מאמרים ומדריכים בנושא צילום מתקדם ספידלייט - נעים להכיר

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
סיוון, "הימים הנוראיים" של הצלמים, לילה, אחרי שלוש שעות שינה ביממות האחרונות, פריקת חומר למחשב - זמן להגיב לאימיילים. ואם זה יוכל לעזור פה למישהו אז גם להעתק/הדבק לפורום האהוב הזה.

שאלה : איזה פלאש יתאים לי לצילום בבית, מילוי לסטודיו ומילוי בחוץ ?

תשובה בקצרה :

יש ספידלייט שהוא לשימוש על המצלמה והוא מגובל בעוצמת ההבזקה שלו, בדר"כ לא יותר מ58 GN ויש פלאשים קצת יותר גדולים עם עוצמה חזקה בהרבה שגם הם יכולים לשבת על המצלמה אבל הם צריכים סוללה חיצונית.

אם המטרה היא שימוש ביתי, תאורת מילוי בסטודיו ותאורת מילוי בצילום חוץ (לא אמצע יום מול שמש חזקה) ספידלייט יכול להספיק.
אם המטרה היא כן התמודדות מול אור חזק, יכולות הבזקה ... הפתרון הוא ללכת על פלאשים ניידים עם סוללה חיצונית כמו AD360 AD600 או AD200 החדש (GODOX)

יכולות של ספידלייט נמדדות בכמה פרמטרים -
מהירות הבזקה - המהירות שבה הוא פולט את האור - זו גם המהירות שתקפיא את התנועה בתמונה, לרוב, ספידלייט נותן הארה של 1/8000, יחסית לפלאש סטודיו הוא מהיר בהרבה.
יכולת HSS - יכולת לצלם במהירות סינכרון גבוהה - בשימוש עם משדר תואם והגדרת המצלמה אפשר לצלם איתו גם מעל למהירות תריס של 200 ולקבל אור על כל התמונות, הסיבה היא שהפלאש יודע לתת הבזקה ארוכה בשביל למלא את כל שטח החיישן.
מהירות טעינה - מהירות טעינה בין הבזקים - הפלאשים החדשים מגיעים עם סוללות איכותיות שפורקים אנרגיה מהירה.
שליטה מרחוק - רוב הפלאשים היום מגיעים עם מקלט מובנה ובחלקם גם משדר, דרך משדר אפשר לשלוט בעוצמת הפלאש מרחוק.
מצב TTL - מצב אוטומטי שבו הפלאש קורא נתונים מהמצלמה ונותן עוצמת הארה בהתאם למצב, בדר"כ על ידי הבזקת מדידה מקדימה (ETTL/TTL)

לגודוקס יש סדרות מצוינות של פלאשים ומשדרים
יש עם TTL וHSS ובלי
עם סוללות ליטיום ובלי
עם משדר מובנה ובלי
ועם תדר משדר ישן או חדש (2.4)

לדעתי TTL מיותר, הכיוון הידני נוח ומדוייק לטעם האישי
לצילום חוץ HSS מאפשר צילום במהירות תריס גבוהה ואפשרות לצילום עם צמצם פתוח.
סוללת ליטיום ויכולת שליטה מרחוק זה פלוס נוח מאוד

פלאש godox ving V850II עונה על הצרכים והמחיר שלו זול.
הוא ללא TTL, יש לו יכולת HSS, סוללת ליטיום, מקלט מובנה (2.4) לשליטה על העוצמה מרחוק, מהירות הבזקה טובה.

אגב, בימינו לכל ספידלייט יש סלייב אופטי, שיופעל ברגע שיהיה הבזק בחדר, לסטודיו לא צריך להוסיף לו עוד מקלטים. (S1/S2)

אם תרצו יכולת שליטה מרחוק ויכולת HSS תצטרכו לקנות גם משדר תואם ונוח מאוד X1 או XT32 הם בעלי התדר החדש.

באיביי המחיר זול מבארץ אבל לא משמעותי

בחיפוש מהיר :

פלאש במחיר של 460 שקל -

http://www.ebay.com/itm/Godox-V850I...278735?hash=item2cae9ff1cf:g:SQsAAOSwKytZEo9T

פלאש + משדר X1 החדש -

http://www.ebay.com/itm/Godox-V850I...593389?hash=item2cbcc5142d:g:-iAAAOSwc-tY32F3

בהצלחה

מצרף פירוט נוסף שהגבתי בהמשך האשכול :

AD 600

עוצמה גבוהה, יכולת hss (יש גם דגם עם ttl, מיותר ויקר). הסוללה מחוברת לפלאש עצמו, כולו יחידה אחת (אפשר לחלק עם מתאם, לא מומלץ) מגיע עם חיבור בואנס.
מעלות - עוצמה גבוהה, שורד מצוין בhss, מגיע כיחידה אחת עם סוללה חזקה מאוד.
חסרונות - כבד, אם מתעללים בו הוא עלול להגיב בשגיאות דיגיטליות. מאיר שבח נתקל בזה כמה פעמים.

AD360

עוצמה נמוכה יותר מה600 בערך בסטופ, עדיין עוצמה גבוהה מאוד, מתמודד מצוין עם שמש. הסוללה מתחברת לפלאש עם כבל וביחידה נפרדת. הפלאש מגיע עם ראש גודוקס, בשביל לחבר אביזרי בואנס צריך להוסיף מתאם.
לפלאש הזה יש דגם חדש וישן, בחדש שיפרו את יכולת הhss שבקודם היה גורם להתחממות, והוסיפו מקלט מובנה בתדר החדש.
מעלות - פלאש חזק, ללא תקלות, קל משקל, סוללה חזקה שעם כבל T נותנת מהירות טעינה מצוינת, חיבור הוטשו (ניתן להחלפה לפלטה עם הברגה).
חסרונות - לא מגיע כיחידה אחת עם הסוללה, זה גורם לו להיות מסורבל יותר מה-600, מצד שני זה גם מה שעושה אותו קל. הראש לא מגיע עם בואנס (אפשר להוסיף מתאם).

AD 200

עוצמה גבוהה יותר מספידלייט רגיל, בהתמודדות מול שמש חזקה כשעליו מרכך הוא לא מספיק עבורי, הסוללה מתחברת לפלאש עצמו כמו ב-200, הוא קל ומגיע עם ראש מתחלף - או כמו של ספידלייט או כמו הנורה של ה-360. הוא מתחבר בהברגה. בשביל להרכיב אותו על חצובה צריך מתאם, אפשר לבחור במתאם פשוט למטריה או במתאם עם טבעת בואנס. הסוללה שלו חזקה יותר משל ספידלייט אבל לא ברמה של הAD האחרים.
מעלות - קל במיוחד, יחידה אחת עם הסוללה, נורה מתחלפת.
חסרונות - עוצמה חלשה יותר, בשימוש בעוצמות גבוהות הוא מתחמם מהר יותר, מחיר יקר (עדיין בשלב השקה).

לסיכום :
כולם מגיעים עם מקלט מובנה לשליטה על העוצמות, יכולות HSS, גוון האור שלהם מעט כחול.
ניסיתי ומנסה את כל הסדרה הזאת, צילמתי אירוע שלם עם 10 יחידות AD -200, העוצמה לא משתווה ליכולות של האחרים, אבל הנוחות מצוינת. לסיור באמצע היום עם מרכך זה לא מספיק (יש צלמים שכן יוצאים איתו).
עם ה AD-600 אני יוצא לרוב הסיורים (יש עוזר שמחזיק) הוא עוצמתי, מתמודד גם עם שמש חזקה בתוך הפריים, נותן אפשרות HSS בקלות.
ה-360 עבורי הוא הדגם הכי מוצלח בנתיים, למרות החסרונות, אין בו תקלות, העוצמה מספיקה...
הלוואי שיוציאו את ה-360 עם סוללה מובנית :)

tamar

משתמש מקצוען
תודה רבה!

אי אפשר לצלם בHSS בעזרת הסלייב האופטי??

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י tamar;n4947217:
תודה רבה!

אי אפשר לצלם בHSS בעזרת הסלייב האופטי??

לא
צריך משדר ופלאש תואם, הגדרת המצלמה ולחיצה על אייקון ה-H בפלאש

יונה יונה

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
מעולה. תודה רבה רבה.

לגבי צילומים בחוץ, אם רוצים פלאש שיכול לתת מילוי בצילומים בשמש המלצת על הAD השונים של GODOX,
אתה יכול לפרט יותר על ההבדלים בינהם מעלות וחסרונות? תודה.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
פלאש godox ving V850II עונה על הצרכים והמחיר שלו זול.
הוא ללא TTL, יש לו יכולת HSS, סוללת ליטיום, מקלט מובנה (2.4) לשליטה על העוצמה מרחוק, מהירות הבזקה טובה.
השאלה היא תוך כמה הבזקות הוא מתחמם?

ETStudio

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י דוד דנברג;n4947497:
צריך משדר ופלאש תואם, הגדרת המצלמה ולחיצה על אייקון ה-H בפלאש
במבזקי V850 II יש טריגר מובנה נכון? הוא תומך בHSS ?
אני צריך רק משדר תואם?

נכתב ע"י קקטוס;n4947833:
יש לי כזה.
יש לך סיבה מיוחדת לחשוש מהתחממות מהירה?
עם Yungnuo לא היתה לי בעיה כזו מעולם.

ראובן 10

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
מאמר מעולה. כדאי לנעוץ..

אגב, לגבי מספר ההבזקות. נראה לי שהספידלייטים של גודוקס הם עד 10-15 הבזקות בעוצמה מלאה עד שהם מתחממים.

ומעניין לשמוע על המשדרXT32. אשמח לקבל עליו יותר פירוט ממה הוא שונה מהX1.

תודה!

שרה טירהויז

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
שוב תודה על ההסבר המפורט
קניה דרך איבי - ניסית את המוכרים האלה? אפשר לסמוך בקניות כאלו, שיגיע בשלמות ובשלום? כמה זמן לוקח להם להגיע

מה קורה עם המכס בסכומים כאלו?

tzivi

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
אחד הקישורים שהבאת אין למוכר אפילו כוכב אחד, אני לא הייתי קונה דרכו
ועוד שאלה
אם אני לא קונה את המשדר ויש לי משדר בבית ורדיו אחרים אני יוכל להפעיל אותו אם הוא לא יהיה על המצלמה?? אלא בצד למשל עם מטריה??

ETStudio

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
בהחלט!
בחיבור הוט-שו, או עם כבל סינק אין שום הבדל באיזה טריגר משתמשים.

יצירתית

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
תודה רבה!
מעניין אם למישהו יש פה דוגמא של צילום בשמש ישירה עם HSS והצליח להוציא תמונה חשופה טוב בלי הצללות קשות

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י יונה יונה;n4947698:
מעולה. תודה רבה רבה.

לגבי צילומים בחוץ, אם רוצים פלאש שיכול לתת מילוי בצילומים בשמש המלצת על הAD השונים של GODOX,
אתה יכול לפרט יותר על ההבדלים בינהם מעלות וחסרונות? תודה.

AD 600

עוצמה גבוהה, יכולת hss (יש גם דגם עם ttl, מיותר ויקר). הסוללה מחוברת לפלאש עצמו, כולו יחידה אחת (אפשר לחלק עם מתאם, לא מומלץ) מגיע עם חיבור בואנס.
מעלות - עוצמה גבוהה, שורד מצוין בhss, מגיע כיחידה אחת עם סוללה חזקה מאוד.
חסרונות - כבד, אם מתעללים בו הוא עלול להגיב בשגיאות דיגיטליות. מאיר שבח נתקל בזה כמה פעמים.

AD360

עוצמה נמוכה יותר מה600 בערך בסטופ, עדיין עוצמה גבוהה מאוד, מתמודד מצוין עם שמש. הסוללה מתחברת לפלאש עם כבל וביחידה נפרדת. הפלאש מגיע עם ראש גודוקס, בשביל לחבר אביזרי בואנס צריך להוסיף מתאם.
לפלאש הזה יש דגם חדש וישן, בחדש שיפרו את יכולת הhss שבקודם היה גורם להתחממות, והוסיפו מקלט מובנה בתדר החדש.
מעלות - פלאש חזק, ללא תקלות, קל משקל, סוללה חזקה שעם כבל T נותנת מהירות טעינה מצוינת, חיבור הוטשו (ניתן להחלפה לפלטה עם הברגה).
חסרונות - לא מגיע כיחידה אחת עם הסוללה, זה גורם לו להיות מסורבל יותר מה-600, מצד שני זה גם מה שעושה אותו קל. הראש לא מגיע עם בואנס (אפשר להוסיף מתאם).

AD 200

עוצמה גבוהה יותר מספידלייט רגיל, בהתמודדות מול שמש חזקה כשעליו מרכך הוא לא מספיק עבורי, הסוללה מתחברת לפלאש עצמו כמו ב-200, הוא קל ומגיע עם ראש מתחלף - או כמו של ספידלייט או כמו הנורה של ה-360. הוא מתחבר בהברגה. בשביל להרכיב אותו על חצובה צריך מתאם, אפשר לבחור במתאם פשוט למטריה או במתאם עם טבעת בואנס. הסוללה שלו חזקה יותר משל ספידלייט אבל לא ברמה של הAD האחרים.
מעלות - קל במיוחד, יחידה אחת עם הסוללה, נורה מתחלפת.
חסרונות - עוצמה חלשה יותר, בשימוש בעוצמות גבוהות הוא מתחמם מהר יותר, מחיר יקר (עדיין בשלב השקה).

לסיכום :
כולם מגיעים עם מקלט מובנה לשליטה על העוצמות, יכולות HSS, גוון האור שלהם מעט כחול.
ניסיתי ומנסה את כל הסדרה הזאת, צילמתי אירוע שלם עם 10 יחידות AD -200, העוצמה לא משתווה ליכולות של האחרים, אבל הנוחות מצוינת. לסיור באמצע היום עם מרכך זה לא מספיק (יש צלמים שכן יוצאים איתו).
עם ה AD-600 אני יוצא לרוב הסיורים (יש עוזר שמחזיק) הוא עוצמתי, מתמודד גם עם שמש חזקה בתוך הפריים, נותן אפשרות HSS בקלות.
ה-360 עבורי הוא הדגם הכי מוצלח בנתיים, למרות החסרונות, אין בו תקלות, העוצמה מספיקה...
הלוואי שיוציאו את ה-360 עם סוללה מובנית :)

מצרף שתי תמונות שצולמו הקיץ, באמצע היום בחוף הים, שמש בתוך הפריים, בלי פלאש מתקבלת צללית, פלאש AD-600 מרוחק יחסית (רואים אותו בצד שמאל), עוצמה גבוהה, פותח את הצללים ולכל גובה העץ.

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י קקטוס;n4947833:

אם לא קורעים אותו, לרוב לא עוברים את ה-1/4 עוצמה וללא HSS, הוא לא מתחמם בכלל.
בעבודה רציפה ב-HSS או בעוצמות גבוהות הוא מתחמם, ברור, כמו כל פלאש.

ה-YN טיפשים יותר, בקרת החום שלהם מופעלת רק כשהוא ממש רותח, אם בכלל.

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י ETStudio;n4948285:
במבזקי V850 II יש טריגר מובנה נכון? הוא תומך בHSS ?
אני צריך רק משדר תואם?

יש לי כזה.
יש לך סיבה מיוחדת לחשוש מהתחממות מהירה?
עם Yungnuo לא היתה לי בעיה כזו מעולם.

יש טריגר מובנה בתדר 2.4 והוא תומך HSS. אתה צריך משדר תואם, X1 או XT32
הX1 מגיע עם חיבור הוטשו עליו, הוא מסורבל יותר מה-32 ועם פחות גרופים. ה-32 ללא הוטשו נקבה מעליו, אבל הוא נוח יותר לשינוי לשליטה מהירה.

צילום ב-HSS מאמץ את הפלאש מאוד בגלל אורך ההבזקה, בשימוש רציף הוא יתמחם. בעוצמות גבוהות ובשמש הוא יתמחם.
גם הYN מתחמם כשקורעים אותו, לפעמים הוא לא מתריע ופשוט נשרף, במקרה כזה הוא הולך לפח, לא כדאי לתקן.

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י ראובן 10;n4948400:
מאמר מעולה. כדאי לנעוץ..

אגב, לגבי מספר ההבזקות. נראה לי שהספידלייטים של גודוקס הם עד 10-15 הבזקות בעוצמה מלאה עד שהם מתחממים.

ומעניין לשמוע על המשדרXT32. אשמח לקבל עליו יותר פירוט ממה הוא שונה מהX1.

תודה!

יוצא לי לצלם כמעט כל ערב כמה תמונות בעוצמה מלאה, הוא עובר בקלות את ה-10 בלי להתחמם.
בשימוש היומיומי הם לא מתחממים לי בכלל.

XT32 יצא בשנה האחרונה, לניקון הוא יצא ממש בחודשים האחרונים, מאז שיש לי אותו אני לא נוגע בX1, הוא הרבה יותר נוח לשינוי עוצמות מהיר, בסיור חוץ זה משמעותי.
אם אתה רוצה להשתמש במשדר כשהוא על המצלמה ועליו עוד פלאש תצטרך את הX1 או לחבר את ה32 עם כבל סינק ולתפוס אותו איכשהו.

אגב, הערה חשובה, לגודוקס יש פלאשים שמגיעים עם משדר מובנה, לא רק מקלט. אתה שם פלאש על המצלמה, בלי שום משדר, ושולט על הפלאשים האחרים דרכו.

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י טירה;n4948730:
שוב תודה על ההסבר המפורט
קניה דרך איבי - ניסית את המוכרים האלה? אפשר לסמוך בקניות כאלו, שיגיע בשלמות ובשלום? כמה זמן לוקח להם להגיע

מה קורה עם המכס בסכומים כאלו?

קניתי המון דרך איביי, אין מכס, הוא מגיע שלם ואם יש תקלה (ואין) המוכר מיד מפצה.
בחודש שעבר הזמנתי סוללה נוספת לAD360, הגיעה סוללה תקולה, המוכר החזיר לי מיד את הכסף והשאיר אצלי את הסוללה.

כמה זמן ? כל מוכר ושיטת השילוח שלו, כתוב בהזמנה.

אעשה תיכף חיפוש ואשלח קישור מומלץ

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י יצירתית;n4949005:
תודה רבה!
מעניין אם למישהו יש פה דוגמא של צילום בשמש ישירה עם HSS והצליח להוציא תמונה חשופה טוב בלי הצללות קשות

ברור, HSS לא קשור להצללות, ההשפעה היחידה שרואים בתמונה זה גוון אור שונה, זה החסרון בHSS, הגוון מתכתי/מג'נטה יותר.
הצללות קשור לזווית האור, לריכוך, לשילוב שלו עם התאורה הקיימת ...

צילום בחוץ בשילוב עם תאורה קיימת לא דומה לסטודיו. בסטודיו התאורה כפופה לנתונים שאת קובעת במצלמה, בחוץ המצלמה כפופה לנתוני האור הקיים והלא נשלט במדוייק, יש החזרים מכל כיוון, בגוונים שונים ובעוצמות שונות, הפלאש מיועד לאזן ולשלוט באיזור מסויים, לתמוך בתאורה הקיימת, לא לשלוט. (כמובן שיש יוצאים מן הכלל, הפלאש יכול להיות אחורי, יכול לשלוט ... אבל בגדול).
אולי בהזדמנות אעלה פוסט על צילום בחוץ בשילוב עם פלאש, כשיהיה זמן :)

msphoto

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
הסברת היטב, דוד

2 הסנט שלי.. :

יש לי 8 יחידות של הAD600 וכאמור אני מעביד אותם קשה, והם מחזירים לי בתקלות מידי פעם, תכלס הדגם הזה לא מספיק אמין בעיני, כבר שלחתי למעבדה איזה 5-6 פעמים..
אבל אין ספק שמאוד נוח לעבוד איתם והחסכון בבלאגן של כבלים וכו' מאוד משמעותי

בנוסף אני עובד עם 6 יחידות AD360 (דור ראשון)
פלאש אמין, אבל עם הזמן אני מוצא הבדלים בעוצמות בין הפלאשים, אולי זה עייפות של נורה או משהו, תמיד טוב למדוד עם מד אור ליתר בטחון
בנוסף, בעבודה מאומצת קרה שהחיבורים של הסוללה (החלק העליון בחיבור הכבל) התחממו מאוד והותכו..

בעבודה על עוצמה מלאה הוא מחזיק פחות מהAD600, בסיורים בשמש אני מכריח אותו לעבוד קשה מאוד והוא ממש לא אוהב את זה..
דווקא הAD600 עבד אצלי על עוצמה מלאה שוב ושוב ולא יצא להפסקות (אבל כן קרס בשלב מסויים.. אחרי מאות רבות של פעמים, מצד שני הוא קרס גם בלי עוצמה מלאה..)

דבר נוסף, אני לא אוהב את העובדה שהוא מבזיק גם אם לא סיים לטעון את עצמו ואז ההבזק הוא חלקי ולא בעוצמה הדרושה, למשל בצילום רצף יהיו הבדלים בין הפריקות, בAD600 זה לא קורה

לגבי רדיו - יש לי X1 וגם משדר מובנה (X1) בתוך הספידלייט 860II אבל אני לא משתמש ברדיו הזה משיקולי מהירות שליטה, נשארתי עם הפוטיקס הישן והטוב, והמהיר! כשאני צריך לנתק פלאש X ולחבר פלאש Y בשניה וחצי - רק הפוטיקס מאפשר לי את זה
אמנם מאוד נחמד שיש בX1 אפשרות שליטה מרחוק בעוצמת הפלאש, אני מסתדר בלי זה, בכל מקרה אני מכוון את התאורה מראש בצורה מדוייקת ומדודה.

הערה כללית, בעוצמה מלאה גוון האור חם יותר (לאו דווקא במצב HSS)

ETStudio

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י דוד דנברג;n4949248:
בחודש שעבר הזמנתי סוללה נוספת לAD360, הגיעה סוללה תקולה...

איך הצלחת להזמין עכשיו סוללת ליתיום?
לא תקעו אותך בביטחון בשיקוף?

זה חתיכת בלגאן עם החוקים החדשים בשילוח אוירי, אא"כ אתה מוכן לשלם 50-80 דולר רק על המשלוח...:rolleyes:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה