דרוש מידע טיפול רגשי בבעיית קשב וריכוז

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
מישהו אמר שהם פחות מקצועיים?
בהנתן שהם לא למדו אימון ממוקד לADHD הם פחות מקצועיים לאמן ADHD.
אנשי מקצוע, מטפלים, שמוסיפים לארגז הכלים שלהם אימון לADHD, יוכלו לאמן בהצלחה מרובה ADHD.
ובמקומות מסויימים אכן יש להם יתרון. בגלל הרקע המקצועי.
יש לי הרגשה שכדאי לך להכיר יותר מה זה ריפוי בעיסוק לפני שאת פוסלת.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
ככל והפרעת קשב משמעותה בגדים על הרצפה אני אכן מבין שאילוף פותר את הבעיה. (בעיקר של הסובבים שהילד/מבוגר כבר לא מהוים בעיה למערכת)
אבל מנסיוני האישי זה קצת יותר רחב. ומכיון שעיקר הקושי הריגשי (לפחות במקרה שלי) נובע מהקושי לישם את הפוטנציאל (בעיקר הלימודי אבל לא רק). איך זה יכול להפתר על ידי אילוף.
כמובן שזה חשוב מאוד להקנות הרגלים וכלים להתמודדות אבל לא מבין איך זה "פותר " את הבעיה.
כשתפנה אותי להודעה שבה כתבתי או רמזתי שהפרעת קשב משמעותה בגדים על הרצפה, נוכל להמשיך את הדיון :)

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
מתעניין באמת - באיזה מוסד מכובד (אקדמי/בפיקוח אקדמי - כי בלי זה קצת קשה לקבוע מהי הסמכה משעותית ומקצועית ומהו קורס וחצי) מלמדים טיפול ריגשי כפתרון לבעיית קש"ר?
שים לב לאורך השרשור שמעולם לא טענתי שזה פתרון.
זה טיפול לקשיים רגשיים שהם חלק מהבעיה או משניים לה. לא לשום דבר אחר.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
מתעניין באמת - באיזה מוסד מכובד (אקדמי/בפיקוח אקדמי - כי בלי זה קצת קשה לקבוע מהי הסמכה משעותית ומקצועית ומהו קורס וחצי) מלמדים טיפול ריגשי כפתרון לבעיית קש"ר?
בשום מוסד לא פותרים בעיות קש"ר.
במוסדות רפואיים מכובדים (נגיד סתם לשם הדוגמא, מרפאת קשב של כללית בפתח תקווה) מעסיקים מטפלים רגשיים מוסמכים כדי לתמוך בטיפול בקשב.

צוות המרפאה​

אין לי כלום עם המרפאה הזו, מעולם לא דרכתי בה.
סתם גוגל עזר לי בחיפוש.

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
כשתפנה אותי להודעה שבה כתבתי או רמזתי שהפרעת קשב משמעותה בגדים על הרצפה, נוכל להמשיך את הדיון :)
מכיוון שאני בעל בעיית קש"ר - נבהלתי ברגע הראשון שאולי בהתקף אימפולסיבי אופייני כתבתי בלי קש"ר.
חזרתי אחורה - ובאמת יתכן שבנפתולי השרשור המשמעות יצאה מהקשרה -ולא לזה התכוונת - אבל זו לא אשמתי...
נתחיל
שלב 1 -(ההדגשות לא במקור)
מעבר לזה - מי שלוקח ריטלין מגיל צעיר בד״כ יגיע לגיל מבוגר וכבר לא יצטרך את זה לתפקוד יומימי כי המח כבר מאומן.
(לא אומר שהוא לא יצטרך מדי פעם אבל אם השנים בד״כ ילך ויפחת הצורך...)
ואני שאלתי -
טענה מעניינת - מה המקור של זה? ככל ויש חוסר נוירולוגי אמיתי באיזה צורה עובד המנגננון הזה?
ענית לי -כתשובה לשאלה איך האימון מיתר טיפול תרופתי בהמשך -
יש הרבה מקום לרכישת מיומנויות, גם אם הקושי הנוירולוגי הבסיסי נשאר אפשר לרכוש דרכים 'לעקוף'.
דוגמא קטנה ופשוטה: הרגלי סדר.
מאד קשה להקנות לילד עם קושי בקשר הרגלי סדר,
אבל אחרי שהוא התרגל נגיד אוטומטית לשים בגדים בסל כביסה ולא על הרצפה, הוא ימשיך בזה בבגרותו.
איפה טעיתי? :unsure:

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
מכיוון שאני בעל בעיית קש"ר - נבהלתי ברגע הראשון שאולי בהתקף אימפולסיבי אופייני כתבתי בלי קש"ר.
חזרתי אחורה - ובאמת יתכן שבנפתולי השרשור המשמעות יצאה מהקשרה -ולא לזה התכוונת - אבל זו לא אשמתי...
נתחיל
שלב 1 -(ההדגשות לא במקור)

ואני שאלתי -

ענית לי -כתשובה לשאלה איך האימון מיתר טיפול תרופתי בהמשך -

איפה טעיתי? :unsure:
בזה שלקחת דוגמא קטנה אחת, שהדגשתי מראש שזו דוגמא אחת, וטענת שזה מה שבעיניי פרושו הפרעת קשב וריכוז.
אז לא, בעיניי בגדים על הרצפה זו דוגמא אופיינית.
אחת.
קטנה.

תכתוב את שאר הדוגמאות....
הטמעת הרגלים הם אחד הכלים שעוזרים לאנשים עם הפרעת קשב לרכוש שליטה ומנהיגות על החיים של עצמם.
ואגב, זה לא בשביל 'המערכת' זה האדם עצמו והחיים שלו והנוחות שלו.

תדמיין רווק שחי לבד בבית, אין מערכת. אין אף אחד שמחייב אותו. לצורך העניין הוא גם עובד מהבית כעצמאי.
בשבילו הוא צריך את הבגדים בכביסה, לא בשביל אף אחד אחר.

ומהיכרות עם מבוגרים בעלי הפרעת קשב, חלקם רכשו לעצמם כלים טובים והפכו את הכדור למשהו שהם לוקחים לפעמים כשהם רוצים. וברוב הזמן החיים שלהם זורמים בס"ד עם הטקטיקות שכבר יש להם ביד.

נערך לאחרונה ב:

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
שים לב לאורך השרשור שמעולם לא טענתי שזה פתרון.
זה טיפול לקשיים רגשיים שהם חלק מהבעיה או משניים לה. לא לשום דבר אחר.
להקדמה אנא עיין בהודעה הקודמת :)
במקרה שלך כנראה באמת טעיתי. (קיטלוג אוטומטי..)
אבל נושא האשכול הוא
נשמח לשמוע המלצות לטיפולים רגשיים לילד בן 6 שיש לו בעיית קשב וריכוז.
משהו כמו טיפול בבע''ח, או באומנות וכדו'.
למקרה שהומלץ ע''י הרופא לקחת ריטלין, אנחנו מחפשים משהו שייתר את הצורך ברטלין
תודה רבה
ובהמשך התפתח עימות האם זה יתכן או לא ונוצרו שתי קבוצות - האחת מנסה לצדד שכן והשניה מבטלת מכל וכל.
בשלב הזה קצת איבדתי את הרצף... והסקתי שאת תומכת בזה
מעיון חוזר כנראה שאת תומכת בשילוב של שני הכלים אימון וטיפול ריגשי לצד התרופה.
אבל מכאן נבעה הטעות.
אם אני צודק - אז תסלחו לי אני מנסה להבין - מה הוויכוח.
נראה לי שאתן מסכימות כמעט על הכל...

שוס

משתמש רשום
סליחה על הקטיעה של ההתכתבות היפה פה אבל היה חשוב לי
לשתף אתכם בתוסף טבעי כן (הזבל והבזבוז כו') שאישית
אני רואה עין בעין על הבת שלי שהוא מהווה תחליף מדהים לרטלין וללא! השפעות ותופעות כימיות לא יודעות וכן ידועות על המוח והרי הקישור זה התוסף ופה מאמר שלו בנושא שווה לקרוא ב"ריכוז"

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
סליחה על הקטיעה של ההתכתבות היפה פה אבל היה חשוב לי
לשתף אתכם בתוסף טבעי כן (הזבל והבזבוז כו') שאישית
אני רואה עין בעין על הבת שלי שהוא מהווה תחליף מדהים לרטלין וללא! השפעות ותופעות כימיות לא יודעות וכן ידועות על המוח והרי הקישור זה התוסף ופה מאמר שלו בנושא שווה לקרוא ב"ריכוז"
או שיש לזה השפעה, או שאין לזה השפעה.
זה שמשהו עשוי מצמחים לא אומר שהוא לא משפיע על המוח או שאין לו השפעות כימיות. לא חסרות תרופות שמופקות מצמחים או צמחים שידוע על השפעות פרמקולוגיות של הרכיבים שלהם. זו המשמעות של "צמחי מרפא".
אם לא היו לו "השפעות כימיות" הוא לא היה יכול לעבוד.
זה בלי קשר לשאלה האם זה עובד והאם זה מחליף ריטלין. רק לעצם הטענה שזה ללא השפעות (אגב, איך אפשר לטעון שאין השפעות לא ידועות?...)

שוס

משתמש רשום
כנראה אני ממש צריכה לשקול בפלס כל תג ותג, לא באתי להתנצח, אלא לפתוח אפיק שלא ממש קיבל מקום בשרשור ואולי יביא תועלת למי שפתחה אותו.
אני חושבת שמה שכתבתי קודם היה ממקום פשוט וללא פסילה או חיוב להבעת דעה נגדית.
בהצלחה

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
כנראה אני ממש צריכה לשקול בפלס כל תג ותג, לא באתי להתנצח, אלא לפתוח אפיק שלא ממש קיבל מקום בשרשור ואולי יביא תועלת למי שפתחה אותו.
בהצלחה
לא קשור לפסילה או חיוב, קשור לעובדות.
אמרת שאין השפעות, תיקנתי עובדתית.

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
בזה שלקחת דוגמא קטנה אחת, שהדגשתי מראש שזו דוגמא אחת, וטענת שזה מה שבעיניי פרושו הפרעת קשב וריכוז.
אז לא, בעיניי בגדים על הרצפה זו דוגמא אופיינית.
אחת.
קטנה.

תכתוב את שאר הדוגמאות....
הטמעת הרגלים הם אחד הכלים שעוזרים לאנשים עם הפרעת קשב לרכוש שליטה ומנהיגות על החיים של עצמם.
ואגב, זה לא בשביל 'המערכת' זה האדם עצמו והחיים שלו והנוחות שלו.

תדמיין רווק שחי לבד בבית, אין מערכת. אין אף אחד שמחייב אותו. לצורך העניין הוא גם עובד מהבית כעצמאי.
בשבילו הוא צריך את הבגדים בכביסה, לא בשביל אף אחד אחר.

ומהיכרות עם מבוגרים בעלי הפרעת קשב, חלקם רכשו לעצמם כלים טובים והפכו את הכדור למשהו שהם לוקחים לפעמים כשהם רוצים. וברוב הזמן החיים שלהם זורמים בס"ד עם הטקטיקות שכבר יש להם ביד.
אני חדש במועדון (הובחנתי רשמית לפני שנה וחצי).
וכל התובנות שלי הם לא ממקור מקצועי אלא רק מניתוח של כל תופעות הלוואי של אדם אחד בלבד לאורך השנים... והוא אני (זה מצרך נדיר מבחינתי כמו איזה חפירה ארכיאולוגית אוטנטית שנפתחה אחרי 2000 שנה בלי שנגעה בא יד אדם -מצד אחד עד גיל 38 נלחמתי בהפרעה בלי מודעות ובלי כימיקלים [היום אני מבין שבהצלחה רבה- האימון שעשיתי לעצמי הוא עבד בהרבה דברים נפלא- בשעת מעשה לא תמיד הרגשתי כך] ומנגד כיום עם טיפול תרופתי שמאפשר לי קצת לחפור ולהשוות את ההבדלים).
אחרי כל הקשיים מסביב, הקושי המרכזי לאורך כל הדרך (כבחור בישיבה וכיום כאברך (אני יודע שאתם מייד מסתכלים בשעון במבט תמה "אברך בפרוג בשעה 11:25???" זה בסדר קיבלתי פתק אישור מאישתי לחברותא שאני מחסר מסיבה מוצדקת.... ;) ) הוא היכולת להתמודד מול מערכת לימוד, שבחלקו הגדול מופשט, ומצריך מעקב אחרי שלבי הסוגיא, שבנויים זה על זה. כאשר חלק גדול מהחלקים עצמם הוא לא חד משמעי. וסתם כך מול הצורך לשבת על המקום לאורך שעות ארוכות, וזה נראה בלתי אפשרי. למרות שהלימוד עצמו והנושאים שלו מרתקים ומעניינים. ומזה נוצרים קשיים רגשיים כי השאיפות עצומות אבל הפוטנציאל לא ממוצה..
פיתחתי לעצמי כל מיני שיטות הישרדות שאמנם הביאו סיפוק רב מהלימוד אבל ממש לא לפיתרון.
לכן מנסה להבין איזה אימון או טיפול ריגשי היה פותר את הקושי הזה בלי כדור.
אחרי הכדור עדיין נצרך אימון לשנות הרגלים של שנים אבל זה אחרת.
העניינים האחרים הם וודאי משמעותיים ואישתי משתגעת לפעמים מהבלגן שאני חי בו (כשאני שותף כלים וזה קורה די הרבה- היא צריכה אח"כ לשתוף את הריצפה... (מעצבן - אבל יש לזה גם מעלות בסה"כ נראית לי עיסקה די טובה...) אבל עדיין הם נלווים ומשניים לקושי העיקרי.
בנוגע לרווק הבודד - במה הוא עובד מהבית יש איזה עבודה משמעותית שבה הוא ירגיש שהוא ממצה פוטנציאל ולא משאיר גרביים בסלון הוירטואלי ?

שוס

משתמש רשום
הכוונה להשפעות שליליות היתה. והיה נראה לי מובן. סורי על אי ההבנה.
וכן אני עדיין חושבת של'תקן עובדתית' כמעט כל תגובה של מישהו אחר נקרא התנצחות.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
בנוגע לרווק הבודד - במה הוא עובד מהבית יש איזה עבודה משמעותית שבה הוא ירגיש שהוא ממצה פוטנציאל ולא משאיר גרביים בסלון הוירטואלי ?
כשהוא יבוא אלי לייעוץ תעסוקתתי נשקול :)
הוא היה מקרה היפותטי.

אני חדש במועדון (הובחנתי רשמית לפני שנה וחצי).
וכל התובנות שלי הם לא ממקור מקצועי אלא רק מניתוח של כל תופעות הלוואי של אדם אחד בלבד לאורך השנים... והוא אני (זה מצרך נדיר מבחינתי כמו איזה חפירה ארכיאולוגית אוטנטית שנפתחה אחרי 2000 שנה בלי שנגעה בא יד אדם -מצד אחד עד גיל 38 נלחמתי בהפרעה בלי מודעות ובלי כימיקלים [היום אני מבין שבהצלחה רבה- האימון שעשיתי לעצמי הוא עבד בהרבה דברים נפלא- בשעת מעשה לא תמיד הרגשתי כך] ומנגד כיום עם טיפול תרופתי שמאפשר לי קצת לחפור ולהשוות את ההבדלים).
באמת כל אדם הוא 'פתית שלג' ייחודי מבחינת שאין אדם דומה לחברו.
אבל ביחד עם זה זה גם נכון שהרבה אנשים דומים. ואני בטוחה שאם תקרא חוויות של אנשים אחרים תגלה שיש לזה הדים ועוד אנשים שעברו דברים ואפשר ללמוד מנסיונם האישי או המקצועי.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
הכוונה להשפעות שליליות היתה. והיה נראה לי מובן. סורי על אי ההבנה.
וכן אני עדיין חושבת של'תקן עובדתית' כמעט כל תגובה של מישהו אחר נקרא התנצחות.
מה לעשות, פורום ציבורי, יש אנשים שבגלל הודעות כאלו יתנו תרופות "בטוחות" בלי לדעת שהן לא בהכרח תמימות.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
העניינים האחרים הם וודאי משמעותיים ואישתי משתגעת לפעמים מהבלגן שאני חי בו (כשאני שותף כלים וזה קורה די הרבה- היא צריכה אח"כ לשתוף את הריצפה... (מעצבן - אבל יש לזה גם מעלות בסה"כ נראית לי עיסקה די טובה...)
א. זו עסקה די גרועה
ב. למה שלא תנגב בעצמך?
אחד הדברים היפים שלמדתי מהספר 'האיידיאייצ'די שלי' זה לקחת אחריות בלי לקחת אשמה, וזה אחד הדברים שאנשי קשב מתקשים בהם.

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
כשהוא יבוא אלי לייעוץ תעסוקתתי נשקול :)
הוא היה מקרה היפותטי.

באמת כל אדם הוא 'פתית שלג' ייחודי מבחינת שאין אדם דומה לחברו.
אבל ביחד עם זה זה גם נכון שהרבה אנשים דומים. ואני בטוחה שאם תקרא חוויות של אנשים אחרים תגלה שיש לזה הדים ועוד אנשים שעברו דברים ואפשר ללמוד מנסיונם האישי או המקצועי.
בדיוק בשביל זה אני פה לשאול ולשמוע (וקצת להשמיע.... מתנצל החלק הזה בדרך כלל יוצא קצת ארוך ;) )

אפרת2

משתמש פעיל
בהצלחה
באופן עקרוני, באשכולות מעין אלה, כל מה שנוגע בציפורן הקטנה בנושאים טיפוליים [ומי כמוני מתנגדת לשרלטנים] עלול להקפיץ פה כמה מוחות.
תגובות שישמע מהן זיק של 'זלזול' למרות שאין כל כוונה כזו בכלל! בכלים הישנים והטובים - יזכו אוטומטית בתגובה מלומדת ומת...

גם אני מתנצלת שבכלל נכנסתי לזה.
לכו לטיפולים רגשיים, למרפאות בעיסוק, ולכל מי שאתם חושבים לנכון.
המלצה קטנה שלי, פתחו את המח לכיוונים חדשים ואיכותיים.

הקטן שבאריות

משתמש צעיר
א. זו עסקה די גרועה
ב. למה שלא תנגב בעצמך?
אחד הדברים היפים שלמדתי מהספר 'האיידיאייצ'די שלי' זה לקחת אחריות בלי לקחת אשמה, וזה אחד הדברים שאנשי קשב מתקשים בהם.
א- כל מטבח הוא פתית שלג ייחודי זה תלוי מהם הכלים ומהי הרצפה.
ב- אם הייתי שם לב לרצפה היא לא הייתה מתרטבת... סתם אני באמת מנגב.
בנוגע לעסקה התכוונתי לאו דווקא לרטיבות על הריצפה אלא לכלליות הבעיה הם אמנם מקשים עליה אבל גם נותנים לה מגוון מעלות ותכל'ס נראית לי עסקה שווה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה