דיון אפקט קריאת הקוקיה

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
מי לא מכיר את הסופרת ג'יי קיי רולינג. סופרת הילדים הנערצת והמוכרת ביותר בעולם. סדרת ספרי הפנטיזה 'הארי פוטר' שברה כל שיא אפשרי בתחום הספרות. ספריה נמכרו במאות מיליוני עותקים בעשרות שפות ברחבי העולם. ולא בכדי. לרולינג יש כתיבה ייחודית. היא כותבת ברמה בלתי נתפסת. אפשר לדגום באופן רנדומלי כל פסקה מאחד מאלפי העמודים שכתבה ולנתח מדוע היא כתובה נכון, מדוייק ועובד.
כל מי שמבין בכתיבה עומד ומשתאה לנוכח האמנות הוירטואוזית שלה. היא לא כותבת בסגנון ייחודי, זה לא שייקספיר או עגנון. היא כותבת בסגנון רגיל, כמו כולם, רק הרבה יותר טוב מכולם.
וגם 'המון העם' שלא מבינים בכתיבה (כמוני ;)) ולא יודעים לנתח מה היא עושה ואיך, נסחפים אחרי העולמות המופלאים והקסומים שהיא יוצרת.

אבל יום אחד נמאס לה מההילה המטורפת סביבה. היא החליטה להוציא ספר בשם עט ולבדוק האם הקהל מתלהב גם בלי שהוא יודע שמדובר בג'יי קיי רולינג האגדית. (מזכיר קצת את הניסוי של הכנר ג'ושוע בל).

היא הוציאה לאור ספר בלשי בשם 'קריאת הקוקיה' תחת שם העט רוברט גלבריית'. הספר נמכר ב-1500 עותקים. בשוק הספרים החרדי 1500 חתיכות זה הצלחה סבירה, בשוק הספרים הכללי זה אפילו לא בדיחה.
כמה מבקרי ספרות שראו את הספר התרשמו למדי ונתנו לו ציונים די טובים, אבל שום דבר לא התקרב להיסטריה סביב הארי פוטר.
לאחר ארבעה חודשים, רולינג חשפה 'בטעות' שהיא המחברת של הספר. המכירות קפצו ב-150,000% והספר זינק מהמקום ה-4709 ברשימת רבי המכר של אמזון, היישר אל המקום הראשון.

קראתי את הספר, הוא אכן כתוב ברמה הבלתי-אפשרית של רולינג. אבל אני ממש לא בטוח שהייתי מבחין בכך אילולא ידעתי שמדובר בספר של רולינג.

המסקנה היא שצריך לעבוד ממש קשה על מוניטין, אבל אחרי שצוברים מוניטין החיים יפים וקלים יחסית.
אם מ. קינן תוציא היום ספר חדש, כל ספר שהוא, אין ספק שהוא ייחטף. גם אם הוא לא האיסתרק הבא. רק שבגלל שכתוב על הכריכה שלו מ. קינן. כי היא כבר צברה את המוניטין שלה.
אבל בואו נדמיין שלא היו כותבים על הספר מי המחבר שלו. כל ספר היה יוצא בפני עצמו. יכול להיות שהרבה ספרים של סופרים מוכרים לא היו מי-יודע-מה מצליחים, ולעומת זאת ספרים ראויים של סופרים לא מוכרים היו מצליחים להגיע יותר גבוה.

כך שכקוראים, עניין המוניטין משחק גם לטובתנו וגם לרעתנו. לטובתנו - כי הוא עוזר לנו ליהנות מיצירות של יוצרים מוכרים. לרעתנו - כי הוא מפריע לנו ליהנות מיצירות של יוצרים לא מוכרים. אנחנו מתרגלים לשפוט יצירה לפי היוצר ולא לפי היצירה.

אריאל 1

משתמש פעיל
אחרי שצוברים מוניטין החיים יפים וקלים יחסית.
דגש על יחסית.
לפעמים הביקורת כלפי הכותב הידוע יותר צולבת מאשר כלפי כותב אלמוני.
כי אחרי שהכותב המפורסם הרגיל את קוראיו לרמה גבוהה של כתיבה, קשה עד מאוד לרדת בכהוא זה משם, הם פשוט לא יסלחו לו.
אפשר לקחת דוגמה מזמרים ידועים, אם יוציאו שיר לא מוצלח כולם פתאום יצקצקו, כי הדרישות נעשו גבוהות מאוד.
אז מוניטין משמש גם כאמצעי לזיהוי יצירה ברמה גבוהה, וגם מעניק את הזכות לצקצק כאוות נפשך.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
מי לא מכיר את הסופרת ג'יי קיי רולינג. סופרת הילדים הנערצת והמוכרת ביותר בעולם. סדרת ספרי הפנטיזה 'הארי פוטר' שברה כל שיא אפשרי בתחום הספרות. ספריה נמכרו במאות מיליוני עותקים בעשרות שפות ברחבי העולם. ולא בכדי. לרולינג יש כתיבה ייחודית. היא כותבת ברמה בלתי נתפסת. אפשר לדגום באופן רנדומלי כל פסקה מאחד מאלפי העמודים שכתבה ולנתח מדוע היא כתובה נכון, מדוייק ועובד.
כל מי שמבין בכתיבה עומד ומשתאה לנוכח האמנות הוירטואוזית שלה. היא לא כותבת בסגנון ייחודי, זה לא שייקספיר או עגנון. היא כותבת בסגנון רגיל, כמו כולם, רק הרבה יותר טוב מכולם.
וגם 'המון העם' שלא מבינים בכתיבה (כמוני ;)) ולא יודעים לנתח מה היא עושה ואיך, נסחפים אחרי העולמות המופלאים והקסומים שהיא יוצרת.

אבל יום אחד נמאס לה מההילה המטורפת סביבה. היא החליטה להוציא ספר בשם עט ולבדוק האם הקהל מתלהב גם בלי שהוא יודע שמדובר בג'יי קיי רולינג האגדית. (מזכיר קצת את הניסוי של הכנר ג'ושוע בל).

היא הוציאה לאור ספר בלשי בשם 'קריאת הקוקיה' תחת שם העט רוברט גלבריית'. הספר נמכר ב-1500 עותקים. בשוק הספרים החרדי 1500 חתיכות זה הצלחה סבירה, בשוק הספרים הכללי זה אפילו לא בדיחה.
כמה מבקרי ספרות שראו את הספר התרשמו למדי ונתנו לו ציונים די טובים, אבל שום דבר לא התקרב להיסטריה סביב הארי פוטר.
לאחר ארבעה חודשים, רולינג חשפה 'בטעות' שהיא המחברת של הספר. המכירות קפצו ב-150,000% והספר זינק מהמקום ה-4709 ברשימת רבי המכר של אמזון, היישר אל המקום הראשון.

קראתי את הספר, הוא אכן כתוב ברמה הבלתי-אפשרית של רולינג. אבל אני ממש לא בטוח שהייתי מבחין בכך אילולא ידעתי שמדובר בספר של רולינג.

המסקנה היא שצריך לעבוד ממש קשה על מוניטין, אבל אחרי שצוברים מוניטין החיים יפים וקלים יחסית.
אם מ. קינן תוציא היום ספר חדש, כל ספר שהוא, אין ספק שהוא ייחטף. גם אם הוא לא האיסתרק הבא. רק שבגלל שכתוב על הכריכה שלו מ. קינן. כי היא כבר צברה את המוניטין שלה.
אבל בואו נדמיין שלא היו כותבים על הספר מי המחבר שלו. כל ספר היה יוצא בפני עצמו. יכול להיות שהרבה ספרים של סופרים מוכרים לא היו מי-יודע-מה מצליחים, ולעומת זאת ספרים ראויים של סופרים לא מוכרים היו מצליחים להגיע יותר גבוה.

כך שכקוראים, עניין המוניטין משחק גם לטובתנו וגם לרעתנו. לטובתנו - כי הוא עוזר לנו ליהנות מיצירות של יוצרים מוכרים. לרעתנו - כי הוא מפריע לנו ליהנות מיצירות של יוצרים לא מוכרים. אנחנו מתרגלים לשפוט יצירה לפי היוצר ולא לפי היצירה.
המסקנה שלך נכונה.
כלומר - אנחנו ברואים כך שאנחנו שופטים קודם כל לפי שם היצירה ואח"כ לפי הפְּנים.
אנחנו כבר יודעים מה הטעם של קוקה קולה, ולכן אנחנו נהנים ממנו הרבה יותר.
אנחנו כבר יודעים שמאיר ברעם כותב ברמה בלתי נתפסת, ולכן אנחנו קוראים את מבצע אלול ברגע שהוא מזדמן לידינו (תרתי משמע).
אנחנו בטוחים שהאוטובוס שאיחר לנו הוא רק איחור אחד מתוך מליון איחורים שאגד עשו היום, כי ככה אנחנו.
דעות קדומות זה העתיד, לא העבר.

ובנפרד, מחאה.
ספרי הארי פוטר ממש לא ראויים לבוא בבית ה' או בין יהודים צאן קדושים. במיוחד הספרים האחרונים בסדרה. מלאי שחץ, ראווה, תאווה גסות, רוע. טוב, לא מלאים, אבל יש בהם גם יש בהם.
נכון שהספרים שמככבים במדפי החנויות שלנו לא ממש מהווים תחליף, מה עוד שהם נשיים עד דביקיים ברמה בלתי אפשרית, ואוטופיים עד בחילה, ועדיין... זה לא תירוץ. זה שאין לנו בירה אירית מזוקקת, זה לא תירוץ לשתות מַים מיַם המלח.

ואחרי שכתבתי את המחאה, עוד מילה:
קריאת הקוקיה ספר נורא ואיום, מבחיל, בלתי קריא. אין בו אפילו טיפה קלה מהקסם של ג'יי קיי ר'.
יכול להיות שהתרגום אשם, או שפשוט נגמרה לה ההשראה. לא ברור.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
לאחר ארבעה חודשים, רולינג חשפה 'בטעות' שהיא המחברת של הספר
לא מדויק. התגלית נחשפה על ידי הסאנדיי טיימס.
היו מי שחשדו שהמחבר רוברט גלבריית אינו מי שהוא מתיימר להיות , אלא סופר ידוע בשם עט ולאחר בדיקה עם פילולוג הגיעו למסקנה שזו אכן ג'יי קיי רולינג שנאלצה להודות בכך.
ואין תימה למה נקראתם בכינוי הדוויג .

נערך לאחרונה ב:

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
דגש על יחסית.
כי אחרי שהכותב המפורסם הרגיל את קוראיו לרמה גבוהה של כתיבה, קשה עד מאוד לרדת בכהוא זה משם, הם פשוט לא יסלחו לו.
אפשר לקחת דוגמה מזמרים ידועים, אם יוציאו שיר לא מוצלח כולם פתאום יצקצקו, כי הדרישות נעשו גבוהות מאוד.
זה נכון, ועדיין, ספר גרוע של חיים ולדר ימכור יותר מאשר ספר משובח של מ. מוזסון. ודיסק בינוני של מב"ד ימכור יותר מדיסק מטורף של נפתלי קמפה. (כל השמות לשם הדוגמה בלבד, נא לא לתפוס על המילה).

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
זה נכון, ועדיין, ספר גרוע של חיים ולדר ימכור יותר מאשר ספר משובח של מ. מוזסון. ודיסק בינוני של מב"ד ימכור יותר מדיסק מטורף של נפתלי קמפה. (כל השמות לשם הדוגמה בלבד, נא לא לתפוס על המילה).
רק לתשומת ליבכם הדוויג זה גם שם של קדושה נוצריה.

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
ובירה זה משקה של יושבי קרנות :p;)
כן רק שסביר להניח שלא הייתם קוראים לעצמכם לוקאס או כל שם אחר שהוא נוצרי מובהק.
זה על אותו משקל-לענ"ד.
ובזאת אפסיק לדון בכך.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
תודה על האשכול, נושא מעניין ומעורר מחשבה.

ישנו סיפור הפוך, על הסופר היהודי-צרפתי אמיל אז'ר, או רומן גארי בשמו האמתי. כאשר ראה זה שפופולאריותו צונחת, הוא החל להשתמש בשם עט, מהלך שהתברר כנבון למדי - המבקרים היללו, הקוראים רכשו בהמוניהם.

נ.ב. אולי המלך ערום, אולי לא, אני לא הצלחתי לסיים ספר של הארי פוטר. איני רואה בו שום הילה וקסם. באמת. אולי גם כאן תהילה היא שפחת ההמון.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
ובנפרד, מחאה.
ספרי הארי פוטר ממש לא ראויים לבוא בבית ה' או בין יהודים צאן קדושים. במיוחד הספרים האחרונים בסדרה. מלאי שחץ, ראווה, תאווה גסות, רוע. טוב, לא מלאים, אבל יש בהם גם יש בהם.
אפשר לתת לך עוד ספרים לעבור עליהם לפני שאני מכניס לביתי הקדוש יכב"ץ?

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
זה שאין לנו בירה אירית מזוקקת, זה לא תירוץ לשתות מַים מיַם המלח.
אבל לדידך כנראה כן סיבה טובה לבדוק את מי המלח פעם נוספת,
רק כדי להיות בטוחים שהאירית המזוקקת טובה יותר באמת מכל דבר אחר.
(אישית אני מעדיף בירה אחרת אבל זה נושא נפרד)

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
אפשר לתת לך עוד ספרים לעבור עליהם לפני שאני מכניס לביתי הקדוש יכב"ץ?
אבל לדידך כנראה כן סיבה טובה לבדוק את מי המלח פעם נוספת,
רק כדי להיות בטוחים שהאירית המזוקקת טובה יותר באמת מכל דבר אחר.
(אישית אני מעדיף בירה אחרת אבל זה נושא נפרד)
אתם יכולים לעקוץ אותי, בכייף. שני אנונימיים שכמוכם.
אבל לפני שתמשיכו, מישהו ממכם מוכן להשבע שלא קרא את הספרים הנ"ל?
מישהו ממכם מוכן להישבע שקרא כל חייו רק מנוחה פוקס / רותי קפלר / רפפורט / יאיר וינשטוק?

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אבל לפני שתמשיכו, מישהו ממכם מוכן להשבע שלא קרא את הספרים הנ"ל
אני מוכן להישבע שלא קראתי שום הארי פוטר בחיים.

כי ראיתי את הסרט.

סתם. סתם. חס ושלום. לא נחשדו ישראל ואין אדם משים עצמו רשע והפוסל במומו פוסל וכו'.

בילדותי קראתי אניד בלייטון (הרביעיה והחמישיה והחמגשיה הסודית) וגם אריך קסטנר וכל מיני שטויות דומות. וחשתי בזה מעין עולם הבא. הבטה לעולם מופלא מעבר לחור קטן בחומת הגטו.

ספרים למבוגרים שאינם משלנו אני לא קורא. תמיד אבל תמיד זה בין דוחה לאיכס.

וגם לילדים שלי היום אני לא נותן אניד בלייטון.
יש מלא קומיקסים מטופשים בשוק ושיערב להם.

כשהם יגדלו יגלו כבר לבד שהעולם לא נגמר בספרי אור החיים.

וסליחה מ @הדוויג שסחבתי את האשכול לנושא אחר.

סולח? שכוייח

נערך לאחרונה ב:

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אתם יכולים לעקוץ אותי, בכייף. שני אנונימיים שכמוכם.
אבל לפני שתמשיכו, מישהו ממכם מוכן להשבע שלא קרא את הספרים הנ"ל?
מישהו ממכם מוכן להישבע שקרא כל חייו רק מנוחה פוקס / רותי קפלר / רפפורט / יאיר וינשטוק?
א. כן. מוכן. לא קראתי מעודי הארי פוטר. ניסיתי פעם לקרוא כמה מלים, הרגשתי כמו בחור צעיר שמנסה לעשן כדי להרגיש מקובל בחברה, אך משתעל את כל הקישקעס שלו. אבל גם לא קראתי את המד"ב של מ. קינן וכדומה.
ב. קראתי ספרים אחרים, אך לא אעז לכתוב לאחרים שהם מלאי שחץ וגאווה ומטונפים, איך אפשר?! פאדיחות, אחי. הבדיחות על צנזור הסרטים החרדי עבר זמנן.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
א. כן. מוכן. לא קראתי מעודי הארי פוטר. ניסיתי פעם לקרוא כמה מלים, הרגשתי כמו בחור צעיר שמנסה לעשן כדי להרגיש מקובל בחברה, אך משתעל את כל הקישקעס שלו. אבל גם לא קראתי את המד"ב של מ. קינן וכדומה.
ב. קראתי ספרים אחרים, אך לא אעז לכתוב לאחרים שהם מלאי שחץ וגאווה ומטונפים, איך אפשר?! פאדיחות, אחי. הבדיחות על צנזור הסרטים החרדי עבר זמנן.
ואם היית מתחבר לספר?
קשה להניח שהיית מפסיק, אחרי שכבר פתחת ספר שעל כריכתו לא חתומה וועדת רבנים... הלא כן?
אני מוכן להישבע שלא קראתי שום הארי פוטר בחיים.

כי ראיתי את הסרט.

סתם. סתם. חס ושלום. לא נחשדו ישראל ואין אדם משים עצמו רשע והפוסל במומו פוסל וכו'.

בילדותי קראתי אניד בלייטון (הרביעיה והחמישיה והחמגשיה הסודית) וגם אריך קסטנר וכל מיני שטויות דומות. וחשתי בזה מעין עולם הבא. הבטה לעולם מופלא מעבר לחור קטן בחומת הגטו.

ספרים למבוגרים שאינם משלנו אני לא קורא. תמיד אבל תמיד זה בין דוחה לאיכס.

וגם לילדים שלי היום אני לא נותן אניד בלייטון.
יש מלא קומיקסים מטופשים בשוק ושיערב להם.

כשהם יגדלו יגלו כבר לבד שהעולם לא נגמר בספרי אור החיים.

וסליחה מ @הדוויג שסחבתי את האשכול לנושא אחר.

סולח? שכוייח
זה נכון.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
ואם היית מתחבר לספר?
קשה להניח שהיית מפסיק, אחרי שכבר פתחת ספר שעל כריכתו לא חתומה וועדת רבנים... הלא כן?
ברור. למדתי לקרוא עוד לפני ההמצאה של ועדת רבנים לספרים, בדיוק כמו שתמשיך לנסוע בסובארו שלך גם אחרי שתקום ועדת רבנים לבדיקת רכבים מענייני שבת וריבית החמורים. בשביל זה המשכתי -

brachi :)

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  15  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה