דיון מחשבות על נוכלים למיניהם - בעיקר בזכות הפורום להגנת הצרכן החרדי של איצ'ה מקו המידע.

מצב
הנושא נעול.

ישא ברכה

משתמש פעיל
זה גופא מטרת הכתבה
דוקא בגלל שאני מאוד אוהב את סגנון הכתיבה ועוקב הרבה אחרי הכותב
באתי רק להעיר - אם מישהו יסכים איתי - שהדוגמה שנתן לא טובה
ורק אוסיף, שאני מדבר מקרוב על מקרה שקרה אצלנו במשפחה עם המומחה המשפחתי
והוא באמת מומחה
אבל כשהוא נפל פתאום גילינו כמה מהאחים והגיסים נפלו עמו ...

יוחנן ק

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
UX UI
זה כמובן ברור שזה לא פשיעה כמו שנשמע
הרי ברור שאף אחד לא יסכים ליפול ,רק כדי שאולי יעזרו לו ויוציאו אותו מהקרשים

לקיחת סיכון ברמה לא סטנדרטית היא פשיעה
מהו סטנדרטי ?
התשובה אמורה להיקבע רק ע"י מומחים בתחום

מה שיוצא מגדר זה, הוא פשיעה,
(המילה פושע לא שמורה לחייבים במאסר וכדומה, בתורה, הגדרת פושע ניתנת לאדם שהתרשל באחריותו)

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
גם חכמים מאוד נפלו...
כשהקב"ה גוזר על האדם אז 'לוקחים לו את השכל'.
נתפלל שלא ניפול וניכשל.
=========
אמנם נכון הוא
לא נכון לעשות צעד משמעותי ללא ייעוץ עם אנשי מקצוע וגם עם קרוב אחד או שניים [לפחות].
שורש הבעיה היא שהאדם חושב שהוא מבין 'לבד' ולא יכול לטעות.
כל אחד יכול להיות מרומה וכל אחד יכול לטעות.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
לקיחת סיכון ברמה לא סטנדרטית היא פשיעה
מהו סטנדרטי ?
התשובה אמורה להיקבע רק ע"י מומחים בתחום

מה שיוצא מגדר זה, הוא פשיעה,
(המילה פושע לא שמורה לחייבים במאסר וכדומה, בתורה, הגדרת פושע ניתנת לאדם שהתרשל באחריותו)
זה לא לקיחת סיכון מבחינתם
הם באמת ובתמים מאמינים שההשקעה הזאת היא טובה
ובפרט אם למשל מישהו השקיע והרוויח מעט וקרוב שלו סיפר לו
על זה שהחברה מרוויחה

לקיחת סיכון ברמה לא סטרנדטית מתוך ידיעה וכוונה תחילה הרי היא פשיעה
אך במקרה דנן מדובר באנשים שהולכו שולל עם מצגי שוא ורמאויות שזה יותר תמימות מפשיעה

ובכל אופן -במקום לרחם על האנשים שהפסידו את כל רכושם לאדם שנצילם
מנסים לחפש אשמה בקורבן
זה בעייני רשעות ולשים את האצבע במקום הלא נכון

צריך לחנך את הציבור שלנו -להבנה פיננסית מינמילית וללמדם את נושאי העוקץ
ברמה כזאת -שאם מישהו יציע להם משהו -הם ידעו ישר ללכת להתייעץ וגם ידעו עם מי להתייעץ ועם מי לא

בלדה

משתמש פעיל
האם במקרים כאלו אין סייגים באמת בהם קופות הצדקה מתנות את העזרה?
כולל לעמוד כחיץ בין עזרת המשפחה למקבל?

ז"א, נניח שהמקבל מתחייב להחזיר את ההלוואה כשיש לו סכום פנוי, לפני שהוא משפץ, מחליף מטבח, מתחייב במאות אלפי שקלים עבור חתונות ילדיו.

כמובן בהתייחס למקרים בהם הכתובת הופיעה על הקיר באותיות ניאון מהבהבות קודם מעשה. לא במקרי שגגה שיכולים לקרות לכל אחד, גם בהשקעות יציבות והוגנות.

בלדה

משתמש פעיל
נכון, אבל יש זן של אנשים, שבטוחים שאם הם קראו 10 מאמרים על S&P והשקעות בונצאולה , יש להם אתם כל המידע ביד, ובכמה אמרות שפר משוחות בשמן הם דוחים כל אמירה שמנסה להעמיד את התובנות שלהם באור חדש.

הם לא חושבים שקופת הצדקה תחלץ אותם במקרה הזה, הם באמת ובתמים לא חושבים שיגיעו לאינטרקציה איתם, אולי בתור תורמים.

האם גם במקרה כזה צריך לספק רשת ביטחון הרמטית בכל מקרה שלא יהיה?

יוחנן ק

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
UX UI
זה לא לקיחת סיכון מבחינתם
הם באמת ובתמים מאמינים שההשקעה הזאת היא טובה
ובפרט אם למשל מישהו השקיע והרוויח מעט וקרוב שלו סיפר לו
על זה שהחברה מרוויחה

מדובר על אנשים שנזהרים לא לגלות לבני משפחתם על מה שהם הולכים לעשות,
כי בני משפחתם הזקנים ש"אין להם מספיק אומץ" יתנגדו,
הדעת נותנת שכעת האחריות על מעשיהם נשארת אך ורק על עצמם.

נכון, יש מקום למידת הרחמים גם פה, ובכל מצב שלא יהיה, רחמי האב על בנו גם אם קצץ מהצוק לאחר אלפי אזהרות של ההורים,
ועלינו להידבר במידותיו של הקב"ה שרחמיו הם אינסופיים.

אבל בכתבה הנ"ל היה פיתרון גם לזה.

מנסים לחפש אשמה בקורבן

בכתבה הנ"ל דובר על מצב בו דורשים מבני המשפחה לעזור,
במצב זה, בני המשפחה הם הקרבן.

"המאיר לארץ"

משתמש פעיל
ברמה כזאת -שאם מישהו יציע להם משהו -הם ידעו ישר ללכת להתייעץ וגם ידעו עם מי להתייעץ ועם מי לא

דבר עם חיים אתגר
יש מצב שתגלה
שרמת הנוכלות בציבור החילוני גבוהה לאין ערוך מהציבור שלנו
אין קשר למושגים או לא
יש מספיק אנשים סופר מומחים ומבינים שנפלו

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
מדובר על אנשים שנזהרים לא לגלות לבני משפחתם על מה שהם הולכים לעשות,
כי בני משפחתם הזקנים ש"אין להם מספיק אומץ" יתנגדו,
הדעת נותנת שכעת האחריות על מעשיהם נשארת אך ורק על עצמם.
תראה,אם היה נ"מ על מי האחריות היה מקום לדון
אבל בפועל מדובר על אדם מסכן אומלל ביותר
שנפל קורבן יחד עם עוד אלפי/עשרות אלפי איש
במאות אלפי שקלים++++

גם אם נניח ואתה צודק שיש אחריות על מי שנפל
לדעתי זה ממש לא מתאים לומר את זה
בטח שלא בזמן הנפילה
או אני הייתי מנסח את זה כך
זה בערך 10 אחוז אחריות
ו90 אחוז תמימות
נכון, יש מקום למידת הרחמים גם פה, ובכל מצב שלא יהיה, רחמי האב על בנו גם אם קצץ מהצוק לאחר אלפי אזהרות של ההורים,
ועלינו להידבר במידותיו של הקב"ה שרחמיו הם אינסופיים.

אבל בכתבה הנ"ל היה פיתרון גם לזה.
הפיתרון שהכסף ינתן בהלוואה הוא מגוכח מצד בני המשפחה
הסיכוי שהכסף אי פעם יחזור לבני המשפחה הוא שואף לאפס
וחוץ מהרגשה רעה שמסבירים לקורבן שהוא אשם
זה לא מוסיף שום דבר
בכתבה הנ"ל דובר על מצב בו דורשים מבני המשפחה לעזור,
במצב זה, בני המשפחה הם הקרבן.
בני המשפחה הם אכן קורבן עקיף לתוקף הכלכלי האכזר
אך התוקף הזה הוא מעולם לא היה מי שנעקץ
התוקף היה מי שסיפר סיפורים הציג מצגות והראה כל מיני דברים....

גימפעל

משתמש מקצוען
מנסים לחפש אשמה בקורבן

לאו עכברא גנב אלא חורא גנב,
זה אכן מאמר נוקב וכואב אבל הכרחי,

אף אחד לא ילךלזרוק את הכסף כי הוא יודע שקופות הצדקה יעזרו לו, אבל הוא בוודאי לוקח את זה כרשת ביטחון שמקסימום הוא לא יתעשר אבל לא ייעני.

אפרת מנדל

משתמש רשום
רק שאלה:
אם הוא כזה בעל נכסים מניבים באותה עיר, למה הוא הסביר שהוא מתמודד עם ענייני כלכלה?
כל הכבוד תפסת אותו
אולם במבט אחר גם אחד שיש לו נכסים מתמודד עם ענייני כלכלה כמו אחד שאין לו מכיון שצריך את הכסף להשקיע ותמיד מרגיש שאין לו

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
כל הכבוד תפסת אותו
אולם במבט אחר גם אחד שיש לו נכסים מתמודד עם ענייני כלכלה כמו אחד שאין לו מכיון שצריך את הכסף להשקיע ותמיד מרגיש שאין לו
לא מחפש לתפוס אותו.
זה סתם 'קפץ' לי.
אגב, במקרה דעתי האישית שזה כתבה דמגוגית.

ד. פריד

משתמש מקצוען
כתוב יפה, אבל השאילה לא במקום
גם אני אם היה לי גיס יועץ/סוחר לא הייתי מתייעץ איתו
יש נטיה להאמין לפרסומות ולא לאנשים מוכרים :(
אני אישית מתייעץ עם קרובים שמבינים יותר ממני בתחומיים של כל השקעה שיש לי צד לשים בה יותר משקל. וגם אם אין מי שמבין במיוחד בתחום, עדיין "ותשואה הטעות מכוונת ברוב יועץ" וכבר פעמיים שנמנעו ממני טעויות - בסכומים לא גדולים, ופעם אחת בסכום גדול.

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
שבע יפול צדיק

משווקי הנדל"ן לא מספרים לכם את האמת: אתם הולכים להפסיד כסף, והרבה​

מבטיחים לכם רווחה כלכלית והשקעות נדל"ן "חסרות סיכון" שיהפכו אתכם לעשירים - אבל זה רחוק מאוד מהאמת | הפרויקטים שכשלו והמשקיעים שקרסו | האזהרה של הפורום להגנת הצרכן החרדי והיועץ שהסתנן לפגישה | וגם, עורך הדין נותן טיפים שיצילו אתכם מנפילה (נדל"ן, חרדים)​

משה מנס | כיכר השבת | 14:58

"אנשים קונים נכס בעקבות 'וובינרים' ופרסומים על 'חופש כלכלי' או 'רווחה כלכלית' אך האמת היא שזה עלול להכניס אותם למצוקה כלכלית", כך מזהיר איצ'ה דז'אלובסקי, מייסד "הפורום להגנת הצרכן החרדי".

בשיחה עם מספר אנשי נדל"ן ומומחים מהתחום הובהר לנו כי הבעיה המרכזית בעסקאות הללו היא הצגה חלקית של התמונה. "הם מצליחים להעלים או לטשטש את אי כדאיות העסקה ולגרום לך לחתום באמצעות הפעלת לחץ בלתי סביר", מסביר דז'אלובסקי. לדבריו, אחת השיטות הנפוצות היא עסקאות בשיטת 80/20 או 90/10, בהן הרוכש משלם בשלב הראשון חלק קטן מערך הנכס ומתחייב להשלים את היתרה בעתיד, בעוד כמה שנים. "ראינו מספר לא מבוטל של עסקאות כאלה שהוצגו ככדאיות מאוד, אך יועץ חיצוני היה ממליץ בחום שלא לחתום עליהן בתנאים האלה, הסיכונים בעסקאות אלו רבים ומשמעותיים".

מי שהלך בעצמו לפגישה עם אחת המשווקות הפופולריות ע"מ לבחון את ההצעה הוא היועץ העסקי מיכה שולם המתמחה בהערכות שווי לחברות ובשיחה עם 'כיכר השבת' מתאר את האווירה במשרדי המכירות: "הכל מסביב מהודר ומפואר פלוס, הכל מצוחצח ומהודק. הכל ממותג עד לרמה של הקפה שמכניסים פנימה ועוגיות הלוטוס המהודרות על כל שולחן, דגש חזק על לחץ של מכירה כאן ועכשיו".

"הם דרשו מהלקוחות להגיע לפגישות ייעוץ רק עם בני זוגם ועם פנקס צ'קים, מחתימים אותם מתוך לחץ, מה שמונע מהם להתייעץ עם גורמים נוספים או לקחת זמן לשקול את ההצעה. אני חותם לך, חלק לא קטן ואולי אפילו הרוב של המשקיעים שהולכים לקנות נכס להשקעה - חסרי ידע בסיסי בנדלן" אומר שולם, "הם לא מבינים בפיננסים, לא ממש יודעים את מצב הריבית בשוק ובטוח שהם לא מודעים לסיכון. חלקם הגדול חותמים מיד בסיום הפגישה.
"בחדר לידי היו מחיאות כפיים על סגירה ומנהל הסניף נכנס לחדר שלנו כדי להוציא קופסת מתנה עבור המתנה שכל משקיע מקבל במקום. הם חותמים על דירה במיליוני שקלים העיקר מקבלים מתנה".
ממה שנאמר לך במפגש עצמו, התרשמת?
"בכנות, הנציגה הייתה חסרת ידע פיננסי והבנה בהשקעות ברמה מביכה. יכולות המכירה שלה היו גרועות והיא סתרה את עצמה הרבה פעמים. המבנה של העסקה הזכיר לי 'עדכון משקיעים' של חברות קיקיוניות ותרמיות עם מלא מילים שלא אומרות כלום. למשל, מונחים של 'השבחה סביבתית' שהנציגה עצמה נתנה לי 2 הסברים שונים על אותו מונח, roi, ועמלת חילוץ ששונה לחלוטין מעמלת ליווי.
"בעיניי זו הונאה לכל דבר ועניין. הצגת מצגת חלקית שעוסקת רק בייפוי והתעלמות מנקודות מסוכנות ואפילו מאוד בעייתיות בעסקה, זה להונות את הלקוח. אם אתה שואל אותי אנחנו לקראת מהלומה של עשרות עד מאות רוכשים שיאבדו את כל עולמם כשיגלו שהחצי מיליון החסרים, פלוס החזרי המשכנתא, פלוס אי האפשרות באמת להגיע להיקפים מופרכים כל כך רק ממשכנתאות. אנחנו חייבים לעצור את זה".

צריך להדגיש.
לא צוינו בכתבה שמות של משווקים / משווקות או פרויקטים ספציפיים, שכן למרות שהרושם שקיבלנו הוא של התנהלות לא ישרה ולכל הפחות לא מקצועית עד כדי רשלנות פושעת, לא מדובר בתרמית פשוטה וברורה. רבים מהמשווקים מוכרים דירות מגורים בפרויקטים מוכרים, דירה אמיתית מקבלן אמין, אך הבעיה היא במצג השיווקי. מבטיחים הרים וגבעות, לא מבהירים את הסיכונים. לכן בשל התחכום של המשווקים, יש קושי משפטי לקרוא לילד בשמו.
אגב, בנוגע לרכישת קרקעות - כבר פרסמנו את דברי הדין הרב צבי ברוורמן כי 90 אחוז מהעסקאות הללו הם או נוכלות או קרוב לנוכלות. יש קרקע, אך הסיכוי שהיא תהיה מאושרת לבנייה נמוכה עד לא קיימת.

רבים מעסקאות הנדל"ן המוצעות כהזדמנות רווחית הן בשיטת 80/20 או 90/10, בהן הרוכש משלם חלק קטן מערך הנכס ומתחייב להשלים את היתרה בעתיד. על מנת להרחיב ולהבין את הסיכון פנינו לרב דב פקטר מומחה לחובות מטעם מסילה, מי שמכיר ופוגש כל חודש עשרות אנשים שנקלעו למצוקה כלכלית בעקבות השקעות מסוג זה.
"ראשית", מסביר פקטר, "הרוכש מתחייב לסכום גדול שעליו לגייס בעתיד, לרוב באמצעות משכנתא. אם תנאי השוק ישתנו או אם הבנקים יקשיחו את תנאי המשכנתאות, הרוכש עלול למצוא את עצמו ללא יכולת לממן את יתרת הסכום. שנית, אם ערך הנכס יירד, הרוכש עלול למצוא את עצמו מחויב לשלם סכום הגבוה משווי הנכס בפועל. בנוסף, עסקאות אלו לעיתים כרוכות בריביות גבוהות על החלק הנדחה של התשלום, מה שמגדיל משמעותית את העלות הכוללת של הנכס.
"אם ניקח לדוגמא קנית דירה ב-2 מיליון שקל. דירה שראיתי משווקת בקבוצה פופולרית. דבר ראשון, נצא מנקודת הנחה שזה השווי שלה (רוב הדירות שראיתי שהם מכרו עד היום היו מעל המחיר שוק שלה).
"דבר שני, נקודת הנחה נוספת שאת ה-100 או 200 אלף, סכום בסיס, תלוי במסלול יש לך. (וזה לא מהלוואות נושאות ריבית שבירת פנסיות ושאר ירקות שמציעים שזה חותך את אחוזי הרווח).
"דבר שלישי, להשלמת העסקה אתה צריך לקחת משכנתא בגובה 1.8 מיליון שקלים, אין אפשרות לעשות הסבת ערבות לפני שאתה משלים את היסקה, אז יש לך את כל הריביות של המשכנתא וזה גם יורד מהרווח.
"דבר רביעי, בזמן הזה את צריך לשלם כ-12 אלף שקל משכנתא. לא כולם עומדים בזה ולפעמים גם זה מהלוואות נושאות ריבית.
"דבר חמישי, כל העסקה בנויה - והם מפמפמים את זה כל הזמן שהדירות יעלו בעשרות אחוזים. הזמן היחיד שעלה בשערות אחוזים זה בערך מ-2012 עד 2022 שאז עלה יפה, שאר שנות המדינה עלה אבל לא בכזה טירוף.
"נקודה שישית, לא הצלחת למכור - אתה משלם יופי של מס רכישה אחרי שכבר הרווחת כלום כי הדירות עלו פחות ממה שתיכנת.
"תן לי להוסיף משהו שילמד אותך על העסקאות האלו. הרי מי שיבוא לקבלן וישלם כאן ועכשיו על העסקה ככל הנראה יקבל הנחה משמעותית, משמע על ההטבה הזו אתם משלמים לא מעט כסף. הבנת?".
אז מה אתה מציע? מה המענה הכללי למציאות הזו?
"תראה. לאו עכברא גנב אלא חורא גנב. המשווקים לא פועלים בוואקום, מי שיוצר את האווירה המאפשרת הזו, הם המתווכים ומשווקי הפריסייל השונים שדוחפים למינופים מוגזמים, חלקם הגדול בכלל מתווכי צעצוע, אנשים בלי באמת הבנה בנדל"ן או במימון.
"בעיניי, העלאת מודעות למשמעות של מינופים בכלל ומינופים בנדל"ן בפרט, זה בעיני אחד הנושאים הבוערים. אני אישית רואה בזה שליחות. ברגע שהאווירה לא תאפשר ואנשים יהיו חשדניים יותר כלפי עסקאות שונות ומשונות, המשווקים השונים יצטרכו לחשב מסלול מחדש".

ובכל אופן. אם יש לכם מעט כסף להשקעה או אם החלטתם למנף ולקנות נכס נדל"ני, כיצד כן לפעול ולרכוש בצורה שתקטין את הסיכון ככל הניתן. בשביל ללמוד זאת, פניתי לעורך הדין נסים בן חיים, ממשרד נ. בן חיים ושות'.
מה המחשבות שלך על השקעות בנדל"ן?
"תחום הנדל"ן מושך אליו לא מעט נוכלים בשל הכסף הרב הזורם בו והנטייה הישראלית להשקיע בשוק הדיור. לא תמיד מדובר בהונאות מובהקות; לעתים קרובות נכס אמיתי אך לא אטרקטיבי נעטף בעטיפה נוצצת ונדחף ללקוחות באמצעות שיווק אגרסיבי ומצגים מפוצצים העלולים להטעות רוכשים פוטנציאליים".
אוקי. אני באמת מזכיר את זה בכתבה. השאלה באמת איך אפשר להקטין סיכונים?
"דווקא רכישת דירה מקבלן מוסדרת יחסית מבחינה משפטית. חוק המכר (דירות) מספק הגנה משמעותית לרוכשים, כולל ערבויות בנקאיות ואחריות לתיקון ליקויים. עם זאת, גם ברכישת דירה מקבלן חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין עצמאי. זאת על מנת לקבל תמונה משפטית מלאה של העסקה ולוודא כי הקבלן אכן עומד בהוראות החוק.
"חשוב לזכור כי עורך הדין מטעם הקבלן מייצג את האינטרסים של הקבלן, ותפקידו מוגבל בעיקר לרישום הדירה בטאבו".

ואם אנחנו מדברים על קרקעות חקלאיות...
"רכישת קרקע חקלאית, לעומת זאת, היא עסקה מורכבת יותר, עם פחות הגנות משפטיות מובנות וסיכון גבוה יותר להונאות. האתגרים כוללים הבנת המצב התכנוני, מגבלות השימוש, ותנאי חכירה. במקרים אלה, חשוב במיוחד להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום זה.
"בשני סוגי העסקאות, ההשקעה בייעוץ משפטי מקצועי היא הכרחית. עורך דין מנוסה יכול לזהות פערים בין ההבטחות למציאות המשפטית, למנוע בעיות עתידיות, ולהגן על האינטרסים של הרוכש באופן מיטבי".
מה עוד חשוב חוץ מעו"ד טוב?
"במקרים מורכבים, אנו ממליצים על שילוב של הייעוץ המשפטי עם ייעוץ פיננסי ותכנוני. גישה זו מאפשרת לרוכש לקבל תמונה מלאה ומדויקת של העסקה, כולל העלויות המלאות, עלויות המימון, הערך האמיתי של הנכס והפוטנציאל העתידי הריאלי.
"בסופו של דבר, גישה זהירה ומקצועית מאפשרת לרוכש להתעלות מעל הרטוריקה השיווקית המוגזמת ולקבל החלטה מושכלת המבוססת על עובדות. למרות העלות הראשונית, ההשקעה בייעוץ מקצועי עשויה לחסוך כסף רב בטווח הארוך ולמנוע אכזבות וסכסוכים משפטיים עתידיים".

פישל סלומון

משתמש חדש
כתוב יפה, אבל השאילה לא במקום
גם אני אם היה לי גיס יועץ/סוחר לא הייתי מתייעץ איתו
יש נטיה להאמין לפרסומות ולא לאנשים מוכרים :(
אני אסביר את המילים שלך כמובן
הגיס שלך וחבר שלך לא רוצים ח''ו שתרוויח כסף
רק המפרסם והפרסומות וכמובן האנשים הלא מוכרים הם מחפשים שתרוויח כסף?
כואב לי על החשיבה הזאתי😢😢😢🙁🙁🙁

מצב
הנושא נעול.
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  0  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה