איפה כדאי לקנות דירה בתקופה הזאת

מצב
הנושא נעול.
D

Deleted member 64624

אורח
נניח שזה לא יהיה מענק אלא הלוואה מותנית, כמו שאני קבלתי מהמדינע כשהואלתי ברוב טובי לרכוש דירה במודיעין עילית במחיר 75,000|$ מה שעשו אז הציונים, זה היה חלק מהמשכנתא שלא צריך להחזיר אבל רק בתנאי שאתה גר בדירה. כמה אנשים לדעתך יעמדו בתור בשביל לרכוש דירה בדימונה על מנת לגור בה מהיום הראשון?

תנאי כזה מוריד קצת את הלחץ ומשיג את המטרה? אז יש עוד כמה תנאים כאלו, ביחד הם יוצרים את העולם המושלם כמעט, בו זוג מקבל סיוע מהמדינה בשביל לרכוש בית לגור בו, ולא כמענק פתיחה על מנת להשתלב בשוק משקיעי הנדלן
לא נראה לי שממענק למדירות יד שניה תצמח הישועה,
הרי בין כך ובין כך רובם של הדירות מאוכלסות בפועל,
אני הייתי מעניק את זה רק לדירות חדשות

אחת הבעיות של הפריפריה זה ה"ביצה והתרנגולת",
הפריפריה היא מאד קטנה מספרית וכתוצאה מזה כל החיים שם בהתאם (תחבורה,תעסוקה,מסחר ועוד),
ולכן אין ביקוש למגורים שם,
ובגלל שאין שם ביקוש למגורים אין תמריץ לקבלנים לבנות שם,

אם המענקים יגרמו לבנייה חדשה מאסיבית בפריפריה זה יוכל לשנות את מאזן הביקושים מהשורש ולהשוות את הפריפריה למרכז.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

שומר הסף

משתמש רשום
ועוד חמש דקות ושלושה חלקים....

כמובן, שמדובר בתהליך, שבהתחלה ירגישו אותו רק העוסקים בתחום (לדעתי אני מרגיש אותו כבר חזק - פחות חוזים של יד שנייה והרבה עיסוק סביב מחיר למשתכן). אחר כך אלו שעוסקים מסביב לתחום, ובסוף כלל הציבור. בדבר אחד אין לי כמעט ספק: זה יקרה, ובקרוב ממש.
לצערי, זה לא מדויק.
בביתר עילית השוק משותק פשוט כי יש 'מיתון', כלומר אין דירות מוצעים למכירה, א. כי אין בניה חדשה ואין תזוזה של אנשים מדירות לדירות (משפרי דיור וכו') ב. כי המחירים הגיעו לשיא ואין מי שיקנה במחירים המטורפים האלו.
זו הסיבה שהלוחות של המתווכים ריקים, וחלקם עומדים לפני הסבת מקצוע.
המבחן בגדול יהיה כשיחל בניית הפרוייקט הענק בגבעה c(800 דירות), והשוק יתעורר לתחיה.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
מה גם שבאופן רשמי, בכל עסקה שנסגרת מתווך מקבל 2%
ואילו העו"ד שלמד כמה שנים מקבל בין רבע לחצי אחוז.

זה רק מגביר את השאלה...
לא נעים לי לפתוח את זה ברבים, אגיד רק, כי אם אנחנו חושבים רק על כסף, לא שווה ללמוד עריכת דין.

אגב, עורך דין אצלנו לא מקבל רבע אחוז, בוודאי לא חצי. אני למשל לוקח על עיסקת מכר רגילה עד 2 מש"ח 3000 ועל קנייה 4000 (זה המקובל בערך כאן, בכל זאת עיר אברכים) זה פחות משמינית האחוז! כי זה לא קשור לגודל המחיר , זה קשור להיקף העבודה המשוערת , ואין הבדל כמה עלתה הדירה.

יש כאן משהו לא הוגן בעמלת התיווך היום:

כשאני עבדתי במודיעין עילית, דירה עלתה כ800K אחוז אחד (זה מה לוקחים כאן) זה 8000 שח. פר.

היום אותה דירה עולה 1.8M אחוז אחד (זה מה שעדיין לוקחים כאן) זה 18K .

ואני לא מדבר על מקומות אחרים, שם משלמים כפול ומשני הצדדים (במודיעין עילית בדרך כלל המוכר לא משלם)

רק בשביל ההשוואה, אנקדוטה אמיתית:

במו עצמי ערכתי הסכם בבני ברק לפני כחודשיים, שעבדתי מאוד קשה על ביצועו (כולל נסיעה לחתימת החוזה בצפת), וקבלתי בסוף החוזה את הכמה אלפים שלי (שמזה יורד מע"מ, ביטוח לאומי ומס הכנסה, ואין אפשרות לקמבן כי הכל רשמי, אתה לא יכול כעורך דין לקחת כסף שחור) , המתווך קיבל כמעט שמונים אלף שח (והוא לא ראה את הצדדים מעולם). אני מפרגן לו מכל הלב אבל חבל שהקונים, יתומים מכספי צדקה, והמוכרת - אשה נכה לצורך דירת קרקע, נפרדו מכאלו סכומים עבור כמה שיחות טלפון.

מה נשתנה בעבודה? נהיה יותר קשה לטפס במעליות הענק של שאגת אריה מאשר קומה חמישית בלי מעלית בנתיבות המשפט בשעתי? אז למה לקחת פי שניים וחצי? אין לי הסבר,

מצד שני, רציתי להודיע שאני נשאר על שמונה אלף שח לדירה, אבל אז יבואו כל חבריי (ומשפחתי) ויגידו שאני שובר את השוק.

אז בינתיים זה כך. אבל יש לי חלום, ויום אחד הוא יקרה: להקים מחדש את הרשת אבל עם המחירים של פעם.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
לצערי, זה לא מדויק.
בביתר עילית השוק משותק פשוט כי יש 'מיתון', כלומר אין דירות מוצעים למכירה, א. כי אין בניה חדשה ואין תזוזה של אנשים מדירות לדירות (משפרי דיור וכו') ב. כי המחירים הגיעו לשיא ואין מי שיקנה במחירים המטורפים האלו.
זו הסיבה שהלוחות של המתווכים ריקים, וחלקם עומדים לפני הסבת מקצוע.
המבחן בגדול יהיה כשיחל בניית הפרוייקט הענק בגבעה c(800 דירות), והשוק יתעורר לתחיה.
אז איפה כאן לא מדוייק? אתה בעצם אומר שהנתון מדוייק רק שהסיבות שונות...

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
וזה מאוד משמעותי, כי אתה מזהה שהציבור נוהר לפריפריה, ואני רואה שהציבור יושב על הגדר ומחכה שיקרה משהו.
איפה ראית שאני מזהה את הציבור נוהר לפריפריה? הלוואי שזה היה ככה, זה היה סוף וקץ לכל צרותינו. אני מדבר בדיוק על כך שהציבור עבר לממתינה.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
לא נראה לי שממענק למדירות יד שניה תצמח הישועה,
הרי בין כך ובין כך רובם של הדירות מאוכלסות בפועל,
אני הייתי מעניק את זה רק לדירות חדשות

אחת הבעיות של הפריפריה זה ה"ביצה והתרנגולת",
מחד הפריפריה היא מאד קטנה מספרית וכתוצאה מזה כל החיים שם בהתאם (תחבורה,תעסוקה,מסחר ועוד),
ולכן אין ביקוש למגורים שם,
ובגלל שאין שם ביקוש למגורים אין תמריץ לקבלנים לבנות שם,

אם המענקים יגרמו לבנייה חדשה מאסיבית בפריפריה זה יוכל לשנות את מאזן הביקושים מהשורש ולהשוות את הפריפריה למרכז.
הנתונים שלך די צודקים אבל שים לב מה אתה כותב "רוב הדירות מאוכלסות" זה נכון, אבל רק בשביל ששאר הקוראים יבינו, המיעוט שלא מואכלס (או שמאוכלס בזרים וכו') מדובר בכמה אלפי דירות לפחות.

תחשוב על היום שאברך מקרית ספר קונה דירה בבית שאן ב350K מקבל מענק מותנה על סך מאה אלף ועוד הלוואה ללא ריבית על השאר, הולך לגור שם (כי זה מחייב אותו)

החיים שלו ישתבח שמו מתוקים.

עכשיו תחשוב על 5000 אברכים שעושים את זה , אין יותר חובות וגמחים.

החיים של כולנו ישתבח שמו יהיו מתוקים יותר.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
כתבת שיש הרבה עיסוק סביב מחיר למשתכ
כתבת שיש הרבה עיסוק סביב מחיר למשתכן.....
לא מה שהתכוונת. את זה אני משאיר לאחרים . אני לא אוהב את מה שיש כאלו שעושים ולא נפתח את זה כאן. אני התכוונתי לאין ספור פניות של אנשים, באויר בים ובמייל,

אין לך מושג כמה אנשים החיים שלהם (מיליון שח לזוג זה בהחלט בהגדרה של "החיים עצמם") תלויים בשבועות אלו, בתשובה קטנה אם הם זכאים או לא , בגלל שהדוד מאשדוד רשם על האחיין שלו איזה מחסן ברובע י"ג בשביל לחסוך שלושת אלפים שקלים מס רכישה.

יצא לי שם ברוך השם, של מישהו שיודע משהו ולא מבקש על כך כסף.

מוישי פרומן

משתמש מקצוען
טוב, זה לא המקום להתחיל לבדוק. בשביל זה יש מנועי חיפוש אמיתיים בגוגל. התכוונתי להגיד שגם אם תגיע למצב שרוב ה723 שיושבים עכשיו בפרוג יסמנו את "המחירים לא ירדו" זה עדיין לא ישפיע השפעה קריטית על שוק הנדלן בישראל המונה עשרה מיליון אזרחים בקירוב.
במחילה מכבוד העו"ד
כנראה שלא הבנת מה המשמעות של סקר

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
לכל הסקפטיים
כאחת שעוקבת כל שבוע (כבר במשך מעל לשנה ) במדור דירות למכירה ביתד נאמן בעיקר בבני ברק
ישנם דירות רבות שפשוט תקועות ולא נמכרות בשל מחירם המופרז
והחל מהשבוע המחירים של הדירות האלו ירדו בין 50 ל100 אלף שח
כך לפחות בבני ברק
ולדעתי ימשיך עוד קצת לרדת עד שיחזור למחיר ריאלי
כנל ביד 2
אתמול פורסמה דירת 100 מטר משופצת למכירה ב2.600 והיום הורידו ל2.500
אנשים מתחילים לקלוט שיש גבול לכמה אנשים מוכנים להיות פראיירים

אפשר לתקן

משתמש פעיל
פשוט כל מי שיש לו כבר משכנתא "צמוד פריים" מתחיל להרגיש את זה בכיס, ומי יודע איפה זה יעצר ...
ולי יש גם חלק "צמוד מדד", ואני בודק מידי פעם בבנק לראות כמה החוב ירד אחרי התשלום החודשי, ולהפתעתי לא רק שלא ירד אלא...
בקיצור מתחילים לקלוט שמשכנתא זה חתיכת משכנתא...

shny

משתמש צעיר
לכל הסקפטיים
כאחת שעוקבת כל שבוע (כבר במשך מעל לשנה ) במדור דירות למכירה ביתד נאמן בעיקר בבני ברק
ישנם דירות רבות שפשוט תקועות ולא נמכרות בשל מחירם המופרז
והחל מהשבוע המחירים של הדירות האלו ירדו בין 50 ל100 אלף שח
כך לפחות בבני ברק
ולדעתי ימשיך עוד קצת לרדת עד שיחזור למחיר ריאלי
כנל ביד 2
אתמול פורסמה דירת 100 מטר משופצת למכירה ב2.600 והיום הורידו ל2.500
הלוואי שהמחירים ירדו למחיר ריאלי.
לא זוכרת שקרה פעם דבר כזה.
פראיירים מתחלפים לא....

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
הלוואי שהמחירים ירדו למחיר ריאלי.
לא זוכרת שקרה פעם דבר כזה.
פראיירים מתחלפים לא....
אני אישית מחפשת דירה מעל שנתיים
ולמרות שיש דירות שמתאימות לי מאד
אם המחיר שלהם מופרז אני יוותר עליהם
ולא ,אין פרייארים אחרים,עובדה שברוב התיווכים בבני ברק מטיילות אותן דירות
ולא מצליחים למכור אותם

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
@עו"ד נתן רוזנבלט אשמח לדעת מה זה ה'גור בארץ' הזה.
הו זה ארוך, אנסה בקצר לתמצת עשור וחצי לתוך עשר וחצי שורות:

בשנת 2007 בערך הקמתי, יחד עם שני חברים שניהלו איתי את משבר חפציבה, עקיבא ולנשטיין ואבי גרוניך, את תיווך "גור בארץ" (גו"ר ר"ת גרוניך ולנשטיין רוזנבלט). המטרה הייתה לסייע לציבור לרכוש דירות, בעיקר מחפציבה המפורקת.
עם השנים וסיום פרוייקט חפציבה (מאוד לא הצלחנו אגב כמשרד תיווך, למרות ההצלחה המסחררת בהצלת ושיקום השכונה), פנו שני השותפים לעסקיהם ואיוותר אנוכי לבדי.

החלטתי להמשיך לרעיון הבא: מיקוד מרכז אחד לדירות בכל הארץ עבור הציבור החרדי, כך שיוכל אברך מביתר להגיע לכל מקום ולדעת שהוא יכול לסמוך שיתנו לו מה הוא מחפש, בעיקר בפריפריה, ליצור גוף אחד עם זרועוות בכל מקום. את הרעיון (והשם המקורי) נתן לי מיכה רוטשילד הצדיק.

הרעיון הצליח מאוד, והרשת הלכה וגדלה עד לכדי שמונה סניפים (ועוד שלוחות) בשיא.

השם שלנו יצא בכל הענף כמי שאפשר לסמוך עליהם בדרך כלל, אנשים היו מגיעים לכל מקום רחוק, ומבקשים לראות רק דירות של גור בארץ. הגיעו הדברים לידי כך שמתווכים מקומיים פנו אליי שאסכים שיגידו שהדירה נמצאת ברשימות של גור בארץ, רק בשביל שאנשים יסמכו על האמינות.

העסק מאוד הצליח והתפתח יחסית, ברוך השם, והוא יחזור יום אחד, בעזרת השם.

למה זה לא ממש קיים?

בניגוד לעסקים שיורדים מגדולתם, כאן - למרות שמדובר בכאלף דירות סך הכל - אין חוב לאיש, לא נתבענו מעולם על ידי איש (למעט בוררויות קלות על דמי תיווך, שהוחזרו עם הוראת הרב פעמים רבות). הסיבות שזה לא כל כך פעיל היום:

א) זה עדיין קיים על חצי בטרייה של 9 וולט.

ב) שקעתי בלימודים והמבחנים ואחר כך בעבודה השוטפת כעורך דין.

ג) שקיעת העניין בפריפריה, אין לי לב למכור לאברך דירה שאני יודע שהיא לא תושכר כל כך מהר ועומדת לשאוב את כספו.

ד) כל סוכן מקומי שהצליח פרש והקים משרד מתחרה תוך שהוא לוקח אתו לעיתים את כל הרשימות והמוניטין. כך הקמתי דור שלם של עשרות עשרות מתווכים חרדים, רובם עובדים בפול גז עד עצם היום הזה, ואין לי שמץ של קפידא עליהם, יאכלו ענווים וישבעו. הבעייה היא רק שכמודל כלכלי זה קצת קשה להחזיק משרד שכל שנתיים צריך לחפש סוכן מחליף.

אין לי זמן לזה היום, אבל יום אחד אני חולם לחדש את העניין. כי יש בזה באמת צורך אמיתי.

מוישי פרומן

משתמש מקצוען
אני אישית מחפשת דירה מעל שנתיים
ולמרות שיש דירות שמתאימות לי מאד
אם המחיר שלהם מופרז אני יוותר עליהם
ולא ,אין פרייארים אחרים,עובדה שברוב התיווכים בבני ברק מטיילות אותן דירות
ולא מצליחים למכור אותם
חבל מאוד בשבילכם
בשנתיים המחירים עלו מאוד
לא אמרתי שצריך להיות פראיירים
אבל מאמין שבשנתיים האלו כן היה לכם דברים במחירי השוק

אפשר לתקן

משתמש פעיל
ג) שקיעת העניין בפריפריה,
זה השתנה מאז
ד) כל סוכן מקומי שהצליח פרש והקים משרד מתחרה תוך שהוא לוקח אתו לעיתים את כל הרשימות והמוניטין. כך הקמתי דור שלם של עשרות עשרות מתווכים חרדים, רובם עובדים בפול גז עד עצם היום הזה, ואין לי שמץ של קפידא עליהם, יאכלו ענווים וישבעו. הבעייה היא רק שכמודל כלכלי זה קצת קשה להחזיק משרד שכל שנתיים צריך לחפש סוכן מחליף.

אין לי זמן לזה היום, אבל יום אחד אני חולם לחדש את העניין. כי יש בזה באמת צורך אמיתי.
אולי תעשו מודל אחר של יועצים ומלווים כלליים שמסתייעים במתווכים המקומיים ומציעים ללוקח מפרט של כל הערים

אפשר לתקן

משתמש פעיל
מייל שקיבלתי מחיה ברנדוויין

-----------

קיבלתי השבוע ארבע פעמים את ההודעה הבאה ממוקד ההודעות שלי:
"יונתן מבקש שיחזרו אליו לגבי בדיקת עסקה ציין שזה דחוף".

בדרך כלל מדובר במשקיעים מתחילים
מהסוג שמחפשים עיסקאות מציאה.
מתווך מסוים מציע להם דירה, ומציין שזו הצעה למהירי החלטה.
במקרים כאלו, אנשים נוטים לעשות אחד מהשתיים
או למשוך רגלים ולעזוב את העיסקה
או להלחץ ולסגור עליה.
לפעמים הצוות שלנו מצליח לקיים פגישה דחופה.
במרבית המקרים מתברר שזה לא היה כל כך דחוף.
משום שהמציאה לא כל כך נדירה.

בתחילת דרכי, גם לי זה קרה לא פעם.
תחושה כזו של פחד מהחמצה.
אם לא אסגור על העיסקה הזו תיכף ומייד, הפסדתי את הזדמנות חיי.

ואז ה' שלח לי שיעור חשוב מאד.
זה קרה כשליויתי לעיסקה את מירי, לקוחה יקרה מביתר.
נסענו יחד לקרית גת. ראינו כמה דירות
אבל הלבטים היו כה ארוכים והספקות הציפו שוב ושוב.
כך, שהפסדנו עיסקה אחרי עיסקה.
עד שמירי קיבלה החלטה חיובית, מישהו כבר הקדים אותה וקנה את הדירה.
התסכול היה גדול. כמעט התייאשנו.
בפעם הבאה, כשנסענו יחד לקרית גת
וראינו דירה שענתה על כל הציפיות שלה.
מירי הרגישה שהיא בשלה להתקדם.
כשהיא שמעה מהמתווך, שיש עוד מישהו שרוצה את הדירה, ורק אם היא תענה תשובה מיידית, הדירה תהיה שלה.
החלטנו יחד לחתום מיידית על החוזה.

נסענו באותו יום לעורך דין.
במהלך הכנת החוזה, ראינו סעיף לא ברור שדיבר על סדק בבנין.
אך לא ייחסנו אליו חשיבות מספקת.
ומירי חתמה על החוזה עוד באותו ערב.
לשמחת כולנו.

מה קרה למחרת בבוקר?
מירי התעוררה עם ספקות על הסדק. אולי זה משהו מהותי.
ואולי מיהרנו מידי?
כדי להרגיע אותה, הבאתי מהנדס לדירה. חשבתי שחוות דעת הנדסית ודאי תרגיע אותה.
ומה הוא אמר?
כאן הגיע ה"בום" הגדול שלי.
המהנדס אמר, שזה סדק שמהווה ליקוי משמעותי בדירה.
החלטנו לפרוש. לחזור בנו מהחוזה.
אבל הוא היה כבר חתום!!
והמוכר לא הסכים לחזור בו. הוא טען ובצדק, שהחוזה נחתם כחוק.
חוסר האונים והחרטה שהרגשתי אז על הפזיזות
חרוטים בי עד היום.

מענין אתכם לדעת מה הסוף?
החוזה ב"ה בוטל באמצעים משפטיים.
ומירי קנתה דירה אחרת אחרי כחודש.

אני, את השיעור שלי למדתי.
הלחץ והחיפזון הם לא הכלים שלנו להצליח בנדל"ן.

כשהתחלתי את דרכי בליווי ויעוץ משקיעים,
לימד אותי עו"ד ערן וגה מירושלים
כלל חשוב ביותר:
"מי שמלחיץ יוצא מהמשחק"

השוק מלא במתווכים שמלחיצים לסגור עיסקאות.
ולפעמים אכן מפסידים עיסקה.
אבל, ברוב המקרים, ולאורך שנים מתברר
כי מי שפועל ביישוב הדעת מרויח יותר!

כמו בכל דבר בחיים, גם כאן צריך איזון.
מצד אחד, לפעול.
מצד שני, להרפות.
לא להזניח. כן לברר. כן להוציא אישורי משכנתא. כן לראות נכסים.
אבל, בלי לחץ!
משקיעים מנוסים יספרו לכם
שעל כל עיסקה טובה שנפלה, הגיעו חמש טובות תחתיה.
יישוב הדעת חשוב עשרת מונים מעיסקה שאולי תפסידו.

מציעה לכם בחום
לשקול את צעדיכים בנחת.
ולפעול. בלי לאות.
השילוב הזה של פעילות רגועה מביאה תוצאות בעז"ה.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ו'

מא וִיבֹאֻנִי חֲסָדֶךָ יי תְּשׁוּעָתְךָ כְּאִמְרָתֶךָ:מב וְאֶעֱנֶה חֹרְפִי דָבָר כִּי בָטַחְתִּי בִּדְבָרֶךָ:מג וְאַל תַּצֵּל מִפִּי דְבַר אֱמֶת עַד מְאֹד כִּי לְמִשְׁפָּטֶךָ יִחָלְתִּי:מד וְאֶשְׁמְרָה תוֹרָתְךָ תָמִיד לְעוֹלָם וָעֶד:מה וְאֶתְהַלְּכָה בָרְחָבָה כִּי פִקֻּדֶיךָ דָרָשְׁתִּי:מו וַאֲדַבְּרָה בְעֵדֹתֶיךָ נֶגֶד מְלָכִים וְלֹא אֵבוֹשׁ:מז וְאֶשְׁתַּעֲשַׁע בְּמִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי:מח וְאֶשָּׂא כַפַּי אֶל מִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי וְאָשִׂיחָה בְחֻקֶּיךָ:
נקרא  14  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה