הצצה לתכנון בסטנדרט גבוה - פרק 3: תשתיות חימום ומיזוג

תמי רוטנברג

לכל אחת עיצוב מושלם משלה
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לקריאה במקור -

אחרי שבנינו תקציב עקרוני, ושרטטנו תוכנית, הגיע תור התשתיות.

כדי לוודא שהדירה תתאים לנו ברמה מושלמת, כדאי לתכנן את כל המפרט מראש. ברמה שכל דבר שצריך לעבור בתוך הקירות או תחת הריצוף יהיה מחושב מראש, ובנוסף – כל מכשיר שצורך חשמל יהיה כלול בתכנית.

זה מצוין גם לחישוב העלויות, אבל חשוב בעיקר כדי לוודא שימוש פעיל ללא תקלות, ואיכות חיים גבוהה. יש דברים שאם לא ניקח בחשבון פשוט לא נוכל להתקין, ויש כאלה שעם כבל מאריך אפשר, אבל זה לא רק פוגע באסתטיות, אלא לאורך זמן הורס את תשתית החשמל הקיימת.

לכן, בדקתי עם הלקוחות את אופן החימום והקירור שנרצה בבית, במקרה שלנו דיברנו על מערכת מיזוג VRF וחימום תת רצפתי.

מכיוון שידענו כבר בשלב ההתחלתי של התכנון, איזה סוג חימום תת רצפתי בחרנו, ניתן היה להכין את ההכנות הנדרשות גם בתכנון. אם זה בהקצאת מקום למשאבת חום, או בהכנה מיוחדת בלוח חשמל.

אנצל הזדמנות זו כדי לתת סקירה על האפשרויות הללו.

אישית, אני מאוד ממליצה על חימום תת-רצפתי, החימום התת-רצפתי הוא חימום נעים מאד ואם אנחנו בוחרים בצינורות מים ובמשאבת חום העלות החודשית היא מאד נמוכה, בעיקר בגלל שמים זה חומר ששומר על הטמפרטורה שלו לזמן רב מאד.

מנגד - אחד החסרונות העיקריים בחימום התת-רצפתי הוא הזמן שלוקח עד שאנחנו מרגישים שהחלל מתחיל להתחמם. אך אפשר לפתור זאת בקלות - להשאיר את החימום התת רצפתי דלוק כל החורף, ולא, אין שום צורך לפחד מהחשבון בסוף החודש, כי המערכת כיום בנויה על תרמוסטטים רבים, כך שהמערכת נדלקת רק כאשר מעלת החום שהגדרנו יורדת.

אז - אם אנו רוצים חימום תת רצפתי חשוב שנדע שנצטרך להרים את כל הריצוף הקיים. (בדירה שלנו, הכל נהרס מהיסוד כך שלא היתה בעיה בזה) וכן לדעת שקו הריצוף שיש לנו כיום יעלה בכמה ס"מ, עקב הצינורות של החימום התת רצפתי.

כיום קיים מגוון רחב מאוד של אפשרויות חימום תת רצפתי, ע"י מים או חשמל - לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו. גם לחימום במים יש כמה תת-סוגים, חשוב שנבחר אם אנחנו מעוניינים ע"י משאבת חום או ללא (ממליצה על משאבת חום אבל זה תלוי בתקציב)

אגב, אם אתם מעוניינים בחימום תת רצפתי אבל המחיר מרתיע - אתם לא חייבים לעשות בכל הבית, אלא רק במקומות החשובים - סלון, מטבח - מקומות ששוהים שם רוב שעות היום.

ניתן לחבר את המנוע של החימום התת רצפתי למערכת מיזוג VRF – זה בהחלט מוזיל הרבה בעלויות, אך הנושא שנוי במחלוקת אם כדאי או לא, משום שאם יש תקלה במנוע - גם החימום התת רצפתי וגם המיזוג אינם פועלים. לכן אם אתם בוחרים באופציה הזאת השקיעו בחברה טובה ובמתקין מוסמך עם אחריות.

מערכות מיזוג:

עד עכשיו הכרנו את המזגנים הבודדים בכל חדר, או מערכות מרכזיות, או מיני מרכזיות, להתאמה מושלמת לחללים כדאי להתייעץ עם יועץ מיזוג מוסמך.

היתרון במזגנים עיליים בודדים הוא שכל חדר יכול להחליט אם להדליק או לא, החיסרון הוא במספר הרחב של מנועים הנדרשים – כל מזגן מצריך מנוע.

לעומת זאת היחידות המרכזיות והמיני מרכזיות מצריכות רק מנוע אחד חזק. החיסרון שברגע שאנו מדליקים כל המערכת נדלקת, כך שאנו מקבלים מיזוג גם בחללים שאנו לא חייבים. (קיימת אופציה לסגור עם רשת, אבל זה לא עוזר מספיק, מכיון שכל המערכת נדלקת – לכן תקבלו זרימת אוויר חזקת יותר בחלקים הפתוחים אבל לא תחסכו בחשמל).

בדירה המתוכננת, מכיוון שהיא מעל 120 מ"ר, בחרנו בשילוב המושלם עבורה – VRF.

מערכת VRF מאפשרת טמפרטורה שונה ויציבה בכל חלל, וזאת בזכות ההתקנה של מכונת איוד נפרדת לכל חדר, אשר כולן מחוברות למכונת עיבוי אחת. החיבור נעשה ע"י צינורות דקים, כך שלא נדרשת הנמכות תקרה גדולות (לעיתים אפילו אין צורך בהנמכת תקרה) או התקנת תעלות קירור.

אמנם העלות היא גבוהה יותר אבל מחזירה את עצמה במהלך השנים.

גם מבחינה אסתטית זו הבחירה המוצלחת ביותר, המערכת שקטה מאוד, והיא גם שומרת הרבה יותר על רמת הלחות בבית.

ההחלטה על סוג המזגן היא הכרחית מיד עם סיום התכנון, ע"מ שנוכל לתכנן את התקרה, צריך לדעת סוג המזגן, מקום למנועים, צריך לחשבן BTU לכל חדר כדי לחשבן כמה כח סוס כל מזגן צריך, ולדעת את גודל המנוע, ואז לתכנן היכן יהיה ממקום המנוע בכל חלל.

כך גם נדע אם נדרשת הנמכות תקרה, ואם כן לשלב בעיצוב התקרה.

השלב הבא לאחר ההחלטה על סוג חימום ומיזוג, עוד לפני חשמל ואינסטלציה וניקוזי מזגנים, זה להתחיל לתכנן את המטבח, אך על כך – בפעם הבאה.

YOM&TOV

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
לקרוא את הכתבות שלך זה פשוט תענוג אחד גדול!
מחכה לכתבה הבאה שלך!

styehoshua

משתמש מקצוען
אמנם העלות היא גבוהה יותר אבל מחזירה את עצמה במהלך השנים.
אני לא יודעת למה אבל חשבון החשמל שלי רק עלה...
יש לVRF כמה חסרונות:
1. ההתקנה גם מאד מאד יקרה אם המתקין אומר לך כל מטר X ש"ח אז ל VRF צריך פי שתיים מטרים לא הבנתי למה.
2. פרוצדורה שלמה מיום ההתקנה עד לשימוש משהו עם הוצאת אוויר וחברת המזגנים עם המתקין ביחד ....
3. לדעתי יש להם טעות בתכנון ואני רוצה להוסיף עוד יחידה .... זה ממש פרוצדורה לא משתלמת ועדיף לי לקנות עוד מזגן הבעיה מקום למנוע ...
מעלות:
1.באמת כל חדר עם הגדרות אחרות ושליטה מוחלטת
2. גם כשהתקלקל חדר אחד האחרים עבדו טוב.

לי יש בית מאד גדול ולכן קנינו 2 מערכות VRF כשכל אחד לחלק מהמרחב הציבורי וחלק מהחדרים למקרה של תקלה באחד תמיד יש כיסוי (זו הייתה המלצת החברה)

תהילה ישכיל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
1.באמת כל חדר עם הגדרות אחרות ושליטה מוחלטת
רק מציינת שניתן להפעיל את המזגנים רק על קור /חום ז"א אי אפשר קור וחום בו זמנית בשני חדרים שונים
בניגוד לVRV

styehoshua

משתמש מקצוען
רק מציינת שניתן להפעיל את המזגנים רק על קור /חום ז"א אי אפשר קור וחום בו זמנית בשני חדרים שונים
בניגוד לVRV
בבית פרטי זה בד"כ לא משמעותי בבית מלון וכד יכול להיות באמצע החורף אורח עם מזגן ההפך מהמציאות.

אגב אני מנסה לחשוב כמה שנים של הפעלת מזגן מחזירה את ההפרש??
לזה קוראים החזר?

תמי רוטנברג

לכל אחת עיצוב מושלם משלה
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
1. ההתקנה גם מאד מאד יקרה אם המתקין אומר לך כל מטר X ש"ח אז ל VRF צריך פי שתיים מטרים לא הבנתי למה.
צודקת, החישוב הזה אכן אינו מוצדק. מתקיני המזגנים שאני עובדת איתם אמנם לוקחים אחוזי חישוב נוספים אבל לא מתקרב בכלל לפי 2.
בכל אופן זו כנראה הסיבה לזה:
אני לא יודעת למה אבל חשבון החשמל שלי רק עלה...

לדעתי יש להם טעות בתכנון ואני רוצה להוסיף עוד יחידה .... זה ממש פרוצדורה לא משתלמת ועדיף לי לקנות עוד מזגן הבעיה מקום למנוע ...
נכון, זו באמת המעלה של תכנון מקיף מראש.

בניגוד לVRV
אכן נכון מאוד. שכחתי לציין זאת ותודה על ההוספה !

אולי מעניין אותך גם...