלמו עד השקל האחרון.
ובשביל האיזון פה: אני גם עצמאית וגם שכירה.

רות מיכל

משתמש פעיל
נכתב ע"י obyektiv;854525:
אי. איזה נושא כאוב.
השאלה גם מה הוא סכם אתה. אם פעם סיכמו שאין פיצוים אין וכו וכו. אבל שכחו להזכיר את הנושא של פיטורין בהריון. אז כדאי לשלוח להם מכתב (אחרי התיעצות עם רב)
ובו לכתוב שהדבר אסור ע"פ חוק, והרב הזה והזה אישר להם לתבוע במקום זה וזה.
ותאמינו לי שהם ירעדו מפחד, כי על דברים כאלה מקבלים קנס במקרה הטוב----
ואם לא סיכמו שישלמו עד השקל האחרון.
ובשביל האיזון פה: אני גם עצמאית וגם שכירה.
אני לא בטוחה. אבל נראה לי שגם אם היה לו חוזה קמוט איתה על כזה דבר של פיטורין בהריון זה לא תקף חוקית. וממילא גם רב יכול להתיר לתבוע, ואפילו אין צורך להגיע עד רב. פשוט לשלוח מכתב זה מספיק מבהיל.
אבל שוב, אני לא בטוחה צריך לבדוק חזק, אבל אני מבינה שבמקרה זה לא היה כלל חוזה כך שמכתב פשוט שאומר שאין לפטר אותה כי היא בהריון (בלי להוסיף שום איום! זה כבר השלב הבא שכנראה לא יגיע) יספיק בהחלט ויהווה הוכחה חוקית ליידוע המעסיק על ההריון.
(ואגב לפני 3 שנים אישה תבעה את המעסיק על פיטורין, ולמרות שלא הודיעה לו שהיא בהריון היא קבלה פיצויים שהיה לה שווה כל עוגמת הנפש).

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י גפ"ן;854467:
אני אגיד לך בדיוק למה: כי ביום שהמדינה תחייב אותך לתת את זה לעובדים את תסגרי את העסק שלך. סתם, בשביל האידיאל.:cool:איכס.

מה פתאום ?

הייתי נותנת את הלחם והחלב כמו ילדה טובה כי אין לי ברירה.

ואני לא רואה שום הבדל בין חוק מטומטם שמחייב אותי לתת בית מלון לעובד לבין חוק שמחייב אותי לתת לו לחם וחלב, וכמו שאני נותנת בית מלון כי החוק מחייב אותי אני גם יתן לחם וחלב,

הבעיה בחוקים האלו;
א:
מעסיק חרדי יכול על פי דין תורה לסכם עם העובדת מראש שהוא לא נותן לה את מה שהמדינה מחייבת אותו, ואם המדינה תחייב את המעסיקים לתת עוד ועוד ועוד אז בסוף המעסיקים החרדים שכן נותנים את הזכויות, יפסיקו גם כן לתת.
ב.: לא יהיה אפשרי להעסיק עובדים, והמון מעסיקים יפטרו את העובדים (אולי יהיה חוק שמי שמפטר עובד, צריך לתת לו חוץ מהפיצויים שהוא הפריש עבורו כל החיים עוד 3,000,000 שקל, ואז המעסיקים לא יוכלו לפטר, והם יצטרכו ללוות עוד ועוד מהבנקים ולהכנס לעוד חובות על מנת לתת לשכירים העשירים את כל מה שהחוק מחייב, נדמה לי שעל כזה רעיון עדיין לא חשבו שם למעלה)

Bיוטי

משתמש רשום
נכתב ע"י מיכל123;854624:
מה פתאום ?

ואני לא רואה שום הבדל בין חוק מטומטם שמחייב אותי לתת בית מלון לעובד לבין חוק שמחייב אותי לתת לו לחם וחלב, וכמו שאני נותנת בית מלון כי החוק מחייב אותי אני גם יתן לחם וחלב,

איזה חוק מחייב לתת בית מלון? אני לא קיבלתי!!
ועבדתי אצל מעסיק ממש לא חרדי ששומר על החוק לאורך ולרוחב וגם לעומק..
מישהו יכול להפנות אותי ללשון החוק? לשם החוק?

Bיוטי

משתמש רשום
נכתב ע"י גפ"ן;854459:
יופי!!!
הנה לכם למה המעסיקים החרדים לא מפחדים לעשוק את העובדים, כי אסור להלשין עליהם ולתבוע אותם בבית דין לעבודה, ובדין תורה הם תמיד ינצחו כי הם יודעים לאן ללכת ואיך למרוח...
בושה וחרפה!!!

אני לא בטוחה שלא מתאים פה הכינוי "נבל ברשות התורה"

ישראל פרדס

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י Bיוטי;854639:
איזה חוק מחייב לתת בית מלון? אני לא קיבלתי!!
ועבדתי אצל מעסיק ממש לא חרדי ששומר על החוק לאורך ולרוחב וגם לעומק..
מישהו יכול להפנות אותי ללשון החוק? לשם החוק?

דמי הבראה פירושו בית מלון, כמובן שהרוב מכניסים את הכסף ישר לחשבון עם המינוס ונשארים בבית.

Bיוטי

משתמש רשום
נכתב ע"י ip6;854679:
דמי הבראה פירושו בית מלון, כמובן שהרוב מכניסים את הכסף ישר לחשבון עם המינוס ונשארים בבית.

ואני לתומי חשבתי שדמי הבראה נועדו לכסות הבראה מתחלואים שנגרמים מהעבודה, דהיינו, אופטלגין אקמול ואדוויל, כדורים נוגדי דכאון/ חרדה/ לחץ וכו וכו

תור הזהב

משתמש מקצוען
נכתב ע"י מיכל123;854624:
מה פתאום ?

הבעיה בחוקים האלו;
א:
מעסיק חרדי יכול על פי דין תורה לסכם עם העובדת מראש שהוא לא נותן לה את מה שהמדינה מחייבת אותו, ואם המדינה תחייב את המעסיקים לתת עוד ועוד ועוד אז בסוף המעסיקים החרדים שכן נותנים את הזכויות, יפסיקו גם כן לתת.
ב.: לא יהיה אפשרי להעסיק עובדים, והמון מעסיקים יפטרו את העובדים (אולי יהיה חוק שמי שמפטר עובד, צריך לתת לו חוץ מהפיצויים שהוא הפריש עבורו כל החיים עוד 3,000,000 שקל, ואז המעסיקים לא יוכלו לפטר, והם יצטרכו ללוות עוד ועוד מהבנקים ולהכנס לעוד חובות על מנת לתת לשכירים העשירים את כל מה שהחוק מחייב, נדמה לי שעל כזה רעיון עדיין לא חשבו שם למעלה)

אני חושבת שהבעיה היא שונה, מרוב גיבובי חוקים, חברות מעדיפות לקחת עובדי קבלן, שהם כמובן עובדים בצורה פחות יציבה מכל הבחינות, הרבה יותר משפילה, התנאים בה לא קלים.
ההתמחות של חברות הקבלן היא שלא יווצר וותק וכל הדברים הללו.
וכל זה מחשש המעסיקים למצוא דרך לתת את כל התנאים המפוצצים בחוק.
יש מדינות ששם המעסיק מחוייב לתנאים בסיסים כמו שימוע לפני פיטורין צבירת וותק וכו'. וחוץ מזה הוא נותן כסף והעובד ממונה להפריש לנופש, לחסוך לעצמו לפנסיה וכו. ואם המדינה רוצה לחייב את העובד לחסוך לעצמו, היא עושה זאת מולו ולא דרך המעביד.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י Bיוטי;854724:
ואני לתומי חשבתי שדמי הבראה נועדו לכסות הבראה מתחלואים שנגרמים מהעבודה, דהיינו, אופטלגין אקמול ואדוויל, כדורים נוגדי דכאון/ חרדה/ לחץ וכו וכו

לזה יש שם אחר: "ביטוח לאומי", כיום העובד אינו משלם את קופת החולים שלו לבד, המדינה החליטה שהמעסיק ישלם חצי מדמי הביטוח לאומי. - יכול להיות שהרעיון של המחוקק הוא שהכאבי ראש והדכאון וכו' נגרמים בעיקר בגלל העבודה ? אולי.
ואני חשבתי ש 8 קצ'קלאך (בעברית: ילדים מתוקים) בבית עושים יותר כאב ראש מ 8 שעות בעבודה, אבל אולי המחוקק לחושב אחרת.
בכל מקרה, חצי מהאקמולים של השכירים ממונים על ידי המעסיקים + בית המלון באופן מלא.

Bיוטי

משתמש רשום
נכתב ע"י מיכל123;854799:
לזה יש שם אחר: "ביטוח לאומי", כיום העובד אינו משלם את קופת החולים שלו לבד, המדינה החליטה שהמעסיק ישלם חצי מדמי הביטוח לאומי. - יכול להיות שהרעיון של המחוקק הוא שהכאבי ראש והדכאון וכו' נגרמים בעיקר בגלל העבודה ? אולי.
ואני חשבתי ש 8 קצ'קלאך (בעברית: ילדים מתוקים) בבית עושים יותר כאב ראש מ 8 שעות בעבודה, אבל אולי המחוקק לחושב אחרת.
בכל מקרה, חצי מהאקמולים של השכירים ממונים על ידי המעסיקים + בית המלון באופן מלא.

אולי אצלך בעבודה... יש כ"כ רוגע ושלווה שעדיף לעובדות לשהות בעבודה מאשר עם ילדיהן המתוקים... במקומות שאני עבדתי זה היה רחוק מכך, רחוק מאד
מה את אומרת אולי את צריכה עובדת חדשה?

גפ"ן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י Bיוטי;854724:
:):):):):):):):):)

גפ"ן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י Bיוטי;854824:
אולי אצלך בעבודה... יש כ"כ רוגע ושלווה שעדיף לעובדות לשהות בעבודה מאשר עם ילדיהן המתוקים... במקומות שאני עבדתי זה היה רחוק מכך, רחוק מאד
מה את אומרת אולי את צריכה עובדת חדשה?
ביוטי, אל תרוצי לעבוד שם. היא כתבה בפירוש שאצלה היא מממנת אקמולים. פרושו שגם שם יש כאבי ראש.
ת'אמת, אני מקווה בשביל העובדות שלה שהן לא רואות עכשיו איך היא נאנחת על כל מה שהיא מחוייבת מכח החוק לתת להן, זה היה לא כ"כ נעים לבוא מחר לעבודה...:p
(אולי כל אחת תביא איתה רבע כוס חלב לקפה וכפית סוכר;))

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י גפ"ן;855079:
ביוטי, אל תרוצי לעבוד שם. היא כתבה בפירוש שאצלה היא מממנת אקמולים. פרושו שגם שם יש כאבי ראש.
ת'אמת, אני מקווה בשביל העובדות שלה שהן לא רואות עכשיו איך היא נאנחת על כל מה שהיא מחוייבת מכח החוק לתת להן, זה היה לא כ"כ נעים לבוא מחר לעבודה...:p
(אולי כל אחת תביא איתה רבע כוס חלב לקפה וכפית סוכר;))

מה שהחוק מחייב הם מקבלות בשמחה ובמאור פנים, וגם מה שיותר ממה שהחוק מחייב. (לולא היה חוקים כאלו דרקוניים, הייתי יכולה בשמחה לתת להם משכורות הרבה יותר גבוהות, בנטו, וכולנו היינו שמחות יותר).
כל מה שאני כותבת זה רק שאם מעסיק כלשהוא סיכם לפני תחילת העבודה שאין כאלו זכויות, או שהעובדת הגיעה על דעת זה, אז אין מה לכעוס על המעסיק בכלל, בגלל שהוא באמת לא אמור לתת כסף שאיזה כמה שכירים שיושבים בקודקוד המדינה החליטו שמגיע לשכירים, על חשבונו.
וגם, שצריך להכיר טובה למעסיק שנותן את הזכויות, כי בפירוש, לפי ההלכה, אפשר לסכם לפני תחילת העבודה שלא נותנים את כל הזכויות המטומטמות האלו, ואם המעסיק בכל אופן נותן, אז צריך להכיר לו טובה. (ו.... כן כן כן כן, גם המעסיק, כמובן, צריך להכיר טובה לעובדות על שבזכותם העסק פורח. נכון.)
ו.. אקמולים.. כל המעסיקים נותנים, על פי חוק.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה