מחירי הדיור זה כבר בכותרות החדשות.

מצב
הנושא נעול.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אבל כאב ראש גדול
אם תבדוק כמה הבנק הרוויח רק מהמשכנתאות בשנה האחרונה
אז נראה לי שזה אולי קצת מדגדג לו

וכמה משכנתאות הציבור נטל בשנה האחרונה
תבין שזה ממש לא אסון גדול לבנק

בנוסף -בשנה האחרונה מחירי הדיור עלו ב20 אחוז

מי שקנה שנה אחורה ונניח שהמחיר ירד ב20 אחוז בדיור
אז הבנק לא יפסיד כלום(כי גם אז הוא נתן גג 75 אחוז מימון)

בקיצור אתה מעמיד פה אוקימתא דחוקה ביותר

מור יוסף

משתמש פעיל
הבנק לא בבעיה גדולה
אפילו אם נניח שהמשכנתא של האנשים במצוקה הללו הוא מיליון שקל(מה שכנראה לא נכון)
אם נעשה כפול 1000
זה יוצא מילייאדר שקל

אלו לא סכומים שהבנק במצוקה גדולה

אל תשכח שהבנק ימכור את כל הדירות הללו
בכמה??

מה שבטוח שכנראה הבנק לא יפסיד
וגם אם הוא יפסיד זה אולי 100-200 מיליון שקל

במונחים של בנק
זה לא בעיה גדולה
כשיש הרבה דירות בשוק שנמכרות על ידי הבנק זה גורר משבר חמור ומביא לקריסת הרבה מערכות
כפי שקרה ב2008 בארה"ב

שירות קריינות

משתמש פעיל
עיצוב ואדריכלות פנים
אם תבדוק כמה הבנק הרוויח רק מהמשכנתאות בשנה האחרונה
אז נראה לי שזה אולי קצת מדגדג לו

וכמה משכנתאות הציבור נטל בשנה האחרונה
תבין שזה ממש לא אסון גדול לבנק

בנוסף -בשנה האחרונה מחירי הדיור עלו ב20 אחוז

מי שקנה שנה אחורה ונניח שהמחיר ירד ב20 אחוז בדיור
אז הבנק לא יפסיד כלום(כי גם אז הוא נתן גג 75 אחוז מימון)

בקיצור אתה מעמיד פה אוקימתא דחוקה ביותר
בנק הוא גוף רציני והוא ילחם עם סכין בין השיניים כדי לטרפד את הסיכון הכי רחוק

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
כשיש הרבה דירות בשוק שנמכרות על ידי הבנק זה גורר משבר חמור ומביא לקריסת הרבה מערכות
כפי שקרה ב2008 בארה"ב
אשמח שתסביר לי איפה יכול להיות משבר?
רק דוגמה קטנה
אם מחירי הדיור בשיא שלהם ירדו ב25 אחוז(אני מניח שרובם לא חושבים שזה יקרה
אבל נלך על התרחיש הזה)

בעצם זה אומר שאם האנשים שהבנק יצטרך לממש את הדירה שלהם רכשו את הדירה במחיר הכי גבוהה שהיה
ואז משם זה ירד 25 אחוז

אז הבנק נמצא בבריק איוון

וגם אם יפסיד על המימוש המהיר זה על אחוז קטן מאוד מאוכלוסייה שקנתה בשיא הכי גבוהה

בעבר מישהו העלה את השאלה האם זה שמחירי הדיור ירדו
זה מסכן את הבנקים
ו @מקצועי בלבד

אאל"ט אמרה שעד גבול מסויים זה לא מסכן יותר מדאי את הבנקים
וארצות הברית לא דומה לישראל בשום צורה

נערך לאחרונה ב:

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית

"תהיה עלייה משמעותית בשכר הדירה"​

אירית ליברמן כלכלנית ושמאית: "אולי אני נביאת זעם, אבל מחירי הנדל"ן לא יירדו בישראל"
איציק יצחקי | 21/01/2023 08:14
telegram
(87)
נושאים בכתבה
icn_tags_slashes.svg
מחירי הדירות נדלן שמאות שמאי
"אתה יודע", פותחת הכלכלנית ושמאית המקרקעין אירית ליברמן את הראיון, "ראיתי אצלכם הרבה מאוד הערכות של אנשי מקצוע, שותפים לדרך, אבל דעתי שונה משלהם. ואני רוצה להבהיר כבר בהתחלה - הסיבה המרכזית לעליית המחירים בישראל שונה מכל מה שאמרו עד עכשיו".
ליברמן ניהלה בעבר את מחלקת המקרקעין בעיריית תל אביב יפו. כיום היא פועלת בתחום השמאות, אבל גם בייעוץ מוניציפלי וקידום תכניות.
אני סקרן.
"התשובה היא פשוטה - קצב הגידול השנתי הממוצע של האוכלוסייה הוא קצב גבוה של 2% בשנה. במדינות ה-OECD הוא שלילי או אפסי. קצב הבניה לא מדביק את קצב הילודה בארץ. הביקוש לדירות עולה על ההיצע".

ואיך הריבית משפיעה?
"המצב הנוכחי רק מקשה כי מצד אחד, הריבית עלתה מאוד אז אנשים הפסיקו לקחת משכנתאות. מצד שני, היום, מי שלא חייב למכור לא מוכר, מי שחייב למכור - מוכר. יש הורדות מחירים נקודתיות, בכמות לא גדולה, בגלל שאנשים התחייבו וצריכים למכור. במקביל, היזמים מתעקשים לא להוריד מחירים. הם עושים מבצעים, אבל הם כלולים במחיר. הם נותנים לך דמי שכירות של שנה על חשבונם, או לשלם 20 אחוז בחתימה ו-80 בסוף. מצאתי אפילו 10/90. קבלנים התנגדו בעבר שתמכור את הדירה שקנית בזמן הבניה. אבל היום מאפשרים את זה, עוד לפני התשלום האחרון. הם רוצים להקל על הרוכשים, ועדיין - לא מורידים מחירים. יותר מזה, מי שלא חייב לבנות - לא בונה".

איפה ההיגיון? יש עלויות מימון.
"אם יתחילו לבנות העלויות יגדלו. בינתיים הוא מימן הקרקע, אז עכשיו יהיו לו הוצאות בניה. יש כאלה שהם בעסקאות קומבינציה, אז פחות נורא. אבל רובם לא יודעים אם יצליחו למכור. לכן, רבים עוצרים התחלות בניה. הירידה היא רק בפרטיים החייבים למכור. בטווח הארוך תהיה קפיצה".
ואולי, לא דיברנו על זה - בעיקר חוסר בהיצע.
"אנחנו לא מתמודדים על ההיצע. הדרך היחידה היא הפשרת קרקעות. רמ"י והמדינה - האינטרס שלהם הוא כלכלי. מצד אחד הם רוצים להכניס כמה שיותר כסף, מצד שני צריך יותר הפשרות. השילוב הזה הוא קשה. ירידת המחירים אמורה לבוא משם. אם הפשרת הקרקעות הייתה בשיטה יותר סוציאלית ולא למרבה במחיר, זה היה מצליח. ההנחה הזאת הייתה צריכה להיות מגולגלת לצרכנים. הדרך של עליית הריבית לא עוזרת, במקרה שלנו - בגלל ההיצע המאוד נמוך והביקוש הקשיח. כך לא מורידים מחירים"
מי שקורא את מה שאת אומרת חושב עכשיו: למה היא לא מדברת על ירידה? היא לא רואה שיש בלימה בשוק?
"לפני משהו כמו 15 שנה, הייתה תקופה שבה לא היו שוכרים משרדים בישראל. בעיקר בתל אביב, בנו ובנו, אבל השוכרים לא באו. אנשים חשבו שהמחירים יירדו. זה לא קרה. אנשים השכירו ב-0 דמי שכירות רק עבור חיסכון בתשלום ארנונה. כל בניית המשרדים קפאה. אבל מה? המחירים לא ירדו. ואז נוצרה בועת הייטק, באו ושכרו שטחים דומים. זה מה שיקרה גם במגורים. יכולים לדבר על ירידה, אבל זה לא יקרה".
איך באמת ישפיע המשבר בהייטק על תחום המשרדים?
"גם זאת שאלה מעניינת, אבל אני חושבת שהמחירים לא יירדו. הם מאוד גבוהים, אבל זה יהיה סטטי. שם אני לא רואה קפיצה, כי המצב של ההייטק לא ישתפר בצורה מוגזמת בעתיד הקרוב. אבל במגורים - בסוף אנשים צריכים מקום לחיות. יש קטע היברידי, היום אנשים עובדים מהבית ולא באים למשרד. מצד שני, האוכלוסיה גדלה. אנשים מזדקנים והמון מתגרשים ולכן צריך עוד מגורים, בית לכל גרוש. מה שהיה במשרדים, יקרה גם במגורים. מצטערת להיות נביאת זעם, אבל המחירים לא יירדו בישראל. אני לא אומרת 'רוצו לקנות', ואפשר לשבת ולהמתין. אבל ירידה - לא תהיה".
והנה שאלה של סטודנט בשיעור ראשון למאקרו. מה יקרה כעת למחירי השכירויות?
"אני רואה עליה צפויה משמעותית - קודם כל מהסיבה הפשוטה שהעלו תעריף של הפטור ממס על שוכרי דירה 5,470 שקל".
נו באמת. לשנינו ברור מה זה ייצור - פחות כסף שחור. ועליית מחירים של ידי בעלי הדירות.
"יכול מאוד להיות. אבל בסוף - אנשים שיוכלו לעלות לתעריף הזה יעלו. הריבית עלתה, אנשים קנו להשקעה, כל העלות עלתה והם צריכים לאזן עלויות ולהחזיר את הכסף. איך? בדמי שכירות. בגלל עליית הריביות אני מאמינה שדמי השכירות, בטח במרכז תל אביב, יעלו. אני רואה את זה בכל חידוש חוזה בתל אביב - עוד 10%-5%. הדבר ימשיך לאור עליית הריביות".
אז ריבית עולה - שכירות עולה. ריבית יורדת - השוק חוזר לעצמו ושוב מתקן כלפי מעלה. האזרחים מיואשים.
"אני כלכלנית במקצועי, ואני מסכימה עם הגישה שהיא תרד. היא לא תרד בשנה הקרובה למה שראינו ב-2022, אבל כבר רואים שהאינפלציה מתמתנת, בדיוק כפי שקרה בחודש האחרון. בנק ישראל השיג את מטרתו. יש הטוענים שהגענו למיצוי עם העליות. בפעם האחרונה חשבנו שהנגיד יעלה בפחות, אבל זה יקרה בפעם הבאה. אולי עוד רבע אחוז. לא משהו משמעותי".
מה המדיניות החדשה של ביבי-סמוטריץ', שרוצים להפחית את הארנונה, תעשה? הרי בסוף, נותנים לנו בארנונה - אבל נוגסים לנו במשכנתאות.
"בלימת עליית הארנונה היא לא משמעותית. למשקי הבית יש הוצאות יותר גבוהות כמו חשמל ומשכנתאות. אלה ההוצאות היותר גדולות בחיים שלנו. אבל מה כן יקרה? אתה מקבל חינוך ותרבות וניקיון רחובות מהעיריות. מצד אחד זה לא יועיל משמעותית למשקי הבית, מצד שני זה יכול לפגוע בשירותים שמקבלים מהרשות שלהם. אף אחד לא אמר שהם יסבסדו ארנונה. הרשויות עשויות להיפגע".
נוטלי המשכנתאות שסובלים מעלייה של, נניח, 1000 שקל לכל מיליון שקל בגלל הפריים - לא יגרמו לשוק לתקן מעט למטה בגלל שכושר ההחזר יירד?
"אני לא חושבת שזה ימתן, אבל כן יגרום למשהו אחר. החל מהתקופה הקרובה, אנשים ירכשו דירות בהתאם ליכולות שלהם. אנשים בעלי הון עצמי מסוים, עם דירה ראשונה, יכלו עד היום לקחת עם הון עצמי מסוים, לתת 25% משווי הדירה, ועוד 75% בהחזר משכנתא. ואז מה עשו? קנו דירה טיפה יקרה או גדולה למידות שלהם. במצב הנוכחי בריבית הזאת, אנשים יבינו שזה קצת כבד. הם צריכים להחזיר על בית של 3 מיליון שקל 2 מיליון, נניח, ואולי יהיה קשה. השוק לא יעצור, אבל יקנו דירות צנועות יותר".
הפריפריה התרחבה.
"אז במקום מרכז תל אביב, הם יילכו למזרח תל אביב, או רמת גן או חולון. יאתרו דירות טיפה זולות יותר, במיקום שהם פחות היו רוצים. מה שחשוב הוא שיוכלו לעמוד בזה".

hishtadlut

משתמש פעיל
אני מדבר על אנשים במצוקה שבקושי מצליחים לשלם את המשכנתא ומסובכים באלף דברים אחרים
אנשים כאלו חייבים לכל העולם ואשתו ולא מאיים עליהם שלא יתנו להם שוב משכנתא מעניין אותם שאם הם שילמו 4 שנים משכנתא אז הכסף הולך לפח כשיעקלו את הנכס
עכשיו זה לא איום עליהם
מספיק 1000 כאלו אנשים והבנק בבעיה גדולה
הבנק לא בבעיה גדולה
הבנק יקח את הדירה לעצמו וישכיר אותה לאותם 1000 איש ובסוף רק ירוויח יותר
הבעיה זה של אלו שזייפו הכנסות ולא חשבו שאולי יש סיבה שצריך הכנסה כשלוקחים משכנתא

בונה אתרים

משתמש פעיל
להגיד שהמחירים עולים בעיקר גלל מחסור זה תמימות או טיפשות,
ב2022 המחירים עלו ב 20 אחוז
בו בזמן שהיא הייתה שיא של בנייה של 80 דירות!!!
ב2005 בנו 30 אלף דירות והמחירים ירדו...

עיקר העלייה נבעה מריבית מאד נמוכה ברציפות
בשילוב מנופילציות של הקבלנים הבנקים והתקשורת...

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
להגיד שהמחירים עולים בעיקר גלל מחסור זה תמימות או טיפשות,
ב2022 המחירים עלו ב 20 אחוז
בו בזמן שהיא הייתה שיא של בנייה של 80 דירות!!!
הנקודה זה לא כמה בניות מתחילות
הנקודה היא כמה בניות מסתיימות

זמן הבנייה התארך בשנים האחרונות מאוד
עיקר העלייה נבעה מריבית מאד נמוכה ברציפות
זה בהחלט נכון

בונה אתרים

משתמש פעיל
הנקודה זה לא כמה בניות מתחילות
הנקודה היא כמה בניות מסתיימות

זמן הבנייה התארך בשנים האחרונות מאוד
לא הפוך
לגמר הבנייה יש השפעה על השכירות
לתחילת הבנייה יש השפעה על מחירי הדירות

ואפילו אם כן נתייחס רק לגמר הבנייה גם כן הם היו יחסית טובים...
ולא קרה איזשהו שינוי דרמטי בכמות גמר הבנייה בשנת 2022 שעשוי היה לגרום לעליה החדה של 20 אחוז!

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
לא הפוך
לגמר הבנייה יש השפעה על השכירות
לתחילת הבנייה יש השפעה על מחירי הדירות

ואפילו אם כן נתייחס רק לגמר הבנייה גם כן הם היו יחסית טובים...
ולא קרה איזשהו שינוי דרמטי בכמות גמר הבנייה בשנת 2022 שעשוי היה לגרום לעליה החדה של 20 אחוז!
העלייה החדה של 2022 זה אחרי שהציבור התייאש סופית מפיתרון לדיור
מחיר למשתכן היה פה 5 שנים
ו2022 זה ההמשך של הששפעה של הנזקים של כחלון

ואם מתחילים 80 אלף יח"ד בשנה
ומסיימים אותם ביותר שנים ממה שסיימו פעם
Tז ברור שזה משפיע פחות על מחירי הדיור

הנושא הוא גמר בנייה ולא התחלת בנייה
כי ניקח תרחיש קיצון כדי להמחיש

אם נניח התחילו מיליון יח"ד
אבל יסיימו אותם בעוד 70 שנה

אתה מבין שזה לא רציני

נכון?

כי בסוף אדם מחשבן את הזמן הזה שהוא יצטרך לשלם שכירות

ולכן צריך להתחשב בגמר הבנייה

נערך לאחרונה ב:

יוחנן 1

משתמש מקצוען
העלייה החדה של 2022 זה אחרי שהציבור התייאש סופית מפיתרון לדיור
מחיר למשתכן היה פה 5 שנים
ו2022 זה ההמשך של הששפעה של הנזקים של כחלון

ואם מתחילים 80 אלף יח"ד בשנה
ומסיימים אותם ביותר שנים ממה שסיימו פעם
Tז ברור שזה משפיע פחות על מחירי הדיור

הנושא הוא גמר בנייה ולא התחלת בנייה
כי ניקח תרחיש קיצון כדי להמחיש

אם נניח התחילו מיליון יח"ד
אבל יסיימו אותם בעוד 70 שנה

אתה מבין שזה לא רציני

נכון?

כי בסוף אדם מחשבן את הזמן הזה שהוא יצטרך לשלם שכירות

ולכן צריך להתחשב בגמר הבנייה
אבל כידוע במדינתנו אנשים קונים את הדירות על הנייר, וגם הרבה דירות נמכרות שעוד טרקטור אחד לא עלה על הקרקע, ולכן מה שהרבה יותר רלוונטי זה התחלות הבנייה ולא גמר הבנייה.
והזמן ההמוצע לבניית דירה בישראל זה 30 חודשים, ולא השתנה בנושא כלום בשנת 2022.

אחד הטיפשים

משתמש פעיל
הבן אדם הכי אבל הכי בעל אינטרס עליון שהמחירים לא ירדו הוא מנהל חטיבת המשכנתאות
הסיבה פשוטה, אם המחירים ירדו משמעותית אנשים לא ישלמו את המשכנתא שהתחילו עכשיו ועוד עם כל הריביות
הבליץ של מנהלי הבנקים ו"מנהלי חטיבות המשכנתאות" שמחירי הדיור לא ירדו, אותי באופן אישי ממש לא מרשים.
גם לדבריך...
מכיון שהאינטרס של הכלכלה הישראלית ושל רוב הנוגעים בדבר זה לא להקריס את הבנקים, הם כבר ידאגו שזה לא יקרה.....

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אבל כידוע במדינתנו אנשים קונים את הדירות על הנייר, וגם הרבה דירות נמכרות שעוד טרקטור אחד לא עלה על הקרקע, ולכן מה שהרבה יותר רלוונטי זה התחלות הבנייה ולא גמר הבנייה.
והזמן ההמוצע לבניית דירה בישראל זה 30 חודשים, ולא השתנה בנושא כלום בשנת 2022.

שירות קריינות

משתמש פעיל
עיצוב ואדריכלות פנים
גם לדבריך...
מכיון שהאינטרס של הכלכלה הישראלית ושל רוב הנוגעים בדבר זה לא להקריס את הבנקים, הם כבר ידאגו שזה לא יקרה.....
מי זו הכלכלה הישראלית, כלומר מי הגוף הזה ואילו צעדים ביכולתו לנקוט כדי לעצור את ירידת מחירי הדיור?
והאם לנבחרי הציבור השולטים במדינה אין אינטרס להשביע את רצון בוחריהם?
הם מעוניינים להיזכר בהיסטוריה ככאלו שבתקופתם לא נבלמה מגמת העלייה במחירי הדיור?

נערך לאחרונה ב:

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
זה נכון אבל הקבלן לא מוכר הכל בהתחלה
הוא חייב למכור 20-30% בשביל לקבל מימון מהבנק וכל השאר הוא יכול לחכות לסוף הבניה ולמכור ביוקר

E_Y

משתמש פעיל
הבן אדם הכי אבל הכי בעל אינטרס עליון שהמחירים לא ירדו הוא מנהל חטיבת המשכנתאות
הסיבה פשוטה, אם המחירים ירדו משמעותית אנשים לא ישלמו את המשכנתא שהתחילו עכשיו ועוד עם כל הריביות
הבליץ של מנהלי הבנקים ו"מנהלי חטיבות המשכנתאות" שמחירי הדיור לא ירדו, אותי באופן אישי ממש לא מרשים.
מי בדיוק אתם רוצים שיתן תחזית והיא תהיה אובייקטיבית בעיניכם?
השירות המטאורולוגי?
ברור שמי שנותן תחזיות בתחום הזה יש לו זיקה או לשוק הנדלן או לשוק ההון
והקורא החכם יאמץ לעצמו איזה תחזית שנראית הכי אמינה ויפעל על פיה
כל שני וחמישי מעלים פה תחזית ואז מישהו עולה ומסביר למה אי אפשר להאמין לזה .

אחד הטיפשים

משתמש פעיל
מי זו הכלכלה הישראלית, כלומר מי הגוף הזה ואילו צעדים ביכולתו לנקוט כדי לעצור את ירידת מחירי הדיור?
והאם לנבחרי הציבור השולטים במדינה אין אינטרס להשביע את רצון בוחריהם?
הם מעוניינים להיזכר בהיסטוריה ככאלו שבתקופתם לא נבלמה מגמת העלייה במחירי הדיור?
לדוגמא: לא לשחרר עוד קרקעות לבניה בקצב גדול,
לא להוריד את הריבית וכו',

נבחרי הציבור.... נמצאים איפה שהם היו עד היום.

שירות קריינות

משתמש פעיל
עיצוב ואדריכלות פנים
לדוגמא: לא לשחרר עוד קרקעות לבניה בקצב גדול,
לא להוריד את הריבית וכו',
באיזו עילה הם ינמקו את זה
ושוב מי היהודים הטובים שיעשו את זה ויפגעו בתדמיתם המקצועית ככל ואתה מתכוון לפקידי ציבור

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה