דיון מחירי הדירות לאן?

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
תבדקי את מצבו של שריקי בדירות שהם לא מחיר למשתכן ותרווי נחת.
אין שום קשר הגיוני למחיר שוק.
אם קניתי למשל דירה להשקעה לפני 5 שנים במיליון והיא שווה היום שלוש(תאורתית כמובן,),
זה ישנה לי במחיר כשאמכור?
אני אוריד במחיר בגלל ששילמתי רק מיליון?
לא.
מה שמשנה זה המחיר שאני יכולה לקבל על הדירה שלי...
ומה יהיה עוד 5 שנים אף אחד לא יכול לדעת...

גולש בנט

משתמש מקצוען
אין שום קשר הגיוני למחיר שוק.
אם קניתי למשל דירה להשקעה לפני 5 שנים במיליון והיא שווה היום שלוש(תאורתית כמובן,),
זה ישנה לי במחיר כשאמכור?
אני אוריד במחיר בגלל ששילמתי רק מיליון?
לא.
מה שמשנה זה המחיר שאני יכולה לקבל על הדירה שלי...
ומה יהיה עוד 5 שנים אף אחד לא יכול לדעת...
זה ישנה לך אם מחירי הדירות יירדו והמחיר של הדירה שלך תחזור למיליון…

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אז למה את נחרצת שהם יעלו?
הרי לבינתיים את טועה בחצי שנה האחרונה.
הלווו
לא אמרתי שהם יעלו או ירדו.
הפוך אני חושבת שבטווח הקצר הם ירדו כבר כמעט שנה...
אבל אין לדעת....
אי אפשר לתזמן את השוק.
ובית זה לא דבר שכדאי להמר עליו.
ולכן מי שיש לו כסף לדעתי חבל לו לחכות.
בתקופת הקורונה גם דברו על ירידת מחירים, באמת היתה ירידה לטווח הקצר מאוד, ואת ההמשך כולם יודעים...

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
TheMarker | נדל"ן

קצב מכירת הדירות נחתך, אז איך זה שהמחירים לא באמת יורדים?​

בחודשים האחרונים נבלמה עליית מחירי הדירות, אך היזמים אינם מורידים מחירים ■ גורמים לא מעטים בענף טוענים שלא מן הנמנע כי ב-12 החודשים הבאים יחזרו המחירים לעלות בקצב לא פחות מהיר, לנוכח חוסר האונים שמגלה הממשלה בטיפול בתחלואי הענף

הדר חורש

20:18, 15 ביוני 2023עודכן ב-21:20, 15 ביוני 2023

החדשות הטובות מבחינת רוכשי הדירות הן שעליית מחירי הדירות נבלמה בחודשים האחרונים. החדשות הפחות טובות הן שהיזמים, וכנראה שגם מוכרי הדירות מיד שנייה, אינם מורידים את המחירים.

בניכוי עסקות מחיר למשתכן, שהן רבע מהשוק ומחיריהן אינם משקפים את המתרחש בשוק החופשי, עלה מדד מחירי הדירות החדשות בשיעור של 0.1%, שאין להתייחס אליו כשינוי החורג מטווח הטעות הסטטיסטית. לאחר סימנים לירידות מחירים קלות בחודשים הקרובים, נראה שבשוק אין מגמה של שחיקת מחירים, למרות ההאטה הדרמטית במכירת הדירות, המקיפה את מרבית אזורי המדינה.

נוכח הירידה החדה בביקוש הצליחו היזמים להקטין את ההיצע, כשהם מצליחים, בעזרת הבנקים, לעמוד בגידול במלאי הדירות הלא מכורות ובצמצום תזרים המזומנים. היזמים מצליחים לעמוד בלחץ הגובר כי חלק גדול ממלאי הדירות הלא מכורות, שהגיע כבר ל-53 אלף, אינן דירות קיימות אלא רק דירות שיש להן היתרי בנייה, וחלק גדול מהן כלל לא החל להיבנות. ההוצאה העיקרית של היזמים הייתה על הקרקעות, שבחלק מהמקרים נרכשו בעסקת קומבינציה או בעסקות התחדשות עירונית, שהתשלום בהן נעשה באמצעות הקצאת דירות ולא במזומן.

כמו כן, למרות שינוי המגמה בחודשים האחרונים, מחירי הדירות החדשות עלו ב-12 החודשים האחרונים ב-10.3%. המדד הכללי עלה ב-9.8%. גורמים לא מעטים בענף טוענים שלא מן הנמנע שב-12 החודשים הבאים יחזרו המחירים לעלות בקצב לא פחות מהיר, לנוכח חוסר האונים שמגלה הממשלה בטיפול בתחלואי הענף.

בחלוקת מדד מחירי הדירות לאזורים, ניכרת התייצבות באזורים שנחשבו פגיעים יותר לירידת מחירים. עוד ניכרת ההתייצבות באזור תל אביב, שבו נרשמה ירידה של יותר מ-50% בהיקף העסקות וכן עלייה של 1.3% במחירים.

באזור המרכז, המשקף את הפריפריה הקרובה לתל אביב - שאליה נסוגו הרוכשים המתקשים לקנות דירות באזור תל אביב־רמת גן־גבעתיים - נרשמו הירידות החדות ביותר, בשיעור של 1.9%. ירידות של 1.3% נרשמו במחוז הצפון. בדרום עלה המדד ב-1.4% ויציבות נרשמה בירושלים ובחיפה.

לנתונים האזוריים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יש להתייחס בזהירות, במיוחד בתקופה של מיעוט עסקות בשוק החופשי ועלייה משמעותית במשקל עסקות הדירות המסובסדות שאינן משקפות את מצב השוק.

מדד שכר הדירה עלה בשיעור גבוה יחסית של 0.4%. למדד זה השפעה רבה על מדד המחירים לצרכן, והוא משקף עלייה בשכר הדירה הממוצע שמשלמים שוכרי הדירות בתקופה האחרונה. בשוק השכירות מדווחים על עלייה בביקוש כתוצאה מדחיית רכישה של דירה ראשונה על ידי זוגות צעירים, ריבוי תוכניות התחדשות עירונית, ירידה במספר המשקיעים בדירות להשכרה וכישלון כמעט מוחלט של תוכנית הממשלה לפיתוח שוק השכירות לטווח ארוך.

עם זאת, הלשכה אינה מודדת את שיעור העלייה החודשית בשכר הדירה, אלא רק את שכר הדירה הממוצע ששולם במהלך החודש - הן על ידי מי ששכר הדירה שלהם עלה והן על ידי מי שלא חידשו חוזה או עברו דירה. בבדיקת חוזים מתחדשים נמצא כי מי שחידשו חוזה במאי נאלצו לשלם 3.6% יותר, ושוכרים חדשים התבקשו לשלם שכר דירה הגבוה ב-8.6% משכר הדירה ששילם הדייר היוצא. אלה שיעורי התייקרות גבוהים, המעידים ששכר הדירה ממשיך לעלות בקצב משמעותי, אך הם אינם חריגים ביחס לחודשים הקודמים וקשה להסיק מהם על קצב עליית שכר הדירה בישראל.

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
טענה מעניינת:

מנכ"ל משרד השיכון: "במבט לאחור - לא בטוח שהייתי מתחיל את תוכנית מחיר למשתכן"​

לטענת יהודה מורגנשטרן, אם לפני כעשור היו משקיעים כסף בפיתוח תשתיות ותחבורה ראויה לפריפריה במקום במחיר למשתכן יתכן שהמשבר כלל לא היה מגיע; על הפעולות בזמן הקרוב אמר כי האתגר הוא בפריפריה בעוד שבמרכז אין בעיה לשחוק את מחירי הקרקעות​

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מה המחיר באופקים לדירה דומה?
הנה מודעה של מתווך בעיתון מקומי (כל דירה שהיא לא ב'פרויקט' או ב'רמת שקד' היא דירה ישנה בת עשרות שנים):
1686901008941.png

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
מעניין לבדוק האם זה לא מחיר למשתכן שמוכרים מתחת לשולחן באופן לא חוקי?

ברמה ד השוק הזה פורח....

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
חחח...

טעות שלי, סורי.

גולש בנט

משתמש מקצוען
ולצפות את העתיד על בסיס שאיפה ומשאלת לב זו טעות חמורה בהרבה...
זה משהו שכבר קורה.

לא הייתה לי בעיה עד לפני שנה שתצפה שהמחירים יעלו, כי הם כל הזמן אכן עלו,

אבל כעת שהמחירים יורדים, יש לי בעיה של ציפייה שהם יעלו שזה בדיוק הפוך מהמגמה.

בקיצור, אסור ללכת נגד מגמה בשוק.

משכיל אל דל

משתמש מקצוען
זה נראה משהו מלאכותי
ולא משקף את המציאות

מאיפה זה ? מדל"ן?
מאיפה הם שואבים נתונים? מרשות המיסים או מקום אחר?

גולש בנט

משתמש מקצוען
זה נראה משהו מלאכותי
ולא משקף את המציאות

מאיפה זה ? מדל"ן?
מאיפה הם שואבים נתונים? מרשות המיסים או מקום אחר?
נכון.
גם הירידות בדירות באתר יד 2 זה משהו מלאכותי.
גם המבצעים של הקבלנים זה מלאכותי.
אבל הציבור חכם ולכן יש קיפאון קרח בשוק הנדל"ן.
מי שהשקיע בנדלן בשנים האחרונות יאכל כעת הרבה קש והפסד רב.
מי שהיה חכם התפטר לפני מספר חודשים מדירות ההשקעה שלו.

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
נכון.
גם הירידות בדירות באתר יד 2 זה משהו מלאכותי.
גם המבצעים של הקבלנים זה מלאכותי.
אבל הציבור חכם ולכן יש קיפאון קרח בשוק הנדל"ן.
מי שהשקיע בנדלן בשנים האחרונות יאכל כעת הרבה קש והפסד רב.
מי שהיה חכם התפטר לפני מספר חודשים מדירות ההשקעה שלו.
ומצד שני,
הפרוייקטים החדשים בבית שמש שוברים שיאים כלפי מעלה. כאשר רוטשטיין מבקש 2.75! לדירת 4 חד' בפרוייקט הצמוד לרמת אברהם, ועכשיו נודע לי מאשכול אחר שהמחיר שוולפסון דורש ל4 חד' בפרוייקט החדש שלו בנווה שמיר הוא לא פחות מ2.9! (לאחר שהציע שם כמעט מיליון ש"ח ליח"ד).
האם יש להם קונים במחירים הללו? נחכה ונראה.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה