התייעצות התמודדות עם חרדות

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
שלום רציתי לשאול לגבי אדם בן שלושים, שחי במין חרדה שמישהו יארוב לו ויתקוף אותו כשהבית ריק או שקט, לדוגמא בלילה אם הוא קם לצורך כלשהוא הוא "יסייר" בכל הבית בערך כמו שעושים החיילים בעזה.., ורק אחרי שהוא יוודא שכל הבית "נקי" הוא ילך לענייניו, ממה יכולה לנבוע תופעה כזו?
שלום!
זה יכול לנבוע מחרדה אבל במקביל זה יכול להיות פרנויה, בעוד שהראשונה היא הפרעה נפשית פרנויה נכנסת כבר בקטגוריה של חולי נפש.
אני רוצה לסייג, לא ניתן להסיק שום מסקנה בקשר לאדם זה ממה שאמרתי לעיל מכיוון שעל מנת לקבוע ממה הוא באמת סובל עליו לעבור אבחון ולא מתיאור כללי של שני משפטים.
אם התופעה הזו קיימת במהלך כל היום ובכל מקום שהוא נמצא ומשפיעה על מהלך חייו ועל משפחתו הייתי ממליץ לפנות דרך הקופה לפסיכיאטר, אם זה רק כאשר הבית שקט והוא לבד והוא פוחד כאשר הוא לבד ובמידה ונגיד ויש איתו אדם נוסף הפחד מתפוגג, יכול להיות שזו חרדה וגם פה אמליץ לפנות לייעוץ מקצועי.
נקודה חשובה נוספת, האם אותו אדם משתמש כיום או השתמש בעבר בחומרים נרקוטיים, במידה וכן, ישנה הסתברות שהכימיה במוחו הושפעה כתוצאה מכך ובתוספת אירועים שונים או מחשבות שונות זו התוצאה וגם פה אמליץ ללכת לייעוץ מקצועי בהקדם.

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כל זה בתנאי שמדובר בטראומה חד פעמית.
ללא סימן השאלה בסוף המשפט נתפס כעובדה הנאמרת ולכן אשיב שזה לא נכון, גם למשל איש/אישה שחוו ל"ע התעללות מבן משפחה לדוגמא במשך שנים ניתן לטפל בפוסט הטראומה ואף להתעצם מכך.

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
קודם תודה על האשכול.
מעניין אותי לדעת מה נכנס להגדרה של פוסט טראומה.
מישהי שהייתה באסון ל"ג בעומר ובאסון ג"ז שהיה תקופה קצרה אח"כ,
באותו זמן של האסון (בשני האסונות) חוותה התקף חרדה עם כל התסמינים,
אחרי חצי שנה הייתה במקום שבו חוותה בפעם הראשונה את ההתקף חרדה (המקום שאליו נסעה אחרי ל"ג)
מאז יש לה הרבה פעמים חרדות והתקפים כל חוסר יציבות מגיע בסופו של דבר להתקף (לאחרונה התקפים יותר קטנים)
רוצה רק להדגיש שהחרדות הם רק בלילה ביום אין זכר!
מה אפשר לעשות עם זה?
והאם זה נקרא פוסט טראומה?
כי גם כשהיא בחרדות זה לא בגלל שהיא נזכרת באסון, הזיכרון לא גורם לה לחרדות, החרדות נופלות כל פעם על משהו אחר.
תודה רבה על האפשרות להיוועץ
בתמצות, החרדה היא פחד מהעתיד לקרות בעוד פוסט טראומה הוא חוויה מחדש של אותו אירוע, כאילו האדם "נזרק" לאירוע הטראומתי ולא רואה את המציאות סביבו אלא את האירוע.
אצל אדם עם חרדה ישנה השלכה של האמונות החדשות/הנחות היסוד שהתבססו כתוצאה מהאירוע המכונן. דרכם רואים את המציאות הנוכחית ומשליכים מתוך כך אל העתיד.
יכול להיות שבמקרה המתואר הטריגר הוא הלילה ומה שהוא מייצג למשל חוסר היכולת לראות בחושך ותחושת חוסר האונים שיש בחשכה (טיפול בחשיפה מתקדם פה יכלול למשל ללכת לדיאלוג בחשכה אם זה עדיין קיים).
סביר להניח לפי המשפט האחרון שישנה חרדה ולא פוסט טראומה, אבל חשוב להדגיש ששתיהן יכולות להשפיע על מהלך החיים באופן דרמטי באותה מידה.
בשמחה רבה!

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
@הרב דרור שווץ אשמח אם תוכל לעזור לי,
אני מאד מאד מאד מפחדת ממקקים......
לא נגעלת,
מפחדת,
ברמה שאם אני אראה מקק בבית אני יכולה להתחיל להזיע ולברוח.....
מה אפשר לעשות?
שלום!
ובכן חרדה מדבר ספציפי זה דבר מאוד נפוץ, קודם כל אם זה רק מזה ולא משום דבר אחר זה כבר מציאות טובה.
טיפול לא ניתן לעשות בהודעה על גבי האתר אבל אתן לך קווים כללים למחשבה בלי להיכנס לעמקות:
ראשית - הטריגר - מה שבעצם מתחיל את השתלשלות האירועים - במקרה שלך זה "ראיית מקק"
שנית - מהו הרגש שנוצר לך - במקרה שלך "חרדה"
שלישית - מהי עוצמת הרגש - אם את מתחילה להזיע ולברוח כנראה ש-"100%"
רביעית - מהן המחשבות השליליות שגורמות לרגש החרדה - את זה את תצטרכי כבר לכתוב כי יכול להיות לכל אדם מחשבות שונות לחלוטין. לשם הדוגמא נכתוב - "המקק יטפס עליי ויעביר לי מחלות"
חמישית - מהם עיוותי החשיבה היוצרים את המחשבות - בהתאם למחשבה שצוינה - "המקק עצום ואין לי יכולת להתמודד מולו", "מקקים מלאים מחלות", "אפשר למות ממגע עם מקק" - לרוב ישנם כ-10 עד 15 סוגים של עיוותי חשיבה משותפים לכלל האנושות המתבטאים במחשבות באופן שונה אבל כרגע תכתבי רק את המחשבות שאת מבססת על נתונים השערתיים ולא על עובדות במציאות או עובדות שאת מקצינה.
שישית - עד כמה את מאמינה בכל עיוות כזה - נגיד: "מקקים מלאים מחלות - 90%"
שביעית - בדיקה של ההשערות שלך במציאות העובדתית ולמידה על הנושא כמו שצריך.
שמינית - כתיבת מחשבות חדשות לפי העובדות שנלמדו ללא הקצנה - "מגע עם מקק לא הורג"
תשיעית - כתיבה של כמה אחוזים את מאמינה במחשבה/אמונה החדשה - נגיד: "מגע עם מקק לא הורג - 5%"
עשירית - תכתבי פעולות שאת יכולה לבצע ביום יום להטמעה של האמונות החדשות - לדוגמא: "לקרוא את העובדות שלמדתי על מקקים כל יום 3 פעמים"

עשרת הפעולות הללו קודם כל יתנו לך אפשרות להבין את עצמך ואת העובדה שיש היגיון בתגובה של אבל הגיון תוהי ולא הגיון תקין, במקביל הם יתנו לך אפשרות להכיל ולמתן את התגובה שלך ואופציה לשנות את ההסתכלות השכלית שלך וכתוצאה מכך את הרגש ואת התגובה האוטומטית הנוצרת מהרגש.
התרגול של האמונות החדשות יגרום לך להאמין בהם יותר ופעם בשבוע תעדכני את האחוזים בטבלה - למשל:
אחוזי החרדה ירדו מ-100% ל-90%
אחוזי האמונה בעיות ירדו מ-90% ל-70%
אחוזי האמונה בעובדות החדשות שלמדת יעלו מ-5% ל-10%
ככה בעצם תוכלי למדוד את ההתקדמות שלך לאורך זמן

זה טיפול סיביטי עצמי בסיסי על קצה המזלג, בסיביטי יהודי זרימת התהליך קצת שונה ומכילה יותר היבטים ושלבים, אבל התהליך הזה כשלעצמו יכול לסייע רבות.

עצה אחרונה, אם קשה לך לתרגל את זה לבד תבקשי מאדם נוסף לעשות זאת יחד איתך.

בהצלחה!

חילזון קטן

משתמש פעיל
@הרב דרור שווץ
אני מפחדת פחד קיצוני מהבוסית שלי, רק אני שומעת את התקתוק של העקבים שלה מרחוק, אני לא מצליחה לנשום מרב בהלה...
ואם היא מתלוצצץ בחדר לידי ואני שומעת את הצחוק הפרוע שלה אני כמעט מתעלפת
מה אפשר לעשות, ?? קשה מאוד למצא עבודה אחרת...

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
@הרב דרור שווץ
אני מפחדת פחד קיצוני מהבוסית שלי, רק אני שומעת את התקתוק של העקבים שלה מרחוק, אני לא מצליחה לנשום מרב בהלה...
ואם היא מתלוצצץ בחדר לידי ואני שומעת את הצחוק הפרוע שלה אני כמעט מתעלפת
מה אפשר לעשות, ?? קשה מאוד למצא עבודה אחרת..
שלום!
צריך קודם כל לעשות אבחנה מדוע היא מפחידה אותך כל כך, האם זה בגלל ההתנהגות שלה שהיא הייתה אגרסיבית כלפייך או העליבה אותך וכד' או בגלל שיש לך פחד כללי מאנשים בעלי סמכות.
הייתי קודם כל ממליץ לך על העצמה אישית, בעיקר על התובנה המרכזית הכה חשובה שאת חלק אלוק-ה ממעל ממש ושום דבר לא יכול להוסיף ושום דבר לא יכול לגרוע מהשלימות האישית שלך, אף אחד לא מושלם אך כולנו בהחלט שלמים, בהשלכה למקרה שלך - כל מה שהבוסית תאמר עלייך/לך וכל ביטוי של התנהגות הנובע ממנה לא יכול ולו במהומה לפגוע בשווי שלך וכמובן לא בערך העצמי שלך הנקבע באופן בלעדי על ידי הקב"ה בכבודו ובעצמו!
לרוב אדם מוחצן הוא אדם שמחצין את מה שכואב לו ובמקביל מחפש יחס מהסביבה על מנת להרגיש שלם, הרבה פעמים אנשים "קטנים" הנמצאים בתפקידי מפתח נוטים להטיל מרות באופן שלילי על אלו הכפופים להם על מנת להרגיש "גבוהים", לרוב כאשר עומדים איתן מול אנשים כאלו הם הופכים להיות מרצים במקום מתעמרים.
התשובה שלי היא מאוד כללית, אבל היא מכילה את הנקודה האמיתית בה נצרך להתרכז על מנת להפסיק את החוויה השלילית שלך מהבוסית.
אי אפשר לברוח כל פעם שיש בעיה עם אדם זה או אחר, זהו אומנם פתרון קצר ומהיר אבל ארוך ומייגע בסופו של דבר, לאידך, הפתרון להעצים את עצמך ולצמוח מתוך המשבר אומנם ארוך יותר אך הוא מביא לתוצאות חיוביות ומהר יותר.

@הרב דרור שווץ אשמח אם תוכל לעזור לי,
אני מאד מאד מאד מפחדת ממקקים......
לא נגעלת,
מפחדת,
ברמה שאם אני אראה מקק בבית אני יכולה להתחיל להזיע ולברוח.....
מה אפשר לעשות?

שלום!
ובכן חרדה מדבר ספציפי זה דבר מאוד נפוץ, קודם כל אם זה רק מזה ולא משום דבר אחר זה כבר מציאות טובה.
טיפול לא ניתן לעשות בהודעה על גבי האתר אבל אתן לך קווים כללים למחשבה בלי להיכנס לעמקות:
ראשית - הטריגר - מה שבעצם מתחיל את השתלשלות האירועים - במקרה שלך זה "ראיית מקק"
שנית - מהו הרגש שנוצר לך - במקרה שלך "חרדה"
שלישית - מהי עוצמת הרגש - אם את מתחילה להזיע ולברוח כנראה ש-"100%"
רביעית - מהן המחשבות השליליות שגורמות לרגש החרדה - את זה את תצטרכי כבר לכתוב כי יכול להיות לכל אדם מחשבות שונות לחלוטין. לשם הדוגמא נכתוב - "המקק יטפס עליי ויעביר לי מחלות"
חמישית - מהם עיוותי החשיבה היוצרים את המחשבות - בהתאם למחשבה שצוינה - "המקק עצום ואין לי יכולת להתמודד מולו", "מקקים מלאים מחלות", "אפשר למות ממגע עם מקק" - לרוב ישנם כ-10 עד 15 סוגים של עיוותי חשיבה משותפים לכלל האנושות המתבטאים במחשבות באופן שונה אבל כרגע תכתבי רק את המחשבות שאת מבססת על נתונים השערתיים ולא על עובדות במציאות או עובדות שאת מקצינה.
שישית - עד כמה את מאמינה בכל עיוות כזה - נגיד: "מקקים מלאים מחלות - 90%"
שביעית - בדיקה של ההשערות שלך במציאות העובדתית ולמידה על הנושא כמו שצריך.
שמינית - כתיבת מחשבות חדשות לפי העובדות שנלמדו ללא הקצנה - "מגע עם מקק לא הורג"
תשיעית - כתיבה של כמה אחוזים את מאמינה במחשבה/אמונה החדשה - נגיד: "מגע עם מקק לא הורג - 5%"
עשירית - תכתבי פעולות שאת יכולה לבצע ביום יום להטמעה של האמונות החדשות - לדוגמא: "לקרוא את העובדות שלמדתי על מקקים כל יום 3 פעמים"

עשרת הפעולות הללו קודם כל יתנו לך אפשרות להבין את עצמך ואת העובדה שיש היגיון בתגובה של אבל הגיון תוהי ולא הגיון תקין, במקביל הם יתנו לך אפשרות להכיל ולמתן את התגובה שלך ואופציה לשנות את ההסתכלות השכלית שלך וכתוצאה מכך את הרגש ואת התגובה האוטומטית הנוצרת מהרגש.
התרגול של האמונות החדשות יגרום לך להאמין בהם יותר ופעם בשבוע תעדכני את האחוזים בטבלה - למשל:
אחוזי החרדה ירדו מ-100% ל-90%
אחוזי האמונה בעיות ירדו מ-90% ל-70%
אחוזי האמונה בעובדות החדשות שלמדת יעלו מ-5% ל-10%
ככה בעצם תוכלי למדוד את ההתקדמות שלך לאורך זמן

זה טיפול סיביטי עצמי בסיסי על קצה המזלג, בסיביטי יהודי זרימת התהליך קצת שונה ומכילה יותר היבטים ושלבים, אבל התהליך הזה כשלעצמו יכול לסייע רבות.

עצה אחרונה, אם קשה לך לתרגל את זה לבד תבקשי מאדם נוסף לעשות זאת יחד איתך.

בהצלחה!
שמעתי על ויטמין K300 שעוזר מאד לנטרל פחד מכל מיני רמשים

מֶנַחֵם

קופי כובש, רייטינג מנצח
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה