דיון לחץ פיזי מתון ?!

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
את שואלת לגבי איכות הכתיבה או כדי שהספר יקרא חרדי ויתקבל בציבור החרדי?
כי האפשרות השניה זה קל. הכל עובר, כל עוד לגיבור יש כיפה, הוא מוכה למען ערכים נעלים והמכה הוא הרשע כמובן.

למה צריך להגיע ל"בלתי נסבל / לא עובר צנזורה"?
אני אשאל אותך, מה טוב בקטע האלים? מה הוא מוסיף לקורא?

קפטן אמריקה

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
לשאלתך, הקטע האלים לא מוסיף דבר מעבר לאמינות .
כשמתארים אירוע היסטורי אפל במיוחד, או כותבים בהשראתו, חשוב שהתיאור יהיה אמין ואותנטי מחד, ומאידך- שלא יהיה מוגזם.
(אם כותבים על השואה, אינקוויזיציה, קרבות סוערים, שבי.)
גם אם הסיפור הוא פרי המצאתו של הסופר, אילו תיאורים ראוי להשמיט, לדעתך?

ולגבי הצנזורה, חשבתי שיש ועדת בדיקה לספרים שיוצאים לאור ומופצים לקהל חרדי, אני טועה?

פניני ריין

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
(אם כותבים על השואה, אינקוויזיציה, קרבות סוערים, שבי.)
בסיפור היסטורי יש ערך מוסף.

אם את כותבת על האינקוויזיציה, פרעות ת"ח ות"ט, לא יודעת מה, אז זה לא שאת סתם מתעללת בגיבורים תמימים.
זה סבל שאנשים עברו, האבות שלנו, ולנו אסור לשכוח ממנו.
חייבים לזכור.

בשביל האמינות ההיסטורית את חייבת.
אחרת יצאו לך סיפורים שנראים כמו הקומיקסים של השואה. בושה.
אבל ברחמים, תעשי את זה עדין.
לא להתעלם מהסבל שהם עברו, אבל כמה שפחות לתאר אלימות.
כי האפשרות השניה זה קל. הכל עובר, כל עוד לגיבור יש כיפה, הוא מוכה למען ערכים נעלים והמכה הוא הרשע כמובן.
:(
אין כמעט נושאים שאסורים אצלנו.
כמעט כל נושא מותר, כל עוד הוא נכתב בשפה המתאימה ובאווירה המתאימה...;(

איוליס

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
לדעתי זה באמת תלוי, קהל יעד, ספר היסטורי,
מקרה שקרה באמת או המצאה פרי הסופרת.
אבל בכל אופן, תיאורים של דם, או הצורה בה התנהלו המכות
בקיצור תיאורים ספציפיים
לדעתי בעייתיים לקהל הצעיר
(לפעמים גם לנו:sick:)

מוריופ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
ב"ה

נראה לי ש @מוריופ בסיפור על היתונשים התמודדה עם השאלה הזו, ואולי תוכל לתרום לדיון :)
ב'ציידי' היתה לי קוראת בטא אלופה, (שגם חצי מהעלילה היא בזכותה) ובעלת סרגל מוסר שלא נסחף בלהט הכתיבה, אז היא כל פעם דאגה לאזן אותי ב'זה קשה מדי! תתארי יותר מלמעלה, יותר בעדינות, פחות דם...'
וככה נשארתי על גבול השפוי...

מניחה לפתחכם שאלה שאני מתחבטת בה זמן רב. איפה עובר הגבול של אלימות בכתיבה?
מתי הקטע האלים הופך לבלתי נסבל/ לא עובר צנזורה?
וואו זאת שאלה טובה...
אני חושבת שיש מושג של תיאורים ש'מבוגרים מבינים' וילדים לא מבינים. יש מושג של תיאור מלמעלה, זאת דרך די טובה להתמודד עם נושאים רגישים.

תמיד טוב לקחת את הקטע לעוד עין שתעבור. זה מאזן הרבה פעמים

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ב'ציידי' היתה לי קוראת בטא אלופה, (שגם חצי מהעלילה היא בזכותה) ובעלת סרגל מוסר שלא נסחף בלהט הכתיבה, אז היא כל פעם דאגה לאזן אותי ב'זה קשה מדי! תתארי יותר מלמעלה, יותר בעדינות, פחות דם...'
וככה נשארתי על גבול השפוי...
מצטרפת לפתרון הזה, למצוא מישהו שיודע לכוון לאיזון הנכון מבחינה מוסרית ורגשית.
אבל חושבת שאת גם יכולה לסמוך על עצמך. תבדקי אם כשאת קוראת תיאורים כאלו, קופצת לך איזו התנגדות של "זה בלתי נסבל או לא יעבור צנזורה". הרי אם חשבת לשאול את השאלה הזו, זאת אומרת שאת שמה לב שיש תיאורים כאלו שלא עוברים. אז תבדקי - מה הם? מה מאפיין אותם? לאילו תחושות הם גורמים?

לא מסכימה. אומנם יש מנעד של קוראים בעלי אופי שונה, אבל יש גבול שאי אפשר לעבור גם אם מדובר בערכים נעלים וגיבור בכיפה... (יש מצב שכתבת את זה בסאטיריות? ;))

ולגבי הצנזורה, חשבתי שיש ועדת בדיקה לספרים שיוצאים לאור ומופצים לקהל חרדי, אני טועה?
לפעמים, ולאו דווקא בשביל הנושא המדובר.

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
יש שני תיאורים שלא עוברים לי בגרון ודיי נטשתי קריאת ספרים של הסופרים הנל

1. ציפורה אדלר -תיאור מזוויע של אחד שהגיעו להציל אותו ובלע ציאניד שהיה לו בשן...
2. ספר שלם שכולו מתח מתח מתח - בסוף מתגלה מושא המתח, אישה שבערך גרשה את בעלה לטפל בעצמו והוא מת על שולחן הניתוחים...

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai

1. ציפורה אדלר -תיאור מזוויע של אחד שהגיעו להציל אותו ובלע ציאניד שהיה לו בשן...
2. ספר שלם שכולו מתח מתח מתח - בסוף מתגלה מושא המתח, אישה שבערך גרשה את בעלה לטפל בעצמו והוא מת על שולחן הניתוחים...
1. מעשה בהחלט אלים, אבל לא תיאור גרפי של אלימות, וזה קצת שונה (לדעתי)
ובכל מקרה רקע העלילה מאוד משנה,
אם התיאור נסוב על מרגל שאיבד עצמו לדעת שניה לפי שנשרף זה בהחלט מובן, ורק מוסיף אמינות לעלילה
2. זו לא טרדגיה יוונית במלוא מובן הביטוי?

קפטן אמריקה

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית

2. ספר שלם שכולו מתח מתח מתח - בסוף מתגלה מושא המתח, אישה שבערך גרשה את בעלה לטפל בעצמו והוא מת על שולחן הניתוחים...[/ISPOILERז
זו בדיוק השאלה, מה נחשב לתיאור קשה, מה המדד?
תחושת בטן של הכותב? לא תמיד יש רגישות מספקת.
מצד שני אי אפשר להצמיד לספר אזהרת טריגר: אלימות, דם, תיאורים גרפיים.
אז כשאני כותבת סצינה שנחשבת אלימה, אפילו קשה, על מה חשוב להקפיד?
או שאין מקום בספרות לאלימות באופן כללי, ואם כבר כותבים אז עדיף לכתוב מלמעלה, כמו off cam?

נערך לאחרונה ב:

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לא מסכימה. אומנם יש מנעד של קוראים בעלי אופי שונה, אבל יש גבול שאי אפשר לעבור גם אם מדובר בערכים נעלים וגיבור בכיפה... (יש מצב שכתבת את זה בסאטיריות? ;))
לא. בעולם מתוקן כמו שאת אומרת, אבל בחרדי שאני מכירה, לא ראיתי שום הגבלות.
תיאורים מזעזעים של אלימות ולא שמעתי מילה.

אני חיכיתי ל @הגיבן (ת) חושבת שיהיה לה הרבה להוסיף.

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
או שאין מקום בספרות לאלימות באופן כללי, ואם כבר כותבים אז עדיף לכתוב מלמעלה, כמו off cam?
ספרות כל עוד היא לא משתייכת לסוגת פנטזיה (שאז יש לה חוקים משל עצמה) באה לתאר עולם מציאותי,
ואלימות היא חלק בלתי נפרד ממנו, כך שלהתעלם לגמרי זה כמו בת יענה עיוורת.. (לדעתי)

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
לא. בעולם מתוקן כמו שאת אומרת, אבל בחרדי שאני מכירה, לא ראיתי שום הגבלות.
תיאורים מזעזעים של אלימות ולא שמעתי מילה.
תוכלי לציין דוגמא מספר מוכר?

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
חשוב שהתיאור יהיה אמין ואותנטי מחד, ומאידך- שלא יהיה מוגזם.
(אם כותבים על השואה, אינקוויזיציה
תיאור אותנטי ואמין על התקופות האלו בוודאי לא יעבור צנזורה חרדית, וכנראה יהיה גם קשה לקריאה להרבה אנשים.
אולי לפעמים עדיף לכתוב ברמזים ולהשאיר מקום לדמיון, מאשר לכתוב תיאור מפורט וגרפי שחוטא לאמת.
אז כשאני כותבת סצינה שנחשבת אלימה, אפילו קשה, על מה חשוב להקפיד?
מה המטרה של הסצנה? זה יכול אולי לכוון יותר.
להוסיף אמינות? לזעזע? למתוח את הקורא?

קפטן אמריקה

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
ספרות כל עוד היא לא משתייכת לסוגת פנטזיה (שאז יש לה חוקים משל עצמה) באה לתאר עולם מציאותי,
ואלימות היא חלק בלתי נפרד ממנו, כך שלהתעלם לגמרי זה כמו בת יענה עיוורת.. (לדעתי)
מסכימה.
עולם בלי אלימות הוא בהחלט פנטזיה.
אם כן, שאלתי בעינה עומדת.

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
תיאור אותנטי ואמין על התקופות האלו בוודאי לא יעבור צנזורה חרדית, וכנראה יהיה גם קשה לקריאה להרבה אנשים.
כשקראתי לראשונה את הספר 'בכף הקלע' של יחזקאל הרפנס די נדהמתי לגלות תיאורים גרפיים שקשה למצוא כמותם בספרי שואה חרדים קלאסיים. אבל בגדול אתם צודקים
לגבי האינקוויזיציה אני חושב שהספר דן קרלוס (כבר שכחתי את השם במדויק) מעלה תיאורים די זוועתיים על האינקוויזיציה

קפטן אמריקה

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
אולי לפעמים עדיף לכתוב ברמזים ולהשאיר מקום לדמיון, מאשר לכתוב תיאור מפורט וגרפי שחוטא לאמת.

מה המטרה של הסצנה? זה יכול אולי לכוון יותר.
להוסיף אמינות? לזעזע? למתוח את הקורא?
מניחה שצריך מדריך נפרד ל"איך לתאר אלימות, בלי לתאר אותה", זה לא בסט הכלים הספרותי שלי, עדיין.
לגבי המטרה, שלושתן, בעיקר האמינות.
וכן יש משהו מותח ותופס בסצינה אלימה מתוארת היטב.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  24  פעמים

לוח מודעות

למעלה