עזרה אנא שימו לב, חשש לחילול ד'!!!

מצב
הנושא נעול.

*רות

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
בציבור שלנו למרבה הצער לא מחנכים לניקיון ודרך ארץ
ראה זאת כעובדה מוגמרת
ממש לא!
יש אלפי משפחות שמחנכים בדרך של יהדות ומחנכים לדא''ר ונימוסים
כן זה חלק בלתי נפרד מחינוך יהודי טהור
זה שיש אחוז קטן( או גדול ...) שטועה זה עדיין לא אומר על ציבור שלם
וגם במקום חרדי לגמרי מעצבן אותי לראות התנהגויות כגון אלו

יעל!!!!!!!!!!!!!

משתמש מקצוען
מחשבות דומות חולפות במוחי בעוברי סמוך להפגנות נגד הרכבת הקלה בירושלים בבר אילן...
אם החרדים נגד רכבת, מה הם עושים פה?
מי נגד רכבת???
זה שכמה קיצונים עושים הפגנות זה ממש לא קשור

לאבאלי

משתמש פעיל
להתנהג כמו בנ"א באוטובוס או ברכבת זה לאו דוקא מול חילוני זה פשוט להיות בנ"א!!!!
למה צריך ליסוע באוטובוס חרדי והיה צרחות עד לב השמים
בספסל מאחורה ישבו שלוש ילדים ושיחקו אישיות בקולי קולות.
לפני ישבו שתי בנות מכיתה ט' בסמינר ואחרי נסיעה של שעה וחצי אני יודע את כל המריבות והתככים בכיתה שלהם.
וכל פעם שמגיעים לתחנה אנשים רצים אחוזי אמוק לאוטובוס כאליו זה האוטובוס האחרון ילד 1: הארבעה ספסלים האלו תפוסים לנו וכו' וכו'
נ.ב. תסלחו לי שכתבתי ככה פשוט היום היה לי נסיעה סיוטית באוטובוס!!
באוטובוס זה צודק 100% אני דיברתי נטו על רכבת זה תת תרבות ההשתוללות באוטובוס
הנסיעה באוטובוס ממילא לא אחת מתענוגות תבל והבלאגן החרפון והרעש הופך את זה לגיהנום עלי אדמות
על זה קבלתי שבמגזר שלנו לא מחנכים ילדים לדרך ארץ
האשמה על ההורים בלבד ילדים מתקשים להבין מעצמם דברים שלא מחנכים אותם

יעל!!!!!!!!!!!!!

משתמש מקצוען
להתנהג כמו בנ"א באוטובוס או ברכבת זה לאו דוקא מול חילוני זה פשוט להיות בנ"א!!!!
למה צריך ליסוע באוטובוס חרדי והיה צרחות עד לב השמים
בספסל מאחורה ישבו שלוש ילדים ושיחקו אישיות בקולי קולות.
לפני ישבו שתי בנות מכיתה ט' בסמינר ואחרי נסיעה של שעה וחצי אני יודע את כל המריבות והתככים בכיתה שלהם.
וכל פעם שמגיעים לתחנה אנשים רצים אחוזי אמוק לאוטובוס כאליו זה האוטובוס האחרון ילד 1: הארבעה ספסלים האלו תפוסים לנו וכו' וכו'
נ.ב. שלא תבינו אותי אני מבין את ההורים שקשה אולי לשמור על הילדים אבל פשוט היום היה לי נסיעה סיוטית באוטובוס!!
לגבי מה שאמרת על שתי בנות בכיתה ט
אפשר להעיר בעדינות בכאלו מקרים ברוב הפעמיים זה נובע מחוסר שימת לב אף אד לא רוצה שכל בעיותיו יושמעו לאוזני כל הנוסעים

הכי אחי

משתמש פעיל
את הילדים שלי אני באמת יחנך לדרך ארץ אני דיברתי על עובדה מצערת בחלק גדול מהמגזר
שמח לשמוע
פשוט מההודעות הקודמות שלך היה נראה שמובן לך ההסכמה של ההורים להשתוללות של הילדים ברכבת

לאבאלי

משתמש פעיל
פשוט מההודעות הקודמות שלך היה נראה שמובן לך ההסכמה של ההורים להשתוללות של הילדים ברכבת
לא מובן ההסכמה של ההורים אני לא הייתי מסכים לילדי ניסיתי קצת ללמד זכות על המניע שזה לא חד משמעית התרת רסן
כל אחד שיעשה את החשבון נפש שלו או יוועץ ברבותיו אם מותר לו להטריד עוברים ושבים בגלל מצוקה תקציבית

ליטאי פשוט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
אנחנו היינו תקועים שבוע שעבר ברכבת במשך שעה וחצי!! (+שעה וחצי נסיעה מחיפה למודיעין)
ומי שהתנהג כמו חיות (סליחה על הביטוי) היו דווקא החילונים ה"מתורבתים"
ודווקא המשפחות החרדיות (חוץ מהילדים שלי;)) העסיקו את עצמם (כן, וגם שיחקו מחבואים בין הקרונות) והמבוגרים והילדים החילונים? איזה צרחות! ורעש ובלגן וריצות וכו' וכו'

גיטרה מקצועית

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
בסך הכל לימדתי זכות על כולם וכתבתי שבאמת עסוקים בחוויה ופחות שמים לב למתרחש מסביב והשתמשתי בפורום הזה כדי להסב את תשומת הלב.
גם את הדיון הזה, אפשר לעשות בנימוס....

טיים ליין

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
באוטובוס זה צודק 100% אני דיברתי נטו על רכבת זה תת תרבות ההשתוללות באוטובוס
הנסיעה באוטובוס ממילא לא אחת מתענוגות תבל והבלאגן החרפון והרעש הופך את זה לגיהנום עלי אדמות
על זה קבלתי שבמגזר שלנו לא מחנכים ילדים לדרך ארץ
האשמה על ההורים בלבד ילדים מתקשים להבין מעצמם דברים שלא מחנכים אותם
למה באוטובוס זה צודק וברכבת לא?
ילדים צריכים להתנהג בדרך ארץ גם במטוס
לא קשור לכלי תחבורה כזה או אחר

מי שמשתולל ברכבת
משתולל גם באוטובוס

cyp

משתמש מקצוען
חייבת להאיר גם..
אתמול היינו בשעת לילה מאוחרת בגן סאקר, הגענו חטפנו שוק, כל רחבת המתקנים והשולחנות מלאה בשקיות, אריזות, כוסות ובקבוקים, טיטולים ומה לא.. זה היה נראה שכבר כמה שבועות לא ניקו את הפארק אבל כידוע בכל יום עובדי העירייה מנקים את כל הגן, כך שזה לכלוך של יום אחד, ניסיתי לדון לכף זכות והיה קשה לחלוטין, בכל מטר יש פח ענק ירוק, שורה ארוכה של פחים גדולים, בנוסף מלא פחים קטנים, מתקנים לפחמים ומנגלים משומשים ובנוסף צפרדע ענקית, התפעלתי לראות את כמויות הפחים שהעירייה הציבה במקום ולא הבנתי איך עדיין כמויות הזבל היו ברצפה, לזרוק לפח זה אפילו לא היה כרוך במאמץ זה ממש מרחק של הושטת יד, אז למה? למה? זה היה עצוב ממש, בבית גם נותנים לילדים לזרוק ככה על הרצפה? טיטולים מלוכלכים ומה לא, והכל ביום אחד, השינוי יבוא ממעט תשומת לב ומחשבה, בלי קשר אפילו לחילול השם, רק מעט מחשבה על השני, לא מצאנו מקום אחד נקי לשבת..

112123

משתמש מקצוען
לא צריך אחוזים גדולים מהציבור שישתוללו
די במשפחה אחת לא מחונכת מתוך מאה שיטריפו רכבת שלימה
כיהודים אין מטרה יותר נעלה מקידוש שם שמים ושהדת תתאהב על ידינו
ולכן יש לנו חובה כפולה להיות יותר מבסדר
וכואב הלב איך משפחה או שתיים יכולות לגרום חילול ה' ולבזות מגזר שלם

ששונית

משתמש מקצוען

הדבש והעוקץ

משתמש מקצוען
הי רבותי
זה לא רק הילדים!!
הבת שלי נסעה לפגישה
כל הדרך משפחה שישבה מאחוריה פטפטו בקולי קולות
אכלו פיצות וחטיפים
צעקו אחד לשני
ספרו את כללללל החוכמות של האחיין המיוחס שלהם
(אנחנו בני ברקים והבת שלי מכירה דברים כאלה אבל היא אמרה שזה היה מוגזם מאדדדדד)
הבת שלי יושבת שם לפניהם מתוחה ולחוצה
נסיעה ארוכה מלווה בפקקים ענקיים שזה גם אומר בשבילה שהיא מגיעה באיחור

היא התקשרה אלי חצי בוכה מה לעשות
אמרתי לה שתעיר להם בעדינות
אז היא אמרה לי שמרוב שהם מחרפנים אותה אם היא תתחיל לדבר אז היא תתפוצץ...

לא אומרת שאסור לדבר באוטובוס
אבל שימו לב שאתם במרחב ציבורי
תכבדו את עצמכם ואת הסביבה שלכם

לא צועקים באוטובוס!!
לא מדברים עם ההוא שיושב במרחק עשר מושבים ממך!!
לא רצים הלוך וחזור כמו יויו!!
והכי
לא אוכלים אוכל עם ריח...!!!!!!!
רק לחשוב על נשים בהריון, אני בוכה בשבילן...

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לא !!!!!
די לטענה המשומשת - ממוחזרת הזו
יעויין ברמב"ם יסודי התורה פ"ה הי"א

עריכה : ועדיין אני מסכים שהתנהגות צריכה להיות אנושית ללא כל קשר ובלי דרמות (ע"ע הכותרת לאשכול זה)
יתכן באמת שאין הדברים הללו נכללים בגדר הדין ״היבש״ של חילול השם, אך לענ״ד אם חושבים על מהות המושג של חילול השם - בהחלט יש לחוש שיש בכך ממן החילול השם.
הלא חלק ממהות המושג חילול השם הוא מצב הגורם לאנשים לזלזל בעבודת ה׳, כמבואר בגמ׳ ביומא (פ״ו ע״א).
״ואהבת את ה' אלהיך״ שיהא שם שמים מתאהב על ידך, שיהא קורא ושונה ומשמש ת"ח, ויהא משאו ומתנו בנחת עם הבריות. מה הבריות אומרות עליו? אשרי אביו שלמדו תורה אשרי רבו שלמדו תורה. אוי להם לבריות שלא למדו תורה, פלוני שלמדו‏ תורה - ראו כמה נאים דרכיו כמה מתוקנים מעשיו. עליו הכתוב אומר (ישעיהו מט, ג) ״ויאמר לי עבדי אתה ישראל אשר בך אתפאר״.
אבל מי שקורא ושונה ומשמש ת"ח, ואין משאו ומתנו באמונה, ואין דבורו בנחת עם הבריות, מה הבריות אומרות עליו? אוי לו לפלוני שלמד תורה, אוי לו לאביו שלמדו תורה, אוי לו לרבו שלמדו תורה, פלוני שלמד תורה - ראו כמה מקולקלין מעשיו וכמה מכוערין דרכיו. ועליו הכתוב אומר (יחזקאל לו, כ) ״באמור להם עם ה' אלה ומארצו יצאו״.
כלומר, אדם הגורם בהתנהגותו לזלזול בעובדי ה׳ עובר במהותו של חילול השם - הוא מחלל את עבודת ה׳ שהוא מייצג. האם זה נכלל בגדר הדין ״היבש״ של חילול השם? אם הוא לא תלמיד חכם יתכן שלא (ולא ניכנס לגדר של תלמיד חכם לענין זה), אבל בסופו של דבר הוא גרם לזלזול בעובדי ה׳ ומשם לזלזול בעבודת ה׳. וכי דבר של מה בכך הוא?!

מעבר לכך יש לחלק בין קידוש ה׳ לחילול ה׳. קידוש ה׳ הוא חובה המוטלת על כל אדם מישראל. לאהיב שם שמים על הבריות. וכלשון הרמב״ם בתחילת פרק ה׳ מהלכות יסודי התורה״ ״כל בית ישראל מצווין על קדוש השם הגדול הזה״.
המציאות היא שרבים בעולם הכללי מסתכלים על הציבור החרדי כעל מייצגי הדת. בצדק או שלא בצדק - זו לא הנקודה כאן. האם מחוייבים אנו להתנהג בצורה שתכבד את הדת ותאהיב שם שמים על ידינו? בהחלט. חובה זו מוטלת על כל אדם מישראל, גם אם הוא לא תלמיד חכם.

נ.ב. ראה עוד כאן.

כל זאת מנקודת מבט דתית נטו.
מעבר לכך, יש נקודת מבט אנושית, כפי שכתבת.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה