דיון עליית ריבית בנק ישראל

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
אני בד"כ לא מסתובב פה אלא בעיקר בייעוץ משכנתאות, אבל מישהו היסב את תשומת ליבי לאשכול זה, ולאחר קריאה ברפרוף של התוכן אני מוכרח להעמיד דברים על דיוקם.
עליית הריבית אינה מלחמה במחירי הדיור אלא באינפלציה,
העלאת הריבית זה גם מלחמה בעליית מחירי הדיור.
תקרא את המניעים להחלטה:
  • מגמת העלייה של מחירי הדירות ממשיכה להאיץ ואלו עלו בשנים-עשר החודשים האחרונים ב-17.8%. עלייה נרשמה גם בקצב העלייה החודשי של מחירי השכירות, שעלו ב-0.7% ביולי.
כאן:

דיאלוג

מהמשתמשים המובילים!
אני מתחבר מאוד לדברים שמישהו כתב כאן, על המחשבה, שכל החסכונות הקטנים בחשמל וכו' שעשינו נמחקים ברגע אחד של החלטה, שכמובן גם היא מאיתו יתברך. ברצותו מאריך וברצותו מקצר.
זה אני כתבתי.
ואני ממש לא מתחרט על החסכונות הקטנים האלו, ולא חושב לרגע שהם מיותרים.
עם הרבה ביטחון ואמונה, והרבה חיסכון בדברים קטנים (ובראשם חיסכון גדול של לעמוד חזק כמה שאפשר בלי רכב..)
הצלחנו לרכוש את הדירה שלנו, וב"ה זה היה ממש לקראת קפיצה מטורפת של המחירים בחודשים האחרונים..
ועדיין העליה במשכנתא עכשיו תעבור אצלנו בשלום בעז"ה כי אנחנו יודעים לחסוך ולשמור על הכסף.
לכן אני ממש לא מזלזל וממש מקפיד על חיסכון גם בדברים קטנים (בלי לסבול!!)

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
הם תמיד אוהבים לכתוב את זה שייראה שזה מעניין אותם, אבל המציאות היא שכל עוד שהאינפלציה הייתה נמוכה, גם שמחירי הדיור השתוללו הם הורידו ריבית!!!

sap13

משתמש מקצוען
אני בד"כ לא מסתובב פה אלא בעיקר בייעוץ משכנתאות, אבל מישהו היסב את תשומת ליבי לאשכול זה, ולאחר קריאה ברפרוף של התוכן אני מוכרח להעמיד דברים על דיוקם.
עליית הריבית אינה מלחמה במחירי הדיור אלא באינפלציה, ולא ע"י כך שאם אנשים ישלמו הרבה משכנתא הם פחות יצרכו, אלא ע"י כך שאם ערך הכסף עולה (להשיג כסף שאין לך יקר, ומאידך אפשר לקבל תשואות משופרות על כסף שלך שלא תבזבז) אז אנשים צורכים פחות, ואין להתרגש מכך שזה עדיין לא ניכר מ2 טעמים, קודם כול אין איש יודע איך האינפלציה הייתה ניראית בלי הקפצות הריבית (רק מזכיר שאנחנו עדיין מקום אחרון בעולם המערבי בענין הזה והפעם לטובה לשם שינוי, בארה"ב מדגדגים כבר את ה10%), ומלבד זאת שום תהליך אמיתי לא קורה ביום אחד.
מספרי הריבית שאנשים העלו פה מההיסטוריה היו ב2 זמנים מרכזיים, וכדאי ללמוד מה באמת היה שם, בניינטיז היה פה אינפלציה של 400%!!!, צריך לדעת את זה והריבית שהייתה אז יחסית נמוכה לאינפלציה (בין השאר כי אחד הלקחים מהמשבר ההוא היה לעבור למדיניות מוניטרית כאבן יסוד בכלכלה, בקיצור אם היום תהיה חלילה אינפלציה כזו הריבית תהיה באזור ה50%), ולפני משבר הסאב פריים ב2008 גם הריבית הייתה בשיעורים מאד גבוהים, מה שגרם ישירות למשבר למי שקצת מכיר את ההיסטוריה הכלכלית של התקופה, וזה הסיבה שזה כנראה לא יישנה.
ומי שלא ידע שהאינפלציה והריבית בעקבותיה הייתה צפויה לעלות בחדות אם היציאה הסופית ממשבר הקורונה, אז שיגיד שהוא לא צפה, ולא יעליל שאף אחד לא צפה.
חבל מאוד שזו הדרך שהמדינה פועלת להורדת מחירים של דברים.
זה לא יקרה. שישכחו.
אנשים ימשיכו לצרוך בסופר.... אם לא יתחילו לפקח על מוצרים כלום לא ישתנה.
לגבי הדירות כמעט אני בטוח שתיעצר העלייה ואולי אפילו תהיה ירידה.
המון אנשים שקנו דירות מעל הפופיק יבואו לידי מכירה.
כבר היום הם חורגים ב-מעל אלף שקל של גירעון שהם לא יודעים איך להשיג.

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
חבל מאוד שזו הדרך שהמדינה פועלת להורדת מחירים של דברים.
זה לא יקרה. שישכחו.
אנשים ימשיכו לצרוך בסופר.... אם לא יתחילו לפקח על מוצרים כלום לא ישתנה.
לגבי הדירות כמעט אני בטוח שתיעצר העלייה ואולי אפילו תהיה ירידה.
המון אנשים שקנו דירות מעל הפופיק יבואו לידי מכירה.
כבר היום הם חורגים ב-מעל אלף שקל של גירעון שהם לא יודעים איך להשיג.
המודל המוניטרי מוכיח את עצמו לאורך עשורים בכל העולם המערבי, ולא הייתי ממהר לפסול אותו על בסיס תחושות בטן

נחמי3

משתמש מקצוען
זה אני כתבתי.
ואני ממש לא מתחרט על החסכונות הקטנים האלו, ולא חושב לרגע שהם מיותרים.
עם הרבה ביטחון ואמונה, והרבה חיסכון בדברים קטנים (ובראשם חיסכון גדול של לעמוד חזק כמה שאפשר בלי רכב..)
הצלחנו לרכוש את הדירה שלנו, וב"ה זה היה ממש לקראת קפיצה מטורפת של המחירים בחודשים האחרונים..
ועדיין העליה במשכנתא עכשיו תעבור אצלנו בשלום בעז"ה כי אנחנו יודעים לחסוך ולשמור על הכסף.
לכן אני ממש לא מזלזל וממש מקפיד על חיסכון גם בדברים קטנים (בלי לסבול!!)
אמת. לא התכוונתי לזלזל בחשיבות החסכון, אלא לקחת אותו בפורפורציות המתאימות. ולהבין שללא אמונה, אי אפשר לשרוד.

sap13

משתמש מקצוען
המודל המוניטרי מוכיח את עצמו לאורך עשורים בכל העולם המערבי, ולא הייתי ממהר לפסול אותו על בסיס תחושות בטן
יוותרו בסופר על שימורים? על טונה? על דגים לשבת? על עופות? על בשר? על ביצים? על חיטה? על טיטולים? מגבונים? שמפו? נייר טאוולט? מלפפונים? תפוחים? בצלים?
אולי יורידו קצת בחופשות ובהתחדשות בפלאפונים....

אאאא....

משתמש פעיל
יוותרו בסופר על שימורים? על טונה? על דגים לשבת? על עופות? על בשר? על ביצים? על חיטה? על טיטולים? מגבונים? שמפו? נייר טאוולט? מלפפונים? תפוחים? בצלים?
יוותרו על מגורים במרכז לטובת מגורים בפריפריה.

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
מה אתה מתכוון במודל הומונעטרי??? להשאיר ריביות נמוכות וככלי למלחמה נגד אינפלציה אז להעלות?
סתם שאלה.....החזר חודשי של כ550K שני שליש פריים (אחד עם 3.5% ריבית והשני עם 5%) כמה מעלה החזר חודשי?? (עד היום 2300-2400)

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
בעיקר כאן.
המציאות היא שמעמד הביניים בכל העולם המערבי צורך 100% מהכנסותיו, לא משנה מה מס' ילדיו, כמה הוא מרוויח, ובאיזו חברה הוא חי.
למותר לציין שמעמד הביניים הוא כ90% מהאוכלוסיה, מה שמלמד שאצל הרוב המכריע יש גמישות מסויימת עם הכסף.

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
מה אתה מתכוון במודל הומונעטרי??? להשאיר ריביות נמוכות וככלי למלחמה נגד אינפלציה אז להעלות?
סתם שאלה.....החזר חודשי של כ550K שני שליש פריים (אחד עם 3.5% ריבית והשני עם 5%) כמה מעלה החזר חודשי?? (עד היום 2300-2400)
המודל המוניטרי הוא ממש בגדול שליטה במשק באמצעות מחיר הכסף.
לא ממש הבנתי מה קורה במשכנתא שלכם, אבל בגדול 370K (כ2/3 מ550), ל30 שנה בפריים נקי, בגדול 150 ש"ח הבדל.

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
המודל המוניטרי הוא ממש בגדול שליטה במשק באמצעות מחיר הכסף.
לא ממש הבנתי מה קורה במשכנתא שלכם, אבל בגדול 370K (כ2/3 מ550), ל30 שנה בפריים נקי, בגדול 150 ש"ח הבדל.
יש לנו 2 מסלולים פריים.אחד היה נקי ושני הוא 1.5% מעל הפריים
אם זה 150 ש''ח לחודש....ב''ה על המשכנתא שלנו שהיא קטנה חסד עליון
הבעיה זה אלה שקנו לפני שנה ולקחו משנתאות של מיליון שני שליש פריים
אבל גם ככה מי שאין לא 2/3 פריים יש לו צמוד מדד וזה הרבה יותר גרועה

אאאא....

משתמש פעיל
בעיקר כאן.
המציאות היא שמעמד הביניים בכל העולם המערבי צורך 100% מהכנסותיו, לא משנה מה מס' ילדיו, כמה הוא מרוויח, ובאיזו חברה הוא חי.
למותר לציין שמעמד הביניים הוא כ90% מהאוכלוסיה, מה שמלמד שאצל הרוב המכריע יש גמישות מסויימת עם הכסף.
בציבור החרדי רוב הזו"צ שרוכשים כיום דירות במיוחד במרכז צורך יותר מחצי מהכנסותיו לדיור.
ולכן בריכוזים החרדים הריבית אמורה מאוד להשפיע, ובעיקר ברמה ד' בבית שמש ששם גם יש המון משקיעים.

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
בציבור החרדי רוב הזו"צ שרוכשים כיום דירות במיוחד במרכז צורך יותר מחצי מהכנסותיו לדיור.
ולכן בריכוזים החרדים הריבית אמורה מאוד להשפיע, ובעיקר ברמה ד' בבית שמש ששם גם יש המון משקיעים.
יכול להיות שהמגזר שלנו ספציפית ברובו צורך במינימום שלו מעל ההכנסות שלו, וחי בניסים (וזה פשוט כך), אבל המודל המוניטרי מוריד מחירים באמצעות שאר האוכלוסיה, שעליהם ודאי חלים הכללים שהזכרתי.

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
מישהו יודע איך "בגדול" צריכה להשפיע עליית הריבית על שוק ההון (פנסיה, קרן השתלמות ומניות)?

אאאא....

משתמש פעיל
יכול להיות שהמגזר שלנו ספציפית ברובו צורך במינימום שלו מעל ההכנסות שלו, וחי בניסים (וזה פשוט כך), אבל המודל המוניטרי מוריד מחירים באמצעות שאר האוכלוסיה, שעליהם ודאי חלים הכללים שהזכרתי.
התכוונתי לומר שנראה לי שבריכוזים החרדים ובמיוחד בבית שמש רמה ד' תהיה ירידה חדה במחירים בגלל מימון.
רוב הרוכשים לוקחים גם הלוואות משלימות בפריים פלוס (יש לי חבר שלקח הלוואה של 200K בריבית פריים + 8 (!) שזה יוצא 12.5% וזה חוץ מהמשכנתא מעל מיליון שיש לו).

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
התכוונתי לומר שנראה לי שבריכוזים החרדים ובמיוחד בבית שמש רמה ד' תהיה ירידה חדה במחירים בגלל מימון.
רוב הרוכשים לוקחים גם הלוואות משלימות בפריים פלוס (יש לי חבר שלקח הלוואה של 200K בריבית פריים + 8 (!) שזה יוצא 12.5% וזה חוץ מהמשכנתא שיש לו).
ההוא פשוט התאבד כלכלי......אני תפילה שיצא מזה שלם....

תמר ברנשטיין

מאסטרית בעיצוב
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה