ניתוח טכני פיתוח תוכנת מסחר קל או מורכב

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
המשך....

וכמו שכתבתי שם היה לי מרצה בקורס אחר שכמה חודשים אחרי הקורס הוא
שולח לי הודעה שהוא רוצה
לעשות איתי פגישה על כוס קפה בבניין של חברת הראל
לביטוח
סיכמנו תאריך , אני מגיע והוא פותח לפטופ ואומר לי :תראה !
ומתחיל להראות לי תוצאות של עסקאות שרובוט שהוא בשותפות עם מליונר ותוכניתנים בנו
ומראה לי הרצות לאחור על ה
Spy
בכל תקופה שבחר מהשנה הקודמת שאם היה מריץ עליה את הרובוט מה היה קורה

ואנחנו אחרי כמה הרצות של כל מיני תקופות בשנה ההיא
מקבלים בסביבות ה 86% הצלחה
מדהים !

אני שואל אותו : מה בעצם עשיתם ?
והוא עונה לי : אני לא יכול לספר אני חתום עם השותף בהסכם סודיות
ואני ממשיך : נו אבל תן לי טיפ
לפחות כיוון והוא לא מוכן

בסוף הוא אומר לי :
הדבר היחיד שאני יכול להגיד לך זה שאל תסחר כי כל מה שלמדת הוכחנו בעזרת המחשב שזה לא נכון חוץ ממה שלמדנו בקורס הקודם שזה משהו אחר (ואכן עובד יפה)

אני ככה חושב לעצמי , נו טוב ,
הוא יודע מה שכל העולם כולל מיליארד סינים שסוחרים שנים
לא יודעים ? לא נראה לי הגיוני
אבל .. הוא לא מספר אז אין לי מה לעשות עם המידע הזה
ואז הוא מספר לי שהם במשא ומתן עם חברת הראל שהם ינהלו את כל כספי החברה שלה

ומוסיף שמישהו רצה לקנות מהם את התוכנה ב 10 מיליון דולר , הוא הסכים אבל השותף לא רצה כי בשבילו 10 מיל' זה לא משהו והוא בעצם נהנה מכל העניין עם התוכנה אז לא מוכן למכור

טוב נפרדנו כידידים ,

אז למה בעצם הוא קרה לי להפגש ? כי הוא היה כמו ילד קטן שכל פעם שהצליח במשהו כמו עסקה שהכניסה לו הרבה רווחים כשהיינו אצלו בקורס הוא היה חייב להראות עד לאחרון הסטודנטים איפה נכנס לעסקה ואיפה יצא והראה בפלטפורמה את שורת הרווח וכמה הרוויח אז גם כאן וכנראה נפגש עם עוד סטודנטים כמוני שאיתם היה בקשר להציג את נפלאות התוכנה

אחרי כ 4-5 חודשים אני מקבל ממנו הודעה שהוא פותח קורס
איך לסחור לפי איך שהתוכנת מחשב סוחרת ולא צריך בשביל זה את התוכנה שלו פשוט נסחר כמו שהיא סוחרת ונרוויח
בלי התוכנה

אני כמובן תמהתי הרי אז לא רצה אפילו לתת לי כיוון ועכשיו הוא מגלה לי איך התוכנה עובדת ואיך לסחור כמוה ?

מוזר ... אבל הייתי סקרן מאוד לראות מה הם עשו
שיחקתי אותה כאילו הקורס לא מעניין אותי אבל הוא רצה אותי בקורס נתן לי אותו במחיר מצחיק כמעט בחינם רק שלא אספר לאף אחד :)

הגענו לקורס והוא מראה לנו שיש הבדל בפרמטרים בין גרף דקה לגרף 5 לגרף 15 ולגרף שעה
וגם יש הבדל בין לונג לשורט
הפוך מכל מה שהעולם נוהג לפיו
ומראה הכל בהרצה לאחור על קטעים מהשנה הקודמת מה שנקרא 'בק טסט'
של האסטרטגיה כלומר בדיקה לאחור כמו שהראה לי כשהייתי אצלו כשאנחנו הסטודנטים בוחרים את קטע הזמן לבדיקה מהשנה הקודמת ולא הוא להראות שבאמת זה עובד

והוא מלמד אותנו שצריך 4 תנאים שאם הם מתקיימים
נכנסים לעסקה ולא כמו שמלמדים שצריך לפחות יחס רווח הפסד של 1:2 אלא הרבה פחות יחס של 1:08 כלומר הרווח קטן מההפסד אם המניה הולכת נגדנו
והתנאים הם לגבי מבנה נר ההיפוך גודל הגוף ביחס לגודל הזנב והמיקום של הגוף בתוך הנר וכו 4 פרמטים
ואם משנים אפילו קצת ,
אחוז הרווח יורד כבר ל 72% ואפילו פחות ומראה לנו בהרצת אותו הקטע שבחרנו איך כשהוא סוחר לפי הפרמטרים שמצאו במחקר שלהם על השנה הקודמת שיעור ההצלחה הוא כ 86% ואיך זה יורד כשהוא הריץ את התוכנה עם שינוי קטן בפרמטרים למשל אם ניקח רווח אחרי יחס של 1:1 לעומת
מה שהוא אומר שצריך לקחת רווח אחרי 0.8 וכו וכו

וככה היינו אמורים ללמוד על כל גרף וגרף בניפרד עם 4 הפרמטרים של אותו הגרף ואחכ אותו הדבר בשורט ששונה מלונג בצורה של הפרמטרים

נשאר כשבועיים ומשהו לסוף הקורס ולמעשה הוא אמר שלא נסחר עד שלא נסיים את כל הקורס

יצא ששבוע אחד לא הייתה הרצאה ובשבוע שאחריו הייתי בחופשה אבל כן סחרתי בשבועיים האלה לפי השיטה,

ואני בודק ובשבועיים האלה עשיתי לא מעט עסקעות
ואני רואה שאין 86% הצלחה
אלא משהו כמו 63% שזה יפה אבל לא מה שהוא אמר

טוב חזרתי אחרי שבועיים להמשך הקורס ובהפסקה אני
אומר לכמה חברים שהתחברתי איתם : תקשיבו סחרתי
ולא יצא לי 86% הצלחה אלא כ 63%
והם מסתכלים עלי ואז אחד אומר : גם אני החלטתי לסחור ולא לחכות לסוף הקורס וזה עוד טוב , אני בכלל בהפסד ואז גם השני אומר שהוא גם בהפסד וגם השלישי וכו ואחד עם רווח מזערי וזניח

אז אני שואל אותם : רגע ... מה בדיוק עשיתם ?

והם אומרים לי שבדיוק מה שהוא אמר לעשות נכנסו לעסקה מיד כש 4 התנאים התקיימו

ואני אומר להם : אני לא נכנסתי מיד לעסקה כשהתקיימו 4 התנאים לעסקה
כיוון שאני יודע טוב ניתוח טכני
הוספתי לעצמי עוד תנאי שאני לא נכנס לעסקה אם מיד מעלי עוד לפני ה 0.8 שבו צריך לקחת רווח יש איזור התנגדות
ולכן יותר עסקאות עבדו לי מאשר להם ולכן יצאתי ברווח של 63% כשהם הפסידו
אבל עדיין איך הוא אומר לנו שישר אם מתקיימים 4 התנאים נכנסים לעסקה בלי לבדוק מה שאני בדקתי ?

אחרי כמה ימים סיימנו את הקורס להלכנו לדרכנו
ואני רואה שאחוזי העסקאות המורווחות יורדות עוד מתחת ל 63% למרות התנאי שהוספתי ועזבתי את השיטה גם כי כל העניין לא נראה לי

שכחתי לציין שבאחד ההרצאות שאלתי אותו איך זה שהשותף שקודם לא הסכים
לגלות אפילו כיוון פתאום מסכים שהוא ילמד את כל השיטה , והוא אמר לי שהיה ביניהם בחוזה סעיף שאחרי כך וכך זמן הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה
תשובה שאפילו ילד בכיתה א לא קונה אותה אבל לא אמרתי כלום , ממילא שילמתי גרושים
ואסיים את הקורס לראות את הסודות :)

וככל שהתקרב מועד סיום הקורס שמתי לב שהוא מגיע יותר ויותר מתוח להרצאה ויותר חסר סבלנות כשבקורס הקודם שהיה מעולה הוא היה ממש נינוח וחברי כל הקורס

כחודש אחרי סיום הקורס אני רואה שהוא מפרסם בפייסבוק
שהוא מעביר קורס על שיטה למסחר שאפשר לסחור כמו הרובוט שלו בלי צורך בתוכנה וכו וכו כמו קודם רק שעכשיו הוא מפרסם שכל מה שצריך זה 7 תנאים שאם הם מתקיימים יש 85% עסקאות מורווחות
ואני אומר לעצמי איך בקורס שלנו הספיקו 4 תנאים לאותם אחוזי רווח שהוא טען ואפילו הריץ את התוכנה איתם וראינו שאכן יש 86% הצלחה ועכשיו
פתאום 4 לא טוב וצריך 7 ?

וחודשיים אחרי זה הוא שוב מפרסם קורס חדש אבל הפעם
רושם שצריך 9 תנאים ?
ואחרי כמה חודשים אותו הדבר עם 11 תנאים ?

כיוון שמימלא הפסקתי להשתמש באסטרטגיה הזאת
רק צחקתי לעצמי ולא המשכתי להתעניין

ואז פנה אלי אחד מחברי לקורס ואמר לי שהמרצה הציע למכור לו את התוכנה בכ 50,000 דולר ושאל אותי מה אני אומר

אמרתי לו מיד אל תקנה , כל העניין מסריח
איך הוא אמר לי בזמנו שהציעו להם עליה 10 מיליון והשותף לא הסכים למכור ואז פתאום הוא מלמד את השיטה וגם מסכים למכור ב 50 אלף את התוכנה ?

ואמרתי לו שאני כבר ישבתי וחשבתי ומצאתי איפה הטעות בכל האסטרטגיה שלו ולמה כל הרובוט הזה הוא טעות אחת גדולה ואשלח לו הסבר מפורט
למה הדבר דומה ולמה זה נכשל
וכך היה
שלחתי לו הסבר ואחרי איזה פרק זמן הוא חזר אלי ואמר לי מזל שהורדתי אותו מזה כי הוא נפגש עם אנשים שהיו בקורסים שהם בהתחלה שכרו את הזכות להשתמש בתוכנה
(זה כבר היה שלב חדש שבה הוא הציע את התוכנה בשכירות חודשית שהיא תעבוד ותסחר להם אוטומטית ללא מגע יד אדם )
וסחרו איתה
והפסידו מלא כסף כולל הוא ,
שעל אף ההסבר שלי החליט אומנם לא לקנות את התוכנה אבל כן שכר אותה
אגב חבר אחר מהקורס סיפר אז בפייסבוק : איזה כיף הייתי בגינה עם הבן שלי כשהרובוט ששכרתי הרוויח בינתיים בשבילי כסף בצורה עצמאית

אחרי תקופה יצא לי לדבר עם אותו אחד ושאלתי אותו אם הוא ביישן
הוא שאל למה ? אמרתי לו שהוא פרסום אז פעם אחת ,
שהתוכנה הרוויחה לו כסף בלי מגע יד אדם בצורה עצמאית כשהוא בכלל היה בגינה עם הבן
אז או שהוא הפך לביישן מאוד והתבייש להמשיך לספר בימים שאחרי אותו היום איך שוב ושוב התוכנה עובדת עצמאית ומרוויחה לו כסף
או שפשוט זה לא עובד

הוא צחק ואמר לי שזה היה היום היחיד בכל התקופה שהשתמש בתוכנה שהיא הרוויחה לו ובכל שאר הימים הוא הפסיד

בקיצור - לא כל רובוט שנכשל מוכיח שניתוח טכני לא עובד כמו שטען אותו אחד ,
פשוט מאוד האסטרטגיה היתה טעות אחת גדולה ולכן כשלה
בלי קשר לניתוח טכני ואני מניח שיש עוד תוכנות שנכשלו
בלי שום קשר לאם ניתוח טכני טוב או לא אלא מסיבות אחרות

אם לא הייתי ככ סקרן להשלים את הקורס הייתי כבר אז יושב לבדוק ומבין כבר אז שהכל התבסס על טעות והנתונים שקיבל בחקירת האסטרטגיה באותה השנה לא שיקפה כלום לגבי השנים שלאחריה ושלא כל העולם טועה ורק הוא צודק
גם היא כל הבדיקות נעשו בעזרת מחשב

אז זהו ואם מעניין אתכם אעלה לכאן את ההסבר ששלחתי לו למה הכל מבוסס על טעות אחת גדולה שאין מאחוריה כלום :)

אז הנה מה שכתבתי לחבר שחשב לרכוש את התוכנה של המרצה שלנו למה כל הלוגיקה שבה
כולה טעות אחת :

הזמינו אצנים מכל העולם לתחרויות ריצה במשך שנה .
תחרות ראשונה ראו ש 98 % מהזוכים לבשו מכנסיים כחולים , תחרות שניה כנ"ל, המהמרים המקצועיים אמרו שבריצה השלישית ישימו את הכסף על מי שלובש מכנסיים כחולים וכך עשו והרוויחו כסף ,
לאט לאט במשך התחרויות ובמשך השנה הגדילו עוד ועוד את ההשקעה שלהם כי השיטה עבדה ואפילו לקחו הלוואות , אבל אז.. התחילו להרוויח פחות ופתאום ביום אחד הפסידו הכל,
בדקו ומה הסתבר? שאין למכנסיים כחולים שום קשר להצלחה בריצה ושהצבע של המכנסיים בכלל לא רלוונטי , אז מה בכל זאת קרה ? שממשלה אפריקאית שיש לה אצנים מעולים שלחה אותם לתחרות ונתנה להם במתנה מכנסיים שבמקרה היו כחולים , ולכן מי שהימר על מכנסיים כחולים פגע באצן טוב ולכן זכה , לאט לאט המכנסיים פה ושם נקרעו והרצים שנקרעו להם המכנסים קנו סתם מכנסיים בצבע אקראי לא כחול , ורצים אחרים לא טובים שנקרעו להם המכנסיים שהיו הצבע אחר קנו לגמרי במקרה מכנסיים כחולים ואז לאט לאט התערבבו הטובים עם הלא טובים אבל עדיין הרוב עם המכנסיים הכחולים היו הטובים ועדיין השיטה עבדה
יום אחד המדינה ששלחה את האצנים הטובים הבינה שצריך שוב לקנות להם מכנסיים כי הישנים נשחקו אלה שבאותו היום היו בשוק מכנסיים צהובים וזה מה שהיא שלחה , האצנים ששמחו שקבלו מכנסיים חדשים לבשו כולם אותם וכך קרה שהשיטה של הכחולים קרסה ביום אחד וכל הכסף הלך לפח באותו היום למהמרים כי הם המרו על מכנסיים כחולים שלא היו רלוונטים כי אין קשר הגיוני בין צבע מכנסיים להצלחה בריצה זה בדיוק אותו הדבר כאן עם הפרמטרים המקריים של האלגו של איקס שלא קשורים לכלום

המיסד

משתמש פעיל
אז הנה מה שכתבתי לחבר שחשב לרכוש את התוכנה של המרצה שלנו למה כל הלוגיקה שבה
כולה טעות אחת :

הזמינו אצנים מכל העולם לתחרויות ריצה במשך שנה .
תחרות ראשונה ראו ש 98 % מהזוכים לבשו מכנסיים כחולים , תחרות שניה כנ"ל, המהמרים המקצועיים אמרו שבריצה השלישית ישימו את הכסף על מי שלובש מכנסיים כחולים וכך עשו והרוויחו כסף ,
לאט לאט במשך התחרויות ובמשך השנה הגדילו עוד ועוד את ההשקעה שלהם כי השיטה עבדה ואפילו לקחו הלוואות , אבל אז.. התחילו להרוויח פחות ופתאום ביום אחד הפסידו הכל,
בדקו ומה הסתבר? שאין למכנסיים כחולים שום קשר להצלחה בריצה ושהצבע של המכנסיים בכלל לא רלוונטי , אז מה בכל זאת קרה ? שממשלה אפריקאית שיש לה אצנים מעולים שלחה אותם לתחרות ונתנה להם במתנה מכנסיים שבמקרה היו כחולים , ולכן מי שהימר על מכנסיים כחולים פגע באצן טוב ולכן זכה , לאט לאט המכנסיים פה ושם נקרעו והרצים שנקרעו להם המכנסים קנו סתם מכנסיים בצבע אקראי לא כחול , ורצים אחרים לא טובים שנקרעו להם המכנסיים שהיו הצבע אחר קנו לגמרי במקרה מכנסיים כחולים ואז לאט לאט התערבבו הטובים עם הלא טובים אבל עדיין הרוב עם המכנסיים הכחולים היו הטובים ועדיין השיטה עבדה
יום אחד המדינה ששלחה את האצנים הטובים הבינה שצריך שוב לקנות להם מכנסיים כי הישנים נשחקו אלה שבאותו היום היו בשוק מכנסיים צהובים וזה מה שהיא שלחה , האצנים ששמחו שקבלו מכנסיים חדשים לבשו כולם אותם וכך קרה שהשיטה של הכחולים קרסה ביום אחד וכל הכסף הלך לפח באותו היום למהמרים כי הם המרו על מכנסיים כחולים שלא היו רלוונטים כי אין קשר הגיוני בין צבע מכנסיים להצלחה בריצה זה בדיוק אותו הדבר כאן עם הפרמטרים המקריים של האלגו של איקס שלא קשורים לכלום
אז בעצם אתה מודה שניתוח טכני זה קשקוש.

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אז בעצם אתה מודה שניתוח טכני זה קשקוש.

בשום מילה שם לא היה ניתוח טכני
יש לך כנראה בעיה בהבנת הנקרא :)

אבל אם אתה יודע מה זה ניתוח טכני אשמח אם תסביר לי למה ניתוח טכני לדעתך זה קשקוש

המיסד

משתמש פעיל
בשום מילה שם לא היה ניתוח טכני
יש לך כנראה בעיה בהבנת הנקרא
התרשמתי מהפוסטים הקודמים שהתוכנה זיהתה הזדמנויות עפ"י ניתוח טכני
והוא מלמד אותנו שצריך 4 תנאים שאם הם מתקיימים
נכנסים לעסקה ולא כמו שמלמדים שצריך לפחות יחס רווח הפסד של 1:2 אלא הרבה פחות יחס של 1:08 כלומר הרווח קטן מההפסד אם המניה הולכת נגדנו
והתנאים הם לגבי מבנה נר ההיפוך גודל הגוף ביחס לגודל הזנב והמיקום של הגוף בתוך הנר וכו 4 פרמטים
ואם משנים אפילו קצת ,
אחוז הרווח יורד כבר ל 72% ואפילו פחות ומראה לנו בהרצת אותו הקטע שבחרנו איך כשהוא סוחר לפי הפרמטרים שמצאו במחקר שלהם על השנה הקודמת שיעור ההצלחה הוא כ 86% ואיך זה יורד כשהוא הריץ את התוכנה עם שינוי קטן בפרמטרים למשל אם ניקח רווח אחרי יחס של 1:1 לעומת
מה שהוא אומר שצריך לקחת רווח אחרי 0.8 וכו וכו

וככה היינו אמורים ללמוד על כל גרף וגרף בניפרד עם 4 הפרמטרים של אותו הגרף ואחכ אותו הדבר בשורט ששונה מלונג בצורה של הפרמטרים
אולי עם אסטרטגיות שונות ומשונות.
אבל כבר כתבת כאן שהתוכנה כבר זיהתה שזה לא נכון.
בסוף הוא אומר לי :
הדבר היחיד שאני יכול להגיד לך זה שאל תסחר כי כל מה שלמדת הוכחנו בעזרת המחשב שזה לא נכון חוץ ממה שלמדנו בקורס הקודם שזה משהו אחר (ואכן עובד יפה)

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
התרשמתי מהפוסטים הקודמים שהתוכנה זיהתה הזדמנויות עפ"י ניתוח טכני

אולי עם אסטרטגיות שונות ומשונות.
אבל כבר כתבת כאן שהתוכנה כבר זיהתה שזה לא נכון.

אף אחת מ 2 התוכנות לא הסתמכה על ניתוח טכני
אפילו כתבתי את זה למעלה שזה שתוכנות לא עובדות לא אומר כלום על ניתוח טכני כי בספק אם הן בכלל מבוססות על ניתוח טכני והבאתי כדוגמא את 2 התוכנות שהכרתי וידעתי איך הן עובדות ושתיהן לא הסתמכו על ניתוח טכני

המיסד

משתמש פעיל
אף אחת מ 2 התוכנות לא הסתמכה על ניתוח טכני
אפילו כתבתי את זה למעלה שזה שתוכנות לא עובדות לא אומר כלום על ניתוח טכני כי בספק אם הן בכלל מבוססות על ניתוח טכני והבאתי כדוגמא את 2 התוכנות שהכרתי וידעתי איך הן עובדות ושתיהן לא הסתמכו על ניתוח טכנ
מה עם זה
סוף הוא אומר לי :
עד אז לא למדת ניתוח טכני?

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
מה עם זה

עד אז לא למדת ניתוח טכני?

מה עם מה ?

למדתי ניתוח ב 2009

וידעתי ניתוח טכני הרבה יותר טוב מזה שלמדתי אצלו על התוכנה שלו שהייתה מבוססת על טעות כמו שכתבתי למעלה וללא שום קשר לניתוח טכני

הוא אמר לי כשהציג לי לראשונה
את התוכנה שלו שלפי מה שהם בדקו במחשב כל מה שכולם בעולם יודעים על ניתוח טכני לא נכון
מה שהסתבר אחכ שכל המחקר שהם עשו לגבי התוכנה התבסס על טעות אחת גדולה כמו שהדגמתי בדוגמת המכנסיים הכחולים למעלה

הבחור והתוכנה נעלמו מזמן
וכל מי שהשתמש בתוכנה שלו
מקלל אותו עד היום

המיסד

משתמש פעיל
מה עם מה ?

למדתי ניתוח ב 2009

וידעתי ניתוח טכני הרבה יותר טוב מזה שלמדתי אצלו על התוכנה שלו שהייתה מבוססת על טעות כמו שכתבתי למעלה וללא שום קשר לניתוח טכני

הוא אמר לי כשהציג לי לראשונה
את התוכנה שלו שלפי מה שהם בדקו במחשב כל מה שכולם בעולם יודעים על ניתוח טכני לא נכון
מה שהסתבר אחכ שכל המחקר שהם עשו לגבי התוכנה התבסס על טעות אחת גדולה כמו שהדגמתי בדוגמת המכנסיים הכחולים למעלה

הבחור והתוכנה נעלמו מזמן
וכל מי שהשתמש בתוכנה שלו
מקלל אותו עד היום
הנחת את דעתי.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה