מאמר יסודות הסאטירה

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
(- - - גאה לחנוך את המקדם החדש - - -)

במאמר זה ארצה לסקור סוגים שונים של טורים סאטיריים.
הקדמה א.
אמת כי מן הראוי, שהדבר הראשון שאעשה כמנהג בבח"פ, הוא ללכת לויקיפדיה ולהעתיק משם את הערך 'סאטירה' (כולל ציטוט מילים שלא שמתי לב שהם קישורים...). אבל אני בדווקא לא אעשה זאת כי אני רוצה לכתוב את מה שאני חושב ולא את מה שאחרים כבר חשבו לפניי. לכן לא אוכל לספר לכם מה מקורה של המילה סאטירה (בטח משהו בלטינית), או מי היה כותב הסאטירה הראשון (מן הסתם איזה יווני).
הקדמה ב.
בדרך כלל מאמרים על הומור וסאטירה הם בלתי מצחיקים עד יבשים וממושקפים, לקיים מה שנאמר 'המהנדס לא צריך להיות משולש'. מה לעשות, אלו הם החיים.

ועכשיו למנה העיקרית.
אז מהי סאטירה?
הסאטירה, כהגדרתה המילונית היא 'יצירה כתובה או מומחזת, שמאירה זוויות של המציאות באופן מוגזם או משעשע' (ההגדרה שלי. אל תחשבו שנשברתי והצצתי בויקיפדיה).
סאטירה היא לא הומור. היא סניף בתוך סוגת ההומור. סאטירה היא מאמר עם מסר, עם אג'נדה, עם מטרה. אלא שהמסר מוגש כשהוא עטוף במרכיבים שמחליקים היטב בגרון.
כותבים סאטיריים ידועים: אפרים קישון, יאיר לפיד, פ. חובב.

הסאטירה כוללת מוטיבים שונים ואלו הם:

- הגזמה
לקחת זכוכית מגדלת (מטאפורית) ולתאר דבר קטן כדבר גדול. או תופעה זניחה כתופעה חובקת עולם. כמדומני שהגזמה היא המוטיב הנפוץ ביותר והמאפיין ביותר של הסאטירה.
דוגמא לטור שבנוי כולו על הגזמה - הניודניקים

- המעטה
המוטיב ההפוך מהגזמה (יש מקום לומר שהמעטה היא בעצם גם הגזמה. הגזמה ביחס פחוּת). לתאר דבר משמעותי וגדול כדבר זניח ושולי. טורים שבנויים על מוטיב זה, הם די נדירים. אם כי משפטים 'ממעיטים' - ניתן למצוא לא מעט.
דוגמא לטור כעין זה - הראיון שלא תקראו

- אירוניה
אירוניה היא הצבת מראה, הצגת סתירה פנימית.
דוגמא לטור שבנוי על אירוניה - הבנות של היום
(היה פה פעם אשכול שלם שעסק במשפטים אירוניים).

- האנשה
ייחוס תכונות או יכולת דיבור לחפצים / בעלי חיים / תופעות. תיאורם כבעלי יכולות או נטיות אנושיות. (הניק @שיילה מומחה בכגון דא)
דוגמא: מזל טוב או אני מגיע בלילות (ובמובן מסוים גם מרכז לעינוי קולי)

- הקבלה
העמדת שני נושאים שאינם קשורים לכאורה, זה לצד זה, תוך הקבלה בין דברים שדומים בין שניהם.
דוגמא: הדיבוק מבני ברק

- הטעיה
מוטיב זה הוא גם נפוץ מאד בסוגת הסאטירה. כגון דו שיח שהקורא (או אחד משני המשוחחים) בטוח שמדברים על נושא אחד ובסוף מתגלה שמדובר על נושא אחר
דוגמא לטור שבנוי על הטעיה - התקופה הרעה שלי

- ניבוי
תיאור עתידי של המציאות. על פי רוב תוך הגזמה (ע"ע) של תופעות קיימות.
דוגמא: אבוי לפתרון שכזה (סבא נחום)

- הבחנה
הבחנה והנחת אצבע על תופעות נסתרות שהרבה חווים אך לא שמים לב אליהם. (כעין הסוגה המכונה 'סטנדאפ').
דוגמא: תורת האבולוציה

פעמים רבות טורים סאטיריים הם גם טורים הומוריסטיים ולכן מכילים מוטיבים הומוריסטיים נוספים כגון משחקי מילים, פראפרזה ועוד

נערך לאחרונה ב:

@Simcha

משתמש מקצוען
סאטירה היא לא הומור. היא סניף בתוך סוגת ההומור.
מדבריך עולה, להבנתי, כי כל סאטירה היא גם הומור אך לא להיפך.
פעמים רבות טורים סאטיריים הם גם טורים הומוריסטיים
אך כאן נראה כי לא כל סאטירה היא הומור בהכרח. ואני נבוכתי.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מעולה!
הדוגמא של מזל טוב להאנשה קצת אממ לא, אבל נסלחת.

כיף להיזכר באשכולות טובים...

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
וואווו. למה אין נוהל שמאמרים כאלו ננעצים לשבוע בראש הפורום?
- הבחנה
הבחנה והנחת אצבע על תופעות נסתרות שהרבה חווים אך לא שמים לב אליהם. (כעין הסוגה המכונה 'סטנדאפ').
דוגמא: תורת האבולוציה
זה כולל גם את תעוזה - להגיד בקול את מה שאחרים חושבים או אפילו לא מעזים לחשוב? זה גם עשוי להיות סאטירה.

גוגלית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי

Angular

משתמש סופר מקצוען
אני חשבתי שזאת דוגמה סאטירית לסעיף האירוניה.

נראה לי שההבדל בין סאטירה להומור הוא במטרה.
ההומור נועד להצחיק, הסאטירה נועדה ללגלג.
בויקיפדיה (לא מספיק חזקה בשביל להתאפק), מוגדרת סאטריה כהעברת ביקורת באמצעים קומיים. במילים אחרות, הסאטירה משתמשת בהומור להשחזת הלגלוג.

מאמר מעולה, תודה על הדוגמאות.

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
יפהפה מסכם ומחכים.
שתי הערות קטנות:
א- ישנו מוטיב נוסף שאשתמיטתיה למר והוא כמובן 'דמיון'- שימוש ביצורים דמיוניים או בסצנות בלתי אפשריות כמו הוראה מסכנת וכן גלידה חמה
ב- הומור זה עניין של טעם, אם יקום לו הונגרי עם זקן שיבה וינסח מודעות אֵבֶל שיצחיקו את כלל חובבי הגפילטע פיש מיד יתווסף מוטיב נוסף לויקיפדיה, לכתוב שאלו מרכיבי הסאטירה זה כמו להביא לסיני ממחוז וואהן ספר בישול של מירי זורגר. אני למשל אוהב בצלחת סאטירות מיקס המשלבות כמעט בין כל המוטיבים כמו לדוגמא הבעל עננו וכדו'
חיילך לאורייתא.

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
זה בכלל 'האנשה'.
אכן, אך יש שני סוגי האנשה, הראשון מציאותי לגמרי דהיינו שבטנה של מכונת הכביסה החלה מקרקרת כשהאכלתי אותה כבסים טריים. השני הוא דמיוני כמו זה שהכביסה הלבנה התריסה ואמרה "השאר אותי בסל, אם מכונת הכביסה שלך רעבה שתכבס אותי בסיבוב...".

עכביש

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
אתם קורעים רבותיי.
תודה על אינדקס הקישורים לכל הטוב הזה.
והמסקנה הסובייקטיבית שלי מן האשכול דנן, ש'סאטירה' הוא בעצם שם של אגף במשרד הפרסומאים 'כרפס את יח"צ'.

אולי מעניין אותך גם...