דרוש מידע מחפש סרט על נזקי העישון שמתאים לבחורים צעירים

מצב
הנושא נעול.

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לא קראתי כל התגובות כאן.
לפותח האשכול -
בבחרותי, בהוראה מפורשת מרב, נאלצתי לדווח לפלוני שברר על בחור שהבחור שהוצע לבתו מעשן. [בחוג שלנו מאד לא מקובל שבחורים מעשנים.]
הרב אז אמר לי שזו חובתי כמבואר בח"ח, כי יש לזה משמעויות בריאותיות ונוספות.
אם זה נכון גם בחוג שלכם, אולי זה יכול להשפיע עליהם - החשש משידוכים.

הרבה נחת

MOZ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אז איך אתם מסבירים שכ"כ הרבה בחורים מעשנים אבל מעט מאד אברכים?
אולי לאברכים יש סיפוק ולא העישון מרגש אותם
ובחורים מחפשים ריגושים (גיל ההתבגרות) .

וסתם דעתי לבנות יש סיפוק בגיל ההתבגרות הרבה יותר מלבנים
בנים אם אתה לא יושב ולומד (כמעט) כל היום...
בנות יש סמינר פעילויות מסביב לשעון
וגם אם פחות הולך בלימודים החברות יודעות שהיא הכי טובה ב:
אפיה עיצוב גרפיקה תפירה וכו'

לנערות יש מלא אופציות בשביל להיות "וואו"
לבחורים פחות ...

אליהו לשם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
אני יספר קצת על עצמי-
אני בתור בחור הגעתי לישיבה , ואני בכלל לא אחד שמחפש לעשן ואת השטויות האלה,
אני רוצה לציין- אני בחור בן 18 בישיבה גדולה מתחיל את הזמן שלי בשיעור א ,
ועם הזמן אני שם לב שהחברה בשיכבה הגבוהה הם בחורים שיושבים בגג של הישיבה בקבוצות כולם עם סיגריות וצוחקים ומדברים ועושים רושם , כך שגם אני החלטתי שאני חייב להשיג מקום ביניהם ,
וכך התחלתי לעשן , בהתחלה היה מגעיל, אבל לאט לאט התרגלתי וזה נהיה טעים ומגרה,
אבא שלי בהתחלה גם נלחם איתי אך אותי זה לא עניין ולא עצר אותי מלהתמכר, אלא פשוט הייתי מחביא אותם כשהגעתי הבייתה עד שיום אחד זה גם הפסיק והתחלתי לעשן בפרהסיה

איך הפסקתי לעשן-
אמא שלי עשתה לי מצפון , יום אחד ישבתי בחדר שלה {וכל זה לאחר שנה וחצי שאני מעשן 4 סיגריות ביום}
ןהיא אומרת לי בכאב שדוד שלה מת בגיל צעיר מסרטן הריאות בגלל עישון כבד, והיא מבקשת ממני שאני יבטיח להפסיק לעשן, ת'אמת היה לי קשה להבטיח אבל לא יכלתי לעמוד מנגד, והתחייבתי להפסיק .

וככה עישנתי פחות והתחלתי לעשן רק כשאני עם חברים ולא כשאני לבד, ורק באירועם עם חברים כמו- חתונה וכדו'

וכיום אני בן 25 ומגעיל אותי העישון, אני לא מסוגל לעשן אפילו רבע סיגריה.

צץ ברשת

משתמש רשום
אני לא קראתי את כל התגובות באשכול אבל מהכרותי את עולם הישיבות (הלטאי) היום אין שם כזה הרבה מעשנים אני יודע שיש ישיבות מסוימות שיש וכמעט כל בחור יכול לקחת שאכטה מסגריה אלקטרונית אבל לא מעבר לזה וודאי לא הדרמה שעשו פה כאילו בחור קלאסי בעולם הישיבות מעשן התחתנתי לאחרונה והייתי בישיבה רגילה ויש לי חברים ברוב עולם הישיבות ואני מדבר מידיעה ממש

ד. מ.

משתמש מקצוען
אז איך אתם מסבירים שכ"כ הרבה בחורים מעשנים אבל מעט מאד אברכים?
בתור אברך צעיר שבעבר עישן רציני והיום הרבה פחות התשובה לזה פשוטה - כסף, מטבע הדברים בחור פחות עומד על חשיבות העניין ואברך רואה את החשבון בנק ויודע שצריך לכסות אותו.....

GBSA

משתמש סופר מקצוען
לדעתי כדאי להוציא איזה ספר של שיתופים,
חלק א' - סיפור על ה'טעות שהתחלתי לעשן' - סיפורים אמיתיים, על איך התחלתי ולמה זה הייתה טעות, והאם הצלחתי להפסיק ועוד ועוד. כמה וכמה שיותר סיפורים אמיתיים. דגשים על הלחץ החברתי הסמוי והגלוי בישיבות בהקשר הזה ועוד ועוד.
חלק ב' - איך הצלחתי להפסיק...

חלק א' - הוא החשוב לדעתי בהקשר הנ"ל,
חלק ב' - הוא לתת כח להפסיק.

דיאלוג

מהמשתמשים המובילים!
א.
למדתי בישיבה שלא היה שום 'עניין' סביב עישון. לא דיבר על זה המשגיח ולא דיברו על זה ב'מבחן קבלה' לישיבה. ברעיון היה מותר. אלו שעישנו יכלו לעשן בחוץ מול הכניסה של הבית מדרש.
רק מה? שהם היו (שימו לב!) 5 בחורים!! 2-3% מכל הישיבה!!!
ולמה? פשוט זה לא עניין אף אחד, לא היה סביב זה 'שואו' של כן או לא. ומאידך ב"ה גם זה לא היה 'מקובל' משום מה בחברה, בחור טוב שנחשב בעיני החברים כ'בחור טוב' העישון היה גורם לזלזול בו באיזשהו מקום. כמשהו שבשביל מה זה טוב לך, וסתם הורס, שורף את הזמן ושורף את הבריאות...
לא יודע איך מעתיקים הצלחה כזאת - אבל כנראה שיש לזה הרבה מניות לצוות הישיבה שפשוט לא עסקו בנושא.

ב.
בנוגע לספורט - בפירוש בישיבות של פעם שחיה בבריכה (או בנהר...) היתה דבר מקובל ביותר. מכיר עד היום ישיבות מאוד טובות שבישיבה קטנה הולכים קבוע פעם בשבוע או שבועיים.
יש ישיבות בחו"ל שיש להם בריכה פרטית במתחם.
זה ספורט מאוד משחרר, מאוד בריא, מאוד מעודד ומפיג לחצים וכו'
ומאידך אין בו טיפת תחרותיות של 'כושר' או 'ניצחון' כמו בכדורגל וכו' (כמובן חדרי כושר היו אסורים בהחלט וכן משחקי כדורגל. למרות שמכיר ישיבות שיש כדורגל גם את זה לשעה בלילה).
ובתקופה שהצלחתי ללכת פעם בשבוע לארבעים דקות (אי אפשר באמת לשחות הרבה יותר מזה רצוף..) זה היה מהתקופות הכי 'חלקות' נטולי רעשי רקע / לחצים / התמודדויות מהתמודדויות שונות של בחורים.
הלוואי וזה יכנס יותר ויותר.

יוני 10

משתמש רשום
א.
למדתי בישיבה שלא היה שום 'עניין' סביב עישון. לא דיבר על זה המשגיח ולא דיברו על זה ב'מבחן קבלה' לישיבה. ברעיון היה מותר. אלו שעישנו יכלו לעשן בחוץ מול הכניסה של הבית מדרש.
רק מה? שהם היו (שימו לב!) 5 בחורים!! 2-3% מכל הישיבה!!!
ולמה? פשוט זה לא עניין אף אחד, לא היה סביב זה 'שואו' של כן או לא. ומאידך ב"ה גם זה לא היה 'מקובל' משום מה בחברה, בחור טוב שנחשב בעיני החברים כ'בחור טוב' העישון היה גורם לזלזול בו באיזשהו מקום. כמשהו שבשביל מה זה טוב לך, וסתם הורס, שורף את הזמן ושורף את הבריאות...
לא יודע איך מעתיקים הצלחה כזאת - אבל כנראה שיש לזה הרבה מניות לצוות הישיבה שפשוט לא עסקו בנושא.

ב.
בנוגע לספורט - בפירוש בישיבות של פעם שחיה בבריכה (או בנהר...) היתה דבר מקובל ביותר. מכיר עד היום ישיבות מאוד טובות שבישיבה קטנה הולכים קבוע פעם בשבוע או שבועיים.
ומאידך אין בו טיפת תחרותיות של 'כושר' או 'ניצחון' כמו בכדורגל וכו' (כמובן חדרי כושר היו אסורים בהחלט וכן משחקי כדורגל. למרות שמכיר ישיבות שיש כדורגל גם את זה לשעה בלילה).
ובתקופה שהצלחתי ללכת פעם בשבוע לארבעים דקות (אי אפשר באמת לשחות הרבה יותר מזה רצוף..) זה היה מהתקופות הכי 'חלקות' נטולי רעשי רקע / לחצים / התמודדויות מהתמודדויות שונות של בחורים.
לא חושב שיש בעיה לשחק בכדורגל,
לדעתי זה דבר משחרר וטוב, רק במידה

אין דברים כאלה

משתמש מקצוען
יש לי ילדים סמוכים לבר מצווה, ואני חושש שבעוד כמה שנים הם יתחילו לעשן, אפילו אם זה רק קצת בפורים או בגלל לחץ חברתי (ככה הרבה מתחילים). בחדר של הילדים שלי יש כבר חברים שהתחילו לעשן , וזה מדאיג אותי. אני יודע שבישיבות קטנות וישיבות גדולות זה נהיה צרה צרורה.
נראה לי שהגורם העיקרי לכך הוא חוסר מודעות לנזקים של העישון. בחורים חושבים שזה רק עניין של מותר או אסור, ולכן סומכים על כמה גדולים זצ''ל וראשי ישבות ושליט''א שעישנו אבל לא מבינים שגם עם זה מותר, אין זה אומר שלא גורם להם נזקים בריאותים שפשוט לא נעים לחיות איתם.

אני מנסה ליצור אצלם אסוציאציות שליליות לגבי עישון על ידי כך שהם יראו את ההשלכות המסוכנות של זה. חשבתי להראות להם סרט תיעודי על נזקי העישון שיגרום להם לשנוא את זה ולפחד להתחיל.
כמובן אני צריך משהו נקי לשומרי תורה ומצוות, ואולי אפ' משהו רק מצוייר, שיותר קל שיהיה נקי, וגם מותאם לרמת הבנה של ילד

האם יש לכם המלצות לסרט תיעודי שמתאים לרמת של ילדים ויוכל לעזור במטרה הזאת?

גם אם יש רק באנגלית, זה שווה לי אולי אפשר לעשות לזה כיתוביות, ונראה לי שממש יש צורך בציבור לדבר כזה,
תודה רבה!
בלת"ק
אני מכיר יהודי שהבטיח לילדיו שאם הם לא מעשנים בכלל עד האירוסין הוא מממן להם רישיון נהיגה.
לדבריו, הבעיה היא הסיגריה הראשונה, אם הצלחת לגרום לו לחשוב פעמיים לפני הסיגריה הראשונה, והידיעה שתגרום לו להפסיד משהו ממשי (ולא תיאורטי) אז סיכוי רציני שהוא לא יעשן אף פעם.
אגב, אותו יהודי טען לי שחוץ מילד אחד שאף פעם לא הצליח להתגבר היום בגלל מחר (ולאו דווקא בסיגריות) אף אחד מילדיו לא עישן.
בהצלחה

blue eagle

משתמש מקצוען
בלת"ק
אני מכיר יהודי שהבטיח לילדיו שאם הם לא מעשנים בכלל עד האירוסין הוא מממן להם רישיון נהיגה.
לדבריו, הבעיה היא הסיגריה הראשונה, אם הצלחת לגרום לו לחשוב פעמיים לפני הסיגריה הראשונה, והידיעה שתגרום לו להפסיד משהו ממשי (ולא תיאורטי) אז סיכוי רציני שהוא לא יעשן אף פעם.
אגב, אותו יהודי טען לי שחוץ מילד אחד שאף פעם לא הצליח להתגבר היום בגלל מחר (ולאו דווקא בסיגריות) אף אחד מילדיו לא עישן.
בהצלחה
רעיון מעניין!

מאמימוש

מקסימום כוחות לאמא
מנוי פרימיום
מגיל צעיר מאוד (4-5 זה מה שאני עושה ועשיתי)
לזלזל במעשנים...
לרחם עליהם...
לספר על המסכנות שלהם
ועל חוסר היכולת שלהם להתמודד
(ועל הכלות שלא רוצות אותם...)

פעם הבן שלי בן 5 ניגש לקרוב משפחה, בחור מעשן
ואמר לו: מסכן, אתה תמות צעיר ואף אחת לא תתחתן איתך,
ואין לך מה לעשות, כי כבר עישנת- אתה לא יכול להפסיק...

חושך

משתמש צעיר
ב.
אני לא מכירה את עולם הישיבות!
אבל נראה לי שאם המשגיח יודיע בפירוש שמותר ללכת לבריכה
זה יעשה חגיגה...
מאידך..
אם בשקט המשגיח ימליץ על זה לבחורים שצריכים להשתחרר קצת
(אני מדגישה דווקא בריכה ולא ים)
וזה יהיה בפיקוח
(אחד מן הצוות יבוא מידי פעם לביקורת פתע למשל..)
אשריו ואשרי לו!

לעלוב ב"ש

משתמש פעיל
לדעתי כדאי להוציא איזה ספר של שיתופים,
חלק א' - סיפור על ה'טעות שהתחלתי לעשן' - סיפורים אמיתיים, על איך התחלתי ולמה זה הייתה טעות, והאם הצלחתי להפסיק ועוד ועוד. כמה וכמה שיותר סיפורים אמיתיים. דגשים על הלחץ החברתי הסמוי והגלוי בישיבות בהקשר הזה ועוד ועוד.
חלק ב' - איך הצלחתי להפסיק...

חלק א' - הוא החשוב לדעתי בהקשר הנ"ל,
חלק ב' - הוא לתת כח להפסיק.
נראה לי שזה יצליח כמו הספרים של קובי לוי על הטכנולגיה
(בלי לזלזל ח"ו)
מגיל צעיר מאוד (4-5 זה מה שאני עושה ועשיתי)
לזלזל במעשנים...
לרחם עליהם...
לספר על המסכנות שלהם
ועל חוסר היכולת שלהם להתמודד
(ועל הכלות שלא רוצות אותם...)

פעם הבן שלי בן 5 ניגש לקרוב משפחה, בחור מעשן
ואמר לו: מסכן, אתה תמות צעיר ואף אחת לא תתחתן איתך,
ואין לך מה לעשות, כי כבר עישנת- אתה לא יכול להפסיק...
זה נכון מאד
אבל עד הלחץ חברתי...כמו שכבר נכתב

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה