דרוש מידע החלפת מקצוע בגיל 30 מהוראה לתכנות - יתרונות וחסרונות

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
אז צריך להשאר במשרד החינוך 20 שנה כדי להגיע למשכורת הזאת??
זה ביזיון!
המשכורת היא הרבה יותר גבוה, אם את עושה חשבון כמה מרוויחים פר שעה שנתית - בכל מקצוע אחר,
וזה ממש לא ביזיון, ביחס לכמות שעות העבודה השבועיות והשנתיות..
זה יפה מאד!
בשאר המקצועות צריך לימודים ברמה הרבה יותר גבוה, ומבחני כניסה בראיונות עבודה מפרכים....
וכמובן עבודה כל השנה , מסביב לשעון..

מסכימה שהשכר החודשי בסופו של יום למי שאין הרבה שנות ניסיון הוא נמוך...
אבל זה עבודה נוחה, ונוחות עולה כסף.....

hilasg

משתמש פעיל
המשכורת היא הרבה יותר גבוה, אם את עושה חשבון כמה מרוויחים פר שעה שנתית - בכל מקצוע אחר,
וזה ממש לא ביזיון, ביחס לכמות שעות העבודה השבועיות והשנתיות..
זה יפה מאד!
בשאר המקצועות צריך לימודים ברמה הרבה יותר גבוה, ומבחני כניסה בראיונות עבודה מפרכים....
וכמובן עבודה כל השנה , מסביב לשעון..

מסכימה שהשכר החודשי בסופו של יום למי שאין הרבה שנות ניסיון הוא נמוך...
אבל זה עבודה נוחה, ונוחות עולה כסף.....
מורים עובדים מלא מסביב לשעון
אני לא מבינה למה חושבים שאנחנו מסיימים ב13 כל יום ופה נגמרת המלאכה
לא מסיימת ב13 זה דבר ראשון
דבר שני יש המון הערכות והכנה בבית - שיעורים מבחנים הורים מיילים של ביהס
,דבר שלישי בעבודה עצמה - המון התשה משמעת כיתות מורכבות תלמידים מכל מיני סוגים לא פשוטז

Ayala12345

משתמש מקצוען
,דבר שלישי בעבודה עצמה - המון התשה משמעת כיתות מורכבות תלמידים מכל מיני סוגים לא פשוטז
ומה את חושבת שלשבת ליד מחשב זה לא מתיש????????????
זה מתיש+++
המח עובד שעות נוספות
ולפעמים צריך להשלים שעות (כי לא הספקת לעשות 9 שעות בבוקר) בשעות אחר הצהרים
אין לך חופש אף פעם
לא באה לייאש רק אומרת שתמיד הדשא של שני נרהא טוב יותר!!
וקחי למשל את החופשים
למורות יש בערך 4 חודשי חופש בשני(פלוס המון ימי מחלה פלוס שנת שבתון פלוס לא יודעת כבר עוד איזה הטבות)
בתכנות יש לך מקסימום 18 ימי חופשה בשנה מקסימום-תורידי ערבי חג(שלפי חוק חייבים לעבוד חצי יום תורידי ימי חול המועד שברוב המשרדים זה חופש על חשבון העובד) בקיצרו אל נשארו ימי חופש
אז אומנם נכון מתכנתתמקבלת יותר אבל קחי משכורת של מורה רגיל באזור ה8 9 ותכפילי ב12 חודשים ותחלקי ל8 חודשים שהיא עובדת בפועל(2 חודשי חופש יולי אוגוסט חודש של חגי תשרי וחודש של ניסן שבקושי עובדים בו)
יוצא שהיא מקבלת באזור ה13 אלף
וכמובן שחכתי את כל הקייטנות שמתכנתות מוציאות עליהן המון כסף וביבסיטר ומשהי שתיקח את הילדים בצהרים או בבוקר וכו

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
אכן מורים עובדים המון מחוץ למסגרת שעות העבודה,
אבל גם אם לא מסיימים באחת ואםפילו מסיימים ב3 - מתחילם ב8 ... (ואני לא חושבת שזה כזה קל במיוחד החוסר גמישות...)
ועדיין זה לא מגיע למשרה מלאה כל יום, שלא לדבר בכלל על החופשים...

העבודה עצמה מתישה מאד, ויש הרבה עבודות מתישות (אחות בבי"ח לא מותשת פחות ממורה, ולא שחוקה פחות, והמשכורת שלה עדיין נמוכה מאד, ואין לה חופשים בכלל)
כמו"כ יש כאלו שיגידו שלהשליט משמעת זה מתיש
ויש כאלו שיאמרו שלעבוד בלחץ בלתי פוסק ובתחרות, כשחרב פיטורין מתנופפת , זה מתיש...
וכולם צודקים!

לא טענתי שמורים לא עבודים, אני מאד מעריכה מורים שמשקיעים !!!(אם כי יש הרבה שלא משקיעים , כמוכ יש התפלגות של מקצעות מורה מקצועית לטבע בכיתה ז' לא משקיעה כמו מורה מקצועית לאנגלית בכיתה ח')
ובדיוק בגלל הרשימה שמנית נכנס אופק חדש, שמתגמלת יותר...

בנוסף בכל מקצוע יש השקעה מחוץ לשעות העבודה,
וככל שהמקצוע דורש יותר - תהיה הרבה שקעה שלא תמיד אם בכלל תתורגם לכס בסוף החודש.....

ולקרוא למשכורת של 15-17 אלף שקל , (שנכון שמגיעים אליה רק אחרי שנים, אבל מדובר כאן על מורה מקצועית!! שזה הרבה פחות טלפונים והיערכות ממורת חינוך (שלה יש גמל חינוך בנוסף לשלל ההטבות)
עם לימודים פשוטים וקצרים מאד!
עם חופשים על ימין ועל שמאל,
עם הפסקות , שכל שיעור של 45 דק מתורגם לשעת עבודה!1(שזה אומר שעל שש שעת עבודה את מקבלת כמו מישהי אחרת שעובדת 8 שעות..)
עם הטבות נוספות שאין כמעט באף מקום...
ביזיו זה לא! למרות שכמובן כל אחד רוצה יותר - וזה לגיטימי בעיני.....
אבל לקטר רק על מה שמוסיפים מעבר , בלי לשקלל את כל ההטבות שרק עובד הוראה זוכים להם..
זה קצת מוזר...

במיוחד אם את רוצה לעשות הסבה, תשאלי מה המינוסים בכל מקצוע, (כן גם בהייטק תתפלאי אבל יש הרבה מינוסים ולא רק זה שאין חופש, תבדקי כמהעובד הייטק מצליח צריך להשקיע, מחוץ לשעות העבודה, ותשווי תפוחים בתפוחים... וכן הייטק זה מקצוע מתגמל בהחלט, אבל התיגמול לא מגיע סתם...)

נערך לאחרונה ב:

hilasg

משתמש פעיל
אכן מורים עובדים המון מחוץ למסגרת שעות העבודה,
אבל גם אם לא מסיימים באחת ואםפילו מסיימים ב3 - מתחילם ב8 ... (ואני לא חושבת שזה כזה קל במיוחד החוסר גמישות...)
ועדיין זה לא מגיע למשרה מלאה כל יום, שלא לדבר בכלל על החופשים...

העבודה עצמה מתישה מאד, ויש הרבה עבודות מתישות (אחות בבי"ח לא מותשת פחות ממורה, ולא שחוקה פחות, והמשכורת שלה עדיין נמוכה מאד, ואין לה חופשים בכלל)
כמו"כ יש כאלו שיגידו שלהשליט משמעת זה מתיש
ויש כאלו שיאמרו שלעבוד בלחץ בלתי פוסק ובתחרות, כשחרב פיטורין מתנופפת , זה מתיש...
וכולם צודקים!

לא טענתי שמורים לא עבודים, אני מאד מעריכה מורים שמשקיעים !!!(אם כי יש הרבה שלא משקיעים , כמוכ יש התפלגות של מקצעות מורה מקצועית לטבע בכיתה ז' לא משקיעה כמו מורה מקצועית לאנגלית בכיתה ח')
ובדיוק בגלל הרשימה שמנית נכנס אופק חדש, שמתגמלת יותר...

בנוסף בכל מקצוע יש השקעה מחוץ לשעות העבודה,
וככל שהמקצוע דורש יותר - תהיה הרבה שקעה שלא תמיד אם בכלל תתורגם לכס בסוף החודש.....
אני לא מסכימה איתך

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
אני לא מסכימה איתך
גם זה בסדר גמור!!

אני כותבת לך השטח, מכירה מקרוב מורות משקיעניות, ומכירה המון מתכנתות ...
אבל זכותך המלאה שלא להסכים איתי...

נ.ב. אם את חושבת רציני על החלפה למקצוע הייטק, ממלצה לך לדבר עם כמה נשים מפרנסות יחידות למשפחות ברוכות ילדים... וכשתשמעי בכובד ראש מה שיש להם לומר, תוכלי לעשות טבלה, ולשקלל פחות או יותר את ממוצע ההשקעה...
המשכורת כמו שכתבתי לך תהיה לטובת ההייטק, אבל זה לא פרמרטר יחיד.....

נערך לאחרונה ב:

רבקהנ

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הויכוח הקבוע שלא נגמר אף פעם.
במקום שכל אחת תתפאר ותשמח בעבודה הנוחה\המשתלמת\הקלה\המתגמלת שלה, כל אחת מחפשת להיות המסכנה...

כל עבודה קשה. בהייטק אלו שעות עבודה שלא נגמרות, ובהוראה זה ההתמודדות מול תלמידים, הורים והנהלה.
בהוראה זה התלוש המתסכל ובהייטק זה החופש שאף פעם לא מגיע.

אבל גם בכל עבודה יש את הטוב. יש את הסיפוק בעבודה, יש את החופש שכן לקחת בסוף (בין אם זה אחד מ18 ימי החופש שלך ובין אם זה הפעם הראשונה שהצלחת להשיג ממלאת מקום). יש את התלוש המתגמל, או את ההטבות למורים... אפשר למצוא על מה להודות.

hilasg

משתמש פעיל
גם זה בסדר גמור!!

אני כותבת לך השטח, מכירה מקרוב מורות משקיעניות, ומכירה המון מתכנתות ...
אבל זכותך המלאה שלא להסכים איתי...
מתכננת עובדת בין 8 ל16 מעבירה כרטיס וסיימה את העבודה ומרוויחה הרבה יותר מממורה
אין מה להשוות את העול שיש על מורות הרבה יותר ושכר נמוך בהרבה

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
מתכנתת כזאת לא תרוויח בד"כ יותר מאזור 20 (עם כמה שנות ניסיון), ורובן לא כאלו.
ועדיין לא יהיו לה חופשים מעבר ל18 ימים בשנה (כולל חול המועד וערבי חג)....

אלו שמרוויחות את המשכורות הגבוהות עובדות 9 שעות+ לומדות ומתעדכנות מעבר לשעות העבודה.
לא מדברת על חברות שיש בהן לחץ שלפעמים צריך לעבוד בהם גם 12 שעות ביממה.
לא מדברת על קיצוצים.
לא מדברת על זה שבשביל להעלות את השכר חייבים לעבור עבודה כל שנתיים שלוש,
ולחפש עבודה בהייטק זאת עבודה בפני עצמה.

אני מאוד אוהבת את המקצוע שלי אבל חושבת שאת לא מכירה אותו מספיק.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
גם כשמוסיפים את העבודה מהבית אחרי שעות העבודה, נניח שמורות מקצועיות מגיעות לשבוע עבודה סטנדרטי במשק.
(שבוע עבודה "רשמי" של מורה באופק חדש/עוז לתמורה הוא 7-8 שעות ביום, 4-5 ימים בשבוע, בעוד שבשאר המשק שבוע עבודה רשמי הוא של 8-9 שעות ביום, 5 ימים בשבוע. אז אם מוסיפים שעה- שעתיים ביום נוסף על שעות השהייה זה די מתקזז. ויש עוד עבודות שבהן העבודה הולכת עם העובד הביתה)

מחנכות זה כבר סיפור אחר, ולכן אני מאד שמחה שהעלו להן את גמול החינוך יותר מהגמול העלוב שהיה בעבר.
(וזה עדיין לא מספיק בעיני ביחס לתוספת העבודה שיש למחנכת. אני מורה מקצועית ולא מוכנה לשמוע על חינוך בגלל שזו עבודה מטורפת. מעדיפה לעבוד בשני בתי ספר כדי להגדיל את אחוז המשרה ולא לקחת חינוך)

לזה תוסיפי את העובדה שלעובדי הוראה יש שלושה חודשי חופשה יותר מכל שאר העובדים- ואז משכורת של 9000 ש"ח למורה מתחיל בהחלט יפה ביחס לימי החופשה, גם אם זו משכורת נמוכה מהממוצע במשק.

נערך לאחרונה ב:

Ayala12345

משתמש מקצוען
ממש מממש לא
מתכנתת לרוב עובדת 9 שעות
והיא ממש לא מעבירה כרטיס
לפעמים נופל משהו שקשור אליה וצריך לשאול רק אותה וכו
ונכון יש לה משכורת יותר ממורה אבל אין לה חופשים
לכל דבר יש פלוס ומינוס
ואני מאוד נהננת בעבודה שלי(מתכנתת)

commit

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
בין 8 ל17, או בן 7 ל16.
ומי שברגע שעוברות שעות העבודה היא עוזבת ושוכחת מהכל בלי לשים לב לצרכים - לא תקבל את המשכורת שאת חולמת עליה.

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
ומתי היא מגיעה הביתה ב5?
ועכשיו לעובדות:

מתכנתות רגילות שאני מכירה עובדות רובן קרוב יותר ל9 שעות , (יש בהחלט כאלו שעובדות 8, אבל המכורות במקומות כאלו נמוכות יותר..)
יוצאות מהבית ב06.30בבוקר כדי להגיע למשרד ב7 ולצאת ממנו בערך ב15.30 כדיל הגיע טרופות נשימה ב16.00

גם בימים שעובידם מהבית (בין פעם לפעמיים בשבוע בממוצע כיום)
הם משקימות קופ כי כשהילדים בבית ללא ממש אפשר להתרכז ולפתור פונק מסובכת...
ואם מדובר בילדיםקצת יותר גדולים, או בילדי חיידר הם נוחתים ב13.00 (אפשר לעבוד גם תוך כדי אבל בפחות ריכוז)

והן לא מסיימות בלהעביר כרטיס,
יכול להיות נפילות של שרת ותוכנה, ואז לא משנה במה הן יהיו עסוקות הם אלצו לפתוח את המחשב ויצכן שיחק להן כמה דק ויתכן גם כמה שעות, וזה יכול להיות בשעות הכי לחוצות ביום... (והרבה מקבלות שכר גלובאלי כך שלא תמיד יקבלו תוספת שכר על השעות הנל.. וגם כשכן לא תמיד היא שווה את העבודה בשעות לא שעות)

כמוכ מתכנתת בת 35 אם היא לא למדה והשתלמה במשך השנים במה שקורה היום בשוק אין לה ממש מה לעשות במשרד, היא "אלטע זאכען" אמיתית(ואני כותבת את זה מניסיון)
ועל כן היא צריכ הלקחת מידי פעם קורסים מתישים שלוקחים שעות ומצריכים שעירו בית ופרויקטים- כדי להדביק את הפער - ושוב אף אחד לא ישלם על השעות הנל.....
וזה ממש לא כמו לעשות BA - אם את בכלל מקבילה בינהן או איזה השתלמות שבסה"כ עושים V על השהות....

בנוסף לאחר כל ההשקעה הנל, יתכן שיהיה צמצומים במשרד, לא יצלחו לגייס משקיעים וכו, וז יום אחד יכול להתקבל מכתב לקוני למייל עם הזמנה לשימוע לפני פיטורין,
ולחפש עבודה אחרת - זה פוסט נפרד, אבל זה קשה ברמה שאי אפשר בכלל להסביר למורה.....

יש קבצוה קטנה של מתכנתות שעובדות בעבודות נישה, שאכן יותר תואמות תיאו רשלך (למרות שגם שם עם יפול שרת יעירו אותן באמצע הלילה,) אבל פחות צריך להשתלם, העבודות הנל לא מרויחות הרבה יותר מהמורה שדיברנו עליה, אין להן חופשים כלל, והן עובדות לפחות8.5 שעות...

ובגלל כל המגילה שכתבתי, אני כותבת לך באמת לטובתך שתלמדי את הנתונים, ותבדקי אותם לעומק.... זה לא בשביל להתבכיין חלילה, כי ב"ה מודה לה על העבודה שלי, זה בשביל שתביני לאן את הולכת....

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
למתכנתת יש אחריות על העבודה שלה,
ז"א אומר שאם יש תקלה קריטית היא חייבת לעבוד עליה מייד עד שהיא מתוקנת,
אם המערכת לא בנויה נכון זה קורה הרבה, והתיקון לוקח הרבה זמן.
תקלות יכולות לקרות בלילה, ביום של בדיקת חמץ וכו...

ראש ישר

משתמש פעיל
השעות זה גם התעסקות לא מדויקת, כי אל תשכחו שיש פער גדול מאוד בין מי שעובד מהבית לבין מי שאין לו אופציה כזאת, ואז מתבזבז עוד זמן, וזה יכול להיות שעה +++ ועוד כל מיני דברים משמעותיים מאוד שרלוונטים רק לעבודה מהבית (אפילו הנקודה הקטנה של להכניס דקה מכונת כביסה בשתיים ולא להתחיל את סדר היום בארבע)
וגם החופש חודשיים, לדעתי הוא לא ממש טענה, כי בסופו של יום, עם חופש לא משלמים במכולת (כן חוסכים קייטנות מקייטנות שונות הפעלות מכל הבית ליד, אוכל מוכן וכו' אבל כאמור מורכב...)
אני עובדת משרד ולא מורה, אבל עדיין חושבת שהחלוקה הזאת שמשרדים עובדים 8-9 שעות ומורות לא ולא נורא שהן לא מרוויחות כי יש להן לא חופשות, היא חלוקה מאוד לא מדויקת...

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
וגם החופש חודשיים, לדעתי הוא לא ממש טענה, כי בסופו של יום, עם חופש לא משלמים במכולת (כן חוסכים קייטנות מקייטנות שונות הפעלות מכל הבית ליד, אוכל מוכן וכו' אבל כאמור מורכב...)
אני עובדת משרד ולא מורה, אבל עדיין חושבת שהחלוקה הזאת שמשרדים עובדים 8-9 שעות ומורות לא ולא נורא שהן לא מרוויחות כי יש להן לא חופשות, היא חלוקה מאוד לא מדויקת...
אני מסכימה שבסופו של יום שכר של מורים הוא נמוך.
וכמו שכתבת- עם חופשות לא קונים במכולת.
אבל אי אפשר לטעון שהשכר לא הוגן- הוא תואם את העבודה.
וכן, יחד עם זה שהחופשות הן היתרון הגדול של ההוראה, הן גם החיסרון הגדול שלה- כי בגללן השכר נמוך יותר.
וזה בהחלט צריך להוות שיקול בבחירת המקצוע.

ואני בהחלט חושבת שהיה נכון לקצר את החופש הגדול- הוא גם ככה ארוך מדי, ולהעלות את שכר המורים בהתאם.
(ולכל מי שאומר שהמורות חייבות לנוח מהלחץ של כל השנה- מלמדים בתלמודי תורה לא צריכים לנוח? איך זה שהם יכולים להסתפק בבין הזמנים?
וחוץ מזה- מורה שרוצה יותר מנוחה ולקבל את המשכורת הנוכחית- בד"כ תוכל להפחית אחוזי משרה כך שבמשך השנה היא תעבוד פחות ואז לא תזקק לכ"כ הרבה מנוחה)

geekית מחשבים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
השעות זה גם התעסקות לא מדויקת, כי אל תשכחו שיש פער גדול מאוד בין מי שעובד מהבית לבין מי שאין לו אופציה כזאת, ואז מתבזבז עוד זמן, וזה יכול להיות שעה +++ ועוד כל מיני דברים משמעותיים מאוד שרלוונטים רק לעבודה מהבית (אפילו הנקודה הקטנה של להכניס דקה מכונת כביסה בשתיים ולא להתחיל את סדר היום בארבע)
ו...
ההייטק במגמה לחזור למשרדים...

bracha5

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אוטומציה עסקית
יש רמות קושי גם בתוך המקצוע עצמו...

אל תשוו מתכנתת במקום רגוע ומכיל למנהלת הכי קשוחה והאוכלוסיה הכי בעתית בהוראה.

הכל תלוי במזל...

ושכבר יבא משיח ויגדל לנו כסף על העצים. לכולם. גם למורות וגם למתכנתות.+ עוזרת בית צמודה.

ג'ודי

משתמש רשום
לא כ"כ מבינה מה הדיון הזה וההתבכינות (סליחה מראש)
אני מתכנתת , בעבר הייתי יוצאת מהבית ב : 5:45 בחושך... כדי להגיע לתל אביב ולעשות את כל שעות העבודה שלי (וגם חוזרת בחושך בחורף...)
השעות והעבודה דורשות ובהתחלה המשכורת גם לא גבוהה ,
אני לא מתלוננת זו היתה בחירה שלי
ולכל המורות העובדות "קשה" בחירתכם החופשית לעבור למקצוע אחר , (וכל מקצוע הוא קשה , לכל אחד היתרונות והחסרונות )
ועוד משהו , מתי כבר יפסיקו להשוות את ההוראה לתכנות כאילו אין עוד מקצועות בשוק
זה נראה יותר כ"קנאה" במשכורות ...
בסביבתי הקרובה עובדים במגוון רחב של מקצועות , אכשהו תמיד המורות מתלוננות ומספרות על העבודה הקשה (אם כי לא כולם ) אבל לא שמעתי את חברתי שהיא אחות במשמרות לילה וכו ועבודה דורשת שהיא מתלוננת היא בחרה במקצוע
ועוד דוגמאות בשפע... (היועצת מס , בעלת עסק עצמאית , גרפיקאית וכו וכו .. )
וכן אם יש משהו שבאמת עובד קשה ולא מתוגמל זה נראה לי גננות
שוב ,
סליחה מראש
ומעריכה מאוד! את העבודה של המורים והמורות

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה