דיון נושאים פוגעניים

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
חושבת כמוך.
אבל לדעתי היחס פוגע, לא מילת התיאור.
קצת טיפשי להתפס על זה, ועוד לחשוב שככה ייפתרו הבעיות.
לא צריכים להיתפס אלא לגלות רגישות.
יחס מורכב ממכלול של בחירה במילים וגם נימה.

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
טוב.
אז אם אתם שומעים ברחוב מישהו אומר 'פרענק', תדעו שלא חייב להיות שהוא גזען.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
טוב.
אז אם אתם שומעים ברחוב מישהו אומר 'פרענק', תדעו שלא חייב להיות שהוא גזען.
רשמתי לפני. :)
אבל ב99.9 מהמקרים שאני נתקלתי בהם זו היתה גזענות.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
שאלה ישנה שלי, שלאחרונה צפה פה כמה פעמים.
רגישות. חברה.

בארצות הברית, לו סופרת תכתוב בספר שלה את המילה "כושי" היא תיתבע מיידית.
ופה, זה נכתב פעם אחר פעם, בלי לחשוב פעמיים.

בבית הוריי, היה אסור לשיר את השיר כושי קטן, וגם לא להתחפש לכושי בפורים.

יש לי בן משפחה, מוכשר, גאון. שמדבר רהוט בדרך כלל, אבל פה ושם, נתקע.
פעם אחת, כשמישהו זרק בדיחה על בני גנץ, הוא העיר שהבדיחות שנעשות על חשבון הגמגום, פוגעות במגמגמים כולם.

חשבתם פעם מה מרגישים נמוכי קומה כשהם נתקלים בדדי גמדי?
מכרה שלי, מתרגמת את הספרים האלו לאנגלית. והזדעזעה מהשימוש במילה "גמד".
התארחה אצלה בחורה נמוכת קומה, (מאוד!) והציע לילדים לקרוא להם ספר, הלכו הילדים בהתרגשות והביאו את דדי גמדי, הרי מה יותר מתאים מזה.
(ברור שהספר לא היה נכנס הביתה לולא שהיא עצמה מתרגמת אותו) והיה לא נעים. בכלל לא.

והשאלון על אתיופים באיש את רעהו, עבר כל גבול.
נסו לחשוב פעמיים, האם הכתיבה שלכם פוגעת במישהו, או אולי קטע ההומור מגיע על חשבונו?

מצד שני, יש סופרים וסופרות, שכותבים על הנושא ממקום ניטרלי רק כדי להעלות את הנושא, ואת המודעות.
מניחים את המציאות, והולכים.

לא נכנסת לביקורת האם זה נכון לכתוב על זה, רק מצטטת את קפלר: "להתגזען אותה זה ראוי, אבל לדבר עליה - ס'פאסט נישט. לא מתאים"?

אבל, אולי זה נכון לכתוב על זה בשביל הצד הלא רגיש, או הגזען, אבל מה מרגיש הצד השני בקריאה על מציאויות אלו?
אמת, זה קיים.
וזו המציאות.

אבל האם נכון לזרוק להם אותה בפנים? להעמיד אותם בכח מול המציאות האכזרית, לתת להם לקרוא על הכאב שבמציאות הזו? לספר להם עליה ברחל בתך הקטנה? (גם אם זה בצורה לועגת כביכול)
אם מדובר על האשכול שלי, תודה רבה על התגובה המלאה והמנומקת.
מודה שלא חשבתי על צדדים כאלו. הסיפורים והדוגמאות שצויינו בהחלט מעליבים.

לגבי הגמדה - מדובר בחוסר טאקט של הילדים, פחות בעיה בספר.
יש את המורה המוכשרת ההיא, חרדית, שהפכה את הגמדות שלה למשהו מפרסם וממריץ, והיא מקבלת המון אהדה והערכה (גם בזכות האישיות המרשימה שלה). לפעמים נוח לדבר על משהו שממילא קיים בצורה גלויה, מאשר להתבאס אם מישהו מאזכר אותו.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
התרגום הפשוט של פרנק זה סך הכל צרפתי.
ימי מוהרנ"ת, מספר שהוא היה במצרים, בביקור, יהודי אשכנזי כמובן, וכונה שם פרנק, כי ככה כינו את כל הזרים.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
מי כמוך שקרא את הספר 1984 יודע מה רב כוחה של מכבסת מילים לשינוי תודעתי עמוק.

יש להבדיל בין מילים שהן כינוי גנאי בעצם כמו: דוס, חוּסיד, פרענק, ווזווז, ערבוש וכיוצ"ב. מילים כאלה הן באמת גסות רוח.
לעומת מילים רגילות ונייטרליות שרק השיח הסופר-רגיש וצדקני החליט שהן פוגעניות, כמו: ערבי, גרוזיני, אתיופי, שמן, זקן, כושי וכו'.
לגבי 'ניגר' אני מסכים שזו מילת גנאי. לדעתי התרגום שלה לעברית הוא לא כושי אלא כושון, כמו שז'יד זה לא יהודי אלא יהודון.
חריף, וצודק.
ממצה את העניין.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
@עכביש , יורשה לי? לסיום יפה?
not in our school.jpg

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  18  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה