קיבלנו ילדה במתנה!!!

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

חויד

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
נכתב ע"י HP10;2385179:
על הבטן??????.
כולם מזהירים מפני התנוחה הזו!

אם מגביהים מזרן עדיף להשכיב על הבטן (ככה אני עושה)
בנוסף שהשכבתי על הגב מצאתי כל פעם את השמיכה על הפרצוף, פשוט הזיזה את השמיכה עם הידיים, עברתי להשכיב על הבטן.
ואני תמיד מגביהה את המזרן לתינוקים - לדעתי זה טוב מכל הבחינות.
לשים לב שההגבהה תהיה יחסית נמוכה, ולא ממש שיפוע גדול, רק שהראש יהיה טיפה יותר מוגבה משאר הגוף.

חויד

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
נכתב ע"י מרשי;2386640:
ההמלצה של משרד הבריאות לא להשתמש במכשירים האלו כי לא הוכח שהם עוזרים, ואיתם ההורים פחות עירניים.

וגם לא הוכח שמוות בעריסה זה בגלל השכבה על הבטן :cool:
וקרו מספיק מקרים דווקא ביום ולא בלילה...
ההורים שלנו וסבתות שלנו השכיבו את כל הילדים שלהם על הבטן, והכל היה בסדר, לא נראה לי שהתינוקים של היום שונים משל פעם.
תראו שעוד כמה שנים יחזרו לגירסה הישנה...

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י גלבוע;2386482:
הטיפות חלב של אז :rolleyes:
היום היו שולחים אותך לרווחה אם היית עושה את המלצותיהן.

ובכל זאת ר' יוסף חיים אמר. ושמעו בקולו. והרבה ילדים ניצלו. ואילו לא ילדים אילו משפחות. כי מכל ילד של אז יש היום משפחה ענפה למדי.

נכתב ע"י חויד;2386783:
.
ההורים שלנו וסבתות שלנו השכיבו את כל הילדים שלהם על הבטן, והכל היה בסדר

הכל היה בסדר?

כמה ילדים לא שרדו? כמה סיפורים היו? אבל פעם לא היו מדברים על זה. היו חזקים יותר רגשית.

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תקוה;2386859:
ובכל זאת ר' יוסף חיים אמר. ושמעו בקולו. והרבה ילדים ניצלו. ואילו לא ילדים אילו משפחות. כי מכל ילד של אז יש היום משפחה ענפה למדי.

הכל היה בסדר?

כמה ילדים לא שרדו? כמה סיפורים היו? אבל פעם לא היו מדברים על זה. היו חזקים יותר רגשית.

מתו כי שכבו על הבטן? :rolleyes:

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
מכיוון שמדובר בסטטיסטיקה - לא יעיל להסיק מסקנות מעשרים נשים שהשכיבו על הבטן במשך עשרים שנה ותינוקותיהן גדלו בבריאות איתנה.
המחקר בדק תמותה של תינוקות ממוות עריסה עם החלת הכלל של שינה על הבטן - ומצא כי חלה ירידה של חמישים אחוזים. חמישים אחוזים הם נתון מרשים מאוד ומחייב התייחסות, אך מאחר וכל מקרי מוות העריסה הם מועטים יחסית לכמות האוכלוסיה - אין לאף אדם פרטי אפשרות להוכיח שסבתא שלו השכיבה על הבטן ולא קרה כלום. כשדוגמים מדינה או מדינות - רואים שכן קרה!
שינה על הצד מסוכנת בדיוק כמו שינה על הבטן.
ואגב, הנחיית השכבה על הגב תקפה כבר למעלה משני עשורים, אך יש רופאים ואחיות שלא מודעים לנחיצותה וממליצים אחרת.
דווקא אחיות מבוגרות שנתפסות כבעלות ניסיון - נוטות לזלזל בהנחייה, ויחד עם שיחות הספסל והפורום - להעביר לנשות ישראל מסר שלא משנים המחקרים שנעשו בהיקפים גדולים - הכול שטויות.
הניסיון, במקרה הזה, גם אם את אחות שראית מאות ילדים וודאי אם את 'רק אם לתריסר', הוא פשוט לא פרמטר. אנחנו לא יכולים לדעת איזה תינוק נמצא בקבוצת סיכון והנתונים הסטטיסטיים מרשימים דיים על מנת להיזהר עם כל תינוק.

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
ואם מישהי מעוניינת בהסבר מקצועי ומענה לקשיים ספציפיים מעמותה שהיו"ר שלה היא חוקרת נשימה ומייסדת מרפאת נשימה ושינה בשערי צדק - בבקשה:
עמותת עתיד: www.atidbaby.org או בקו החם 02-6666833

(הבהרה: אינני קשורה לעמותה מלבד השתתפותי בכנס שנערך על ידה לאחיות בשערי צדק, לפני שבועות מספר. המידע משם.)

אן

משתמש רשום
התינוק של חברתי היה מאושפז בפגיה בשערי צדק,
אחת האחיות שם תמיד היתה הופכת את הקטנים על בטנם. לשאלתה של חברתי על כך, היא ענתה שהסיטורציה עולה מיידית כשהם על הבטן. היא עברה איתה להראות לה אצל מספר תינוקות את ההבדל.
חברות, טיפת חלב משנה את המלצותיה בקצב מסחרר, אצל בכורי אפשר היה להתחיל טעימות רק בגיל חצי שנה, אצל השלישי בגיל ארבעה חודשים... לנו נתנו לטעום עגבניה מרוסקת ללא קליפה בגיל שלושה חודשים, היום האחות תתעלף לשמוע זאת....
אני סומכת על בעלי ניסיון יותר מעל אחות שעוד לא טעמה טעמו של תינוק, וגם לניסיון של עצמי כבר יש משהו להגיד:)
אחרי שהשתגעתי מחרדה עם הראשון, ומלילות לבנים גם-יחד, חקרתי את הנושא המפחיד הזה עצמאית, והעליתי בחכתי שאמנם סטטיסטית יש קשר בין מוות בעריסה ל"ע לשינה על הבטן, אך יש משתנים נוספים במקרים הללו, למשל מזרון רך (עלול לחסום את האף או ליצור כיס אויר בו מצטבר פד"ח) , חימום יתר, רפלוקס, ובעיקר- אפניאה (הפסקות נשימה). עד כאן מספרות מקצועית בנושא. לכן באה הנחיה זו, סוג של "ליתר בטחון". (מפי מספר רופאי ילדים ואחיות ששאלתי עם המחקר הנ"ל כתגבורת)
אקיצר, הפשרה שמצאתי לבסוף, היא השכבה על הבטן (ללא חשש חילול ד') או על הצד עם מגבת מגולגלת מאחור, בחדרי, ונשיאת תפילה אמיתית לשלום תינוקי, שלא יעזרו כל סוסי המלך ופרשיו לשמרו לולא ירצה בכך בורא עולם.

הערה: לא בגדר המלצה לרבים. אלא להראות, שיש השתדלות נצרכת, ויש גבול. (דוקא כן שאלתי על כך בזמנו את הרב שלנו- אחוזת חרדה כבר אמרתי, לא?) אני עוקבת דווקא אחרי ההוראות, לא טיפוס מרדן, אבל בפרט בנושא השינה- בדקתי חזק, לעצמי. כי ש ל י לא ישנו טוב על הגב, וגם שני מקרים מפחידים עשו לי בעודם על גבם לבטח.....

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י wald;2386872:
מתו כי שכבו על הבטן? :rolleyes:

מתו כי ה' גזר ככה.

אבל להגיד שהכל היה בסדר, מקסים ונפלא, זה נכון? לא!

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י אן;2386970:
התינוק של חברתי היה מאושפז בפגיה בשערי צדק,
אחת האחיות שם תמיד היתה הופכת את הקטנים על בטנם. לשאלתה של חברתי על כך, היא ענתה שהסיטורציה עולה מיידית כשהם על הבטן. היא עברה איתה להראות לה אצל מספר תינוקות את ההבדל.
חברות, טיפת חלב משנה את המלצותיה בקצב מסחרר, אצל בכורי אפשר היה להתחיל טעימות רק בגיל חצי שנה, אצל השלישי בגיל ארבעה חודשים... לנו נתנו לטעום עגבניה מרוסקת ללא קליפה בגיל שלושה חודשים, היום האחות תתעלף לשמוע זאת....
אני סומכת על בעלי ניסיון יותר מעל אחות שעוד לא טעמה טעמו של תינוק, וגם לניסיון של עצמי כבר יש משהו להגיד:)
אחרי שהשתגעתי מחרדה עם הראשון, ומלילות לבנים גם-יחד, חקרתי את הנושא המפחיד הזה עצמאית, והעליתי בחכתי שאמנם סטטיסטית יש קשר בין מוות בעריסה ל"ע לשינה על הבטן, אך יש משתנים נוספים במקרים הללו, למשל מזרון רך (עלול לחסום את האף או ליצור כיס אויר בו מצטבר פד"ח) , חימום יתר, רפלוקס, ובעיקר- אפניאה (הפסקות נשימה). עד כאן מספרות מקצועית בנושא. לכן באה הנחיה זו, סוג של "ליתר בטחון". (מפי מספר רופאי ילדים ואחיות ששאלתי עם המחקר הנ"ל כתגבורת)
אקיצר, הפשרה שמצאתי לבסוף, היא השכבה על הבטן (ללא חשש חילול ד') או על הצד עם מגבת מגולגלת מאחור, בחדרי, ונשיאת תפילה אמיתית לשלום תינוקי, שלא יעזרו כל סוסי המלך ופרשיו לשמרו לולא ירצה בכך בורא עולם.

גורמי הסיכון העיקריים הנם שינה על הבטן ועישון.
כל השאר חשוב מאוד גם הוא אך פחות נפוץ כטריגר למוות.

אן

משתמש רשום
נכתב ע"י מימי זו;2386986:
גורמי הסיכון העיקריים הנם שינה על הבטן ועישון.
כל השאר חשוב מאוד גם הוא אך פחות נפוץ כטריגר למוות.

אכן כן- עישון ושינה על הבטן, ופירטתי לגבי "כל השאר" בנוגע לשינה על הבטן.

בעניינים - אסתי צין

בעלת עיתון בעניינים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
מוות עריסה

- תבדקו איזה חיסונים וכמה חיסונים יחד אתם נותנים לילדים.....

לא הכל חייב , לא חייב בשנתיים הראשונות של הילד, לא חייב גם לעשות כמה חיסונים יחד...

לא חייב- לא מומלץ.

שרה'לה

משתמש מקצוען
מצרפת כתבה בנושא, מחכים ומרתק.
שלא נדע מצרות.

לא אני כתבתי

קבצים מצורפים

• מוות בעריסה.zip
    1.4 MB · צפיות: 35

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2386968:
ואם מישהי מעוניינת בהסבר מקצועי ומענה לקשיים ספציפיים מעמותה שהיו"ר שלה היא חוקרת נשימה ומייסדת מרפאת נשימה ושינה בשערי צדק - בבקשה:
עמותת עתיד: www.atidbaby.org או בקו החם 02-6666833

(הבהרה: אינני קשורה לעמותה מלבד השתתפותי בכנס שנערך על ידה לאחיות בשערי צדק, לפני שבועות מספר. המידע משם.)

יש לך לתת לי הפניה למחקר? מחקר שנערך בכלים מדעיים מקובלים, ומוכיח סטטיסטית קשר בין שכיבה על הבטן למוות בעריסה?

(איך בדקו מה רמת ההשכבה על הבטן בכלל האוכלוסיה? שאלו את האמהות?)

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2386952:
מכיוון שמדובר בסטטיסטיקה - לא יעיל להסיק מסקנות מעשרים נשים שהשכיבו על הבטן במשך עשרים שנה ותינוקותיהן גדלו בבריאות איתנה.
המחקר בדק תמותה של תינוקות ממוות עריסה עם החלת הכלל של שינה על הבטן - ומצא כי חלה ירידה של חמישים אחוזים.
...
כשדוגמים מדינה או מדינות - רואים שכן קרה!
...
והנתונים הסטטיסטיים מרשימים דיים על מנת להיזהר עם כל תינוק.

המחקר בדק תמותה לפני ולאחר החלת הכלל? בלי לבדוק כמה אנשים שמעו לכלל הזה, וכמה מתוך כל קבוצה מתו, באחוזים? כי מתאם ('אחרי שפרסמנו להשכיב על הגב, מתו פחות') עדיין לא מוכיח על סיבתיות ('בגלל ששוכבים על הגב, מתים פחות').

שוב, אשמח לקבל נתונים סטטיסטיים. כולל שמות עורכי המחקר ומיקום המחקר ושיטות הדגימה וכל היתר.

אן

משתמש רשום
נכתב ע"י רותי קפלר;2387046:
המחקר בדק תמותה לפני ולאחר החלת הכלל? בלי לבדוק כמה אנשים שמעו לכלל הזה, וכמה מתוך כל קבוצה מתו, באחוזים? כי מתאם ('אחרי שפרסמנו להשכיב על הגב, מתו פחות') עדיין לא מוכיח על סיבתיות ('בגלל ששוכבים על הגב, מתים פחות').

שוב, אשמח לקבל נתונים סטטיסטיים. כולל שמות עורכי המחקר ומיקום המחקר ושיטות הדגימה וכל היתר.

רותי, כל מילה.

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2387036:
יש לך לתת לי הפניה למחקר? מחקר שנערך בכלים מדעיים מקובלים, ומוכיח סטטיסטית קשר בין שכיבה על הבטן למוות בעריסה?

(איך בדקו מה רמת ההשכבה על הבטן בכלל האוכלוסיה? שאלו את האמהות?)

ראיתי זלזול בשלוש הנקודות שלך:( :)? באמת שאין לי אינטרסים, מלבד הפצה של נושא חשוב ביותר, לדעתי.
אני אעלה את המחקר בהמשך היום בעזרת ה'.
גם אני חושבת כמו שאת כנראה חושבת - שאין אפשרות לדעת במדויק לפי תשובות הורים, וכן אין סתירה לגורמי סיכון נוספים.
אבל ממה שידוע לי מבצעים חקירה מקיפה ככל הניתן בכל מקרה מוות, ומלבד בישראל - גם נתיחה שיכולה לתת יותר פרטים, לא ידוע לי אם על תנוחת ההשכבה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י מימי זו;2387069:
ראיתי זלזול בשלוש הנקודות שלך:( :)? באמת שאין לי אינטרסים, מלבד הפצה של נושא חשוב ביותר, לדעתי.
אני אעלה את המחקר בהמשך היום בעזרת ה'.
גם אני חושבת כמו שאת כנראה חושבת - שאין אפשרות לדעת במדויק לפי תשובות הורים, וכן אין סתירה לגורמי סיכון נוספים.
אבל ממה שידוע לי מבצעים חקירה מקיפה ככל הניתן בכל מקרה מוות, ומלבד בישראל - גם נתיחה שיכולה לתת יותר פרטים, לא ידוע לי אם על תנוחת ההשכבה.

לא זלזול. העתקתי את הנתונים שציינת שיש לך מידע עליהם, וביקשתי אותו. למה שלא נחכים כולנו?

קשה לי מאד לדמיין מחקר מדעי שמצליח לבדוק את זה סטטיסטית. לכן שאלתי.

תנוחת ההשכבה של התינוק המת אינה אומרת דבר, אם לא ידוע לנו על אחוזי ההשכבה על הבטן בכלל האוכלוסיה.

כבר כתבתי באשכול אחר כמדומתני, שגם אם 80% מהמתים יימצאו על הבטן, זה לא הוכחה - כי אולי פשוט 80% מהאוכלוסיה משכיבים על הבטן. מה שאומר שאחוז המוות אצלם זהה לאחוז אצל אלו שמשכיבים על הגב.

(ואולי עוד יותר מזה - 90% משכיבים על הבטן, כך שאחוזי התמותה אצל התינוקות המבוטנים אפילו נמוכים מאצל התינוקות המגובבים).

העובדה ששכיחות המוות בעריסה ירדה מאז שפורסמו המלצות כלשהן, אינה מוכיחה שום דבר. פשוט שום דבר. ובינתיים העובדה הזו היא היחידה שקראתי בכל הכתבות בנושא.

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אני שמעתי בעבר דעה שהרבה מהמקרים היו משינה של תינוק עם ההורה במיטה ואנשי הצלה שמגיעים ראשונים למקום מהר שמים את התינוק במיטה שלו כדי שלא יפלילו את ההורים

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2387104:
לא זלזול. העתקתי את הנתונים שציינת שיש לך מידע עליהם, וביקשתי אותו. למה שלא נחכים כולנו?

קשה לי מאד לדמיין מחקר מדעי שמצליח לבדוק את זה סטטיסטית. לכן שאלתי.

תנוחת ההשכבה של התינוק המת אינה אומרת דבר, אם לא ידוע לנו על אחוזי ההשכבה על הבטן בכלל האוכלוסיה.

כבר כתבתי באשכול אחר כמדומתני, שגם אם 80% מהמתים יימצאו על הבטן, זה לא הוכחה - כי אולי פשוט 80% מהאוכלוסיה משכיבים על הבטן. מה שאומר שאחוז המוות אצלם זהה לאחוז אצל אלו שמשכיבים על הגב.

(ואולי עוד יותר מזה - 90% משכיבים על הבטן, כך שאחוזי התמותה אצל התינוקות המבוטנים אפילו נמוכים מאצל התינוקות המגובבים).

העובדה ששכיחות המוות בעריסה ירדה מאז שפורסמו המלצות כלשהן, אינה מוכיחה שום דבר. פשוט שום דבר. ובינתיים העובדה הזו היא היחידה שקראתי בכל הכתבות בנושא.

בהסקת מסקנות עצמאית ממחקרים סטיסטיים - את תנצחי.
אז אני רק אעלה בהמשך חומרים שלא אני כתבתי.
אבל קודם אשאל אותך:
הרי יש נתונים על אחוזי השכבה על הגב בכל מדינה.
הם אומנם נמדדים לפי תשובות הורים וכנראה שיש הטייה,
אך בכל זאת אפשר להסתמך עליהם, לא?

לילי 1

משתמש מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2387104:

רותי, יש לך השכלה סטטיסטית? את נותנת את נקודת המבט הזו בהרבה מקומות. זה מעשיר את השיח ומעלה אותו בכמה שלבים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה