דרוש מידע הפרעת קשב - שידוכים, לספר או לא?

מצב
הנושא נעול.

פרוגיסטר

משתמש רשום
הבת שלי כרגע בשידוכים
והלכנו לשאול (את הרב דיאמנט והרב זילברשטיין)
והם אמרו שצריך לספר
תכל'ס מהסביבה שלי שמעתי שיש כאלה שלא מספרים, ולא מזיק להם כלום לחיי הנישואין אחר כך (ההסתרה והכל...)
מצד שני כשמספרים - (וכבר הספקנו להכוות, היא נפגשה ממש רציני וזה ירד, חד משמעי על זה...) אז גם ההורים (שלו) שותפים לזה ואין אפס שזה רק יכול להוריד ולא להעלות
או שאולי פשוט לחפש הצעות פחות נוצצות? כי אם בכל מקרה מספרים, אז עדיף ללכת על מישהו שיהיה מוכן להתפשר
השאלה היא עד כמה זה באמת בעיה רצינית עד כדי כך שיהיה צריך לדבר על זה..
כי למה בעצם מגיע לה משהו שהוא 'פחות' בזמן שהיא בחורה מעולה בכל קנה מידה שהוא?
והבעיה הזאת היא באמת דבר מינורי לכאלה שמאוזנים, מי שמכיר מקרוב יודע.

מחזיק מפתחות

משתמש מקצוען
הבת שלי כרגע בשידוכים
והלכנו לשאול (את הרב דיאמנט והרב זילברשטיין)
והם אמרו שצריך לספר
תכל'ס מהסביבה שלי שמעתי שיש כאלה שלא מספרים, ולא מזיק להם כלום לחיי הנישואין אחר כך (ההסתרה והכל...)
מצד שני כשמספרים - (וכבר הספקנו להכוות, היא נפגשה ממש רציני וזה ירד, חד משמעי על זה...) אז גם ההורים (שלו) שותפים לזה ואין אפס שזה רק יכול להוריד ולא להעלות
או שאולי פשוט לחפש הצעות פחות נוצצות? כי אם בכל מקרה מספרים, אז עדיף ללכת על מישהו שיהיה מוכן להתפשר
השאלה היא עד כמה זה באמת בעיה רצינית עד כדי כך שיהיה צריך לדבר על זה..
כי למה בעצם מגיע לה משהו שהוא 'פחות' בזמן שהיא בחורה מעולה בכל קנה מידה שהוא?
והבעיה הזאת היא באמת דבר מינורי לכאלה שמאוזנים, מי שמכיר מקרוב יודע.
קודם כל- עשיתם שאלת רב, כל הכבוד לכם!
הרבה אנשים באמת לא מספרים
חיים טוב? לא יודעת.
ובטוחה שהיה תהליך לבעל כשקלט שאשתו עם הפרעת קשב - זו הרגשה שעבדו עלי, עקצו אותי, אני מתפשר וכו'
יכול להיות שהוא השלים אבל את זה שעבדו עליו הוא יזכור תמיד
ולא טוב שכך זוג יחיה.
אבל בכל מקרה- חסר קצת פרטים.
מה הביטוי להפרעה? כושר התארגנות? כישורים ניהוליים?
מה נקרא מאוזן? לקיחת תרופות באופן קבוע? וכשהתרופה מתפוגגת?
מה היקף ההפרעה? התמדה בעבודה וכו'

פרוגיסטר

משתמש רשום
קודם כל- עשיתם שאלת רב, כל הכבוד לכם!
הרבה אנשים באמת לא מספרים
חיים טוב? לא יודעת.
ובטוחה שהיה תהליך לבעל כשקלט שאשתו עם הפרעת קשב - זו הרגשה שעבדו עלי, עקצו אותי, אני מתפשר וכו'
יכול להיות שהוא השלים אבל את זה שעבדו עליו הוא יזכור תמיד
ולא טוב שכך זוג יחיה.
אבל בכל מקרה- חסר קצת פרטים.
מה הביטוי להפרעה? כושר התארגנות? כישורים ניהוליים?
מה נקרא מאוזן? לקיחת תרופות באופן קבוע? וכשהתרופה מתפוגגת?
מה היקף ההפרעה? התמדה בעבודה וכו'
הבחורה עובדת וגם עברה לימודים אינטנסיביים וברוך השם הכל בהצלחה גדולה. היא לוקחת בקביעות, פשוט כי עד עכשיו זה היה מעולה, אבל היא מתפקדת טוב גם בלי. (כמובן שאפשר להתחיל תהליך של להפסיק וכו', השאלה אם שווה כל המאמץ רק בשביל לומר ש'כרגע היא לא לוקחת'...)
הביטוי להפרעה - קצת יותר מרוחפת כשהיא בלי, אולי פחות ממוקדת ולא מספיק ממצה את היכולות שלה במאה אחוז. אבל היא מתפקדת טוב גם בלי, זה לא היפראקטיביות, יותר הסוג המרוחף שמנותק קצת לפעמים.
אני באמת חושבת (כמובן אובייקטיבית במאה אחוז... ;)) שהיא יכלה להסתדר מעולה גם בלי, אבל שוב - זה ממקסם ביצועים, ובינתיים לא ראינו סיבה להפסיק ולכן היא ממשיכה ליטול גם בהווה.
ואגב - מה שציינתי לגבי כאלה שלא סיפרו, אני מכירה מקרה כזה מקרוב, ואיך אמרה לי חברה עם כמה כאלה בבית? לא רק שהחתנים לא נבהלו - הם בקשו לנסות גם בעצמם... :D
אז אני מבינה שזה לא הסטנדרט, אבל כמה משמעותית ההסתרה כבר יכולה להיות?

נערך לאחרונה ב:

פרוגיסטר

משתמש רשום
וכן מה ששנוא עליך...
גם שנוא עליך שהצעה יורדת רק בגלל שהצד השני לא מספיק מכיר מקרוב כזה דבר וזה נשמע לו מאוד מפחיד, ולך תספר שזה דבר נפוץ מאוד ולא בעיה גדולה כל כך אלא יותר ריכוז ממוקד של עודף כישורים...
כל פעם כזאת היא שברון לב גדול מאוד :cry:

GBSA

משתמש סופר מקצוען
תלוי בחומרת הבעיה...
לפחות 20% מהאוכלוסייה סובלים מבעיות קשב..
גם אני ביניהם...
ולא רואה בכך שום חיסרון.

אדם שלא מספיק מאורגן או לא מספיק מסודר או קשה לו להתרכז - לא הופך את זה לבעיה!
ישנם מקרים חמורים יותר של פגיעה רצינית בתפקוד, ובזה כבר יש יותר בעיה לא לספר.

נקודה חשובה נוספת היא: לצערינו למרות שחל שיפור מסוים בנושא עדיין יש סטיגמא כלפי הזקוקים לתרופות לקשב וריכוז. ולא לספר על מישהו שלוקח תרופות - זה בעייתי. לא כי יש בעיה לאחד שלוקח כדורים - אבל כך מתיחסים אליהם. וחוץ מהשאלה ההלכתית - צריך לקחת בחשבון איך יתייחסו לזה.

ושוב - אישית אני לא רואה שום בעיה בלקיחת תרופות לקשב - אבל זה לא הנושא...

מדוד ושקול

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
@פרוגיסטר
שאלתם יועצים שכנראה ראו אנשים שנכוו מהסתרת מידע ורוצים להקדים רפואה למכה.
לעצם העניין כפי שידוע לי מגדו"י כל עוד שאין השלכה על תפקוד יום יומי אין טעם לספר זאת. ולא עוד אלא הנשאל על כך ומספר עובר בלשוה"ר וכמוהו המקבל.
חבר שסיפר זה רדף אותו למעלה מעשור אחרי החתונה שהיה צריך להתמודד עם נחיתות ולהוכיח את עצמו.

ששונית

משתמש מקצוען
אם היו לפני כמה עשורים את האבחונים שיש היום, אני בטוחה שהייתי מאובחנת עם הפרעת קשב.
בעלי לא ידע מזה בדיוק כפי שאני לא ידעתי וברוך השם יש לנו חיים מאושרים מאוד, לפעמים למרות ולפעמים בגלל ההפרעה הזו.

פרוגיסטר

משתמש רשום
אם היו לפני כמה עשורים את האבחונים שיש היום, אני בטוחה שהייתי מאובחנת עם הפרעת קשב.
בעלי לא ידע מזה בדיוק כפי שאני לא ידעתי וברוך השם יש לנו חיים מאושרים מאוד, לפעמים למרות ולפעמים בגלל ההפרעה הזו.
ומה לגבי הילדים? ידוע שיש גם מרכיב גנטי בעניין הזה...

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים

מדוד ושקול

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
אפשר מקור מדוייק יותר לגבי זה?
חבר ששאל לפני למעלה מעשור אני לא זוכר מדוייק אבל לדעתי שאל יותר מאחד מגדול"י, לגופו של עניין עיקר כוונתי היתה שכל מקרה לגופו וכשתציגוהו בפני גדולי ישראל מורי הדרך יתכן ותקבלו תשובה שונה כמו המקרה שאני מכיר, לשאול רק יועצים אף שאיני מקל ראש בנסיונם זה סר טעם בנידון כזה.

ששונית

משתמש מקצוען
ומה לגבי הילדים? ידוע שיש גם מרכיב גנטי בעניין הזה...
מתוך משפחה ברוכה ברוך השם, לאחת יש קשיי ארגון, כך שהמרכיב הגנטי לא ממש קיים פה.
ושוב אני אומרת שיש בזה בהחלט גם מעלות כך שגם אם הרכיב הגנטי יותר דומיננטי זו עדיין לא בעיה שצריך לדווח עליה אלא יותר איפיון כמו תוסס / שליו וכד'

מדוד ושקול

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
ואת זה הרב זילברשטיין ורב דיאמנט לא יודעים, נכון ?:unsure:
זה בדיוק שכשאתה מגיע לשאול הנחת היסוד של הרב שזה מקרה חריג ובעיה בולטת שמשליכה על החיים ביום יום ומכך נובעת תשובתו, לכשיתברר לפניו שהשואל שאל מיראת שמיים יתירה, יתכן ויענה כמו ההוראה הברורה ששמעתי בשם כמה מגדו"י.

אלי7 א

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
גם שנוא עליך שהצעה יורדת רק בגלל שהצד השני לא מספיק מכיר מקרוב כזה דבר וזה נשמע לו מאוד מפחיד, ולך תספר שזה דבר נפוץ מאוד ולא בעיה גדולה כל כך אלא יותר ריכוז ממוקד של עודף כישורים...
כל פעם כזאת היא שברון לב גדול מאוד :cry:
מכירה מישו באופן אישי מאד עם בעיה רפואית הרבה יותר רצינית מזה שהרב זילברשטיין פסק לאמר אחרי פגישה שלישית
ובבוא היום- הבחורה סיפרה לבחור מכיוון שהבחור כבר הציע נישואין בפגישה שלישית והיא לא ידעה מה לעשות עם המידע שלכתחילה תוכנן לעבור דרך שדכן, החליטה פשוט לספר בעצמה.
הבחור התענין מאד על ההשלכות (שלא היו כאלה) ואפילו לא טרח לספר להוריו
והם נשואים באושר כבר כמה שנים עם כמה ילדים.

בקיצור- כשזה השידוך שלה זה לא ירד על זה.
והיא לא התפשרה בכלום.

cv

משתמש סופר מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
הרי הבן זוג יידע את זה די מהר.
כמה אפשר להסתיר דבר משמעותי כל כך ועוד כשיש טיפול תרופתי.
ואז היא תקבל בן זוג שיודע מהבעיה שלה+ ממורמר על ההסתרה ועל זה ש"סובבו אותו"
ובכל פעם שיהיה ביניהם איזה וויכוח או מריבה זה יכול לצוץ.
בעיני כדאי לספר, אם כי אולי לא מייד בהתחלה אלא בפגישה שלישית בערך.

מדוד ושקול

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
הרי הבן זוג יידע את זה די מהר.
כמה אפשר להסתיר דבר משמעותי כל כך ועוד כשיש טיפול תרופתי.
ואז היא תקבל בן זוג שיודע מהבעיה שלה+ ממורמר על ההסתרה ועל זה ש"סובבו אותו"
ובכל פעם שיהיה ביניהם איזה וויכוח או מריבה זה יכול לצוץ.
בעיני כדאי לספר, אם כי אולי לא מייד בהתחלה אלא בפגישה שלישית בערך.
לידיעתך, יש הפרעות קשב שמצוינות לזוגיות ועושות רק טוב לקשר, לא כל מה שלא מתקבל טוב בכיתת לימוד בהכרח רע לחיים.

פרוגיסטר

משתמש רשום
מכירה מישו באופן אישי מאד עם בעיה רפואית הרבה יותר רצינית מזה שהרב זילברשטיין פסק לאמר אחרי פגישה שלישית
ובבוא היום- הבחורה סיפרה לבחור מכיוון שהבחור כבר הציע נישואין בפגישה שלישית והיא לא ידעה מה לעשות עם המידע שלכתחילה תוכנן לעבור דרך שדכן, החליטה פשוט לספר בעצמה.
הבחור התענין מאד על ההשלכות (שלא היו כאלה) ואפילו לא טרח לספר להוריו
והם נשואים באושר כבר כמה שנים עם כמה ילדים.

בקיצור- כשזה השידוך שלה זה לא ירד על זה.
והיא לא התפשרה בכלום.
זה באמת סיפור יפה, לא מזלזלת. אבל בואי תשמעי סיפור פחות יפה - לנו אמרו לספר בפגישה שלישית או רביעית, וזה כבר היה ממש רציני ועמד לפני סגירה, הבחור עצמו לא מאוד התרגש מהמידע - כמובן התעניין מה ההשלכות וכו', אבל מכיוון שהוא בחור שקול - הוא כן סיפר להוריו, ושם היה סוף הסיפור וגם כאב לב גדול... (לא דנה אותם, מניחה שהם לא מכירים מקרוב ואולי חשבו שזה רציני יותר ממה שזה באמת.)
לכן אני שוקלת די ברצינות את העניין - כי לא תמיד זה נגמר ככה, וכמה כאב לב היא צריכה לספוג עד אז?

יהלומים

פתרונות תעסוקה יצירתיים
מנוי פרימיום
אני אישית עם הפרעות קשב לא מאובחנת
שאז לא ידעו לאבחן...
הסתדרתי איכשהו בכל שנות הלימודים
וברוך ה כמו שסיפרו כאן יש לי יכולות וכשרונות מעבר לרגיל
אבל
מאוד קשה לי בניהול ותפקוד בבית!!
וזה משהו שלא אני ולא בעלי ידעו על זה
אבל כן בפירוש מפריע לשתינו....

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קנ

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ אֵל בְּקָדְשׁוֹ הַלְלוּהוּ בִּרְקִיעַ עֻזּוֹ:ב הַלְלוּהוּ בִגְבוּרֹתָיו הַלְלוּהוּ כְּרֹב גֻּדְלוֹ:ג הַלְלוּהוּ בְּתֵקַע שׁוֹפָר הַלְלוּהוּ בְּנֵבֶל וְכִנּוֹר:ד הַלְלוּהוּ בְתֹף וּמָחוֹל הַלְלוּהוּ בְּמִנִּים וְעוּגָב:ה הַלְלוּהוּ בְצִלְצְלֵי שָׁמַע הַלְלוּהוּ בְּצִלְצְלֵי תְרוּעָה:ו כֹּל הַנְּשָׁמָה תְּהַלֵּל יָהּ הַלְלוּיָהּ:
נקרא  5  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה