תיסבוך!!! מה עושים?

מצב
הנושא נעול.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
בי בי אר יקרה, את כותבת נכון ונוקב, אבל...

אנחנו בגלות - גלות הנפש, לפעמים. ויש מנעולים על הלב ועל הדעת שלנו. לא לחינם הנועם אלימלך ניסח את המשפט הבא בתחינתו הידועה על הצאצאים "ותן להם חושים בריאים לעבודתך". בעבודת ה' ולעבודת ה' יש צורך בחושים בריאים!

כמה מאיתנו קמות מעם הספר ומחפשות ליישם את שלמדו בו? כמה מאיתנו חיות באופן מעשי מאד תובנות גבוהות שהתקשו ליישם בשל טורח הדרך? וכי כולנו מקיימות בדבקות כל מה שקראנו וכל מאמר מוסרי יפה שהטעימו לנו בנועם בהרצאות? אני חושבת בהחלט שיחידות סגולה שוקדות באופן רציני על העניין ומחפשות מענה נפשי בספרים. ולא בגלל שכל היתר רעות או עצלות או נחותות מהן - החושים שלהן, הכלים, מפותחים או בריאים (חדים) פחות.

ונכון שלפסיכולוגיה יש הילה כזו שמאצילה שלווה ואמון על חלק ממאמיניה, אבל אם כבר - הבה ננצל את כוח ההשפעה העקיף שלה, כמובן אך ורק דרך מטפלים יראי ה' (ואני מצהירה: עדיף לי להישאר עם עקות נפש מלפנות לטיפול אצל מי שאינו ירא שמים).

דסי

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י ארבע;969885:
בי בי אר יקרה, את כותבת נכון ונוקב, אבל...

אנחנו בגלות - גלות הנפש, לפעמים. ויש מנעולים על הלב ועל הדעת שלנו. לא לחינם הנועם אלימלך ניסח את המשפט הבא בתחינתו הידועה על הצאצאים "ותן להם חושים בריאים לעבודתך". בעבודת ה' ולעבודת ה' יש צורך בחושים בריאים!

כמה מאיתנו קמות מעם הספר ומחפשות ליישם את שלמדו בו? כמה מאיתנו חיות באופן מעשי מאד תובנות גבוהות שהתקשו ליישם בשל טורח הדרך? וכי כולנו מקיימות בדבקות כל מה שקראנו וכל מאמר מוסרי יפה שהטעימו לנו בנועם בהרצאות? אני חושבת בהחלט שיחידות סגולה שוקדות באופן רציני על העניין ומחפשות מענה נפשי בספרים. ולא בגלל שכל היתר רעות או עצלות או נחותות מהן - החושים שלהן, הכלים, מפותחים או בריאים (חדים) פחות.

ונכון שלפסיכולוגיה יש הילה כזו שמאצילה שלווה ואמון על חלק ממאמיניה, אבל אם כבר - הבה ננצל את כוח ההשפעה העקיף שלה, כמובן אך ורק דרך מטפלים יראי ה' (ואני מצהירה: עדיף לי להישאר עם עקות נפש מלפנות לטיפול אצל מי שאינו ירא שמים).
אחרי לידה ראשונה פחדתי מאד, פחדתי לפתוח חלון שמא עומד שם ערבי עם רובה... בלילות לא יצאתי מהחדר (והייתי ערה שעות עם הבכיין המתוק) רעדתי ממש... ניסיתי להתחזק באמונה ולהרגיע את עצמי והצלחתי, רק שזה היה תהליך שחזר על עצמו כל 5 דקות, גל של חרדה ואני מרגיעה את עצמי בעזרת השכל שוב ושוב... מתי שהוא בלי קשר התחלתי לקחת ויטמינים וראה זה פלא, פתאום הכל יותר רגוע...
אז לא שאני חושבת שזה פתרון, אני רק אומרת שלפעמים חיזוק באמונה וכו' זה לא זה, כי הבעיה היא לא חוסר אמונה גם אם נראה כך. וכשצריך טיפול מקצועי אז צריך טיפול!
וBBR את מאד מודעת ואמיצה, לא כל אחד הוא כזה, וטיפול נפשי לא סותר בכלל תהליך התקדמות רוחנית, להפך, הנפש משתחררת מהבוץ ופנויה להתקדמות

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
לא כתגובה למשהו, יש גם תהליכים של ריפוי עצמי, לרוב הם מתרחשים בתת מודע, ולכן קשה לקחת מהם מסקנות טיפוליות בלי תצפית מסודרת.
אי אפשר גם בלי להזכיר את תיאוריית קצה הקרחון, הרבה מהמטפלים החובבים לא מודעים לה, ומפרשים בטעות תופעות שהם רואים כתמונה שלמה, והנזקים ברורים.

bekki

משתמש מקצוען
bbr ואפרתה לצערי אנחנו לא אוחזות בדעות זהות.
וזה בסדר.
לעניין הרכיב הפיזיולוגי שנצפה בצילומים,לא הבנתי את הקשר הניתוח שכתבת.
יותר ברור מזה לא יכול להיות!!!
אני אוחזת שחשוב ללכת לטיפול כשצריך וחשוב שזה יהיה פסיכולוג או מטפל מוסמך במשרד הבריאות נקודה.
אם הוא חרדי/דתי יש לזה ערך מוסף ואם הוא מוסיף על ידיעותיו גם שיטות תורניות אשריו ואשרי מטופליו.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
בקי, אם הדמיות מוח מוכיחות ששיחות טיפוליות משנות מצבים פיזיולוגיים במוח,
אז למה לא ייתכן שגם עבודה עצמית (נכונה, במידה והיא אפשרית) תעשה שינוי במוח?

מה אנחנו (והמדענים גם) מבינים בכלל בקשר שבין נפש למוח? כלום.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י אפרתה;969983:
נו, בקי, איך את מגדירה "כשצריך"?
אפשר לשאול אותך איך את מגדירה "כשצריך"?

אני מרחיבה את השאלה. אם לאישה יש גיסה שהיא לא מסתדרת איתה. היא פשוט מתפוצצת ממנה ומעדיפה להימנע מלפגוש אותה. היא ניסתה לעבוד על עצמה, אבל היא מרגישה שהיא כועסת עליה וכו' וכו' ושזה מעבר לה.

כעת, בהנחה שכשאדם לא מסתדר עם זולתו הרי שזה קשור גם לקושי שיש אצלו, האם נכון שהגברת תפנה ליעוץ ותעזר באשת מקצוע להבין על מה זה יושב ואיך היא יכולה לפתור את הנטיה שלה (נניח, נטיה לריצוי או לתת ריצוי או כל נטיה נפשית), או שזה עדיין בגדר "לא צריך"?

bekki

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אפרתה;969983:
נו, בקי, איך את מגדירה "כשצריך"?

כשצריך,על פי מינוח טיפולי הוא כשזה מפריע לתפקוד תקין בחיים. קרי בית, זוגיות,עבודה וכו'.זה המוכרח.
גי' למשל הביאה דוגמא טובה לאישה שהיא נשאית של איזו בעיה כלשהיא אבל תלוי איך הראייה של אותה אישה את יחסיה. אם הם מופיעים מול הגיסה ועדיין היא מסוגלת להסתדר לוותר או להבליג או לחילופין להפחית את הפגישות שלהן -זה סוג של פתרון שאליו היא יכולה להגיע לבד ללא טיפול.וזאת בתנאי שרק עם אותה גיסה היחסים צוננים.אבל אם היא נוהגת להסתכסך עם אנשים שונים או הזוגיות שלה לקויה על בסיס אותה בעיה כאן המקום ללכת לטיפול.זה ההבדל.עד כמה הבעיה מעיבה על התקשורת הבינאישית שלה עם הסביבה.

לא אמרתי ששיחות טיפוליות שוות ערך לכדורים בצילום פאנקשן על m.r.i
מה שכן אמרתי או לפחות התכוונתי לומר זה,שטיפול קוגנטיבי התנהגותי לחרדות למשל או ocd לכפיתיות יכולים להשיג תוצאות מאד יפות שנראות בצילום.
יש מקרים קשים והתסבוך הנ"ל לא אחד מהם...,שבהם חייבים להתחיל עם כדורים ע"מ לייצב מצב ורק אז להעזר בשיחות/שיטות וכו'.

bekki

משתמש מקצוען
נכתב ע"י דסי;969896:
אחרי לידה ראשונה פחדתי מאד, פחדתי לפתוח חלון שמא עומד שם ערבי עם רובה... בלילות לא יצאתי מהחדר (והייתי ערה שעות עם הבכיין המתוק) רעדתי ממש... ניסיתי להתחזק באמונה ולהרגיע את עצמי והצלחתי, רק שזה היה תהליך שחזר על עצמו כל 5 דקות, גל של חרדה ואני מרגיעה את עצמי בעזרת השכל שוב ושוב... מתי שהוא בלי קשר התחלתי לקחת ויטמינים וראה זה פלא, פתאום הכל יותר רגוע...
אז לא שאני חושבת שזה פתרון, אני רק אומרת שלפעמים חיזוק באמונה וכו' זה לא זה, כי הבעיה היא לא חוסר אמונה גם אם נראה כך. וכשצריך טיפול מקצועי אז צריך טיפול!
וBBR את מאד מודעת ואמיצה, לא כל אחד הוא כזה, וטיפול נפשי לא סותר בכלל תהליך התקדמות רוחנית, להפך, הנפש משתחררת מהבוץ ופנויה להתקדמות
יקירתי,ואני שמחה שיצאת מזה ב"ה.אני לא כל כך בטוחה [סליחה! ומחילה!] שהשכנוע העצמי והאמונה שלך הם אלו בלבד שהוציאו אותך מהסבך.
מחסור בויטמינים כמו b12 למשל הוא שחקן לא קטן בדיכאונות/חרדות/מצבי רוח וכו'.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י bekki;970067:
גי' למשל הביאה דוגמא טובה לאישה שהיא נשאית של איזו בעיה כלשהיא אבל תלוי איך הראייה של אותה אישה את יחסיה. אם הם מופיעים מול הגיסה ועדיין היא מסוגלת להסתדר לוותר או להבליג או לחילופין להפחית את הפגישות שלהן -זה סוג של פתרון שאליו היא יכולה להגיע לבד ללא טיפול.וזאת בתנאי שרק עם אותה גיסה היחסים צוננים.

נניח שרק עם אותה גיסה היחסים צולעים בפן המסויים הזה. אז נכון שהיא יכולה לבלוע צפרדעים או להפחית את הפגישות, ונכון שהיא יכולה לחיות עד מאה ועשרים בעושר וכבוד גם ככה, אבל האם לא יותר נכון, לא יותר מקדם, לא יותר עבודת ה', שהאדם מבין את עצמו יותר טוב וכך הוא יכול לנהוג נכון יותר?

הרי א' ב' בעבודת ה' זה שהאדם מכיר את עצמו, ואם אדם מגיע למקום שהוא מרגיש שהוא מאוד כועס, ואפילו שיש לו סיבות לתלות את זה בצד השני, ונניח שהצד השני באמת לא בסדר, אבל סוף כל סוף ההרגשות הן שלו ואינן תלויות באמת בגורם חיצוני, אז טיפול יעיל אצל יועץ/פסיכולוג/עובד סוציאלי ירא שמים שעבודת ה' חשובה לו (גב' אונגר מב"ב למשל ;)) שלמד על נפש האדם ויודע לזהות דפוסים וכו' יכול לעזור לאדם להבין את עצמו, כך שהוא ידע איך לעבוד על עצמו נכון וכך להתעלות בכל התחומים, כמו כלים שלובים, ולאו דווקא בשיפור היחסים עם אותה גיסה מרגיזה.

וכשאדם מגיע למצב קליני שצריך, כבר לא שואלים אם צריך.

רותי12

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
grn אני אוהבת את התשובות שלך.. אבל מה עם ההתכתבות ...??אנחנו באמצע שם..

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י GRN;970111:
וכשאדם מגיע למצב קליני שצריך, כבר לא שואלים אם צריך.

אהבתי את זה :)

ממצה.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י רותי12;970121:
grn אני אוהבת את התשובות שלך.. אבל מה עם ההתכתבות ...??אנחנו באמצע שם..
אהממ חשבתי שאת בחובה!

bekki

משתמש מקצוען
הכנסת אותי להתלבטות קשה;)
בסופה החלטתי שיהיה טוב לה להתייעץ במקרה הזה בכל צורה שתבחר אבל פתולוגית היא לא.

זה מסוג הדברים של איכות חיים [יהודית]. זהו צורך, אבל לא must.
כאן עבודה בקבוצה היא מדהימה , מנסיון.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י bekki;970137:
אבל פתולוגית היא לא.
ברור, ברור, ברור, ברור.
ונראה לי שהרבה מהדיון כאן בא להפקיע את הבלעדיות של המקרים הפתלוגיים על ביקורים אצל יועץ/פסיכולוג/עובד סוציאלי .

פיקצר פרפקט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
bbr, צלצלתי לך תודה בתגובה הראשונה שלך בתחילת האשכול כי העלית נקודות מאוד מענינות ונכונות שנתנו לי הרבה חומר למחשבה.
רק חבל שאת קצת נעולה מידי ודבקה במקרה שלך כהוכחה נגד כל הפסיכולוגיה.
יש כל מיני מקרים שונים משלך (שכבר היטיבו רבות להסביר אותם כאן) שכן חייבים טיפול, וכל מקרה לגופו.

ובקי, אהבתי מאוד את התגובות שלך..

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
חבר'ה,
האשכול הזה מתוסבך לחלוטין....!

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
עלעלתי ברפרוף בתגובות....
מה שרציתי להוסיף שפסיכולוגיה ללא יהדות והשקפה נכונה לא תצליח מכיון שהבסיס לא נמצא.
(מי שמצליח בנושא אמונה וביטחון [אמיתי] אמונת חכמים, עבודת המידות ועוד חלקים חשובים ביהדות לא צריך פסיכולוג...)
אתם מכירים את הספר של השייגעץ דייל קארנגי-בשם "אל דאגה"?
בו נותן שיטות ודרכים להתגבר על חרדות ודאגות ואיך לא להגיע למצב הכי גרוע- רצון לעזור את העולם (בלע"ז), הוא הציל אנשים רבים!!
השיטות אכן טובות מאד אבל חסר הבסיס.

סוף עצוב לסיפור הוא שהמחבר עצמו עזב את העולם.

סתם להעשרה (גם בעסקים), יש לו עוד ספר טוב יותר(מבחינת סינון) - "כיצד תרכוש ידידים והשפעה" צריך מעט סינון אבל יש שם כלים טובים מאד.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י album;970172:
עלעלתי ברפרוף בתגובות....
מה שרציתי להוסיף שפסיכולוגיה ללא יהדות והשקפה נכונה לא תצליח מכיון שהבסיס לא נמצא.
(מי שמצליח בנושא אמונה וביטחון [אמיתי] אמונת חכמים, עבודת המידות ועוד חלקים חשובים ביהדות לא צריך פסיכולוג...)
אתם מכירים את הספר של השייגעץ דייל קארנגי-בשם "אל דאגה"?
בו נותן שיטות ודרכים להתגבר על חרדות ודאגות ואיך לא להגיע למצב הכי גרוע- רצון לעזור את העולם (בלע"ז), הוא הציל אנשים רבים!!
השיטות אכן טובות מאד אבל חסר הבסיס.

סוף עצוב לסיפור הוא שהמחבר עצמו עזב את העולם.

כולם עוזבים את העולם בסוף, בטח מחברים של ספרים שחיו לפני 100 שנה :D

דרך אגב, זה ספר פרקטיקה שיכול להתאים לשיטות של אימון אישי וכדו', אבל זה ממש לא ספר פסיכולוגיה.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י bekki;970137:
זה מסוג הדברים של איכות חיים [יהודית]. זהו צורך, אבל לא must.
נכון, אבל למה ללכת רק כשזה MUST?

נכתב ע"י bekki;970137:
.
כאן עבודה בקבוצה היא מדהימה , מנסיון.

זה נראה לי עניין של טעם אישי.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה