שיתוף - לביקורת קשקשתי את זה פעם

ilan p

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
@לרקוד על הירח
הרעיון מובן ששני החברים אוהבים אחד את השני אהבת חינם בלי תנאים -- והמסר ברור
אבל חשבתי על כך שהמילה הערכה לא מדויקת במקרה הנ"ל
כי להעריך מישהו מגיע מאיזה מסיבה כלשהיא -- " עשית משהו וקבלת תעודת הערכה "

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מה זו בכלל בחירה חופשית,
ומה הם שכר ועונש?
הבחירה בחופש מטשטש לי את החופש שבבחירה.
והטשטוש מרגיש לי כמו העונש הכי גדול שיכול היה להיות לי. אולי כיוון שהוא עצמו גם השכר.
הבלבול עוטף אותי בסחרחורת מילים חסרות תכלית.
אולי כי תכלית איננה במילים אף פעם. היא במעשים, ועדיף כאלו שנעשים מתוך בחירה.
כי המילים כולאות בתוכן את המשמעות, בזמן שהמעשים משחררים אותה אל החופשי.
טוב, רע וכל מה שבינתיים. כל מה שלא פגשתי כי חייתי על הקצה.
והקצה כילה אותי לדעת, ולא ידעתי עוד מי אני.
לא היה בי חופש, לא היה לי תקווה או עונש.
רק בחירה מייסרת, מהדהדת, בין עכשיו, עתיד ועבר.

לרקוד על הירח

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
לא חשבתי שמישהו ימציא קטע שקרה לי, כמעט מילה במילה.
ועוד ימציא אותו טוב כל כך.
וואו! ריגשת אותי.

למה הקטע המדהים הזה לא באשכול נפרד משלו?
איזה כיף לשמוע שאת חושבת ככה! :love: האמת כן חשבתי על זה... לא יודעת למה בסוף החלטתי לפרסם פה...
(אני אוהבת לקרוא לסוגי הקשקושים האלו 'הרהורי_ לילה' יש לי הרבה פתקים בטלפון עם התגית הזו...;))

@הספרן מתנצלת. רק עכשיו הבנתי את כוונתך. צודק. תודה שהארת את עיניי!

איזה קטע שלא כל כך הבנתי את הפואנטה של הקטע .
האמת חששתי שזה יקרה...
לא נורא.
הפואנטה בעיקר זה להעביר את המסר של חברות אמיתית, (מבחינתי)- שאפשר להבין ללא מילים יותר מדי- גם אם חבר אומר שהוא מעריך על כלום, או שאתה מבקש שהוא יגיד לך שהוא מעריך אותך על כלום,- שניכם תבינו בדיוק למה הכוונה. (סורי אם יצא לי מתפלסף, לא התכוונתי להסביר את זה אפילו לעצמי...)

אגב דו שיח זה הכי קשה לכתוב, לפי מה שהבנתי ממישהי, ופה יצא ממש טוב! בכל זאת לדעתי...)
תודה!
כי להעריך מישהו מגיע מאיזה מסיבה כלשהיא
זהו בדיוק, שהחבר אומר לך שהוא מעריך אותך על כלום, אבל שניכם יודעים בדיוק על מה ולמה...

ותודה רבה לכל המגיבים והמלייקים! זה ממש מרגש ונותן כח :D

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
כי להעריך מישהו מגיע מאיזה מסיבה כלשהיא -- " עשית משהו וקבלת תעודת הערכה "
עצם זה שהוא מספק לו חברות טובה זו לא סיבה להערכה?
איזה כיף לשמוע שאת חושבת ככה! :love: האמת כן חשבתי על זה... לא יודעת למה בסוף החלטתי לפרסם פה...
(אני אוהבת לקרוא לסוגי הקשקושים האלו 'הרהורי_ לילה' יש לי הרבה פתקים בטלפון עם התגית הזו...;))
במטותא ממכם מסרו לנו עוד כמה פתקא טבא כהאי פתקא, ואל תמנעו חסד מבעליו
@הספרן מתנצלת. רק עכשיו הבנתי את כוונתך. צודק. תודה שהארת את עיניי!
תודה על ההתנצלות הכנה. כי קצת נבוכותי לצאת טיפש... :)

איוליס

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
למה לא לתת לכל אחת
הרגשה שהכל בשבילה.
למה לא לתת קצת
בשביל חיוך של חברה.
למה לא לחשוב
אחת על השנייה.
למה לא להבין
מה היא מרגישה.
למה לא לדון
לכף זכות אותה.
למה?

ככה?

זה לא תשובה
כי קשה?
אין דבר העומד...
כי?
פשוט אין תשובה
כל כך פשוט
כך זה חוסר מחשבה
זה הזמן שלנו
לשים את תשומת ליבנו
במקום המתאים
להבין
להרגיש
שנרגיש
כי כולנו
כל אחת
חווה תסכול כזה
בתורה.

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
מה זו בכלל בחירה חופשית,
ומה הם שכר ועונש?
הבחירה בחופש מטשטש* לי את החופש שבבחירה.
והטשטוש מרגיש לי כמו העונש הכי גדול שיכול היה להיות לי. אולי כיוון שהוא עצמו גם השכר.
עמוק ונחמד
בכ"מ האם לא צ"ל מטשטשת שמתייחסת לבחירה? (לא סגור ע"ז רק שואל)

Chaya Lea

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מגיחה
מבליחה
לוחשת סוד

יודעת
נוגעת
שואפת לעוד

יושבת
נושבת
אל מול בהמה

צמאה
כמהה
לנגד שממה

וכשתועה
תוהה
בתעתועים

מאירה
מבעירה
הגעגועים

אז מבינה
מאמינה
רוצה יותר

אך ממשיכה
המשיכה
לצד סותר

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

"דיי להתנצל כל הזמן," מאיר היה קצר רוח, "לא עשית כלום. אתה לא צריך לומר כל פעם מחדש 'אני מתנצל', דיי כבר."

שקט השתרר בחדר. נתנאל היה נראה מופתע מהמתקפה הבלתי צפויה, ונראה כאילו אינו מבין כל כך כיצד עליו להגיב. לאחר מצמוץ חזק אחד או שניים, הוא אמר, "ס… סליחה."

מאיר, שהיה עד כה עסוק בתיקון השלט, הרים מייד את עיניו כלפי הנער, מבטו חד כתער. אבל לקח לו פחות משבריר שניה לגלות כי המילה, שהייתה כל כך מכעיסה ומגוחכת בהקשר המקורי, נאמרה בתום לב אמיתי. עיניו הירוקות והגדולות של נתנאל לא פנו לעברו, וגבותיו העדינות נתלו גבוה מעליהן, משוות לו מבט קשוב ונבוך.

המילים אבדו לגמרי בפיו של מאיר, ובמקומן, ללא הזמנה, הופיע לפתע חיוך. לאחר החיוך הפציע גם צחוק, צחוק אמיתי, מבעבע, חם.

"אתה משהו מיוחד, ילד," אמר לאחר הצחוק, חיוך רחב פרוש על שפתיו, "אין מה לומר."

עיניו של נתנאל, על אף שעדיין לא הופנו לעברו, התבהרו לרגע. מין חיוך קל האיר את שפתיו, ואיתן את כל פניו. לרגע אחד השתאה מאיר כמה יפה החיוך על פניו הילדותיות והתמות של הילד האוטיסט, ובמשנהו תהה כמה זמן, כמה שנים- ליתר דיוק, לא שמע הוא את צחוקו שלו.

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בס"ד

- את אוהבת אותה, ילדה?

- מאד. (הנהון נמרץ. פנים כבויות).

- אז למה קשה לך?

- כי אני אוהבת אותה. (קול חלש).

- ולכן?

- היא עוזבת, אז אני מתגעגעת.

- אבל את אוהבת אותה.

- אבל אני מתגעגעת. (קול נשנק מדמעות).

- מהי פרידה, ילדה?

- מהי? (עיניים פקוחות, מביטות בתלות, בתקווה).

- פרידה היא כאשר תודעתך מנותקת מתודעתה. ואם את אוהבת אותה, ילדה, הרי שמחשבתך סמוכה אליה- ותודעתכן קרובה. אינכן נפרדות.

- אבל אם היא אינה אוהבת אותי? ותודעתה רחוקה משלי, ומחשבתי רודפת אחריה והיא אינה שם?

- היא אוהבת אותך, ילדה?

- אינני יודעת. (קול חלש. עיניים ופנים מושפלות).

- ואם אינה, תודעתך אצלה?

- כן, אבל תודעתה אינה אצלי.

- אם כך, אין געגוע הוא הדבר אשר את חשה, אלא החמצה.

- לא. החמצה אינו. (שלילה נחרצת).

- אז מהו כן?

- כמיהה הנופלת בין מלתעות ההחמצה.

- אם כך, אינכן נפרדות, היות ומעולם לא התחברתן.

- התחברנו. במעמד הר סיני.

- ולא נפרדתן.

- נכון.

- אז מדוע קשה לך, ילדה?

- הכמיהה הנופלת מטריפה את דעתי, רומסת את ידיי ומשחקת בנפשי.

- ומדוע שלא תעזבי אותה?

- כיצד?

- למה את כמהה, ילדה?

- לקשר, שימתח ויביא לגעגוע.

- לגעגוע את כמהה, ילדה. לרצון לקרב בין מלתעות האהבה. לקריעה ביניהן.

- הן עדיפות על מלתעות ההחמצה.

- ומה בו, בגעגוע, מושך את לבך כל כך?

- הידיעה שאין החוט נמתח ומכאיב אלמלא אחוז הוא בשני קצוות.

- אז לחיבור את כמהה.

- כן.

- לחיבור ההדדי.

- כן.

- לידיעה שבהתקרב המלתעות יפסק הכאב לשניים, ולא לך לבדך.

- כן.

- אז למה את מחוברת, ילדה?

- לאבי שבשמיים.

- את מתגעגעת אליו, ילדה?

- מאד. (דמעות בקצות העיניים. מטפטפות).

- הוא מתגעגע אלייך, ילדה?

- מאד. (דמעות בעיניים. יורדות יחד על הלחיים).

- והאם תוכלנה מלתעות האהבה להתקרב?

- כאשר יבוא גואל צדק.

- ואת מחכה למלתעות, שתתקרבנה.

- (הנהון נמרץ. דמעות בגרון).

- ובינתיים מחפשת קשר אחר, שמלתעותיו יכולות הן להתקרב עוד בטרם ביאת הגואל.

- (הנהון).

- על מנת להשקיט את לבך המתגעגע עד מאד. את מחפשת, ילדה, געגוע נוסף, שיכול להרפאות בטרם ביאת הגואל.

- כן.

- האם ירפא קשר כזה את לבך, כאשר תתקרבנה מלתעות אהבתו?

- לא.

- מה ירפא את לבך, ילדה?

- ביכולתי להתקרב אליו גם כעת. אך הגעגוע ימשיך ויגדל ככל שאתקרב אליו.

- מהי תכליתך, ילדה?

- זוהי.

- וזוהי יכולתך. ולשם כך נועד הגעגוע.

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

ג'יפ הוולוו השחור, המבריק, עצר בחנייה הצנועה שליד הבניין. ארבעתם יצאו מתוכו, ורחש דלתות הרכב שנסגרו בטריקה היה זר בתכלית לאופייה של השכונה הישנה שבפאתי בני ברק.
אבי, הגברתן מבין החבורה, פסע קדימה לפני מעסיקו, ורק לאחר שהם עלו בחמשת המדרגות המובילות אל הבניין, הניח לדּוֹד אלברט להתקדם לפניו, וללחוץ על הסיסמא.
היו אלו רק רגעים ספורים של דממה, ועיניו של יקי, שעמד האחרון מבין הארבעה, הספיקו עוד לסקור את הגינה הסמוכה, שעל אף השעה המאוחרת הייתה עדיין מאוכלסת. פעוט אחד בעל פנים עגולות ותלתלים ארוכים הפסיק ממשחקיו והעיף בהם מבט סקרן, כשאמו המנומנמת יושבת על הספסל מאחוריו. רחש של זמזום נשמע, והדלת נפתחה. רגע לפני שפסע לתוך הבניין, ראה יקי את הפעוט מחייך אליו חיוך רחב.
החיוך נצרב בו, משום מה, גם כאשר הם עלו במדרגות הישנות לכיוון הקומה הראשונה. הייתה שם דלת ישנה ואפורה, ואבי פתח אותה ללא היסוס.
הם נכנסו לתוך החדר, שהיווה חלל משרדי לא גדול עם כמה עמדות שהיו נראות כמיועדות לטלפניות. כעת, בשתיים עשרה בלילה, רק אדם אחד היה שם, מול אחד המחשבים, שכמעט נפל מכסאו כאשר ראה אותם נכנסים, בזה אחר זה.
"א-אלברט," הוא אמר, מגמגם, ונעמד בחוסר יציבות, "וואו, לא ציפיתי- לא ציפיתי לראות אותך כאן." עיניו, פעורות ונחרדות, עברו מדמותו החסונה של אבי אל עבר פנחס, שהתיישב בנונשלנטיות מחויכת על אחד הכיסאות, מעשה בעל בית; ואז על הנער הגבוה והרזה, לבוש ז'קט שחור, שנעמד ליד הקיר.
אלברט עצמו נעמד למול האיש המבוהל, וקולו היה רגוע, כאילו הם עומדים כעת בפתיחתה של שיחת רעים. "למה לא ציפית, שמעון? אה? עבר חודש, ואתה לא עונה לטלפונים. נראה לך שאני שוכח?"
האוויר בחדר היה חנוק, ויקי התקרב בשקט לחלון. מבעד לחלון הוא ראה את הפעוט למטה חזר להשתובב ברחבי הגינה, וקול צחוקו הגיע עד אליו, רענן כמו אוויר הלילה שבחוץ.
"לא, לא, מה פתאום, ממש לא," האיש יצא מעמדת העבודה שלו, נשימותיו מהירות וקולו סדוק, "אני, יש לי את כל הכסף להחזיר לך, אני מבטיח-"
שקר. גבותיו של יקי התכווצו מעל עיניו, כשאוזניו קלטו את הצרימה הדקה שלוותה למשפט האחרון. צרימה שעל אף שהייתה דקה כמו משב רוח, הייתה גם בולטת לאוזניו כמו צלילו של מיתר שפקע.
אלברט הסב את ראשו לעבר הנער, שהתקשה לרגע להתיק את עיניו מהחלון. אבל משעשה זאת, נענע לעבר דודו את ראשו בצורה כמעט בלתי נראית לשלילה.
אלברט החזיר את פניו לאיש, והוציא סיגריה מכיסו. "אתה יודע מה אני חושב, טולדנו?" הוא שאל רטורית, אבל התשובה התמהמה מלהגיע במשך רגעים ארוכים עד שהצית את הסיגריה. "אני חושב שאתה מדבר שטויות. אני חושב שאין לך שום דבר להחזיר לי."
אבי, הר אדם ושרירים, שילב את זרועותיו, ושמעון טולדנו נרעד. "לא, אני נשבע לך, בחיי, אלברט," אמר האיש עם הכיפה הקטנה, השחורה, שעור פניו היה נראה לבן כעת לחלוטין, "אני נשבע לך, יש לי צ'ק מחבר שלי על כל הסכום, הוא נתן לי בערבות, אני נשבע לך, עד מחר בבוקר זה אצלך."
שקר. שקר. שקר. השקרים כמו הלמו ביקי, מכאיבים לו כמעט פיזית. עיניו השחורות, כהות עוד יותר בשל העובדה שהחדר מאופל חלקית, הורמו לעבר האיש שנשבע לשקר בכדי להגן על חייו, וזיק של כאב חלף בהן.
אלברט שב והתבונן בו, מצפה. יקי הסב מבטו לעברו, ולאחר רגע, בתנועה איטית, הניע שוב את ראשו לשלילה.
אלברט ינק מהסיגריה שוב פעם, ואז טפח בידו פעמיים בכדי לנער את האפר על הרצפה.
"אתה חתיכת שקרן, טולדנו," אמר בפשטות, "אבי, פנחס, פרקו אותו."
ובעוד אבי מתקרב לאיש, שהשמיע זעקת אימה, פנחס סקר במהירות את החדר ומצא תוך שניות את שחיפש: מצלמת אבטחה. בזריזות של חתול הוא נעמד תחתיה על אחד הכיסאות ושלף את אולרו.
בפריים האחרון של המצלמה, היא תפסה את חמישתם. את טולדנו, נרתע לאחוריו ונכשל בשולחן העבודה, את אבי, תופס כיסא עץ, את פניו הקרובות של פנחס, שהיה עסוק בחיתוך החוטים, את אלברט המעשן, וגם את הנער לבוש הז'קט, שעיניו, שוב פעם, נפנו לעבר החלון.
ואז הפסיקה המצלמה לעבוד.

--

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה