לילה ולא דומיה - (עוד) ביקורת ספרותית

מצב
הנושא נעול.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הדיונים על הספר כבר עוברים באורכם את הספר עצמו. ובכל זאת, איך אפשר בלי...
השנקל שלי.

את הספר פתחתי עם זיק מוסתר של חדוות- ציד-מכשפות. הנה הנה אקרא ואמצא את כל הפגמים שציינו קוראות פרוג, ואף אוסיף עליהם כהנה וכהנה.
קראתי והוקסמתי.
לא הנחתי את הספר מהיד עד הסוף. (גילוי נאות: קצת-קצת דילגתי, אבל רק איפה שהיו הטפות ממש ארוכות).

איזה ספר. איזה מסר אדיר. כמה חשוב להגיד לנפגעות: אתן לא אשמות. זה לא אתן. זה הוא. אתן נורמליות. אתן ראויות לכבוד, הערכה ונועם, ולא משנה מה עשיתן.

מילה על בחירת הסצינות הזוגיות: מצויין ממש. אהבתי במיוחד שהסיטואציות היו דו משמעיות לפעמים, מבלבלות, לא לגמרי ברורות. זה לא שהאשה הצדקנית הכינה ארוחה טעימה ובעלה בא והופך את השולחן סתם כך ברשעותו. זה הרבה יותר מורכב: היא נמצאת בבית החלמה על חשבון הוריה, ורוצה לבוא הביתה. היא מבטיחה לבעל שהיא תסתדר עם התינוק ועם עצמה. הוא מזהיר שאולי לא כדאי. היא מתעקשת, וחוזרת הביתה. ואז היא חלושה ואומללה ומתחילה לנג'ז לו שיקנה ושיביא –
בנקודה הזו, אפילו אני חשבתי לרגע: וואלה. נודניקית. הרי זה בדיוק מה שהוא אמר, שיהיה לך קשה בבית. למה התעקשת לחזור?
ואז, כשמגיעה הרשעות שלו, והיא רועדת מרעב וחולשה והוא מסרב אפילו לרדת לקנות לה משהו לאכול כי יש בבית שאריות מקולקלות מהברית, ואומר 'אמרתי לך' –
היה אפשר להרגיש במוחש את התהיה שלה. אולי באמת היא הלא בסדר. אולי היא לא צודקת שהתעקשה לחזור מבית ההחלמה, ועכשיו היא מבקשת ממנו לשרת אותה.
דווקא בגלל שהסיטואציה הייתה מורכבת, המסר היה הרבה יותר חזק וברור. והמסר הוא: יקירה, גם אם טעית, והתעקשת סתם, עדיין את זכאית וראויה לכבוד ולהערכה, עדיין בעלך אמור לחוש שותף מלא שלך לגידול הילד, עדיין הוא לא אמור לפגוע בך במילים ובמעשים. התנערי מעפר, קומי.
החמקמקות הזו, חלקת הלשון של הבעל. כאילו הוא הנורמלי והמסכן שסובל מאשתו. כמעט האמנתי לו, לפעמים.

חוץ מהכתיבה המצויינת, הנושא החשוב, המסר המהמם בעוצמתו, הדמויות המתוארות היטב (והמקצועות המקוריים שלהן) ווהסצינות המעניינות, היו לי גם כמה הערות שוליים:

1. המטפלת, כרגיל בספרי ח. ברטלר, מושלמת ומכילה עד אינסוף, וזמינה לטלפונים מתי שחברתה/מטופלתה צריכה אותה, ומיד יכולה לצאת עימה לחוף הים עד שיירגעו הגלים. זה דמיוני במקצת, אבל נסלח לחסיה, במיוחד שהמינון של המושלמוּת בספר הזה הוא פחות מהקודמים.
2. ככל שניסיתי לברר לפני קריאת הספר, איש לא הסכים לגלות לי את הסוד הכמוס, מהי השיטה שמוצעת בו, שיטה שפועלת במקרים שלפסיכולוגיה המודרנית אין מרפא בשבילם (ציטוט חופשי מהספר). "תקראי ותראי בעצמך", אמרו לי.
אז בשני משפטים, מה השיטה: מול בעל שתלטן ומופרע-אישיות-גבולית, צריכה האשה להיות חזקה מאד. לקבוע כללים של כבוד והערכה אליה, לא לאפשר לו לדבר אליה בפקודות או לעלוב בה, ולייצר 'קירות שקופים' – לספר לסובבים (רב, ראש כולל, משפחה) על כל התפרצות שלו.
ברור שזה מורכב יותר ממה שזה נשמע. מדובר על תהליך רגיש, ארוך וסבוך. עדיין, עולה השאלה - איך ייתכן שכל פסיכולוגי העולם לא הבינו את הדבר הפשוט שהספר אומר?

לסיכום: ספר יפהפה, כתוב בהרבה כשרון, מעורר המון מחשבות, מעלה מסרים חזקים וחשובים. היה חוויה לקרוא.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
קיבלתי במייל מחוי רוזנברג, כדי להעלות כאן (אין לה ניק בפרוג):

ספרה החדש של חברתי חסיה ברטלר הוא ספר חשוב ביותר, אפילו לי אין מילים לתאר את החשיבות והברכה בו. כמטפלת וכידידה ובעבר כמורה פגשתי עשרות מערכות יחסים כאלו, לאו דווקא בזוגיות. אחד תוקף והשני נדרס, וכמה שיותר נותן עצמו לדריסה - ככה התוקף יותר דורס. כמו דבורה וחדווה בספרי 'הדמעה הזו מיותרת'.
המצב רע לשניים, מוציא מהדורס את חלקיו הקשים ולא נותן לו סיפוק. הורס את הנדרס. רף האלימות עולה כי ככה זה כשיש אלימות. לעולם אינה נשארת סטטית. הפסקת אלימות טובה לשניים ומפנה את הקשר לכוון טוב שמוציא הטוב משניהם.
הספר מחזק מאד. ראשית מאפשר לנדרס לראות את מערכת היחסים (כי אנו משקרים עצמנו ובורחים מלראות). אחר כך שולח להעזר ונותן תקווה. מלמדנו חזק שדריסתנו לא תועיל לשכך כעס וחימה אלא ההפך: תגבירנו בפעם הבאה שתגיע מהר מאד. יש בספר אבחנות חזקות מאד כמו הנחשול שהוא סימן הכר לתוקפנים, והתעתוע ועוד ועוד.
אני מדגישה שזה טוב לשניים, כי לעיתים אנו מרחמים על התוקף שאכן יש מה לרחם עליו שיש בו תוקפנות ואלימות. לכן מדגישה שהנכון בשביל שניהם זה לעצור האלימות. כמו שנהג שמשתולל בכביש, מי שיעצור השתוללותו ויביאנו לנהיגה זהירה יועיל לו, לא רק לקרבנות שנפגעים מנהיגתו.
כחברה, שלחתי לחסיה לטיפול כמה וכמה נפגעות אלימות מילולית במערכות קשרים שונות, שהגיעו אלי לטיפול. ידעתי שיש לה כלים יותר טובים מאשר לי לטפל בהן. היא בס"ד חוללה שם ניסים. בעבודה טיפולית ברוכה, עקבית, יסודית, לא קלה ומביאה מזור. גם לכן התרגשתי מאד מאד מהספר.
הלוואי שלא נידרס ולא נדרוס, ואם אנו מוצאים עצמנו שם או שם נפנה לעזרה. הספר הוא כלי נפלא לראיית המציאות ולהכוונה לעזרה. וכמו המוטו של הספר שבתי יהודית שמה לב אליו ואימצנו אותו ואני משתדלת מדי יום להביאו לחיי שוב ושוב מול כל אדם: נועם וכבוד.
חוי רוזנברג

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2307398:
2. ככל שניסיתי לברר לפני קריאת הספר, איש לא הסכים לגלות לי את הסוד הכמוס, מהי השיטה שמוצעת בו, שיטה שפועלת במקרים שלפסיכולוגיה המודרנית אין מרפא בשבילם (ציטוט חופשי מהספר). "תקראי ותראי בעצמך", אמרו לי.
אז בשני משפטים, מה השיטה: מול בעל שתלטן ומופרע-אישיות-גבולית, צריכה האשה להיות חזקה מאד. לקבוע כללים של כבוד והערכה אליה, לא לאפשר לו לדבר אליה בפקודות או לעלוב בה, ולייצר 'קירות שקופים' – לספר לסובבים (רב, ראש כולל, משפחה) על כל התפרצות שלו.
ברור שזה מורכב יותר ממה שזה נשמע. מדובר על תהליך רגיש, ארוך וסבוך. עדיין, עולה השאלה - איך ייתכן שכל פסיכולוגי העולם לא הבינו את הדבר הפשוט שהספר אומר?

אני אגיד לך איך.
כי זה האסון של הפרעת אישיות (במיוחד הפרעת אישיות גבולית), שהיא הופכת את האדם שמולה לסמרטוט, ולא משנה כמה חזק הוא היה קודם.
ולכן, זה בין פתטי למעצבן להציע את פתרון הקסם הזה, שלא יכול לעבוד במציאות.
את הכח שאישה מצליחה לאסוף, שתנצל כדי לברוח על נפשה.

נ.ב.
יש פסיכולוגים טובים מאד שלא לוקחים לטיפול אנשים עם הפרעת אישיות גבולית, כי המטופלים האלה מצליחים לערער אותם.
את המטפל המקצועי, שנפגש איתם לשעה אחת בשבוע.
אז מה יגיד בן הזוג?

נ.ב.2 במחלקות פסיכיאטריה מהטובות בארץ, יש כלל שלא לוקחים יותר ממטופל אחד עם הפרעת אישיות גבולית (כמובן, כשמדובר במטפלים שכן מוכנים לנסות להתמודד עם התיק הזה). מאותו נימוק שלעיל.

נ.ב.3 השיטה אכן עשויה להיות יעילה במקרים של אנשים סתם אלימים (גדלו בסביבה כזו, למשל) או עצבנים-יתר-על-המידה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י גלבוע;2307509:
נ.ב.
יש פסיכולוגים טובים מאד שלא לוקחים לטיפול אנשים עם הפרעת אישיות גבולית, כי המטופלים האלה מצליחים לערער אותם.
את המטפל המקצועי, שנפגש איתם לשעה אחת בשבוע.
אז מה יגיד בן הזוג?

.

1. תודה על המענה...

2. ומה אומרים מופרעי האישיות הגבוליים בעצמם? איך הם מרגישים? מה הם חושבים? מה מתחולל אצלם בנפש? הם באמת בטוחים שהם צודקים?

frog

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
הגיע עכשיו חם מהחנות..
עשית לי חשק לקרא.

frog

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
הגיע עכשיו חם מהחנות..
עשית לי חשק לקרא.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2307729:
1. תודה על המענה...

2. ומה אומרים מופרעי האישיות הגבוליים בעצמם? איך הם מרגישים? מה הם חושבים? מה מתחולל אצלם בנפש? הם באמת בטוחים שהם צודקים?

הם באמת בטוחים שהם צודקים. לגמרי.
הכי גרוע, שהרבה פעמים הם גם מצליחים לשכנע בזה את הסביבה.
כולל מי שנפגע מהם.

רי

משתמש סופר מקצוען
עימוד ספרים
שמעתי על מישהו שגם הצליח לשכנע את הפסיכולוג המטפל שהוא "הבסדר"

סבתא של נעה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רי;2307783:
שמעתי על מישהו שגם הצליח לשכנע את הפסיכולוג המטפל שהוא "הבסדר"

הרבה יותר מאחד
וזו גם תופעה מוכרת
לעיתים בעל אישיות מופרעת
ניחן גם בחלקת לשון ובקסם אישי (לכן היא כל כך התלהבה ממנו כחתן)
ומצליח די בקלות ליצור מצג שווא אצל הסובבים אותו
ובשידור חוזר, האישה הופכת להיות שוב קרבן
"אני לא מתרשם שזה כך"
"נראה לי שחלק מהבעיה היא ההקצנה הרגשית שלך"
ועוד...
מה שמטלטל את האישה עוד יותר
אולי באמת היא לא בסדר
אולי זה באמת היא עם הרגשנות, הפנטזיות הנשיות שלה

ועוד בעניין
כבני אדם, באופן כללי, קשה לנו מאד לשמוע ולהיחשף לאירועים קשים
ובפרט כאלו שמאיימים על שלימות הנפש שלנו
כשיש פיגוע לא עלינו או כשקורה משהו רחוק
אנחנו עוד איכשהו יכולים לעכל את זה
אבל כשזה קורה ב'מגרש הביתי' שלנו
כלומר, כששומעים שאדם שאנו מכירים ומעריכים
או מישהוא מאד דומה לנו
זה מפחיד ומלחיץ
אם זה קרה לו זה יכול לקרות גם אצלנו
ואז נכנס לפעולה מנגנון ההכחשה הקלאסי
'לא יכול', 'היא סתם מגזימה', 'היא טיפוס היסטרי'
ועוד משפטים מסוג כזה שמטרתן להרחיק אותנו מהמפגש הקשה והכואב עם האמת

עט הדר

משתמש מקצוען
מה שברור שהספר הצליח לגרום לסערות רגשיות גדולות אצל כל קוראיו
באופן יוצא דופן, לטוב ולמוטב
כנראה משום שהתחום הזה נוגע לכולם באיזשהו מקום...

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י סבתא של נעה;2307795:
הרבה יותר מאחד
וזו גם תופעה מוכרת
לעיתים בעל אישיות מופרעת
"אני לא מתרשם שזה כך"
ועוד...
אולי באמת היא לא בסדר

ועוד בעניין
כבני אדם, באופן כללי, קשה לנו מאד לשמוע ולהיחשף לאירועים קשים
ובפרט כאלו שמאיימים על שלימות הנפש שלנו
כשיש פיגוע לא עלינו או כשקורה משהו רחוק
אנחנו עוד איכשהו יכולים לעכל את זה
אבל כשזה קורה ב'מגרש הביתי' שלנו
כלומר, כששומעים שאדם שאנו מכירים ומעריכים
או מישהוא מאד דומה לנו
זה מפחיד ומלחיץ
אם זה קרה לו זה יכול לקרות גם אצלנו
ואז נכנס לפעולה מנגנון ההכחשה הקלאסי
'לא יכול', 'היא סתם מגזימה', 'היא טיפוס היסטרי'
ועוד משפטים מסוג כזה שמטרתן להרחיק אותנו מהמפגש הקשה והכואב עם האמת

כמה אמת עצובה יש בדברייך!

לללי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
הקושי העצום באבחון בעלי הא"ג הוא ה"עבודה שלהם בעיניים" על המטפל.
אולי זה נובע מהתחושה הזו שהם צודקים בכל מצב (נדמה כאגוצנטריות ברמת על)
או כחלק מההתגוננות הפנימית שלהם.

שיטת הטיפול, או יותר נכון, אופן ההתמודדות שמציעה ברטלר,
מיועד לכאלו שבוחרים מסיבה כלשהי להמשיך לחיות עם מופרע האשיות.
אם זו אמא לילדים, ילד להוריו או מצבים שונים בהם אי אפשר לפרק חבילה.
כאן, גבולות ייטיבו עם אופן הקשר, יעלו אותו על מסילה נורמטיבית כלשהי
אבל לא יפתרו את הבעיה. כי אין לה, ולא יהיה לה פתרון.

רי

משתמש סופר מקצוען
עימוד ספרים
נכתב ע"י סבתא של נעה;2307795:
הרבה יותר מאחד
וזו גם תופעה מוכרת
לעיתים בעל אישיות מופרעת
"אני לא מתרשם שזה כך"
ועוד...
אולי באמת היא לא בסדר
מפחיד כמה שאת צודקת בכל מילה!!!

אחת מאלף

משתמש רשום
יש להבדיל, הבדל תהומי, בין סופרת שכותבת ספר רב עוצמה (לא קראתי, האמת) לבין מטפלת שחושבת שעולם הפסיכולוגיה לא יודע להציע את העצה הזו, שמנסיוני כמטופלת - הוא הדבר הראשון שמטפלים עושים :) ודבר נוסף, בלי להכיר את הסכנה שבזמינות המלאה, בגבולות לא ברורים כלל, את נישול הכח ואת יצירת התלות ("רק המטפלת תוכל להציל אותי") שיכול ליצור שוב שיחזור פשוט של נטילת הכח מהאדם. שוב - לא לשווא לומדים מטפלים קליניים את הטיפול. לא לשווא הוא עומד על קורות יציבים יותר.

efrat1

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י לללי;2307928:
שיטת הטיפול, או יותר נכון, אופן ההתמודדות שמציעה ברטלר,
מיועד לכאלו שבוחרים מסיבה כלשהי להמשיך לחיות עם מופרע האשיות.
אם זו אמא לילדים, ילד להוריו או מצבים שונים בהם אי אפשר לפרק חבילה.
כאן, גבולות ייטיבו עם אופן הקשר, יעלו אותו על מסילה נורמטיבית כלשהי
אבל לא יפתרו את הבעיה. כי אין לה, ולא יהיה לה פתרון.

מאין לך שהגבולות לא יגרמו למופרע האישיות להחריף את התנהגותו, ולהגדיל את האלימות הפיזית?

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י efrat1;2308135:
מאין לך שהגבולות לא יגרמו למופרע האישיות להחריף את התנהגותו, ולהגדיל את האלימות הפיזית?

זה לא ממש גבולות כי את זה אי אפשר אלא זה יצירת חוויה של כדאיות מול הפסד.
אבל ברור לי שאשה לא יכולה לעשות את זה לבד ללא תמיכה.

super tiger

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י בפוטנציאל;2308189:
זה לא ממש גבולות כי את זה אי אפשר אלא זה יצירת חוויה של כדאיות מול הפסד.
אבל ברור לי שאשה לא יכולה לעשות את זה לבד ללא תמיכה.

בן אדם שרגיל לשלוט לא כל כך מהר יסכים להכיר בכדאיות או בהפסד.
הוא פשוט יתנהל בכוחניות הרגילה ואף יחריף אותה כשהוא לא מצליח.
ולדעתי בן אדם עם הפרעת אישיות יהיה יותר עקשן ממי שמולו... וכמה תמיכה שאישה תקבל - תכל'ס היא עומדת מולו...

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
יש עניין אחד שמעניין אותי לדעת:
מי שחושבת שיש דרך (קשה) אבל יש, לחיות עם אישיות שכזו- ותהיה מודעת שבתה יקירתה מתמודדת עם בן זוג שכזה- תהיה מסוגלת לחיות ככה, בלי לנסות לשלוף את בתה מהגהנם?
(לא בכפיה, יש הרבה דרכים למצוא מפלט בהסכמת המתענה)

סיפור קשה שהכרתי על אחת שעברה שנים קשות נורא, וילדיה גם נפלו קרבן. החבילה התפרדה בסוף, אבל איזה סוף... לא אוכל לפרט מטעמי חיסיון.
האימא של אותה אחת בכתה באוזני:"אמרו לנו לשמור מרחק ולתת לה להתמודד. איזו טעות איומה". אין לתאר את הכאב הנורא. אין לתאר.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...