התייעצות התמודדות עם חרדות

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
איך אפשר לעזור לילדה בת 6 שכבר המון זמן מפחדת בלילות? (מגנבים/ חיות ועוד...)

ואיך אני יכולה לעזור לעצמי פחות לפחד בנהיגה, אני כבר נוהגת הרבה שנים אבל ממש מפחדת
תגללי מעלה לתגובה #71 - זה אמור לתת די כלים ואולי אף יפתור את הבעיה עם הילדה

כל הכבוד שאת נוהגת ואומר כל הכבוד שאת מפחדת וממשיכה!
מי שלא מפחד כלל עושה הרבה טעויות ואלו שמפחדים הרבה יותר זהירים
(סטטיסטית נשים עושות הרבה פחות תאונות מגברים)
הכביש באמת הוא מקום מפחיד ובאופן אישי גם אחרי שנהגתי בכבישים מסוכנים במדינות שונות בעשרים שנה האחרונות ואני מאוד בטוח בנהיגה שלי, יש לי עדיין פחד כל פעם שאני עולה על הכביש.

פחד מנהגים משוגעים
פחד מאירועים שאני לא יכול לשלוט עליהם
פחד שאני צריך לחזור הביתה למשפחה
פחד גדול יותר שאני עם המשפחה באוטו
כולם מפחדים,
מי שלא מפחד,
לא מבין את המציאות

השאלה היא,
האם אנחנו נותנים לפחד לנהל אותנו
או
מתייעלים באמצעותו

אז אני משתדל להיות יותר מרוכז בנהיגה
לא להסתכל בטלפון
לקרוא תמיד מה הצעד הבא של הנהגים מסביבי
ושל אלו המגיעים מאחור
לא להרגיש פראייר לנסוע בנתיב הימני
להזכיר לעצמי שלנסוע 150 בכביש שש מהצפון לדרום בתכל'ס יחסוך לי רק 10 דקות נסיעה בטוטאל ויעלה הרבה יותר דלק ולא אענה בניעה לעומת נסיעה על שיוט ב-110 ולתת לאחרים להתחרות
לא להתעצבן בכביש כי זה אף פעם לא מוביל למקום טוב

ובקשר לאירועים שלא בשליטתי,
אני אומר תפילת הדרך,
שם צדקה בכל פעם שאני עולה על הכביש,
יש לי חת"ת באוטו
חושב על איזה מצווה אני הולך לבצע במקום אליו אני נוסע ושליחי מצווה אינם ניזוקים
שם שיעור תורה במקום לשמוע מוזיקה
וכאשר אני נתקל בהתנהגות ממש פרועה בכביש אני אומר פרק תהילים ישר

אז תמשיכי לפחד, אבל אם תוודאי שאת עושה את המיטב בגשמיות וברוחניות, אז השאר בידיים של הקב"ה והוא הטוב המושלם, אז בוודאי שהוא ידאג לך שתחזרי הביתה בשלום וכך הפחד הופך לגורם מוטיבציה ולא לחרדה משתקת.

אז תמשיכי לפחד, אבל אם תוודאי שאת עושה את המיטב בגשמיות וברוחניות, אז השאר בידיים של הקב"ה והוא הטוב המושלם, אז בוודאי שהוא ידאג לך שתחזרי הביתה בשלום וכך הפחד הופך לגורם מוטיבציה ולא לחרדה משתקת.
אני רוצה להתייחס למה שכתבת כאן, ולקשור את זה למה שהתכתבתי איתך בהתחלה לגבי EMDR
האם אין שיטה טיפולית שבאמת משנה את ההתחושה הפיזית בגוף. ומשחררת את הגוף מהפחד?
כי לפי מה שהבנתי בשיטה הנ"ל כן עובדים בצורה ישירה על הגוף, ולכאורה זה אמור להיות טיפול יסודי לחרדות, מעבר מלומר לבן - אדם תשלים עם זה שאתה כרגע פוחד, ורק אל תתן לפחד לנהל אותך....
תודה

dafdefet

משתמש מקצוען
איך מתמודדים עם חרדה ממצב סבל של מישהו קרוב ממש,
כלומר מישהו סובל והמצב יכול גם להידרדר.
ויש דאגה אמיתית וכאב.

זה גם חרדה? כי נשמע פה שחרדה זה מדברים שעלולים לקרות...

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אני רוצה להתייחס למה שכתבת כאן, ולקשור את זה למה שהתכתבתי איתך בהתחלה לגבי EMDR
האם אין שיטה טיפולית שבאמת משנה את ההתחושה הפיזית בגוף. ומשחררת את הגוף מהפחד?
כי לפי מה שהבנתי בשיטה הנ"ל כן עובדים בצורה ישירה על הגוף, ולכאורה זה אמור להיות טיפול יסודי לחרדות, מעבר מלומר לבן - אדם תשלים עם זה שאתה כרגע פוחד, ורק אל תתן לפחד לנהל אותך....
תודה
ערב טוב!

ראשית, לומר לבן אם להשלים עם העובדה שהוא כרגע פוחד זה עניין של קבלה עצמית והכרה במצב שבלעדי הכרה במציאות ואי הכחשה שלה לא ניתן לעבור לטיפול, אי לכך, ההכרה היא שלב מקדים לטיפול ולא טיפול.

שנית, לא לתת לפחד לנהל אותנו עובד הן בהבנה הקוגניטיבית והן במעשים,
ניתן לעבוד משני הכיוונים או מכל אחד לחוד, לכן גם מי שלא מבין דבר מסוים ומתנהג באופן שמבטא מעשה ומחשבה תקינים, יגרום לשינוי בקוגניטיביות שלו, אוכל לתת הסבר מדעי ארוך אבל אעדיף לתת כעת את האמרה
שאחרי המעשים נמשכים הלבבות.

יוצא מכך, שלא לתת לפחד לנהל את האדם זו מיומנות נרכשת כתוצאה מתרגול מעשי וכתוצאה מהבנה קוגניטיבית ולא רק אמרה בעלמא.

המילה שכתבת "ורק" בהקשר המשפט מתארת את תהליך הטיפול כאילו כל מה שהמטפל עושה זה רק שיקוף הבעיה וביטולה כקליפת השום וכעת נשאר לו רק לגבות כסף.

תהליך טיפול הוא תהליך מלא, מורכב וגם תהליך קצר יכול להכיל בתוכו הרבה מורכבות.

תהליך טיפול נכון הוא תהליך מאוד יסודי ושום תהליך טיפולי גם כזה שמצליח לעזור די מהר הוא לא קסם, אלא יותר כמו השקעה בתיקון באגים בקוד התוכנה כאשר יודעים היכן בדיוק הבעיה ועובדים עליה שעות נוספות על מנת להחזיר את המערכת לתפקוד תקין במהרה.

בקשר לשיטות ש"עובדות" על הגוף
1) ראיתי שיטות "מוכחות" שמשווקות חזק מאוד ב-NATIVE וזה עולה עשרות אלפי דולרים! והסמכות המוצגת ממש לא מייצגת את הטענות הכתובות, במקביל קראתי מאות תגובות מגולשים מאומתים וגם דברתי עם אנשים שזה לא עזר להם כלל וכלל חוץ מלתת עוד עצבים וליצור אצלם חוסר אמון כללי.
להגיד לך שמי שילך לטיפול ש"עובד" על הגוף יקבל "קסם" וזה יעבוד, יכול להיות, יותר אצל אנשים שתרופות פלצבו יעזרו להם.

2) אני כן אומר, וגם כתבתי את זה בעבר פה באשכול שישנו קשר ישיר בין הגוף והנפש, כמו שהנפש נותנת אותותיה על הגוף כך גם קורה בהדדיות הפוכה, לכן, ואתן דוגמא הכי פשוטה - מי שממש תפוס לו הגב ולא ישן כל הלילה כנראה שיהיה עצבני מאוד בבוקר וברגע שישתחרר לו הגב הוא יהיה הרבה יותר רגוע.
(במאמר מוסגר: אבא שלי מומחה לאקופרסורה ומטפל באנשים כבר 40 שנה, תוסיף לזה שחייתי במזרח אסיה 9 שנים, אז אני מבין דבר או שניים בתחום)

3) שיטה שעובדת צריכה להיות מגובה במחקרים ולא אחד או שניים ולא איזה פרופסור שקיבל כסף להגיד שהוא חקר ומצא שככה וככה באמת עובד.

בקשר ל-EMDR, נכון שהטיפול נעשה באופן שהוא נעשה, אבל הוא עובד על עקרונות קוגניטיביים התנהגותיים באופן מאוד ספציפי ולכן לענ"ד ניתן לשייך אותו לאגף במשפחת הטיפולים הקוגניטיביים-התנהגותיים.

וכמו בכל דבר, אם הולכים כבר לטיפול, הולכים אצל מישהו שממש מומחה בפרוטוקול היישום של השיטה המוצעת ולא לכל אחד.

בתכל'ס, לדעתי האישית בלבד ומי שרוצה מוזמן לחשוב אחרת, שיטה שעובדת על הגוף בלבד בלי התייחסות למנגנון הקוגניטיבי-התנהגותי אצל האדם יכולה לתת הרפיה כללית ולהשרות רוגע שיכול לסייע בנכונות להיפתח לטיפול אמיתי, אבל לא יכולה לפתור משקעים עמוקים בנפש.

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
איך מתמודדים עם חרדה ממצב סבל של מישהו קרוב ממש,
כלומר מישהו סובל והמצב יכול גם להידרדר.
ויש דאגה אמיתית וכאב.

זה גם חרדה? כי נשמע פה שחרדה זה מדברים שעלולים לקרות...
חרדה זה לא רק דאגה מדבר כלשהו שעתיד להתרחש.

החרדה ממש בקצרה - זה להיות בטוח שמשהו רע הולך להתרחש ללא צל של ספק ולא רק שזה הולך לקרות,
זה כבר קרה בפועל והאירוע הזה מצא דווקא אותי ואני חסר אונים מולו.

דאגה אמיתית וכאב כתוצאה מכך שאדם קרוב סובל זו לא חרדה, זו דאגה אמיתית ואכפתיות!

אדם קרוב יכול לסבול ח"ו ממחלה כלשהי, זה שלמי שאוהב אותו כואב כרגע לא אומר שהוא חרד,
אך אם הוא היה רואה בעיני רוחו את הסוף של אותו אדם קרב ולא רק שזה קרב, הגרוע מכל כבר קרה והוא חווה חוסר אונים שהוא לא יכול היה לעשות דבר למנוע זאת ואולי אפילו הוא אשם בכך אז זו כבר חרדה
(הרבה פעמים חרדה מלווה בתחושות של האשמה עצמית)

mklj

משתמש פעיל
חרדה זה לא רק דאגה מדבר כלשהו שעתיד להתרחש.

החרדה ממש בקצרה - זה להיות בטוח שמשהו רע הולך להתרחש ללא צל של ספק ולא רק שזה הולך לקרות,
זה כבר קרה בפועל והאירוע הזה מצא דווקא אותי ואני חסר אונים מולו.

דאגה אמיתית וכאב כתוצאה מכך שאדם קרוב סובל זו לא חרדה, זו דאגה אמיתית ואכפתיות!

אדם קרוב יכול לסבול ח"ו ממחלה כלשהי, זה שלמי שאוהב אותו כואב כרגע לא אומר שהוא חרד,
אך אם הוא היה רואה בעיני רוחו את הסוף של אותו אדם קרב ולא רק שזה קרב, הגרוע מכל כבר קרה והוא חווה חוסר אונים שהוא לא יכול היה לעשות דבר למנוע זאת ואולי אפילו הוא אשם בכך אז זו כבר חרדה
(הרבה פעמים חרדה מלווה בתחושות של האשמה עצמית)
אני חושבת שאפשר לומר שחרדה היא תגובה רגשית- פיזיולוגית לאיום מוחשי- בשונה מפחד מפני העתיד

הרב דרור שווץ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אני חושבת שאפשר לומר שחרדה היא תגובה רגשית- פיזיולוגית לאיום מוחשי- בשונה מפחד מפני העתיד
אם את מעוניינת בדיוק יותר, החרדה היא פחד מסכנה שטרם התרחשה המאיימת על רצון האדם לקיום בלתי מאוים הנתפסת בקוגניטיביות כמציאות עכשווית ומולידה רגש מתפעל אשר גורם למנגנון האינטואיטיבי של התמודדות מול סכנה להשתתק בשל כך שהיא כבר התרחשה ואין כבר מול מה להתמודד לאחר מעשה

הסולידי

משתמש רשום
אם את מעוניינת בדיוק יותר, החרדה היא פחד מסכנה שטרם התרחשה המאיימת על רצון האדם לקיום בלתי מאוים הנתפסת בקוגניטיביות כמציאות עכשווית ומולידה רגש מתפעל אשר גורם למנגנון האינטואיטיבי של התמודדות מול סכנה להשתתק בשל כך שהיא כבר התרחשה ואין כבר מול מה להתמודד לאחר מעשה
מדהים ומחכים!
אך איני מבין, הרי אם אני אשאל את האדם החרד הוא יסביר לי שהוא מפחד ממשהו שעתיד לקרות לו, ומדוע במוח זה נתפס לו כארוע שכבר קרה?
האם זה שהוא שהוא מרגיש שזה בטוח יקרה לו, זה מצדיק שזה יתפס אצלו כדבר שכבר קרה לו?

לדעת 1

משתמש פעיל
מה עושים לילדה בת חמש היה אזעקה ובאותו זמן היתה בגינה אם חברה מי אז כל לילה לא מעיזה ללכת לשרותים לבד או לחדר מחזיקה בנו רק בלילה תודה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יי לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה