מידע שימושי נספח- 3 מילים באידיש

פרפר

משתמש מקצוען
כלל אצבע פשוט שקל לזכור: ב"האב" משתמשים במשפטי פועל שמבצעים אותם עם חלק מהגוף (ללכת זו פעולה שעושים עם הגוף כולו, לכתוב למשל- רק בידיים)
מדויק יותר: פעלים שבהם אין שינוי בגוף עצמו. בכתיבה לא נעשה שינוי בבן-אדם, אולי בדף או במחברת (מה תגידי על "איך האב געטראכט", או "איך האב געוואלט"? באיזה חלק של הגוף זה נעשה?).

ריקי שחור

משתמש מקצוען
@פרפר, @חישוקים ,
כ(סוג של) דוברת אידיש ירושלמית זה אכן נשמע לי ממש מוזר...
אבל גם מסביר לי למה אני מרגישה לפעמים כל כך עילגת בשיחה עם דוברי אידיש חסידית, בעיקר אידיש אמריקאית. יש כל כך הרבה שינויים קטנים, שיוצרים בסוף כמעט שפה אחרת...
כנ"ל לגבי באל או טאבע, הילדים סביבי פשוט אומרים "א כדור"... (זה לא פחות תקני, בעיני, זו טבעה של שפה, המושפעת מהשפות סביבה)

פרפר

משתמש מקצוען
איך האב געלייגטן וואסער אין טאש
כאן הייתי מתקנת קודם את המשפט בעברית: "הכנסתי מים לתיק" (ולא שמתי).
ובאידיש: איך האב אריינגעלייגט וואסער.

ואגב הבדלי אידיש ירושלמית/חסידית: בחסידית טאש זה כיס. כשאמרתי פעם לילדה "לייג עס אריין אין טאש" היא ענתה לי: "אבער איך האב נישט א טאש".

נערך לאחרונה ב:

פרפר

משתמש מקצוען
הילדים סביבי פשוט אומרים "א כדור"... (זה לא פחות תקני, בעיני, זו טבעה של שפה, המושפעת מהשפות סביבה)
זה לא תקני. זה עילג.
זה קורה רק באידיש שהיא שפת מיעוט בתוך אוכלוסיה דוברת שפה מקומית אחרת. ושדובריה לרוב משוחחים גם בשפה המקומית.

בי. נ

משתמש צעיר
יש אשכול מתומצת רק עם מילים חדשות לאידיש כמו האשכול של @RU1 לאנגלית?

הטעם המושלם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
היו לי כמה טעויות קטנות
טיול/ שפאנציר (עם נ)
געלייגט ולא געלייגטן

הטעם המושלם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
לגבי המילה האב- זה או יש, או פועל עזר. על ההבדל בין "האב" ל"בין"- יגיד מי שלמד פעם אידיש בצורה מסודרת עם כללי הדקדוק. אני למדתי להפוך את האידיש המדוברת לתקנית, אבל האב ובין זה מילים שנמצאות באוטומט, ואני לא יודעת בעצמי לומר מה ההבדל ביניהם.

הטעם המושלם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
שמתי בתיק חולצה ירוקה
איך האב געלייגט אין טאש א גרינע בלוסקע
לבשתי בטיול מכנסיים שחורות
איך האב אנגעטהאן שווארצע הויזן אין שפאציר
החצאית נרטבה ממים
די פוסטע איז נאס געווארן פון וואסער

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
@הטעם המושלם ראשית תודה.
דבר שני אם את רוצה לנקד את יכולה להשתמש בנקדן חינם של דיקטה.

הטעם המושלם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
הוא מנקד גם באידיש?

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
הוא מנקד גם באידיש?
כן. בדקתי לפני שעניתי לך.
אם הניקוד לא נכון אז תפני שמאלה אפשרויות ניקוד ותבחרי את האפשרות שמתאימה לך,
יש גם אפשרות לסמן אות ולהחליף בה את הניקוד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה