סקירה היום שבו נחזור לאכול חוּבֵּיזָה | חיים צרכניים בישראל 2023, בשבי המונופולים

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
תקראו הודעה באשכול "החרם על שטראוס".

אז הייתי היום בסופר. הייתי צריך לקנות בקבוק מיץ, עוגיות ושוקולד. מריר, כמובן...
עוגיות - כבר לקחתי חבילה, אבל... מבט שני גילה לי שזה של עילית. כלומר שטראוס. מה לעשות, החלפתי למשהו של אוסם.
שתיה - קניתי פיוז טי. (כן, ינון, אני יודע שזה של "החברה המרכזית למשקאות", שזה קוקה קולה ישראל. חכה לסוף).
שוקולד מריר - אוהו, זה היה פרוייקט. עברתי על כל המדפים; מצאתי או לא מהדרין (וברוב אם לא כל המקרים זה היה אבקת חלב נוכרי). או מהדרין שטראוס. בסוף מצאתי מהדרין, לא שטראוס. אבל זה היה רק 46% קקאו. פיכסה.
נשברתי, קניתי שטראוס 90%.
די, ינון. די. פשוט תגיד את זה רשמית: אני רוצה שכל הימין ישבות רעב.

(קרדיט: @מישהו12 )

ועכשיו שיהיה ברור: לא הולך לדבר כאן על החרם על שטראוס. וגם אתם בבקשה לא. זה לא הנושא.

החרם על שטראוס רק גילה לי עובדה מזעזעת. האמת שלמדתי אותה על בשרי, בסיבובים ברשתות שיווק, תוך נסיון לחמוק ממוצרי שטראוס.

אבל בא נדבר על ההודעה הזו. שימו לב לקטע המודגש.

הוא חיפש שוקולד מריר מהדרין איכותי, ופשוט לא מצא. הוא נאלץ לקנות את השוקולד של שטראוס, למרות שמלכתחילה הוא לא רצה. אבל ברירה אין לו...

הבנתם??? אפשר לקנות בארץ שלל מוצרי שוקולד מריר למהדרין, של לפחות חמש חברות/יבואנים שונים:
כרמית, ורד הגליל, צ'וקטה (ליימן שליסל), שמרלינג, טעמן. לפחות את חלקם בדקתי, והם איכותיים בהחלט עם אחוז גבוה של מוצרי קקאו.

אבל אנחנו פשוט לא מכירים אותם! התודעה שלנו שבויה במונופולים. אנחנו אפילו לא מודעים לשבי הזה. אנחנו מכירים רק את שוקולד הפרה, ובאמת כך אנחנו נראים. כמו פרה שמכירה רק האבוס שלתוכו תקעו את הראש שלה.

בא נעבור למילקי. המילקי הוא כידוע במשך שנים סמל למוצר שמיוצר בארץ, נמכר כאן במחירי שחיתות, ומיוצא לאירופה ונמכר שם בלי בושה ברבע מחיר (ע"ע "מחאת המילקי"). כמה אנשים בכלל יודעים - (אני לא מדבר על קונים. יודעים) - שיש לטרה מעדן חלב מקביל למילקי?. האם יש סיכוי שבעולם שמחיר המילקי ירד, כל עוד הוא שולט עלינו כ"כ חזק ואנחנו אפילו לא מכירים את האלטרנטיבה?
ובכן - אנוכי, אדם שסבור לפחות שהוא בעל הכרה צרכנית לא רעה, לא הכרתי, עד לשבועות האחרונים.
(אגב משום מה לתנובה כמדומני אין מעדן חלב מקביל למילקי. הסדרים של מונופולים השותפים לקרטל? אולי.)

זה קצת לערב שמחה בשמחה, כי זה לא הנושא של החרם, אבל במידה מסויימת כן. כי בתור מונופול מטורף, שטראוס מרגישה שהיא לא יכולה להפסיד. גם אם הם ירו על אנשים בפיפטי אווניו. כי פשוט אין להם ברירה, הם ירעבו ללחם?... זה גורם שהם מחליטים שהם יכולים להחרים את מי שהם רוצים. תיכף הם יאיימו שאם נניח יגרשו אריתראים, הם יפסיקו לחלוטין את יצור הדוריטוס והצ'יטוס, ואז אנחנו, ששבויים תודעתית בשבי המונופול, פשוט נכריח את הממשלה להכנע, שהרי בלי דוריטוס וצ'יטוס, הדבר היחיד שישאר לנו לאכול הוא חוביזה, צמח הבר שבישלו אבותינו בימי המצור של תש"ח.

2014.05.31.-02-See_Pfingstberg_Mannheim-Rheinau-Wilde_Malve.jpg

(חובז'ה/חלמית. ויקי)

שיהיה ברור. השבי המונופולי אינו רק שטראוס, הוא גם תנובה ואוסם ויוניליוור וסנו.

אבל החרם הזה רק מזכיר עד כמה השוק בארץ ריכוזי בטירוף. לא שאין אלטרנטיבות למוצרי שטראוס. האלטרנטיבות קיימות, לפחות לרוב המוצרים. אבל התודעה הצרכנית וכן מדפי הרשתות הגדולות פשוט שטופי מח, וכמעט לא מכירים שום דבר אחר.

כולנו אשמים, המדינה, הרשתות, והצרכנים, וכולנו צריכים מהר לשבור אותם. ויפה שעה אחת קודם.

אולי הדבר הראשון המעשי שצרכן יכול לקבל על עצמו, זה פשוט לפחות לנסות לא לקנות מותגים. לזכור. אנחנו בשבי, והמונופולים הם השובים שלנו.
קשה להחרים. אפילו מונופול אחד, בטח שלא את כולם.
אבל בא לפחות ננסה. כל מוצר שאנחנו צריכים, ננסה לראות אם יש אותו במחיר ובאיכות שאנחנו מחפשים, בלי שיש עליו את החותמת של המונופולים, הממררים את חיינו. וכשבלית ברירה נכניס לעגלה הפיזית או הוירטואלית מוצר של מונופול, נאנח.
ובקיצור: שסמל המונופול על המוצר יהיה מקדם שלילי למוצר. לא חיובי.

וכמובן, גם לדרוש מרשתות השיווק. אל תקצו את המדפים שלכם לשירות שבי המונופולים. תנו לנו, הקונים, את החירות לבחור אילו מוצרים אנחנו רוצים לקנות.

זו דעתי לפחות. לא חושב שמאשכול בפרוג המונופולים ישברו. אבל כן יש סיכוי שנצליח לקדם את המותגים הקטנים והאיכותיים. ואם נצליח, שלכל מוצר יהיו לפחות שנים שלושה חברות קטנות שמייצרות אותו באיכות טובה, אז את שלנו עשינו. ומי שיבחר להמשיך בשבי המונופוליסטי - שימשיך...

*הבהרה, לשם הנוחות התייחסתי בפוסט זה בשם "מונופול" לדואופולים, טריאופולים, ובכלל לאוליגופולים.

נערך לאחרונה ב:

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
הנושא מוכר וידוע
אבל יש גם להודות בעובדות
בתחום השוקולד המריר לדוגמא, למעט יצרני בוטיק שניתן למצוא רק בחנויות טבע במחירים גבוהים מאוד (כ20 ש"ח לחבילה ומעלה) אין תחליף ראוי לשוקולד של עלית שטראוס.
כל החברות שהזכרת מייצרות שוקולד מתחת לרמה הסטנדרטית למעט שמרלינג שמתקרב לסביר.
היכולת של חברה גדולה וחזקה לאתר יצרנים איכותיים, או לפתוח פס ייצור משל עצמם, שיהיה ברמה גבוהה, הוא כמעט ללא תחליף בשוק הישראלי.

ולמרות שהדוגמה שהבאת היא לא טובה במיוחד (כי התמקדת במוצר מאוד בוטיקי ומעולה באופן יוצא דופן), עדיין יש דוגמאות טובות מאוד לתוצרים של התאגידים, במיוחד בתחום החטיפים, הפסטה, הגבינות הצהובות ועוד הרבה מוצרים יבשים באיכות מעולה, שאין שום סיבה לפרנס בהם דווקא את התאגידים הגדולים.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
ועכשיו, נסיון חמוד ועצוב שידגים לכם איך רשתות השיווק משתפות פעולה (במידה מסויימת באשמתנו) עם המונופולים.

תיכנסו לאתר השוואת מחירים כלשהו. ותחפשו בעיר מסויימת שוקולד פרה מריר, ושוקולד כרמית מריר ("אגו").
ותראו מה רשימת החנויות האינסופית שיש בה פרה. והרשימה המצומצמת שיש בה כרמית.

שוקולד פרה בירושלים
שוקולד כרמית בירושלים

(בת"א המצב הרבה יותר חמור. כידוע המצב הצרכני שם קטסטרופלי)

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
הנושא מוכר וידוע
אבל יש גם להודות בעובדות
בתחום השוקולד המריר לדוגמא, למעט יצרני בוטיק שניתן למצוא רק בחנויות טבע במחירים גבוהים מאוד (כ20 ש"ח לחבילה ומעלה) אין תחליף ראוי לשוקולד של עלית שטראוס.
כל החברות שהזכרת מייצרות שוקולד מתחת לרמה הסטנדרטית למעט שמרלינג שמתקרב לסביר.
היכולת של חברה גדולה וחזקה לאתר יצרנים איכותיים, או לפתוח פס ייצור משל עצמם, שיהיה ברמה גבוהה, הוא כמעט ללא תחליף בשוק הישראלי.

ולמרות שהדוגמה שהבאת היא לא טובה במיוחד (כי התמקדת במוצר מאוד בוטיקי ומעולה באופן יוצא דופן), עדיין יש דוגמאות טובות מאוד לתוצרים של התאגידים, במיוחד בתחום החטיפים, הפסטה, הגבינות הצהובות ועוד הרבה מוצרים יבשים באיכות מעולה, שאין שום סיבה לפרנס בהם דווקא את התאגידים הגדולים.
כמובן השאלה מה מחפשים. אתה מדבר על ספלנדיד? אגו הרבה יותר גרוע?
(כותב ההודעה למשל טוען שהוא לא מצא שוקולד עם יותר מ46% מוצקי קקאו, מלבד של שטראוס. זה פשוט מופרך ביחס להיצע שיש בשוק).

בכל אופן אתה ודאי צודק שהנושא הוא עקרוני ורק בחרתי דוגמאות.

נערך לאחרונה ב:

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
מסופקני אם הטעם המהולל של שוקולד עלית הוא טעם של איכות או טעם נרכש
בכל מקרה, השוקולד החלבי שלהם מתוק מדי מדי

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
ואם כבר מתעסקים בשוקולד מריר.. אז לדעתי זה של ורד הגליל הכי טעים ואיכותי.. שנים שאני מעדיף אותו על עלית.
קונה אותו מלכתחילה של הלכתחילה

מנוי פרימיום

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
יוצרי ai
ועכשיו, נסיון חמוד ועצוב שידגים לכם איך רשתות השיווק משתפות פעולה (במידה מסויימת באשמתנו) עם המונופולים.

תיכנסו לאתר השוואת מחירים כלשהו. ותחפשו בעיר מסויימת שוקולד פרה מריר, ושוקולד כרמית מריר ("אגו").
ותראו מה רשימת החנויות האינסופית שיש בה פרה. והרשימה המצומצמת שיש בה כרמית.

שוקולד פרה בירושלים
שוקולד כרמית בירושלים

(בת"א המצב הרבה יותר חמור. כידוע המצב הצרכני שם קטסטרופלי)
רק עיוור טעמים יכול להשוות בין שוקולד כרמית לשוקולד פרה
כשבכרמית ישקיעו קצת בטעם יהיה מה להשוות...
יש בהחלט סיבה למה עלית כבשו את השוק, בצדק

מנוי פרימיום

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
יוצרי ai
ואם כבר מתעסקים בשוקולד מריר.. אז לדעתי זה של ורד הגליל הכי טעים ואיכותי.. שנים שאני מעדיף אותו על עלית.
ה"מבחר" שלהם מאוד מצומצם
ואגב, ורד הגליל שייכת למונופול אחר - יונילוור

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
ה"מבחר" שלהם מאוד מצומצם
הכעס והרוגז זה על המציאות
לאיפה שלא תלך תראה תאגיד, מונופול
והעיקר שאנחנו בעידן של כלכלה חופשית ותחרות...

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
הכל נכון ,ומפליא אותי שאתם חושבים שזה חדש
יש כבר בשנת 2015 תוכנית עם ירון זליכה שמדבר בדיוק על זה
אבל לא רק בתחום האוכל(שזה עוד נסבל)
אלא בכל התחומים
בתחום הדיור-רמ"י(שזה ההוצאה הגדולה ביותר)
בתחום הרכבים (יבואנים בלעדיים וכו')
בתחום החלפים ומכון התקנים הישראלי הידוע לשמצה

בבנקים כמובן(לא נפתח בנק אחד בישראל ב70 שנה האחרונות אאל"ט ,לא רק שלא נפתחו בנקים חדשים
שיתחרו בכרישים הגדולים אלא דווקא הצמטמו נניח עכשיו בנק מזרחי ובנק איגוד...)

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
רק עיוור טעמים יכול להשוות בין שוקולד כרמית לשוקולד פרה
כשבכרמית ישקיעו קצת בטעם יהיה מה להשוות...
יש בהחלט סיבה למה עלית כבשו את השוק, בצדק
לא יודע למה יש לי תחושה שרוב אלו שטוענים רק עילית, לא באמת ניסו בשנים האחרונות את כל האלטרנטיבות.

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
לא יודע למה יש לי תחושה שרוב אלו שטוענים רק עילית, לא באמת ניסו בשנים האחרונות את כל האלטרנטיבות.
רק מזכירה שהמפעל של עלית היה סגור מספיק זמן בשביל שחובבי השוקולד יהיו חייבים למצוא תחליפים.
לצערי לא היה משהו הולם.
כרמית זה לא שוקולד
זה טעם של מים ששטפו איתם כלי שייצרו בו שוקולד.
טעמן אפשר להסתפק בשעת הדחק.
ושמרלינג נחמד, רק לא שווה את המחיר היקר שלו.
אז אפשר לומר מה שרוצים, ביום שיצא שוקולד טעים במחיר שפוי אני הראשונה שמפסיקה לצרוך טבלאות עם פרה ומיקס שוקולד

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
יוניליוור היא מונופול בתחומים אחרים, (למשל בדגני בוקר). לא בשוקולד.

לא נכנס עכשיו לבחינה החוקית או המאקרו כלכלית. אבל המושג שנכנס לאנשים כביכול יש רק מותג אחד (כמו הפרה) - זו הבעיה.

מנוי פרימיום

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
יוצרי ai
התשובה הזו לא רלוונטית לגבי
טעמתי כמעט הכל, ולדעתי עילית מנצחים בגדול במבחן הטעם + מחיר

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה