דרוש מידע כמה מקובל לשלם לשכנים על בניה על הגג

חיימנה

משתמש פעיל
לא מכיר רב שלא מחייב לשלם [במקרה והשכנים תובעים תשלום]
המחירונים הם רבים ושונים מאד [כמו כל דבר בבניה יש פערים של מאות אלפים!!!]
אני מכיר מישהו ששילם על גג רעפים 5,000 ש"ח למ"ר אבל זה היה מזמן [5-6 שנים]
כמובן שמה שמקובל [מה שאני מכיר] זה ש"מסתדרים" עם השכנים ולא משלמים כאלו סכומים

יצחק77

משתמש מקצוען
לא מכיר רב שלא מחייב לשלם [במקרה והשכנים תובעים תשלום]
המחירונים הם רבים ושונים מאד [כמו כל דבר בבניה יש פערים של מאות אלפים!!!]
אני מכיר מישהו ששילם על גג רעפים 5,000 ש"ח למ"ר אבל זה היה מזמן [5-6 שנים]
כמובן שמה שמקובל [מה שאני מכיר] זה ש"מסתדרים" עם השכנים ולא משלמים כאלו סכומים
ל"הסתדר" עם שכן שאין לו מושג מה שיך לו וכמה זה שוה בשוק החופשי נקרא בעברית תורנית הונאה ובלשון העם קומבינה ופשוט גניבה ! זה כמו לקנות ממישהו תכשיט זהב טהור כשהוא חושב שזה ציפוי
אם אחרי שמאות ! וידיעה ברורה של שווי !
השכן החליט להעניק לכם מתנה בשווי עשרות או מאות אלפי ש"ח כל הכבוד
על זה נאמר ורובן בגזל

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
היי שלום לכולם
הייתי שמחה לדעת כמה מקובל לשלם לשכנים, אם אני גרה בקומה אחרונה ורוצה לבנות על הגג עוד דירה.
דבר ראשון צריך לברר למי שייך הגג. מה רשום בטאבו וכו'
יש בנינים שהגג צמוד ואין צורך לשלם ויש שהגג שייך לכולם.
אין טעם וזה חסר תועלת לקבל תשובות שלא שייכות אליכם לפני הברור הראשוני.
לאחר מכן, תלכו לרב ותשאלו.
כל מקרה לגופו ואי אפשר להקיש מאחד על השני.
בהצלחה.

Chanae

משתמש מקצוען
אנחנו שאלנו את הרב שפרן, יש לו ידע רב בתחום והוא אומר סכומים הוגנים (WIN-WIN). השכנים הבונים שאלו גם הם בנפרד ושמעו סכום דומה ממש.

יש בנינים שמחלקים ביניהם את כל השטחים המשותפים: חצר וגג בין כל הדיירים
עדיף לשאול את הרב סילמן,
התעריף שלו יותר זול
(מנסיון של לפני שנה בערך, אולי מאז השתנו דברים)

אמא ועוד..

משתמש מקצוען
עדיף לשאול את הרב סילמן,
התעריף שלו יותר זול
(מנסיון של לפני שנה בערך, אולי מאז השתנו דברים)
כאמור, אנחנו שאלנו מצד השכנים שלמעשה מוכרים את חלקנו בגג.
השכנים הקונים והבונים שאלו מישהו אחר וקיבלו תשובות דומות.

ביני עמודי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אבל בפועל רק למי שגר בקומה אחרוה יש גישה לגג אז מישהו אמר לי שדעת רבני בני ברק שזה שייך לעליון אבל אין לי מושג אם זה נכון לכן פונה לחכמים כאן.
לא נכון, גם אם אין להם שום גישה לגג, עדיין הגג שייך להם, וצריך לקבל הסכמה מכל השכנים.
הרב ברוורמן עשה בביתר טבלה עם מחירים לגגות, שמתעדכן מידי שנה. כמובן שזה לא תקף לבני ברק, אבל ניתן לראות את הכיוון.
ניתן גם לראות כאן את הקונטרס שהוא כתב על הזכויות בגג.

סנץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
שאלת תם
בגג משותף למה אי אפשר לומר שהגג המשותף פשוט עלה קומה?

ביני עמודי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
שאלת תם
אכן! אבל הוא עשה שירות לכל השותפים בבנין,
גם הגג וגם הקומה שמעליו שייכים לכל הבנין, עד שיקבל הסכמה או מחילה.

יצחק77

משתמש מקצוען
שאלת תם
משום שזכויות הבניה הם בד"כ רק על הגג הראשון לכן השווי שלו הוא גדול הגג שמעליו כבר שוה פחות
ושוב חלק מהחברים פשוט לא מבינים הגג שמעל ראשיכם הוא לכל הדעות פיסת מגרש קרקע ששוה כסף רב ושייכת לכל הדיירים בבניין גם אם צריך מסוק להגיע אליה אלא אם כן היא נמכרה ע"י הקבלן לאחד הדירים והוצמדה בטאבו אגב לא חייב להיות השכן למעלה זה יכול באותו מידה להיות השכן בקומת הקרקע ועל פי ההלכה גם כל אדם אחר אלא שהחוק בשנים האחרונות מחייב להצמיד לאחד הבעלויות קרי דירות במגרש ולכן לא ניתן לקנות גגות חוקי

rew3020

משתמש מקצוען
כל אחד מדבר מתוך המגרש האישי שלו וכלל לא בטוח שזה רלוונטי לשני.

האם אפשר לעשות רשמית יחידות דיור בגג? א"כ אכן זה שטח שכולם שווים בו.
אפשר רק להרחיב? העירייות לא יאשרו רק לבקשת דייר הקומה העליונה, א"כ הגענו לנושא של שימוש ברכוש משותף באופן שרק אחד יכול להנות מזה. צריך לשלם לאחרים? לא בטוח.
מה התב"ע אומרת? לפעמים התב"ע מעניק לכולם מספר מטרים שווה, השאלה האם מהצד או מקדימה.

משהו אחד יש לי שאלה, יש לי שכן שבנה בניה מטורפת מהצד.
כמובן השטח זה רכוש משותף לכולם.
זה גם אמור לעורר בי אמוציות כמו קורה לאנשים שבנו להם על הגג?

אוניברסיטון

משתמש פעיל
צריך לבדוק דבר ראשון בטאבו.
יש מקומות שבטאבו של הבנין הגג מוצמד לדיירי קומה אחרונה.
אם זה נחשב כשטח משותף אז זה שטח משותף על פי חוק.
ואם זה נעשה בהיתר זה מחייב ויתור זכויות אצל עו"ד.

ככר השוק

משתמש מקצוען
כל אחד מדבר מתוך המגרש האישי שלו וכלל לא בטוח שזה רלוונטי לשני.

האם אפשר לעשות רשמית יחידות דיור בגג? א"כ אכן זה שטח שכולם שווים בו.
אפשר רק להרחיב? העירייות לא יאשרו רק לבקשת דייר הקומה העליונה, א"כ הגענו לנושא של שימוש ברכוש משותף באופן שרק אחד יכול להנות מזה. צריך לשלם לאחרים? לא בטוח.
מה התב"ע אומרת? לפעמים התב"ע מעניק לכולם מספר מטרים שווה, השאלה האם מהצד או מקדימה.

משהו אחד יש לי שאלה, יש לי שכן שבנה בניה מטורפת מהצד.
כמובן השטח זה רכוש משותף לכולם.
זה גם אמור לעורר בי אמוציות כמו קורה לאנשים שבנו להם על הגג?
ומה קורה אם בהרחבה המטורפת הצידה בנו יחידה? האם גם לזה יש מחירון של הרב ברוורמן?

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
ומה קורה אם בהרחבה המטורפת הצידה בנו יחידה? האם גם לזה יש מחירון של הרב ברוורמן?
העניין הוא שבניה הצידה יכולה גם הקומה העליונה לבנות
ואם יתנו את הגג ליזם, הרחבת הדיור הזו יכולה להינתן לשכנים חינם אין כסף פלוס שדרוג חזות הבניין.
הווי אומר שהגג שווה יותר.

באזור מגורי יש אנשים שבנו על הגג המשותף, וברבות הימים הוסיפו עליו קומה נוספת. יש כאלו שמכרו את הגג בעסקת טאבו משותף. כל אלו שווים הרבה יותר מיחידת דיור.

ככר השוק

משתמש מקצוען
העניין הוא שבניה הצידה יכולה גם הקומה העליונה לבנות
ואם יתנו את הגג ליזם, הרחבת הדיור הזו יכולה להינתן לשכנים חינם אין כסף פלוס שדרוג חזות הבניין.
הווי אומר שהגג שווה יותר.

באזור מגורי יש אנשים שבנו על הגג המשותף, וברבות הימים הוסיפו עליו קומה נוספת. יש כאלו שמכרו את הגג בעסקת טאבו משותף. כל אלו שווים הרבה יותר מיחידת דיור.
הכל נכון. פשוט היחס ל"ניצול" השטח המשותף צריך להיות זהה פר מ"ר בין אם זה בהרחבה של דירה ובין אם זה בהרחבה על הגג (מלבד חישוב עלויות הבניה שיקרות יותר על הגג). לבנות עוד קומה על הגג המשותף דורש עוד היתרים, עוד הסכמות ועוד פיצוי ושיפוי לפי מספר המטרים הנבנים. זה לא קנין עולם.

יש בנינים שנכון להם לעשות תמ"א 38. במיוחד כאלה שההרחבה שלהם היא קטנה. התמ"א מגביל את התוספת לדירה ל25 מ"ר כולל מרפסת. בבנינים שהשטח האפשרי להרחבה גדול מזה, עדיף לא לעשות תמ"א 38 ולמקסם את השטח.

שלא נדבר על זה שבמקום ששכן אחד בונה יחידה על הגג וחייב את החיים שלו לשכנים, מקבלים 2 קומות של שכנים חדשים על הגג ששילמו ממיטב כספם על הדירה ומתנהגים כאילו כל השכנים הישנים נמצאים פה רק כדי לשרת אותם ובגללם יש להם עוד חדר.

אמא ועוד..

משתמש מקצוען
מחילה, עדיין לא הצלחתי להבין מה הקשר של הבניה בצד. אם שכן בקומה 2 בונה 15 מ"ר לצד גם השכן שמתחתיו יכול לבנות אותו גודל (או גודל אחר, כרצונו), וגם השכן שמעליו, והשכן מהדירה הסמוכה יכול בדכ לבנות בצדדים הסמוכים לדירתו, ואם השכן מהקומה העליונה רוצה לבנות גם עבורו אין מניעה (אלא אם מגיעים להסכמי חלוקה אחרים עבור סוכות).
לעומת גג/חצר שמדובר בשטח כללי שכל אחד מהדיירים יכול תיאורטית לבנות בו יחידה או להביא יזם שיבנה בו ויעניק הטבה שוות ערך אחרת לדיירים.
כך שלמעשה מי שבונה לצדדים לא לוקח משכניו שטח- אף שכן לא יכול לבנות או להביא יזם שיבנה צמוד לדירת שכנו, לעומת מי שבונה על שטח ציבורי אחר

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
בירושלים יש הרבה בנינים שההתרים מהעיריה לקומה עליונה הם על הגג ולא לצד
וזה ממש לא מדויק להגיד שכולם יכולים להוסיף לצדדים
בד"כ בגלל הדירוג ומרפסות הסוכה לקומות העליונות לא נשאר הרבה להוסיף לצדדים

מביאה את המשיח

משתמש פעיל
מאוד נחמד להגיד שזה שטח של כולם כשרוצים לבנות אבל כשאני נושאת בעלויות של רטיבות, איטום הגג וכו את זה אני משלמת לבד...

rew3020

משתמש מקצוען
מחילה, עדיין לא הצלחתי להבין מה הקשר של הבניה בצד. אם שכן בקומה 2 בונה 15 מ"ר לצד גם השכן שמתחתיו יכול לבנות אותו גודל (או גודל אחר, כרצונו), וגם השכן שמעליו, והשכן מהדירה הסמוכה יכול בדכ לבנות בצדדים הסמוכים לדירתו, ואם השכן מהקומה העליונה רוצה לבנות גם עבורו אין מניעה (אלא אם מגיעים להסכמי חלוקה אחרים עבור סוכות).
לעומת גג/חצר שמדובר בשטח כללי שכל אחד מהדיירים יכול תיאורטית לבנות בו יחידה או להביא יזם שיבנה בו ויעניק הטבה שוות ערך אחרת לדיירים.
כך שלמעשה מי שבונה לצדדים לא לוקח משכניו שטח- אף שכן לא יכול לבנות או להביא יזם שיבנה צמוד לדירת שכנו, לעומת מי שבונה על שטח ציבורי אחר
מחול.

במקומות רבים א"א לבנות בגג יחידת דיור רשמית ואי אפשר למכור את זה ליזם - לא מעשית ולא תיאורטית.
הדבר היחיד שמתאפשר הוא הרחבת דירה קיימת.
אחד מרחיב לצד השני למעלה.
הגג של כולם החצר למטה גם של כולם.

ויש מקומות שזה שונה.

אז לפני ששואלים ועונים, צריך שהשואל ידע מה המצב החוקי התכנוני והקנייני באזור מגוריו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  22  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה