סיפור בהמשכים סתירה

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
סיפור קצר בהמשכים, שמצאתי את בסיסו אצלי בערבו של צום... מקווה מאוד שתהנו.

פרק 1.

'אני רק בקומה 3?!' גדי מתקשה להתמודד עם החום הבני ברקי המהביל של שלהי הקיץ, עם המדרגות האין סופיות המובילות אל החדר ששובץ עבורו, ועם המשא הגדול שבידיו. מזוודה ענקית, קופסת כובע, נרתיק עם חולצות מגוהצות, ושקית איקאה עם אוכל ביתי.

'איפה זה חדר 504?' גדי מנסה למצוא את חדרו, בסיוע אחד המבוגרים בישיבה. 'שם', הבחור מניף את ידו לעבר האופק בתנועה לא ברורה לחלוטין.

'502 503, זהו, הנה החדר שלי'. שלט האלומיניום הקטן '504' כמו קרץ אליו בחיבה. הוא מקיש קלות על הדלת, ופותח אותה לרווחה. 'המבצע הוכתר בהצלחה'. מדליק מזגן על 16, לוגם מפחית הקולה הקרה שהוציא מתיק הגב, ומרשה לעצמו לנשום לרווחה.

לא היה קל להגיע ל'תורת השם' - 'אם הישיבות'. המשגיח בישיבה קטנה ניסה בכל דרך למנוע ממנו להגיע לכאן. 'זה גדול עליך, אתה תאבד שם, אתה צריך מישהו שישמע אותך, שיראה אותך, שיבין אותך. מי יסתכל עליך שם?'

הקשר הסבוך שלו עם המשגיח ידע עליות וירידות. בעיקר ירידות. מאבקים, חיכוכים, וויכוחים אין סופיים. 'אתפוס את המיטה הפינתית, המוסתרת מאחורי ארון הברזל הגדול. מספיק חפרו לי בחיים, עכשיו אני משוחרר, עכשיו אני חופ'... בום!

דלת החדר נפתחת בתנופה. 'שלום 504, אני כאן!'

בפסיעות גדולות נכנס פנימה בחור רחב גרם, גבוה ומרשים, ומניח בקלילות את מזוודתו על המיטה מאחורי הדלת. 'תפסת כבר את המיטה המוסתרת, אהה? יפה לך, תהנה. רגע, לא הצגתי את עצמי, סורי. שמי אלי גולד, נעים מאוד. ואתה?' הוא מניף את ידו ללחיצת יד אימתנית.

גדי מחוייך מעט למראה הדמות האימתנית שלמולו. 'אני גדי, גד שלייכמן, הגעתי מישיבת נר שלמה בירושלים. מכיר?'

'שמעתי, ישיבה טובה, ככה אומרים. אז אתה כבר עם פז"ם גבוה בבסיס. אהה?' אלי מסדר את חפציו בארון בתנועות החלטיות ומהירות.

'פז"ם גבוה בבסיס?! למה אתה מתכוון?' גדי מושך מהמזוודה חוברת דקה, וטומן במהירות מתחת המזרן.

'צוחק איתך, זה מושג של וותק, אתה לא טוב בהומור, אהה?' אלי עסוק בשלו, לא שם לב למתרחש.

'נדמה לי שדופקים על הדלת, מעניין אם זה הבחורים מהחדר הסמוך'. אלי פותח את הדלת, ומגלה בחור צנום ודקיק. 'וואו! אתה מזכיר לי את חלום פרעה, דקות ושדופות מול מלאות ובריאות. רק אל תבלע אותי'...

הבחור בפתח מחייך קלות. 'אמרו לי שאני אמור לישון בחדר הזה. אפשר בבקשה להיכנס?'

'בכיף', גדי עונה מתוך החדר. 'אז אתה השלישי בחדר?'

'בעזרת ד', כנראה שכן. שיהיה לכם הרבה הצלחה בזמן החדש, עם עלייה בתורה ויראת שמים, בלי נסיונות קשים, ועם שפע של סיעתא דשמיא על כל צעד ושעל'. גדי ואלי עונים 'אמן' בקול מחוייך.

השדוף מעיף מבט לחוץ בשעון היד שלו. 'אוי, עוד שבע דקות מתחיל ה'שיעור פתיחה!' צריך להזדרז'.

'הולך להיות כאן מעניין', אלי קורץ לגדי קריצה קלה. 'לא אמרת לנו איך קוראים לך, צדיק'.

'בנימין שטרנבלום, מישיבת עמל תורה. אני עדיין לא הצלחתי להבין לגמרי את 'עדות שאי אתה יכול להזימה', כי לפי התירוץ השני בתוספות'...

'חכה רבינו, אתה רץ מהר, עוד לא עברתי על החומר'. אלי משועשע. 'כן, גם אני פחות בסוגיה'. גדי מסיים את הפחית, וזורק אותה לכיוון המשוער של הפח בפינת החדר.

***​

בנימין חולץ את נעליו, מניח מסודר תחת המיטה, ונועל את כפכפי הגומי המסורתיים. לא היה קל היום הראשון, אבל הספיק הרבה. חברותות טובים, רמי"ם מעולים, וסוגיות מלאות תוכן.

גדי אורז לו תיק רחצה ירקרק. שמפו, מרכך, תחליב רחצה, קרם פנים, מסרק, מברשת, דיאורדורנט, משחת שיניים, ליפה, ספוג. 'לא שכחתי כלום?' הוא מהדס בכפכפי אצבע צבעוניות לעבר המקלחות. אחח. יום טוב היה היום. אוכל לא רע בכלל, מזגן בחדר כמו חדש, וגם מצא לו כמה חברים כלבבו. הוא מזמזם לו ניגון ים תיכוני עדכני תחת זרם המים החמימים.

אלי יוצא לשיחת טלפון. מחפש לעצמו פינה שקטה. 'ברוך השם, נראה לי שהכל עבר חלק. לא. אף אחד לא שם לב למשהו חריג, אני מקווה שימשיך כך'.

רוח פרצים

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
סיפור קצר בהמשכים, שמצאתי את בסיסו אצלי בערבו של צום... מקווה מאוד שתהנו.

פרק 1.

'אני רק בקומה 3?!' גדי מתקשה להתמודד עם החום הבני ברקי המהביל של שלהי הקיץ, עם המדרגות האין סופיות המובילות אל החדר ששובץ עבורו, ועם המשא הגדול שבידיו. מזוודה ענקית, קופסת כובע, נרתיק עם חולצות מגוהצות, ושקית איקאה עם אוכל ביתי.

'איפה זה חדר 504?' גדי מנסה למצוא את חדרו, בסיוע אחד המבוגרים בישיבה. 'שם', הבחור מניף את ידו לעבר האופק בתנועה לא ברורה לחלוטין.

'502 503, זהו, הנה החדר שלי'. שלט האלומיניום הקטן '504' כמו קרץ אליו בחיבה. הוא מקיש קלות על הדלת, ופותח אותה לרווחה. 'המבצע הוכתר בהצלחה'. מדליק מזגן על 16, לוגם מפחית הקולה הקרה שהוציא מתיק הגב, ומרשה לעצמו לנשום לרווחה.

לא היה קל להגיע ל'תורת השם' - 'אם הישיבות'. המשגיח בישיבה קטנה ניסה בכל דרך למנוע ממנו להגיע לכאן. 'זה גדול עליך, אתה תאבד שם, אתה צריך מישהו שישמע אותך, שיראה אותך, שיבין אותך. מי יסתכל עליך שם?'

הקשר הסבוך שלו עם המשגיח ידע עליות וירידות. בעיקר ירידות. מאבקים, חיכוכים, וויכוחים אין סופיים. 'אתפוס את המיטה הפינתית, המוסתרת מאחורי ארון הברזל הגדול. מספיק חפרו לי בחיים, עכשיו אני משוחרר, עכשיו אני חופ'... בום!

דלת החדר נפתחת בתנופה. 'שלום 504, אני כאן!'

בפסיעות גדולות נכנס פנימה בחור רחב גרם, גבוה ומרשים, ומניח בקלילות את מזוודתו על המיטה מאחורי הדלת. 'תפסת כבר את המיטה המוסתרת, אהה? יפה לך, תהנה. רגע, לא הצגתי את עצמי, סורי. שמי אלי גולד, נעים מאוד. ואתה?' הוא מניף את ידו ללחיצת יד אימתנית.

גדי מחוייך מעט למראה הדמות האימתנית שלמולו. 'אני גדי, גד שלייכמן, הגעתי מישיבת נר שלמה בירושלים. מכיר?'

'שמעתי, ישיבה טובה, ככה אומרים. אז אתה כבר עם פז"ם גבוה בבסיס. אהה?' אלי מסדר את חפציו בארון בתנועות החלטיות ומהירות.

'פז"ם גבוה בבסיס?! למה אתה מתכוון?' גדי מושך מהמזוודה חוברת דקה, וטומן במהירות מתחת המזרן.

'צוחק איתך, זה מושג של וותק, אתה לא טוב בהומור, אהה?' אלי עסוק בשלו, לא שם לב למתרחש.

'נדמה לי שדופקים על הדלת, מעניין אם זה הבחורים מהחדר הסמוך'. אלי פותח את הדלת, ומגלה בחור צנום ודקיק. 'וואו! אתה מזכיר לי את חלום פרעה, דקות ושדופות מול מלאות ובריאות. רק אל תבלע אותי'...

הבחור בפתח מחייך קלות. 'אמרו לי שאני אמור לישון בחדר הזה. אפשר בבקשה להיכנס?'

'בכיף', גדי עונה מתוך החדר. 'אז אתה השלישי בחדר?'

'בעזרת ד', כנראה שכן. שיהיה לכם הרבה הצלחה בזמן החדש, עם עלייה בתורה ויראת שמים, בלי נסיונות קשים, ועם שפע של סיעתא דשמיא על כל צעד ושעל'. גדי ואלי עונים 'אמן' בקול מחוייך.

השדוף מעיף מבט לחוץ בשעון היד שלו. 'אוי, עוד שבע דקות מתחיל ה'שיעור פתיחה!' צריך להזדרז'.

'הולך להיות כאן מעניין', אלי קורץ לגדי קריצה קלה. 'לא אמרת לנו איך קוראים לך, צדיק'.

'בנימין שטרנבלום, מישיבת עמל תורה. אני עדיין לא הצלחתי להבין לגמרי את 'עדות שאי אתה יכול להזימה', כי לפי התירוץ השני בתוספות'...

'חכה רבינו, אתה רץ מהר, עוד לא עברתי על החומר'. אלי משועשע. 'כן, גם אני פחות בסוגיה'. גדי מסיים את הפחית, וזורק אותה לכיוון המשוער של הפח בפינת החדר.

***​

בנימין חולץ את נעליו, מניח מסודר תחת המיטה, ונועל את כפכפי הגומי המסורתיים. לא היה קל היום הראשון, אבל הספיק הרבה. חברותות טובים, רמי"ם מעולים, וסוגיות מלאות תוכן.

גדי אורז לו תיק רחצה ירקרק. שמפו, מרכך, תחליב רחצה, קרם פנים, מסרק, מברשת, דיאורדורנט, משחת שיניים, ליפה, ספוג. 'לא שכחתי כלום?' הוא מהדס בכפכפי אצבע צבעוניות לעבר המקלחות. אחח. יום טוב היה היום. אוכל לא רע בכלל, מזגן בחדר כמו חדש, וגם מצא לו כמה חברים כלבבו. הוא מזמזם לו ניגון ים תיכוני עדכני תחת זרם המים החמימים.

אלי יוצא לשיחת טלפון. מחפש לעצמו פינה שקטה. 'ברוך השם, נראה לי שהכל עבר חלק. לא. אף אחד לא שם לב למשהו חריג, אני מקווה שימשיך כך'.
סיפור יפה ממש. זורם, עם טיפה הומור.
סיפור שכיף לקרוא.
הייתי מעירה על 2 נקודות.
1-בהתחלה השוני בין הדמויות הלך חמוד. אבל אח''כ כשבנימין הגיע לחדר התחלתי לזמזם מבלי משים''תנחום רובי ישראל וגדי...'' זה היה חלוקת תפקידים שנראית כמו מחבורות הילדים. המספר, המוצלח עם הכריזמה, והלמדן....
זה הפריע לי קצת.
2- הסוף היה יותר מידי קיצוני ומהר.
'ברוך השם, נראה לי שהכל עבר חלק. לא. אף אחד לא שם לב למשהו חריג, אני מקווה שימשיך כך'.

וזה משפט קיצ'י שגורם לי להבין את הסיפור עוד בטרם החל.
סליחה על ההערות.
בסך הכל סיפור נחמד ממש.

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
סיפור באמת זורם מעולה, היה קל לקרוא עד הסוף...וזו ממש מחמאה, כי אני שונאת לקרוא ממחשב...

לגבי המשפט האחרון, נכון שהוא דיי מגלה, אבל לי זה לא היה אכפת, כי אני בקטע של לדעת מה יש בסוף, אין לי זמן להישאר במתח...גם בספרים אני קוראת את ההתחלה, את הסוף ואז את האמצע...

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
פרק 2.

***​

מצוין. כולם הלכו. זה הזמן להתקדם עם ספר התאוריה. איפה אחזתי? הנה. זכות קדימה בכיכר...

הופס. מישהו בחדר? לא שמעתי את הדלת נפתחת. אוף. בנימין והעדינות שלו. גדי קופץ ומחביא מתחת לשמיכה את חוברת לימוד התאוריה. רק שהצדיק הזה לא יידע את המשגיח שהבחור הצעיר כבר חושב על רשיון.

'נגעת בחוברת שלי?' הקול של בנימין רועד, פניו חיוורות, ועיניו ממצמצות במהירות.

'בחוברת שלך?! ממש לא!' גדי נדהם. מהרהר 'מה?! גם בנימין לומד תיאוריה?!'

'אז מה זה היה?' בנימין מאבד שליטה, ומתקרב לכיוון השמיכה המסתירה. 'תראה לי!'

'סליחה?! זה לא עניינך. תתעסק בשלך בבקשה, עוד לא נגמר הסדר!' גדי זועם.

'אהה, סליחה. החוברת שלי כאן. אתה מוחל לי?'

'סליחה תבקש בכיפור. הכל בסדר, עכשיו לך ללמוד'.

***​

'הנה, תראו את הירידה הזו. כולם סיפרו שיש בסוף ירידה מטורפת, ואח"כ אתה הולך רק עוד 4 קילומטר ואתה בחוץ'. בנימין מתנשף ארוכות, מחזיק את ליבו היטב בידיו. הוא לא דמיין שזה יהיה כל כך קשה.

'אנחנו רק במקטע 21', אלי מגחך. הוא עושה עכשיו את הדרג'ה בפעם הרביעית, בכל פעם הוא נהנה מחדש.

'וכמה מקטעים יש?' בנימין לוגם רבע בקבוק מים חמימים ברצף, מנסה לקרר מעט את גופו החם.

'צריך לרדת עד מקטע 4. רוצה מהביסלי?'. אלי מגיש את החבילה המרשרשת לבני, בני לא מושיט את היד. 'אתה בסדר? אתה נראה קצת מותש'.

'אתה אדום כמו אבטיח, כמו עגבנייה, כמו סלק, כמו'... גדי מחפש הגדרה מוצלחת יותר, לצבע העז ששוטף את פני של בנימין.

'בואו ננוח עוד קצת. איפה יש צל?' בנימין כמעט לוחש. מסתכל סביב. הכל שמש. הכל לוהט. הוא מתחיל להבין שזה קצת גדול עליו.

זה היה רעיון של גדי. אחרי פורים. סוף זמן, התרעננות, התחדשות. בנימין קיבל רשות מהוריו והחליט להצטרף אליהם. טיול של חברי חדר. 'אני עושה מסלולים כמו כלום!' אמר להם כשחששו לצרף אותו לטיול הקשה. 'עשיתי את נחל אל על 4 פעמים, את נחל כזיב פעמיים, ואת הארבל גם נראה לי שפעם עשיתי'. הם לא הכירו את המסלולים האלה, אבל הבינו שהוא בעניין. וזו הייתה טעות. טעות חמורה.

במקטע 15 בנימין עוצר סופית. 'זהו אני לא ממשיך, גדול עלי הסיפור הזה. מצטער, תמשיכו בלעדי. אני ילמד פה כמה שעות, עד שיהיה לי כח להמשיך'.

'ומה עם החבלים? ואין לך שעות לחכות כאן, צריך לצאת תוך שעתיים!' גדי נשמע מיואש.

אלי תופס פיקוד. 'אתם יודעים מה הנס שלנו, שאנחנו במרחק שני מקטעים בלבד ממקטע 17, שם יש קליטה ונוכל להזמין עזרה. יש רק עוד שני מקטעים כאלו לאורך כל המסלול!'

בנימין נראה תשוש. הוא שוכב בצד הדרך ונשם בקצב מהיר. 'אתה חייב להסדיר נשימה'. גדי מנסה להדגים לו נשימות ארוכות. 'נשימה', חוזר אחריו בנימין בעיניים עצומות.

'תקשיבו. זו לא בדיחה. אנחנו בארוע בלת"ם'. אלי מנסה לשפוך מעט מים על בנימין, לרענן את פניו הלוהטות.

'בלת"ם?' גדי לא מצליח להבין.

'כן, ארוע בלתי מתוכנן. ככה אומרים בצבא. רגע, בנימין מנסה להגיד משהו. מה אמרת?'

'אולי זה רק מצב פסיכוטי סוער?'

גדי ואלי מביטים בו בעיניים גדולות. הוא השתבש? מה הוא אומר?!

'תסתכלו בחוברת', קולו בקושי נשמע.

הם פותחים את תיקו, ומוצאים שם חוברת דקה, ועליה כתוב: 'לאבחן, לטפל, לדעת. כל מה שצריך לדעת בשעת התקף פסיכוזי'.

רוח פרצים

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
פרק 2.

***​

מצוין. כולם הלכו. זה הזמן להתקדם עם ספר התאוריה. איפה אחזתי? הנה. זכות קדימה בכיכר...

הופס. מישהו בחדר? לא שמעתי את הדלת נפתחת. אוף. בנימין והעדינות שלו. גדי קופץ ומחביא מתחת לשמיכה את חוברת לימוד התאוריה. רק שהצדיק הזה לא יידע את המשגיח שהבחור הצעיר כבר חושב על רשיון.

'נגעת בחוברת שלי?' הקול של בנימין רועד, פניו חיוורות, ועיניו ממצמצות במהירות.

'בחוברת שלך?! ממש לא!' גדי נדהם. מהרהר 'מה?! גם בנימין לומד תיאוריה?!'

'אז מה זה היה?' בנימין מאבד שליטה, ומתקרב לכיוון השמיכה המסתירה. 'תראה לי!'

'סליחה?! זה לא עניינך. תתעסק בשלך בבקשה, עוד לא נגמר הסדר!' גדי זועם.

'אהה, סליחה. החוברת שלי כאן. אתה מוחל לי?'

'סליחה תבקש בכיפור. הכל בסדר, עכשיו לך ללמוד'.

***​

'הנה, תראו את הירידה הזו. כולם סיפרו שיש בסוף ירידה מטורפת, ואח"כ אתה הולך רק עוד 4 קילומטר ואתה בחוץ'. בנימין מתנשף ארוכות, מחזיק את ליבו היטב בידיו. הוא לא דמיין שזה יהיה כל כך קשה.

'אנחנו רק במקטע 21', אלי מגחך. הוא עושה עכשיו את הדרג'ה בפעם הרביעית, בכל פעם הוא נהנה מחדש.

'וכמה מקטעים יש?' בנימין לוגם רבע בקבוק מים חמימים ברצף, מנסה לקרר מעט את גופו החם.

'צריך לרדת עד מקטע 4. רוצה מהביסלי?'. אלי מגיש את החבילה המרשרשת לבני, בני לא מושיט את היד. 'אתה בסדר? אתה נראה קצת מותש'.

'אתה אדום כמו אבטיח, כמו עגבנייה, כמו סלק, כמו'... גדי מחפש הגדרה מוצלחת יותר, לצבע העז ששוטף את פני של בנימין.

'בואו ננוח עוד קצת. איפה יש צל?' בנימין כמעט לוחש. מסתכל סביב. הכל שמש. הכל לוהט. הוא מתחיל להבין שזה קצת גדול עליו.

זה היה רעיון של גדי. אחרי פורים. סוף זמן, התרעננות, התחדשות. בנימין קיבל רשות מהוריו והחליט להצטרף אליהם. טיול של חברי חדר. 'אני עושה מסלולים כמו כלום!' אמר להם כשחששו לצרף אותו לטיול הקשה. 'עשיתי את נחל אל על 4 פעמים, את נחל כזיב פעמיים, ואת הארבל גם נראה לי שפעם עשיתי'. הם לא הכירו את המסלולים האלה, אבל הבינו שהוא בעניין. וזו הייתה טעות. טעות חמורה.

במקטע 15 בנימין עוצר סופית. 'זהו אני לא ממשיך, גדול עלי הסיפור הזה. מצטער, תמשיכו בלעדי. אני ילמד פה כמה שעות, עד שיהיה לי כח להמשיך'.

'ומה עם החבלים? ואין לך שעות לחכות כאן, צריך לצאת תוך שעתיים!' גדי נשמע מיואש.

אלי תופס פיקוד. 'אתם יודעים מה הנס שלנו, שאנחנו במרחק שני מקטעים בלבד ממקטע 17, שם יש קליטה ונוכל להזמין עזרה. יש רק עוד שני מקטעים כאלו לאורך כל המסלול!'

בנימין נראה תשוש. הוא שוכב בצד הדרך ונשם בקצב מהיר. 'אתה חייב להסדיר נשימה'. גדי מנסה להדגים לו נשימות ארוכות. 'נשימה', חוזר אחריו בנימין בעיניים עצומות.

'תקשיבו. זו לא בדיחה. אנחנו בארוע בלת"ם'. אלי מנסה לשפוך מעט מים על בנימין, לרענן את פניו הלוהטות.

'בלת"ם?' גדי לא מצליח להבין.

'כן, ארוע בלתי מתוכנן. ככה אומרים בצבא. רגע, בנימין מנסה להגיד משהו. מה אמרת?'

'אולי זה רק מצב פסיכוטי סוער?'

גדי ואלי מביטים בו בעיניים גדולות. הוא השתבש? מה הוא אומר?!

'תסתכלו בחוברת', קולו בקושי נשמע.

הם פותחים את תיקו, ומוצאים שם חוברת דקה, ועליה כתוב: 'לאבחן, לטפל, לדעת. כל מה שצריך לדעת בשעת התקף פסיכוזי'.
וואו.
אהבתי לאן שזה התפתח.
יפה. מעניין. זורם. קליל.
כיף לקרוא את הפרקים האלה.

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
וואו.
אהבתי לאן שזה התפתח.
יפה. מעניין. זורם. קליל.
כיף לקרוא את הפרקים האלה.
תודה.
חשבתי שרק גברים המכירים את ההוואי הישיבתי ייהנו, ואני רואה שזה לא בהכרח כך...

רוח פרצים

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
תודה.
חשבתי שרק גברים המכירים את ההוואי הישיבתי ייהנו, ואני רואה שזה לא בהכרח כך...
לא.
לא ממש.
גם כשמכירים את האנשים ואת הסגנון של הבחורי ישיבה מבינים מיד

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
גדי מעיין ארוכות בחוברת הדקה. 'וואו. זה לא פחות מעניין מחוברת תאוריה'. אלי מגניב אליו מבט חשדני. 'תאוריה?! אתה?! רק נעבור את הגשר הזה ואעביר לך סד"ח (סדנת חינוך) יסודית'.

גדי מביט סביב, מחפש את הגשר המדובר... עד שאלי חובט בו קלות. 'אתה לא מכיר את הביטוי 'נעבור את הגשר כשנגיע אליו', מה שבישיבה קוראים לזה 'דיה לצרה בשעתה'. זה לא מושג צבאי...

'אההה. סליחה. אני חלש בביטויים. תן לי סמל של רכב ואגיד לך שנת יצור. בזה אני חזק. תן לי צבע של חולצה ואגיד לך של איזה קבוצה זה'.

'איזו. איזו קבוצה, לא איזה קבוצה. טוב. לא משנה. אתה ממש בכ"מ'.

''מכ"ם?!'

'לא מכ"ם. כ"מ. כושר מוגבל'.

'אלי, נמאס לי מהשטויות שלך! מה הסיפור?! עברת צבא בגיל 12?!'

'עזוב עכשיו. שכחת שאנחנו באירוע חירום, תראה את בנימין. מה ראית בחוברת? מה עובר עליו?'

גדי נהנה להיות זה ששופך את הידע, למרות שהוא קורא את זה לראשונה מהחוברת שבידו. כמו ההוא שנהנה למסור את המידע שהוא מצא הרגע בחיפוש ממוחשב...

'הוא כנראה בקטטוניה. יענו עצבנות מוטורית בולטת. אלי, מה זה מוטורית?'

אלי מעיף מבט אל בנימין ששוכב לידם ומביט בהם בעיניים גדולות מידי.

הוא לוקח בזריזות את החוברת מידיו של גדי, ועובר במהירות על השורות. מידי פעם מדפדף אל מילון המושגים שבסוף החוברת. מרגע לרגע הוא מחוויר.

'זה גדול עלי'. על מצחו של אלי מבצבצים אגלי זיעה גדולים מידי. 'צריך פה גם קב"ן'.

למראה מצחו המתקמט של גדי, מואיל בטובו אלי לפענח את המושג. 'נראה לי יש פה סיפור לקצין בריאות נפש, ולא מספיק סתם רופא'.

מכיוונו של בנימין נשמע חרחור מוגבר. נשימותיו נעשות קצרות וקשות יותר מרגע לרגע.

'צריך להזעיק חילוץ דחוף, הוא מאבד נשימה'. גדי גם הוא כמעט בולע את נשימתו.

'אם הייתה כאן קליטה הייתי מבקש מאבא שלי להקפיץ לכאן ירפ"א – יחידת רפואה אווירית', אלי מעיף מבט נוסף לעבר מכשיר הפלאפון שבידו, 'אבל אין כאן אפילו פס אחד של קליטה. אנחנו בביג פרובלם'.

גדי מפסיק לנסות להבין את הדיבור המשונה של אלי.

'זה נראה לך חולשה אמתית, או שאתה באיזה התקף נפשי או משהו?' גדי מנסה לפנות לבנימין. אולי הוא יתרום עוד איזה שהוא קמצוץ מידע שיוכל לעזור להם להתמודד בצורה חכמה יותר עם המצב.

'גדי'. אלי נשמע בקול סמכותי. 'אתה חייב לשמור שבנימין לא יתעפץ (הירדמות בזמן שנדרש ערנות מוגברת) לנו פה, זה יהיה ממש מסוכן בשבילו!'

'אוקיי. אני ישמור שהוא לא יתעלף'.

'לא יתעלף, ולא יתעפץ. בקיצור, שמור עליו ערני. אסור לו להיכנס לאובדן הכרה'.

'אה? אסור לו? כאילו שאתה לא עושה דברים שאסור לך'.

'אם גם אתה תתחיל להשתגע לי כאן, אני משתגע!! אני לא צוחק אתך!! שמור עליו ערני בכל מחיר, אני זז לעשות עם עצמי הערכת מצב, אנחנו חייבים לפעול'.

'מצוין המפקד. תעשה הערכת מצב עם עצמך. אל תשכח לעשות בסוף גם הצבעה, ותחליטו ברוב קולות'.

קולות דיבור נשמעים מרחוק.

קבוצת אנשים מעט מוזרה מתקרבת לעברם.

חולצות לבנות, גארטלים שחורים עבים, ומכנסיים קצרים.

'יש כאן איש הצלה? או לפחות מישהו שהיה בעברו חופ"ל (חובש פלוגתי) או קרפ"ר (קצין בריאות ראשי)?' אלי פונה לעברם בקול מיואש.

הקבוצה הביטה בו בעיני עגל. 'אידיש. אונז פאשטענען נאר אידיש. וואס דארפסטע'?

הם מסתכלים אחד על השני במבט תמוה, מדברים בשפה שאלי ממש לא מכיר.

'גדי אתה מבין אותם? אתה חרדי מהבית, לא?'

גדי מביט בו בתדהמה, הוא לא ידע עד היום שאלי אינו חרדי מבטן ומלידה. הוא חייב לברר פרטים מלאים בהמשך. הם היו ממש חילונים?! ממש חיללו שבת?! אכלו חזיר?! צמו ביום כיפור?! ומה עם חמץ בפסח?!...

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
עובדים על זה. אבל אתה מכיר את זה שאתה מנסה לעבוד עם בחורים צעירים... קובע איתם בערב, מגיעים לפנות בוקר, ואז אתה מגלה שאין עם מי לדבר.
אלי קצת משתף פעולה, עם האחרים קשה יותר....

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
פרק 4.

'אלי. אתה לא חרדי מהבית?! הבנתי שיש לך ידע צבאי מוגבר, חשבתי שזה בגלל שקראת יותר מידי ספרים. מתי חזרת בתשובה?'

אלי מתבונן בגדי מכף רגל ועד ראש. 'אתה מבין איפה אנחנו?! אתה מבין שאנחנו בביג פרובלם?!'

'לא מכיר. מצטער. הייתי בביג באר שבע, הייתי בביג תל אביב, לא הייתי בביג פרובלם. איפה זה בכלל?'

'נמאס לי מהשטויות שלך, גדי. אתה רוצה לנצנץ? תנצנץ! (התחמקות ממטלה והשארתה לאחרים). אני משאיר אותך פה עם בנימין, אתה תסתדר עם השיגעונות שלו, ועם החסידים המוזרים והשפה המשונה שלהם. אני רץ למקטע 17 ומזעיק עזרה'.

'אני לא מצמצתי אפילו פעם אחת! מה אני יעשה פה איתם?! אלי!! אלייייי!!' וואו. באיזה מהירות הוא רץ.

גדי חלש בפנטומימה. בתנועות ידיים מוגזמות הוא מנסה להסביר לקבוצה שמולו על מצבו של בנימין. אבל איך מסבירים בתנועות ידיים שהוא לא יודע אם זו התייבשות, התקף פסיכי, או שבנימין באמת הולך למות... הוא מוציא בקבוק ושותה, ולאחר מכן מסובב את אצבעו על הרקה.

'משיגינער?' מברר הנמוך שלהם בחשש.

'טרינקען? ויין?' (לשתות? יין?) שואל אחר עם שיער הכתום וברמודה בורדו.

מאוחר מידי מבין גדי שהם הבינו שהוא כנראה שתה משהו אלכוהולי... לך תסביר להם שהם טועים.

כבר כואבות לו הידיים מרוב תנועות.

לפתע פרצי צחוק אדירים נשמעים בין חברי הקבוצה. 'צחקנו עליך', אומר אחד מהם במבטא חסידי כבד. 'אוי, זה היה טוב ה'שפיל' שלך, כזה הצגה טוב לא הסתכלנו שנים! לאנגזאם קטן לידך'...

הם ממשיכים לצחוק, תוך כדי שהם מחקים את תנועותיו המגוחכות של גדי. 'ממש א מחייה. כזה סטנדאפ באמצע הדרג'ה. כמים קרים על נפש עייפה'.

גדי לא יודע איך להגיב. בישיבה הוא בדרך כלל החברה'מן עם הרעיונות השובבים. והנה הוא נפל קרבן לתעלול.

קולות צחוק מוגזמים נשמעים מצד המעבר... בנימין שוכב שם רועד מצחוק. גדי ניגש אליו, חציו עדיין חיוור, וחציו כבר סמוק מהמתיחה שעשו לו חבורת הליצנים... 'איך הם עבדו עליך. חי חי'...

גדי נוטף זיעה. הוא מביט בבנימין בעיניים גדולות. שום דבר כבר לא מצחיק אותו. 'אתה גם עבדת עלינו, בנימין?! אתה יודע שעוד רגע את כל צה"ל אלי מביא לכאן?! אתה לא מתבייש?!' גדי לא מצליח לכלוא את זעמו.

'ממש ממש לא'... בנימין מנסה להסביר את עצמו. הוא מתחנן בעיניו לחבורת הליצנים שיבואו לעזרתו.

'אני כנראה קצת התייבשתי, והחרדה הכניסה אותי להתקף. תקרא בחוברת. זה היה נס שהצלחתי עד היום להסתיר ממכם מה שעובר עלי. סחט ממני הרבה כוחות, מעכשיו יהיה לי בעזרת ה' הרבה יותר קל. זה ממש מה שלמדנו בסוגיא עכשיו'...

'אל תתחיל עם זה בבקשה בנימין. תן לי קודם לגמור עם לימודי הנהיגה, יש לי גם עוד כמה פרקים להשלים... טוב. לא משנה. בקיצור. אתה בסדר?! בוא נמשיך ללכת. תיכף מחשיך כאן'.

'אתה לומד נהיגה גדי? אתה לא יודע שהרב שך אסר על בחורים ללמוד נהיגה? אם הראש ישיבה ידע מזה אתה לא תוכל להמשיך בישיבה. לא מתאים לך. חשבתי שאתה בחור מבין ענין. עכשיו אני מבין למה אתה לא נכנס לוועדים של המשגיח. כי הראש שלך בגלגלים. חבל עליך גדי'.

'העיקר שיש לי ראש על הכתפיים. ואני ממש לא חושב שהרגע זה הזמן לשיחה מוסרית. לפני רגע כמעט אמרתי אתך וידוי באידיש, ועכשיו אני כבר בעולם האמת'...

קבוצת הליצנים מתמוגגים מכל רגע. הידיים תחובות עמוק בגארטלאך, והם צופים מחויכים בוויכוח המתלהט.

'אצלינו המשפיע אמר, שהסתרה לפעמים זה מלשון סתירה, כי זה סותר את כל ההתקדמות של האדם'.

גדי לא מתאפק. 'כן, ולפעמים זה מלשון סטירה'...

בנימין רוצה לענות לו, שליצנות אחת דוחה מאה תוכחות, ושעדיף לו לקבל את המוסר כאן בעולם ולא בעולם האמת, ושהמשגיחים רוצים אך ורק בטובתו, וש...

אבל רעש המסוק שמעליו לא נותן לו להוציא מילה.

ארבעה חיילים משתלשלים במהירות בחבל היישר אל זירת הוויכוח הלוהטת...

'איפה הפצוע? קברתם אותו?'

החסיד הנמוך מרים את ידיו הקטנות בתמיהה ואומר - 'אונז פאשטענען נישט גארנישט. נאר אידיש'... (אנחנו לא מבינים כלום. רק אידיש...)

סוף.

ifatrosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איזה כיף של סיפור. תודה.
חוויה.
מחכה לסיפור נוסף, באורך כזה, בהמשכים, אבל עם סוף.

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
כלכך מהר???? רוצים עוד!!!

איזה כיף של סיפור. תודה.
חוויה.
מחכה לסיפור נוסף, באורך כזה, בהמשכים, אבל עם סוף.
תודה...

סיפור טוב לוקח זמן לכתוב...
זה לא עוד מאמר הומוריסטי או רציני שיכול לקחת דקות ספורות, כשיש השראה...
ומשכך צריך דחף גדול לכתיבה שכזו...
לייקים זה נחמד, אך זה לא תמיד מספיק....

REBEKA997

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
וואווווו
מזמן לא קראתי כזה קטע טוב
מצחיק ומלא חיים
אלי בחור דבש
אפשר עוד???
בבקשהההההה

ורק לי זה מזכיר את העלילה המוכרת... רק עם 4 בחורים שאחד מהם הוכנס לחדר כדי להשתפשף...

REBEKA997

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
סורי
אבל מתי עוד קטעיםםםםםםם
אני מחכה!!!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ח

א לַמְנַצֵּחַ עַל הַגִּתִּית מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יְהוָה אֲדֹנֵינוּ מָה אַדִּיר שִׁמְךָ בְּכָל הָאָרֶץ אֲשֶׁר תְּנָה הוֹדְךָ עַל הַשָּׁמָיִם:ג מִפִּי עוֹלְלִים וְיֹנְקִים יִסַּדְתָּ עֹז לְמַעַן צוֹרְרֶיךָ לְהַשְׁבִּית אוֹיֵב וּמִתְנַקֵּם:ד כִּי אֶרְאֶה שָׁמֶיךָ מַעֲשֵׂי אֶצְבְּעֹתֶיךָ יָרֵחַ וְכוֹכָבִים אֲשֶׁר כּוֹנָנְתָּה:ה מָה אֱנוֹשׁ כִּי תִזְכְּרֶנּוּ וּבֶן אָדָם כִּי תִפְקְדֶנּוּ:ו וַתְּחַסְּרֵהוּ מְּעַט מֵאֱלֹהִים וְכָבוֹד וְהָדָר תְּעַטְּרֵהוּ:ז תַּמְשִׁילֵהוּ בְּמַעֲשֵׂי יָדֶיךָ כֹּל שַׁתָּה תַחַת רַגְלָיו:ח צֹנֶה וַאֲלָפִים כֻּלָּם וְגַם בַּהֲמוֹת שָׂדָי:ט צִפּוֹר שָׁמַיִם וּדְגֵי הַיָּם עֹבֵר אָרְחוֹת יַמִּים:י יְהוָה אֲדֹנֵינוּ מָה אַדִּיר שִׁמְךָ בְּכָל הָאָרֶץ:
נקרא  9  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה