חרדיה יחידה בחברה חילונית? אשמח שתיכנסי...

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

פאנטה

משתמש סופר מקצוען
אני רק מניחה כאן שדבר כזה מחייב שאלת רב
והרב גואלמן למשל לא מתיר את זה
בצורה גורפת?
אני חושבת שכל עניין לגופו
בכל אופן מומלץ לפנות לרב שמקובל עליה ולפרט בפניו את כל הפרטים

למדן וידען

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אחד המדדים זה לנצור את הגועל הטבעי כששומעים משהו שחריג לנו, ולהיות מודעים ליום שזה כבר לא מגעיל פתאום..
אז זה כבר מסוכן.

אישית עבדתי כמה שנים ככה...
מהניסיון שלי, עצם השאלה לכל מי ששואל זה עצמו סימן שזה לא בשבילו.

מי שחזק בצורה טבעית בנושאים וברגישויות האלו למשל כי הוא גדל בסביבה כזאת וכדו' או כי
את טיפוס ביישן ויותר יבש
ההתמודדות שלו לא קשה.

השאר יתקלקלו בצורה כזאת או אחרת.

ישראלה ישראלי

משתמש סופר מקצוען
קודם כל תודה על המענה המפורט,
אני נשואה (רואה שזה משהו שחזר על עצמו...) ושאלתי רב, ובאמת אמר לי להקפיד על סינון וכו׳,
התחלתי שם ממש לאחרונה ואני מאד מזדהה עם כל מה שכתבת, בדיוק הדברים שאני נתקלת בהם כל הזמן,
רציתי לשאול אותך כמה דברים:
איך את מגיבה כשקוראים לך לאכול/לשתות קפה וכו׳ אנשים שבאים ברצון טוב (לא ארועים חברתיים רשמיים שבהם כבר התניתי מראש שאני לא יהיה חייבת להשתתף),
מה את עושה עם סינון? והאם זה לא מפריע בעבודה השוטפת.
איך את מסתדרת עם השעות כשכולם באים מאוחר ויוצאים מאוחר? משלימה שעות או מגיעה מוקדם לבד?
אני סתם ככה לא שותה קפה.
יש לי בקבוק של מים ואני ממלאה אותו מידי פעם כך שלרוב התשובה שלי היא: תודה אבל אני שותה רק מים
לפעמים אני יוצאת למלאות את הבקבוק ואז מישהו מצטרף אז אני כן קצת אשוחח בדרך אבל במטבח לא אשאר מעבר לזמן של מילוי הבקבוק
סינון יש לי את anywhere של נטפרי. קיבלתי אישור מהטכנאי של החברה להתקין לרוב זורם אבל כן היה פעם או פעמיים שנאלצתי לנתק עד שיאשרו לי אתר מסוים
אני הודעתי מראש מה שעות העבודה שלי אצלנו בצוות ספציפית כולם מגיעים מוקדם ויוצאים מאוחר כך שיש את הקטע לחתוך אבל מבחינתי הם ידעו מראש
את כבר שם או שוקלת לעבור?

ישראלה ישראלי

משתמש סופר מקצוען
בנוגע לזה -

לא מדויק
יהיו הקנטות כל הזמן- לא שנאה.
ולפעמים ידברו ביניהם על הדוסים הגנבים והצבועים - כמובן בשקט כדי לכבד אותך וכדי "שלא תשמעי" אבל בזווית העין ממש יחכו להסברים - ואת תצטרכי לשתוק. למה? ככה. כי את לא יודעת את התשובות. כי התקשורת שאת צורכת מסוננת, וכי את בוחרת להאמין למרות הכל..
בנוגע נושאי שיחה - בדרך כלל הם מכבדים, יחד עם זאת - אם את לא מבינה על מה הם מדברים - כנראה שלא כדאי לך לשאול.
ממש ממש לא מחייב
ואיך שאני חושבת הם לא מידי מכבדים מעצמם בנושאי שיחה כי זה חלק מנושאי השיחה שלהם והעבודה בשבילם היא המקום לדון בכאלו עיניינים. למרות שאני כתבתי שאני בינתיים לא נחשפתי לא חושבת שבגללי הם לא מדברים. (אבל כן אני עובדת הרבה מהבית)

ישראלה ישראלי

משתמש סופר מקצוען
מעניין אם נשארה מישהי שלא הוצאת לה את החשק לעבוד בחברה חילונית אחרי כזה דבר.
לא זה מה שחשבתי לעשות באמת באתי וסיפרתי איך אני מרגישה מזווית עיני.
בדרך כלל מביאים נקודות זכות וחובה אבל אני באמת חושבת שמהפן של חרדית חילונית אין שום פלוסים
הפלוסים הם בקטע של גובה המשכורת, המקצועיות, הערכה ודברים שפחות קשורים לשאלה של פותחת האשכול

RRRRR

משתמש מקצוען
קודם כל תודה על המענה המפורט,
אני נשואה (רואה שזה משהו שחזר על עצמו...) ושאלתי רב, ובאמת אמר לי להקפיד על סינון וכו׳,
התחלתי שם ממש לאחרונה ואני מאד מזדהה עם כל מה שכתבת, בדיוק הדברים שאני נתקלת בהם כל הזמן,
רציתי לשאול אותך כמה דברים:
איך את מגיבה כשקוראים לך לאכול/לשתות קפה וכו׳ אנשים שבאים ברצון טוב (לא ארועים חברתיים רשמיים שבהם כבר התניתי מראש שאני לא יהיה חייבת להשתתף),
מה את עושה עם סינון? והאם זה לא מפריע בעבודה השוטפת.
איך את מסתדרת עם השעות כשכולם באים מאוחר ויוצאים מאוחר? משלימה שעות או מגיעה מוקדם לבד?
עבדתי ככה כמה שנים
מבחינת חברה היה די קשה
אבל התרגלתי שאני באה לעבודה ולא לחברה(למרות שבסוף אחרי כמה שנים זה מה שגרם לי לעבור)
ולגבי אוכל קפה זה היה ברור די מהר שאני לא משתתפת וזה לא מתאים,
הייתי אוכלת ושותה רק במקום שלי ליד המחשב,
אז אחרי שבועיים כבר לא היו הצעות כאלו,
ובמטבח כשהייתי מכינה קפה אם היו באים ומדברים
השתדלתי להגיב את המינימום הנדרש
הייתי באה מוקדם ויוצאת מוקדם הם הבינו את זה
היו שם עוד כמה אמהות חילוניות שגם עשו ככה בגלל הילדים
אני חושבת שזה קשור הרבה לאופי
צריך לדעת להיות סנובים ולא מידי חברותיים
אישית הם כיבדו והעריכו את זה

ר.ב.ב.ש

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
בתפקידי הייתי בכל תקופה בחברה אחרת [סוג של יועץ לחברות]
ראיתי את הקבוצות נשים החרדיות שעובדות בתוך מסגרת שאינה כזו.

ואחרי הרבה שנים [כמעט 20] של ניסיון,
לנשים שהן שכליות, אאוטסיידריות מבחינה חברתית [או לפחות יודעות לחיות כך 9 שעות ביממה] יש סיכוי למצוא מקום יחסית נוח, ושתעשה שאלת רב.
אך מישהי שהיא חברותית [ואפילו לא בצורה מלאה, אלא סגנון יותר חברי] מאד קשה עד כמעט בלתי אפשרי להחזיק מעמד מכמה בחינות. גם מהבחינה היומיומית בסגנון ורמת השיח, גם מבחינת הקשרים החברתיים שמחוץ לחיי העבודה, [ולא רק בילויים וכדומה] ובעיקר המושגים, הידע, המרחב מחיה, מאד קשה ואולי בלתי אפשרי לשמור על רמה רוחנית נאותה כפי שהגעת לחברה.

אני אישית בעבר הייתי מסדר המון מקומות עבודה לנשות החברים שלי, הקרובים וכדומה,
אחרי שראיתי את התוצאות הפסקתי.

בתוך קבוצה חרדית, שיש לה אוטונומיה משלה - הכל שונה כמובן.
ועדיין מומלץ לשאול רב לפני כל מקום עבודה, תוך ידיעת הפרטים, סגנון המשרד הן הצד הפיזי והן הצד החברתי, צורת הניהול מבחינה חברתית [יש חברות שיש חיי חברה ובילוי פוריים שהם חלק מאסטרטגיית ניהול] וכדומה

ואגב, גם לגברים זה לא קל, וכל מקום צריך את האבחון שלו, האם מתאים לגבר חרדי להיות שם, והאם יצליח להסתדר. אני אישית קיבלתי עצות מכמה רבנים, שגרמו לי להצליח לשמור על רמתי הרוחנית ברוב רובם של המקרים.

מאיר ומלי

משתמש מקצוען
גם אני במצב כזה,
חרדית יחידה בחברה חילונית.
(לא הייתי הולכת על זה מלכתחילה... - גם בקטע דתי וגם בקטע חברתי שממש חסר לי!)
זה היה לאחר התייעצות עם רב
שהתנה כמה תנאי סף (חדר לבד ממש! סינון וכו..)

הבסיס בעיני הוא להתחיל מראש בצורה שידעו שאת נבדלת מהם
אין שיחות סרק
אין צחוקים ובדיחות
כמובן וכמובן שאין ארוחות יחד
ארועי צוות וגיבוש - עוד לפני הכניסה להודיע שתעדרי מהם.

בעיני זה גם מאד תלוי אופי
אם את טיפוס מתיידד בקלות וחברתי מאד
זה יהיה הרבה יותר קשה לשדר מרחק שנצרך מאד במקומות האלו
אני קצת למדתי לשדר "סנוביות" וזה שומר עלי ב"ה

תודה לה',
יכולה לומר שבהרגשה שלי ושל בעלי- לא ראינו השפעה גרועה כלשהיא
לא שומעת מה שלא צריך לשמוע (בכל אופן לא יותר מחברה חילונית עם קבוצה חרדית)
כמובן ש-"אל תאמין בעצמך" וזה צורך שמירה ובדיקה אדוקה

נקודה מסוימת,
דוקא בגלל שאני לבד
אני יכולה להעמיד מולם את העקרונות שלי בצורה ברורה ולא מתפשרת
לעומת מצב בו את נמצאת עם מקבילה חרדית בעלת עקרונות פשרניים יותר
והחילונים לא מבינים מי פה החרדית הנכונה....

בהצלחה!

שושנה אב

משתמש צעיר
לפני שנכנסתי לעבודה התייעצתי עם אחת שעובדת הרבה שנים בחברה חילונית והיא יעצה לי להגיד על הפעם הראשונה שמציעים לי לשתות או לצאת לאכול - שאני לא אוכלת עם גברים מבחינה דתית.
דורש אומץ אבל חוסך המון אי נעימיות אחר כך.
כשכל פעם צריך למצוא תרוץ אחר ואחר כך לא מתאים כבר לאמר את הסיבה האמיתית.
היום יש מודעות גבוהה מאד של הכלה לדעות שונות וכו' וכו' .. ואפשר לרתום את זה לדרישות דתיות.

כמובן שכל מקרה לגופו . וכל עבודה כזאת דורשת בירור מבחינה הלכתית

RRRRR

משתמש מקצוען
לפני שנכנסתי לעבודה התייעצתי עם אחת שעובדת הרבה שנים בחברה חילונית והיא יעצה לי להגיד על הפעם הראשונה שמציעים לי לשתות או לצאת לאכול - שאני לא אוכלת עם גברים מבחינה דתית.
דורש אומץ אבל חוסך המון אי נעימיות אחר כך.
כשכל פעם צריך למצוא תרוץ אחר ואחר כך לא מתאים כבר לאמר את הסיבה האמיתית.
היום יש מודעות גבוהה מאד של הכלה לדעות שונות וכו' וכו' .. ואפשר לרתום את זה לדרישות דתיות.

כמובן שכל מקרה לגופו . וכל עבודה כזאת דורשת בירור מבחינה הלכתית
רק לשים לב
שגם עם נשים חילוניות זה לא תמיד לענין
אצלינו הם יצאו ליום האישה
ולי זה לא התאים למרות שזה רק נשים

שושנה אב

משתמש צעיר
רק לשים לב
שגם עם נשים חילוניות זה לא תמיד לענין
אצלינו הם יצאו ליום האישה
ולי זה לא התאים למרות שזה רק נשים
נכון כמובן.
התכוונתי ליציאות של קפה.
מבחינת יציאות אני אמרתי מראש שאני משתתפת 100 אחוז בישביות מקצועיות.
מה שלא מקצועי אני לא משתתפת

bracha5

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אוטומציה עסקית
מבלי להמעיט בסכנות הנ"ל קחי בחשבון שיתכן שאת החרדית הראשונה, אבל ממש לא האחרונה.
יתכן שדרכך הם בוחנים את הכדאיות להעסיק נשים חרדיות, אולי זה יוסיף לך כח לדעת שכל עקרון שאת שומרת עליו את סוללת דרך לבאות אחרייך

ש.ב.א

משתמש סופר מקצוען
נכנסתי בתוך קבוצה של נשים חרדיות שכל אחת עבדה בפרויקט אחר.
מרגישה על עצמי שלעומת הנשים האחרות מה שמאד עזר לי לשמור על בידול, זה שאני לא קוראת לשום גבר בשמו הפרטי!
(כבר יותר מ 10 שנים)
ודבר נוסף לענות כמה שיותר בעניניות
וזה באמת ממש לא פשוט
איך הסברתי למישהי: זה לא רק שאין לי חברה (אמנם יש חרדיות נוספות אבל לא חברה צמודה) אלא גם צריך להיזהר מאד מהחברה שסביבי.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אני לא יודעת מה לכתוב אחרי התגובות הנכונות ובאמיצות שכאן,
רק אציין שגם אחרי שאלת רב חייבים להיות מאד רגישים לשטח ולשינויים דקים שחלים בו.
אישית, אני נפגשת לצורכי העבודה עם נציגה חילונית מסוימת לפגישה טכנית לחלוטין. בפועל, כל משפט שני הופך למנטרה נגד חרדים, לשנאה לדת, לכפירה, לדעות מזעזעות.
מדובר בנציגה שאני אמורה להפגש עמה אחת לתקופה, לא יותר, והיא אישה, מבוגרת יחסית. ולמרות הכל קשה לי מולה. אומרת את זה בלי בושה, בלי להרגיש חלשה,
לא- אני לא מספיק חזקה בשביל לשמוע שוב ושוב את כל תחלואינו מול כל פלאי הליברליות, בכל נושא שהוא, בלי הגבלה.
ובגלל שאין לי אפשרות לבטל את העבודה בגללה- אני מגבילה את עצמי מאד בפגישות איתה:
רק במקום ציבורי (לא בית פרטי שלי/שלה)
עדיפות לזום או מפגש מרחוק
(אצלי לא רלוונטי- אבל אפשר להביא פרטנרית נוספת)

בקיצור, גם מה שלכאורה כשר וישר, והרב יתיר וכולם ימחאו לך על העבודה המפוצצת-
את בסוף נשארת עם הלב שלך שיודע בדיוק מה נכון לגמרי ומה מגמגם.
ואל תביאנו לא לידי נסיון ולא לידי בזיון.

ר.ב.ב.ש

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
כל משפט שני הופך למנטרה נגד חרדים, לשנאה לדת, לכפירה, לדעות מזעזעות.
דווקא עם זה אין לי כל בעיה,
הלכתי ללמוד מה לענות, וכיצד להגיב.
וכיום הם נזהרים שלא לפתוח את הנושא, אלא אם כן הם באים להחמיא

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
דווקא עם זה אין לי כל בעיה,
הלכתי ללמוד מה לענות, וכיצד להגיב.
וכיום הם נזהרים שלא לפתוח את הנושא, אלא אם כן הם באים להחמיא
אולי כאישה זה יותר מעצבן.
"תתני לי לאכול אם אני לא מברכת? אני לא מברכת כי..."
"מי זה בטלפון, בעלך? מה הוא רוצה לבדוק, שאני..."
וזה ממש העדינים הנחמדים שאפשר לכתוב כאן.

אולי זה פינוק להתייחס לזה ביחס לעבודה יום-יומית במוסד חילוני. ודווקא לכן אני מבקשת: תשמרו על הנשמה שלכם ותבדקו טוב- טוב במה מדובר.
גם אם אתם הכי חזקים בעולם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה