מידע שימושי נטחן לאחר הפסח ? לא בדיוק ...

מצב
הנושא נעול.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
מומחה הכשרות הרב יוחנן רייכמן: “את זה לא מגלים בעלי המאפיות ומערכות הכשרות לציבור, שמוסיפים עוד חומרים לבצק שהם חמץ גמור שנמכרו לגוי, אז מה התועלת בנאפה ונטחן כביכול?” • וגם: מה הקוד שיגלה לכם מה יוצר אחרי פסח?
  • הרב יוחנן רייכמן
  • כ׳ בניסן ה׳תשפ״ד (אפריל 28, 2024)
  • פורסם: 08:33
  • עודכן: 08:33
  • 3 תגובות

מומחה הכשרות הנודע הרב יוחנן רייכמן כותב כי יש הנוהגים להחמיר אחרי פסח לרכוש מוצרי חמץ שייצרו מקמח שנטחן לאחר פסח ולא לסמוך על מכירת חמץ,
חשוב לדעת שזהו חומרא יתירה שהחמירו בחשש איסור דרבנן, וכן כתב בשו”ת תשובות והנהגות {ח”א סי’ ש”ט}, משום שקמח מחיטים רטובים מעיקר הדין היה אפשר להשתמש בו גם בפסח למצה, כמבואר בשוע”ה {סי’ תנ”ג ב סכ”א, במשנ”ב סקכ”ז}, מאחר שאינן מתבקעים ולא רואים בהם סימני חימוץ, אלא שאסרו הגאונים להשתמש בו למצה מאחר שאין אנו בקיאין ללתת יפה בדרך שלא יחמיצו, לכן יש רבים שמקילים.
יתירה מכך, היום לא שורים גרעיני חיטה בתוך המים לפני הטחינה אלא מזלפים על החיטים כמות קטנה מאד של מים כדי להקל על הסרת הקליפה בשעת הטחינה, שאפי’ אחרי כמה שעות לא רואים שום סימני חימוץ על החיטים, ולכן קמח רגיל אינו נחשב לחמץ כלל.
אבל את זה לא מגלים בעלי המאפיות ומערכות הכשרות לציבור, שמוסיפים עוד חומרים לבצק שהם חמץ גמור שנמכרו לגוי, אז מה התועלת בנאפה ונטחן כביכול?
החומרים למשל שמערבים בכל הקמחים זה מעט קמח שעורים, וכמו שנכתב על כל שקי הקמח, והוא מה שנקרא מאלצי”ן בלשון הפוסקים, עי’ בט”ז {או”ח סי’ תנ”ג סק”ג}, שהוא חמץ גמור.
ואופן עשיית המאלצי”ן כהיום, משרים אותם במים פושרים עד שמחמיץ ומתחיל לתסוס (פרמנטציה,) המועיל להתפיח את הבצק, ואח”כ מייבשים את השעורים וטוחנים אותם, וזהו האינזים שאח”כ בעת הלישה יגרום ביחד עם השמרים להתפחת הבצק בצורה הטובה ביותר, ובדרך כלל מערבים מהמאלצי”ן 0.95% בערך כשיעור שהוא בערך.
ומוסיפים גם לתת, וגם גלוטן חיטה, ומשפרי אפייה אחרים, שהם חמץ גמור, (ואינו מתבטל), אם כן, יש לברר האם במוצר אותו אנחנו קונים ישנם חומרי גלם שנמכרו לגוי בפסח או לא. ולא מספיק שרשום נאפה ונטחן לאחר הפסח.
הרב רייכמן מוסיף ומעדכן כי הקוד למוצרי חמץ שיוצרו לאחר הפסח תשפ”ד: 4121
הסבר: 4 המספר הראשון משמאל, מציין את השנה האזרחית 2024. שלשת הספרות הימניות מציינות את מספר הימים באותה שנה מאז הראשון בינואר למניינם. כלומר יום אחרי פסח השנה תשפ”ד, יום שלישי כ”ב ניסן, תאריך 30/4 זה הוא היום ה-121 מתחילת–השנה הלועזית הראשון לינואר למניינם 2024. לכן כל מוצר שתאריך ייצורו מיום 30/4/24 והלאה יוצר אחרי הפסח.
אתר JDN

הילוך גבוה

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
חשוב לדעת שזהו חומרא יתירה שהחמירו בחשש איסור דרבנן,
יש משהו שלא כ"כ ברור לי סביב החומרא הזאת
אנשים מחמירים בכל מיני דברים, כל אחד ומה שהוא קיבל או מה שהוא החליט
ברוב החומרות אנשים נשארים שווי נפש, מי שרוצה מחמיר ומי שלא רוצה לא מחמיר
לא ברור לי למה בעניין החומרא הזאת כ"כ חשוב למי שלא מקפיד הזה להדגיש כל הזמן הלוך ושוב שזה סתם חומרא יתירה וכו'
כל שנה אותו סיפור
מה כ"כ כואב לכם?
אם אתם לא מחמירים בחומרא הזאת, מראש אין לכם סיבה להיכנס לאשכול הזה, לא כך?

אייזי

משתמש מקצוען
לא ברור לי למה בעניין החומרא הזאת כ"כ חשוב למי שלא מקפיד הזה להדגיש כל הזמן הלוך ושוב שזה סתם חומרא יתירה וכו'
כל שנה אותו סיפור
מה כ"כ כואב לכם?
ממש לא חשוב לי להראות לכולם שאני לא מחמיר אלא בנ"א כתב פה "מלחיץ",
זה נשמע מינימום דאורייתא בסקילה לכן הבהרתי.

הילוך גבוה

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
ממש לא חשוב לי להראות לכולם שאני לא מחמיר אלא בנ"א כתב פה מלחיץ
זה נשמע מינימום דאורייתא בסקילה
לכן הבהרתי.
דווקא אותך לא ציטטתי..

בן עמרם

משתמש פעיל
ראשית, לכל המגיבים כאן על הלשון ''חומרא יתירה'', כוונתו כמובן לזה שקמח שנטחן לאחר הפסח הוא חומרא, כי מעיקר הדין קמח אינו חמץ, הוא לא מדבר על החומרא של אכילת חמץ שנמכר לגוי. זה נושא אחר, שגם הוא מעיקר הדין מותר, אם המכירה כדין.

ולעצם הענין, גם אם חומרים אלו לא מתבטלים , עדיין זה נקרא תערובת ולא חמץ בעין ולכן לכאורה אין בזה איסור בל יראה, וממילא גם לא איסור דרבנן של חמץ שעבר עליו הפסח, (אלא אם כן נחמיר שכיון שעירבו את החומרים האלו לאחר פסח, ובפסח היו בעין ולא היו מעורבים בקמח או בעיסה , נאסרו באכילה), וגם אם נניח שזה נקרא חמץ גמור , אין איסור לאוכלו לאחר הפסח אם נמכר כדין, על כל פנים לרוב הפוסקים.
הבעייה האמיתית היא עם כל המכירות שאינן כדין, או שלא נעשו כלל, כמו למשל סוכנים יהודים שהחמץ שהה אצלם בפסח. ובזה כל אחד ישאל את רבו אם ניתן לסמוך על רוב וכדומה

לא מאוחר

משתמש מקצוען
כל שנה אותו סיפור
מה כ"כ כואב לכם?
יש גם משהו לא ברור באלו שהחדירו בעשרות השנים האחרונות את החומרא המחודשת וניסו לדחוף ולהחדיר את זה בכל מקום ובכל מאפייה.
ב"ה שבשנים האחרונות זה פוחת, ויש יותר כשרויות ויותר אנשים שלא מתייחסים לנושא הזה בכלל.

א שיינפלד

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
הבעייה האמיתית היא עם כל המכירות שאינן כדין, או שלא נעשו כלל, כמו למשל סוכנים יהודים שהחמץ שהה אצלם בפסח. ובזה כל אחד ישאל את רבו אם ניתן לסמוך על רוב וכדומה
זו הסיבה לכך שאנחנו מקפידים על ייצור אחרי פסח
ככה בטוחים שהחמץ היה מכור לגוי
כי ברור לי שמפעל שהעד"ח נותנים לו כשרות -היה מכור לגוי
בשונה מסחורה שהייתה אצל סוחר -שיכלה לא להימכר

קצינלנבויגן

משתמש צעיר
זה חומרא שלא שייך בכלל לשמור עליה מי שמדמיין שהוא לא יאכל חמץ מליפני הפסח שיפסיק לאכול חצי שנה באירועים ויספיק לשתות בירה ובתקופת תמוז שהמוכרים מוצאים את כל החמץ שהיו במחסנים שלא יקנה חמץ וכו וכו פשוט לא שייך מציאותית לשמור על הדבר הזה

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלח

א לְדָוִד אוֹדְךָ בְכָל לִבִּי נֶגֶד אֱלֹהִים אֲזַמְּרֶךָּ:ב אֶשְׁתַּחֲוֶה אֶל הֵיכַל קָדְשְׁךָ וְאוֹדֶה אֶת שְׁמֶךָ עַל חַסְדְּךָ וְעַל אֲמִתֶּךָ כִּי הִגְדַּלְתָּ עַל כָּל שִׁמְךָ אִמְרָתֶךָ:ג בְּיוֹם קָרָאתִי וַתַּעֲנֵנִי תַּרְהִבֵנִי בְנַפְשִׁי עֹז:ד יוֹדוּךָ יְהוָה כָּל מַלְכֵי אָרֶץ כִּי שָׁמְעוּ אִמְרֵי פִיךָ:ה וְיָשִׁירוּ בְּדַרְכֵי יְהוָה כִּי גָדוֹל כְּבוֹד יְהוָה:ו כִּי רָם יְהוָה וְשָׁפָל יִרְאֶה וְגָבֹהַּ מִמֶּרְחָק יְיֵדָע:ז אִם אֵלֵךְ בְּקֶרֶב צָרָה תְּחַיֵּנִי עַל אַף אֹיְבַי תִּשְׁלַח יָדֶךָ וְתוֹשִׁיעֵנִי יְמִינֶךָ:ח יְהוָה יִגְמֹר בַּעֲדִי יְהוָה חַסְדְּךָ לְעוֹלָם מַעֲשֵׂי יָדֶיךָ אַל תֶּרֶף:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה