שיתוף - לביקורת ילד שראה את אמא שלו צורחת בלי שליטה עד אימה

אסתיאר

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
כל משב רוח שיבוא לא יעזור.

לא יעזור להזיז את הלילות השחורים של פחדים וחרדות מהרגע הבא.

לא יעזור למחוק את הדמעות, הכאב, המצפון והאשמה שהסתובבו בחדר בקרוסלה יום אחרי יום, בממתינה.

נכון, היא לא הייתה אשמה, זה באמת לא בגללה.

היא הייתה אישה טובה, אהובה, מלאת רצונות טובים ועשתה גם המון טוב.

עד הרגע הזה, הרגע הזה שהיא הייתה מתעוררת מדיפרסיה. (מחלה נפשית מייסרת מאוד - זה יכול לקרות גם למוצלחים ביותר)

נופלת לשם ממש כמו אדם שנפל ממגדל השן, עמוק-עמוק למטה, הכי נמוך, הכי כואב ועמוק.

עמוק עד כדי כך, שלא היה מי שידע להגיד אם זה אמת או שקר, מציאות או חלום, היה או לא היה.

אולי באמת לא היה, וזה רק דמיון של אנשים שחולים בעצמם בדמיונות על ילדות, על כאב ועל אשמה?

כי זה לא אמיתי. ולא יכול להיות. וזה כואב כל כך.

ולאן המקום הזה הלך?

המקום הכי עמוק של הילד עם הלב הכי קטן שמעולם כמעט לא פגש אהבה, חיבוק, הגנה.

של הילד הזה שראה את אחיו התינוק בוכה בהיסטריה, והוא מנסה לעלות לעגלה להרגיע, להשכיח, אבל היא גדולה ממנו בכמה כסאות...

של הילד הזה שרועד כבר כמה שעות מפחד, מאבא שעוד מעט יבוא וישמע שהוא היה ילד לא טוב...

של הילד הזה שראה את אמא שלו צורחת בלי שליטה עד אימה, והוא היה בורח לארון מתקפל לשניים...

של הילד הזה שקיבל בכיתה עונש שלא באשמתו ולא היה לו למי לספר...

של הילד הזה, שלא אכל כבר כמה שעות כי לא היה מה לאכול...

של הילד הזה שחיכה לאמא מאחורי הדלת בלילה שתפתח לו כי הוא רועד מקור...

והדלת הייתה נפתחת ונסגרת עם הרוח של היום. נעה בין רוח פרצים לרוח נמוכה... ולא הייתה תחזית מזג אוויר שהוא ידע להתכונן אליה מראש,

אל הרוח הזאת, שהייתה נכנסת אל הבית הזה שעומד על קרשים שבורים, ויש שם אמא לא יציבה, ומלא ילדים שהולכים שם יחפים, מנסים את מזלם ובורחים בין קרש לקרש, מחפשים אחיזה.

חלקם נפלו לרחוב וחלקם נפלו מרוסקים על הרצפה, כאובים, שדודים וחסרי קרקע. ללא בית, ללא אמא, ללא יציבות, ללא תמיכה, ללא כוח...

ורק הלב שלו, היה מחזיק אותו חזק ומבטיח לשמור.

והוא שמר. ככל יכולתו. היה נעלם שעות לא שעות, בארונות של הבית, מתחת למיטות, ובגיל גדול יותר מאחורי בניינים ודירות מסתור.

בבוקר כשכולם הלכו לחיידר, הוא גם הלך. אבל לא לשם. כי גם שם, אף אחד לא רצה אותו. ועם תיק האוכל הוא היה משוטט שעות ברחובות מחפש אהבה, קשר, חברה, שלווה.

ולאף אחד לא היה אכפת, ואף אחד לא ידע, ואף אחד לא שמע...

הוא שרד את הקרב. הבטיח להיות מנצח, ולהראות להם. להראות להם שהם עוד יצטרכו אליו. והוא לא עוד.

מבטיח בכל ליבו שהעבר שלו רק תקלה זמנית.

הצליח בקרב והפסיד במלחמה.

במלחמה על הנשמה היקרה שלו שנשארה שם. נשארה שם בבית פצועה וכואבת מדממת ובוכה ונהרות נהרות לא ישטפוה...

ולנשמה הזאת יש שם. יש משפחה. ילדים. בית. ויש לה מלא חובות ומלא מטלות, עבודות ועוד מלא דברים...

עברו שנים. הילד כבר גדול. הוא איש משפחה, אבא לילדים. נותן להם את חייו, מפרנס ודואג ומקשיב ומחבק ורוצה טוב. רוצה להתקרב, להתקדם לעתיד טוב וגדול.

הוא היה בטוח שהוא עם פנים קדימה, והעבר מאחוריו. האמין בכל ליבו רק בטוב, נלחם להאמין שניצח.

ויש טוב. והרבה טוב. וגם שמחה. וגם אושר. וגם רווחה. וילדים שמחים ובית ונחת.

ואין כלום. לא טוב. לא אושר. לא שמחה. לא רווחה. לא נחת.

והוא לא מבין למה.

למה הוא לא שמח, למה הוא כועס הרבה כל כך, למה הוא לא מרוצה עד הסוף, למה אין לו שמחה, למה הוא מרגיש בודד, דחוי, חסר... והוא מנסה כל כך להתקרב אל השם, להיות עובד, להיות צדיק... וזה לא קל, ואין תמיד חשק וגם לא כוח. ולאן נעלמה אהבת תורה, תפילה וקדושה...

והוא לא מבין. כי הוא לעולם לא הבין.

לא הבין, שהנשמה שלו עדיין שוכבת שם. מחכה לו בכל יום שיבוא.

אבל הוא לא מוכן. לא רוצה קשר. לא מאמין בהם. רוצה להודות באמת שזה לא באמת קרה.

נכון היא הייתה משאירה בחוץ לילות שלמים, את אחותי, כשהייתה מתנהגת לא כמו שצריך, אבל זה הייתה היא, זה לא אני.

ונכון היא גם הייתה צורחת בקולי קולות על אבא, ועדין אבא היה חזק, תמיד החזיק חזק. וגם אני.

ונכון שאחי הגדול היה מקבל מכות כואבות והיה בוכה כמו תינוק, אבל זה הוא. זה לא אני.

והוא לא ידע, שהלב הקטן שלו, לא יודע להבדיל בין אחים. הוא בטוח שכולם זה הוא, והוא זה כולם.

והוא מצידו היה שם ממש... בעשר המכות, ובכל המקומות. ללא הבדל מקום, שם, או משפחה.

ולאן שיברח ולאן שיקפוץ, יעלה, יצליח, זה עדיין שם.

והנשמה שלו רק היא, עדיין מאמינה לאמת. מאמינה בכל ליבה.

והיא הנשמה הטהורה, היא עדיין בוכה ובוכה כבר שנים. מתעקשת ושוכבת על הרצפה, מתעקשת לא לקום, כי כואב לה. כואב לה מאוד. גם עכשיו, אחרי 40 שנה. מאוד. מאוד וחזק.

ואף אחד לא מאמין לה. אפילו לא הוא.

לא מאמין לה שזה יכול להיות, שהיא עדיין שם, מאחור, מדממת פצועה וכואבת.

והיא מחכה לו.

מחכה לו בכל יום שיבוא, שיבוא ויסכים שזה קרה. שזה היה. שיקשיב, יחבק ויגיד: "את צודקת, את כאובה שלא באשמתך. פגעו בך. השפילו אותך. רמסו אותך. הכאיבו לך. היא לא הייתה בסדר. היא הייתה חולה. וזה לא היה בשליטה שלה, כי זה מחלה".

מחלה קשה, כואבת ומיסרת. מחלה של אמא צעירה, אמא לא יציבה.

להסתכל על הנשמה הזאת, הזרוקה, הכואבת שכאבה כל כך הרבה שנים. להסכים לה להיות.

להיות יחד איתה ועם הכאב ולא לברוח. לא לברוח לפתרונות ולא להכחשות. לא לעבודה, ולא למעשים.

בלי להאשים אף אחד, ובלי סיבות. אלא רק להיות.

וזה יכאב. יכאב מאוד. מאוד.

הדרך לריפוי אמיתי מכאב עוברת בהכרה הברורה בסבל שעבר עלי.

אדם שיודע לעמוד נוכח מול הכאבים שעבר. ומול השם יתברך. שהוא בורא הכל. ומדבר איתו ועם הפחד, ההשפלה, הדחייה, הכישלון, הביזיון, ולא מתנגד, לא מאשים אף אחד ולא מתבלבל. נותן לו לכאב לבוא, להיות, בלי הסתרה, ובלי שקרים, אלא באמת הפשוטה האמיתית, מעז להודות בעבר הכואב והמייסר, יום-יום, כמה זמן שצריך, בוכה על הכאב ועל מה שכאב, בהסכמה, בסבלנות, ובהמתנה, יצא צד שני מנצח.

כי יום יבוא והכאב יגמר, והלב יתנקה, והשמחה תבוא, והשפע יחזור,

והוא יזכה ויהיה הוא. מי שהוא חלם להיות.

שנזכה.​

נערך לאחרונה ב:

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
חזק מאוד.
עד הרגע הזה, הרגע הזה שהיא הייתה מתעוררת מדיפרסיה. (מחלה נפשית מייסרת מאוד - זה יכול לקרות גם למוצלחים ביותר)
היא לא הייתה בסדר. היא הייתה חולה. וזה לא היה בשליטה שלה, כי זה מחלה".

מחלה קשה, כואבת ומיסרת. מחלה של אמא צעירה, אמא לא יציבה.
האם יש במשפטים הללו צליל דק של הצדקה?
של הקטנת הבעיה לכדי "אמא לא יציבה", כשקודם כל ברור שהיא אמא רק שלפעמים קורה והיא לא יציבה?
נכון היא הייתה סוגרת את הדלת על דינה בלילות, לילות שלמים, אבל זה היא, זה לא אני.

ונכון היא גם הייתה צורחת בקולי קולות על אבא, ועדין אבא היה חזק, תמיד החזיק חזק. וגם אני.

ונכון שאחי הגדול היה מקבל מכות כואבות והיה בוכה כמו תינוק, אבל זה הוא. זה לא אני.
מבחינה ספרותית, יש כאן מעבר מוזר משימוש בשם (דינה) לכינוי (אבא ואחי הגדול).
יתכן שעדיף להחליף גם את דינה בכינוי, כדי שהקריאה תזרום. אחרי הכל, זה השם היחיד שמופיע בקטע כולו ונדמה שאין לכך סיבה מספקת.

אסתיאר

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מבחינה ספרותית, יש כאן מעבר מוזר משימוש בשם (דינה) לכינוי (אבא ואחי הגדול).
יתכן שעדיף להחליף גם את דינה בכינוי, כדי שהקריאה תזרום. אחרי הכל, זה השם היחיד שמופיע בקטע כולו ונדמה שאין לכך סיבה מספקת.

האם יש במשפטים הללו צליל דק של הצדקה?
של הקטנת הבעיה לכדי "אמא לא יציבה", כשקודם כל ברור שהיא אמא רק שלפעמים קורה והיא לא יציבה?
כן
הרבה פעמים זה קורה לאנשים הכי טובים.

זה מחלה לכל דבר. ולכן צריך להבין שזה לא דווקא מידות רעות, כמו יותר מחלה שצריכה טיפול

ותודה על הערות מחכימות!!

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כן
הרבה פעמים זה קורה לאנשים הכי טובים.

זה מחלה לכל דבר. ולכן צריך להבין שזה לא דווקא מידות רעות, כמו יותר מחלה שצריכה טיפול

ותודה על הערות מחכימות!!
צריכה טיפול אין פירושה מוצדקת.
בדיוק כפי שאישה חולה (פיזית) שמשאירה את הבית לקרוס בהעדרה - היא לא עושה מעשה מוצדק, גם אם הוא מובן.
בעיניי ישנה בעיה מהותית בהצדקה של קשיים נפשיים, במקרים בהם המתמודד לא פונה לעזרה.

ברור שזה יכול לקרות לכל אחד, ואין לי כוונה לשפוט אף מקרה ספציפי.
אבל כאן מדובר על פרסום באופן כללי, ואני חוששת שישנו סיכון מסויים כאשר אומרים "זה בסדר, זה קורה לפעמים" כי המשך המשפט יכול להיות - אז אין צורך שתיקח אחריות.
ובמקרים ספציפיים בהם המתמודד מסוגל לקחת רמה מסויימת של אחריות ולהעניק לילדיו חיים קצת יותר סבירים (טיפול תומך, סיוע מהסביבה... כל האופציות פתוחות) - אמירה כזו היא מסוכנת.
בעיניי, לפחות.

אסתיאר

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איפה כתוב שזה בסדר?

זה לגמרי לא בסדר.

זה רק כתוב בצורה לא מאשימה. כי זה באמת מחלה. אבל לגמרי לגמרי

זה דורש טיפול!!!! ברור!!!

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איפה כתוב שזה בסדר?

זה לגמרי לא בסדר.

זה רק כתוב בצורה לא מאשימה. כי זה באמת מחלה. אבל לגמרי לגמרי

זה דורש טיפול!!!! ברור!!!
לכן שאלתי האם יש כאן רמז להצדקה. האם יש רמז שהאמא צודקת בדרכה שלה.
הבנה צריכה שתהיה, אבל לא הצדקה.

tmr

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עצוב. מרגש. וכתיבה מעולה.
לא חושבת שיש פה מקום לצודקת ולא צודקת. מדובר במחלה שקיימת ומשפיעה על מי שחי בסביבתה. וגם אלו שעושות כל השתדלות להתמודד איתה בצורה הכי נכונה- ייתכן מצב שהנפש לא תעמוד בו. הן לא תמיד אלו ששולטות על החיים שלהן בתקופות האלו- אלא העזרה החיצונית שכמו כל דבר חיצוני- לא תמיד הכי מדויקת. ומותר ואפילו חשוב להכיל את הנפילות האלו. (כמובן לגבי האמא). הילד לא חייב לשמוע את זה. וחמלה- לא פרושה הסכמה עם המצב.

אסתיאר

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
נראה שכתבת מהלב.
אהבתי את התובנה, שטובה לכל מקרה של פגיעה.
קודם לכל להכיר בכך שחווינו חוויה "לא נכונה" לנפש,
וזו התחלת הריפוי.

אסתיאר

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעצם כולנו עוברים אתגרים בכל מיני סִיטוּאַצְיוֹת. ואם אנחנו מכירים בהם, זה כבר התחלה של תהליך מבורך.
כי זה או שאני מכיר בזה, ויודע לבחור משם מחדש, או שאני פועל משם הלאה, וממשיך את זה לדור הבא... שימשיך את זה לדור אחריו ואחריו...

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
בעצם כולנו עוברים אתגרים בכל מיני סִיטוּאַצְיוֹת. ואם אנחנו מכירים בהם, זה כבר התחלה של תהליך מבורך.
כי זה או שאני מכיר בזה, ויודע לבחור משם מחדש, או שאני פועל משם הלאה, וממשיך את זה לדור הבא... שימשיך את זה לדור אחריו ואחריו...
נכון.
וכאשר מקצינים סיטואציה היא מאירה לנו את ההבנה שנכונה לכל מקרה.
ולכן חידדת לי את ההבנה דרך הסיפור הקיצוני שלך, שיש יחס שהוא לא נכון,
הוא חוויה לא נכונה!
המשמעות היא שבעיבוד החוויה צריך להבין שקרה פה משהו "לא נכון",
כי אפשר לפרש דברים באופן אחר למשל לומר אני זאת שטעיתי, או היה מגיע לי צעקות,
או זה נורמלי, וכל התגובות הללו לא נכונות, ואילו התגובה של יש כאן אדם "חולה" ואני לא לוקחת ממנו
את החלק הזה, זה משהו ששייך לו והוא לא יכול להעביר אלי את החוויות שלו כי אני לא אאפשר זאת.

ףץףץ

משתמש חדש
לא ראיתי בקטע שום גיבוי להתנהגות של האמא, רק תאור החוויה של הילד.
ולכל אלו שיש להם מה לומר לגבי המתמודדים אני מאחלת להם שימשיכו כל החיים לחשוב שזה כפתור שלוחצים עליו.
יש מצבים שבהם האדם נאבק וצונח והמחלה הזו גדולה ממנו.
קל להגיד שיתמודד שיטפל אם לא בקרתם בבור השחור הוא.
אם יש ביקורת היא על אלו שהיו סביב
האבא, הצוות החינוכי שנתן יד לשיגעון הזה להמשיך

מושקא רייכמן

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
וואו. כ"כ אותנטי.
וישנה נפש של הילד הזה, שכל כך זקוקה להכרה, להבנה של המציאות.
ישנה נפש של הילד הזה, זה הגדל למבוגר המחפש את עצמו בעולם, שזקוקה לשייכות, ליציבות.

וישנה נפש של הילד הזה, שמקבלת מנוחה לנפשה הסוערת עם האבחנה שיש שם למציאות הזאת,
וישנם הרבה אנשים בעולם שה' בחר בהם להתמודדות הקשה הזאת, והם אנשים נורמלים, עם משכל, רצונות, כשרונות, ובעיקר נשמות טובות עם כאב כל כך גדול שמסתיר על מי שהם באמת.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלו

א הוֹדוּ לַיהוָה כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב הוֹדוּ לֵאלֹהֵי הָאֱלֹהִים כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ג הוֹדוּ לַאֲדֹנֵי הָאֲדֹנִים כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ד לְעֹשֵׂה נִפְלָאוֹת גְּדֹלוֹת לְבַדּוֹ כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ה לְעֹשֵׂה הַשָּׁמַיִם בִּתְבוּנָה כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ו לְרֹקַע הָאָרֶץ עַל הַמָּיִם כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ז לְעֹשֵׂה אוֹרִים גְּדֹלִים כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ח אֶת הַשֶּׁמֶשׁ לְמֶמְשֶׁלֶת בַּיּוֹם כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ט אֶת הַיָּרֵחַ וְכוֹכָבִים לְמֶמְשְׁלוֹת בַּלָּיְלָה כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:י לְמַכֵּה מִצְרַיִם בִּבְכוֹרֵיהֶם כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:יא וַיּוֹצֵא יִשְׂרָאֵל מִתּוֹכָם כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:יב בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:יג לְגֹזֵר יַם סוּף לִגְזָרִים כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:יד וְהֶעֱבִיר יִשְׂרָאֵל בְּתוֹכוֹ כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:טו וְנִעֵר פַּרְעֹה וְחֵילוֹ בְיַם סוּף כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:טז לְמוֹלִיךְ עַמּוֹ בַּמִּדְבָּר כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:יז לְמַכֵּה מְלָכִים גְּדֹלִים כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:יח וַיַּהֲרֹג מְלָכִים אַדִּירִים כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:יט לְסִיחוֹן מֶלֶךְ הָאֱמֹרִי כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:כ וּלְעוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:כא וְנָתַן אַרְצָם לְנַחֲלָה כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:כב נַחֲלָה לְיִשְׂרָאֵל עַבְדּוֹ כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:כג שֶׁבְּשִׁפְלֵנוּ זָכַר לָנוּ כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:כד וַיִּפְרְקֵנוּ מִצָּרֵינוּ כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:כה נֹתֵן לֶחֶם לְכָל בָּשָׂר כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:כו הוֹדוּ לְאֵל הַשָּׁמָיִם כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:
נקרא  15  פעמים

לוח מודעות

למעלה