למה אתם מתעקשים להישאר במעגל העוני?!

מצב
הנושא נעול.

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
נראה לי שהנקודה בחלק מהמקרים היא שיש דברים שאנשים יודעים בתוכם, אבל צריכים מישהו מבחוץ שיאמר את זה בקול. סוג של 'מחייב'.
למשל: אם האשה יודעת בתוכה שאין לה כסף לקנות חדש ילקוט לילדה, אפילו במשנת יוסף, ובעלה גם חושב על זה אבל לא מעז לומר לה כדי לא לצער אותה כי הוא יודע כמה חשוב לה לשמח את הילדה,
יבוא נציג 'מסילה', ישב עם הזוג, וישאל: בואו נחשוב יחד, על אילו הוצאות אפשר לוותר?
הרי הם לא יגידו "כלום" הם יהיו חייבים לומר משהו, וישלפו את הילקוט.
ואם אמרו בקול- גם יעשו.
(כמו שבשיטת המוסר היה ענין למנות לעצמו מוכיח ומישהו שיתן לפניו קצת דין וחשבון, אותו פרנציפ)

סטודיו לגרפיקה

משתמש מקצוען
הנה לכם סיפור-
לפני כחודש האזנתי לרדיו (באוטובוס;)...)
והאזנתי לסיפור עצוב מאד שאירע בתל אביב
משפחה בת חמש נפשות שהקטן בהם בן 5 והגדול בן 15
שביום מן הימים האמא נפגעה בתאונה כלשהי ובגלל זה היתה צריכה להפסיק לעבוד (היא היתה גננת)
מה שהותיר את האבא כמפרנס היחיד של המשפחה
הם לא עמדו בתשלומים על שכר דירה, ומצאו את עצמם נזרקים מדירה לחברתה,
(ובוועדה של דירות 'עמידר' הם לא עמדו בקריטריונים)
עד היום שבו הסיפור הושמע ברדיו - שאז הם פתחו אוהל באחד הפארקים בתל אביב והתנחלו שם,
המשטרה ופקחי העירייה הגיעו ופירקו להם את האוהל ופינו אותם משם.
ברדיו הושמעו הקלטות מעוררות בכי של האמא/האבא והילדים שלא יודעים את עתידם וכו' וכו'

ואז הכתב של הרדיו הוסיף את הפרט הבא שהותיר אותי בהלם-
כמה האבא מרוויח שזה לא מספיק להם ובגלל זה הם הגיעו למצב הזה (הומלסים כפשוטו)
כמה אתם חושבים---?
קצת יותר מ-10,000 ש"ח לחודש

כל מילה מיותרת...
יש בסביבתינו משפחות בנות עשרה נפשות שמכניסות גג 7,000 בחודש (ואפי' הרבה פחות)
ומסתדרות יופי יופי (או לפחות לא מגיעות למצב כזה)
כולל משכנתא + חיידרים + מסלולי מקצוע לבנות הסמינרים

הרבה הצלחות!!!

דיאלוג

מהמשתמשים המובילים!
כל הרעש שעושים הנדחקים, רק כ4% מהאוכלוסיה נמצא במינוס חודשי.
רק למען הדיוק: שמעתי לאחרונה מבנקאי מומחה שהמינוס עומד על פחות מ30%!!
זו הפתעה גדולה כי מקובל לחשוב שיש אחוזים הרבה יותר גבוהים של אנשים עם מינוס בגלל ההתנהלות הכללית שאינה בצורה נכונה כלל וכלל, אבל 4% זה רחוק מאד כנראה ממה שראיתי.
מכיר הרבה מאד אנ"ש שאין להם אפשרות בכלל ליכנס למינוס (חסמו את המינוס) ואשריהם ואשרי חלקם

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
אבל 4% זה רחוק מאד כנראה ממה שראיתי.
אמת. המינוס החודשי שעליו דיברתי בהגדרתו הוא: שרבו ההוצאות על ההכנסות בעוד שבשפתם מינוס הוא חיים באשראי בנקאי, שזה באמת נתח גדול מהציבור למרות שהכנסותיהם רבו על ההוצאות.

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אם הם בטוחים, וזה רמת הביטחון שלהם אז צריך לקנא, ולא לזלזל...

תדמיין שמחר אין מאיפה לגלגל.
כלום.
לא בנק ולא גמ"ח ולא משפחה.
נאדה.

גם אז הם ישארו שאננים ובטוחים?

יחידים אולי כן.

לא כמו כולם

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
תדמיין שמחר אין מאיפה לגלגל.
כלום.
לא בנק ולא גמ"ח ולא משפחה.
נאדה.

גם אז הם ישארו שאננים ובטוחים?

יחידים אולי כן.
אני לא מבינה,
בורא עולם לא נמצא בחיים שלכם??
הוא מפרנס מקרני ראמים ועד ביצי כינים
אז דווקא לילדים שלו שעושים רצונו ועוסקים בתורה לא יהיה??

קצת אמונה.
יש כאן יותר מדי רצון לשליטה בחיים...

אפיפית

משתמש פעיל
אחת הסיבות שאברכים לא רוצים להגדיל הכנסות, זה לא רק בגלל שהוא לא רוצה לעזוב את התורה.
כי אפשר להגדיל הכנסות בתוך הלימוד. לחהליף כולל, ללמד תלמידים, להגיה ולערוך ושאר עניינים.
אתה באמת משווה לימוד של אברך שיושב ולומד בכולל בהתמדה
ללימוד עם תלמידים או הגהה
בלי כמובן לזלזל - אבל אהאברכים שאני מכירה סביבי לומדים מה שהכי טוב להם ולא מה שמביא יותר כסף
ואם בכולל אחר מקבלים יותר אבל בכולל שלי אני מרוצה ועושה שטייגן - למה לעבור ?

נסיך אוסטרי

משתמש פעיל
עריכה תורנית
קראתי פחות או יותר את רוב התגובות וגם אני אתן את חלקי בעניין
קודם כל אני מחזק את ידי פותח האשכול @הנף מקלדת. כן גם אני אברך שלומד שלושה סדרים ואעפ"כ למדתי כלכלה נבונה ולכל האלה שחוששים מביטול תורה אז דבר ראשון אני מאד ממליץ על רכישת הספר תקציב המשפחה של אריה ליבוביץ (נמכר במכירות של בלוי שני חלקים) ולא צריך ללכת לקורסים (אין לי שום קשר אליו). דבר שני אני לא חושב שזה יותר ביטול תורה מאשר ללמוד ביום אחד ב10 כוללים כולל לפני התפילה כולל בוקר כולל בין הסדרים כולל אחה"צ כולל לפני ערב כולל ערב כולל חצות כולל שישי שבת ועוד היד נטויה במילה אחת תורה שלא לשמה התורה היא לא כלי להגדלת הכנסות נקודה.
ג. ההרגשה שלי מתוך הכירות של הרבה אברכים (אני לומד בכולל של קרוב ל500 אברכים) האברכים התרגלו שיש עניין לחיות בדחק אפילו שיש כסף בבנק והאישה מרויחה טוב ח"ו להראות לציבור שיש לנו כסף מה כי אנחנו אברכים ואברכים אסור שיהיה להם כסף אז עדיף שיהיה מינוס בבנק ונלך לגמ"ח כי זה חלק מהחוויה של האברכיות לפגוש בתור את החברותא וכו' ויש כאלה שאפילו אם האשה לא מרויחה הרבה קרי גננת או מורה, הם גם לא יעודדו אותה להגדיל את ההכנסות למה כי אברך צריך לחיות בעוני והוא מצווה על כך ואם ח"ו הוא קונה איזה פיצה לארוחת הערב אז מה הוא לא אברך. אני כותב את זה מתוך כאב לב וצער על ההשקפה המוטעית

לא כמו כולם

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ג. ההרגשה שלי מתוך הכירות של הרבה אברכים (אני לומד בכולל של קרוב ל500 אברכים) האברכים התרגלו שיש עניין לחיות בדחק אפילו שיש כסף בבנק והאישה מרויחה טוב ח"ו להראות לציבור שיש לנו כסף מה כי אנחנו אברכים ואברכים אסור שיהיה להם כסף אז עדיף שיהיה מינוס בבנק ונלך לגמ"ח כי זה חלק מהחוויה של האברכיות לפגוש בתור את החברותא וכו' ויש כאלה שאפילו אם האשה לא מרויחה הרבה קרי גננת או מורה, הם גם לא יעודדו אותה להגדיל את ההכנסות למה כי אברך צריך לחיות בעוני והוא מצווה על כך ואם ח"ו הוא קונה איזה פיצה לארוחת הערב אז מה הוא לא אברך. אני כותב את זה מתוך כאב לב וצער על ההשקפה המוטעית
אנילא מכירה בנאדם נורמאלי אחד שיעדיף שיהיה לו מינוס בבנק כדי להיות שייך ל"ציבור האברכים"...
אל תעשה אותם מגוחכים.

יועצת נישואין

משתמש מקצוען
שאלה למשל:
כמה אברכים משלמים בדמי ניהול של הפנסיה שלהם את המחיר המרבי שהמדינה מאשרת, וכמה משלמים רבע מזה (שההפרש הוא עשרות אלפי שקלים אם לא הרבה יותר).
כמה אברכים יודעים היכן נמצא כספי הפנסיה שלהם, והאם הם נמצאים במסלול הכי דפוק שיש או במסלול הכי טוב (שההפרש יכול להגיע למאות אלפי שקלים)
ועוד כהנה וכהנה, ידיעות פשוטות, שללמוד אותם לוקח פחות זמן מאשר ללכת לסופר במקום למכולת כדי לחסוך 50 ש"ח

נכון, יש היום יותר מודעות מפעם
אבל אתמול בדיבור עם משפחת אברך יקרה מאוד, כשהסברתי להם על כמה דברים פשוטים בענינים אלו שאין עליהם ויכוח כלל, הם חשבו שאני איזה גאונית, והדברים היו נשמעים להם קצת פנטזיות
וזה היה חבל

לא כמו כולם

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כמה אברכים משלמים בדמי ניהול של הפנסיה שלהם את המחיר המרבי שהמדינה מאשרת, וכמה משלמים רבע מזה (שההפרש הוא עשרות אלפי שקלים אם לא הרבה יותר).
כמה אברכים יודעים היכן נמצא כספי הפנסיה שלהם, והאם הם נמצאים במסלול הכי דפוק שיש או במסלול הכי טוב (שההפרש יכול להגיע למאות אלפי שקלים)
ועוד כהנה וכהנה, ידיעות פשוטות, שללמוד אותם לוקח פחות זמן מאשר ללכת לסופר במקום למכולת כדי לחסוך 50 ש"ח
את זה מלמדים במסילה??
כי בקורס שאני הייתי לא הזכירו את הנושא בכלל.

ראובן 23

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
את זה מלמדים במסילה??
כי בקורס שאני הייתי לא הזכירו את הנושא בכלל.
היא לא דיברה ספציפית על מסילה אלא על הבורות הכלכלית שיש להרבה אנשים וממש לא רק אצלנו

hishtadlut

משתמש פעיל
בלת"ק האברכים שאני מכיר חיים בצורה מחושבת,
התוכניות של מסילה מתאימות יותר לאנשים עם יותר.כסף שצריכים לדעת לנהל אותו נכון.

יועצת נישואין

משתמש מקצוען
שאלה נוספת:
זה שאלה לרב אבל אלה הנתונים, ומענין לשמוע באמת דעה בזה
אברך חסך 20 אל"ש ויש לו 2 אופציות או לשים בגמ"ח ולזכות את הרבים, אבל אז לא רק שאינו מרויח אלא ערך הכסף יורד במשך השנים (זכרו מה היה אפשר לקנות ב20 אל"ש לפני עשר שנים ולפני עשרים שנה ומה היום)
או לשים במניות ובמקרה הגרוע יותר באגרות חוב צמוד מדד שזה ודאי בטוח לכל הדעות שאז ערך הכסף לפחות לא יורד
ואם תאמרו מצות גמ"ח חשובה היא מעין כמותה
ודאי שכך היא
אבל אם בגלל מצוה זו הוא יצטרך לאחר 20 שנה לבקש גמ"ח מאחר ולהחתים ערבים ולהיות 'נצרך', אז מי אמר שעדיף כעת לעזור ל'נצרך' ובתמורה לכך גם הוא יהיה 'נצרך' בעתיד בסכום הכסף שהפסיד בגלל עזרתו, אולי עדיף לא לעזור עכשיו אם משום כך הוא עצמו גם לא יהיה נטל על הציבור בסכום שהוא לא הפסיד
מחשבה

דוד המלך!

משתמש פעיל
רוב האברכים הממוצעים במשק, חיים בשמחה ובנחת מתחת לקו העוני.
כמו בדורות עברו, רואים אברכינו בערך של 'תורה מתוך הדחק' את צורת החיים המועדפת.
נוח להם להתגלגל מגמ"ח לגמ"ח. לחפש בכל עשירי לחודש, את קרוב המשפחה התורן שיעשה איזה העברה קטנה.
ולגהץ את האשראי מבלי להתחיל לחשוב האם יהיה כיסוי.

חיסכון לעתיד? הצחקתם את המשכנתא.
ניהול תקציב? עמידה בהוצאות?
זה טרייף טרייף טרייף.
חוסר ביטחון וכפירה גמורה.

למה אני אומר את זה?

בבית הכנסת שלנו, נתלתה מודעה מטעם ארגון 'מסילה', שיש להם שיטות מוכחות וניסיון רב בהעמדת אלפי משפחות על הרגליים.
המודעה הציעה למתפללים, קורס קבוצתי בין ארבעה מפגשים, שבו יונחו כל העקרונות לחיים נכונים כלכלית.
כדרכן של פרסומות, המודעה פנתה אל נקודת הכאב של הציבור: המינוס!
ובישרה להם שיש תקווה.

כל זה ללא הועיל.
ההתעניינות הייתה כמעט אפסית.

ואם תגידו שהמחיר מרתיע.
כנראה שלא קראתם את המודעה.
כי הקורס מסובסד במלואו. (כנראה ע"י העירייה)

ובנוסף חלק הממשתתפים יקבלו ליווי כלכלי מלא בחינם.

אז למה?
למה לדעתכם אברכים לא קופצים על המציאה, שיתכן מאוד ותתן להם כלים לצאת לחיים של כבוד ואולי גם של עושר?
הקורס ממש מיותר
צריך שיהיה ברכה בכסף
מי שאין לו ברכה לא תועיל לו כל ההגדלת הכנסה שבעולם
תתפללו ותשתדלו, כל השאר עליו

ראובן 23

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
@ראובן 23 למה אתה כ"כ כועס
כי גם אני מכיר הרבה אברכים והם לא מגוחכים
זה נכון שיש כאלה שיש להם אופציה להחזיק רכב או לא להחזיק טרנטה אלא רכב יותר טוב ולא עושים את זה כדי שלא יפתחו עליהם עין (שכידוע 99 מתים מעין הרע)
וכן גם לוקחים לחם בחלוקה של הכולל
אבל להפוך אותם לבדיחה שהולכים לגמ"ח בשביל המצב זה אפילו לא שטות.

זושא כץ

משתמש מקצוען
קונים פחות
לא מחזיקים רכב, וכמובן לא כלב.
לילדים אין מכשיר חכם
מקבלים חלוקות
הם שומרים שבת והשבת היא מקור הברכה
ולכן בדיוק בחודש ניסן כשהם קנו מה שהם היו צריכים והשתדלו להתחזק בביטחון, האשה קיבלה בונוס מפתיע מהעבודה,
ובחופש הגדול כשהם שאלו את עצמם מאיפה יקנו ילקוטים ומכשירי כתיבה הגיע להם פתאום מס הכנסה שלילי,
כשבחודש פברואר הם לא ידעו מאיפה להביא כסף למשכנתא- התקשרה דודה דיצה ואמרה להם שהגיע תורם לקבל את המעשרות.
את הצילומי חלאקה עשתה להם השכנה שלומדת צילום בסמינר ובדיוק חיפשה דוגמנים.
וכמה פעמים הם התקשרו לבקש הלואה מהאחים ואחר כך החזירו מהדמי לידה של האישה שהיו גבוהים בגלל הבונוס המדובר.
זה אמנם מהדמיון שלי,
אבל לכל אחד מאיתנו יש כמה סיפורים על כספים שנכנסו לו במפתיע בדיוק כשהיה צריך אותם.
אמרה לי אברכית אחת שאין לה אפילו דירה משל עצמה וחיה עם בעלה וששת ילדיה בשכירות:
אחרי כמה שנים שחייתי בלי להבין מאיפה, הפסקתי לדאוג.
מי שדאג לי כל חודש עד עכשיו, ימשיך לדאוג לי גם הלאה.
והנה עוד אפשרות:
הם לקחו הלוואה מהגמח של פייגנבוים של 10000 דולר לפי 3.96 וקבלו בשקלים 39600 שח
הם היו צריכים להחזיר דולרים והיו צריכים לקנות דולארים, אבל עד שהם הלכו הדולר צנח ל3.74 אז הם קנו 10000 דולר ב37400 ש"ח וכבר הרוויחו 2200 שח.
אח"כ היו צריכים להחזיר 250 דולר ב40 תשלומים
אבל הדולר ירד עוד 3.55 ואז הם שלמו כל חודש 887 שח וחסכו עוד 4000 שח
בסה"כ הרוויחו 6000 ש"ח

ראובן 23

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
שאלה נוספת:
זה שאלה לרב אבל אלה הנתונים, ומענין לשמוע באמת דעה בזה
אברך חסך 20 אל"ש ויש לו 2 אופציות או לשים בגמ"ח ולזכות את הרבים, אבל אז לא רק שאינו מרויח אלא ערך הכסף יורד במשך השנים (זכרו מה היה אפשר לקנות ב20 אל"ש לפני עשר שנים ולפני עשרים שנה ומה היום)
או לשים במניות ובמקרה הגרוע יותר באגרות חוב צמוד מדד שזה ודאי בטוח לכל הדעות שאז ערך הכסף לפחות לא יורד
ואם תאמרו מצות גמ"ח חשובה היא מעין כמותה
ודאי שכך היא
אבל אם בגלל מצוה זו הוא יצטרך לאחר 20 שנה לבקש גמ"ח מאחר ולהחתים ערבים ולהיות 'נצרך', אז מי אמר שעדיף כעת לעזור ל'נצרך' ובתמורה לכך גם הוא יהיה 'נצרך' בעתיד בסכום הכסף שהפסיד בגלל עזרתו, אולי עדיף לא לעזור עכשיו אם משום כך הוא עצמו גם לא יהיה נטל על הציבור בסכום שהוא לא הפסיד
מחשבה
לא חושב שצריך לשאול רב חייך קודמים (כספי מעשרות הפתרון בשבילם לפי הרבה פוסקים זה לשים בגמ"ח לצורך חתונות הילדים אבל זה ממש לא קשור לכאן)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה