המשכורות בכוללים, יוקר המחיה, יציאה לעבודה, ועוד

שלומית123

משתמש פעיל
זה ברור שהיום הכל עולה הרבה יותר ממה שעלה פעם, תשאלי מישהו מבוגר כמה הוא שילם על דירה... וכמובן רמת החיים עלתה הרבה יותר (תחשבו רק על סעיף הממתקים שמצויים היום שפעם היה רק קוביות סוכר ואולי במבה...)

הגולם החולם

משתמש מקצוען
וזה מה שפותח האשכול טוען(קראתי בריפרוף..), אם ירדתי לעומק דעתו,
שפעם אברך קיבל 2K ואישתו בערך 3-4K
היום האברך רק ירד (1000 בערך, תקנו אותי אם לא) והאישה מקבלת מינימום 6K (כמובן במשרה מלאה.. והנשים שאני מכירה מכניסות יותר.. פי 2 לפחות)
חבל שזה רק ברפרוף
כי לא זה מה שנכתב, אפילו לא בערך

החכמה צודקת

משתמש מקצוען
אני באה לטעון הפוך.
נשים לא עבדו והיה הוצאות שבזמנם גם היו גדולות וחיו ממשכורת הכולל - שלא הספיקה.
אז חיו בעניות גדולה וזה לא מה שקורה היום.
בקיצור אני באה להגיד שאז כמו היום אברכי כוללים לא הצליחו לחיות ממה שיש ומי שמאמין בקיום הניסי של אוכלי המן ימשיך להיות אברך ובתנאי שגם האשה שותפה לזה.
אבל אם הבעל נמצא בכולל כי כולם כך ורוצה לחיות ברמת חיים גבוהה מיכולותיו או שהאשה רוצה לחיות ברמת חיים גבוהה אז שיחליטו מה חשוב להם בחיים...
בואי תגדירי מה לדעתך רמת חיים גבוהה שאברכיות חיות בה כיום?

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
אני באה לטעון הפוך.
בקיצור אני באה להגיד שאז כמו היום אברכי כוללים לא הצליחו לחיות ממה שיש ומי שמאמין בקיום הניסי של אוכלי המן ימשיך להיות אברך ובתנאי שגם האשה שותפה לזה.
אבל אם הבעל נמצא בכולל כי כולם כך ורוצה לחיות ברמת חיים גבוהה מיכולותיו או שהאשה רוצה לחיות ברמת חיים גבוהה אז שיחליטו מה חשוב להם בחיים...
אז תבדקי כמה קצבאות הילדים היו פעם- משכורת שלימה.
שכירות בחלק מהמקומות קיבלו החזר מלא מהמדינה (ליישב את הנגב ואני לא יודעת מה) ושאר ההוצאות האחרות בהחלט כוסו מהמלגה.
כמובן שחיו ברמת חיים נמוכה, לא חולקת על זה.
רק באה לומר, שהיום גם אם אני מאד ירצה לחיות ברמת חיים הכי נמוכה שיש, זה עדיין לא יפתור את הגירעון

ככר השוק

משתמש מקצוען
קצבת הילדים היתה *שוות ערך* למשכורת גם בעשרות השנים שלפני הלפרט.

עלות הדיור עלתה גם כשסופרים את זה באופן יחסי (כמה חודשים של משכורת ממוצעת צריך כדי לקנות דירה). היחס כמעט הכפיל את עצמו מלפני 40 שנים. כאמור- בלי להכנס לעלות השקל ולמספרים מדויקים.

עלות החינוך לבנים ביחס למשכורת עלתה מאד. על זה אפשר לדון אם זה בגלל התמסדות של המוסדות והמשכורות הרשמיות או בגלל שהמנהלים גוזרים רווח גדול יותר.

משפחה עם 6-7 בנים מתחילה את החודש עם 6000 ומעלה עלות חינוך. איך אפשר לחיות ככה עם משכורת של מורה בעמותה ומלגה של אברך? האם עדיף שיוציאו את הילדים מהישיבות או שהאברך יצא לעבוד?

רפ

משתמש סופר מקצוען
בואי תגדירי מה לדעתך רמת חיים גבוהה שאברכיות חיות בה?
אני אגדיר לך באמצעות הגדרה ששמעתי בילדותי והתחברתי :):
משפחה אברכית היא משפחה בה ביסקוויט הוא ממתק ושתיה מתוקה זה פטל (פחות רלוונטי לאחר העלאת המס).
היום - אני כמעט לא מכירה משפחות כאלו.
בעבר - הכרתי הרבה.

יוקר המחיה עלה, אבל גם רמת החיים עלתה מאוד.

היום כמעט לא מקובל להעביר בגדים/ילקוט בירושה מאחות אחת לשניה אם יש יותר משנתיים הפרש ביניהן.
היום מקובל לקנות בגד לכל חג לכל אחת מהבנות.
היום מקובל הרבה יותר לצאת לנופשים ואפילו יותר מפעם בשנה.

אבהיר שוב: ברור שיש הרבה דברים שהם יותר יקרים היום מבעבר.
ובוודאי שאי אפשר לדרוש מאף אחד לחיות כמו לפני 40 שנה.
אבל אי אפשר להתכחש למציאות שרמת החיים עלתה.

haso

משתמש פעיל
בואי תגדירי מה לדעתך רמת חיים גבוהה שאברכיות חיות בה כיום?
לא חיים ברמת חיים גבוהה.
רק באה להגיד שהקושי של אברך תמיד היה וזה הנסיון
גם לפני 100 שנה לומדי תורה חיו מתוך דחק וגם לפני 40 שנה וגם היום כל דור והנסיונות עם היצר הרע

תותית י.

משתמש מקצוען
לא נראה לי שנעים למישהו לקרוא הודעות מתנשאות.
סליחה מכל מי שראה את ההודעה שלי כמתנשאת... אני ממש לא מבינה למה...
אשמח אם תסבירי (שלא אחזור על זה).
חבל ממש שאני לא מכירה את המורות עם המשכורות האלה.
אלה שאני מכירה מכניסות 9000 לחודש עם וותק של 20 שנה.
אהה, וגם הבעל שלהן אברך והן מחתנות ילדים.
12 אש"ח יכל ממש לעזור להן.
במשרד החינוך? אולי משרה חלקית?
חבל שזה רק ברפרוף
כי לא זה מה שנכתב, אפילו לא בערך
ממש סליחה...
אני באה לטעון הפוך.
פעם(לפני 25 שנה כזה) קניה חודשית לזו"צ הייתה עולה 200 שקלים היום פי 2 או 3.
אותם מוצרים בדיוק... לא נראה לי שנרשמה עלייה ברמת חיים מאז...

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
אני באה לטעון הפוך.
אדרבה, בואי תגידי לי כל מה אפשר לוותר מהרשימה של הדברים החיוניים שהעלתי מקודם.
הכי קל להאשים אותנו במצב ואת הרמת חיים שלנו.
ברור שאנחנו רוצות גם לחיות קצת ולראות את המתוקים שלנו בסטים תואמים ולפנק אותם קצת. ולאפשר להם קצת מעבר.
מה שאני באה לומר- שאם פעם ויתרו על עולם הזה לפחות היה רוגע.
היום את מוותרת ועדיין בגירעון, אז בשביל מה הקרבן?

הגולם החולם

משתמש מקצוען
אני לא חושב שיש ויכוח בענין שרמת החיים עלתה
או גם אם היא לא עלתה ישנם הוצאות קבועות שלא היו עד לפני עשרים שנה
1 טלפון סלולרי לכל ילד (כמעט) עלות מכשירים + קו
2 אינטרנט בבית עלות מחשב + תשתית + סינון
ויש עוד
אז גם לפי הטוענים שרמת החיים לא עולה (אני לא חושב ככה) עדיין, ההוצאות בוודאי שעלו

זושא כץ

משתמש מקצוען
בלת"ק
אל תדאגו לאברכים
תדאגו לאלה שעובדים

לאברכים יש הכי מהר דירות של עצמם.

והעגלות שלהם בסופר לא ריקות כ"כ..
והם משלמים שכ"ל כמו ילדי העובדים...
והם תורמים לכל קרן של קופת העיר שמגיעים לאסוף בכולל כי יש להם לב טוב..
והם נותנים חומש..

נערך לאחרונה ב:

זושא כץ

משתמש מקצוען
זה מה שנקרא שינאת עמי הארץ לתלמידי חכמים?
לא
זה הערכה לאברכים..

כל יומיים יש כאן אשכול שמסביר למה היום הרבה יותר קשה להיות אברך
ואני באתי לומר שכיום הרבה יותר קשה להיות עובד.

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
אדרבה, בואי תגידי לי כל מה אפשר לוותר מהרשימה של הדברים החיוניים שהעלתי מקודם.
הכי קל להאשים אותנו במצב ואת הרמת חיים שלנו.
ברור שאנחנו רוצות גם לחיות קצת ולראות את המתוקים שלנו בסטים תואמים ולפנק אותם קצת. ולאפשר להם קצת מעבר.
מה שאני באה לומר- שאם פעם ויתרו על עולם הזה לפחות היה רוגע.
היום את מוותרת ועדיין בגירעון, אז בשביל מה הקרבן?
זה ברור שרמת החיים עלתה,
וגם ברור שרמת ההוצאות לפי הכנסה עלתה גם היא,
אממה שפעם, (לפני נגיד 20-30) שנה,
משפחה אברכית רגילה,
שהיתה מסתפקת בבסקוויט כממתק, ופטל כשתיה מתוקה,
ההורים שם היו הולכים לישון ר-ג-ו-ע!!
בלי לשבור את הראש מה יהי בראשון או בעשירי לחודש...
הם חיו ממה שיש, אבל היה את היש.
היו קצבאות ילדים -ענקיות!
והיו המון הטבות,
היום גם אם משפחה תתנהג כמו שהתנהגו לפי 30 שנה,
עדיין הי אלא תסיים את החודש

בנוסף בגל עלית מחירי הדיור, וכניסת המשכנתאות לנורמה של כל אברך,
אנשים התרגלו לחיות ממה שאין, ולכן רמת החיים בכל הארץ עלתה...

כמו"כ סיבה נוספת פעם אברכים היו אקסיומה לאנשים שחיים בצניעות היה נדיר ממש לראות אברך שאבא שלו גיבר וחי בצורה פזרנית,
כיום כשיש אחוז נכבד של אברכים,
שכן חי עם משכורות יפות,
קצת קשה לאשה האברכית השניה, להסתפק המועט.. כשהרבה מחברותיה גם הם אברכיות וחיות משמעותית טוב ממנה
(נושא הזה בכלל לא קשור לאברכיות, אלא הוא נושא של אמונה שלכל אחד חי לפי מה שקיבל מידו הרחומה של הקב"ה...)

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
לא
זה הערכה לאברכים..

מסכן.
נראה אם נשאר לי משהו מהמעשרות של המלגה.
הייתי מציעה לשקול אפשרות של חזרה לכולל.
כמובן לפתוח אשכול מתאים קודם

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
לא
זה הערכה לאברכים..

ועכשיו ברצינות, שאני חושבת על זה
היום קשה לחיות כאן בגלל יוקר המחיה, עובדים ושאינם.
זה לא אמור לסתור אחד את השני.
מתפללת שזה סימן למשיח בקרוב

זושא כץ

משתמש מקצוען
מסכן.
נראה אם נשאר לי משהו מהמעשרות של המלגה.
הייתי מציעה לשקול אפשרות של חזרה לכולל.
כמובן לפתוח אשכול מתאים קודם
אני מכיר מאות אברכים שנותנים חומש..
אני מכיר עשרות אברכים ש"לא עושים עיון הפרשה" כי זה מפריע להם בסדר הלימוד וההספקים שלהם
אני מכיר עשרות אברכים שעברו כולל כדי ללמוד מסכת אחרת למרות שבכולל החדש משלמים פחות.

מותר לעזוב את הכולל
לא כדאי לעזוב את הכולל
(בתנאי שבאמת לומדים בו..)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קה

א הוֹדוּ לַיי קִרְאוּ בִּשְׁמוֹ הוֹדִיעוּ בָעַמִּים עֲלִילוֹתָיו:ב שִׁירוּ לוֹ זַמְּרוּ לוֹ שִׂיחוּ בְּכָל נִפְלְאוֹתָיו:ג הִתְהַלְלוּ בְּשֵׁם קָדְשׁוֹ יִשְׂמַח לֵב מְבַקְשֵׁי יי:ד דִּרְשׁוּ יי וְעֻזּוֹ בַּקְּשׁוּ פָנָיו תָּמִיד:ה זִכְרוּ נִפְלְאוֹתָיו אֲשֶׁר עָשָׂה מֹפְתָיו וּמִשְׁפְּטֵי פִיו:ו זֶרַע אַבְרָהָם עַבְדּוֹ בְּנֵי יַעֲקֹב בְּחִירָיו:ז הוּא יי אֱלֹהֵינוּ בְּכָל הָאָרֶץ מִשְׁפָּטָיו:ח זָכַר לְעוֹלָם בְּרִיתוֹ דָּבָר צִוָּה לְאֶלֶף דּוֹר:ט אֲשֶׁר כָּרַת אֶת אַבְרָהָם וּשְׁבוּעָתוֹ לְיִשְׂחָק:י וַיַּעֲמִידֶהָ לְיַעֲקֹב לְחֹק לְיִשְׂרָאֵל בְּרִית עוֹלָם:יא לֵאמֹר לְךָ אֶתֵּן אֶת אֶרֶץ כְּנָעַן חֶבֶל נַחֲלַתְכֶם:יב בִּהְיוֹתָם מְתֵי מִסְפָּר כִּמְעַט וְגָרִים בָּהּ:יג וַיִּתְהַלְּכוּ מִגּוֹי אֶל גּוֹי מִמַּמְלָכָה אֶל עַם אַחֵר:יד לֹא הִנִּיחַ אָדָם לְעָשְׁקָם וַיּוֹכַח עֲלֵיהֶם מְלָכִים:טו אַל תִּגְּעוּ בִמְשִׁיחָי וְלִנְבִיאַי אַל תָּרֵעוּ:טז וַיִּקְרָא רָעָב עַל הָאָרֶץ כָּל מַטֵּה לֶחֶם שָׁבָר:יז שָׁלַח לִפְנֵיהֶם אִישׁ לְעֶבֶד נִמְכַּר יוֹסֵף:יח עִנּוּ בַכֶּבֶל (רגליו) רַגְלוֹ בַּרְזֶל בָּאָה נַפְשׁוֹ:יט עַד עֵת בֹּא דְבָרוֹ אִמְרַת יי צְרָפָתְהוּ:כ שָׁלַח מֶלֶךְ וַיַּתִּירֵהוּ מֹשֵׁל עַמִּים וַיְפַתְּחֵהוּ:כא שָׂמוֹ אָדוֹן לְבֵיתוֹ וּמֹשֵׁל בְּכָל קִנְיָנוֹ:כב לֶאְסֹר שָׂרָיו בְּנַפְשׁוֹ וּזְקֵנָיו יְחַכֵּם:כג וַיָּבֹא יִשְׂרָאֵל מִצְרָיִם וְיַעֲקֹב גָּר בְּאֶרֶץ חָם:כד וַיֶּפֶר אֶת עַמּוֹ מְאֹד וַיַּעֲצִמֵהוּ מִצָּרָיו:כה הָפַךְ לִבָּם לִשְׂנֹא עַמּוֹ לְהִתְנַכֵּל בַּעֲבָדָיו:כו שָׁלַח מֹשֶׁה עַבְדּוֹ אַהֲרֹן אֲשֶׁר בָּחַר בּוֹ:כז שָׂמוּ בָם דִּבְרֵי אֹתוֹתָיו וּמֹפְתִים בְּאֶרֶץ חָם:כח שָׁלַח חֹשֶׁךְ וַיַּחְשִׁךְ וְלֹא מָרוּ אֶת (דבריו) דְּבָרוֹ:כט הָפַךְ אֶת מֵימֵיהֶם לְדָם וַיָּמֶת אֶת דְּגָתָם:ל שָׁרַץ אַרְצָם צְפַרְדְּעִים בְּחַדְרֵי מַלְכֵיהֶם:לא אָמַר וַיָּבֹא עָרֹב כִּנִּים בְּכָל גְּבוּלָם:לב נָתַן גִּשְׁמֵיהֶם בָּרָד אֵשׁ לֶהָבוֹת בְּאַרְצָם:לג וַיַּךְ גַּפְנָם וּתְאֵנָתָם וַיְשַׁבֵּר עֵץ גְּבוּלָם:לד אָמַר וַיָּבֹא אַרְבֶּה וְיֶלֶק וְאֵין מִסְפָּר:לה וַיֹּאכַל כָּל עֵשֶׂב בְּאַרְצָם וַיֹּאכַל פְּרִי אַדְמָתָם:לו וַיַּךְ כָּל בְּכוֹר בְּאַרְצָם רֵאשִׁית לְכָל אוֹנָם:לז וַיּוֹצִיאֵם בְּכֶסֶף וְזָהָב וְאֵין בִּשְׁבָטָיו כּוֹשֵׁל:לח שָׂמַח מִצְרַיִם בְּצֵאתָם כִּי נָפַל פַּחְדָּם עֲלֵיהֶם:לט פָּרַשׂ עָנָן לְמָסָךְ וְאֵשׁ לְהָאִיר לָיְלָה:מ שָׁאַל וַיָּבֵא שְׂלָו וְלֶחֶם שָׁמַיִם יַשְׂבִּיעֵם:מא פָּתַח צוּר וַיָּזוּבוּ מָיִם הָלְכוּ בַּצִּיּוֹת נָהָר:מב כִּי זָכַר אֶת דְּבַר קָדְשׁוֹ אֶת אַבְרָהָם עַבְדּוֹ:מג וַיּוֹצִא עַמּוֹ בְשָׂשׂוֹן בְּרִנָּה אֶת בְּחִירָיו:מד וַיִּתֵּן לָהֶם אַרְצוֹת גּוֹיִם וַעֲמַל לְאֻמִּים יִירָשׁוּ:מה בַּעֲבוּר יִשְׁמְרוּ חֻקָּיו וְתוֹרֹתָיו יִנְצֹרוּ הַלְלוּיָהּ:
נקרא  1  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה