המשכורות בכוללים, יוקר המחיה, יציאה לעבודה, ועוד

Harmonyapro

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
כידוע לכולם שיוקר המחיה מתרגש עלינו בכל יום ומבקש להעמידינו בניסיונות חדשים.
עם או בלי קשר (נתון לשיקול דעתו של כל אחד) לתוצאות הבחירות והאם נראה שינוי בעניין חשוב לי להעלות לדיון את הנושא לדיון.
שהרי אם נביט במשכורות (יש שיאמרו מלגות) שמקבלים האברכים בכוללים נראה דבר מאד ''מעניין''.
לפני שני עשורים (ואולי גם קודם לזה) היו המלגות בכוללים 1800 - 2000 ₪ (כמובן שאז כמו היום היו יוצאים מהכלל לכאן ולכאן)
היום, עשרים שנה אחרי וראו איזה פלא, משכורות הבסיס נשארו כמעט זהות למה שהיה אז, עם אפשרות לתוספת במשכורת ע''י מסירת חבורות, תענ''ד, מבחנים, שמירת סדרים, ועוד מכל הטוב הזה, וגם אז מדובר בתוספות של מאות מקס' אלף ₪ בחודש.
עכשיו מה, אין לי ולנו כל זכות להתאונן ולהתלונן על ראשי הכוללים שליט''א וזצ''ל שעושים לילות כימים על מנת לספק את מה שהם כן מצליחים לספק, מה גם שברור שאם היה באפשרותם הם היו מעלים לכולם.
אבל ומאחר שזאת המציאות שהמשכורות בכוללים נמצאות בשיתוק, בעוד המחיר סל הקניות סובל מעודף מוטביציה, (רק לסבר את האוזן, פעם משכורת של 2000₪ הספיקה לשכירות+קניות (כאלו ואחרות) והיום? למה זה מספיק?). האם היום לדרוש מאדם באשר הוא אדם בעל משפחה ללמוד בכולל יום שלם זה דבר מציאותי והגיוני, או שהחלום שכל עם ישראל או הרוב המכריע ישב וילמד הולך ומתרחק מאיתנו??
(נ. ב. פעמים נכתב ''משכורות'' ופעמים ''מלגות'' ט.ל.ח.)
מתנצלת מראש על התגובה.
אבל זה שטויות במיץ.
מי שליבו חפץ לשבת באהלה של תורה שום משוכרת של 2,000 ש''ח היא לא זו שתוציא אותו.
אני גאה לומר שיש לי אבא יקר שכבר למעלה מ30 שנה יושב ולומד יום שלם!!! ומעולם לא הרגשנו קושי או בעיה מסוימת עם העניין, בטח שלא רעבנו ללחם להיפך תמיד התגאנו בכך.
גם כיום עם כל הגזרות והמיסים, והמשפחה שב''ה גדלה מאז ,נכון שלפעמים קשה מאד!!! לשלם כאילו סכומים על קניות וכ'
אבל דווקא משפחות אברכים זוכים לראות את הדבר המדהים הזה שנקרא ''על ניסיך שבכל יום עמנו'' בצורה פלאית כל פעם מחדש.
ככה שהאופציה לצאת לעבוד היא בכלל לא אופציה. כיום כבר גם כלפי הבנים-החתנים.

היום הרחוב קורץ אולי קצת יותר ממה שהיה פעם,
פתאום מצאו כל מיני דרכים והיתרים לתת לבחורי ישיבה/אברכים לצאת לעבוד/להשתמש באינטרנט ''לצרכי עבודה''.
תכל''ס אם נאמר את האמת ורק את האמת! כל עניין המשכורות והמיסים הם רק תירוץ בעלמא כדי לצאת בלב שקט ולהנות מכל ההיתרים.
מי שרוצה באמת ובתמים לשבת באהלה של תורה יכול לשבת בקט גם כיום, ומי שלא, גם משכורת של 5,000 ש''ח לא תשאיר אותו.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אני רק מכניס לפרופורציות, מי שהגיב בכעס על התגובה שלי, יתכן שזה מחוסר הבנה לכוונתי, ויתכן שהם רואים בפרוג ערך קדוש לציבור החרדי. (או שלא באמת חשבו לפני שהגיבו, שזה בסדר גמור)
וייתכן שיש איזה שטח בין 'ערך קדוש' ל 'דעות פסולות', וגם לאברכים מותר לפעמים לעשות משהו על השטח הפרווה הזה. על מה נידון אותו אברך ברותחין? על גלישה בפרוג? מי שישמע.

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אתה מגיב לא לעניין, אתה שואל שאלות שלא קשורות בכלל למה שכתבתי.
לא כתבתי שאסור לאברך לחפש תעסוקה, זה עניין אישי, וזה בכלל לא מה שכתבתי.
כמו כן בכלל לא ניסיתי להגיב על מה שהוא אמר.

פורום "איש את רעהו" בפרוג זאת רשת חברתית חרדית, משהו שאברך מן המניין אמור להתרחק ממנו.
סתם שוטטות באינטרנט זה נושא בפני עצמו, אבל רשת חברתית שמיעוטה מכיל אברכים ודאי אינה יכולה להועיל לאברך בן תורה, ויכולה אף לקלקל.
אני איני מרגיש כמוך.
לא מרגיש שירדתי ברוחניות מאז שנרשמתי לכאן.
וסתם כך, מי מחליט ממה ׳אברך מן המניין׳ צריך להתרחק? ומהו בדיוק ׳אברך מן המניין׳? יש אינספור סוגים של אברכים, כפי שיש אינסוף סוגי אנשים. כל עוד לא מדובר בדבר שיש בו בעיה הלכתית, ותסכים איתי שזה לא המקרה כאן, כל אחד רשאי להחליט מה מתאים לו ומה לא.

hishtadlut

משתמש פעיל
העבודה ההיבדרידית חדשה מהקורונה, אבל עכשיו אנחנו ב׳אחרי הקורונה׳.
שנתיים וחצי זה נצח במושגי הייטק,
ובאמת הקורונה הנגישה עבודה בהייטק אמיתי לנשים חרדיות, לא רק מהבחינה הזו.
כשאישה עובדת שלושה ימים מהבית אין שום צורך שביומיים האחרים הבעל ישאר. נוצר לה מרחב גמישות ולא צריך ללכת ראש בקיר כדי להסביר למה בכל זאת הבעל חייב להפסיד כולל בגלל זה.
אני בכוונה לא עונה על כל טענה בנפרד אלא על כולן יחד,
כדי להדגיש שנתתי דוגמאות להסתדרות, ואם לא מתאים פתרון א׳ אז יש את ב׳, וגם את ד׳, ה׳ וו׳ שלא חשבתי עליהם.
יש פתרונות (ותרוצים) בלי סוף.
כתבתי פה בפורום במוצ"ש בדיוק אחרי שבשבת פגשתי חבר שסיפר לי שלומד אחה"צ במסגרת משוחררת שלומדים בה הרבה אברכים שנשותיהם עובדות משרה מלאה ולכן לא יכולים ללמוד בכולל רגיל.
החבר התלונן בפני ששעות הכולל מגיעות מאירופה ולא מותאמות לימינו אנו.

נ.ב. את כל הפתרונות קל לעשות עם ילד שתים אבל בשלב יותר מתקדם זה או לקצץ בעבודה או בכולל

גזעי

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אני איני מרגיש כמוך.
לא מרגיש שירדתי ברוחניות מאז שנרשמתי לכאן.
וסתם כך, מי מחליט ממה ׳אברך מן המניין׳ צריך להתרחק? ומהו בדיוק ׳אברך מן המניין׳? יש אינספור סוגים של אברכים, כפי שיש אינסוף סוגי אנשים. כל עוד לא מדובר בדבר שיש בו בעיה הלכתית, ותסכים איתי שזה לא המקרה כאן, כל אחד רשאי להחליט מה מתאים לו ומה לא.
אני שומע את דעתך, אבל בכל זאת לא מסכים.
יש נושאים שאין בהם בעיה הלכתית שרבנים אסרו, אתה לא יכול להביא דוגמה מעצמך כי אתה מקרה פרטי, ועוד שאתה נוגע בדבר.
הצגתי את הדברים כפי שאני רואה אותם. אף אחד לא חייב להסכים איתי.

hishtadlut

משתמש פעיל
אוקי.
אין לי דרך לנהל דיון ענייני בצורה שבה לא עונים על טענותי אלא מכנים אותן תירוצים.
פרשתי.
את נתפסת לזוטות,
יש פתרונות ויש תירוצים,
פתרונות יותר קל עם ילד שתים,
אחרי זה יש הרבה תרוצים,
הראיה היא כולל גדול בשכונה לא גדולה עם עשרות אברכים שפתרונות לא מצאו.

אמא רחל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אני שומע את דעתך, אבל בכל זאת לא מסכים.
יש נושאים שאין בהם בעיה הלכתית שרבנים אסרו, אתה לא יכול להביא דוגמה מעצמך כי אתה מקרה פרטי, ועוד שאתה נוגע בדבר.
הצגתי את הדברים כפי שאני רואה אותם. אף אחד לא חייב להסכים איתי.
יש בעיה יותר גדולה שאנשים שעובדים בטוחים שלהם מותר הכל ולהיות איפה שהם רוצים לאכול מה שרוצים
אבל שהאברכים ישבו בכולל ולא ישוטטו לנו בין הרגליים...

גזעי

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
יש בעיה יותר גדולה שאנשים שעובדים בטוחים שלהם מותר הכל ולהיות איפה שהם רוצים לאכול מה שרוצים
אבל שהאברכים ישבו בכולל ולא ישוטטו לנו בין הרגליים...
לא אמרתי את זה, ובכל זאת מעניין אותי למה את חושבת שזה לא נכון? אולי לא הבנתי את דברייך כמו שהתכוונת מאחר ואת מציגה את זה כדבר פשוט שאין זה כך.

אמא רחל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אני רק מתכוונת שלאברך יש גם את הבחירה שלו
והיא ממוקמת באותו מקום של כולם א"א לדרוש ממנו להיות יותר אידישקייט (למרות שאני בטוחה שאברכים הם הרבה יותר שומרים על עצמם ,אבל זה אמור לבוא מעצמם לא משהו שדורשים אותו או מתלוננים "מה אברך עושה בקניון/ במסעדה " וכדו'..)

גזעי

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אני רק מתכוונת שלאברך יש גם את הבחירה שלו
והיא ממוקמת באותו מקום של כולם א"א לדרוש ממנו להיות יותר אידישקייט (למרות שאני בטוחה שאברכים הם הרבה יותר שומרים על עצמם ,אבל זה אמור לבוא מעצמם לא משהו שדורשים אותו או מתלוננים "מה אברך עושה בקניון/ במסעדה " וכדו'..)
אני דוקא התכוונתי לכיוון ההפוך, שגם חרדי עובד לא אמור לאכול מה שהוא רוצה, לשוטט באינטרנט וכד'.
זה לא עונג ששמור רק לאברכים.

אמא רחל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אני דוקא התכוונתי לכיוון ההפוך, שגם חרדי עובד לא אמור לאכול מה שהוא רוצה, לשוטט באינטרנט וכד'.
אז מעולה. אני פשוט לא הבנתי כך.

Harmonyapro

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
בשביל להיות מורה במשרד החינוך צריך תואר אקדמי.
בשביל לעבוד בחינוך העצמאי מספיק תואר אקווילנטי וזה יש לכל בת סמינר.
וגם מי שהלכה לעבוד במשרד החינוך האפשרויות לעשות תואר אקדמאי הרבה יותר התגמשו אודות לקורונה.
יש אפשרות לעשות הרבה שעות מרחוק, וגם שעות שהן על חשבון העבודה כיום יש מענקים.
וצאו מזה שכיום מורה מקבלת 6-7K אולי מורה מקצועית. וגם אז הן יודעות לשלב מס' דברים ומגיעות למשכורת יפה.
מחנכת כיתה עוברת את 12-13K בעיקר מכיון שהעבודה שלהם אף פעם לא נגמרת ולא תחומה בשעות.

ששל

משתמש מקצוען
אתה גבר ואתה מעיר לגבר אחר- אברך, על שהוא משוטט פה. מה שאתה בעצמך עושה.
מכך משתמע שלאברך זה בעייתי ולאחר זה סבבה.

ששל

משתמש מקצוען
בשביל לעבוד בחינוך העצמאי מספיק תואר אקווילנטי וזה יש לכל בת סמינר.
וגם מי שהלכה לעבוד במשרד החינוך האפשרויות לעשות תואר אקדמאי הרבה יותר התגמשו אודות לקורונה.
יש אפשרות לעשות הרבה שעות מרחוק,
?
מורה עובדת מרחוק?
אחרי הקורונה?
וצאו מזה שכיום מורה מקבלת 6-7K אולי מורה מקצועית. וגם אז הן יודעות לשלב מס' דברים ומגיעות למשכורת יפה.
ספרי לי על זה
מחנכת כיתה עוברת את 12-13K בעיקר מכיון שהעבודה שלהם אף פעם לא נגמרת ולא תחומה בשעות.
אני מחנכת ובתוך עמי אנוכי יושבת.
העובדות שגויות.

Harmonyapro

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
?
מורה עובדת מרחוק?
אחרי הקורונה?
התייחסתי לגבי התואר.
שכיום ניתן לעשות הרבה שעות מרחוק, מה שפעם לא היה אפשרי והיה צורך להגיע למקום גם בשביל שעה.
אני מחנכת ובתוך עמי אנוכי יושבת.
העובדות שגויות.
במשרד החינוך/חינוך העצמאי?
אין מצב!!!
אני מכירה את המצב מעולה!!!
אלא אם כן את עובדת עמותה.-שם לא תמיד יש חוק ומי שאוכף אותו.
ספרי לי על זה
מורה מקצועית הרבה יותר מאותגרת אבל זה לא סותר את זה שיש לה גם את האפשרות להגיע למשכורת יפה.
לא ברמה של מחנכת-בשביל זה היא מוזמנת להיות.

ששל

משתמש מקצוען
במשרד החינוך/חינוך העצמאי?
אין מצב!!!
אני מכירה את המצב מעולה!!!
אלא אם כן את עובדת עמותה.-שם לא תמיד יש חוק ומי שאוכף אותו.
משרד החינוך גילאי יסודי
מורה מקצועית הרבה יותר מאותגרת אבל זה לא סותר את זה שיש לה גם את האפשרות להגיע למשכורת יפה.
לא ברמה של מחנכת-בשביל זה היא מוזמנת להיות.
לא מכירה את העולם של מקצועית, כמחנכת לא רואה איך לשלב דברים כדי להגדיל הכנסה

תורה שבע"פ

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אלו לא כוללים.
אלא ישיבות שמאפשרות לאברכים להמשיך וללמוד
במסגרת הישיבה
בתמורה למחיר הסמלי הנ"ל
ממש אבל ממש לא נכון
ישיבות מיר ובריסק בנויות בצורה של קיבוץ וכולל ואינם כשאר הישיבות הרגילות [אולי השם ישיבה מעט מטעה, אבל יש שם יותר אברכים מבחורים בצורה משמעותית]
זוהי תפארתה של ירושלים שכרבבת אברכים יושבים ועומלים בתורה מתוך הדחק עם מלגה מינימלית של מעט יותר מדתות, ואין צורך להפחית ממעלה זו....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ו'

מא וִיבֹאֻנִי חֲסָדֶךָ יי תְּשׁוּעָתְךָ כְּאִמְרָתֶךָ:מב וְאֶעֱנֶה חֹרְפִי דָבָר כִּי בָטַחְתִּי בִּדְבָרֶךָ:מג וְאַל תַּצֵּל מִפִּי דְבַר אֱמֶת עַד מְאֹד כִּי לְמִשְׁפָּטֶךָ יִחָלְתִּי:מד וְאֶשְׁמְרָה תוֹרָתְךָ תָמִיד לְעוֹלָם וָעֶד:מה וְאֶתְהַלְּכָה בָרְחָבָה כִּי פִקֻּדֶיךָ דָרָשְׁתִּי:מו וַאֲדַבְּרָה בְעֵדֹתֶיךָ נֶגֶד מְלָכִים וְלֹא אֵבוֹשׁ:מז וְאֶשְׁתַּעֲשַׁע בְּמִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי:מח וְאֶשָּׂא כַפַּי אֶל מִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי וְאָשִׂיחָה בְחֻקֶּיךָ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה