דרוש מידע קשב וריכוז במבוגרים- כל מה שחשוב לדעת ...

לא מוגדרת

משתמש פעיל
האם יכול להיות שילדים מוכשרים רק כשהגיעו לישיבה בגיל 14 צריכים ריטלין ובחיידר הכל היה טוב ?זה הגיוני שהקשב מתחיל רק מגיל ההתבגרות?

לואיזה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
האם יכול להיות שילדים מוכשרים רק כשהגיעו לישיבה בגיל 14 צריכים ריטלין ובחיידר הכל היה טוב ?זה הגיוני שהקשב מתחיל רק מגיל ההתבגרות?
סביר להניח שהבעיה היא לא קש"ר אם זה מתגלה רק בישי"ק. אולי לבדוק אם עובר על הבחור משהו וזה משפיע עליו.

לא מוגדרת

משתמש פעיל
הבעיה שלישיבה יש ריטלין וביקשו לנסות ועזר לו אבל הפריע לתאבון ועוד תופעו הישיבה מאד הלחיצה והבנתי שהוא לא היה היחיד

שוקולד עילית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ומה עושים עם מבחנים ?
ולמידה למבחנים שהעיניים קופצות משורה לשורה ולא מצליחים ?
לא מאובחנת ועד שיבוא המבחן הגדול אני לא יספיק לקבל אישור
יש משהו טבעי שעוזר ?,מיינד פלוס??

רווה נחת

משתמש צעיר
כן, יכול להיות. אם כי כנראה לא מדובר בהפרעת קש"ר חריפה.
בחיידר היו הפסקות עם משחקי כדור וכדו', צהרים בבית.
בישיבה הוא באותו מקום מבוקר עד ערב, רוב הזמן על הכסא.
זה בפירוש מעורר את הקושי.

רווה נחת

משתמש צעיר
הבעיה שלישיבה יש ריטלין וביקשו לנסות ועזר לו אבל הפריע לתאבון ועוד תופעו הישיבה מאד הלחיצה והבנתי שהוא לא היה היחיד
במקרה כזה משחקים עם השעות של הכדור, נניח לוקחים אותו אחרי ארוחת בוקר, כדי שתהיה ארוחה אחת נורמלית ביום. במקרה שלנו, אחרי הרבה נסיונות והתאמות, הוחלט שהנער יאכל ארוחה קלה לפני התפילה ואז ייקח את הכדור (בהתייעצות עם פוסק הלכה.)

חיים הקוסם

משתמש מקצוען
ומה עושים עם מבחנים ?
ולמידה למבחנים שהעיניים קופצות משורה לשורה ולא מצליחים ?
לא מאובחנת ועד שיבוא המבחן הגדול אני לא יספיק לקבל אישור
יש משהו טבעי שעוזר ?,מיינד פלוס??
מיקוד ראיה?

חיים הקוסם

משתמש מקצוען
הגיוני מאד ומה עושים עם זה?
זה לדעתי החמיר לי מהקורונה
גם ספרים לא מצליחה לקרוא מדלג שורות ולא בגלל שלא מענין אלא כי קופץ לי

SUS 11

משתמש פעיל
עד שיהיה אימון אישי בציבור החרדי
יכולה להמליץ על ספר מעולה של אילנה רייטקופ
להקשיב להפרעת קשב
צפה בקובץ המצורף 1326119
יש אותו בחנויות ספרים
ואפשר להזמין אותו גם דרך הוצאת ספרים אח (אני חיפשתי בכמה סניפים של סטימצקי ולא היה אז הזמנתי דרכם https://www.achbooks.co.il/document/50,145,4329.aspx)
מה בעצם עיקר התועלת שאפשר להפיק מהספר
שואל מספק אם לקנות או לא,

נעמי אדלר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אוטומציה עסקית
מה בעצם עיקר התועלת שאפשר להפיק מהספר
שואל מספק אם לקנות או לא,
לנהל את עצמך נכון עם הקש"ר.
תראה פה עוד

וזה על הספר:
ספר זה הוא תוצר של מאות שיחות ומפגשים עם מבוגרים החיים עם הפרעת קשב וריכוז. מטרתו היא לגרום לאנשים להקשיב להפרעת הקשב שלהם, וזאת במקום להתגבר עליה. הוא מיועד למבוגרים החיים עם הפרעת קשב וריכוז, לכל הקרובים להם, ולאנשי המקצוע בתחום.
הספר הוא מעשי, וכל קורא ישתמש בו בהתאם לצרכיו, ויפעל בו על פי הקצב האישי שלו. הוא מאפשר לכל קורא ליצור היכרות עם הפרעת הקשב האישית והייחודית שלו, להגדיר אותה, וללמוד את צרכיה. הפעילות המוצעת בו מלווה את הקורא במסעו ליצירת הקשבה להפרעת הקשב האישית שלו. בעזרת יצירת הקשבה זו הוא ילמד ליצור עם הפרעת הקשב שלו דו שיח מתמשך, שיאפשר לו להימנע מהתשה, ולשפר את איכות חייו.
אין דרך אחת נכונה לקרוא ספר זה או להשתמש בו. אתם מוזמנים לקרוא אותו בקצב המתאים לכם:
מן ההתחלה לסוף או מן הסוף להתחלה,לקרוא את כל הפרקים או לדלג על רבים מהם, לבצע את הפעילויות שהוא מציע או להתעלם מהן. אם תקשיבו להפרעת הקשב שלכם היא תוביל אתכם ותאפשר לכם להשתמש בו בדרך המתאימה לכם.
אילנה רייטקופ ,MA, מלווה ב-15 השנים האחרונות מבוגרים בכל הגילאים החיים עם הפרעת קשב.
היא עובדת במרכז התמיכה לסטודנטים עם ליקויי למידה במכללת תל-חי, מעבירה סדנאות לקהל הרחב ולאנשי מקצוע, ומלווה אנשים באופן פרטי.ספר זה הוא תוצר של מאות שיחות ומפגשים עם מבוגרים החיים עם הפרעת קשב וריכוז.
תוכן העניינים​

הקדמה

ללמוד את השפה

הצפה

קשיים ביצירת אוטומציה

קשיים באתחול

דחיינות

קצב

שליטה

פרטים ושלם

שיתוק

קבלת החלטות

ויתור

התשה

ימים טובים, ימים רעים

התמדה

ריגושים

גבולות

יצירת פרופיל של הפרעת הקשב

לפגוש את הפרעת הקשב

להקשיב להפרעת הקשב

1. ניהול פעולות

א.מדידת רמת אנרגיות

ב. ביצוע פעולות הדורשות רמת אנרגיה גבוהה

ג. הטענת אנרגיות

ד. ניהול אנרגיות

2. ניהול זמן

א. תכנון ראשוני

ב. התאמת התכנון הראשוני להפרעת הקשב שלכם

ג. ניהול זמן לטווח ארוך

ד. רישום ניהול זמן

3. ניהול חפצים

תרגיל סיום

GBSA

משתמש סופר מקצוען
בוודאי
בדידי הווה עובדה,
יכולות להיות לזה כמה סיבות.
קודם כל יכול להיות שבאמת הפער של ההתפתחות של אזורים מסוימים במוח נוצר בגיל יותר מאוחר.
אבל יתכן מאוד וכך זה בהרבה מקרים, שמבחינה ביולוגית הפער היה קיים עוד לפני כן אבל זה לא הפריע כ"כ.
יש לזה כמה סיבות, ואני יתייחס גם להערה הזו -
סביר להניח שהבעיה היא לא קש"ר אם זה מתגלה רק בישי"ק. אולי לבדוק אם עובר על הבחור משהו וזה משפיע עליו.
כפי שכבר כתבתי הבעיה יכולה להיות קש"ר, ואף מסתבר שיש בעיית קש"ר. אבל יש גורמים נוספים שגורמים להחמרת המצב.
בעיית קש"ר ברוב המקרים (ואולי אף בכולם) איננה רק בעיה ביולוגית טהורה, והיא מושפעת משלל גורמים, ובוודאי שהיא מאוד מאוד מושפעת מלחץ.
חשוב להדגיש שגם לחץ מינימלי שאדם רגיל לא מרגיש וגם בעל הקש"ר לא מרגיש, עדיין זה משפיע מאוד על הריכוז של בעל קש"ר.
לנסות להרגיע לא ממש יעזור.
(יש מקרים שאכן ניתן להשתמש בתרופות מרגיעות שעוזרות באופן חלקי).

ומכיוון שכך יש מגוון סיבות להחמרת התסמינים במעבר מת"ת לישיבה.
קודם כל עצם העומס הלימודי שהוא משמעותית יותר מת"ת, ומצריך יותר מאמץ מוחי, מה שגורם להחרפת הבעיה בלי קשר ללחץ.
כמובן, שההבדל הוא לא רק בשעות הלימוד אלא גם בלחץ הלימודי שגורם להחמרה בגלל מרכיב הלחץ.
וכן, יכולות להיות גם סיבות חיצוניות, קשיים חברתיים וכו' שיכולות להחריף את הבעיה.
אבל א"א להתעלם מבסיס בעיית הקש"ר שקיים ואוטומטית מחריף כשיש לחץ ועומס לימודי יותר גדול.

ממליץ ללכת לאבחון מסודר לראות אם אכן יש בסיס של בעיית קש"ר, ולא נטו קשיים רגשיים וכדו'.
בהצלחה!

e.w

משתמש חדש
מישהו מכיר מכון/רופא פרטי מקצועי מאוד כדי לערוך אבחון קש"ר למבוגרים?

רווה נחת

משתמש צעיר
יש ספר חדש, 'החלום הזה תפוס', המתאר אדם שחווה קשיי קש"ר בילדותו,
וכאיש בוגר הוא מצליח להשתמש בתועלות המיוחדות שהקש"ר מביא איתו.
כיום הוא מזכיר בת"ת, פעיל ונמרץ, המנסה להושיט יד לתלמיד המתמודד עם קשיים דומים.
הסיפור הכפול הזה, המבוגר מול הילד, מחזק ונותן תקווה לאנשים המתמודדים עם קש"ר.
הספר מעלה דיון בנוגע לנטילת ריטלין.
דיון בלי הכרעה, המניח סימן שאלה על הקביעה שטיפול תרופתי הוא המענה היחיד והבלעדי לקשיי קש"ר.
הנה הספר+מקבץ קטעים חמודים מתוכו.
מומלץ בחום. (מעלה את המידע במקום ט. להב המוגדר עדיין כניק ללא אפשרות תגובה.)

קבצים מצורפים

• ריטלין בטעם אוכמניות.pdf
    KB 236.5 · צפיות: 85
  • החלום הזה תפוס הדמיה.png
    החלום הזה תפוס הדמיה.png
    KB 453.2 · צפיות: 33

אוראורית

משתמש מקצוען
שלום רב
האם יש ארגונים או משהוא אחר שעוזרים במימון של אימון שזה מאוד יקר
לילדים מן הסתם יש דרך קופות החולים
עד גיל 10
יש את שיטת הקוגפאן שממש מומלצת לילדים .
למבוגרים לא יצא לי לשמוע על סבסוד מאיזשהו ארגון מסויים ...

אוראורית

משתמש מקצוען
שאלה מהותית לכל הנשים כאן -
מה עושים בהריון / הנקה?
הבנתי שאסור ליטול אז ריטלין ודומיו.
שאלה שאלתית.
הדילמה של כל אישה עם בעיות קשב.
אני בדקתי לא מעט את הנושא...
בגדול , גם לפי המכון הטרטולוגי,
אפשר בדיעבד לקחת אם ממש צריכים את זה
בגדול אין הוכחה שזה מזיק, אך גם אין הוכחה שזה לא מזיק... אין כל כך הרבה נשים כנראה שלוקחות בהריון על מנת לחקור את הנושא .
בשליש הראשון טוענים שבאמת עדיף לא לקחת , אבל יודעת שבשאר ההריון נותנים .
לעומת זאת , בהנקה אני יודעת שזה הרבה יותר בעייתי, כי החומר עובר לחלב אם.
האופציה היחידה שאפשר להציע למי שממש צריכה היא לקחת ריטלין של 4 שעות, ואחרי שפגה ההשפעה היא יכולה להניק כי החומר כבר לא פעיל בגוף
אבל זה כמובן לא פיתרון למי שלא יכולה לקחת ריטלין.

Tamarit

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אשמח לתשובה!! תודה!!!!
בטעות לקחתי היום מנה כפולה של אטנט
ועכשיו (3 ש' + אחרי שתמה ההשפעה) עדיין יש לי תופעות לוואי
בד"כ תופעות הלוואי עוברות לי כחצי שעה- שעה אחרי סוף הזמן שזה משפיע
מדאיג?

אוראורית

משתמש מקצוען
אשמח לתשובה!! תודה!!!!
בטעות לקחתי היום מנה כפולה של אטנט
ועכשיו (3 ש' + אחרי שתמה ההשפעה) עדיין יש לי תופעות לוואי
בד"כ תופעות הלוואי עוברות לי כחצי שעה- שעה אחרי סוף הזמן שזה משפיע
מדאיג?
לא.
מנה כפולה
זמן ארוך יותר של תופעות לוואי .
הגיוני סך הכול

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  24  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה