איפה כדאי לקנות דירה בתקופה הזאת

מצב
הנושא נעול.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אבל אז הקלצ תהיה יותר גבוהה מהיום
נכון
אבל ברור שלאותו נקודת זמן
זה היה שווה
וגם היום אני לא בטוח שמי שיקבל החלטה כזאת
יהיה אפשר לומר עליו שהוא טיפש

מאחר שיש את היתרון שזה לא צמוד למדד
שעדיין הריבית נמוכה יותר(ואת העתיד אף אחד באמת לא יודע למרות שאפשר לצפות אותה)
אפשר למחזר

וברור שאין סיכוי בלי סיכון
אבל לאותו זמן זה לכאורה היה כדאי

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
משום מה פתאום לאחר מעשה כולם נזכרים להגיד שמי שלא היה טיפש לקח רק שליש פרים וכו

מאוד מענין שעד לפני חודשיים כל היועצים הגדולים המליצו לקחת שתי שליש פריים יש לי שתי חברים שכ"א עשה אצל יועץ אחר ששתיהם נקראים יועצים מפורסמים והמליצו להם לקחת שתי שליש בפרים..

יש ציבור ענק שהולך לאכול את זה ובגדול

ובהחלט יתכן שזה גם מה שיהיה עם מחירי הדירות אני לא יודע מה יהיה אבל להגיד ששום דבר לא השתנה ואין סיכוי שהמחירים ירדו לא הייתי ממהר להגיד

בד"כ האנשים "שבטוחים" במשהו זה אותם אותם אנשים שיגידו לאחר מעשה שפשוט הציבור טיפש..
אני אמנם לא חכם, אבל מעולם לא שיניתי את דעתי על מסלול הפריים, טיפש זה מי שחשב שהוא לוקח פריים והוא יישאר ברצפה לנצח, אני יידעתי את לקוחותיי לאיפה הפריים עלול ואף צפוי להגיע, ועדיין המלצתי ואני ממליץ גם עכשיו על 45-55% פריים ברוב המקרים.
היתרון של הפריים מעולם לא היה שהוא זול, אלא בראש ובראשונה שהוא גמיש, גם מבחינת היעדר העמלות, וגם מבחינת שהמרווח שלו לא עולה באריכות השנים, ולכן אפשר למתוח אותו ולפנות החזר חודשי לטובת הקבועות, שהמרווח שלהן משתנה דרמטית עם קיצור השנים, והן לא גמישות בכלל, ובנוסף, להבדיל ממשתנות עוגן אג"ח שעלולות לצאת מפרופורציה לפי שינויי השווקים, הפריים הוא משתנה עוגן ריבית הבנק המרכזי, והוא משתנה בשום שכל ע"י ועדה מוניטרית שמה שעומד בראש מעייניה זה יציבות המשק, לרבות סכנת חדלות פירעון רבתי.
ולכן כך אני ממליץ ללקוחותיי החל מינואר 20, שאז בנק ישראל שיחרר את הרגולציה (מקסימום שליש במשתנה כל פחות מחמש שנים), מה שנכתב פה על משכנתא מלפני שנתיים בשליש פריים, צריך לומר את האמת שלא באמת היה אז ברירה.

s.y.m

משתמש צעיר
עדיין ברור לכל בר דעת שעדיף פי 100 100 אחוז פריים
(לפי השיטה שמסלקים כנ"ל)

על פני קבועה צמודה בריבית של 2 אחוז(שאז חשופים לאינפלצייה של 2-3 אחוז בשנה)
או קלצ בריבית של 3 אחוז

מהסיבה שגם אם זה יגיע במקרה הגרוע ל4 אחוז(ביחס ל1.6 דאז) שזה כשלעצמו לא ברור בכלל אם יעבור את ה3 אחוז של הקלצ

תמיד יהיה אפשר למחזר
וגם לא יהיו קנסות
לע"ד כל מי שלוקח היום 2/3 פריים הקלצ שלו הרבה יותר גבוה מ3%!
ולכל המקצוענים תקנו אותי אם זה לא נכון...

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אני לא חושבת שזה האשכול המתאים, אבל מה שכתבת הוא ממש לא מדויק.

כרגע האינפלציה היא 4-5% ולא 2-3 וברור שזה מסלול שלא אמורים לקחת כלל.

אין היום קל"צ של 3% אלא באזור ה4% ומעלה.

אכן יהיה אפשר למחזר לריביות שיהיו מוצעות אז על קל"צ, ואם כיום זה מעל 4%, אז כשהפריים יעלה ל4% אז ריביות הקל"צ שהבנקים יציעו יהיו באזור 6% ומעלה...
ובקיצור במקרה שהריבית תעלה עדיין לא יהיה שווה למחזר!!

ואכן היו יועצי משכנתאות שלא מבינים כלום בכלכלה שייעצו את העצה הזאת ללקוחות שלהם, ועשו [וגם ממשיכים לעשות] נזקים גדולים מאד.
מסכים עם כל מה שאמרת
חוץ מהעניין שלאותו נקודת זמן זה לא היה שווה

עניין של שיקול דעת

האם עדיף לשלם קצת אתמול בסיכון שאולי מחר יהיה יקר יותר(וגם לא בטוח שלצמיתות
יכול להיות שאחרי שנה שנתיים ירד)
מול לשלם יותר באופן קבוע ואולי גם צמוד בחלקו

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
מסכים עם כל מה שאמרת
חוץ מהעניין שלאותו נקודת זמן זה לא היה שווה

עניין של שיקול דעת

האם עדיף לשלם קצת אתמול בסיכון שאולי מחר יהיה יקר יותר(וגם לא בטוח שלצמיתות
יכול להיות שאחרי שנה שנתיים ירד)
מול לשלם יותר באופן קבוע ואולי גם צמוד בחלקו
אם אתה בוחר להתעלם מהתחזיות של הכלכלנים הבכירים, אז למה לא לקחת במסלולים צמודי מדד בריבית של כ 1.3%?
ואם אתה בוחר כן להקשיב לתחזיות שלהם, אז תברר מה התחזיות של בנק ישראל ושל כל הכלכלנים הבכירים לגבי ריבית הפריים לשנים הבאות, ותפעל לפי זה.

זה לא שאני אומרת לא לקחת כלל פריים, אלא אני אומרת ש100% בפריים זה סיכון גדול מאד!

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אם אתה בוחר להתעלם מהתחזיות של הכלכלנים הבכירים, אז למה לא לקחת במסלולים צמודי מדד בריבית של כ 1.3%?
ואם אתה בוחר כן להקשיב לתחזיות שלהם, אז תברר מה התחזיות של בנק ישראל ושל כל הכלכלנים הבכירים לגבי ריבית הפריים לשנים הבאות, ותפעל לפי זה.

זה לא שאני אומרת לא לקחת כלל פריים, אלא אני אומרת ש100% בפריים זה סיכון גדול מאד!
כי אינפלצייה תהיה בוודאות וזה מסכן את הקרן
אבל הריבית זה לא על הקרן
וגם אם תעלה לא בטוח שתעבור את הריבית הממוצעת
וגם אם תעבור השאלה בכמה והשאלה מתי

מברר

משתמש פעיל
דוקא דיברתי גם עם כלכלן (לא יועץ משכנתאות) בכיר מאד מאד, אולי מס' 1 בציבור החרדי, שבהחלט המליץ על זה (למי שיוכל לעמוד בהוצאות), אבל טוב לשמוע עוד דעות.
נעשה חושבים.
יישר כח

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
תחכימו אותי, איפה האשכול המתאים ואיך בדיוק נכנסים אליו?
פה בפורום
דוקא דיברתי גם עם כלכלן (לא יועץ משכנתאות) בכיר מאד מאד, אולי מס' 1 בציבור החרדי, שבהחלט המליץ על זה (למי שיוכל לעמוד בהוצאות), אבל טוב לשמוע עוד דעות.
נעשה חושבים.
יישר כח
מה שמו בישראל?
מעניין מאד לדעת מי הכלכלן מס' 1 בציבור החרדי, ואיפה הוא זכה בתואר הזה

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
כי אינפלצייה תהיה בוודאות וזה מסכן את הקרן
מאיפה הביטחון הזה?
אתה כלכלן? או שסומך על תחזיות של כלכלנים אחרים?
ושוב, -
אם אתה בוחר כן להקשיב לתחזיות שלהם, אז תברר מה התחזיות של בנק ישראל ושל כל הכלכלנים הבכירים לגבי ריבית הפריים לשנים הבאות, ותפעל לפי זה.

מברר

משתמש פעיל
מעניין מאד לדעת מי הכלכלן מס' 1 בציבור החרדי, ואיפה הוא זכה בתואר הזה
לא בקשתי ממנו רשות לפרסם בשמו דברים

פרטים באישי אם זה ממש חשוב

מדובר באדם מראשי בית השקעות שמנהל מאות מליונים

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
מאיפה הביטחון הזה?
אתה כלכלן? או שסומך על תחזיות של כלכלנים אחרים?
ושוב, -
כי הרצון של בנק ישראל לאינפלצייה הוא רצון קבוע של עד 3 אחוז
כדי לעודד את המשק

זה בעצמו מייצר מצב של סיכון הקרן בצמוד מדד

משא"כ
בעליית ריבית כנ"ל

לא בכל דבר צריך להיות כלכלן
לפעמים צריך להפעיל את ההיגיון
אלא אם כן אני טועה(ויתכן מאוד שמשהו בנתונים שלי הוא טעות)

אוזן שומעת

משתמש פעיל
ראש העיר בניתוח מבריק למצב הנדל"ן במודיעין עילית : אני חי במגדל שן
מדויק, תלוש מהעם ומדבר גבוהה
למי שלא היה טיפש ולקח רק שליש פריים
ולא שתי שליש

השפעת הריבית היא רק על שליש מהמשכנתא
אני מסכים עם כל מה שנאמר כאן, הסיכוי שריבית פריים תגיע לקבוע היא די מאוד רחוקה

שמש!

משתמש מקצוען
ראש העיר בניתוח מבריק למצב הנדל"ן במודיעין עילית : אני חי במגדל שן
אני לא יודעת אם לצחוק או לבכות
רואה את השכנות שלי מאושרות וזורחות מעליית המחירים
קנו דירה לפני 15 שנה בחצי מיליון, ועכשיו שווה 2.2M

הן לא מבינות דבר אחד:
זה לא שהדירה שווה יותר
אלא הכסף שווה פחות.

(משפחה חילונית יכולה ליהנות מעליית המחירים,
אך משפחות חרדיות מחתנות ילדים! ובמצב הזה אין אפשרות לדאוג לדירה לזוג!)

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אני לא יודעת אם לצחוק או לבכות
רואה את השכנות שלי מאושרות וזורחות מעליית המחירים
קנו דירה לפני 15 שנה בחצי מיליון, ועכשיו שווה 2.2M

הן לא מבינות דבר אחד:
זה לא שהדירה שווה יותר
אלא הכסף שווה פחות.

(משפחה חילונית יכולה ליהנות מעליית המחירים,
אך משפחות חרדיות מחתנות ילדים! ובמצב הזה אין אפשרות לדאוג לדירה לזוג!)
ממש לא !
הדירה שווה יותר לכל הפחות עם המדד הוא המשכורות
בוודאי שהדירה שווה יותר
אם פעם דירה לפני 15 שנה הייתה שווה 600 אלף שקל
והיום שווה 1.6M
אז ברור לך שהאינפלצייה היא לא של 300 אחוז נכון?

להלן מחשבון אינפלצייה

1653413965645.png

די

משתמש סופר מקצוען
מאחר שיש את היתרון שזה לא צמוד למדד
אפשר לקחת ריבית קבועה לא צמודה למדד.
שעדיין הריבית נמוכה יותר(ואת העתיד אף אחד באמת לא יודע למרות שאפשר לצפות אותה)
אפשר למחזר
מה יהיה אם ריבית בנק ישראל תגיע ל8% אתה תשלם פריים 9.5%, ואם תרצה למחזר לריבית קבועה תשלם 7% ריבית קבועה. לעומת מי שלקח מראש ריבית קבועה לא צמודה של 4%.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אפשר לקחת ריבית קבועה לא צמודה למדד.

מה יהיה אם ריבית בנק ישראל תגיע ל8% אתה תשלם פריים 9.5%, ואם תרצה למחזר לריבית קבועה תשלם 7% ריבית קבועה. לעומת מי שלקח מראש ריבית קבועה לא צמודה של 4%.
ומה יקרה אם האינפלצייה תגיע ל10 אחוז
אז על הצמוד מדד(שרוב רובם יש להם לפחות שליש מיזה)
יצטרכו לשלם עוד 10 אחוז על הקרן שזה דרמטי פי כמה וכמה מריבית פריים

שאותה ניתן למחר כמו שאמרתי לעיל

בקיצור בריבית פריים הסיכון הוא שתקבל אולי בעתיד הלוואה גרועה יותר

ובכלל מדובר על ספק ספיקא כמה וכמה פעמים
וגם סיכון מול סיכוי זה עניין של סוגי אנשים

אבל הנקודה המרכזית שזה לא צמוד מדד
וגם אין קנסות על פירעון מוקדם

וגם אם יגיע לריבית הקבועה של לא צמוד למדד ויעקוף את זה קצת
יכול להיות שבהמשך זה ירד

די

משתמש סופר מקצוען
ומה יקרה אם האינפלצייה תגיע ל10 אחוז
אז על הצמוד מדד(שרוב רובם יש להם לפחות שליש מיזה)
יצטרכו לשלם עוד 10 אחוז על הקרן שזה דרמטי פי כמה וכמה מריבית פריים
אתה חוזר שוב על העניין של צמוד מדד, אבל אמרתי כבר שאין קשר בין הדברים.
לדוגמא שליש קל"צ, שליש פריים, שישית משתנה צמוד, שישית משתנה לא צמוד, יש כאן סך הכל שישית מהלוואה שצמודה למדד, ורק שליש פריים.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אבל הנקודה המרכזית שזה לא צמוד מדד
וגם אין קנסות על פירעון מוקדם
בשנים הקרובות ככל הנראה בשום מסלול לא יהיה קנס על פירעון מוקדם.
קנס יש רק כשהריביות ירדו מאז לקיחת ההלוואה ואז יש הפסד לבנק בפירעון הזה.
כרגע אין שום צפי שבשנים הקרובות הריביות ירדו.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה