מידע שימושי למה ילדים חרדים נדרסים יותר?

חיים שיש בהם

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
עריכה תורנית
כמדומני........ ואם אני זוכר טוב...... ולא טועה ...... זכורני...... שבתורה הקדושה שאנו כציבור החרדי מקדשים את לימודה בצדק כערך עליון......
יש איזה פסוק ''ונשמרתם מאוד לנפשותיכם''
הפשט הפשוט בפסוק הוא
ונשמרתם מאד לנפשתיכם כי לא ראיתם כל תמונה ביום דבר י-ה-ו-ה אליכם בחרב מתוך האש

מאן-דהיא

משתמש צעיר
אני רוצה להזכיר לשבח דמות, שאינני זוכרת את שמה, שבשעתו היה נציג עיריית בני ברק לעבור בין בתי יעקב ולדבר עם הבנות על תאונות דרכים לפני כמעט שלושים שנה). הוא עשה זאת כה ענייני ומכבד! הדוגמא העוצמתית ביות שאמר הייתה כך:
איך יכולה אמא, מסורה ומדהימה, לרוץ עם בנה לרופא על כל בעיה קטנה שיש לו, ולהיות חרדה עליו בימים ובלילות, וגם ללכת עם עגלתו בשולי הכביש?

חשמל

אמנות העימוד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני קצת(הרבה) בהלם!!!
אנשים ב-ט-ו-ח-י-ם שזה בידיים שלהם...
איפה האמונה????
האמונה שלנו מחייבת אותנו לשמור על נפשנו ועל נפש ילדינו.
ונשמרתם, זה דין.
חמירא סכנתא, זו הלכה.
אין סומכין על הנס זה חובה.
והכל בידי שמים חוץ מצינים פחים (מחלות שניתן להיזהר מהם, ומי שלא נזהר נחשב כאשם במחלתו).
מי שמכיר אמונה אחרת, כנראה לא מדבר על האמונה שלנו.
לאחר מעשה, ניתן לומר ש'אין אדם נוקף אצבעו מלמטה עד שמכריזין עליו מלמעלה', אבל אם הוא לא נזהר הוא יתן על זה את הדין.

טאבו

משתמש סופר מקצוען
אני קצת(הרבה) בהלם!!!
אנשים ב-ט-ו-ח-י-ם שזה בידיים שלהם...
איפה האמונה????
אמונה לא פותרת השתדלות.
בדיוק כמו לא נותנים לילד קטן להשתמש בסכין ובדיוק כמו שנרחיק חומרי ניקוי רעילים מהישג יד הילדים.
יש הבדל עמוק ותהומי בין אמונה להפקרות, אדם צריך להאמין שהכל השגחה פרטית והכל מדויק, אבל זה ממש לא פותר אותו להתנהג בצורה מופקרת.
ואגב, התורה היא זאת שמצווה להשתדל ולא להפקיר, לדוגמא במצווה לעשות מעקה. כתוב: "כִּי תִבְנֶה בַּיִת חָדָשׁ וְעָשִׂיתָ מַעֲקֶה לְגַגֶּךָ וְלֹא תָשִׂים דָּמִים בְּבֵיתֶךָ כִּי יִפֹּל הַנֹּפֵל מִמֶּנּוּ".
התורה מזהירה אותנו להשתדל למנוע סכנות ולא להתעלם מהם.
ועוד יותר, כתוב שמי שלא עושה את ההשתדלות הזו אז זה נחשב כאילו הוא 'עושה דמים' בביתו.

י.צ

משתמש פעיל
בבני ברק אין מסלולי אופניים
וזה גורם שילדים נוסעים בכביש .
בחוסר זהירות!!!
נ.ב
זה לא נכון שאין הסברה.
לפני שנה בערך היה במרום שיר מוקד הסברה וחילקו דפים עם הגרלות.
והיו אמורים לחלק גם בת"ת של בני והמנהל לא חילק .

פ.נ

משתמש מקצוען
בבתי ספר הממלכתי והממלכתי דתי יש כל בוקר ילדים שעומדים (לדעתי חלק מלימודים) במעברי חציה ולומדים איך לעבור את המעבר חצייה ועוזרים לילדים אחרים לעבור באמצעות תמרור וכו
לא ניתקלתי בתופעה הזאת בבתי ספר החרדים למה שלא יאמצו את זה??!!

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
הפשט הפשוט בפסוק הוא
ונשמרתם מאד לנפשתיכם כי לא ראיתם כל תמונה ביום דבר י-ה-ו-ה אליכם בחרב מתוך האש
יש גמרא מפורשת בברכות לב, יש איזכורים שלמים בדברי גדולי הראשונים.
יש סימן שלם בשו''ע חו''מ, יש בפסקים ארוכים ומפורטים בשו''תים של גדולי האחרונים.

תעשו שיעורי בית

LALYS

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
לא קראתי את כל ההודעות.
אבל חשוב לי להעלות נקודה שלא ראיתי שהוזכרה.
אנחנו אדישים ורגועים מידי . וסומכים על הנס....
הילדים שלנו (היקרים!!!) מסתובבים הרבה לבד ברחובות.
וחשופים מאד לכל הסכנות פגיעות . תאונות. ועוד....
תטענו שזה בגלל שאנחנו עמוסים ומטופלים בהרבה ילדים בלע"ה.
אבל זה לא פותר אותנו להתנהל באחריות.

תחשבו על הילדים הרכים האלה.
הם אמורים ללכת לבד?

ילד חילוני לא הולך לבד בלי קשר לעצמאות או לא.
פשוט כי אמא שלו לא תתן לו!!
ואל תתקיפו אותי עכשיו על החינוך שלנו לעומת שלהם .
זה לא הנושא.
הנושא זה החינוך שלנו!! ההורים!!

רוצים סטטיסטיקה?
יש לי ילד בן 6.5 ואני האמא הכמעט יחידה (יש עוד אחת)מתוך כיתה של 30 בערך
שבאה לקחת אותו אחר הצהריים מהחיידר !! (בבוקר אח גדול (13) לוקח אותו)
זה ממש מעצבן. טרחני. לוקח זמן יקר. לצאת אחה"צ מהבית לקחת אותו.
הרבה יותר קל שיילך לבד.
אבל אני יודעת שזה לא אחראי!!!! ומסוכן!!!
לכן הולכת יום יום.

לאחותי יש ילדה בת 8.5 והיא בוכה לה שהיא היחידה בכיתה שאמא שלה לא מרשה לה לעבור את הכביש לבד....

אין שום מצווה שהילד הקטן יילך למכולת לקנות לך סוכר לעוגה שאת מכינה.
עדיף שלא תכיני אותה...

בבקשה. תשמרו על האוצרות היקרים שלכם.

ששל

משתמש מקצוען
בבתי ספר הממלכתי והממלכתי דתי יש כל בוקר ילדים שעומדים (לדעתי חלק מלימודים) במעברי חציה ולומדים איך לעבור את המעבר חצייה ועוזרים לילדים אחרים לעבור באמצעות תמרור וכו
לא ניתקלתי בתופעה הזאת בבתי ספר החרדים למה שלא יאמצו את זה??!!
למדתי בבית יעקב והיו לנו משמרות זהב

אחד משלנו

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
תודה רבה לפותח אשכול זה
אין ספק שזה נושא חשוב שצריך להעלות עליו את הדעת
וכאן זה המקום לעשות זאת
לא ראיתי את כל ההודעות פה באשכול
אבל מצפה מהמחנכים שיעלו מודעות לנושא בכיתתם
או לחילופין להעלות את הנושא למודעות יותר גדולה אצל אנשים במשרד החינוך שמסתבר שלא עוברים על הנושאים פה שיקחו יוזמה ויעוררו את הצריך
ויפה שעה אחת קודם
ונשמרתם זה אחד מהמצוות
וכן גם בתור נהג שבניסי ניסים כמעט דרס ילד שהלך בשולי המדרכה
ופתאום החליק לכביש
וגם בתור אבא לילדים
צריך לעורר את הנושא
ב-ד-ח-י-פ-ו-ת
אבל מה הכי קל לדבר
אם למישהו יש רעיון לביצוע
שיעלה את זה
ומי שיכול יבצע את זה
בהצלחה רבה

ELI AVRAHAM

משתמש רשום
יש הבדל גדול בזהירות בדרכים בין הציבור החרדי לשאינו כזה, גם אצל הולכי הרגל וגם אצל הנהגים,
לא יעזור לטמון את הראש בחול! (וברור שיש לזה הרבה סיבות).
בכל אופן, חינוך לזה"ב בצורה מאסיבית (ולא שיעור פעם ב5 שנים) הן במוסדות הלימוד, והן בבית, יציל חיים! גם בשביל שנות הילדות, וגם בשביל ש20 שנה אח"כ יסעו בזהירות למענם ולמען הולכי הרגל.

נ.ב אולי כאן המקום לעורר על אחוזי קסדות האופניים, הנמוכים מאד!
שבוע טוב ובשורות טובות!

Harmonyapro

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
לצערי, נחשפתי בזמן האחרון להרבה יותר מידי תיעודים מחרידים שבהם רואים ילדים חרדים מתפרצים לכביש - ו... נדרסים. ה"י.
אפשר להאשים מפה ועד ורשה את תרבות הנהיגה המוטרפת שלנו בתוך הערים החרדיות עמוסות הילדים, בלנ"ד מבטיח לעשות את זה אבל בפעם אחרת.

מה שאני רוצה להציף:
האם יש אצלכם בחיידר בו לומד המוישל'ה שלכם הדרכה לענייני זה"ב? בטיחות בדרכים?
האם יש פעילות בנושא?
האם מישהו מסביר לילדים בטוב טעם ודעת את הסכנה האיומה שיש בכביש, וכמה חשוב לא להתפרץ אליו גם אם הכיפה / הטטריס/ השקית לחם עפה לכביש?

ואם אין - מה אתם עושים כדי שיהיה?
אני יכול לנסח מכתב שאותו תוכלו להעביר להנהלת החיידר שבו לומדים הצדיקים שלכם, אם תרצו, ולהניח אותו כאן בקובץ פתוח.

מצרף כאן סרטון טרי מעיר חרדית עם היסטוריה מדממת בתחום - ביתר. קשה לצפיה.

וסתם לסיום.
למד איתי בחיידר ילד מתוק מאוד, חכם ועם אישיות כובשת.
בשלב מסויים עברתי לת"ת אחר, ושמעתי שהוא נפגע בתאונת דרכים. נדרס, בקיצור. שמעתי שהוא עבר משהו בנפש כתוצאהמ כך.

שנתיים מאוחר יותר פגשתי אותו. ומה אגיד לכם, ידידיי. הבנאדם נהיה צל של עצמו. אחרי חצי שנה של בדידות וטיפולים בבית חולים, הוא השתנה. הפך למנכולי, ילד אחר לגמרי. מהילד הזורח נשאר רק זכרון.

לא חבל?
בלת''ק.לצערי אני עובדת בעיר שנקראת חילונית עם ציבור כנ''ל.
הסיפורים שם מחרידים פי כמה.
רק מה,
שם זה הפך למין שיגרה, אף אחד לא מעלה תיעודיים ובטח שלא רץ חפש במצלמות אבטחה. (להיפך זו פדיחה למי שזה קורה לו)
לצערנו ה מתעסקים עם דברם חמורים פי כמה.
וזה שיש שני ילדי חמד צהבהבים בכל בוקר משני צדי הכביש לא אומר שהם בהכרח שומרים יותר מאתנו.
המודעות בשנים האחרונות ירדה. אצל כולם.
אפשר לומר אודות ללחץ החיים שנכנסנו אליו, הטכנולוגיה ושמה- קורקנט או אופניים חשמליים-מה שתבחר הכל בהישג יד.. או אפילו דבר הרבה יותר קטן ונחמד ושמו סמארטפון.
הכל יחד הכניס אותנו למערבולת אינסופית שאחד הכישלונות שלהם הוא המצב העגום בכבישים.

ואם בשיעורי זה''ב עסקינן,
אז כשאני הייתי ילדה למדנו זה'''ב בקושי פעם בשבוע-שבועיים, עם שרת בית הספר,
כיום, אצלנו בכ''א מקומות חרדים למהדרין יש שיעור זה''ב מסודר ומתוייק לפחות אחת לשבוע אם לא יותר.
חשקתי שפתיים וידיים, לא לכתוב בתמיהה מה עשה ל @Natan Galant הציבור החרדי בזמן האחרון.
או שאולי עוד לא הכרתי לגמרי את סגנון הכתיבה שלכם.

אין פאנץ'

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית

תודה על חיים...

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
תודה על העלאת המודעות.
אני נוסעת די קבוע ליד חיידר ענק בירושלים,
ומצב הלמידה של הזה״ב הוא מחריד שם,
ילדים עוברים את הכביש בריצה בין שתי אוטובוסים, בלי לעצור ולהסתכל, כאילו כל הכביש שלהם (וזה לא, זה כביש סואן עם אוטובוסים)
באחת הפעמים שעברתי שם (הייתי. על 10 קמ״ש מרוב פחד שם) ילד נפגע ממני :cry:
לא היה מצב לראות אותו! הוא רץ מהמדרכה, בין שני אוטובוסים חונים ישר לגלגלים שלי.
ב״ה אלף פעמים לא קרה לו כלום (אפילו לא שבר במשקפיים)
אבל אני הייתי בחרדות אחרי זה, ולא הבנתי מי לוקח אחריות על הריסת חיי הנהגים שנוהגים בתום לבב ויושר (חוקית היה מותר לי לסוע שם על 30 ויותר, נס שנסעתי לאט)
וכמובן על הריסת החיים של הילדים שם.
הילד הנפגע ברח,
ביקשתי לקרוא למנהל או המפקח,
יצא איזה מישהו, אמר לי:״כל יום מישהו נפגע כאן, זה לא בעיה שלך, את משוחררת o_O ״
התחננתי למספר של ההורים של הילד, אחרי כמה דקות קיבלתי,
לחצתי על האמא שתלך לבדוק את הילד אצל הרופא, בדק וב״ה לא קרה לו כלום.
אבל הזלזול הזה גמר אותי :(
ילד שלא יודע מינימום של זהירות בדרכים,
מפקח בחיידר שיודע שכל יום יש שם תאונה ופוטר את זה בלי כלום!!

(אגב, גם בהסרטה שצירפת בהודעה הראשונה רואים ילד שמתפרץ לכביש, לא נראה לי שהיה לנהג סיכוי לראות אותו בכלל)

הלוואי והלוואי שהמודעות תעלה והילדים ידעו יותר להזהר.

חיים שיש בהם

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
עריכה תורנית
יש גמרא מפורשת בברכות לב, יש איזכורים שלמים בדברי גדולי הראשונים.
יש סימן שלם בשו''ע חו''מ, יש בפסקים ארוכים ומפורטים בשו''תים של גדולי האחרונים.

תעשו שיעורי בית

הפשט הפשוט בפסוק הוא

רמב"ן​

עריכה
לפירוש "רמב"ן" על כל הפרק

"ונשמרתם מאד לנפשתיכם" - יזהירם פן יטעו אחר הקול אשר שמעו ויעשו השחתה לקצץ בנטיעות ואמר תחלה תבנית זכר או נקבה באדם שמהם יהיה קול ואחר כן הזכיר כל אשר בארץ בבהמה ובעוף וברמש האדמה ובדגי הים ואחר כן חזר אל צבא השמים

רבינו בחיי בן אשר​

עריכה
לפירוש "רבינו בחיי בן אשר" על כל הפרק

ונשמרתם מאד לנפשותיכם כי לא ראיתם כל תמונה. יאמר, אחר שאתם יודעים בבורור שלא ראיתם שום תמונה מעתה יש לכם להזהר שלא תעשו שום תמונה שום פסל שהוא דבר הנפסל ולא תמונת כל סמל, כי יש מן האומות שהם עובדים ומשתחוים לאיזו בהמה וחיה שהוא פוגע ראשונה בתחלת היום, וחכמי המחקר כתבו בספריהם כי מזל עקרב מוריד כחו עליה לנשוך ולהזיק.

אמת ונכון שיש רמז בדבר גם לשמירת הגוף
אבל הפשט מי שקורא את הפסוק
ואני בכוונה לא הוספתי בפעם הראשונה שום פרשנות
רק ציטוט
מדבר על זהירות מכפירה

שמירת הנפש​

קפיצה לניווטקפיצה לחיפוש

מודעות בשכונת מאה שערים בהם קורא משרד הבריאות לציבור להתחסן מפני חצבת בנימוק של "ונשמרתם"

'בטונדה' (גוש בטון ממוגן) שהונחה בצומת יצהר על ידי חטיבת שומרון. בסתיו 2015, בעקבות גל הטרור הפלסטיני באותה תקופה, החטיבה הוסיפה שלט המבקש מהציבור לעמוד מאחורי הבטונדה כדי להתמגן. השלט נפתח בציטוט הפסוק
שמירת הנפש הוא שם כולל לכמה פסוקים במקרא המזהירים בנוגע לשמירת הנפש. קיימים פירושים שונים באשר לפשרה של "שמירת נפש" זו, הנפוץ בהם מפרש כי הכוונה היא להישמרות מסיכונים פיזיים. אף ציווי מסוג זה אינו נמנה במניין המצוות כחלק מתרי"ג מצוות, בספרי מוני המצוות.
הפסוק הנפוץ ביותר הוא ”ונִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם”, המשמש במקומות שונים, ביהדות ובתרבות הכללית, כאזהרה להישמרות מסיכונים.

תוכן עניינים​

מקורות מקראיים ופרשנויות​

בספר דברים נכתב: ”וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם כִּי לֹא רְאִיתֶם כָּל תְּמוּנָה בְּיוֹם דִּבֶּר ה' אֲלֵיכֶם בְּחֹרֵב מִתּוֹךְ הָאֵש“ (ד', ט"ו); במקום נוסף נכתב: ”וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד.“ (ב', ד'); ולשני מקורות אלה מצטרף הפסוק: ”הִשָמֵר לְךָ וּשְמוֹר נַפְשְךָ מְאוֹד“ (ד', ט').
הקשרם המקורי של פסוקים אלו אינו עוסק בחיוב שמירת הנפש במובנה הפיזי, אך מובא בתלמוד בבלי שהגמון אחד למד משם על החובה להיזהר בשמירת הנפש[1]. מכאן הסיק רבי מרדכי יפה בספר ה"לבוש":
שיש במשמעות אלו הלשונות שצריך האדם לשמור את נפשו שלא יביא את עצמו לידי סכנה, אף על גב שפשוטן של אלו הכתובים לא מיירי בזה (עוסק בזה), מכל מקום סמכו חז"ל על מקראות הללו ואסרו כל הדברים המביאין את האדם לידי סכנה.
לבוש על שולחן ערוך, חלק יורה דעה, סימן קט"ז.
ואכן הרמב"ם פוסק להלכה כי כל מעשה שיש בו סכנת נפשות, מהווה עבירה על מצוות שמירת הנפש.[2] אך המהרש"א כותב כי להלכה אין כל איסור על נטילת סיכונים פיזיים שנובע מפסוקים אלה, מהסיבה שהם אינם עוסקים בנושא זה.[3]
פירושים נוספים עוסקים בשמירה רוחנית על הנפש במובנה הערטילאי, על פני החברה והתרבות היהודיות:
וזהו שהזהיר השי"ת (השם יתברך) "אתם עוברים בגבול אחיכם בני עשו ונשמרתם מאד לנפשותיכם", דהיינו שהיו צריכים שמירה גדולה שלא ידבקו בגלולי אדום והעיד הכתוב כל העדה, דאף שעברו בגבול בני עשו וראו את גלוליהם לא נפקד ממנו איש לעבירה וכל העדה היו צדיקים, והיינו דפירש"י ואלו מאותן דכתיב בהן ואתם הדבקים חיים כולכם היום.
— הרב פנחס הורוויץ בספרו פנים יפות על ספר במדבר, פרק כ'.
פירוש אחר שייך לאיש תנועת החסידות רבי צדוק הכהן מלובלין. לדבריו פירושו הפשוט של הפסוק "ונשמרתם מאד לנפשותיכם כי לא ראיתם כל תמונה..." עוסק באיסור על אמונה בגשמיות האלוקות; כלומר, האיסור להאמין שלאלוקים יש גוף או כל ביטוי גשמי.[4]

יישומים הלכה - למעשה​

החפץ חיים פוסק להלכה, בהסתמך על חוות דעת של רופאים, כי האיסור בעישון סיגריות נובע מהציוויים על שמירת הנפש.[5] אך לעומתו הרב משה פיינשטיין והרב עובדיה יוסף פוסקים כי הדבר אינו מהווה ביטול ציווי מהתורה, וזאת על פי הפסוק ”שומר פתאים ה'“ (ביאור:תהלים קטז ו) המבטא אמונה כי אלוקים שומר מפני סיכונים הנובעים מדבר ש"דשו בו רבים" (שנהגו רוב העולם לעשותו). אך גם הם מודים כי על פי רוח ההלכה רצוי שלא לעשן.[6] לעומתם כתב בספר ציץ אליעזר: ”נראה ברור ללא צל של ספק כי אין מקום להתברך בלב (כפי שאחרים רוצים לומר כן) ולהורות כי היות והעישון רבים דשים בו אם כן יש להחיל על זה המאמר ...'והאידנא דדשו בו רבים שומר פתאים ה. דלא אמרו כן אלא במקומות דלא נתגלה בהתם, והמציאות לא הראתה על היפוכו של דבר,... אבל בכגון הנידון שלפנינו אשר בעיקר בעשרות השנים האחרונות לאור המחקרים המדעיים והרפואיים השונים נתגלו בממדים מבהילים היזיקי הגוף המרובים והמסוכנים אשר העישון גורם בכנפיו, והתודעה הזאת גם יצאה כבר טבעה בעולם עד כדי כך שבכמה מדינות גדולות ועצומות יצא החוק מאת ממשלותיהם על חובת ציון אזהרה על כל חפיסת סיגריות האומרת 'הרופא הממשלתי הראשי מזהיר את המעשנים שהעישון מסכן את בריאותם ומזיק לה'... אם כן בודאי ובודאי שאבסורדי הוא להעלים עין מכל זה ולהפטיר כלאחר יד ולומר כי גם על כגון זה נאמר שומר פתאים ה'”[7].
נראה לי שאחרי הספוילר ברור מה הפשט הפשוט
לא אמרתי שאין ציווי
רק רציתי להדגיש מה הפשט

...Naomi

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
נציג עיריית בני ברק

איך יכולה אמא, מסורה ומדהימה, לרוץ עם בנה לרופא על כל בעיה קטנה שיש לו, ולהיות חרדה עליו בימים ובלילות, וגם ללכת עם עגלתו בשולי הכביש?
וואלה,
נציג עיריית בני ברק ולא מתבייש לשאול כזאת שאלה?
אז התשובה היא שאם האם לא תלך בשולי הכביש היא פשוט לא תצא מהבית לעולם,
ונשמח מאד אם עיריית בני ברק תוותר על כמה מקומות חנייה רווחיים בכל רחוב או תאשר קצת פחות הרחבות ותעשה טמונים נורמליים ופחי האשפה לא יחסמו את המדרכות 3 ימים בשבוע.

בשלב הבא נתקדם למקם קופות צדקה פחות באמצע המדרכות וכדומה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קנ

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ אֵל בְּקָדְשׁוֹ הַלְלוּהוּ בִּרְקִיעַ עֻזּוֹ:ב הַלְלוּהוּ בִגְבוּרֹתָיו הַלְלוּהוּ כְּרֹב גֻּדְלוֹ:ג הַלְלוּהוּ בְּתֵקַע שׁוֹפָר הַלְלוּהוּ בְּנֵבֶל וְכִנּוֹר:ד הַלְלוּהוּ בְתֹף וּמָחוֹל הַלְלוּהוּ בְּמִנִּים וְעוּגָב:ה הַלְלוּהוּ בְצִלְצְלֵי שָׁמַע הַלְלוּהוּ בְּצִלְצְלֵי תְרוּעָה:ו כֹּל הַנְּשָׁמָה תְּהַלֵּל יָהּ הַלְלוּיָהּ:
נקרא  1  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה