כללי לעצור את התופעה העצובה והמבישה

טפטפת

משתמש צעיר
D I G I T A L
ברשותכם החשובה, אני רוצה לשתף אתכם בחווייה שהיתה לי היום:
נפגשתי עם לקוח פוטנציאלי לגבי איפיון ועיצוב אתר. פגישה כייפית, עסיסית ופוריה.
לקראת סוף הפגישה, הוא רצה לדבר איתי גם על עיצוב פרסומים לפרינט.
הוא מספר לי שהוא פנה לאיזו מעצבת בני ברקית, והוא מראה לי את הסקיצה שהיא הכינה לו. הסקיצה כוללת קופי, ויזואל, טקסט ועיצוב. הכל מעשה ידי המעצבת.
רגע, אני שואלת, אז אתה כבר עובד עם מישהי, לא? יש לך כאן משהו לא רע בכלל!
לא, הוא עונה. אני עדיין לא החלטתי אם אני עובד איתה. היא רק שלחה את זה בתור דוגמא, אחרי ששוחחנו.
אני מנסה להבין: אתה לא משלם לה על זה? לא סיכמתם מחיר?
לא, הוא עונה בשלווה. ומוסיף בטון מאשים: יש הרבה גרפיקאיות שעושות סקיצה רק בתור דוגמא, בלי לסכם כלום, רק כי הן רוצות שנעבוד איתן. רק את מתעקשת לדבר קודם על כסף...
ואני מרגישה, ולא אומרת: אשריי שנתפסתי על דברי תורה. זתומרת בתרגום ישיר, איזה יופי שעל זה מאשימים אותי. על זה שאני עובדת בצורה תקינה.
ואז הצבתי התנגדות עקרונית: התחלת לעבוד עם מישהי, היא עובדת טוב - תמשיך איתה. אני אעשה רק את האתר.
(טוב, בסוד: אני פשוט לא אוהבת לעצב פרינטים. עולם האינטרנט כבש אותי סופית, אבל אל תגלו לו שזו הסיבה)
טווווווב, הוא עונה לאט לאט. את בטוחה? ואת בטוחה שהעבודה שלה טובה?
כן כן כן, אני מאשרת.

וכאן אני מבקשת, זועקת:
בנות, תפסיקו עם ההתנהגות המבישה הזו!!!
מה פתאום לעשות עבודה בלי לסכם עליה?
מה פתאום לשחרר סקיצות סתם בלי לסכם מחיר?
בשביל להרשים לקוחות, יש תיק עבודות! לכך נוצר ולשם כך ייעודו!
אתן יודעות כמה זה גורם ללקוח לזלזל בכן? אני חשתי את הזלזול שלו במודעה הזו, שהוא קיבל בחינם, בתור התחנחנות! אם לא השכנוע שלי, שמדובר במודעה טובה, הוא לא היה ממשיך לעבוד עם המעצבת הזו!
בנאדם לא מעריך מה שהוא מקבל בחינם!
דיברנו קצת על הנושא הזה אחר כך, והוא אומר לי בקריצה: את, תמשיכי לשמור על מחירים גבוהים, זה יעשה לך רק טוב ואת לא תפסידי לקוחות.
אתן מבינות בנות יקרות?
לקוחות מעריכים מחירים גבוהים, זה נותן להם את הביטחון שהם עובדים עם מישהו טוב, שהם בידיים בטוחות!
מה פתאום למכור את עצמכן בחינם???
אתן מאד רוצות את הלקוח? במיוחד לקוח גדול יחסית, כמו זה שבדוגמא? תרשימו אותו בדרכים אחרות! למשל תיק עבודות מרשים, או שתבואו לפגישה, תשוחחו ותציעו לו רעיונות יפים, אסטרטגיה חדשה...
פגישה זה דבר לא מחייב אבל זה לגיטימי, כל העולם הולך לפגישות עסקים גם אם הוא לא בטוח שתיסגר עיסקה,
אבל לעבוד עבודה ממש? בלי שום התחייבות? זה מבייש את המקצוע. זה מוזיל אותו. זה כל כך חבל.
בנות יקרות, אם צריך גמ"ח עידוד בנוגע להתנהלות מול לקוחות - אני מוכנה לפתוח אותו ברגע זה. הרעיון עולה בדעתי תוך כדי כתיבה.
אם מישהי חשה שהיא צריכה חיזוק ועידוד ואולי טיפונת הדרכה בקטע של - לסכם על עבודה, לחתום על הסכם, להסדיר הסדר תשלום לפני שמתחילים לעבוד - אם זה פריסת שיקים בתשלומים ואם זה מקדמה, אז שתדבר איתי, והיתה זו תרומתי הצנועה לעם היושב בציון.
מברכת את כולנו בשפע הצלחות ובהרבה שמחה.
נטע
054-6548055
<לא ניתן לפרסם מיילים באופן פומבי>

גולד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
לדעתי הוא לקח סקיצה מגרפיקאית ועשיו הולך לבדוק גרפיקאיות/ים אחרות
ואח"כ הוא כבר יחליט למי ללכת
רק תזהרו שאתם לא תפלו איתו בפח

מוציאלאור

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
גם אני מצטרף לגולד.

עושה רושם לא טוב. זהירות נדרשת.

טפטפת

משתמש צעיר
D I G I T A L
מה זתומרת עושה רושם לא טוב?
ואם הוא כן היה עושה רושם טוב, היית עושה לו סקיצה בחינם????
זהו שלא, באופן עקרוני לא עושים לאף אחד סקיצה בחינם, בלי הסכם חתום וכסף ביד.

רק שתבינו שמדובר בבנאדם מאד מוכשר ואמין שאני מאד שמחה לעבוד איתו.
הבעיה היא של המעצבות שהרגילו את ציבור הלקוחות להתנהלות הסמרטוטית הזו.

מוציאלאור

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
התכוונתי לומר שיש כאן רושם של חוסר יושר ואמינות מצידו, וכדאי גם לך להיזהר מפניו.

אם הסקיצה טובה, מדוע הוא חושב שהוא לא אמור לעבוד עם הגרפיקאית הזו, ושהוא יכול להמשיך לבקש סקיצות מלא חופניים?

פוס

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י טפטפת;524638:
הבעיה היא של המעצבות שהרגילו את ציבור הלקוחות להתנהלות הסמרטוטית הזו.

הבעיה היא של ציבור הסמינרים שמנפיק מאות 'מעצבות' מידי שנה, לשוק עמוס ומוצף.

אין תחרות אמיתית בענף, ואנשים מוכנים לעשות הכל כדי לקנות מטרנה לתינוק שלהם (כן, גם להכין סקיצות בחינם ולעבוד בפחות משכר מינימום).

פופקו

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
נטע, תודה ענקית, אני מחכה ליום שיפנימו את זה.

אביה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י פוס;524645:
הבעיה היא של ציבור הסמינרים שמנפיק מאות 'מעצבות' מידי שנה, לשוק עמוס ומוצף.

יש הרבה שמחזיקות בתעודה אבל מעט יחסית פונות לתחום

לגבי הסקיצות
קשה לי להאמין שזאת התנהלות קבועה, אולי היתה שם חוסר הבנה
אם לא, זה נשמע מסוג הטעויות שעושים פעם אחת בתחילת הדרך

ותסלחי לי-לקוח שמסכים לדבר כזה הוא לא ישר ולא אמין

טפטפת

משתמש צעיר
D I G I T A L
נכתב ע"י אביה;524649:
ותסלחי לי-לקוח שמסכים לדבר כזה הוא לא ישר ולא אמין

אם מישהו, קופירייטר נניח, היה מציע לי בשיחה הראשונה שלנו לעשות לי דוגמא לא מחייבת, ברור שהייתי מסכימה בשמחה!
אני לא ישרה? לא אמינה?
מי לא מוכן לקבל מתנות שיקום!

הלקוח ישר ואמין, חשוב לי להדגיש את זה.
אין לי מה להזהר ממנו.
אם יש לנו הזמנת עבודה מפורטת חתומה, סדרת שיקים בפריסה יפה, חשבונית, ומעל הכל - עסק מוכר ומבוסס שעובד יפה הרבה שנים - ממה עלי להזהר?

מוציאלאור

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י טפטפת;524651:
אם יש לנו הזמנת עבודה מפורטת חתומה, סדרת שיקים בפריסה יפה, חשבונית, ומעל הכל - עסק מוכר ומבוסס שעובד יפה הרבה שנים - ממה עלי להזהר?

אף אחד לא אמר שאסור לעבוד עימו. אם את מוגנת היטב, אז למה לא?

אבל יושר גדול כנראה שאין כאן.

אביה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
אין לך ממה להיזהר, את מסודרת
אני רק חושבת שמבחינה אישית זה לא הגון
היית נותנת לקופירייטר לעבוד על דוג' ספציפית בשבילך חינם??
זה נשמע לך הגיוני?

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
לקוחות לא יודעים איך עובדים הדברים בעולם הגרפיקה ולכן אם נותנים להם סקיצות חינם הם חושבים שככה זה עובד וזה לא מעיד שהם לא ישרים וכו'.
פנתה אלי לקוחה, אשה מכובדת ואינטלגנטית מאוד ואמרה לי שהיא מעוניינת במיתוג חדש למוסד שלה. תוך כדי שיחה אני שומעת את המשפט הבא: "תכיני לי סקיצות ללוגו ולמיתוג, אני אבקש מעוד כמה גרפיקאיות סקיצות ואבחר מתוכם את הלוגו והמיתוג שהכי מתאים למוסד".
באותו רגע הבנתי שככה היא חושבת שמתנהלים העניינים ושאין לה מושג שיש כאן איזה אי יושר כלשהו ואמרתי לה: "האמת שזה לא מקובל שהולכים למס' גרפיקאיות. פונים לגרפיקאית אחת שהסגנון שלה מתאים ונראית בעינייך מקצועית והיא יכולה להכין לך מס' סקיצות בסגנונות שונים. בדר"כ אחד מהם ימצא חן בעינייך וגם א לא אז מנסים להבין יחד מה את מחפשת וממשיכים לעבוד עד לתוצאה שמקובלת עלייך".
אם כל אחת תעצור לרגע ופשוט תסביר ללקוח שחושב לתומו שבגרפיקה אפשר לקחת סקיצות ממספר גרפיקאים ללא תשלום שלא כך עובדים הדברים - נחזיר למקצוע הזה את הכבוד שלו ולעבודה שלנו את ערכה.

שמואל בזנסון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איגוד חרדי מקצועי

על פי סעיף 4ב באמנת האיגוד: אין צורך להכין סקיצה עבור לקוח בשלב המשא ומתן. הלקוח יעיין ב'תיק העבודות' של המעצב, ועל פי היכולות של המעצב "ורק לפי זה" יחליט אם זה יתאים לדרישותיו.
במידה והלקוח ידרוש סקיצה, יהיה עליו לשלם את הסכום הנקוב בסעיף 7ג.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
את צודקת מאוד, אם כי אני חייבת לציין שדווקא עבור זכיה בתקציבי פרסום של לקוחות ענקיים (ברמת תנובה, סלקום, שטראוס) מקובל מאוד המושג של מכרז, עליו מתחרים מספר משרדי פרסום, וכל אחד מהם מכין במיוחד לצורך העניין פרזנטציה מושקעת ביותר עליה עובדים ימים כלילות המעצבים במשרד. הפרזנטציה נועדה להרשים ולהראות את יכולות המשרד ואת הקריאייטיביות שלו, והמשרדים שלא זכו - כמובן שהפרזנטציה הולכת לפח... (כי יוצרים פרזנטציה שייחודית לאותו לקוח).

אבל בהחלט, כשמדובר במעצב יחיד, אין ספק שלא מקובל, לא ראוי ולא שייך להכין סקיצה חינם.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י eden7115;524659:
"תכיני לי סקיצות ללוגו ולמיתוג, אני אבקש מעוד כמה גרפיקאיות סקיצות ואבחר מתוכם את הלוגו והמיתוג שהכי מתאים למוסד".
.

זה בדיוק מה שאני טוענת, עדן, אבל מעניין מאוד למה כשעושים את אותו הדבר בדיוק ופשוט שמים את זה תחת הטייטל "תחרות" (כמו שעשתה בימים אלו עירייה מסויימת) זה הופך למקובל ולגיטימי, ומניע אלפי מעצבים לעבוד חינם אין כסף תמורת האפשרות הלא-סבירה שיזכו באלפיים ש"ח...

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
אמנם הפורום הוא בעניני גרפיקה...
אבל בכל זאת אוסיף - שכך נהיה גם בתחום הציור,
התקשר אלי אדם שרצה סדרת ציורים,
וביקש שאצייר לו ציור צבע מלא לדוגמא. (!) - לא רק סקיצה.
מכיון שיש ברשותי ציורים רבים מהסגנון שהוא רצה,
אמרתי לו שבשביל להתרשם מסגנונות הציור שלי והצביעה, אני יכולה לשלוח לו עבודות מוכנות,
אם הוא רוצה דווקא דוגמא במיוחד בשבילו - זה בתשלום.
הוא היה פשוט המום!!!
אח"כ התחילה גם תוכחה - אף אחד לא ביקש ממני עד היום..
זה לא מקובל...
כל אחת הסכימה לצייר לי...
ברגע שהיו כל מיני 'כל אחת' כפי שהבנתי, בכלל ירדתי ממנו מהר.
אבל למה באמת?
למה את מסכימה לצייר חינם אין כסף כשיש לך כבר דוגמאות להראות?
אם את נורא מתחילה ואין לך להראות שום דוגמא,
אפשר להבין את הלקוח באמת.

ומקרה הסקיצה המתואר לעיל אכן מקומם,
אבל אל תשכחו שאין להאשים את הלקוחות,
אלא גם ובעיקר את העמיתים שלנו,
שגורמים לזה להפוך לנורמה.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י pr;524683:
אמנם הפורום הוא בעניני גרפיקה...
אבל בכל זאת אוסיף - שכך נהיה גם בתחום הציור,
התקשר אלי אדם שרצה סדרת ציורים,
וביקש שאצייר לו ציור צבע מלא לדוגמא. (!) - לא רק סקיצה.
מכיון שיש ברשותי ציורים רבים מהסגנון שהוא רצה,
אמרתי לו שבשביל להתרשם מסגנונות הציור שלי והצביעה, אני יכולה לשלוח לו עבודות מוכנות,
אם הוא רוצה דווקא דוגמא במיוחד בשבילו - זה בתשלום.
הוא היה פשוט המום!!!
אח"כ התחילה גם תוכחה - אף אחד לא ביקש ממני עד היום..
זה לא מקובל...
כל אחת הסכימה לצייר לי...
ברגע שהיו כל מיני 'כל אחת' כפי שהבנתי, בכלל ירדתי ממנו מהר.
אבל למה באמת?
למה את מסכימה לצייר חינם אין כסף כשיש לך כבר דוגמאות להראות?
אם את נורא מתחילה ואין לך להראות שום דוגמא,
אפשר להבין את הלקוח באמת.

ומקרה הסקיצה המתואר לעיל אכן מקומם,
אבל אל תשכחו שאין להאשים את הלקוחות,
אלא גם ובעיקר את העמיתים שלנו,
שגורמים לזה להפוך לנורמה.

pr, הרסת לו. לא יפה!

בסה"כ הוא ביקש ממך דוגמא לציור של חמור, ומהקודמת הוא ביקש דוגמא לציור של כבשה ולפני כן הוא ביקש ממישהו אחר דוגמא לציור של פיל וככה הוא הרכיב ספר שלם על גן חיות, בלי לשלם לאף מאייר...

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
אני חושבת שבד"כ זו בעיית ישרות של לקוח ולא של הגרפיקאי.
כבר קרה לי שפנה אלי לקוח ואמר לי שהוא כבר עובד עם גרפיקאית, אבל רוצה לברר אם יהיה לו יותר זול עם אחרת ואני מניעה אותם מלעשות זאת. לא הייתי רוצה לעבוד עם לקוח כזה.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אני לא יודע מה אתם רוצים מהבנאדם?
ככה נהוג ומקובל בכל תחום.
הייתי צריך לרצף את הדירה שלי, הזמנתי רצף, הוא ריצף לי חדר אחד בתור סקיצה, זה לא מצא חן בעיני. לקחתי רצף אחר, יותר זול...

גם הרופא שיניים שלי עשה לי סתימה אחת בתור סקיצה, חינם!
בסוף החלטתי לדחות את שאר הטיפול להזדמנות אחרת.

וממש היום במאפיה, ביקשתי כמה רוגלך מהמוכר, בתור סקיצה כמובן, מה הוא אומר לי החצוף הזה? תשלם! ... אתם שומעים? "תשלם" הוא אמר! זרקתי לו את הכסף בפנים... למאפיה הזו אני לא נכנס יותר.

צמרת

משתמש פעיל
D I G I T A L
בדיוק אתמול, קיבלתי כזו הצעה: תעשי לנו סקיצה של לוגו ועמוד פתיחה ואח"כ נראה אם זה מוצא חן בעיננו ונמשיך לעבוד...
כמובן שהסברתי שאני לא עושה סקיצות בחינם
אבל אני לא מבינה את הרעיון, הרי גם על סקיצה משקיעים את כל המרצ והזמן הדרוש, אז לכבוד מה זה נקרא סקיצה? בגלל שללקוח יש עוד הצעות???
אם מדובר בעבודה שאפשר ממש לחפף בתור סקיצה, יש מצב לקחת מחיר נמוך יותר על סקיצה
באמת באה אלי פעם אחת שרצתה סקיצה לדף בית של האתר- בחינם, והיא הוסיפה שהרבה מעצבות עשו לה סקיצה בחינם והיא עוד לא מרוצה מהתוצאה, אמרתי לה שאין לי בעיה להכין לה סקיצה חפפנית כדי לראות אם הרעיון מתאים לה, אבל בתשלום (20% מתשלום המקובל), היא נורא התלבטה ובסוף הלכה על זה, וב"ה המשיכה איתי הלאה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה