דרוש מידע האם נפלנו עם הקבלן?! או שכולם כאלו?

אורחת לרגע

משתמש מקצוען
נזכרת אצל הקבלן שלי (היה מפקח, וב"ה נשארתי עם כסף לסיום) אח"כ לפני משורת הדין, העברתי לו את מה שנשאר אחרי הסיומים.
שטען שלא הרוויח כלום
הזכרתי לו שכשנתתי לו תשלום ראשון לרכישת החומרים 5000 ש"ח, חגג עם זה ברית ענקית לבן שלו :)
באחד התשלומים שהקדמתי לו (נניח הפעימה היתה 10,000 נתתי לו 3,000 כי לפי ההתקדמות הוא סיים 50% מהפעימה)
היה אחרי שבכה שמחר אח שלו מתחתן ואשתו לא מכניסה אותו הביתה והוא חייב בעקיטשע חדש

2 הדברים האלו לא נכללו ברווחים שלו

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בגלל שהוא מאנ"ש הדרך היחידה זה לטרטר אותו.
וברשעות הייתי אומר ואת אישתו (בנימוס כמובן, לבקש ממנה שתדבר איתו)
אולי יחוס אולי ירחם.

ישי פ

משתמש צעיר
מפקח בניה באמת יכול לעזור הרבה בזה, אבל הכי פשוט, אל תקחו לעולם מישהו, לכל עבודה שהיא, לפני שקיבלתם עליו המלצות חד משמעיות מאנשים שאתם מכירים.

גמד

משתמש מקצוען
הם הקבלנים יספרו לך על הרבה לקוחות מרוצים...
והאמת יתכן שיש כאלו
אבל זה לא מוכיח עליו
אלא עליהם שהם תמימים או שזה היה חד פעמי
כלל ברזל: אין לקחת קבלן לפני שמקבלים עליו 3 המלצות מאנשים שאתם מכירים
זה קשה אבל שווה

אורחת לרגע

משתמש מקצוען
מפקח בניה באמת יכול לעזור הרבה בזה, אבל הכי פשוט, אל תקחו לעולם מישהו, לכל עבודה שהיא, לפני שקיבלתם עליו המלצות חד משמעיות מאנשים שאתם מכירים.
דווקא הקבלן שלי אחותי המליצה והיתה מאד מרוצה וסיים אצלה שבוע לפני שהתחייב
ההבדל הוא ביני (כלומר בעלי ואני) לבין גיסי.
גיסי באופיו מפקח פרוייקטים, הוא ידע בדיוק מה ואיך לעשות ובדק את המקום יום יום ונתן לו לוז לעבודה
אנחנו לא.
והאמת שהוא התחיל בסדר כשהגיע לגמר עשה את הטעות של המתחילים ולקח פרוייקט נוסף.
הוא לא היה כאן ולא שם והפועלים נצלו את זה
חוץ מזה שהפרוייקט הנוסף היו לא בסדר וסדרו אותו שכאילו הובן מהחוזה שהם משלמים שוטף 90, איך קבלן מתחיל יכול לעבוד על כזה תזרים ? הוא השתמש בכסף שקבל ממני כדי לשלם את החומרים שלהם ולא נשאר לו ממה לחיות.

נעמי רבקה

משתמש פעיל
כמה מוכר.... פשוט סיפור קלאסי למרבה הצער.
לפחות יחסית נפלתם עם סכום לא ענק, קחו מישהו אחר לסיום ותשכחי מהנוכל הזה , לא שווה את הבריאות..

nuyh

משתמש פעיל
גם אני מצטרף לנ"ל נפלתי עם קבלן שיש לו שם טוב אך בגלל לחץ הוא הביא קבלן משנה והתוצאה היתה איומה קיר קרמיקה שלם סדוק . בניה לא לפי התוכנית ועוד וזה שובר את הלב המקום ינחם את כל העשוקים ויש עצה לקחת מפקח בניה זה יכול ליהות מישהו שקרוב שלכם שיעשה אתכם חסד או לשלם לו כמה גרושים זה מפחיד את הקבלן כשיש נוכחות מקצועית כמובן שצריך להודיע לקבלן מראש שיש מפקח על העבודה

אבא ל6

משתמש סופר מקצוען
הם הקבלנים יספרו לך על הרבה לקוחות מרוצים...
והאמת יתכן שיש כאלו
אבל זה לא מוכיח עליו
אלא עליהם שהם תמימים או שזה היה חד פעמי
כלל ברזל: אין לקחת קבלן לפני שמקבלים עליו 3 המלצות מאנשים שאתם מכירים
זה קשה אבל שווה
גם שמקבלים המלצות מאנשים הכי קרובים והכי אמינים לא בהכרח שזה יעזור [וזה לא סותר שלא לוקחים בלי המלצות]
לא תמיד זה מגיע מנוכלות,
פעמים רבות תוך כדי עבודה הקבלן מקבל הצעה מפתה שאם לא יחטוף אותה הוא יפסיד רבות ואז מגיע עצת היצר כמובן לקחת, וכמובן הוא משוכנע שהוא יכול לעשות את שניהם במקביל, אבל במציאות זה לא תמיד עובד,
לפעמים עוזר לשדר כבר בתחילת העבודה שיש לך כמה חברים שמתעניינים ולשאול אותו שאלות כמה יעלה כך וכמה יעלה כך, שירגיש שאתה הולך להביא לו עוד קליינטים, שיהיה לו אינטרס להוכיח את עצמו, וזה מונע הרבה בעיות,
וכדי לא לעבור על איסור"הונאה" צריך באמת לספר לחברים על הבניה והרי תמיד תוך כדי שיחה שואלים כמה בדמיון יעלה כך וכך, ועל בסיס זה לשאול,
וכמובן אם הוא מספק את הסחורה אכן להמליץ עליו.

יצחק!

משתמש מקצוען
אז כך מתחיל המעשה,
פעם ראשונה שאנו בונים,
בניה של חדר קטן של האופציה, יחד עם שכנים מעלי ומתחתי. לא אמור להיות סיפור גדול.
הקבלן סגר חוזה מול כל אחד בנפרד, כך שאף אחד לא יודע מה הוא סיכם עם השני.
כיוון שמדובר באחד מאנ"ש, שגר באותה השכונה, גם לא טרחנו לסכם את הכל בכתב. סמכנו עליו. תמימים שכמונו.
הבניה התחילה בחודש שבט והיתה אמורה להסתיים בה' ניסן, היא נסחבה עד עכשיו.
הוא טוען שזה בגלל הקורונה.
אנו יודעים שזה בגלל שהוא מתחיל כל הזמן עשרות פרויקטים חדשים ולא מסיים את הישנים.
אבל את זה אנו יודעים מאוחר מדי...
לא אלאה אתכם בפרטי הסחבת, כיוון שאנו לאים מכך בעצמו :eek:
(בחורף השאיר את הקיר פרוץ, רעדנו מקור, בקיץ נכנסו המוני יתושים. אף פעם לא סגר אחריו. עד שהביא לנו חלונות יצאה הנשמה.)

התשלום הסופי עמד על 5000 ש"ח -שעלינו לשלם בגמר העבודה כולה, הבעיה היא - כן, אני יודעת שהיינו נאיביים -
שהקבלן לחץ מאד בשעה שהביא לנו את החלון שהכסף דחוף לו כדי לשלם לספקים וכו' ו"מחר על הבוקר" הוא מגיע לסיים את מה שנשאר.
מה שנשאר - הכוונה לעבודות חשמל ושפכטל. ו... בסכלותי הרבה..... שילמתי לו!!!
(הוא גם עשה לנו הדבקה של ריצוף בחדר הסמוך, אך לא קיצר את הדלת... כך שאי אפשר לסגור אותה בצורה נורמלית... הוא טוען שקיצור דלתות אינו הדאגה שלו ואינו עושה זאת אף פעם, אך אמר שיביא לי מסור עגול - לחתוך בעצמי את הדלת. שילמנו על ההדבקה 180 למ"ר בלי הדבקה של פנלים, והוא טוען שזה ממש מחיר הפסד...)

בקיצור, עכשיו אנו רודפים אחרי הרוח, לא מרים טלפונים, לא עונה לאימיילים.
כעת שמעתי משכנה מבניין סמוך - שגם אצלה עבד - שמיודענו מתחיל עבודות ולא מסיים אותן, בשיטתיות. והם לוקחים מישהו אחר שיסיים אצלם. אבל הם לפחות לא שילמו את הסכום הסופי...

ועוד משהו - ביום הראשון של הבניה אמרתי לו שהתכנית שלי לחלק את החדר לשניים. הוא לא ענה לי כלום על כך. באמצע הבניה הוא אמר - שזה לא סוכם בחוזה ולכן עלי להוסיף על מחיצת הגבס (באורך של כ2.5 מ') 3500 ש"ח. בגדול רציתי בלוק, אך הוא אמר שזה יעלה כפול, אז הלכנו על הגבס. הוא כמעט נשבע שהמחיר הזה הוא ממש אפסי וכמעט לא משתלם לו. כך שאפילו לא היה לנו שכל לערוך השוואות.
לתומי נקלעתי אמש לאתר של מחירוני בניה, ועיני חשכו... תראו בעצמכם:

האם המחיר שדרש עבור קיר הגבס באמת מופקע???
והאם יש מה לעשות כרגע?
האם הגנת הצרכן או בימ"ש לתביעות קטנות יכולים לעזור במשהו ?
יש מושג של פיצויים על סחבת?

(ואין צורך לכתוב: "אף פעם לא משלמים הכל לפני גמר העבודה. אפילו לא לאדם מאנ"ש שגר ברחוב המקביל". כבר למדנו זאת בדרך הקשה...)

תודה על כל תגובה ועצה!!!
קבלן מזעזע
ממש לא אמור להיות
חובה לדעת שיש אנשים לא ישרים גם חרדים
טיפ קטן איך לא ליפול
להכין לוח של תשלומים
ותמיד לדאוג שיש לכם יותר כסף מול הקבלן
לא לשלם כלום מראש רק תמורה מה שנעשה

אבי2000

משתמש סופר מקצוען
מפקח בניה הוא לא מנהל עבודה.
כך, שאת הוויכוחים מול הקבלן, לא הוא ינהל עבורכם,
תפקידו רק להגיד לכם איפה יש ליקוי, אא"כ סוכם אחרת..

פפרר

משתמש מקצוען
מפקח בניה זהו הפתרון לכל הבעיות.
מפקח בניה הוא איש מקצועי מצד הלקוח.
הוא זה שמכין את החוזה מול הקבלן, יודע מה צריך לכתוב [ושאין שום דבר בע"פ, כתב כמויות, כתב איכות המוצרים, ועוד] ושלא יהיו כל מיני הפתעות שלא כתבו בחוזה והקבלן ידרוש על זה הרבה כסף.
הוא זה שכותב את תנאי התשלום ולא מתפתה לכל מיני סיפורים של הקבלן שהוא חייב את הכסף לפועלים/ספקים, כך שלא תגיעו למצב הזה ששילמתם כסף ואין לקבלן שום סיבה לבוא לעבוד בחינם.
והכי חשוב, שהבניה תהיה תקינה, ולא תהיו אח"כ בוכים על העבר.
מפקח בניה עולה כסף, אך בסה"כ הוא חוסך לכם הרבה כסף והרבה צער ועגמת נפש.
הקבלן שאיתו עבדתי סיפר לי על מפקחים שבאים אליו עם כל המפרט להצעת מחיר
נניח שהקבלן נותן הצעת מחיר של 300K אז המפקח אומר לו תגיד ללקוח 350K
25 לי ו 25 לך ;)
והלקוח מקבל הצעות מחיר גבוהות מהקבלנים ולא יודע שהמפקח שלו מכה אותו בסתר
ועוד משהו , חברה שלי לקחה מפקח מנוסה ועדין סובלת מנזילות (שיפצה 2 אמבטיות באחד מהם יש נזילה )
הפתרון שלי כפי שרשמתי לעיל להביא אינסטלטור מקצועי לפני שמרצפים , שיבדוק ויאשר שהאיטום והצנרת נעשו כמו שצריך.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
איזה סיפור כואב. מקומם ומעצבן. אוף!
אין תחליף לסיכום ברור על גבי ניירות ברורים, ותשלום ע"פ התקדמות העבודה.

(האתר פה מוצף בפריליאנסרים שיכולים לספר סיפורי זוועה איך נפלו עם לקוחות - האנשים הכי נחמדים בעולם - שקיבלו את העבודה והלכו. בסוף כולם לומדים לא לשחרר עבודה לפני תשלום, מהצד של היוצרים, ולא לשלם כסף לפני גמר העבודה - מצד הלקוחות שנשארו עם חדר שירותים חצי בנוי)

בן המלאך

משתמש פעיל
כך, שאת הוויכוחים מול הקבלן, לא הוא ינהל עבורכם,
תפקידו רק להגיד לכם איפה יש ליקוי, אא"כ סוכם אחרת..
מפקח בניה נותן שירותי ניהול ולווי בנוסף לפיקוח המקצועי/הנדסי, במרבית המקרים
מפקח בניה הוא לא מנהל עבודה.
מפקחים טובים, מוסיפים להסכם סעיף.
המפקח הוא זה שיקבע את סדרי העבודה והקדימויות במהלך ביצוע העבודות, והקבלן מתחייב לעבוד איתו בשיתוף פעולה מלא, ובהתאם להוראותיו.
וכמובן לוח תשלומים טוב, שתמיד יהיה לקבלן סיבה לעבוד טוב.
וגם לוח תשלומים לדברים שלא סוכמו עליהם מראש באם יהיו.
25 לי ו 25 לך ;)
ועוד משהו , חברה שלי לקחה מפקח מנוסה ועדין סובלת מנזילות (שיפצה 2 אמבטיות באחד מהם יש נזילה )
הפתרון שלי כפי שרשמתי לעיל להביא אינסטלטור מקצועי לפני שמרצפים , שיבדוק ויאשר שהאיטום והצנרת נעשו כמו שצריך.
בעיה מאוד מוכרת בתחום השיפוצים ,ולא רק מפקחים עושים כך.

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
1
אני גם נפלתי עם קבלן, גם אנ"ש, גם אדם באמת טוב עם לב זהב. (אני בטוח בזה כי אני מכיר אותו ואת משפחתו שעוזרים המון לנזקקים). זאת אומרת שיתכן שיש צד שני למטבע, אודה מאוד למי שיש לו חבר קבלן שיכול להפנות אותו לאשכול הזה ויתן לנו הצצה לצד השני של המטבע. זה יהיה בוודאי מאוד מעניין!!
לגופו של עניין השארתי עשר אחוז מהעיסקה לסוף, בסופו של דבר זה ירד קצת לשבע אחוז בערך, וזה אומר שיש לי עשרת אלפים ש"ח ביד עכשיו, כמעט שלוש שנים אחרי סיום השיפוצים. אמרנו לו שאנחנו לא משלמים אותם עד סיום הפיניש האחרון (בסוף אחרי תקופה מסויימת התגלה ליקוי גדול הרבה יותר מערך ה10K האלו, אבל הוא ניסה לתקן ונראה שככל הנראה הצליח, עם זאת עדיין נשארו פינישים עד עכשיו.

2
יש מושג שנקרא "התאחדות הקבלנים" או משהו כזה, שזה איגוד רשמי שקשור למשרד השיכון ואחת המטרות החשובות שלו זה בדיוק למנוע את מה שמתארים כאן (נודע לי על זה רק אחרי שסיימתי את העבודה עם הקבלן ההוא), רק שבציבור החרדי יש להרבה אנשים תחושה שככל שיותר "חאפער" ככה יותר טוב. (חוסכים שקל פה שקל שם אבל הזול הזה עולה ביוקר).

3
מפקח בניה לכאורה אמור לפתור את כל הבעיות, אבל מחריד לשמוע מה שאחד הכותבים כתב לעיל שהמפקחים בעצמם גונבים כסף מהלקוח שלהם. (הפתרון הוא מפקח נוסף שיפקח על המפקח...)

4
האם יש מישהו שיכול להעיד שהוא עבד עם קבלן ולא נפל? (זאת אומרת שהוא היה מרוצה?) חשבתי שאולי יפרסמו כאן, אבל אז כל הקבלנים יפתחו ניקים בפרוג ויפרסמו שהם מכירים קבלן אמין...

בן המלאך

משתמש פעיל
נקודה למחשבה

האם אנחנו לא גורמים לזה בעצמנו, שהקבלנים מתנהגים כך ?
אולי זה שאנחנו לחוצים עליהם לתת מחירים זולים, זה גורם לכך ?

קבלן קם בבוקר והולך לעבוד, בדיוק כמו כל עובד אחר במשק, שיוצא להתפרנס.
מה גורם לו לזלזל בעבודות, לא להשלים, לתת עבודה ברמה פחותה.
האם הוא לא מפחד שילכלכו אותו ברחבי השכונה, האם מי שהולך להיות קבלן צריך בבסיסו להיות נוכל.

אני חושב שאחד הדברים שאולי גורמים לכך, זה הלחץ העצום, שמופעל על קבלנים להוריד מחירים.
והם הם לא מורידים, אז לוקחים ערבים או כל אחד אחר שייתן מחיר זול.

עכשיו לנתונים בשטח
קבלן שמגיע לתת הצעת מחיר, ורוצה לקבל את העבודה, נותן מחיר זול, אפי' שזה לא כ"כ רווחי, כי אם הוא ייתן מחיר מלא, לא ייקחו אותו.
בעבודות קבלניות הרבה פעמים יש דברים בלתי צפויים, שיכולים להוריד מהרווחיות של העבודות.
הוא מתחיל לעבוד, כל עבודה נוספת שתכנס לו, אפי' שהוא לא יכול להשתלט על כמה עבודות במקביל, הוא ייקח.
בשביל לדאוג לרווחיות שלו הוא יוריד באיכות, או בדברים, כדי שיישאר לו כסף.
ברגע שהוא מזהה שהעבודה לא רווחית לו, הוא פשוט תופס רגלים והולך.

לסיכום: האם בהתחשב במורכבות העבודה של הקבלן, ובלחץ שמופעל עליו להוריד מחירים, אולי זה מקור לבעיה.

עורך ומבקר

משתמש פעיל
עריכה תורנית
25 לי ו 25 לך ;)
פתרון פשוט לזה לדבר עם קבלנים בלי קשר למפקח, ורק אחרי שמקבלים הצעות מחיר מהקבלן לערב את המפקח, וכמובן שאת החוזה יכתוב המפקח.

מקשיב

משתמש פעיל
לגבי המלצות-
שימו לב כמה זמן לוקח לבעל המקצוע לשחרר טלפונים,
לפחות של 3 לקוחות.
אצל בעל מקצוע אחד היה לי חשוד הזמן שלקח לו להשיג מספרים,
למרות שהצהיר בביטחון שיש לו עשרות לקוחות מרוצים.
ואז לקוח אחד אמר שהוא בתחילת העבודה...
אחד המליץ, אבל מתוך המלצתו שמענו דברים מוזרים ומחשידים,
השלישי היה נלהב מאוווווד, יותר מדי, ושכנועים שלמים כמה הוא מרוצה,
האחרון לא רצה לתת מידע עד שהתחייבתי שאומר שהוא ממש המליץ-
ואז שפך ושפך ובסוף שוב הדגיש שהמידע לא בא ממנו...
בתכלס' מי שנפלנו איתו בסוף היה יותר ערמומי,
וכמו שהציע לי 5000 ש"ח אם נמליץ עליו- למרות שלא היינו מרוצים בכלל-
כנראה הציע גם למי שהמליץ לי...
אולי היינו צריכים ללכת לראות בעיניים ולא להתעצל.

cherry c

משתמש סופר מקצוען
נקודה למחשבה

האם אנחנו לא גורמים לזה בעצמנו, שהקבלנים מתנהגים כך ?
אולי זה שאנחנו לחוצים עליהם לתת מחירים זולים, זה גורם לכך ?

קבלן קם בבוקר והולך לעבוד, בדיוק כמו כל עובד אחר במשק, שיוצא להתפרנס.
מה גורם לו לזלזל בעבודות, לא להשלים, לתת עבודה ברמה פחותה.
האם הוא לא מפחד שילכלכו אותו ברחבי השכונה, האם מי שהולך להיות קבלן צריך בבסיסו להיות נוכל.

אני חושב שאחד הדברים שאולי גורמים לכך, זה הלחץ העצום, שמופעל על קבלנים להוריד מחירים.
והם הם לא מורידים, אז לוקחים ערבים או כל אחד אחר שייתן מחיר זול.

עכשיו לנתונים בשטח
קבלן שמגיע לתת הצעת מחיר, ורוצה לקבל את העבודה, נותן מחיר זול, אפי' שזה לא כ"כ רווחי, כי אם הוא ייתן מחיר מלא, לא ייקחו אותו.
בעבודות קבלניות הרבה פעמים יש דברים בלתי צפויים, שיכולים להוריד מהרווחיות של העבודות.
הוא מתחיל לעבוד, כל עבודה נוספת שתכנס לו, אפי' שהוא לא יכול להשתלט על כמה עבודות במקביל, הוא ייקח.
בשביל לדאוג לרווחיות שלו הוא יוריד באיכות, או בדברים, כדי שיישאר לו כסף.
ברגע שהוא מזהה שהעבודה לא רווחית לו, הוא פשוט תופס רגלים והולך.

לסיכום: האם בהתחשב במורכבות העבודה של הקבלן, ובלחץ שמופעל עליו להוריד מחירים, אולי זה מקור לבעיה.
בהחלט יש במה שאתה אומר.
וערבים מתנהגים אותו דבר, אומרים מחיר זול, לוקחים את הכסף ובורחים לקראת הסוף.

אבל מצד שני, שמעתי גם כאלו ששיפצו עם קבלן מהיקרים, וגם איתו הם רבו, וגם הוא התחמק מלעשות פינישים.
קבלנים שונאים פינישים. וגם מכירה ממש מליינים שמשפצים ככה פעם ב8 שנים, וגם הם לא מרוצים.

זה מקצוע קשה.
ואנשים נורא היסטרים ולחוצים.

ואם יהיה פה אשכול על חנויות של מוצרי בניה- חומר לבן, כל הגרניט פורצלן אמבטיות אסלות, ארונות אמבטיה וכל זה. גם בזה אני בטוחה שיהיה אינספור תלונות על אספקה שאמרו שתהיה בזמן, ובסוף לא הגיע ולא הגיע, ואינספור טלפונים שלא נענים, ואז מודיעים שנגמר המלאי לספק ותבחרו משהו אחר...
אני הגעתי למסקנה שהענף הזה במשק או שנאמר בלשון נקיה שהוא סובל מאופטימיסטית שנותנים תחזיות מדי עליזות שמתנפצות אלי מציאות, הוא אם נקרא לילד בשמו לא סובל מעודף אנשי אמת.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה