חידה ליבי קליין - הדמויות

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
אולי זה בכוונה, להראות שגם למי שיש כסף וזה נראה שהוא יושב טוב, שאצלו לא כל כך הולך הכל חלק..
באחד הראיונות ככה היא אמרה על גיטי אדלר, שיש להם ילדים מהממים וכסף וכ', ועדיין יש קושי.
זה נכון, אבל אם תשאלי אותי, 'לתת' כסף לכל הדמויות ממש זה קצת לא אמין ולא משקף את המציאות. ואני מאמינה שהקוראות כן היו רוצות לקרוא כאלה שמתמודדים עם קשיים 'נורמליים' כאלה.

מירי ה.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
באחד הראיונות ככה היא אמרה על גיטי אדלר, שיש להם ילדים מהממים וכסף וכ', ועדיין יש קושי.
זה נכון, אבל אם תשאלי אותי, 'לתת' כסף לכל הדמויות ממש זה קצת לא אמין ולא משקף את המציאות. ואני מאמינה שהקוראות כן היו רוצות לקרוא כאלה שמתמודדים עם קשיים 'נורמליים' כאלה.
צודקת,
ועד שהיא נותנת התמודדות כלכלית היא ממש דוגמה קיצונית כמו ישי ושירה שאין להם מה לאכול בקושי
ולא איזה סיפור סטנדרטי

ruth12

משתמש רשום
אולי כי היא מכירה רק חסידים שעובדים ומרוויחים טוב.

מרגישים שהיא לא מכירה ליטאים. יואל והניה היו אמורים להיות 'עניים' וחנוקים כלכלית. היא שכחה שלהם אין איזה שווער בבלגיה שיש לו הררי כסף....

יש הרבה דברים שכתובים שם וממש לא הכרתי. אצל יואל והניה כל ילד מדליק נר בהדלקת נרות, וזה לא מקובל אצל ליטאים בכלל!
נטילת ידיים אצלה - זה 3 פעמים על כל יד. אין לי מושג מי נוטל ככה, הליטאים בוודאי לא...
לא לכל הגברים יש רכב!! ולא כל המשפחות החרדיות יכולות להרשות את זה לעצמן.
אם מדברים על הניה ויואל, צריך לזכור שבחיים האמיתיים- הנושא לא פשוט. לא כי זה חב"ד ויואל לא יודעת מה אבל חב"ד בטח לא- אולי ליטאי?
כשהילדים לא הולכים בדרך של ההורים שלהם- זה ניסיון לא קל!
מאוד מאוד לא קל! אני גם הסכמתי עם יואל בקטע הזה... לא רוצה לפגוע - אבל חב''ד בשביל ליטאים זה לא אופציה משום כיוון וצורה.
והיא גם צריכה להבין - כמו שחסיד לא יתחתן עם ליטאית, ליטאית לא ייקח חסיד.... מאיפה הדבר הזה שהיא שידכה בין אלעזר למירי??

ודבר אחרון - הקלילות של הקפיצות האלו בין היבשות, מישראל לבלגיה ומלונדון לישראל, כאילו אנחנו עוברים כאן ממודיעין עילית לירושלים. הלו, זה מרחק וזה כסף!
אני הגעתי למסקנה שאולי אצל חסידים זה שונה - כי החסידות לפעמים נמצאת בחו''ל ולכן רגילים לטוס הרבה. תקנו אותי אם אני טועה....

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית

מרגישים שהיא לא מכירה ליטאים. יואל והניה היו אמורים להיות 'עניים' וחנוקים כלכלית. היא שכחה שלהם אין איזה שווער בבלגיה שיש לו הררי כסף....

יש הרבה דברים שכתובים שם וממש לא הכרתי. אצל יואל והניה כל ילד מדליק נר בהדלקת נרות, וזה לא מקובל אצל ליטאים בכלל!
נטילת ידיים אצלה - זה 3 פעמים על כל יד. אין לי מושג מי נוטל ככה, הליטאים בוודאי לא...

מאוד מאוד לא קל! אני גם הסכמתי עם יואל בקטע הזה... לא רוצה לפגוע - אבל חב''ד בשביל ליטאים זה לא אופציה משום כיוון וצורה.
והיא גם צריכה להבין - כמו שחסיד לא יתחתן עם ליטאית, ליטאית לא ייקח חסיד.... מאיפה הדבר הזה שהיא שידכה בין אלעזר למירי??

ודבר אחרון - הקלילות של הקפיצות האלו בין היבשות, מישראל לבלגיה ומלונדון לישראל, כאילו אנחנו עוברים כאן ממודיעין עילית לירושלים. הלו, זה מרחק וזה כסף!
אני הגעתי למסקנה שאולי אצל חסידים זה שונה - כי החסידות לפעמים נמצאת בחו''ל ולכן רגילים לטוס הרבה. תקנו אותי אם אני טועה....
גם הניה מבית חסידי. לכן אולי יואל לא ליטאי, כמו שהוא כמעט כפייתי על שמירת הלכה ופרקטיקה של יהדות, באופן, ופחות אדם של מחשבה ועומק וגם מנהגים סוי קולד מטא פיזיים. כמו שזה מתבטא בפחות עיסוק בלימוד חסידות או מנהגים. גם הנוקשות הקוגניביות להפליא, האפס גמישות, היא גם אופי.

מירי ה.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
גם הניה מבית חסידי. לכן אולי יואל לא ליטאי, כמו שהוא כמעט כפייתי על שמירת הלכה ופרקטיקה של יהדות, באופן, ופחות אדם של מחשבה ועומק וגם מנהגים סוי קולד מטא פיזיים. כמו שזה מתבטא בפחות עיסוק בלימוד חסידות או מנהגים. גם הנוקשות הקוגניביות להפליא, האפס גמישות, היא גם אופי.
כן מתואר באחד הספרים שלה, אני חושבת שבסדרה של גם כי אלך, שיואל הוא ליטאי, הלבוש שלו, היא כותבת שם משהו על פראק אני חושבת, ככה זכור לי

בקטע של חבד וליטאים את ממש צודקת, זה דבר ממש לא הגיוני ועוד עם דמות כמו יואל
גם לי כמות הטיסות היה נשמע מוגזם וזה לא נשמע כמו טיסות לואו קוסט

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בקטע של חבד וליטאים את ממש צודקת, זה דבר ממש לא הגיוני ועוד עם דמות כמו יואל
גם לי כמות הטיסות היה נשמע מוגזם וזה לא נשמע כמו טיסות לואו קוסט
אבל גיטי היתה חיבת להתחתן עם יותם, כל מה שקורה אח,כ זה כבר השלכות של זה. זו היתה השאלה מה עדיף ליואל - בת מתנדנדת ובסיכון, בת שעלתה על המסלול על מתבגרת רווקה, או נשואה למישהו שממש מתאים לה. ואת זה צריךך לזכור בכל נה שבא אח"כ - מה כל זה קרה, ואולי בכלל כל זה קרה כי היו שתי נשמות שהוא צריכות להנשא ולא יכלו להפגש בדרך אחרת (למרות שכל זה פיקציה ספרותית אבל לא משנה)

ruth12

משתמש רשום
אבל גיטי היתה חיבת להתחתן עם יותם, כל מה שקורה אח,כ זה כבר השלכות של זה. זו היתה השאלה מה עדיף ליואל - בת מתנדנדת ובסיכון, בת שעלתה על המסלול על מתבגרת רווקה, או נשואה למישהו שממש מתאים לה. ואת זה צריךך לזכור בכל נה שבא אח"כ - מה כל זה קרה, ואולי בכלל כל זה קרה כי היו שתי נשמות שהוא צריכות להנשא ולא יכלו להפגש בדרך אחרת (למרות שכל זה פיקציה ספרותית אבל לא משנה)
זה נכון, אבל במקרה כזה התכוונתי שאפשר להכיל את זה שיואל יוצא מדעתו בגלל החתן החב''דניק שלו.
אני חושבת שכל אבא ליטאי קלאסי, היה מתפוצץ אם החתן שלו היה מניח תפילין כמה דקות לפני השקיעה.

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
זה נכון, אבל במקרה כזה התכוונתי שאפשר להכיל את זה שיואל יוצא מדעתו בגלל החתן החב''דניק שלו.
אני חושבת שכל אבא ליטאי קלאסי, היה מתפוצץ אם החתן שלו היה מניח תפילין כמה דקות לפני השקיעה.
כליטאית עדיין חושבת שיש פה הרבה אופי וחינוך עצמי ויכולות גמישות קוגניטיבית. לכל אב או שווער ליטאי יש מתבגרים או חתנים שיכולים להוציא מהדעת. השאלה איך אתה מגיב.

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
זה קצת יוצא סטנד אפ על ליטאים. זה ממש סטיגמטי ומוקצן. את הזעזוע שלו אני מבינה, אבל בדור הזה של הרבה משפחות מעורבבות מכל מיני, ומבוגר אחראי בד"כ לא מתנהג ככה. לכן אני אוהבת לשייך לא את זה למגזר אלא לאופי - וגם הסופרת לוקחת את זה לשם ברוב הספרים.

מירי ה.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
גם לא רק ליטאי, לא חסר חסידים שלא עושים ככה,
עוד נק' שממש הפריעה לי זה כל האכילה לפני התפילה, בחבד נוהגים ככה אבל ממש לא אצל חסידים!
רק קפה בלבד! לא עוגות ולא שום כלום
לי הפריע התיאור על הרשי שהוא אוכל לפני התפילה, אבל שם יד על הכיפה בבורא נפשות
כשסיפרתי את זה לבעלי הוא צחק ואמר לי שזה לא הגיוני ככה, אם הוא כזה "חניוק" ששם כיסוי נוסף בבורא נפשות אז איך הוא אוכל לפני התפילה?!

ruth12

משתמש רשום
כליטאית עדיין חושבת שיש פה הרבה אופי וחינוך עצמי ויכולות גמישות קוגניטיבית. לכל אב או שווער ליטאי יש מתבגרים או חתנים שיכולים להוציא מהדעת. השאלה איך אתה מגיב.
זה גם נכון :)
אבל ליבי כתבה את זה בצורה מאוד מאוד קלילה - כאילו שלהניח תפילין חמש דקות לפני השקיעה זה דבר לגיטימי.
הלו, מניחים תפילין בבוקררר!!!
קמים לתפילה מוקדם. ולהדליק נרות חנוכה בזמן זה דבר חשוב מאוד! ליבי, אל תציירי את יואל כקיצוני בגלל כאלו דברים. אלו דברים לגיטימיים!

ruth12

משתמש רשום
עוד נק' שממש הפריעה לי זה כל האכילה לפני התפילה, בחבד נוהגים ככה אבל ממש לא אצל חסידים!
לגמרי
יואל הגזים שהוא העיר ליותם,
אבל מבחינתי גם יותם הגזים. הוא לא ילד קטן שאוכל לפני התפילה......
@מירי ה. בחב''ד אוכלים לפני תפילה?

כשסיפרתי את זה לבעלי הוא צחק ואמר לי שזה לא הגיוני ככה, אם הוא כזה "חניוק" ששם כיסוי נוסף בבורא נפשות אז איך הוא אוכל לפני התפילה?!
חזק!

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
זה גם נכון :)
אבל ליבי כתבה את זה בצורה מאוד מאוד קלילה - כאילו שלהניח תפילין חמש דקות לפני השקיעה זה דבר לגיטימי.
הלו, מניחים תפילין בבוקררר!!!
קמים לתפילה מוקדם. ולהדליק נרות חנוכה בזמן זה דבר חשוב מאוד! ליבי, אל תציירי את יואל כקיצוני בגלל כאלו דברים. אלו דברים לגיטימיים!
כי. היא. חבדניקית.

מירי ה.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
לגמרי
יואל הגזים שהוא העיר ליותם,
אבל מבחינתי גם יותם הגזים. הוא לא ילד קטן שאוכל לפני התפילה......
@מירי ה. בחב''ד אוכלים לפני תפילה?

חזק!
כן חבד בשבת מתחילים להתפלל באיזה 10 בבוקר אחרי סעודה דשנה...
סתם.. הם פשוט עושים קידוש קודם, (או שפשוט אוכלים בלי ) זה אני כבר לא יודעת,
זה פשוט שיטה בחבד כל העניין של האוכל, ככה יש להם כוח להתפלל יש להם בזה כל מיני עניינים
אבל אני יודעת שאצלנו (חסידים) בנות אפילו לא אוכלות לפני התפילה בשבת!!

ליליאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ז
שוב את צודקת
אני לא מצליחה להסביר מה אני מתכוונת.

אני באה לומר שהכעס של יואל לגיטימי
היא ציירה את יואל כקיצוני מאוד, והוא באמת היה קיצוני,
אבל היא לא בחרה בדוגמאות הנכונות.
היא אולי א מספיק מכירה. ומה שהיא, הא מעאוד רגילה.

אוהבת את החיים

משתמש פעיל
הערשי הוא לא חניוק
הוא חסיד פתוח,
עובדה שהוא התחתן עם מיכלי, ולא למד בישיבה רגילה.
גם בחסידים יש המון רמות ורואים את זה בספרים.

אוהבת את החיים

משתמש פעיל
אני זוכרת שהייתי בחורה וקראתי על יואל זה ממש הפחיד אותי,
כל המשפטים שהוא אמר להניה: הבכיינות שלך, השטויות שאת מדברת...
זה לא יצא לי מהראש!
היא הביאה פה משהו קיצוני שלדעתי אף פעם לא דובר בספרים.
וכל הסיפור שלו עם החתן של מירי..
אני פשוט מזוזעת כל פעם מחדש מההתנהגות שלו(גם מול אלעזר- השבר..)
מפחיד!

הטעם המושלם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אני זוכרת שהייתי בחורה וקראתי על יואל זה ממש הפחיד אותי,
כל המשפטים שהוא אמר להניה: הבכיינות שלך, השטויות שאת מדברת...
זה לא יצא לי מהראש!
היא הביאה פה משהו קיצוני שלדעתי אף פעם לא דובר בספרים.
וכל הסיפור שלו עם החתן של מירי..
אני פשוט מזוזעת כל פעם מחדש מההתנהגות שלו(גם מול אלעזר- השבר..)
מפחיד!
היא מתארת בהתחלה את יואל בתור אדם עם הפרעה כלשהי, שבהמשך טופלה אבל האופי הקשוח נשאר.
לא יודעת להגדיר מדויק מה ההפרעה.

מירי ה.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הערשי הוא לא חניוק
הוא חסיד פתוח,
עובדה שהוא התחתן עם מיכלי, ולא למד בישיבה רגילה.
גם בחסידים יש המון רמות ורואים את זה בספרים.
היא ממש לא מתארת אותו כחסיד פתוח,
הוא אברך שלומד 3 סדרים
והיא כותבת כמה הוא חסידי ושמור
אם היא היתה כותבת שהוא פתוח זה היה משהו אחר,
מה שאת כותבת עליו זה היה בעבר שלו לפני שהוא התחתן

אולי מעניין אותך גם...