קיבלנו ילדה במתנה!!!

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2387134:
בהסקת מסקנות עצמאית ממחקרים סטיסטיים - את תנצחי.
אז אני רק אעלה בהמשך חומרים שלא אני כתבתי.
אבל קודם אשאל אותך:
הרי יש נתונים על אחוזי השכבה על הגב בכל מדינה.
הם אומנם נמדדים לפי תשובות הורים וכנראה שיש הטייה,
אך בכל זאת אפשר להסתמך עליהם, לא?

מנין שיהיו נתונים על אחוזי השכבה על הגב בכל מדינה?

מי שואל? את מי? מי רושם? מי מאגד?

אם יש נתונים, הם לכאורה מסתמכים רק על מדגם, הרי אף אחד לא שאל את כלל ההורים איך הם משכיבים (אותי לפחות, אף אחד לא שאל).

ואם מדגם, השאלה איפה הוא נעשה ועל איזה אוכלוסיות. יכולים להיות כל כך הרבה כשלים בבחירת מדגמים. חוץ מההטיה המרכזית של הורים שמתביישים לדווח שהם משכיבים על הבטן.

נראה את המחקר, אולי אפילו נפנה לחוקרים המלומדים, ונקבל תשובות.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י לילי 1;2387135:
רותי, יש לך השכלה סטטיסטית? את נותנת את נקודת המבט הזו בהרבה מקומות. זה מעשיר את השיח ומעלה אותו בכמה שלבים

רשמית - קורס סטטיסטיקה במסגרת לימודי חשבונאות
מעשית - קריאה וניתוח פה ושם.

סטטיסטיקה היא ענף מקסים של המתמטיקה. יש בה יופי אלוקי כמו בהרים מושלגים בשווייץ. (אוף... זה נשמע משפט של אוטיסטים... אבל זה באמת ככה)

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י תקוה;2386859:
הכל היה בסדר?

כמה ילדים לא שרדו? כמה סיפורים היו? אבל פעם לא היו מדברים על זה. היו חזקים יותר רגשית.

מתו בעיקר כי לא היתה אנטיביוטיקה, מתו ממחלות כמו דלקת ראות ואפילו אנגינה.

(למה אם לא דיברו זה אומר שהיו חזקים רגשית? אולי היו חסומים רגשית?)

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אגב, ההמלצות העדכניות:
כשההורה ערני (כל שעות היום) להשכיב על הבטן.
רק בלילה, כשההורה ישן, להשכיב על הגב.

(בניגוד להמלצות הקודמות, שהמליצו להשכיב על הבטן לאורך כל היממה)

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2387179:

אם יש נתונים, הם לכאורה מסתמכים רק על מדגם, הרי אף אחד לא שאל את כלל ההורים איך הם משכיבים (אותי לפחות, אף אחד לא שאל).

ואם מדגם, השאלה איפה הוא נעשה ועל איזה אוכלוסיות. יכולים להיות כל כך הרבה כשלים בבחירת מדגמים. חוץ מההטיה המרכזית של הורים שמתביישים לדווח שהם משכיבים על הבטן.

אכן
השאלות- שאלות.
בואי נחכה למקור.
(וודאי שהבדיקה מדגמית)

yochi000

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י רותי קפלר;2387179:

זה לא כזה מקצועי לזלזל בתופעה שהכי נחקרת במהלך השנים האחרונות.
מי שלמד קצת סטטיסטיקה יודע שיש הרבה דרכים לערוך מחקרים מאשר להרים טלפון לרותי קפלר ושאר אמהות פרוג. הם לא מסתמכים על מדגמים, הם מסתמכים על קבוצות מחקר ומיפוי קבוצות אוכלוסיה. יש גם סטטיסטיקה היסקית, וסטטיקה תיאורתית, שרלוונטית כאן במיוחד.

ובנוגע למוות עריסה ישנם מחקרים מקצועיים ורפואיים וכן השערות רבות, אך עדיין התופעה נותרה בגדר תעלומה רפואית.

tedy

משתמש פעיל
נכתב ע"י רותי קפלר;2387186:
סטטיסטיקה היא ענף מקסים של המתמטיקה. יש בה יופי אלוקי כמו בהרים מושלגים בשווייץ. (אוף... זה נשמע משפט של אוטיסטים... אבל זה באמת ככה)

מסכימה עם כל מילה כולל האוטיסטים.
למרות שאף פעם לא הצלחתי להבין מי החליט שערימת חול מושלגת יפה יותר ממספר, שאפשר לשחק איתו ולהכפיל ולחלק ולראות באלפי וריאציות?

אן

משתמש רשום
נכתב ע"י yochi000;2387232:
מי שלמד קצת סטטיסטיקה יודע שיש הרבה דרכים לערוך מחקרים מאשר להרים טלפון לרותי קפלר ושאר אמהות פרוג. הם לא מסתמכים על מדגמים, הם מסתמכים על קבוצות מחקר ומיפוי קבוצות אוכלוסיה. יש גם סטטיסטיקה היסקית, וסטטיקה תיאורתית, שרלוונטית כאן במיוחד.

ובנוגע למוות עריסה ישנם מחקרים מקצועיים ורפואיים וכן השערות רבות, אך עדיין התופעה נותרה בגדר תעלומה רפואית.

גם קבוצות מחקר הן מדגמיות... ואפ'חד לא זלזל. רק לוקחים בערבון מוגבל.
ואם כבר, אז לא לזלזל ברותי :mad:

דריבלית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
D I G I T A L
נכתב ע"י רותי קפלר;2387186:
רשמית - קורס סטטיסטיקה במסגרת לימודי חשבונאות
מעשית - קריאה וניתוח פה ושם.

רותי
כבר כתבתי לך פעם
תעשי על זה מחקר ותדברי עם אנשי רפואה ואנשי הלכה
ואל תביאי תגובות מהבטן ומכתבות שקראת בעיתון
איך את יכולה לקחת אחריות כבעלת מקצוע?
יש לך הטוויה הלכתית לדבר שלך?
יש מסקנות ויש מחקרים

יש גם חולי סרטן ראות שמעולם לא עישנו ולא התקרבו לזה
ויש מעשנים בכמויות שחיו עד גיל מכובד בריאים ברמה נורמלית
ויש מחקרים שאומרים לא לעשן ...וזה המלצה רפואית

אני משתגעת מהזלזול בדברים שלכן
מדובר כאן בחיי נפשות ודיני נפשות ממש

תביאו אתן מחקרים מדויקים משלכם עם ידע רפואי מקצועי ולא תחושות בטן ושאלות אמהות בגינה ואז יש על מה להתווכח

yochi000

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י אן;2387293:
גם קבוצות מחקר הן מדגמיות... ואפ'חד לא זלזל. רק לוקחים בערבון מוגבל.
ואם כבר, אז לא לזלזל ברותי :mad:

בראש כל קבוצות מחקר ובכלל בענף הסטטיסטיקה יושבים אנשים שהוציאו תואר ושניים בסטטיסטיקה ויודעים איך זה עובד.
זה לא מקצועי, לא אקדמי לזלזל במחקרים רפואיים. בדיוק כמו שאני לא אביע את דעתי בעניינים פוליטיים, כי אני פשוט לא מבינה בזה.

זה ברור שיש הרבה מאוד מחקרים מוטים, אינטרסיים ולא אמינים. בתחליפי חלב, מזון ותזונה למשל.
אבל לא נראה לי שיש לאי מי אינטרס להרגיז את התינוקות בשכיבה על הגב.

גילוי נאות: נפלתי בגלל קורס סטטיסטיקה בדרך לתואר בתקשורת.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י yochi000;2387232:

לא זלזלתי.

אני מבקשת כבר הרבה זמן, ביותר מאשכול אחד, לקבל ממצאים ונתונים על המחקרים האלה שכולם מדברים עליהם.

בינתיים לא קיבלתי ולא מצאתי דבר, חוץ מהאמירה האלמוותית 'יש המון מחקרים'.
נו אדרבה, תביאו אותם. אני הראשונה שאשמח לדעת את האמת ולהצהיר על כך כאן בגלוי.

סטטיסטיקה היסקית זה נפלא וסטטיסטיקה תיאורטית זה מצויין. רק תביאו את הנתונים. את המחקר. את שמות החוקרים. את שיטות המחקר. את המוסד שערך את המחקר.
אם הכל כל כך מדוייק וברור, למה לא מציגים בפנינו את הנתונים?

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י סתם;2387299:
רותי
כבר כתבתי לך פעם
תעשי על זה מחקר ותדברי עם אנשי רפואה ואנשי הלכה
ואל תביאי תגובות מהבטן ומכתבות שקראת בעיתון
איך את יכולה לקחת אחריות כבעלת מקצוע?
יש לך הטוויה הלכתית לדבר שלך?
יש מסקנות ויש מחקרים

יש גם חולי סרטן ראות שמעולם לא עישנו ולא התקרבו לזה
ויש מעשנים בכמויות שחיו עד גיל מכובד בריאים ברמה נורמלית
ויש מחקרים שאומרים לא לעשן ...וזה המלצה רפואית

אני משתגעת מהזלזול בדברים שלכן
מדובר כאן בחיי נפשות ודיני נפשות ממש

תביאו אתן מחקרים מדויקים משלכם עם ידע רפואי מקצועי ולא תחושות בטן ושאלות אמהות בגינה ואז יש על מה להתווכח

אני לא אביא שום מחקר משלי. ביקשתי בקשה מאד מאד לגיטימית: לקבל הפניה למחקר אחד, לפחות אחד, שאומר שהשכבה על הגב מונעת SIDS (מוות עריסה).

לא זלזלתי. לא אמרתי לאיש מה לעשות. הסברתי על כשלים שיכולים להיות בהסקת מסקנות, וביקשתי לקבל הפניה למחקר, או לאנשי המקצוע שערכו אותו. זה לא כל כך קשה. אפילו אם זה באנגלית, נסתדר.

להתקיף מי שמבקש לקבל נתונים? לטעון שמי שמבקש לקבל נתונים, הוא מזלזל?

ודווקא בגלל שאני אשת מקצוע, לצערי כבר נתקלתי בהטיות נתונים קשות. בתקשורת וגם במכוני הסקרים.

נכתב ע"י yochi000;2387334:
בראש כל קבוצות מחקר ובכלל בענף הסטטיסטיקה יושבים אנשים שהוציאו תואר ושניים בסטטיסטיקה ויודעים איך זה עובד.
זה לא מקצועי, לא אקדמי לזלזל במחקרים רפואיים. בדיוק כמו שאני לא אביע את דעתי בעניינים פוליטיים, כי אני פשוט לא מבינה בזה.

זה ברור שיש הרבה מאוד מחקרים מוטים, אינטרסיים ולא אמינים. בתחליפי חלב, מזון ותזונה למשל.
אבל לא נראה לי שיש לאי מי אינטרס להרגיז את התינוקות בשכיבה על הגב.

גילוי נאות: נפלתי בגלל קורס סטטיסטיקה בדרך לתואר בתקשורת.

אז אני ב"ה עברתי את המבחן בסטטיסטיקה של מועצת רואי חשבון, בציון די גבוה.

ואף אחד בעולם לא זלזל במחקרים. להפך, ביקשו לראות אותם. זה נקרא לזלזל?

עוד גילוי נאות: בנושאים אחרים חיפשתי מידע אקדמי ומחקרי, ומצאתי. כאן - נאדה. כולם רק יודעים שיש מחקרים, אף אחד לא יודע להפנות למקור. (מקור=המוסד שפרסם/ערך את המחקר, או קבוצת הרופאים או החוקרים שערכה אותו, או גליון הנתונים או התוצאות או כתב העת המדעי שפרסם אותו. משהו. כאמור, אסתדר גם עם אנגלית. רק תביאו.)

ח. שושני

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רותי קפלר;2387403:
אני לא אביא שום מחקר משלי. ביקשתי בקשה מאד מאד לגיטימית: לקבל הפניה למחקר אחד, לפחות אחד, שאומר שהשכבה על הגב מונעת SIDS (מוות עריסה).

לא זלזלתי. לא אמרתי לאיש מה לעשות. הסברתי על כשלים שיכולים להיות בהסקת מסקנות, וביקשתי לקבל הפניה למחקר, או לאנשי המקצוע שערכו אותו. זה לא כל כך קשה. אפילו אם זה באנגלית, נסתדר.

ודווקא בגלל שאני אשת מקצוע, לצערי כבר נתקלתי בהטיות נתונים קשות. בתקשורת וגם במכוני הסקרים.

עוד גילוי נאות: בנושאים אחרים חיפשתי מידע אקדמי ומחקרי, ומצאתי. כאן - נאדה. כולם רק יודעים שיש מחקרים, אף אחד לא יודע להפנות למקור. (מקור=המוסד שפרסם/ערך את המחקר, או קבוצת הרופאים או החוקרים שערכה אותו, או גליון הנתונים או התוצאות או כתב העת המדעי שפרסם אותו. משהו. כאמור, אסתדר גם עם אנגלית. רק תביאו.)

נראה לי שאת אחראית על הכתבה...:D

דריבלית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
D I G I T A L

אני מאמינה שכעיתונאית
תוכלי לקבל מידע יותר ממני ולא מכאן מפרוג...
ולכן אמרתי וכוונתי הייתה שתקחי את זה כפרויקט לטובת כולנו ולטובת הציבור
רק את מסכימה :) מימון אין לי לתת לך

dem

משתמש מקצוען
D I G I T A L

בבקשה
http://atidbaby.org/התקדמות-המחקר-על-הגורמים-למוות-בעריסה/

טיילור

משתמש רשום
לגבי שכיבה על הבטן.

אחות בטיפת חלב אמרה לי שאם הילד בריא, בלי צינון שיעול וכו'. ומחזיק מוצץ ניתן ואפילו מומלץ להשכיב על הבטן. הרעיון של המוצץ הוא, שהראש לא בתוך המזרון ולכן האף לא נסתם ויש אוויר.. (יש לי מזרון נושם, עולה יותר יקר אבל שווה בשביל הרוגע)

אני משכיבה רק על הבטן. הילדים שלי מרימים את הראש מאוד מאוד טוב מגיל מאוד קטן בגלל השכיבה על הבטן. ואפילו אם - לא יודעת איך - השמיכה תעלה להם על הראש, אוטומטי הם מרימים את הראש ויש להם אויר, זה תנועה ספונטנית.
פעם אחת שמתי על הגב בגלל שיגעון של חברה שהכניסה לי לראש שאסור להשכיב על הבטן, והשמיכה עלתה לבן שלי מעל הראש, ונס נס נס שבדיוק נכנסתי לחדר וראיתי את זה... זה היה מזעזע לראות אותו מנסה לנשום, מעיף ידיים ורגליים.. אוי סיוט....

אז בבקשה שכל אחת תעשה מה שנראה לה טוב לילדים שלה. וכן אני משכיבה רק ורק על הבטן.
כי מנסיון שלי ראיתי שלבן שלי היה יותר בטוח על הבטן.

לגבי הגבהה של המזרון בגלל הצינון, מומלץ להגביה מתחת למזרון , לדוג' לשים מגבת עבה מתחת למזרון ולא כרית על המזרון.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י טיילור;2387620:
פעם אחת שמתי על הגב בגלל שיגעון של חברה שהכניסה לי לראש שאסור להשכיב על הבטן, והשמיכה עלתה לבן שלי מעל הראש, ונס נס נס שבדיוק נכנסתי לחדר וראיתי את זה... זה היה מזעזע לראות אותו מנסה לנשום, מעיף ידיים ורגליים.. אוי סיוט....

בלי להכריע בין שתי צורות ההשכבה...

מי שקורא כאן את האשכול עלול לצאת במסקנה שהשכבה על הגב מסוכנת ביותר...

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י dem;2387537:

תודה. זה מחקר שהכרתי.
אם הבנתי נכון, החוקרים חושבים שהסיבה למוות מוחי היא פגם בגזע המוח (חוסר בייצור סרוטונין).

כותבת המאמר על המחקר מציינת כי:
אצל 99% מהתינוקות שמתו מוות בעריסה היה גורם סיכון אחד או יותר, כמו השכבה על הבטן.
אצל 88% מהתינוקות נמצאו שני גורמי סיכון או יותר.

התוספת המודגשת היא של הכותבת! לא של החוקרים!!!

כלומר, הנתון האמיתי הוא:
ב-99% מהמקרים היה גורם סיכון אחד אחד לפחות, מבין כל האפשריים.
ב-88% מהמקרים, היו שני גורמי סיכון לפחות, מבין כל האפשריים.

כיוון שכותבת המאמר רצתה להדגיש את הסיכון בשכיבה על בטן, היא ציינה את 4 המילים המודגשות.
באותה מידה בדיוק היא יכלה לכתוב:
אצל 99% מהתינוקות שמתו מוות בעריסה היה גורם סיכון אחד או יותר, כמו עישון של אחד ההורים.
אצל 88% מהתינוקות נמצאו שני גורמי סיכון או יותר.

זאת אומרת שרק אצל 11% מהתינוקות שמתו מוות בעריסה, היה גורם סיכון אחד בלבד. כמה מתוכם היה להם רק את גורם הסיכון של לשכב על הבטן? לא כתוב! למה לא כתוב? נלך למאמר האנגלי, ונבדוק.

(...המשך יבוא)

ינשופי

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י שמואל גרינשטיין;2385426:
מסוכן מאד!

עלול להידלק ולהדליק את כל הבית חלילה.
(אני מכירה זוג שנשארו בערום ובחוסר כל (חוץ מהפיג'מות שהיו לבושים בהם) בגלל מפזר חום שהושא בעות כל הלילה.

המחמם הכי בטיחותי (ולדעתי גם הכי נעים, רק שהוא מאד יקר להפעלה) זה רדיאטור.

בשורות טובות

חני

ואני שמעתי על שרפה שפרצה מרדיאטור, אומנם בנס כיבו את זה מיד, ולא השאיר נזק.
לא מעזה להשאיר בלילה שום אמצעי חימום חוץ ממזגן (לשעה קצובה)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה