עזרה עלילה חוצת פרק

+shira

משתמש סופר מקצוען
החלום על המגבעת, ילדי דינור , שוב, בית עם גג אדום, כמו תחנה מרכזית ועוד הם ספרים ידועים ואהובים מאד.
חלקם אף זכו למהדורה מחודשת.
ממש לא מחוץ לתודעה הציבורית.
אותי לא צריך לשכנע, את יכולה לבחון אותי על כל אחד מהם, וגם על העולם שמתחת לספריה העירונית, אפילו לא שש, ועוד כמה...
וצודקת, עכשיו כשאני חושבת על זה - יש לה כמה ספרים ידועים ואהובים מאד. אולי זה בגלל שהם כתובים בסגנון קצת שונה מהרגיל שלה, ואולי הרושם שלי היה מוטעה.
ואולי קיבלתי את התחושה הזו פשוט כי בעיני הם היו צריכים להיות ידועים ואהובים עוד יותר, על פי איכותם.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יש לה כמה ספרים ידועים ואהובים מאד. אולי זה בגלל שהם כתובים בסגנון קצת שונה מהרגיל שלה
מה הרגיל שלה?
לענ"ד כל הספרים שפירטתי הם הסגנון האופייני שלה.
האלגוריות שלה הן סוגה נפרדת ועל כן כתובות באופן שונה מעט.

+shira

משתמש סופר מקצוען
מה הרגיל שלה?
לענ"ד כל הספרים שפירטתי הם הסגנון האופייני שלה.
האלגוריות שלה הן סוגה נפרדת ועל כן כתובות באופן שונה מעט.
שוב, בית עם גג אדום, והחלום על המגבעת - די שונים מכל השאר. אצלה האלגוריות הם הסגנון הרגיל, אבל שתיים מהן דווקא הצליחו מאוד.

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
וזאת מנין?
היא פרסמה שתי אלגוריות בלבד.

בית עם גג אדום לא שונה מהותית בסגנונו מכמו תחנה מרכזית או כל ספר פרוזה שלה.
3.
שכחת את ילדי דינור החדש

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אותי לא צריך לשכנע, את יכולה לבחון אותי על כל אחד מהם, וגם על העולם שמתחת לספריה העירונית, אפילו לא שש, ועוד כמה...
וצודקת, עכשיו כשאני חושבת על זה - יש לה כמה ספרים ידועים ואהובים מאד. אולי זה בגלל שהם כתובים בסגנון קצת שונה מהרגיל שלה, ואולי הרושם שלי היה מוטעה.
ואולי קיבלתי את התחושה הזו פשוט כי בעיני הם היו צריכים להיות ידועים ואהובים עוד יותר, על פי איכותם.
הספרים של יעל רועי זה באמת יכול להיות דוגמא.
יכול להיות שקהל הקוראים קטן יותר. ייתכן. (נראה לי שיש הרבה ספרים שהם בקו של הקוראים ולא מחדשים כלום, למרות שהם ספרים טובים ובסדר - והם ידועים הרבה פחות. אבל אין לי איך לבדוק את זה).
אבל עדיין אף אחד לא יגיד שהם "לא הגיוניים" או "לא אפשריים".
אני חושבת שמי שמבין בספרות, וגם מי שלא אבל יש לו ניסיון בקריאת ספרים יסכים שאלו ספרים טובים. אכן לא כולם מתחברים אליהם, אבל בכל מקרה אין ספר כזה, שכולם מתחברים אליו.

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הספרים של יעל רועי זה באמת יכול להיות דוגמא.
יכול להיות שקהל הקוראים קטן יותר. ייתכן. (נראה לי שיש הרבה ספרים שהם בקו של הקוראים ולא מחדשים כלום, למרות שהם ספרים טובים ובסדר - והם ידועים הרבה פחות. אבל אין לי איך לבדוק את זה).
אבל עדיין אף אחד לא יגיד שהם "לא הגיוניים" או "לא אפשריים".
אני חושבת שמי שמבין בספרות, וגם מי שלא אבל יש לו ניסיון בקריאת ספרים יסכים שאלו ספרים טובים. אכן לא כולם מתחברים אליהם, אבל בכל מקרה אין ספר כזה, שכולם מתחברים אליו.
יש ז'אנרים שהם כל כך מסוימים שאו שמאד אובים אותם או שמאד לא...ע"ע חסיה ברטלר.

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
יש ז'אנרים שהם כל כך מסוימים שאו שמאד אובים אותם או שמאד לא...ע"ע חסיה ברטלר.
על זה אנחנו מדברים, לא?
שהסופר צריך להביא את עצמו, ויהיה מי שיאהב ויהיה מי שלא.

יש עוד חלק בנושא - יש ספרים שהשאלה היא למה אוהבים אותם.
יש ז'אנרים שאוהבים אותם בגלל התוכן שמושך את הקורא אפילו שהספר לגמרי לא כתוב טוב, עם חורים בעלילה, ומלא שגיאות כתיב.
אבל הקוראים מתמכרים, והיצר מושך, וקונים את הספרים.
ויש קוראים שסולדים מאותם ספרים, בגלל שהם מזהים שכל ערך הספר הוא רק זה שהוא גורם להתמכרות, או לגירוי ייצרים אחרים...
זה בעצם הדיון - האם לכתוב משהו שיגרום לקוראים להתמכר, או לכתוב ספר טוב גם מצד התוכן וגם מצד ההגשה.
גם כאן וגם כאן יהיה מי שיאהב ויהיה מי שלא, ולא תמיד באותם אחוזים. אבל לכל ספר יש קהל יעד מסוים והסופר צריך לדעת למי הוא כותב.

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
על זה אנחנו מדברים, לא?
שהסופר צריך להביא את עצמו, ויהיה מי שיאהב ויהיה מי שלא.

יש עוד חלק בנושא - יש ספרים שהשאלה היא למה אוהבים אותם.
יש ז'אנרים שאוהבים אותם בגלל התוכן שמושך את הקורא אפילו שהספר לגמרי לא כתוב טוב, עם חורים בעלילה, ומלא שגיאות כתיב.
אבל הקוראים מתמכרים, והיצר מושך, וקונים את הספרים.
ויש קוראים שסולדים מאותם ספרים, בגלל שהם מזהים שכל ערך הספר הוא רק זה שהוא גורם להתמכרות, או לגירוי ייצרים אחרים...
זה בעצם הדיון - האם לכתוב משהו שיגרום לקוראים להתמכר, או לכתוב ספר טוב גם מצד התוכן וגם מצד ההגשה.
גם כאן וגם כאן יהיה מי שיאהב ויהיה מי שלא, ולא תמיד באותם אחוזים. אבל לכל ספר יש קהל יעד מסוים והסופר צריך לדעת למי הוא כותב.
אני באה לומר משהו אחר.
יש ספרים חביבים - שכולם אוהבים, נחמד.
ויש בפרים, מסוימים - ממש לא כולם או רובם ש:
או שאוהבים אותם מאד ויש להם עדת מעריצים משולהבת או
ששונאים אותם ומרגישים גירוד רציני שקוראים אותם.
הבנת את כוונתי?

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני באה לומר משהו אחר.
הבנת את כוונתי?
הבנתי.
אני אכתוב לך מה אני רואה:
יש ספרים חביבים - שרוב הקוראים אוהבים, וגם מי שלא לא שונא אותם. מהסוג שלוקחים מהספריה - קראתי, העברתי את הזמן שלי בקריאה, החזרתי, שכחתי.
לפעמים לא לגמרי שכחתי אלא היו כמה דברים שמצאו חן בעיני, אבל בסדר... לא משהו שקוראים יותר מפעם אחת. (בשבילי זה אומר - לא משהו שהייתי קונה).
ויש ספרים איכותיים - שחלק קוראים אוהבים מאד, חלק סולדים. יש דיונים על הספר. אלו ספרים שהשם שלהם מתפרסם.
ויש ספרים ממכרים ובד"כ לא מסיבות חיוביות - שחלק קוראים מעריצים משולהבים והולכים באש ובמים אחרי כל מילה של הספר והסופר/ת. וקוראים אחרים שלא רואים ערך בספר הזה והם שונאים אותו ממש ומרגישים גירוד כשקוראים אותו.

+shira

משתמש סופר מקצוען
אני באה לומר משהו אחר.
הבנת את כוונתי?
או במילים אחרות: יש ספרים פרווה, ויש ספרים שאי אפשר להתעלם מהטעם שלהם.
חלק קוראים אוהבים מאד, חלק סולדים.
וכועסים, ומעריצים, ומחרימים, ומצטטים בעל פה פסקאות שלמות או פותחים אשכולות השמצה -
אבל להתעלם מהם אי אפשר.

איזה ספר היית מעדיפה לכתוב?
אני, לפחות, יודעת איזה ספר הייתי מעדיפה לקרוא.

נערך לאחרונה ב:

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אני, לפחות, יודעת איזה ספר הייתי מעדיפה לקרוא
די ברור שזה גם הספר שכל הסופרים רוצים לכתוב... משהו כמו 'הנורמלי האחרון', נגיד...

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
וכועסים, ומעריצים, ומחרימים, ומצטטים בעל פה פסקאות שלמות או פותחים אשכולות השמצה -
אבל להתעלם מהם אי אפשר.
לא.
אני חילקתי לשלוש קטגוריות, אם תשימי לב.
הראשונה זה הפרוה.
השניה זה הספרים האיכותיים והטובים (ע"ע מה שדיברנו על ספרי יעל רועי). לא תמצאי אנשים כועסים ומחרימים או פותחים אשכולות השמצה עליהם.
אפשר לא להתחבר אליהם, אבל עדיין מוסכם שהם ספרים טובים.
השלישי זה מהסוג הזה. ויש משמעות גדולה מה היתה מטרת כתיבת הספר.
האם לגרום למעריצים וכועסים וכאלה שמצטטים פסקאות, ובקיצור להגביר מכירות, או שזה נכתב ממקום אמיתי.

+shira

משתמש סופר מקצוען
לא.
אני חילקתי לשלוש קטגוריות, אם תשימי לב.
הראשונה זה הפרוה.
השניה זה הספרים האיכותיים והטובים (ע"ע מה שדיברנו על ספרי יעל רועי). לא תמצאי אנשים כועסים ומחרימים או פותחים אשכולות השמצה עליהם.
אפשר לא להתחבר אליהם, אבל עדיין מוסכם שהם ספרים טובים.
השלישי זה מהסוג הזה. ויש משמעות גדולה מה היתה מטרת כתיבת הספר.
האם לגרום למעריצים וכועסים וכאלה שמצטטים פסקאות, ובקיצור להגביר מכירות, או שזה נכתב ממקום אמיתי.
צריך לקרוא אותך בעיון : )
אפשר לסכם שיש פרווה, חלבי ובשרי...

נראה לי שאין דבר שקל להרגיש כמו זה
מה היתה מטרת כתיבת הספר.
יש ספרים שנתפרו סביב כפתור הפרובוקטיביות.
ויש ספרים שטלטלו כי הם היו אמירה משמעותית ועמוקה שהכותב ביטא מתוכו.
הבעיה מתחילה כשסופר כזה צריך להוציא ספר שני ושלישי. שם האמירה הבראשיתית שלו לפעמים הולכת לאיבוד בתוך הבאזז והציפיות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

פרק קמב א מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה:ב קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן:ג אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד:ד בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי:ה הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי:ו זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים:ז הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי:ח הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי:
נקרא  6  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה