דיון עליית ריבית בנק ישראל

ר. המוסד

משתמש מקצוען
לא נראה לי שהייחול לירידת מחירים מדבר על 2.5%
אבל הסיבה לירידות היום היא שונה בתכלית מהסיבה שהייתה ב2018
האינצפלציה יכולה להמשיך לדהור ולדהור
והמיתון בשוק הנדל"ן ילך ויעמיק
עד שכבר המיתון יהפוך למצב של ירידות מחירים...

לא סכום זניח אבל על כמה חודשי שכירות מדובר?
המון!!!
עם הריביות זה שנתיים שכירות!
ירידה של 10 אחוז זה שמונה שנים של שכירות....

דיאלוג

מהמשתמשים המובילים!
הכלכלן שחר וולף: עליית הריבית הינה טעות

"בשנה האחרונה אנחנו סובלים רבות מעליית הריבית, אין אדם שלא נפגע מכך, הנפגעים העיקרים הם נוטלי המשכנתאות, אלו שלקחו משכנתא אפילו עוד לפני שנים וכמובן אלו שלוקחים בימים אלו.
בין שאר הנפגעים הם כל משקי הבית שנטלו הלוואות או נמצאים במינוס. אלו שרכשו רכב בהלוואה בשנים האחרונות, אלו שרוצים לרהט או לשפץ את הבית וכו'.

העלאת ריבית היא דבר הגיוני ואפילו צורך חיוני של משק יציב, אך האם הפעם אנחנו נמצאים במצב קריטי שכל חודש אנחנו רואים עוד ידיעה על העלאת הריבית?!
העלאת הריבית היא המנוע ליוקר המחיה, וכן גם זרז לכניסת המשק למיתון ולאבטלה גואה יותר.

בואו נבין קצת למה אנחנו בכלל בסיפור הזה, ומה היא אינפלציה בכלל?
עד לפני 10 חודשים הריבית בישראל היתה כמעט אפסית, ריבית אפסית גורמת לנו לרצות ללוות כסף ולהשקיע אותו או במקרה הפחות טוב לבזבז אותו. כך זה שאנחנו קונים הלוואה בהחזר חודשי נמוך אנחנו רוצים לשפץ את הבית, לרהט, לרכוש וכו' ולכן ריבית נמוכה טובה למשק היא מעודדת צרכנות שמעודדת תעסוקה וכך גביית המיסים טובה והמשק יציב.

אבל לא הכל ורוד כל כך, כשהכסף מאד בזול אנחנו גם מוכנים לשלם יותר על כל דבר, זה מתחיל לאט אבל אנחנו עדים לביקוש גובר למוצרים מסוימים ושהמשק מייצר פחות מהביקוש, המחיר שאנחנו מוכנים לשלם עליו גדל וכך אנחנו מגיעים למצב של אינפלציה (יוקר מחיה) גבוה מאד.

כולנו עדים מה קרה כאן בשוק הדיור, המחירים לא הפסיקו לעלות, ומחיר ממוצע של דירה עלה ביותר מ- 120% בעשור. מחירי המוצרים בשוק עלה גם כן.

בנק ישראל כמובן ער לעודף הביקוש ומקבל כל חודש עוד ועוד נתונים על התייקרות המוצרים במשק וכך החל לצאת למלחמה והשתמש בנשק הקל ביותר - העלאת ריבית, רק מישהו בבנק ישראל התבלבל. העלאת ריבית אמורה לשמש את המשק כדי להילחם באינפלציה לא לגרום לו לאבד את כל ההישגים שלו ולכבות את האור. אילו היתה עליית ריבית מסוימת ומתונה המשק יכל לספוג אותה ואפילו לראות תוצאות לאורך זמן.

מה קורה כעת?

למרות שעשרה חודשים אנחנו רואים עליה תקופה בריבית, אנחנו רואים גם עליות מחירים ערות כל הזמן. אז מה לא עובד? האם העלאת הריבית היא הנשק היחיד שיש בקנה?

השבוע פגשתי את מוישי לקוח שלי, בעל עסק בנוני, אחרי שדיברנו קצת על החיים, הגענו לדבר על קשיים של העסק. הוא סיפר לי כי בשנה שעברה העסק היה יציב, היתה רווחיות גבוהה, לקוחות היו נכנסים ויוצאים וב"ה הוא יכל לפרנס את ביתו ואת העובדים שלו ברווח.

השנה מאז עליית הריבית אנשים שומרים את הכסף, והוא נאלץ לצמצם בכח אדם. לאחר מכן גילה שהעלויות שלו עלו, השכירות עלתה בעקבות העלאת הריבית, ההלוואות שהוא צריך לקחת כדי להשקיע עולות יותר ולכן הוא פחות משקיע בעסק. המחזורים קטנו העלויות עלו והרווחיות כמעט ואיננה.

הסיפור של מוישי הוא הסיפור של כולנו, אחד הבנקים הגדולים עדכן השבוע כי 24% ממשקי הבית נמצאים כפסע מחוסר יכולת לשלם את המשכנתא. הנתונים האחרים הגיעו השבוע מהלמ"ס שעדכן על עליה תלולה בכמות המובטלים במשק, סל הקניות לבית התייקר ובנוסף לזה השכירות התייקרה רק החודש הזה ב- 6% לחוזים חדשים. בחלק מהאזורים בארץ השכירות התייקרה בלמעלה מ20% השנה.

אז איך בכל אופן נלחמים באינפלציה?

ראשית, אם מעלים ומעלים את הריבית ומצד שני לא רואים תוצאות צריך לבדוק אולי משהו לא נכון.

שנית, צריך להסתכל בצורה אמיתית מה גורם לאינפלציה, שמסתכלים על זה רואים שהדברים אינם קשורים למציאות הישראלית, בין הדברים הם: המלחמה ברוסיה שמשפיעה רבות על הסחורות ומוצרי הגלם שנמצאים במחסור, משבר הגז בארופה שגורם לכל עלויות התפעול בארופה להתייקר, שרשרת האספקה הימית שסובלת מבעיה חריפה, הסגרים הממושכים בסין בעקבות הקורונה מליארדי פועלים שאחראים על הדברים שאותם אנו צורכים נאלצו להתבטל חודשים רבים בבית עקב מדיניות מלחמה בקורונה שאומצה בסין. כל הדברים האלה לא מושפעים מהריבית הישראלית, הם כן מייקרים את המחיה כאן אבל נשק הריבית לא יעזור להם.

אבל יש שני גורמים חריפים מאד שכן משפיעים על המשק הישראלי, הראשון הוא העדר תחרות, בואו נסתכל על מוצרי החלב, לפני כחודש כולנו שמענו על המלחמה הממושכת של שופרסל מול טרה, שהעלתה מחירים. שופרסל הפסיקה לרכוש את המוצרים של טרה, וכך רוב המשקי בית נאלצו לקנות רק תנובה. תנובה שראתה כי טוב, הודיעה השבוע על העלאה מיידית של 5% לכל מוצריה. אבל את זה כמעט ולא שמעתם, כי אחרת לשופרסל לא יהיה מה למכור, האם מישהו מכיר בו מחלבה גדולה שמספקת לנו מוצרי חלב? המחודדים ביננו יגידו על יטבתה (אבל היא על סף קריסה). וכך בהעדר תחרות כולנו נלקחים כבני ערובה ומשלמים יותר על מוצרי החלב, כמובן שזאת רק דוגמא. אבל אפשר להבין ממנה את חוסר התחרות שישנה במשק שמוביל את יוקר המחיה. אם בנק ישראל רוצה להילחם באינפלציה - ראשית עליו לייצר מדיניות לממשלה, שתעודד תחרות.

דבר נוסף הוא מחירי הדיור, כידוע המחירים עלו ועלו, אבל זה נובע מדבר אחד, חוסר היצע, הגרלות הם דבר נחמד אבל לא מורידות את יוקר הדיור, הם עוזרות לשכבה אחת של אנשים שחסרי דיור, אבל כל מי שרוצה לשדרג את דירתו או שחסר סבלנות להמתין לזכיה בדירה שבסבירות גבוהה לא תשמש אותו, נאלץ לקנות במחירים גבוהים מאד. הסיבה היא חוסר היצע, המדינה לא מעודדת בניה, בנוסף מספסרת בקרקעות במחיר מופרז וכן מעלה את הריבית שגורם לעלויות גבוהות לקבלנים. מי שקרא כלכלה השבוע, יכל לראות את הבאות, מתחילת השנה כמות הבניה ירדה ב- 25%, כלומר כרגע יש הרבה פחות בניה. שוב יהיה מחסור ושיש מחסור שוב המחירים עולים.

לכן יעשה טוב בנק ישראל אם במקום למוטט את משקי הבית ואת העסקים הקטנים יטווה יחד עם הממשלה החדשה מדיניות כלכלית בריאה שתוציא אותנו ביוקר המחיה בצורה טובה.
--

שחר וולף הינו כלכלן ויועץ משכנתאות, ניהל במשך למעלה מעשור בבנק דיסקונט.

אני בודק

משתמש מקצוען
בלת"ק חלקי
אינני מבין כיצד ישפיעו צעדים אלו ואחרים על מחירי הדירות.
הרי נניח ואיני קונה דירה בגלל הריבית היקרה, עדיין אני מייצר ביקוש לדירה. שהרי אינני גר ברחוב בינתיים אלא שוכר דיר ממאן דהוא.
אז בסופו של תהליך, אני גורם למישהו שרוצה להשכיר לי, לקנות דירה.
אני באמת לא כלכלן (מפתיע?), אגבל מה עוד יכול להוריד את המחירים מלבד הגדלת ההיצע?

אני456

משתמש מקצוען
ירידה של 10 אחוז זה שמונה שנים של שכירות....
וכאן אנחנו שוב חוזרים לשוק הציפיות והתחזיות.

אני ממש לא מתיימרת להיות הוגת דעות כלכלית, פשוט שברור שגם מי שבוחר לשבת על הגדר, גם אם המחירים יעמדו במקום, (ואולי גם אם תהיה ירידה קטנה ולא מספיק משמעותית) ישלם על זה מחיר.

לכן, מי שזה רלוונטי לו למגורים באופן מעשי, ובמיוחד אם הוא מתעניין באזורים מסוימים, חייב לכלכל צעדיו בחוכמה ובזהירות.

ר. המוסד

משתמש מקצוען
בלת"ק חלקי
הרי נניח ואיני קונה דירה בגלל הריבית היקרה, עדיין אני מייצר ביקוש לדירה. שהרי אינני גר ברחוב בינתיים אלא שוכר דיר ממאן דהוא.
אני באמת לא כלכלן (מפתיע?), אגבל מה עוד יכול להוריד את המחירים מלבד הגדלת ההיצע?
המשקיעים בעיקר וגם גם רוכשים למגורים לא יקנו נניח שנה וחצי
וכל מי שחייב למכור את הדירה שלו (משפרי דיור/יורשים ועוד)
וגם הקבלנים שחייבים למכור את הדירות שלהם
שניהם בלית ברירה יורידו את המחירים

אני בודק

משתמש מקצוען
המשקיעים בעיקר וגם גם רוכשים למגורים לא יקנו נניח שנה וחצי
וכל מי שחייב למכור את הדירה שלו (משפרי דיור/יורשים ועוד)
וגם הקבלנים שחייבים למכור את הדירות שלהם
שניהם בלית ברירה יורידו את המחירים
התכוונת לענות לי?
אם לא יקנו דירות, היכן יגורו בינתיים האנשים?
או שיקנו או שישכרו (ומחירי השכירות יעלו בעקבות הביקוש, וזה יהפוך את העיסקה למשתלמת גם אם הריבית גבוהה).

ר. המוסד

משתמש מקצוען
איפה שהם גרים עד עכשיו
(חוצמזה שבונים שפע של יח"ד שמימלא לא עומדים למכירה)
ומחירי השכירות יעלו בעקבות הביקוש
למה שהם יעלו???
אותם דירות שקיימות פיזית בשוק
אנשים ימשיכו לשכור אותם במקום לקנות אותם

גולש בנט

משתמש מקצוען
מסכים.
אבל לא הבנתי מה אתה מתכוון "מצד שני"??

איפה אמרתי אחרת?

ובכל אופן שאני חושב על זה שוב
מי שקנה בזמנים הזולים -לא ימכור את הדירה עכשיו לכאורה(מה שיש חלק פה שטועים שיוביל לירידת מחירים)
כי אחרי הכל העלייה החודשית של האנשים הללו מסתכמת גם באזורי המרכז באזור ה600 שקל בממוצע(על משכנתא של מיליון שקלואפילו יותר)

ולכן כל ההפחדות שהולכים למכור פה אין סוף דירות זה לא נכון!!
מה שכן נכון ,זה שפחות קונים יוכלו לקנות דירה
מה שיוביל למחירי שכירות גבוהים
אם תתחיל ירידת מחירים הוא ימכור.
ואם יהיו ירידות של מעל 10% בדירות הירידות יחריפו לכיוון 20 ו30%
התכוונת לענות לי?
או שיקנו או שישכרו (ומחירי השכירות יעלו בעקבות הביקוש, וזה יהפוך את העיסקה למשתלמת גם אם הריבית גבוהה).
ראשית, אחוז המשקיעים יירד מאוד (אחוז המשקיעים כיום הוא בסביבות 20%)
שנית, יש כיום המון יחידות דיור קטנות פנויות בבני ברק וירושלים ומי שעוסק בתחום יודע את זה היטב.
אז "קורת גג" כשמו של פורום זה - תהיה להם בכל מקרה :)

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אם תתחיל ירידת מחירים הוא ימכור.
ואם יהיו ירידות של מעל 10% בדירות הירידות יחריפו לכיוון 20 ו30%

:)
הוא לא ימכור!!

רוב האנשים בעלי דירה ראשונה לא מסתובבים פה בפורום
ומסתכלים כל יום על השינויים במחיר הדירה

הדבר היחיד שמפריע זה רק ההחזר החודשי שגודל
אבל כנ"ל מכיוון שההחזר עלה בסך הכל(אצלי לפחות ,על משכנתא של 1.1M ב600 שקל )

ואדם נורמלי מתכוון לגור בדירה לטווח ארוך
ולא עושה ביזנעס מהדירה שלו

אז הכל זה משאלת לב ורצון שלך,אבל יש להבדיל בין משאלת לב-למציאות!!

יועצת נישואין

משתמש מקצוען
בלת"ק חלקי
זה גורם לאנשים מציבורים מסוימים להישאר אצל ההורים גם אחרי הנישואים
זה גורם לצעירים רווקים לגור כמה ביחד
זה גורם לצעירים מהציבור החרדי לגור במחסנים
ולכן גם הביקוש יורד

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
למי שחושב שאנחנו בסוף האינפלצייה
אז שידע שהדלק הולך לעלות
וגם החשמל הולך לעלות ב10 אחוז משהו כזה בתחילת השנה הבאה

דלק וחשמל כידוע הם משפיעים מאוד מאוד על המחיר
וספק גדול אם אנחנו בסוף העניין

ר. המוסד

משתמש מקצוען
אני לא מצליח להבין איפה יושב ראש של יהדות התורה ושר השיכון העתידי הרב גולדנופף
בסיפור הזה של עליות הריבית?
איך זה שקולו לא נשמע?
הן הגלל הייתו יו"ר יהדות התורה והן בגלל שהוא עתיד להיות שר השיכון הייתי מצפה ממנו הראשון שיגיב בנושא הבוער הזה!

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
עליית הריבית זה דבר שאמנם קשה להרבה מאד משפחות,
אבל זה דבר מבורך מאד!!
כי זה מונע מאותם משפחות קושי הרבה יותר גדול!!

ומי שחושב שבנק ישראל הוא גוף שבא להציק לנו ויש לו איזה הנאה מזה, אז הוא טועה טעות חמורה.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
עליית הריבית זה דבר שאמנם קשה להרבה מאד משפחות,
אבל זה דבר מבורך מאד!!
כי זה מונע מאותם משפחות קושי הרבה יותר גדול!!

ומי שחושב שבנק ישראל הוא גוף שבא להציק לנו ויש לו איזה הנאה מזה, אז הוא טועה טעות חמורה.
אבל חשוב לומר שהבנק "דפק" את הציבור בזה שנתן שני שליש פריים

וגם בזה שאמר שהוא לא אינפלצייה (נכון לאותו זמן)

מה שקצת מוריד את האמון במערכת הבנקאית

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אבל חשוב לומר שהבנק "דפק" את הציבור בזה שנתן שני שליש פריים
הוא לא דפק אף אחד, ולא המליץ לאף אחד לקחת הרבה פריים.
סה"כ הוא הגדיל את אפשרויות המשכנתא.
וזה היה נכון בהתאם לתחזיות שהיו אז.
וגם בזה שאמר שהוא לא אינפלצייה (נכון לאותו זמן)
לא הבנתי, אתם מכירים מישהו שחזה את מלחמת רוסיה אוקראינה וידע כן לחזות שתגיע כזאת אינפלציה?

גולש בנט

משתמש מקצוען
הירידה במחירי הבתים, תוך 5 חודשים, ממאי עד אוקטובר השנה, באיזורים שונים בארה"ב לפי האתרRedfin .

הריבית על משכנתאות שזינקה מ 3.16% בנובמבר לפני שנה ל 6.91% עכשיו, עושה את שלה.

"כל זמן שאנשים חושבים שהמחירים ימשיכו לרדת אף אחד לא רוצה לקנות" העיר מישהו.

המקור: ניק גרלי, טוויטר
•האמור אינו מהווה ייעוץ השקעות....
https://t.me/financenewsbyharel

קבצים מצורפים

• IMG_20221122_191954_440.jpg
    IMG_20221122_191954_440.jpg
    KB 78.6 · צפיות: 25

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
רק להדגיש נקודה חשובה לכל המתלבטים שאולי מלקטים "עיצות" מהפורום
תזכרו!!

תתיעצו עם אנשים מקצועיים אמיתיים ולא מפורמים באינטרנט

הללו שאמרו שירד -הם אומרים את זה כבר כמה שנים(והם לא מכחישים את זה)
וגם אם נניח שדירה שעולה היום 2.5 מיליון תרד ל2 מיליון (לא מאמין בחיים שזה יקרה זה ירידה של 20 אחוז,אבל רק
לשם הדוגמה)

מי שהיה קונה את הדירה בתחילת השנה הזאת מכיוון שמחירי הדיור עלו ב20 אחוז אז המשמעות היא
שהיה קונה ב2 מיליון בערך (קצת יותר) וזה עלה ל2.5 M

ומקסימום זה ירד בחזרה(בתרחיש הזוי,ורצון הגולשים השונים,אבל ממש לא מוכרח)

אבל מי שקנה כבר בתחילת השנה(ולא הקשיב לכל מיני משאלות של כאלה ואחרים
מקסימום יגיע לברייק איוון אחרי הירידות

אבל זה בלי לחשבן -גם את השכירות שצריך לשלם בינתיים

ויתר מיזה כל מה שדיברתי זה רק על השנה האחרונה מי שקנה כמה שנים אחורה הכל נכון יותר ביתר שאת וביתר
עוז (הרוויח כמה עשרות אחוזים וחסך שכירות)

ולכן לעולם אל תאמינו לאף אחד באינטרנט אלא רק לקבל כיוון חשיבה

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
הבנק הוא לא כזה צדיק וחושב על הכסף שלו יותר מעלינו...
ובפועל, סוחט כסף ממחוסרי דיור וחסרי ישע.
אתם כנראה חושבים שבנק ישראל הוא בנק מסחרי כמו כל בנק בישראל.
אז לא, הוא לא בנק מסחרי, וכל תפקידו זה לדאוג לכך שהכלכלה תתנהל בצורה הכי טובה שאפשר.

מתוך ויקיפדיה -

מטרות הבנק על פי החוק הנוכחי:

• לשמור על יציבות מחירים, וזאת כיעד מרכזי.
  • לתמוך במטרות אחרות של המדיניות הכלכלית של הממשלה, במיוחד צמיחה, תעסוקה וצמצום פערים חברתיים, בתנאי שלדעת הוועדה המוניטרית לא תהיה בכך פגיעה בהשגת יציבות המחירים לאורך זמן.
  • לתמוך ביציבותה של המערכת הפיננסית ובפעילותה הסדירה.
תפקידי הבנק:

• לנהל את המדיניות המוניטרית.
  • להחזיק את יתרות מטבע החוץ של המדינה ולנהלן.
  • לתמוך בפעילותו הסדירה של שוק מטבע החוץ בישראל.
  • לשמש בנקאי של הממשלה.
  • להסדיר את מערכות התשלומים והסליקה במשק, במטרה להבטיח את יעילותן ויציבותן.
  • להנפיק מטבע, להסדיר את מערכת המזומנים במשק ולכוונה.
  • לקיים את הפיקוח וההסדרה של מערכת הבנקאות על פי סמכויותיו לפי חוקי הבנקאות ולפי כל דין אחר.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה