התייעצות איזה רווח יש בפנסיה יותר מקרן השתלמות?

אליקו a

משתמש רשום
לצורך העניין:

ראובן ושמעון עומדים בגיל 35 (25 שנה לפני פרישה בגיל 60), ומפרישים 1,200 ש"ח בחודש, ומצמידים אותם למדד S&P500 או לכל מדד אחר שנותן תשואות טובות בעזה"י.
ראובן מפריש לקרן פנסיה, ושמעון לעומתו מפריש לקרן השתלמות.
בשביל שתהיה התחלה מרעננת, החליטו שניהם להניח כמקדמה, סכום העומד על 50,000 ש"ח.

במחשבון ריבית דריבית, נחשב תשואה של 9% ריבית, [בהתחשב בעובדה שהמדד הזה ודומיו, סטטיסטית, הניבו יותר], נקבל לאחר ניכוי דמי ניהול: סביבות 1,650,000 ש"ח.

כשנשאל את שמעון מה הם התכנונים שלו בגיל 60, הוא יספר לנו כך: בבוא העת, לא אגע בקרן כלל, אלא רק אמשוך את הרווחים-הריביות מידי חודש בחודשו, ומזה בעזה"י אתפרנס. בחישוב פשוט אקבל לחשבון הבנק שלי בסביבות 12,000 ש"ח מידי חודש, והקרן לא נגרעת כלל. ובמידה וארצה לרכוש נכס חלומי לעת זקנה, או ABC או EFG, אוכל למשוך ללא תשלום מס כלל את כל הסכום בבת אחת, ולעשות בו כטוב בעיני.

לעומתו ראובן, שמפריש את אותם הסכומים ומצמיד לאותו מדד, "תקע" את הכסף שלו בקרן הפנסיה, ואין לו גישה לכספים ולקרן, אלא הכל נעול איי שם אצל בעלי הקרן, ש"מרוויחים על חשבונו". ואם ירצה למשוך את כל הסכום בבת אחת, יצטרך להיפרד מסכום עתק של מאות אלפי שקלים לטובת מיסוי למדינת ישראל..

אז מה בעצם ההיגיון, שאנשים מפקידים לקרן פנסיה, בעוד שאפשר להפריש לקרן השתלמות, ולכאורה ליהנות יותר?

נ.ב. אני מדבר על עצמאי, ולא על שכיר.

קבצים מצורפים

• 2024-07-10_223855.jpg
    2024-07-10_223855.jpg
    KB 154.9 · צפיות: 31
נערך לאחרונה ב:

הבריסקער הנודד

משתמש מקצוען
אז מה בעצם ההיגיון, שאנשים מפקידים לקרן פנסיה, בעוד שאפשר להפריש לרן השתלמות, וליהנות יותר?
זה לא נתון לבחירה.
לא כולם ינהגו בחכמה עם כסף שאפשר למשוך בכל נקודת זמן כמעט .רובם יבזבזו את הכסף על רהיטים\כיסוי חובות. ואז המדינה תמצא את עצמה מול קשישים רבים חסרי כל...

אליקו a

משתמש רשום
זה לא נתון לבחירה.
לא כולם ינהגו בחכמה עם כסף שאפשר למשוך בכל נקודת זמן כמעט .רובם יבזבזו את הכסף על רהיטים\כיסוי חובות. ואז המדינה תמצא את עצמה מול קשישים רבים חסרי כל...
תודה על התגובה.
אך קשה לי להאמין שזה ההסבר היחיד.

מה גם ששיקולי מדינת ישראל לא רלוונטיים לדיון.. אני מדבר עלי ועליך..
וביודעם ומכירם קאמינא, גם ראובן וגם שמעון, שניהם עקשנים, ולא יבזבזו את הכספים על דא ועל הא.

נערך לאחרונה ב:

קול מבשר

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בפנסיה יש את מנגנוני הערבות ההדדית שזה כולל את כל ההיבט של הכיסויים הביטוחיים, נכות שארים וכו'
בנוסף יש את ענין המקדם שמי שחי בעז"ה יותר מהמקדם הצפוי ממשיך לקבל קצבה חודשית יותר מה שהיה לו בקרן.

קול מבשר

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
זה לא נתון לבחירה.
יש לפעמים שזה נתון לבחירה, כמו לדוגמא הפקדות של עצמאים שיכולים לשחק עם גובה ההפקדות לפנסיה ופעמים רבות כבר נשאלתי מה עדיף?

דף גמרא

משתמש מקצוען
בקרן השתלמות זה קיים יותר.
לנצח נצחים אפשר למשוך ולמשוך את הריביות, ללא שהקרן תיגרע.
לא הבנתי
מה תעשה אם יהיו ירידות?
תחכה עד שהקרן תעלה לסכום שהיה צבור בהתחלה ואז תמשוך?
ואם זה יקח 15 שנה מה תאכל בינתיים?

אולי אתה מתכוין לשיעור המשיכה הבטוח?
אבל אז אתה מושך רק 4% לשנה ובפנסיה אתה מקבל 6% לשנה. כך שבהיבט הזה יש עדיפות לפנסיה.
(יש עדיפות לקרן השתלמות כלפי היורשים אבל זה כבר סיפור אחר.)

אליקו a

משתמש רשום
לא הבנתי
מה תעשה אם יהיו ירידות?
תחכה עד שהקרן תעלה לסכום שהיה צבור בהתחלה ואז תמשוך?
ואם זה יקח 15 שנה מה תאכל בינתיים?
גם בפנסיה זה כך..
סכום הקיצבה החודשי גזור מהסכום הצבור לך בקרן. ואם יהיו ירידות, יהיו ירידות גם בקיצבה החודשית.

דף גמרא

משתמש מקצוען
גם בפנסיה זה כך..
סכום הקיצבה החודשי גזור מהסכום הצבור לך בקרן. ואם יהיו ירידות, יהיו ירידות גם בקיצבה החודשית.
נדמה לי שבפנסיה לאחר הפרישה הכסף מושקע באג"ח ייעודיים שאין בהם הרבה סיכון (תקן אותי אם אני טועה)
אבל אם הבנתי נכון אתה מתכוין להשאיר את הקרן השתלמות בהשקעה (נניח s&p500) ולמשוך כל חודש את התשואה
ואני תמה
יהיה לך חודשים של תשואה גבוהה מהממוצע וחודשים של ירידות
ואיך תוכל להתקיים בצורה כזאת?
מה גם שאם יהיה משבר כלכלי כלשהו יכול להיות ירידות שיקח להם שנים לתקן את עצמם ומה תעשה בינתיים?

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
בחישוב פשוט אקבל לחשבון הבנק שלי בסביבות 12,000 ש"ח מידי חודש, והקרן לא נגרעת כלל.
זה לא עובד ככה.
מהר מאוד הוא יאבד את הקרן.
ואם ירצה למשוך את כל הסכום בבת אחת, יצטרך להיפרד מסכום עתק של מאות אלפי שקלים לטובת מיסוי למדינת ישראל..
ניתן להוון חלק מהפנסיה.

בקרן פנסיה יש את המעלות הבאות:
  1. ביטוח
  2. מודל הבטחת תשואה
  3. (פיצויים לשכיר)
  4. דמי ניהול זולים.
  5. משיכה כקצבה.
  6. אי הפרשה לפנסיה מחוייבת בקנס.
אולי עוד דברים.

בכל אופן כנראה אתה צודק. ככל הנראה יהיה עדיף להפריש להשתלמות מאשר לפנסיה.

רחל עומסי

משתמש רשום
מניסיון עצמאיים שלא מפרישים לפנסיה, מגיעים לגיל פרישה בלי הכנסות.
הם רגילים לרמת חיים מסוימת משנות העבודה שלהם ולאחר שהפסיקו לעבוד (כן, גם עצמאיים לא תמיד יכולים לעבוד עד 120) נשארים ללא הכנסה בטוחה (מלבד הסכום הזעום של קצבת אזרח ותיק)
בד"כ רוב המפרישים לקרן השתלמות מושכים זאת לחתונות ילדים....
מה עם ההיבט הביטוחי בקרן הפנסיה ?
וכמו שנרשם כאן שיש חובה חוקית להפריש לפנסיה.

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
סליחה על הסטיה.
אבל אני יכולה להפקיד לקרן השתלמות 1200 ש"ח בחודש.
ועוד 25 שנה, כשאסיים לחתן, למשוך משם 1.2 מיליון ולכסות את החתונות של כל הילדים?
אם כך למה אנשים מגלגלים חובות עד סוף חייהם מחתונות?

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כשנשאל את שמעון מה הם התכנונים שלו בגיל 60, הוא יספר לנו כך: בבוא העת, לא אגע בקרן כלל, אלא רק אמשוך את הרווחים-הריביות מידי חודש בחודשו, ומזה בעזה"י אתפרנס. בחישוב פשוט אקבל לחשבון הבנק שלי בסביבות 12,000 ש"ח מידי חודש, והקרן לא נגרעת כלל.
זה לא עובד ככה.
מהר מאוד הוא יאבד את הקרן.
בן אדם שיכול לחיות משיעור משיכה בטוח (4%) יורשיו יקבלו יותר מאשר יורשי רעהו בקרן הפנסיה.
אך במשיכה של 12000 חודשי עם קרן של 1.6M הקרן ייגמר תוך מס' שנים, כנראה.
מניסיון עצמאיים שלא מפרישים לפנסיה, מגיעים לגיל פרישה בלי הכנסות.
הם רגילים לרמת חיים מסוימת משנות העבודה שלהם ולאחר שהפסיקו לעבוד (כן, גם עצמאיים לא תמיד יכולים לעבוד עד 120) נשארים ללא הכנסה בטוחה (מלבד הסכום הזעום של קצבת אזרח ותיק)
בד"כ רוב המפרישים לקרן השתלמות מושכים זאת לחתונות ילדים....

השאלה שצריכה להשאל, מדוע המדינה לא נותנת אפשרות לחוסך פנסיה, לא לבחור מסלול פרישה, ולהוון כל שנה 4% מהסכום. במקום זה המדינה נותנת להוון רק חלק מהכספים, ורק אלו שמעל תקרה מסויימת, ובמקרה זה יכול להווצר מצב, שהקיצבה היא באמת רק 4%, ולא מאפשרים לו להנות משיעור משיכה בטוחה.

Ins

משתמש פעיל
אכן, כמעט אין עצמאים שמפרישים לקרן הפנסיה כספים מעבר להפקדות שמזכות אותם בהטבות מס
למדינה יש עניין לעודד את האוכלוסיה להפריש לקיצבה בכדי לא להוות נטל על המדינה בגיל פרישה
ורב האנשים שמגיעים לגיל פרישה עם סכום הוני גדול, לא ממש יודעים איך להתנהל איתו כדי להבטיח הכנסה לכל חייהם בלי להסתכן באיבוד הכסף
כך שלמעט הטבות המס, דמי ניהול זולים ומרכיב הביטוח אין באמת העדפה לקרן פנסיה ומי שיודע להתנהל נכון, יתכן שעדיפה לו השקעה במוצר הוני
לעניין הבטחת התשואה - תלוי במצב השוק- לעיתים היא מיטיבה עם הלקוחות וברב המקרים גורעת (בעיקר למשקיעים במסלול סיכון מוגבר -100% מניות )

סלום

משתמש פעיל
השאלה שצריכה להשאל, מדוע המדינה לא נותנת אפשרות לחוסך פנסיה, לא לבחור מסלול פרישה, ולהוון כל שנה 4% מהסכום. במקום זה המדינה נותנת להוון רק חלק מהכספים, ורק אלו שמעל תקרה מסויימת, ובמקרה זה יכול להווצר מצב, שהקיצבה היא באמת רק 4%, ולא מאפשרים לו להנות משיעור משיכה בטוחה.
יותר מזה עם השנים עולה תוחלת החיים ולפי זה מחושב המקדם המרה
כשהמקדם יגיע ל250 זה אותו סכום

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
אכן, כמעט אין עצמאים שמפרישים לקרן הפנסיה כספים מעבר להפקדות שמזכות אותם בהטבות מס
למדינה יש עניין לעודד את האוכלוסיה להפריש לקיצבה בכדי לא להוות נטל על המדינה בגיל פרישה
השאלה היא, מדוע המדינה לא מאפשרת, להוון מידי שנה 4% מהיתרה בקרן הפנסיה, ללא הגבלות.
לעניין הבטחת התשואה - תלוי במצב השוק- לעיתים היא מיטיבה עם הלקוחות וברב המקרים גורעת (בעיקר למשקיעים במסלול סיכון מוגבר -100% מניות )
אחרי הפרישה, הבטחת התשואה על 60% מהיתרה, היא הכרחית בשביל שהקצבה החודשית לא תשתנה לרעה.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה